Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts

Καλοφώτιστο!

 

 

Εμείς αν όλα πάνε καλά 19/10 θα βαπτίσουμε την μπουμπού.

 

Προσκλητήριο και μπομπονιέρες αποφασίσαμε να φτιάξουμε εμείς. Προσκλητήριο στον υπολογιστή, photoshop.

Η πιο φθηνή μπομπονιέρα έχει 0,80 λεπτά σκέτη τούλι ή κουτάκι με κορδέλα. Στην ίδια τιμή θα φτιάξω με δωράκι (μάλον κάτι ξύλινο). Εχθές αγόρασα τα smarties. Σήμερα μπορεί να πάω για τα υπόλοιπα υλικά.

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολυτίμηηηη!

Να ζήσει ο μπεμπάκος σου, καλοφωτισμένος, γερός και τυχερός να είναι!

Άντε, πότε θα ανοίξεις τόπικ με λεπτομέρειες;;;

 

Μπορεί να μην μπορώ πια να μπαίνω καθημερινά στο φόρουμ αλλά δεν σας ξεχνάω!

 

Αύριο απεργώ, οπότε ετοιμάστε τους καφέδες!

 

Φιλιά! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα haido, τίποτα σπουδαίο, μην ανησυχείς... :?

 

Μου αρέσει πολύ που μετράς αντίστροφα ώς τα Χριστούγεννα! Μου έφτιαξες τη διάθεση! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! :lol::lol:

 

Τελικά εχθές πήρα και τα υπόλοιπα. Κουτάκια, κορδέλες και κάτι ωραία ξύλινα παιδικά μπρελοκάκια και σφυρίχτρες ζωάκια. Θα είναι όλες παιδικές γιατί πιστεύω μπορούν όλοι να τα κρατήσουν, μπαίνουν άνετα στα κλειδιά.

Έχω και τα smarties οπότε ξεκινάνε τα δεσίματα. Ελπίζω να είναι ωραίο το αποτέλεσμα γιατί μου άρεσαν πολύ τα υλικά.

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο παραπάνω η ημερομηνία σου, τώρα πίνω τον καφέ μου και δεν έχω ακόμα αποκαταστήσει επικοινωνία με το περιβάλλον! :oops:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μηνα ...καλύτερες βαπτησης...

 

Φιλάκια σε ολες τις αγωνηστριες,μαμάδες,κατασκευαστριες μπομπονιερών και λοιπων αριστουργημάτων.... :!::!::!::!::!::!::!::!:

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλώστην! Σε έψαχνα βρε Aggeloudia! Τώρα που τελείωσες με τα δικά σου και μεγαλούργησες, δεν έρχεσαι να κάνουμε και τα δικά μου;;; :lol::lol::lol:

 

Έχω ακόμα να στολίσω την καλαθούνα που θα βάλω τις μπομπο, να βάλω τις μπομπο να δω αν τις σηκώνει και αν θα χρειαστώ και άλλο καλάθι, να παραλάβω την λαμπάδα/μαρτυρικά/smarties το Σάββατο (ο πατέρας μου θα το κάνει) και να γεμίσω και τις παιδικές με smarties, να δω αν μου αρέσει η λαμπάδα, να της βάλω κανένα κορδελάκι παραπάνω να "κολλήσει" με τα υπόλοιπα πραγματάκια...Να βάλω τα δωράκια των παιδιών στις τσάντες, και να στολίσω/γεμίσω τα κουβαδάκια για το τραπέζι.

Ουφ! Τουλάχιστον τώρα που τα είπα τα έβαλα και σε μια σειρά στο μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες, επειτα από το τοπικ μου "Εχω αγχωθεί τρελά" νομιζω ότι ειμαι σε καλό δρομο γιατί εχω κάνει μεγάλες προοδους για τη βαφτιση που ειναι στις 26/10 και ηθελα να σας πω τι εχω κανει για να μου πειτε τη γνωμη σας εάν κατι πιστευετε οτι μπορεί να γινει καλυτερα...Σας γράφω και τιμές οπου θυμάμαι σε περίπτωση που καποιος θελει περισσότερες πληροφορίες:

 

1) Εκλεισα τις μπομπο για μεγάλους, παιδικες κρεμαστρούλες (τοιχου) με καβουράκι, χταποδάκι, ψαράκι κλπ με 1,20 από 1,60 που τις εβρισκα.

