Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλίνδρομη λόγω διαφραγμάτων στην μήτρα


gianna_p

Recommended Posts

Καλημέρα,

την προηγουμενη Παρασκευη μου διαγνωστηκε παλινδρομηση ενω ήμουν στην 9η εβδομαδα κυησης. το αποτελεσμα ήταν να γίνει διακοπή κυησης το Σαββατο.

ο λογος που η κυηση ειχε αυτη την καταληξη ηταν τα 2 διαφραγματα που εχω εκ γεννετης στην μητρα μου. Ο γιατρος μου ο κος Χασιακος, μου ειπε πως το θεμα μου λυνεται και οτι μετα απο 2 περιοδους θα το αντιμετωπισουμε. Δεν γνωριζω το πως θα αντιμετωπιστει αλλα πιθανολογω με υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση.

υπαρχει καποια που να εχει κανει την συγκεκριμενη επεμβαση? ποια ειναι ακριβως η διαδικασια που κανατε πριν μπειτε στο χειρουργειο? εχω διαβασει οτι υπαρχουν συγκεκριμενες μερες του κυκλου που πρεπει να γινονται οι επεμβασεις αυτες, ισχυει? μετα απο ποσο καιρο σας επετρεψε ο γιατρος σας να μεινετε εγκυες?

σας παρακαλω κοριτσια, αν εχει καποια παρομοια εμπειρια ή γνωση των καταστασεων αυτων ας με βοηθησει. ειλικρινα τα εχω χαμενα και θελω βοηθεια.

ευχαριστω εκ των προτερων.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ λυπάμαι για την εμπειρία που είχες. Μη το βάζεις κάτω όμως...

 

Κι εγώ έχω διάφραγμα παχύ και μακρύ, είχα μια πρώτη αποβολή και μετά γέννησα δυο παιδιά. Δεν ήξερα πως μπορεί να υπάρχουν 2 διαφράγματα:(.

 

Με ποιόν τρόπο τα καταλάβατε; Εμένα μου είχαν κάνει υπέρηχο με υγρό στη μήτρα (δεν θυμάμαι πώς λέγεται επιστημονικά).

 

Αυτό που μου είπαν τότε όμως είναι ότι το διάφραγμα προκαλεί αποβολές είτε κατά την διαμόρφωση του πλακούντα (προκαλεί αποκόλληση πλακούντα στην περίπτωση που προσπαθεί να αναπτυχθεί επάνω στο διάφραγμα και άρα δεν έχει καλή αιμάτωση), είτε στο τέλος (λόγω περιορισμένου χώρου, στην περίπτωση που το διάφραγμα δεν λυγίζει εύκολα)...

 

Εσείς καρδούλα είχατε δει; Πώς είναι σίγουρος ο γιατρός ότι η αποβολή προκλήθηκε από το διάφραγμα;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λυπάμαι για την εμπειρία που είχες. Μη το βάζεις κάτω όμως...

 

Κι εγώ έχω διάφραγμα παχύ και μακρύ, είχα μια πρώτη αποβολή και μετά γέννησα δυο παιδιά. Δεν ήξερα πως μπορεί να υπάρχουν 2 διαφράγματα:(.

 

Με ποιόν τρόπο τα καταλάβατε; Εμένα μου είχαν κάνει υπέρηχο με υγρό στη μήτρα (δεν θυμάμαι πώς λέγεται επιστημονικά).

 

Αυτό που μου είπαν τότε όμως είναι ότι το διάφραγμα προκαλεί αποβολές είτε κατά την διαμόρφωση του πλακούντα (προκαλεί αποκόλληση πλακούντα στην περίπτωση που προσπαθεί να αναπτυχθεί επάνω στο διάφραγμα και άρα δεν έχει καλή αιμάτωση), είτε στο τέλος (λόγω περιορισμένου χώρου, στην περίπτωση που το διάφραγμα δεν λυγίζει εύκολα)...

 

Εσείς καρδούλα είχατε δει; Πώς είναι σίγουρος ο γιατρός ότι η αποβολή προκλήθηκε από το διάφραγμα;

 

καλησπερα μαρια,

τα 2 παιδακια σου τα εκανες ενω ειχες το διαφραγμα? χωρις να το αφαιρεσεις? μου ακουγεται πολυ αισιοδοξο αυτο.

