Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts

Καλημερούδια!!!

:D

Επιτέλους κάναμε κι εμείς τα πρώτα βήματα για τη βάφτιση που πλησιάζει ολοταχώς. Κλείσαμε φωτογράφο, μπομπονιέρες (στον Παρίση), προσκλητήρια (από το Χαμόγελο του Παιδιού). Μας μένουν τα γλυκάκια και ο στολισμός (ξεχνάω τίποτα;;; Εκκλησία και κέντρο έχουμε ήδη κλείσει).

 

Και σκεφτόμουν το εξής: μια και δεν έχω κάνει τίποτα με τα χεράκια μου, να φτιάξω ευχαριστήριες καρτούλες με τις φάτσες μας καρτουνίστικες, στο πρότυπο των φοβερών προσκλητηρίων της Μαμάς του Ωρίωνα (βλ. http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=604&postdays=0&postorder=asc&start=675). Παρεμπιπτόντως τις σχεδίασα και έγιναν καταπληκτικές, μας μοιάζουν πολύ, να είσαι καλά Μαμά του όμορφου!!!. Το θέμα μου είναι: τις κάρτες αυτές τις στέλνω μετά τη βάπτιση; Βάζω από μία σε κάθε πιάτο στο τραπέζι της βάφτισης; Ή βάζω μια σε κάθε τραπέζι, κάπως στερεωμένη στο κέντρο του τραπεζιού ώστε να φαίνεται;;; Το τελευταίο μου αρέσει περισσότερο, αλλά με τι να τις στηρίξω;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο μπράβο, προχωράς κι εσύ!!!

Οι ευχαριστήριες καρτούλες είναι πολύ ωραία ιδέα, εμένα θα μου άρεσαν τυλιγμένες ρολάκια δεμένες με κορδελίτσα στο πιάτο... Στη μέση του τραπεζιού στηριγμένες με σύρμα, ή μέσα σε κουβαδάκι με λουλούδια π.χ. θα ήταν πιο εντυπωσιακό ίσως (και λιγότερη δουλειά τύπωμα/κόψιμο για σένα) αλλά δεν θα τους μείνει ενθύμιο...

Και αυτό με τα καρτούν είναι φοβερό. Θέλω κι εγώ μόλις βρω λίγο καιρό να μπω να το κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αυτό με το ενθύμιο... Με σύρμα λες ε; Υπάρχουν και κάτι κατασκευούλες συρμάτινες με μανταλάκι στην άκρη, για φωτογραφίες. Πόσο να κάνουν άραγε η μία... Πάντως καλαμάκι από σουβλάκι δεν θα ήταν και πολυ όμορφο... Έτσι δεν είναι;

Σε ρολάκι τώρα. Καλή ιδέα. Αλλά σε τι χαρτί να τυπώσω για να φαίνεται όμορφο το σχέδιο αλλά να τυλίγεται κιόλας;;; :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αυτό με το ενθύμιο... Με σύρμα λες ε; Υπάρχουν και κάτι κατασκευούλες συρμάτινες με μανταλάκι στην άκρη, για φωτογραφίες. Πόσο να κάνουν άραγε η μία... Πάντως καλαμάκι από σουβλάκι δεν θα ήταν και πολυ όμορφο... Έτσι δεν είναι;

Σε ρολάκι τώρα. Καλή ιδέα. Αλλά σε τι χαρτί να τυπώσω για να φαίνεται όμορφο το σχέδιο αλλά να τυλίγεται κιόλας;;; :roll:

 

Τα μανταλάκια αυτά δεν θα είναι και πολύ ακριβά... Για πόσα τραπέζια λες να φτιάξεις;;

Θα μπορούσες ακόμα και καλώδιο σκληρό να πάρεις από τον Κατουμά π.χ. και να το στερεώσεις μ'αυτό!! Έχει τη χρωματιστή επικάλυψη και θα φαίνεται ωραίο :D τώρα μου ήρθε αυτό, δεν ξέρω κατά πόσο στέκει... Για βάση μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε γλαστράκι, είτε κουβαδάκι, κεράκι...

