Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και μια τελευταία ερώτηση. Στην πρώτη βράση πώς είναι το γλυκό ζουμερό? ή πρέπει να μην έχει και πολύ ζουμί επίσης βγάζεις τον αφρό όταν βράζει και τέλος για πόση ώρα το βράζουμε? Τρεις ήταν οι ερωτήσεις τελικά...

 

εμένα μου ήταν ζουμερό σε όλες τις φάσεις

δεν ανακάτευα πολύ για αυτό :lol:

αν το ανακατεύεις συνέχεια, δένει πιο πολύ... εγώ προτίμησα να μην είναι τοοοοοσο δεμένο και να μου περισσέψει ζουμάκι

στράγγιζα το σταφυλάκι μου και ζουμάκι μπήκε όσο επαιρνε με το σουρωτό η κουτάλα. Οταν κρυώσει άλλωστε, δένει μόνο του κάπως

αν το ανακατεύεις συνέχεια κινδυνεύεις να σφίξει πολύ....

επιπλέον, θες δε θες, σπάνε οι ρόγες

εμένα ήταν κατα 90% ακέραιες :wink:

αφρό όχι δεν έβγαλα καθόλου.... πέφτει μόνος του

τώρα για την ώρα δεν ξέρω να σου πω :oops: δεν κράτησα ποτέ ώρα... με το μάτι το έκανα και με τη μυρωδιά :oops:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την λατρεύω την κανέλα γι αυτό προσπαθώ να την ταιριάξω σε ότι κάνω. Η βάφτιση 26 Οκτωβρίου τρέχω και δε φτάνω.

 

Αμπαροριζα βαζουν στο σταφύλι , για κανελα δεν εχω ακουσει ποτε :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω για την αμπαρόριζα έχει ένας γείονας στη γλάστρα και σκέφτομαι να του κλέψω λίγω :oops:

πάντως θα ρίξω κι ένα ξυλάκ κανελίτσα έτσι να μου φύγει ο καημός :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω για την αμπαρόριζα έχει ένας γείονας στη γλάστρα και σκέφτομαι να του κλέψω λίγω :oops:

πάντως θα ρίξω κι ένα ξυλάκ κανελίτσα έτσι να μου φύγει ο καημός :D

 

Αμα γαβγίσει ο γείτονας έχω κ εγώ αρμπαρόριζα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω βρε κορίτσια!!!

Στη μια σελίδα κλαίμε για τα κιλά μας και στη δεύτερη μου βάζετε συνταγές για γλυκό σταφύλι;;; :shock:

Αχ τι θα σας κάνω!!!

 

Πάντως ασυζητητί αμυγδαλάκι μέσα στο γλυκό σταφυλάκι!!! Γιάμι γιάμι :P

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑ!!!!!!! ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ Τι το θελα η άσχετη.... Πήγα να κάνω το γλυκό σταφύλι που λέγαμε, αφήστε τα ξεχείλισε η κατσαρόλα , πέσανε τα ζουμιά στο μάτι, άρπαξε φωτιά, έτρεχα σαν τρελή να βρέξω πετσέτες για να τη σβήσω και πέρα από το γεγονός οτι καταστράφηκε το μάτι της κουζίνας από τη ζάχαρη, το σπίτι μου ακόμη δεν έχει ξεμυρίσει! :oops::oops::oops:

Δεν το βαλα όμως κάτω, αύριο θα κάνω τη δεύτερη βράση κι ο θεός βοηθός!!!!!!! :wink:

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑ!!!!!!! ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ Τι το θελα η άσχετη.... Πήγα να κάνω το γλυκό σταφύλι που λέγαμε, αφήστε τα ξεχείλισε η κατσαρόλα , πέσανε τα ζουμιά στο μάτι, άρπαξε φωτιά, έτρεχα σαν τρελή να βρέξω πετσέτες για να τη σβήσω και πέρα από το γεγονός οτι καταστράφηκε το μάτι της κουζίνας από τη ζάχαρη, το σπίτι μου ακόμη δεν έχει ξεμυρίσει! :oops::oops::oops:

