Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ & ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ


Recommended Posts

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα,συγγνωμη που επεμβαινω στην συζητηση σας,αλλα κ εγω τα εχω παιξει με την θερμοκρασια!!!ειμαι στην 16η μερα του κυκλου,και στην 3η μετα την pregnyl. Χθες εκανα ωορηξια(το καταλαβα πολυ εντονα!)και απο το στομα μου βγαζει απο χθες 37-37,1,στην μασχαλη 36,5(!!!!) και σημερα γυρω στις 12 απο το στομα 36,6 και μετα απο λιγη ωρα 37,1 μεχρι και τωρα!!!υπαρχει περιπτωση να σημαινει κατι ειτε η χαμηλη,ειτε τα δεκατα? να πεταξω το θερμομετρο μου??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,συγγνωμη που επεμβαινω στην συζητηση σας,αλλα κ εγω τα εχω παιξει με την θερμοκρασια!!!ειμαι στην 16η μερα του κυκλου,και στην 3η μετα την pregnyl. Χθες εκανα ωορηξια(το καταλαβα πολυ εντονα!)και απο το στομα μου βγαζει απο χθες 37-37,1,στην μασχαλη 36,5(!!!!) και σημερα γυρω στις 12 απο το στομα 36,6 και μετα απο λιγη ωρα 37,1 μεχρι και τωρα!!!υπαρχει περιπτωση να σημαινει κατι ειτε η χαμηλη,ειτε τα δεκατα? να πεταξω το θερμομετρο μου??

Ana η θερμοκρασία σου ειναι τελεια! Μην μπερδεύεσαι με μετρήσεις μέσα στην μερα... Θα την μετράς κάθε πρωι προτού σηκωθείς απο το κρεβάτι... Λένε πως αν η υπερθερμικη φάση διαρκέσει πάνω απο 18 μερες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για εγκυμοσυνη... Ευχομαι να εχεις ευχάριστα!!!!

🐯🐱🐔🐥🐳🐠🐛🐝🐞🐯🐰🐶🐬🐼🐸🐋🐌🎉🎊🎈

Άλλαξες τη ζωή μας ... Εισαι η ζωή μας....🍼

Link to comment
Share on other sites

Ειναι νωρις ακομη και ψαχνω να πιαστω κ εγω απο καπου!!δεν μπορω να κανω και τεστ λογω της ενεσης και ειμαι σ αναμμενα καρβουνα!!και χθες ενω ειχα αρκετους πονους απο την ωορηξια,σημερα περδικι!!οποτε εναποθετω τις ελπιδες μου στην θερμοκρασια!χαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!τωρα να ρωτησω κατι? μετρησα θερμοκρασια το πρωι..36,6..απλα επειδη το ξεχασα,πηγα πρωτα στο μπανιο κ το θυμηθηκα οταν πηγα να κανω καφε..10 λεπτα αργοτερα την μετρησα δηλαδη και οχι αμεσως μολις ξυπνησα..παιζει τοσο μεγαλο ρολο το δεκαλεπτο? εγω παντως απογοητευτηκα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!τωρα να ρωτησω κατι? μετρησα θερμοκρασια το πρωι..36,6..απλα επειδη το ξεχασα,πηγα πρωτα στο μπανιο κ το θυμηθηκα οταν πηγα να κανω καφε..10 λεπτα αργοτερα την μετρησα δηλαδη και οχι αμεσως μολις ξυπνησα..παιζει τοσο μεγαλο ρολο το δεκαλεπτο? εγω παντως απογοητευτηκα!!!!!

 

Ana καλημερα! Το μόνο που ξέρω ειναι πως αν πλύνεις δόντια και μετρηθεις υπάρχει πτώση.... Γενικά να ξερεις πως 7 μερες απο την ωορρηξια η προγεστερονη ειναι αρκετά υψηλή και τοτε ίσως σημειώνονται και οι υψηλότερες θερμοκρασίες...