2) Τις παιδικές θα τις φτιάξω μονη μου :shock: . Περίπου 60 κομμάτια, οπου πηρα μικρά χρωματιστά κουβαδάκια από το Jumbo, σε γαλάζιο, πρασινο, πορτοκαλί και λιγα ροζ και μεσα θα βαλω κίτρινο χαρτι αφής, μεσα σε αυτό πουγκάκι στα χρωματα που εχουν τα κουβαδάκια (δλδ το αποτελεσμα θα ειναι πχ ΄πρασινο κβδκι, κιτρινο χρτι, πρτκλι πουγκάκι), στα πουγκάκια θα υπάρχει ειδικό πλαστικό σακκουλάκι για τροφές οπου θα μπουν smarties και κατι αλλο, που δεν το εχω βρει ακόμα, και στην κορδέλα άπό το πουγκάκι θα περάσω μια μικρή χρωματιστή πίπίλα και το καρτελάκι με το ονομα του παιδιού. Κοστολόγηση δεν ξερω ακόμα, ο ανδρας μου με κοιτάει περίεργα από τοτε που ειπα θα τα φτιαξω εγώ και ανησυχεί οτι το αποτέλεσμα θα ειναι λαμακία γιατί ξερει οτι ουτε κουμπί δεν ράβω καλά..... :oops:

3) Μπαλόνια δεν εχω κλείσει αλλά θα κλεισω και τα χρωματα που σκεφτομαι ειναι κιτρινο, πορτοκαλί, πρασινο και ισως λιγο γαλάζιο οπως τα κουβαδάκια.

4) Γλυκό εχω βρει με 1 ευρώ (φιλική τιμή) σε κουτάκι χαρτινο forever friends, με ό,τι γλυκό θελω σχεδόν, αλλά δεν ξέρω τι να παρω, γιατί τα περισσότερα θελουν ψυγείο. Ειχα δοκιμάσει σε βάφτιση, γέμιση αμυγδαλόπαστας με λίγα φρουτα μεσα και από εξω όλο αμύγδαλο, πολύ ωραίο, και ειναι σε σελοφάν (και το τρωει ο καθένας οποτε θελει) αλλά μηπως φανεί φτωχό? (Δεν ειναι καθόλου φτωχό βεβαια γιατί κανει 12,5 το κιλό αλλά ο αλλος που το τρωει δεν το ξερει αυτο,)

5) Εχω κανονισει φωτογράφο

6) Δεν εχω βρει φορεμα και θα εχουμε προβλημα γιατί δεν μου κανει τιποτα, ολα μου φαινονται ακριβά...

7) Εχω κλεισει τραπέζει στα Λιθαρίτσια, στον κήπο, αλλά δεν εχουμε καταλήξει σε μενού.

:cool: Ο νονός δεν εχει ξεκινήσει καν ακόμα να ψαχνει για βαφτιστικά διότι εχει πολύ δουλειά και δεν ξερω τι θα βρει.

9) Ο σταυρός που θα παρει για το παιδί από την περιγραφή, νομίζω οτι δεν θα μου αρέσει.

10) Μετά το τραπέζι για τα παιδάκια ελεγα να τους εδινα ενα μπαλόνι σε στικ (τα πηρα από το Jumbo) και πανω να εβαζα ενα γλυφειτζούρι αλλά δεν εχω βρει ακομα (γλυφειτζούρι).

11) Να δω τι θα κάνω για βιβλίο ευχών γιατί μου αρέσει σαν ιδέα....

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.....

 

Επίσης ψάχνω για μαρσμελοους και δεν ξερω που να κοιτάξω. Ξερει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

mam καλή δύναμη! όλα όμως πάνε κατ ευχήν και καλά κάνεις και ηρεμείς :wink:

 

 

μαρσμελοους ρε κορίτσια είδα τις προάλες σε ένα μεγάλο Βασιλόπουλο που ψώνιζα μέσα σε συσκευασίες... αν τα είχα δει νωρίτερα θα είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ γμτ!

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mam όλα να πάνε καλά!!