Δεν το βαλα όμως κάτω, αύριο θα κάνω τη δεύτερη βράση κι ο θεός βοηθός!!!!!!! :wink:

 

:D:D:D:D:D:D:D:D

 

και εγώ έτσι την πάτησα στην αρχή!!! Εγώ έβαζα και βανίλια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια το βράζω το ξαναβράζω δε δένει με τίποτα το άτιμο το σιρόπι. :cry: Από γεύση δε λέω καλό είναι και το αμυγδαλάκι τέλειο (Μαμα του Ωρίωνα ευχαριστώ για τη συμβουλή). Τι θα κάνω όμως με το σιρόπι αν το βάλω έτσι στα βαζάκια θα γίνουν όλοι χάλια. Τι πρόβλημα κι αυτό βρε παιδί μου....

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

βρε Μένια δεν πειράζει και να μη δέσει....

δε χρειάζεται να βάλεις ΟΛΟ αυτό το σιρόπι

εγώ το κράτησα έξτρα σε άλλο βάζο και περιμένω να το χρησιμοποιήσω σε κανα γλυκό :wink:

 

 

έβγαλα το σταφύλι απ την κατσαρόλα με το σουρωτό και το έβαζα μέσα σε μεγάλο τάπερ που έβαλα στο ψυγείο και το ζουμί το έβαλα σε άλλο βάζο, άσχετο :lol:

τελικώς ήταν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει σαν ιδέα το αμυγδαλάκι. Το βάζεις στη δεύτερη βράση?

Επίσης να βάλω και λίγη κανελίτσα μέσα για άρωμα δεν το έχω δει πουθενά να το αναφέρετε?

Ταιριάζει? Τι λες Ωριονομανούλα? :D

 

ΕΦΤΙΑΞΑ ΚΙ ΕΓΩ ΓΛΥΚΟ ΣΤΑΦΥΛΑΚΙ Η ΑΣΧΕΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΝΕΡΟ..... ΕΒΑΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΕΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ...ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΑΓΑΝ ΟΛΟ !!! ΚΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ!!!ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΚΑΝΕΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια το βράζω το ξαναβράζω δε δένει με τίποτα το άτιμο το σιρόπι. :cry: Από γεύση δε λέω καλό είναι και το αμυγδαλάκι τέλειο (Μαμα του Ωρίωνα ευχαριστώ για τη συμβουλή). Τι θα κάνω όμως με το σιρόπι αν το βάλω έτσι στα βαζάκια θα γίνουν όλοι χάλια. Τι πρόβλημα κι αυτό βρε παιδί μου....

 

Όπως είχε γράψει σε κάποιες δικές μας απορίες μια γνωστή σε όλους μας αρχιμαγειρισσα (βλ Λαμπρινη) μπορεις να καταλάβεις εαν έχει δέσει το σιρόπι αν βάλεις μια κουλιά σε ένα πιατάκι και αυτό δε ρέει σα νερό αλλά λίγο πιο αργά. Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

politimi πως πάει το μωράκι σου;;; Συνέρχεται;;;

 

Εγώ πάω καλά με το πλάνο της ταβέρνας, έχω πολλά περισσότερα άτομα από ότι είχαμε υπολογίσει στην αρχή αλλά είναι μεγάλος ο χώρος και θα χωρέσουμε ελπίζω... Πρέπει να το δει και ο καλός μου να μου πει αν εγκρίνει το πως έβαλα να καθίσουν οι δικοί του, και να το στείλω στο μαγαζί να βάλουν τα τραπέζια...

Τελείωσα με τις μπομπονιέρες εχτές και απόψε θα στολίσω την καλαθούνα (νομίζω πως το έχω γράψει καμμιά δεκαριά φορές αυτό...) και αύριο θα στολίσω τα κουβαδάκια των τραπεζιών... Η λαμπάδα είναι πολύ καλή, τις έβαλα τα χρωματιστά κορδελάκια αλλά λέω να περιμένω να ανεβάσω φωτό μαζί με τις μπομπο για να μην είναι σκόρπια... Ή βιάζεστε;;;:D:D:D Τα κεράκια δε μου αρέσανε, τα είχα παραγγείλει έτοιμα πριν αποφασίσω να τα κάνω μόνη μου και ήταν λίγο βλακεία οπότε ξήλωσα το στόλισμα και έκανα το δικό μου:wink: Τσάμπα τα 7.5 ευρώ...