🐯🐱🐔🐥🐳🐠🐛🐝🐞🐯🐰🐶🐬🐼🐸🐋🐌🎉🎊🎈

Άλλαξες τη ζωή μας ... Εισαι η ζωή μας....🍼

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να πω? ωορηξια ειχα την Δευτερα...νωρις ειναι να υπαρχει πτωση..ουφ..τελος παντων..καλημερα σε ολες και ευχαριστω για την αμεση απαντηση..[/QU

ανοδος της θερμοκρασιας μπορει να σημειωθει και 4 μερες μετα τημ ωορρηξια, μη βιαζεσαι. Υπαρχει ειδικο αρθρο ακρως κατατοιστικο απο τον κυριο Ζησοπουλο, στο gyn.gr, αλλα ειμαι απο κινητο τωρα και δεν μπορω να το βαλω.

Venezia εισαι πολυ διαβασμενη!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια συγνωμη αν σας εχω ζαλισει..αλλα μια ερωτηση. ειναι δυνατον να εχω αναγουλες πριν την εμφυτευση? και δεν ειναι στο μυαλο μου,εχω!!!απο χθες εχω αυτη την αισθηση κατω απο την γλωσσα,κατα διαστηματα τοσο εντονη,που νομιζω οτι θα κανω εμετο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια συγνωμη αν σας εχω ζαλισει..αλλα μια ερωτηση. ειναι δυνατον να εχω αναγουλες πριν την εμφυτευση? και δεν ειναι στο μυαλο μου,εχω!!!απο χθες εχω αυτη την αισθηση κατω απο την γλωσσα,κατα διαστηματα τοσο εντονη,που νομιζω οτι θα κανω εμετο.

 

Καταρχήν δεν μας ζαλίζεις!!!! Λοιπόν δεν είμαι γιατρός, αλλα στην φάση που βρίσκεσαι έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν κάποιες ορμόνες αρκετά, οπως η προγεστερονη... Γενικά απο εδώ και πέρα μπορεί να θα νιώσεις και το στήθος σου να βαραίνει... Δεν γνωρίζω καθόλου αν η όλη κατάσταση γίνεται πιο έντονη και λόγω της ένεσης που εχεις κανει, πάντως δεν ειναι ιδέα σου... Υπομονή λίγες μερες και ευχομαι ολόψυχα να εχεις ευχάριστα !!!!

Υ. Γ tsarli να ξερεις οτι τα περισσότερα τα έμαθα απο εσένα! Ειμαστε συναγωνίστριες στην προσπάθεια για δεύτερο μωρακι !