Καλαμάκι από σουβλάκι δεν είναι άσχημο, το κάναμε με την κουμπάρα μου στο γάμο της για τα νούμερα των τραπεζιών όπου κόβαμε 2 τετραγωνάκια από χαρτονι κανσόν χρωματιστό τα κολλάγαμε μεταξύ τους και κολλάγαμε ενδιάμεσα το καλαμάκι μέχρι τη μέση περίπου του χαρτονιού, και επάνω στο χαρτόνι κολλούσαμε το απλό χαρτί με το νούμερο. Το χαρτόνι ήταν λίγο πιο μεγάλο για να αφήνει μπορντούρα γύρω από το χαρτί. Το κάρφωσε μετά σε ένα κεράκι και ήταν πολύ καλό (μέχρι να αρχίσει να φυσάει όπου τα πήρε ο ^%@*#)

 

Χαρτί κατά τη γνώμη μου το 160 gr/m2 κανσόν είναι καλό βάρος για να στέκεται όμορφα σαν κάρτα αν είναι μικρό μέγεθος (λυγίζει αν είναι Α4 π.χ.) αλλά και να τυλίγεται. Μπορείς να δεις και πιο ελαφρύ 120-130 αλλά δε θα στέκεται. Ό,τι θες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρολάκι τώρα. Καλή ιδέα. Αλλά σε τι χαρτί να τυπώσω για να φαίνεται όμορφο το σχέδιο αλλά να τυλίγεται κιόλας;;; :roll:

σε αρχιτεκτονική διαφάνεια! υπάρχει σε σελίδες Α4

είναι ελαφρώς γαλακτερό κι ελαφρώς διάφανο

φαντάσου το σαν αμοβολισμένο γυαλί

είναι τα χαρτάκια που είχα βάλει εγώ στο βαζάκι του γλυκού

 

μπορείς να τα δέσεις με κερωμένο κορδόνι και να περάσεις κι ένα ματάκι ... έτσι για το καλό και να το κρατήσουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έυχαριστώ πολύ-πολύ και τις δυο σας!

Micnat, θα κοιτάξω το μανταλάκι, για το καλώδιο δεν ξέρω, δεν πολυπιάνει το χέρι μου -και με τον Μπομπ το μάστορα είμαστε τσακωμένοι τελευταία... :oops::lol::lol:

Θα κοιτάξω και το χαρτί που μου είπες. Από βάρη ειλικρινά δεν έχω ιδέα... :oops::oops::oops: Σε βρίσκω άψογα ενημερωμένη!!!

Μαμά του Ωρίωνα, πολύ καλή ιδέα. Ξέρω πιο χαρτί μου λες! Θα κοιτάξω αυτό και της micnat για να δω τι μου κάνει περισσότερο! Αν διαλέξω το αρχιτεκτονικό, οι καρτούλες μας θα είναι εξολοκλήρου εμπνευσμένες από σένα!!! :lol:

Θα ανεβάσω φωτό όταν τις φτιάξω! Ελπίζω να τα καταφέρω! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Η ατάλαντη και πλήρως ανεπρόκοπη σε θέματα χειροτεχνίας, εγώ, σας χαιρετώ :shock::shock: Ούτε που καταλαβαίνω τι λέτε!!! Ένα βιβλίο ευχών θέλω να κάνω μεσω του scrapbooking.gr και αυτό το έχω ανάγει σε επιστήμη :oops::oops:

 

Όμως τα καλά νέα έφτασαν :D (άσχετο) Πήρα φόρεμα για τη βάφτιση του μικρού μου!!! στράπλες, μακρύ και αέρινο με υπέροχο μπούστο που ελπίζω να μη θαυμάσουν και οι καλεσμένοι εκτός από τον αντρούλη και τον μπεμπούλη μου :D:D με χρώματα πετρόλ, γκρι ανοιχτό, ασημί, λευκό. ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ και νιώθω τέλεια :D:D

 

ουφ, ανέβηκα άλλο ένα σκαλί προς την ολοκλήρωση των προετοιμασιών :D

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Λένα με το καλό! Μόλις χάσω τα 12 κιλά που θέλω (σε 1,5 μήνα!!! :shock: ) θα κοιτάξω κι εγώ για φορεματάκι!!!

Κι εγώ το ίδιο δηλώνω, ατάλαντη και ανεπρόκοπη, αλλά οι χρυσοχέρες εδω μέσα θα μας κάνουν ξεφτέρια!!!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Α, θα κάνει πείνα αυτό τον μήνα (από το "θα κάνει ζέστη") :):)

 

Θα ήθελα κι εγώ να χάσω 1-2 κιλά, αλλά έχω βάσιμες υπόνοιες ότι είμαι πάλι έγκυος :D:D

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Αν δεν θέλετε να μείνετε έγκυος πριν τη βάπτιση του μωρού σας, μην ξεσαλώνετε στα bar και τα μπουζούκια, όπως έκανα εγώ πριν φύγει ο αντρούλης :lol::lol:

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια!!!

:D

Επιτέλους κάναμε κι εμείς τα πρώτα βήματα για τη βάφτιση που πλησιάζει ολοταχώς. Κλείσαμε φωτογράφο, μπομπονιέρες (στον Παρίση), προσκλητήρια (από το Χαμόγελο του Παιδιού). Μας μένουν τα γλυκάκια και ο στολισμός (ξεχνάω τίποτα;;; Εκκλησία και κέντρο έχουμε ήδη κλείσει).

