Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φυσικά και νομιμοποιούνται patousaki μου. Ιδίως όταν για να κάνεις κάτι από ότι κατάλαβα πρέπει να περιμένεις κάποιος να σου κρατήσει το μωρό σου.

Αντε μη με πιάσει το φεμινιστικό μου. :evil: Και ήρεμο μωρό, και καθαρό σπίτι, και χειροποίητες μπομπό και όμορφη και γλυκια και χαμογελαστή.

Αστιχτιρ που λέει και η ανηψιά μου. Αστιχτίρ.... :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα χαρτιά δε νομίζω ότι χρειάζεται κάτι. Τη ληξιαρχική πράξη γέννησης την έχετε παει..σωστά :?:

 

Δεν την έχουμε πάει! Δηλαδή, δε μας είπε κάτι ο παπάς με τον οποίο μιλήσαμε. Βέβαια, ήταν το μοναδικό που είχα γράψει στο post-it που έχω κολλήσει στην πόρτα -και συμπληρώνω κάθε τόσο- για να μην ξεχάσω κάτι για την Κυριακή. Είναι και αυτή η απώλεια προσφάτου μνήμης που με χαλάει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...Τελικά, στην ερώτηση με τα ...διαπιστευτήρια δε μου απαντήσατε!

 

Τί πρέπει να έχουμε μαζί μας?

 

 

εμάς μας ζήτησαν μόνο την ταυτότητα του μπαμπά

κι όταν ρώτησα... γιατί όχι και τη δική μου, μου είπαν ότι οι μπαμπάδες έχουν το πρόβλημα :shock:

δεν ξέρω... ίσως επειδή είχαμε δηλώσει επώνυμο μόνο του άντρα μου και φαινόταν στην ληξιαρχική πράξη που είχαμε ήδη δώσει

 

στο δια ταύτα λοιπόν...

τη ληξιαρχική πράξη που έχεις ήδη δώσει κανονικά

τις ταυτότητες σας (πάρε και τη δική σου καλού κακού για τα μάτια του κόσμου... επιστήμων άνθρωπος είσαι, αντιλαμβάνεσαι νομίζω ότι η "αγιότητα" τους δεν έχει ούτε ιερό ούτε όσιο)

Link to comment
Share on other sites

εμάς μας ζήτησε και χαρτί από την ενορία μας ότι δεν θα γίνει η βάφτιση εκεί...βέβαια ακόμα δεν έχω πάει να το πάρω, γιατί θα παίξω μπουνιές με τον παπούλη, αν μου ζητήσει 30 ευρώ... μια μέρα που θα είμαι ήρεμη (aka θα έχω ρίξει βελάκι με υπνωτικό στην Πίκυ και θα έχω κοιμηθεί σαν άνθρωπος), θα πάω να το...."συζητήσουμε".

Link to comment
Share on other sites

α ναι ξέχασα! πληρώσαμε κι 20ευρώ (δεν ξέρω γιατί, δεν μπήκα στη διαδικασία να τσακωθώ εκείνη την ώρα, είχα ήδη την πεθερά μου να μου τα έχει κάνει ΝΑ! χωρίς απόδειξη φυσικά... αλλά τουλάχιστον μας είπε να του τα δώσουμε "Αν έχουμε"... ε είχαμε και του τα δώσαμε... )

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: στο προσκλητήριο βάπτισης αναφέρονται πρώτοι οι γονείς ή οι νονοί;

 

Ρωτώ λοιπόν γιατί η γραφίστρια-κουμπάρα όταν της είπα να διορθώσει το προσχέδιο και να βάλει πρώτα τους γονείς και μετά εκείνοι και τον άντρα της, γέλασε λίγο και μου είπε ότι το σωστό είναι το ανάποδο, αλλά αν θέλω θα το κάνει. Το τελικό προσχέδιο ήταν χωρίς τα ονόματά τους :shock::shock:

 

Αισθάνομαι άσχημα!! :oops::oops:

Κι εγώ όταν βάφτισα από κάτω μπήκα :cry::cry:

 

Περιμένω απαντήσεις σας και μετά να απαντήσω στο email της, γιατί φοβάμαι πως θα τσακωθούμε..