🐯🐱🐔🐥🐳🐠🐛🐝🐞🐯🐰🐶🐬🐼🐸🐋🐌🎉🎊🎈

Άλλαξες τη ζωή μας ... Εισαι η ζωή μας....🍼

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω τοσο πολυ για τις απαντησεις..ιδεα μου δεν ειναι σιγουρα,αφου περπαταω και ανακατευομαι,η ενεση γενικα δεν μ εχει επηρρεασει σε τιποτα μεχρι τωρα,το μονο που εκανε ηταν να καταλαβω για πρωτη φορα στην ζωη μου ωορηξια(μαλλον δεν ειχε ξανασυμβει). σας ευχομαι ολοψυχα και 2ο και 3ο και οσα μπορειτε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.. θα ηθελα να με μου πειτε τη γνωμη σας.. ειχα παει πριν 2βδομαδες στο γιατρο μου για ενα υπερηχο και ειδαμε οτι ειχε γινει η ωορρηξια μου πριν καμια βδομαδα μαλλον και ειχε δημιουργηθει μια κυστουλα(να πω οτι εχω πολυκυστικες).. μου εδωσε primolut και μολις αδιαθετουσα θα επαιρνα αντισυλληπτικα.. αν δεν μου ερχοταν η περιοδος με τα primolut τοτε θα ειχε γινει συλληψη και οπως με διαβεβαιωσε δεν επιρρεαζουν καθολου τα χαπια σε τετοια περιπτωση.. ολες τις μερες ειχα αρκετα πρισμενο στηθος χωρις ομως να με ποναει και αυξημενη θερμοκρασια 36,0-36,1 με κανονικη θερμοκρασια 35,4..την τελευταια εβδομαδα το στηθος μου ειχε ξεπριστει..χτες λοιπον μου ηρθε περιοδος με λιγο αιμα,ομως το στηθος μου πριστηκε ελλαχιστα αλλα με ποναει λιγο..εχω μια δυσφορια στο στηθος,ενα βαρος,μια ενοχληση στις θηλες και στα πλαγια.. η θερμοκρασια μου εχτες( το πρωι παντα) ηταν 35,7 σηκωθηκα απ'το κρεβατι με ενα βαρος/πονο χαμηλα και ειδα οτι ειχα λιγο αιματακι.. σημερα παλι η θερμοκρασια μου ειναι 35,7.. ο πονος/βαρος χαμηλα (σαν τραβηγμα κατι,δεν ξερω πως να το εξηγησω) και το στηθος καλα κρατουν και σημερα και η μεση μου με ενοχλει.. και με παραξενευει γιατι εγω ΠΟΤΕ δεν ποναω στην περιοδο..δεν αισθανομαι τιποτα.. μονο λιγο η μεση μου αλλα οχι κατι αξιοσημειωτο.. μην με περασετε για τρελη αλλα μηπως υπαρχει περιπτωση να υπαρχει εγκυμοσυνη?? Εχω πολυ αγχος γιατι πρεπει να παρω αντισυλληπτικα και ξερω οτι δεν κανει... χτες το πηρα με κρυα καρδια.. ενω κατι μεσα μου μου ελεγε να μην το παρω.. μηπως τελικα ειμαι τρελη????!!!!!!:confused: :confused: :-( :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα σας....λοιπον εγω εχω σταθερο κυκλο καθε 28 ημερες..εδω κ λιγες μερες εχω κατι πονακια χαμηλα στη κοιλια ειχα κ εντονους πονοκεφαλους που δεν εβλεπα μπροστα μου 3 μερες συνεχομενα....τα πονακια τα εχω αρκετες μερες..εχθες λοιπον το βραδυ εκανα θερμομετρηση απο το στομα κ ειχα 36.8....σημερα που ξυπνησα εκανα θερμομετρηση ειχα παλι 36.8 κ μετα που θερμομετρηθηκα ειχα 37.0..συνηθως η θερμοκρασια μου ειναι 36.0 με 36.3..δωστε τα φωτα σας..ειναι σημαδι για εγκυμοσηνη???????

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα σας....λοιπον εγω εχω σταθερο κυκλο καθε 28 ημερες..εδω κ λιγες μερες εχω κατι πονακια χαμηλα στη κοιλια ειχα κ εντονους πονοκεφαλους που δεν εβλεπα μπροστα μου 3 μερες συνεχομενα....τα πονακια τα εχω αρκετες μερες..εχθες λοιπον το βραδυ εκανα θερμομετρηση απο το στομα κ ειχα 36.8....σημερα που ξυπνησα εκανα θερμομετρηση ειχα παλι 36.8 κ μετα που θερμομετρηθηκα ειχα 37.0..συνηθως η θερμοκρασια μου ειναι 36.0 με 36.3..δωστε τα φωτα σας..ειναι σημαδι για εγκυμοσηνη???????

 

Καλησπέρα!!

Μετα την ωορρηξία πάντα η θερμοκρασία ειναι υψηλή.

Σημάδι γίνεται όταν έχεις για πάνω απο 15-16 μερες υψηλή θερμοκρασία μετα την ωορρηξία.

Η θερμό μέτρηση γίνεται πάντα πρωινή ώρα πριν σηκωθείς απο το κρεβάτι.