 

Και σκεφτόμουν το εξής: μια και δεν έχω κάνει τίποτα με τα χεράκια μου, να φτιάξω ευχαριστήριες καρτούλες με τις φάτσες μας καρτουνίστικες, στο πρότυπο των φοβερών προσκλητηρίων της Μαμάς του Ωρίωνα (βλ. http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=604&postdays=0&postorder=asc&start=675). Παρεμπιπτόντως τις σχεδίασα και έγιναν καταπληκτικές, μας μοιάζουν πολύ, να είσαι καλά Μαμά του όμορφου!!!. Το θέμα μου είναι: τις κάρτες αυτές τις στέλνω μετά τη βάπτιση; Βάζω από μία σε κάθε πιάτο στο τραπέζι της βάφτισης; Ή βάζω μια σε κάθε τραπέζι, κάπως στερεωμένη στο κέντρο του τραπεζιού ώστε να φαίνεται;;; Το τελευταίο μου αρέσει περισσότερο, αλλά με τι να τις στηρίξω;

Εμένα θα μου άρεσε το ευχαριστήριο κρτάκι να είναι προσωπικό για κάθε καλεσμένο και όχι ένα μεγάλο στο κέντρο.

Σαν χαρτί , ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις ριζόχαρτο χρωμματιστό ή λευκό.

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Marilita!

Να σου πω, κι εμένα ριζόχαρτο μου ήρθε στην αρχή, αλλά δεν ξέρω και άλλα ήδη χαρτιού!!! :lol: Το κλασικό και το ριζόχαρτο! Θα πάω κανένα Πλαίσιο να δω αυτά που μου πρότειναν τα κορίτσια, να δω και τίπτα σε παχύ ριζόχαρτο! Ευχαριστώ!

Αλήθεια, τώρα που το ανέφερα, δεν έχω δει στο φόρουμ να πολυκυκλοφορεί το Πλαίσιο. Πώς έτσι; Θεωρείται ακριβό; Είναι το μόνο που ξέρω και τώρα το συνειδητοποιώ...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Το ριζοχαρτο τσαλακωνει......η ποιοτητα του δεν κανει για προσκλητηριο η κατι τετοιο......καλυτερα διαφανεια..........

 

Πιστευω οτι θα ναι ακριβοτερο το πλαισιο για ειδη συσκευασιας και χαρτονια καθως απευθυνεται σε χομπιστες κι επαγγελματιες και δεν εχει την ποικιλια που θα βρεις στα εξειδικευμενα μαγαζια.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Α, θα κάνει πείνα αυτό τον μήνα (από το "θα κάνει ζέστη") :):)

 

Θα ήθελα κι εγώ να χάσω 1-2 κιλά, αλλά έχω βάσιμες υπόνοιες ότι είμαι πάλι έγκυος :D:D

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Αν δεν θέλετε να μείνετε έγκυος πριν τη βάπτιση του μωρού σας, μην ξεσαλώνετε στα bar και τα μπουζούκια, όπως έκανα εγώ πριν φύγει ο αντρούλης :lol::lol:

 

Με το καλό!!!!!!! Θα ξανακάνεις βάφτιση σύντομα εεε;

Και για πές, από που πήρες το αέρινο φοβερό φουστάνι;; Αν και για να θες να χάσεις μόνο 1-2 κιλά μάλλον θα παίζεις σε άλλη κατηγορία από εμένα που θέλω να χάσω 15... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Δε σας είπα!!! Πήραμε τα βαφτιστικά σήμερα!!! Σημειωτέον πως εμένα δε μου αρέσουν τα κοστουμάκια και θέλω για βαφτιστικά, ρούχα που θα τα φορέσουμε και θα τα λιώσουμε καθημερινά αν γίνεται...Και βρήκαμε τέλεια ρουχαλάκια για το σκοπό αυτό!!!!!!!!!!!!!!

Πήγαμε με τη νονά στο Άττικα και βρήκαμε στα Timberland άσπρο πουκάμισο, μπεζ καμπαρντινέ παντελονάκι, πορτοκαλί σκουφάκι και καλτσούλες (το πορτοκαλί είναι το χρώμα της βάφτισής μας με τυρκουάζ και πράσινο για παρέα) αλλά όλα τα λεφτά ήταν τα παπουτσάκια converse...

 

ermisshoesce6.jpg

 

Του πήραμε από το zara μπουφανάκι δερματίνη καφέ σκούρο πολύ ζόρικο :cool:

Τα ρούχα δεν έχω φωτό γιατί τα κράτησε η νονά να τα δείξει στο νονό που μας την έσκασε.