 

μπουμπου από που πήρες τα υλικά και πόσο κοστισαν?Είμαι σίγουρη το αποτέλεσμα θα είναι τέλειο.

 

Καλημέρα στις καλλιτέχνιδες του φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι νεα στο forum αν και ειναι η δευτερη βαφτιση που επιχειρώ να κάνω.Περισυ βαφτισα το γιο μου και εκανα εγω να προσκλητήρια με πολυ μεγάλη επιτυχία.

Στις 2 Νοεμβρη βαφτίζω την κόρη μου και σκεφτόμουν κάτι με κορώνα για προσκλητήριο.Δεν έχω όμως ιδέα πώς ακριβώς να είναι!

Το κυριότερο ςίναι να μην μοιάζει βασιλικό και πολύ "την είδατε βασιλιάδες...". Κάτι πιο ανάλαφρο αλλά glamourus θέλω. Καμιά ιδέα???

 

ΥΓ.Κάπου διάβασα ότι μασμέλλοους έχει το lidl.

Link to comment
Share on other sites

μπουμπου από που πήρες τα υλικά και πόσο κοστισαν?Είμαι σίγουρη το αποτέλεσμα θα είναι τέλειο.

 

Ευχαριστώ, αυτό ελπίζω και εγώ, όσοι τα είδαν σαν υλικά μέχρι τώρα τους άρεσαν!

 

Λοιπόν :

:arrow:smarties από το makro συσκευασία 1.900 kg (πλαστικό κουτί) έχουν 8,52 + ΦΠΑ . Τα δοκίμασα κιόλας, είναι νόστιμα! :lol: Έχει στην ίδια συσκευασία και από τα άλλα τα κουφέτα με αμύγδαλο ή σοκολάτα γύρω στα 10 και κάτι ευρώ, δεν θυμάμαι ακριβώς, πάντως συμφέρει.

 

:arrow: 200 κουτάκια, 100 μπρελοκάκια, 100 σφυρίχτρες και 600 μέτρα κορδέλες (δύο χρώματα) από το SUXESS στην θέρμη , μου βγήκαν 172,76 ευρώ. Ήθελα και χαρτί αφής αλλά η συσκευασία του ήταν πολύυυυυυ μεγάλη, 10kg τι νατην κάνω :?::roll: Θα πάρω μάλον από βιβλιοπωλείο, το jumbo έχει άραγε?

 

Στην ουσία τώρα θα μου βγεί 0,90 λεπτά η μπομπονιέρα , στην τιμή δηλαδή που βρήκα τις έτοιμες που έχουν σκέτο τούλι ή κουτάκι μόνο με κορδέλα ενώ εγώ θα έχω και δωράκι :wink::lol:

 

Η διεύθυνση του SUXESS είναι:

http://www.suxess.gr/products/

έχει κατάλογο προϊόντων με τιμές, πώληση χονδρική λιανική, ωράριο 8-4.

 

Στάμπαρα και κάτι φουξορόζ φακελάκια για τα προσκλητήρια από εκεί, αλλά θα τα ξαναδώ για να πάρω όταν τα ετοιμάσω αυτές τις μέρες.

 

Ελπίζω να βοήθησα :lol:

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

micnat ακι μου μην αγχεσαι.Χωρις πλάκα οτι θελεις και μπορω με μεγάλη χαρά να σε βοηθησω.Σιγα τις αποριες. Για ολα σου εχω λύση.Στειλε πμ και μιλάμε για να σου δωσω τα φωτα τα λαμπερά.... :D:D:D:D:D

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι νεα στο forum αν και ειναι η δευτερη βαφτιση που επιχειρώ να κάνω.Περισυ βαφτισα το γιο μου και εκανα εγω να προσκλητήρια με πολυ μεγάλη επιτυχία.

Στις 2 Νοεμβρη βαφτίζω την κόρη μου και σκεφτόμουν κάτι με κορώνα για προσκλητήριο.Δεν έχω όμως ιδέα πώς ακριβώς να είναι!

Το κυριότερο ςίναι να μην μοιάζει βασιλικό και πολύ "την είδατε βασιλιάδες...". Κάτι πιο ανάλαφρο αλλά glamourus θέλω. Καμιά ιδέα???

