Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου αρέσει πολύ η ιδέα του παζλ αλλά συμφωνώ ότι πρέπει να κάνεις πολύ εντυπωσιακό αμπαλάζ. Επίσης προτείνω να πάρεις παζλ unisex εκτός κι αν έχεις μικρή και πολύ συγκεκριμένη λίστα καλεσμένων. Φαντάσου να σου περισσέψουν κοριτσίστικα παζλ και να μην έχουν πάρει όλα τα αγοράκια μπομπονιέρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω μικρη και συγκεκριμενη λιστα.και θα εχω σιγουρα και καποια παραπανω μην τυχον και για διαφορους λογους δεν φτασουν. καμια ιδεα για το αμπαλαρισμα?

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ σκεφτηκα να μην δινω τις μπομπονιερες στη χαιρετουρα. να δωσω μονο το γλυκο και τη μπομπονιερα να την εχω στα τραπεζια στη θεση του καθενος .πως σας φαινεται κι αυτο?

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσεις από όσους παίρνουν διπλές-τριπλές μπομπονιέρες. Αρκεί να μην έχεις καλεσμένους που θα έρθουν στο μυστήριο και μετά δεν μπορούν να μείνουν στο τραπέζι.

Κυκλοφορούν στα μαγαζιά με είδη βάφτισης πολύ ωραία σταθερά χωνάκια από χοντρό χαρτόνι που κλείνουν. Επίσης κουτάκι πλαστικό διαφανές ή μεταξωτό πουγκί. Δεν ξέρω όμως τιμές. Μάλλον το πουγκί είναι το φθηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!φτιαχνουμε μπομπονιερεσ με τη μητερα μου στο σπιτι κατα παραγγελια για βαφτισια η γαμουσ!επισησ να ενημερωσω αν επυθυμει καποιοσ φερνει τα υλικα κ πληρωνει μονο τον κοπο,η τιμη για μπομπονιερεσ με τα υλικα δικα σασ ειναι 0,25 λεπτα ανα τεμαχιο,εκτωση σε μπομπονιερεσ διδυμων κ για οσουσ κανουν διπλεσ μπομπονιερεσ λογω ταυτοχρονου γαμου κ βαπτισματοσ.οποια κυρια ενδοιαφερεται κ θελει ασ μου στειλει π.μ.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσεις από όσους παίρνουν διπλές-τριπλές μπομπονιέρες. Αρκεί να μην έχεις καλεσμένους που θα έρθουν στο μυστήριο και μετά δεν μπορούν να μείνουν στο τραπέζι.

Κυκλοφορούν στα μαγαζιά με είδη βάφτισης πολύ ωραία σταθερά χωνάκια από χοντρό χαρτόνι που κλείνουν. Επίσης κουτάκι πλαστικό διαφανές ή μεταξωτό πουγκί. Δεν ξέρω όμως τιμές. Μάλλον το πουγκί είναι το φθηνότερο.

κατι τετοιο σκεφτομουν κι εγω για αμπαλαζ. νομιζω οτι θα ειναι κατι ωραιο που θα μεινει και για τα δωματια των παιδιων. οσο για τους καλεσμενους αποφασισα στη βαφτιση αυτη μιας και ειναι του τριτου μου παιδιου να καλεσω πολυ λιγο κοσμο οποτε θα ξερω ποιος θα μεινει η οχι ετσι αυτοι που δεν θα μεινουν στο κεντρο θα παρουν τη μπομπονιερα στην εκκλησια

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Θέλω να κάνω ένα στεφανάκι για το κεφαλάκι της μικρής με λουλουδάκια να το φορέσει πριν τη βάφτιση όταν θα βγάλουμε φωτογραφίες.

Έχετε καμιά ιδέα? Σε ανθοπωλείο φαντάζομαι πρέπει να πάω έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα και από κει που πήρες τα βαφτιστικά.

Εμάς μας έφτιαξαν ένα στεφανάκι με γυψόφυλλο και μικρό τριανταφυλλάκι. Το τριανταφυλλάκι ήταν ψεύτικο για να στέκεται αλλά το γυψόφυλλο ήταν φρέσκο και έπρεπε να το φυλάξουμε στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

εγω εφτιαξα μονη μου ενα απο σιρμα, κορδελες και χαρτινα τριανταφυλλακια. Βρηκα και μερικα τριανταφυλλακια απο οργατζα και τα εβαλα εγω κι εκει.. (το θελω για το γαμο του αδερφου μου)

 

της εφτιαξα και βραχιολακι για το χερι με τα ιδια λουλουδια ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πειτε μου κατι...

λεω τελικα στο τραπεζι για στολισμο να βαλω μικρα γλαστρακια με βασιλικο. αν τελικα ομως δεν βρω λογω εποχης, τι αλλο φυτο, σαν μικρο δεντρακι-θαμνακι και οικονομικο, μπορω να χρησιμοποιησω?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Ειμαι καινουρια στην παρεα σας,μολις χτες εκανα εγγραφη.Εδω και λιγο καιρο διαβαζω το forum και μου εχετε δωσει πολλες ιδεες για τη βαπτιση του Γιαννακη μας στις 12 Σπτεμβριου.Ξεκινησα να ψαχνω ιδεες για να φτιαξω τα προσκλητηρια και κατεληξα να κανω μονη μου ολη τη διακοσμηση.