εγω τοσα χρονια που με βλεπει γυναικολογος δεν ειχα ιδεα οτι εχω 2 διαφραγματα στη μητρα. κανενας δεν το ειχε δει και ειχα πληρη αγνοια του θεματος. τωρα μετα την παλινδρομηση που ειχα το εμαθα, δεν ξερω με ποια εξεταση ομως το βρηκε ο γιατρος μου. μολις βγηκα απο το χειρουργειο, γιατι εκανα διακοπη κυησης, ηρθε ο γιατρος στον θαλαμο που ημουνα και μου το ειπε. συγκεκριμενα κρατουσε ενα φυλλο Α4, εμοιαζε σαν υπερηχος γιατι ηταν ασπρομαυρο και μου εδειξε τα 2 διαφραγματα που εχω. ο συγκεκριμενος γιατρος ειναι αψογος και του εχω τυφλη εμπιστοσυνη. μου εξηγησε οτι λογω των διαφραγματων η κυηση δεν μπορουσε να εξελιχθει και γιάυτο ειχε και την καταληξη που ειχε. ειναι καθαρα θεμα διαφραγματων καθως το εμβρυο δεν ειχε χωρο να αναπτυχθει. πριν μαθω για τα διαφραγματα ειχα πανικοβληθει και νομιζα οτι εκανα εγω κατι και εβλαψα το μωρο ή οτι εχουμε καποιο προβλημα με τον αντρα μου και πολλες αλλες κακες σκεψεις. ο γιατρος μου μου ιπε να μην σκεφτομαι τιποτα τετοιο και εριξε ολο το φταιξιμο στα διαφραγματα.

 

καρδουλα ειχα δει στους 2 υπερηχους που ειχα κανει, αλλα δεν την ειχα ακουσει. μου εδειχναν ενα σημειο που ηταν σαν να αναβοσβηνε κατι και μου ειπαν οτι αυτο ηταν η καρδιακη λειτουργεια του εμβρυου. στον τελευταιο υπερηχο που μου εκανε ο γιατρος μου και που ειδαμε την παλλινδρομηση, το μωρακι μου δεν ειχε καρδιακη λειτουργια.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το διάφραγμα φάνηκε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που παλινδρόμησε... Μέτά κάναμε και εκείνη την εξέταση για να μπορέσουμε να το μετρήσουμε και να καταλάβουμε τη μορφολογία του... Όλα αυτά έγιναν στην Αγγλία όπου σύμφωνα με τα πρωτόκολα πρέπει να έχει μια κοπέλα επανηλλημένες αποβολές για να μπει στη διαδικασία αφαίρεσης, γιατί και ένα τέτοιο χειρουργείο έχει τις επιπλοκές του...

 

Εγώ πάντως δεν το αφαίρεσα και έχω δύο παιδάκια... Με το καλό να έρθει στο μέλλον και το δικό σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω διάφραγμα μήτρας και το ήξερα πριν μείνω έγκυος καθώς είχε φανεί σε υπέρηχο. Δε θα μπορούσε να μην είχε φανεί άλλωστε, είναι χοντρό και χωρίζει τη μήτρα από άκρη σε άκρη :shock: Έμεινα έγκυος πολύ εύκολα, το διάφραγμα δε φάνηκε να ενοχλεί καθόλου το μωράκι και τελικώς γέννησα στις... 40 εβδομάδες :D Ο γιος μου βέβαια ήταν μικρό μωράκι (σε αντίθεση με τώρα που είναι ολόκληρο παλικάρι, φυσικά!) Επίσης μέχρι και λίγες μέρες πριν την εγκυμοσύνη άνετα περπατούσα και ανεβοκατέβαινα σκάλες, δεν υποχρεώθηκα να παραμείνω στο κρεβάτι, δηλαδή. Τώρα είμαι και πάλι έγκυος και... αισιοδοξώ! Εύχομαι και σε σένα ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω διάφραγμα μήτρας και το ήξερα πριν μείνω έγκυος καθώς είχε φανεί σε υπέρηχο. Δε θα μπορούσε να μην είχε φανεί άλλωστε, είναι χοντρό και χωρίζει τη μήτρα από άκρη σε άκρη :shock: Έμεινα έγκυος πολύ εύκολα, το διάφραγμα δε φάνηκε να ενοχλεί καθόλου το μωράκι και τελικώς γέννησα στις... 40 εβδομάδες :D Ο γιος μου βέβαια ήταν μικρό μωράκι (σε αντίθεση με τώρα που είναι ολόκληρο παλικάρι, φυσικά!) Επίσης μέχρι και λίγες μέρες πριν την εγκυμοσύνη άνετα περπατούσα και ανεβοκατέβαινα σκάλες, δεν υποχρεώθηκα να παραμείνω στο κρεβάτι, δηλαδή. Τώρα είμαι και πάλι έγκυος και... αισιοδοξώ! Εύχομαι και σε σένα ό,τι καλύτερο!