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

quote]

 

 

καλέ τι δεν το ήξερε....

εδώ υποτίθεται ότι θα έφτιαχνε αυτή το γλυκό όλο καμάρι!

απλά στην πορεία... έκανε πως το ξέχασε... δεν πρότεινε βοήθεια... δεν έκανε τίποτα και τώρα προσπαθεί να με γεμίσει και με ενοχές :evil:

 

Επίσης πες της ότι για τους ιδιότροπους καλεσμένους έχεις φτιάξει μπουκαλάκια με ωραιότατο!!! ξύδι μπαλσάμικο - που είναι και τις μοδός- με το όνομα του παιδιού σαν ετικέτα. Ειδικά για την περίπτωσή της πες της ότι έχεις κάνει παραγγελία 5λιτρη δαμιζάνα ... χι.... χι... χι....

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν εχουμε βαφτισει ακομα τον μπομπιρα αλλα ολα μα ολα τα προσκλητηρια που εχω παρει εχουν πρωτα τους ΓΟΝΕΙΣ ενοειται και μετα τους κουμπαρους.

Μαλιστα εχω δει πολλα προσκλητηρια που δεν αναφερουν καν τα ονοματα των νονων. Μην μασας αυτο που σου λεει ειναι κατα την γνωμη μου παραλογο , αν δεν μπει πρωτος ο γονιος τοτε ποιος θα μπει ! Ελεος !

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

lena εμεις βαλαμε οι γονεις (και τα ονοματα απο κατω) και διπλα οι νονοι(και τα ονοματα απο κατω)

η σειρα εχει καμια σημασια για σενα?

εγω σκεφτομουν να γραψω "οι γονεις" και οι "πνευματικοι γονεις"

αλλα το θεωρησαν too much!!!

Link to comment
Share on other sites

lena εμεις βαλαμε οι γονεις (και τα ονοματα απο κατω) και διπλα οι νονοι(και τα ονοματα απο κατω)

η σειρα εχει καμια σημασια για σενα?

εγω σκεφτομουν να γραψω "οι γονεις" και οι "πνευματικοι γονεις"

αλλα το θεωρησαν too much!!!

 

Δεν έχει η σειρά σημασία για μένα :( αλλά ο τρόπος της. Εγώ όταν ήμουν νονά το θεώρησα φυσικό να ακολουθώ των γονιών...

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Πάνω οι γονεις και μετά οι νονοί αλλά έχω την αίσθηση πωςε μπορεις να το κάνεις όπως θέλεις.

Εμεις βάλαμε πρωτα και μονο τα μικρά μας ονόματα και μετά τους νονούς και μόνο τα μικρά τους ονόματα.

Το δικόμας προσκλητηριο όμως ειναι πολύ παιχνιδιάρικο.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ερώτηση: στο προσκλητήριο βάπτισης αναφέρονται πρώτοι οι γονείς ή οι νονοί;

 

Ρωτώ λοιπόν γιατί η γραφίστρια-κουμπάρα όταν της είπα να διορθώσει το προσχέδιο και να βάλει πρώτα τους γονείς και μετά εκείνοι και τον άντρα της, γέλασε λίγο και μου είπε ότι το σωστό είναι το ανάποδο, αλλά αν θέλω θα το κάνει. Το τελικό προσχέδιο ήταν χωρίς τα ονόματά τους :shock::shock:

 

Αισθάνομαι άσχημα!! :oops::oops:

Κι εγώ όταν βάφτισα από κάτω μπήκα :cry::cry:

 

Περιμένω απαντήσεις σας και μετά να απαντήσω στο email της, γιατί φοβάμαι πως θα τσακωθούμε..

 

 

Για να μην μαλώνετε, δίπλα - δίπλα. Στης κόρης μου έτσι το είχαν και τώρα στου μπεμπη λόγω σχεδίου του προσκλητηρίου, πάνω εμείς και κάτω η νονά!

Link to comment
Share on other sites

dear agapi6,

φυσικά και δεν θέλω να μαλώνουμε, αλλά και για εμάς το προσκλητήριο δεν "παίρνει" να μπουν δίπλα- δίπλα.