Νομίζω πως σύνολο της πήγαν γύρω στα ?190 τα ρούχα και ?40 το μπουφάν.

Όχι φτηνά, αλλά πολύ πολύ μουράτα.

Μας μένει να πάρουμε κουτί ή βαλίτσα για τα ρούχα και ......ο σταυρός.....

Και βέβαια, μένει να μου στείλει και ο κος Βανζέλ που λέει και η Βέρα τα κουφέτα. Του τηλ. σήμερα και μου είπε πως θα τα στείλει αύριο. Θα ξανατηλ. αύριο γιατί έχω αρχίσει και αγχώνομαι...

Φτιάχνει η bionic μπουμπουνιέρες κι εγώ δεν έχω ακόμα τα κουφέτα!!!!!!!!!

:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φτιάχνει η bionic μπουμπουνιέρες κι εγώ δεν έχω ακόμα τα κουφέτα!!!!!!!!!

:shock::shock::shock:

 

φορτώθηκα η μαύρη σαν γαιδούρι την μέρα που πήρα τα κουτάκια από το Ατλας ΚΑΙ τα κουφέτα από τον Τσακανίκα.. :D

[url=http://lilypie.com][img]http://b2.lilypie.com/DLGCp3/.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

όταν ξεμπερδέψω με την βάπτιση γιατί τρέχω/φτιάχνω/ράνω

θέλω να γνωρίσω από κοντά την Βέρα, την Χρυσαλίς, την Ωριων μαμά και

σένα! τώρα ούτε σχόλια προλαβαίνω να κάνω για την υπέροχη δουλειά

που έχουν κάνει μέχρι τώρα όλες οι κοπέλες!

[url=http://lilypie.com][img]http://b2.lilypie.com/DLGCp3/.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, έκανες και μπράτσα δηλαδή... Ενώ εγώ κυριλέ τα παράγγειλα τηλεφωνικά να μου τα στείλει με κούριερ ο Έλξις και με βλέπω να τα μοιράζω από τα κουτιά στη βάφτιση... Πάρε το τούλι, το κουβαδάκι, το κουφετάκι :lol::lol:

Κι εγώ θέλω να βρεθούμε... Μάλλον θα πάμε στη συνάντηση εμείς, έχει πειστεί ο καλός μου να μας φέρει :D

Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα εκείνο το τόπικ που έλεγε με το καλό η βουτιά και δεν το βρήκα...

Anyway, σήμερα με τη βροχούλα δεν έχουμε βαφτίσεις, ελπίζουμε αύριο ο καιρός να είναι καλύτερος για τα μωράκια των artemis, POOPSIE, patousaki, vazelaki, δηλαδή τον Θάνο, την Αθηνά, τη Νικολέττα και τον Άγγελο.

Να πάνε όλα καλά κορίτσια και να περάσετε αξέχαστα!!!!!!!!!!!! Να χαίρεστε τα αγγελούδια σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Micnat, σούπερ ακούγονται τα ρουχαλάκια σας, το δε πατούμενο άπαιχτο!!! Η χάρλεϊ σας λείπει δηλαδή!!! (δεν παίρνετε ένα κουτί-χάρλεϊ για τα ρούχα σας αντί για βαλίτσα, να ολοκληρωθεί το γουάιλντ σκηνικό;;;):lol::lol::lol:

Κορίτσια, όλες με το καλό να βαφτίσουμε τα μπομπίρια μας! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Micnat, σούπερ ακούγονται τα ρουχαλάκια σας, το δε πατούμενο άπαιχτο!!! Η χάρλεϊ σας λείπει δηλαδή!!! (δεν παίρνετε ένα κουτί-χάρλεϊ για τα ρούχα σας αντί για βαλίτσα, να ολοκληρωθεί το γουάιλντ σκηνικό;;;):lol::lol::lol:

Κορίτσια, όλες με το καλό να βαφτίσουμε τα μπομπίρια μας! :wink:

 

Τι εννοείς κουτί χάρλεϊ;;; Με ενδιαφέρει πάρα πολύ... Έχεις δει κάτι σχετικό;;;

Link to comment
Share on other sites

μα που είναι αυτές οι μανάδες που βάφτιζαν σήμερα να μας πουν τα καθέκαστα!!!

 

άντε κορίτσια! μπαίνω κάθε τρεις και λίγο με αγωνία να σας διαβάσω!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΕΙΑΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ.ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ.ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ

as1cCvM0g410010ODU4ODM4amR8NzQ2MTU5ZHxNWSBBTkdFTCxNWSBUUkVBU1VSRSBJUw.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...