Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυλλοι SOS


jo89

Recommended Posts

Καλημερα, εμένα οι απεντομωσεις δεν με βοήθησαν. Μάλλον έχουν φωλιά στον καναπέ, όπου ψεκαζα κάθε 5  -7 ημέρες, αφου βάλω ατμοκαθαριστη. Και μέρα παρα μέρα σκουπίζω με ηλεκτρική σκούπα. Πετάω κ την σακουλα. Έχει ψιλοηρεμησει. Μάλλον τώρα πρεπει να φωναξω  συνεργειο

Το προβλημα  όμως είναι τα ρουχα μου.  Τα επλυνα 60, τα έβγαλα στον ήλιο να στεγνώσουν, τσιμπάνε, τα έπλυνα 95, παλι τσιμπάνε.....  Μετά τα κλείνω σε σακουλες.....Τι γίνεται;;;;; γιατί δεν φέυγουν;... Το μόνο που σκέφτομαι είναι, μήπως το πληντηριο μου δεν ανεβάζει θερμοκρασία... Ξέρει κανεις πως να το χειριστω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 15/4/2022 at 8:46 ΠΜ, Fanouli m είπε:

Το προβλημα  όμως είναι τα ρουχα μου.  Τα επλυνα 60, τα έβγαλα στον ήλιο να στεγνώσουν, τσιμπάνε, τα έπλυνα 95, παλι τσιμπάνε.....  Μετά τα κλείνω σε σακουλες.....Τι γίνεται;;;;; γιατί δεν φέυγουν;... Το μόνο που σκέφτομαι είναι, μήπως το πληντηριο μου δεν ανεβάζει θερμοκρασία... Ξέρει κανεις πως να το χειριστω;;

Πραγματικά σας κατανοώ. Κάποιες φορές είναι δύσκολη υπόθεση να ξεφορτωθείς έντομα-παράσιτα. Για τα ρούχα που λέτε. Εγώ θα επέλεγα συγκεκριμένα κομμάτια που θα φορούσα εναλλαξ για κάποιες μέρες, μέχρι να πλύνω-λιάσω-αερίσω-σιδερώσω τα υπόλοιπα και τα φυλάξω σε θήκες ρούχων, έως να μου ψεκάσουν την ντουλάπα. Επίσης θα πρότεινα μεταξύ των πλύσεων να καθαρίζετε και το φίλτρο του πλυντηρίου και να κάνετε και μια πλύση με άδειο κάδο και χλωρίνη σε υψηλή θερμοκρασία. Μήπως τυχόν επιβιώνουν κι εντός του πλυντηρίου τα αυγά. Τι να σας πω... δεν ξέρω κάτι εξειδικευμένο, δεν έχω σχετική γνώση.

Εύχομαι να ηρεμήσετε σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 4/15/2022 at 8:46 AM, Fanouli m said:

Καλημερα, εμένα οι απεντομωσεις δεν με βοήθησαν. Μάλλον έχουν φωλιά στον καναπέ, όπου ψεκαζα κάθε 5  -7 ημέρες, αφου βάλω ατμοκαθαριστη. Και μέρα παρα μέρα σκουπίζω με ηλεκτρική σκούπα. Πετάω κ την σακουλα. Έχει ψιλοηρεμησει. Μάλλον τώρα πρεπει να φωναξω  συνεργειο

Το προβλημα  όμως είναι τα ρουχα μου.  Τα επλυνα 60, τα έβγαλα στον ήλιο να στεγνώσουν, τσιμπάνε, τα έπλυνα 95, παλι τσιμπάνε.....  Μετά τα κλείνω σε σακουλες.....Τι γίνεται;;;;; γιατί δεν φέυγουν;... Το μόνο που σκέφτομαι είναι, μήπως το πληντηριο μου δεν ανεβάζει θερμοκρασία... Ξέρει κανεις πως να το χειριστω

 

On 4/19/2012 at 11:55 PM, xenia:-) said:

οκ...τωρα αγχωθηκα εγω.....

Καλησπέρα και από εμένα. Εδώ και 2 μήνα αντιμετωπίζω πρόβλημα με ψύλλους. Άργησα να καταλάβω την αιτία που τους έβαζε μέσα στο σπίτι με αποτέλεσμα να έχουν πάει πολλοί ψεκασμοί τσάμπα. Από όταν κατάλαβα έχω ψεκάσει 3 φορές και ακόμα δεν έχω απαλλαγεί. Είμαι ένα βήμα πριν πάω σε ψυχολόγο, δεν ξέρω τι να κάνω. Πλενω τα πάντα στους 95 στο πλυντήριο. Υπάρχει πιθανότητα να επιβιώνουν; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...