 

Ακόμη δεν μου έχει απαντήσει.. :(:(

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια μου!!! :):)

 

Σχολάω και πάω να πάρω το πακετάκι-Γιωργάκη :):)

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Σχολάω και πάω να πάρω το πακετάκι-Γιωργάκη :):)

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κορίτσια να κάνω κι εγώ η ανεπρόκοπη μάνα μια ερώτηση;;; Που παρακολουθώ τα τόπικ με τις βάφτισεις εδώ και 3 μήνες, όλο λέω "θα κάνω αυτό, θα κάνω εκείνο" και τελικά φτάσαμε !,5 ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Τ Ι Π Ο Τ Α !!! :o:o:o

Λέω να κατέβω αύριο Αθήνα και να παραγγείλω ό,τι βρεθεί μπροστά μου -έτσι είμαι εγώ -χαλαρή, ψάαααχνω με την ησυχία μου και στο τέλος τρέχωωω...

Μπομπο μάλλον θα πάρω από τον Παρίση -ΟΚ.

Για τα προσκλητήρια έχω να ρωτήσω το εξής: Μπορεί το κείμενο να μου το γράψει η ανιψούλα μου και να το τυπώσουν έτσι; ΝΑ μην έχω δηλαδή τυποποιημένη γραμματοσειρά; Το έχει ακούσει κανείς;;;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

...Επειδή είναι ¨καφέ" και ο καθένας γράφει όπως σκέφτεται και όχι απαραίτητα απαντώντας στον προηγούμενο...

 

Τα ονόματα των γονιών ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ προηγούνται.

 

Αν η νονά θέλει το αντίθετο, πρότεινέ της να της βαφτίσεις το επόμενο παιδί της και βάλε το δικό σας σε ...γιγαντοαφίσα που θα συνοδεύει το προσκλητήριο το οποίο θα είναι γραμμένο σε σελιδοδείκτη! Αντε, γιατί καλή-καλή αλλά συγχύζομαι όταν ακούω μπούρδες... ΟΚ! Δε λέω... πνευματικοί γονείς είναι αλλά μην το παρατραβάμε! Άκου εκεί πρώτοι οι νονοί!

 

Μarilita...

σιγά μην μπεις και στα έξοδα για πεθερά! Μπαλσάμικο? ΜΠΑΛΣΑΜΙΚΟ???

Ένα καλό, αυθεντικό μπαλσάμικο κοστίζει 12.00 ευρώ τα 100ml!

Σιγά να μην αγόραζα μπαλσάμικο για μια τέτοια πεθερά!

Μα ούτε από τα "Dia" σου λέω!

 

ΤΙ ΦΩΤΙΑ ΜΟΥ ΑΝΑΨΑΤΕ???

Πρέπει να πάω στην ενορία μου για χαρτί ...άδειας εξόδου?

:lol::lol::lol:

ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ!

Ο πατέρας Ιωάννης (της ενορίας μας) είναι από αυτούς τους ιερωμένους που τραβάει κόσμο στην εκκλησία που δεν θα διάβαινε ούτε από το πεζοδρόμιό της! Στην ηλικία μου, μορφωμένος, με τα παιδάκια του, με έργο ζωής στο Νοσ. Παίδων "Αγ. Σοφία"...

Για να καταλάβετε, όταν πήγαμε για να πάρουμε ευχή, ήθελε να μας εξηγήσει τί είναι αυτό το "μαγικό που σας τρώνε τα αυτιά οι παππούδες & οι γιαγιάδες να κάνετε..."! Μου έβαλε και τις φωνές... "...καλά? 40 μέρες? 40 ΜΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ? ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ? Άντε στα "Starbucks" και γρήγορα!!!"

 

Πώς να του πω ότι θα πάμε αλλού? :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Για τα προσκλητήρια έχω να ρωτήσω το εξής: Μπορεί το κείμενο να μου το γράψει η ανιψούλα μου και να το τυπώσουν έτσι; ΝΑ μην έχω δηλαδή τυποποιημένη γραμματοσειρά; Το έχει ακούσει κανείς;;;

 

Το είχα σκεφτεί και εγώ!

Ή να το έγραφα μόνη μου για να είναι το απόλυτο "handmade" ή να το έδινα στα ανήψια μου (Χιουι, Λιουι και Ντιουι! ΤΙ ΛΕΩ Η ΤΡΕΛΗ???).