Είμαι πααααααρα πολύ κουρασμένη... τα λέμε αργότερα, δε νομίζω να σας αφήσω ακόμα, θα με τρώει το χέρι μου σε λίγο και πάλι στην οθόνη θα᾽μαι...

xrysalis έχεις πολλή δουλειά με τα ποιηματάκια σου, σ᾽ευχαριστώ που ρώτησες για τις ετοιμασίες μου

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια το βράζω το ξαναβράζω δε δένει με τίποτα το άτιμο το σιρόπι. :cry: Από γεύση δε λέω καλό είναι και το αμυγδαλάκι τέλειο (Μαμα του Ωρίωνα ευχαριστώ για τη συμβουλή). Τι θα κάνω όμως με το σιρόπι αν το βάλω έτσι στα βαζάκια θα γίνουν όλοι χάλια. Τι πρόβλημα κι αυτό βρε παιδί μου....

 

Μενια δεν χρειάζεται πολυ νερο το γλυκο σταφυλι . Αν δεις τα λινκς που σου δωσε η Αγαπη θα δεις τις συζητήσεις μας :D

 

Εγω θα σου ελεγα να το δεσεις καλα το γλυκο γιατι πχ καποιος μπορει να μην το φαει εκεινη την ημέρα ή την επομενη και να θελει να το κρατησει λιγο καιρο . Θα μουχλιάσει ετσι και δεν το δεσεις καλα και δεν νομιζω να ειναι οτι καλυτερο :?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα κορίτσια!

 

Ξεκινώ κι εγώ την επιχείρηση "γλυκο σταφύλι"!

Αν αργήσω να φανώ στο forum...καταλάβατε...θα έχω γίνει... επαγγελματίας!!!

 

:lol::lol: ή θα έχεις πάθει ζάχαρο :lol::lol:

 

Με το καλό και καλή επιτυχία!!!

 

Μένια, πως πάει;;; Έδεσε;;; Αν δεν πετύχει, μη φοβάσαι, μπορούμε να σε βοηθήσουμε να το φάς!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα Εδεσε Εδεσε Μετά από τρία τέταρτα βράσιμο βέβαια. Ευτυχώς το σταφυλάκι έμεινε ακέραιο. Έβαλα και κανελίτσα τελικά και είναι νοστιμότατο. Κερνάω κοπιάστε. :D

Α και ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας.

Λαμπρίνη μου δεν είχα βάλει καθόλου νερό και παρόλα αυτά έβγαλε το ζουμί της χρονιάς του.

mamiko καλή επιτυχία και κουράγιο.

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Πως πάνε οι ετοιμασίες;; Θα ήθελα και εγώ να έχω πάλι κατι τέτοιο να ετοιμάσω!! Μήπως να κανω και ένα τρίτο για να έχω άλλ μια βάφτιση;;

 

Πάντως τώρα με παιρνουν τηλ για να μου πούνε συγχαρητήρια για το γλυκό!!!

Link to comment
Share on other sites

...μαμά του Ωρίωνα, να ρωτήσω κάτι ?

 

Εμείς, που βαφτίσαμε, μήπως πρέπει να πίνουμε αλλού τον καφέ μας? Και αν ναι, πού???

 

Μήπως να φτιάχναμε ένα καφέ... για τους απανταχού "άστεγους" ?

Link to comment
Share on other sites

...μαμά του Ωρίωνα, να ρωτήσω κάτι ?

 

Εμείς, που βαφτίσαμε, μήπως πρέπει να πίνουμε αλλού τον καφέ μας? Και αν ναι, πού???

 

Μήπως να φτιάχναμε ένα καφέ... για τους απανταχού "άστεγους" ?

 

κάτι σαν καφέ βαφτισμένων;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...