Καλη επιτυχία!ευχομαι να γίνει αυτό που πραγματικά θέλεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

βρε μου είστε κ εδώ????λοιπόν να ρωτήσω κάτι σχετικό με το θέμα...μπορεί για 4 με 5 μέρες μετά την ωορρηξία να έχουμε 36.8 κ μετά την 6η μέρα να πάει 36.9 ...παρακάτω δεν ξέρω ακόμα...θα σας πω κ να είναι εγκυμοσύνη???εσείς τι λέτε???δλδ αν έχει που γίνεται η εμφύτευση 6 με 12 μέρες δούμε κι άλλη αύξηση από εκεί που είσασταν σημαίνει εγκυμοσύνη???

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε μου είστε κ εδώ????λοιπόν να ρωτήσω κάτι σχετικό με το θέμα...μπορεί για 4 με 5 μέρες μετά την ωορρηξία να έχουμε 36.8 κ μετά την 6η μέρα να πάει 36.9 ...παρακάτω δεν ξέρω ακόμα...θα σας πω κ να είναι εγκυμοσύνη???εσείς τι λέτε???δλδ αν έχει που γίνεται η εμφύτευση 6 με 12 μέρες δούμε κι άλλη αύξηση από εκεί που είσασταν σημαίνει εγκυμοσύνη???

 

Θαλεία καλησπέρα.

Οπως λέω και σε προηγούμενο μνμ η θερμοκρασία δείχνει εγκυμοσύνη μονο αν συνεχίζει μετά τις 14-15 μέρες να ειναι υψηλη.

Η μέθοδος της θερμοκρασίας δεν ειναι σωστή μέθοδος για να βρεις εγκυμοσύνη αλλα ειναι πολυ σωστή για να βρεις ωορρηξία!

Ο λόγος ειναι οτι ουτως η άλλως 14-15 μέρες μετά αν συνεχίζει σε 28 Άρη κύκλο θα έχεις και καθυστερηση άρα;

Οποτε μη παιδεύεσαι με θερμό μέτρηση. Μονο άγχος προσφέρει.

Καλη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Θαλεία καλησπέρα.

Οπως λέω και σε προηγούμενο μνμ η θερμοκρασία δείχνει εγκυμοσύνη μονο αν συνεχίζει μετά τις 14-15 μέρες να ειναι υψηλη.

Η μέθοδος της θερμοκρασίας δεν ειναι σωστή μέθοδος για να βρεις εγκυμοσύνη αλλα ειναι πολυ σωστή για να βρεις ωορρηξία!

Ο λόγος ειναι οτι ουτως η άλλως 14-15 μέρες μετά αν συνεχίζει σε 28 Άρη κύκλο θα έχεις και καθυστερηση άρα;

Οποτε μη παιδεύεσαι με θερμό μέτρηση. Μονο άγχος προσφέρει.

Καλη επιτυχία.

μωρέ το ξέρω...εξάλλου εγώ προσπαθώ για 2ο απλά είναι είδη 11 μήνες κ τπτ ακόμα...κ στον γιο μου δλδ έτσι το κατάλαβα είχα 36.9 με 37.0 για πάνω από 18 μέρες.σε ευχαριστώ για την απάντηση σου πάντως.

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

μωρέ το ξέρω...εξάλλου εγώ προσπαθώ για 2ο απλά είναι είδη 11 μήνες κ τπτ ακόμα...κ στον γιο μου δλδ έτσι το κατάλαβα είχα 36.9 με 37.0 για πάνω από 18 μέρες.σε ευχαριστώ για την απάντηση σου πάντως.