Αλλά μου είπαν για καλό scanner ώστε η απόδοση των χρωμάτων να είναι τέλεια, και εμείς δεν έχουμε και επαγγελματικό μηχάνημα... Ένα απλό scannerάκι να κάνουμε τη δουλίτσα μας έχουμε! Κι έτσι, τσάκισε η πρόσκληση με κείμενο δια χειρός μαμάς.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: στο προσκλητήριο βάπτισης αναφέρονται πρώτοι οι γονείς ή οι νονοί;

 

Όπως θες εσύ το κάνεις το προσκλητήριο... Εγώ και στα 3 παιδάκια μου έβαλα πρώτα τα ονόματα των νονών μιας και μου κάνουν την τιμή να θέλουν να αποκτήσουν τέτοια σχέση με τα παιδιά μου... Αλλά είναι πιστεύω καθαρά προσωπική άποψη. Δεν μου φαίνεται να υπάρχει τυπικό που να λέει πως πάντα μπαίνουν πρώτα των γονιών ή το αντίθετο...

Πες της νονάς να δείτε παραδείγματα προσκλήσεων στο Internet να πειστεί αν θέλει, ή να πάτε σε κατάστημα να δείτε... Αλλά χρειάζεται να τσακωθείτε γι᾽ αυτό;;; Παιδί σου θά᾽ ναι πάντα είτε είναι πρώτα το όνομά σου είτε δεύτερο... Εκείνη όμως θα είναι η νονά εκείνη την ημέρα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Patousaki....

 

1. Καλά τότε ας το νερόσουμε το μπαλσάμικο!!!!!!!

 

2. Πες στον πάτερ ότι η νονά έχει την επιθυμία να κάνει την βάπτιση στην τάδε εκκλησία και δεν θες να της χαλάσεις το χατήρι...

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

Kάθε μια με τον πόνο της, οπότε ανακεφαλαιώνω..

1. 'Εκανα κράτηση για μαμ ( είναι πολύ ωραία και δοκιμασμένα όμως δε είμαι και ενθουσιασμένη γιατί ειναι λίγο ανάποδα απο το σημείο της τελετής αλλά το je t aime θέλει εκεί!)

2. Πήγα στο ανθοπωλείο κανόνισα στολισμό για την κολυμβήθρα. Μου άρεσε πολύ πολύ 80€ τριαντάφυλλα ορχιδέες και κάτι άλλα λουλούδια με δύσκολο όνομα(!?)

3. Και επανατοποθετώ την αγωνία μου βιβλίο ευχών? (να κάνω? (και πως να το κάνω?)) (help) μετά το μυστήριο θα πάμε κάπου μεταξύ μας 25-30 άτομα λογικά εκεί δεν γίνεται στολισμός ? (άσχετο μεν απορία δε)

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτεί και εγώ!

Ή να το έγραφα μόνη μου για να είναι το απόλυτο "handmade" ή να το έδινα στα ανήψια μου (Χιουι, Λιουι και Ντιουι! ΤΙ ΛΕΩ Η ΤΡΕΛΗ???).

Αλλά μου είπαν για καλό scanner ώστε η απόδοση των χρωμάτων να είναι τέλεια, και εμείς δεν έχουμε και επαγγελματικό μηχάνημα... Ένα απλό scannerάκι να κάνουμε τη δουλίτσα μας έχουμε! Κι έτσι, τσάκισε η πρόσκληση με κείμενο δια χειρός μαμάς.

Ναι, αλλά εγώ καθότι, όπως έχω ξαναπεί, ακαμάτρα θα τα παραγγείλω από τα ΕΤΟΙΜΑΤΖΙΔΙΚΑ τα προσκλητήριά μας... :oops::)

Λες αν πάω το κείμενω της Αννούλας να μου το τυπώσουν; Τι στο καλό... Επαγγελματίες είναι...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

2. Πες στον πάτερ ότι η νονά έχει την επιθυμία να κάνει την βάπτιση στην τάδε εκκλησία και δεν θες να της χαλάσεις το χατήρι...

 

σωστή!!!!!!!!!

τάμα!!! τάμα της νονάς!!!!!!!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...