 

ΥΓ.Κάπου διάβασα ότι μασμέλλοους έχει το lidl.

Δες μια ιδεα που βρηκα, ειναι βεβαια προσκλητηριο γενεθλιων,

αλλα μπορει να γινει βαφτισης και ειναι ευκολο και πρωτοτυπο!!!

f7c79338.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες μια ιδεα που βρηκα, ειναι βεβαια προσκλητηριο γενεθλιων,

αλλα μπορει να γινει βαφτισης και ειναι ευκολο και πρωτοτυπο!!!

f7c79338.jpg

 

Virginia, τέλειο!!!

 

Βέβαια, αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν το "The Queen Mum"!!!

(μιλάμε ότι είμαι τρελλή ΨΩΝΑΡΑ!) :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δες μια ιδεα που βρηκα, ειναι βεβαια προσκλητηριο γενεθλιων,

αλλα μπορει να γινει βαφτισης και ειναι ευκολο και πρωτοτυπο!!!

f7c79338.jpg

 

Virginia, τέλειο!!!

 

Βέβαια, αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν το "The Queen Mum"!!!

(μιλάμε ότι είμαι τρελλή ΨΩΝΑΡΑ!) :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

 

Χίλια ευχαριστώ! Ενθουσιάστηκα με την ιδέα! Άραγε τί είδους χαρτί θα ήταν το καταλληλότερο για να μπορούν να τυπωθούν και τα παρελκόμενα? Πώς να το ζητήσω? Μιας και έφερες τη υπέροχη ιδέα μήπως να το συνεχίζαμε κάπως...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Απο την Τρίτη τρέχω για αλλαγές , μου έχουν μείνει κάποια ψιλοπράγματα.. Δεν προλαβαίνω να αναπνεύσω αλλά δεν γινόταν αλλιώς είχε γεμίσει το σπίτι τσάντες κ έπρεπε να διευθετηθεί το θέμα.

Πάντως σε γενικές γραμμές μας κάναν ωραία δωράκια κ τις αλλαγές μας τις χάρηκα γιατί συμπλήρωσα κ εγώ κ πήρα τις περισσότερες φορές κάτι πιο χρηστικό ή καλύτερο. Gossip: δώρο πρώτης ξαδέρφης αξίας 18€, καλοκαιρινό σύνολο μέγεθος 1 έτους την στιγμή που ο μπέμπης το καλοκαίρι θα είναι ενάμιση :roll: εγώ για απλή επίσκεψη το σπίτι της , της πήγα τούρτα κ απο μια σανίδα θαλάσσης για τα παιδάκια της, γι΄αυτό μένουμε όμως σε δυάρι :lol: Ανθρωποι που δεν μας είχαν καν "υποχρέωση" πήραν κακράν καλύτερα δωράκια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Απο την Τρίτη τρέχω για αλλαγές , μου έχουν μείνει κάποια ψιλοπράγματα.. Δεν προλαβαίνω να αναπνεύσω αλλά δεν γινόταν αλλιώς είχε γεμίσει το σπίτι τσάντες κ έπρεπε να διευθετηθεί το θέμα.

Πάντως σε γενικές γραμμές μας κάναν ωραία δωράκια κ τις αλλαγές μας τις χάρηκα γιατί συμπλήρωσα κ εγώ κ πήρα τις περισσότερες φορές κάτι πιο χρηστικό ή καλύτερο. Gossip: δώρο πρώτης ξαδέρφης αξίας 18€, καλοκαιρινό σύνολο μέγεθος 1 έτους την στιγμή που ο μπέμπης το καλοκαίρι θα είναι ενάμιση :roll: εγώ για απλή επίσκεψη το σπίτι της , της πήγα τούρτα κ απο μια σανίδα θαλάσσης για τα παιδάκια της, γι΄αυτό μένουμε όμως σε δυάρι :lol: Ανθρωποι που δεν μας είχαν καν "υποχρέωση" πήραν κακράν καλύτερα δωράκια..

 

Α! Καλά! Και εμένα κάποιος (δεν θυμάμαι ποιός) μου έφερε κοντομάνικο μπλουζάκι και βερμούδα τζιν! Ελπίζω να του κάνει του χρόνου! Αλλιώς δεν πειράζει! Για το επόμενο :wink:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...