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

Καλή επιτυχία και μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια να ρωτησω κατι?Ειμαι στην 3 μερα καθυστέρησης δεν εχω κανει κανενα τεστ ακομα και θελω επίτηδες να το αργήσω λιγο ακομα όσο αντέξω δλδ!ΙΣως ετσι νιωθω οτι αυξάνω τις πιθανότητες δεν ξερω!ειχα επαφές σχεδων ολες τις γόνιμες μερες και την μια μετα την ωοριξια!Αλλα εχω μια απορία!Αυτο με την θερμοκρασία οταν ειναι ανεβασμένη που με βάση τις μετρήσεις μου αυτη την στιγμή κυμαίνομαι μόνιμος στο 36,9 με 37 ενώ η φυσιολογική μου ειναι 35,9 με 36 μπορεις να καταλάβεις εαν υπαρχει εγκυμοσύνη?Υποψιν οτι οι γόνιμες μου εχουν περάσει εδω και 16 μαζι με την σημερινη!καποια άποψη?η βοήθεια!:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτησω κατι?Ειμαι στην 3 μερα καθυστέρησης δεν εχω κανει κανενα τεστ ακομα και θελω επίτηδες να το αργήσω λιγο ακομα όσο αντέξω δλδ!ΙΣως ετσι νιωθω οτι αυξάνω τις πιθανότητες δεν ξερω!ειχα επαφές σχεδων ολες τις γόνιμες μερες και την μια μετα την ωοριξια!Αλλα εχω μια απορία!Αυτο με την θερμοκρασία οταν ειναι ανεβασμένη που με βάση τις μετρήσεις μου αυτη την στιγμή κυμαίνομαι μόνιμος στο 36,9 με 37 ενώ η φυσιολογική μου ειναι 35,9 με 36 μπορεις να καταλάβεις εαν υπαρχει εγκυμοσύνη?Υποψιν οτι οι γόνιμες μου εχουν περάσει εδω και 16 μαζι με την σημερινη!καποια άποψη?η βοήθεια!:oops::oops:

 

Δείχνει οτι όντως έκανες ωορρηξία και ειναι καλό που συνεχίζει να ειναι ψηλά γτ αν πέσει τότε θα αδιάθετησες.

Η θερμό μέτρηση ειναι μέθοδος για να βρούμε την ωορρηξία οχι την εγκυμοσύνη.

Καλη επιτυχία ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει πιθανότητα η ανεβασμένη θερμοκρασία να σημαίνει εγκυμοσύνη γτ καπου ειχα διαβάσει πως εαν μετα την 15 μερα συνεχιζει να ειναι υψηλή τοτε ειναι μεγάλη πιθανή τα εγκυμοσύνης........:?:?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν υπαρχει πιθανότητα η ανεβασμένη θερμοκρασία να σημαίνει εγκυμοσύνη γτ καπου ειχα διαβάσει πως εαν μετα την 15 μερα συνεχιζει να ειναι υψηλή τοτε ειναι μεγάλη πιθανή τα εγκυμοσύνης........:?:?

 

Κορίτσι καλησπέρα.Όταν λέμε υψηλή θερμοκρασία πόσο εννοούμε?Εγώ επειδή έχω μπερδευτεί πριν λίγες μέρες είχα 37,μετά 36.8,μετά πάλι 37 και σήμερα 28η μέρα του κύκλου 36.6.Μάλλον έπεσε έ?Τη μετράω από το στόμα,απλά επειδή δουλεύω νύχτα,τη μετράω αμέσως μόλις ξυπνήσω,δηλαδή μεσημεριανές ώρες.Δε μετράει?Το 36.6 θεωρείται υψηλή ή χαμηλή?Μάλλον αν κατέβει κι άλλο θα μου έρθει περίοδος.Ε αύριο θα είμαι στην 29η μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια και εγω πριν λιγο καιρό τα έμαθα!και ακομα τα μπερδεύω λιγο!Εαν τα εχω καταλάβει καλα οταν εισαι γόνιμες μερες και πιο σωστά κοντα στην ωοριξια η θερμοκρασία σου ειναι πιο ανεβασμένη απο το φυσιολογικό σουσυνηθως μεχρι 37 37 και 5 και εαν η θερμοκρασία αυτη δεν πέσει στα φυσιολογικά 15 μερες μετα τι γόνιμες σημενει εγκυμοσύνη και θα ειναι ετσι κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης!αν κανω λαθος ας με διωρθωσει καποια κοπέλα να μην μπερδεύω και τι υπόλοιπες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...