 

Monbebe,ειδα την ερωτηση σου και ειπα να σου γραψω τι θα φτιαξω εγω μηπως και σε ενδιαφερει.Εχω παρει τετραγωνα πλαστικα γλαστρακια ,τα εβαψα εντονο γαλαζιο και τα στολισα με φιογκους πορτοκαλι-λαχανι-κιτρινο(γενικα η διακοσμηση θα εχει αυτα τα χρωματα).Μεσα θα φυτεψω μινι τριανταφυλλιτσες κιτρινες που εχω παραγγειλει ενα μηνα πριν σε ενα φυτωριο.Στοιχιζει 5 Ε η μια ,ομως εγω θα χρειαστω μονο 12 μιας και θα εχουμε 100 καλεσμενους(3 γλαστρακια σεκαθε τραπεζι).Γενικα οι τριανταφυλλιες υπαρχουν ολο το χρονο και μετα σου μενουν δεν τις πετας.Εγω θα τις μοιρασω στο τελος στη νονα στις ξαδερφες μου κτλ.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

ωραια η ιδεα, αλλα τσιμπαει στην τιμη... εγω σκεφτομουν να βαλω τα γλαστρακια στα τσιγκινα κουβαδακια που εχει και στο jumbo σε χρωμα μαλλον γαλαζιο... αν και εγω εχω 100 ατομα, και η ταβερνα μου χωριζει πχ τετραδες τα τραπεζια, υπολογιζα γυρω στα 2 γλαστρακια στην τετραδα.. αρα θα χρειαστω καμια 50ρια... που θα πει 250ε και ειναι αρκετα για μενα... ενω πχ ο βασιλικος ή κατι αναλογο εχει γυρω στο 1 ευρω... αντε να παει 2ε με το κουβαδακι...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις 4 ατομα σε καθε τραπεζι?Αν ειναι ετσι νομιζω πως αρκει 1 γλαστρακι σε καθε τραπεζι.Εγω αφτιαξα και μικρα φαναρακια με ποτηρι και ρεσο ν'αναβει μεσα(θα γινει βραδυ η βαπτιση) και ετσι δεν χριεαζονται πολλα γλαστρακια.Θα βαλω τα φαναρακια αναμεσα στα γλαστρακια.Ομως σ'εμας τα τρα πεζια θα ειναι κατα μηκος με 25 ατομα το καθενα.

Link to comment
Share on other sites

monbebe δεν ξέρω πόσο μεγάλα τα θες τα γλαστράκια αλλά στα jumbo τα πιο μικρά τσίγκινα έχουν 0,50.

Και εγώ θα θελα να κάνω κάτι στο τραπέζι αλλά δεν μπορώ να ανοιχτώ άλλο...

Το μόνο που σκέφτηκα είναι να πω στο ανθοπωλείο μόλις τελειώσει το μυστήριο να μου κόψουν τη γυρλάντα της κολυμπήθρας σε μπουκετάκια και να τα βάλω στα τραπέζια. Έτσι θα την αποθηκεύσω και πιο εύκολα όταν την αποξηράνω αλλά μάλλον θα τα πάρουν οι καλεσμένοι και δεν θα μείνει τίποτα οπότε εγκαταλείφθηκε η ιδέα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

τα μικρα υπολογιζω κι εγω... αντε τα αμεσως μεγαλυτερα του 1ε.

οι βασιλικοι -και γενικα ολα τα φυτα- αν δεν πας σε ανθοπωλειο και τα παρεις απο γεωπονο κατευθειαν πχ. ειναι πολυ πιο φτηνοι.

εγω δεν ξερω αν θα κανω στολισμο στην κολυμπηθρα γιατι 1ον ζητανε τα μαλλιοκεφαλα τους για μια γιρλαντα, 2ον ειναι αγορι οποτε δεν θελω και πολλους φραμπαλαδες και 3ον μ'αρεσει αρκετα και σκετη η κολυμπηθρα χωρις στολισμο... εκτος αν η νονα κανει κατι...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Monbebe,μπορεις επισις να φυτεψεις μυρωδικα σε θαμνακια.Για παραδειγμα δυοσμο,ματζουρανα,θυμαρι κ.α.Ολα αυτα εχουν περιπου την ιδια τιμη με το βασιλικο και μυριζουν κι αυτα πολυ ωραια.Επιπλεον ειναι ωραια διακοσμιτικα για το παραθυρο τις κουζινας,σιγουρα θα τα παρουν μαζι τους οι καλεσμενοι φευγοντας και θα τα ευχαριστιθουν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα ζητάνε τα μαλλιοκέφαλά τους αλλά γενικά δεν θα κάνω τίποτα παραπάνω και ελπίζω να μη μου ζητήσει πάνω από 150 ευρώ για τη γιρλάντα γιατί κάποιος θα με γδάρει...

Είναι και γνωστή μου και δεν γίνεται να τη ρωτήσω πόσο θέλει ή ενώ ήδη πήγα να μην πάω τελικά...

Άσχετο... Πήγε ο άνδρας μου σε έναν φωτογράφο σήμερα να δει τι παίζει από τιμές και με τι παροχές (τη δουλειά του την ξέρουμε). Και στη μαγική ερώτηση "τις φωτογραφίες τις δίνετε σε κανονική ανάλυση?" η απάντηση ήταν η αθλιότερη "Ε, όχι είναι πνευματική ιδιοκτησία!" Και φυσικά ο άνδρας μου απάντησε κατάλληλα..."Πνευματική σου ιδιοκτησία το δικό μου το παιδι? Όχι βέβαια..." και έφυγε

Άκου φίλε μου...

Μου φαίνεται θα πάρω έναν φίλο φωτογράφο να τραβήξει φώτο, και ο αδελφός μου κάμερα και θα φτιάξουμε μόνοι μας άλμπουμ και dvd... Αι σιχτίρ δηλαδή

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...