 

σε ευχαριστω πολυ. κι εσυ να χαιρεσαι τον γιοκα σου και το μωρακι που ερχεται.

εμενα ο γιατρος δεν μου εδωσε και πολλες ελπιδες να κρατησω κυηση αν δεν αφαιρεσω τα διαφραγματα. εγω εχω 2 ενα στα δεξια και ενα αριστερα. δυστηχως ολο το φταιξιμο της παλλινδρομης οφειλεται εκει και μου το επιβεβαιωσαν και αλλοι 2 γιατροι που ρωτησα.

κανω υπομονη τωρα μεχρι τελη Μαιου περιπου που θα κανω μαλλον υστεροσκοπηση.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως Γιάννα μου, λίγο περίεργο μου φαίνεται να προκάλεσε το διάφραγμα αποβολή σε 9 εβδομάδων έμβρυο γιατί δεν μπορούσε να αναπτυχθεί...! Αυτό από όσο γνωρίζω μπορεί να συμβεί σε προχωρημένη εγκυμοσύνη... Τώρα βέβαια λες ότι το είπαν άλλοι δύο γιατροί... Εμένα ο δικός μου άλλα έλεγε.

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι της άποψης ότι οι γιατροί υποθέσεις κάνουν. 100% δεν μπορεί να είναι σίγουροι γιατην αιτία της παλλινδρομησης γιατί είναι παρα πολλές οι αιτίες. Ειδικά στο θέμα του διαφραγματος οι απόψεις των γυναικολόγων διιστανται. Αλλο λενε ότι πρέπει να αφαιρεθεί και άλλοι λενε ότι η επέμβαση μπορεί να μην οφελήσει, ίσα-ίσα να κάνει και κακό (συμφυσεις;). Δεν βρίσκεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως Γιάννα μου, λίγο περίεργο μου φαίνεται να προκάλεσε το διάφραγμα αποβολή σε 9 εβδομάδων έμβρυο γιατί δεν μπορούσε να αναπτυχθεί...! Αυτό από όσο γνωρίζω μπορεί να συμβεί σε προχωρημένη εγκυμοσύνη... Τώρα βέβαια λες ότι το είπαν άλλοι δύο γιατροί... Εμένα ο δικός μου άλλα έλεγε.

 

Mαρια μου δεν προκειται για ενα μικρο διαφραγμα αλλα για 2 το ενα ειναι στα αριστερα και το αλλο στα δεξια. το ειδα στην εξεταση που μου εκανε ο γιατρος μου. με 2 διαφραγματα που χωριζουν στα 3 την μητρα εγκυμοσυνη δεν κρατας. κι αν δεν παλλινδρομουσε θα ειχε χειροτερα προβληματα στο μελλον, που δεν θελω να τα φανταζομαι.

για να μου λεει ο γιατρος μου οτι πρεπει να αφαιρεθουν και να το επιβεβαιωνουν αλλοι 2 εεεεε δεν εχω κι αλλη επιλογη. ΔΕΝ μπορω να ρισκαρω αλλη κυηση που πιθανοτατα να καταληξη σε αλλη παλλινδρομη ή αποβολη. + οτι θα εχω τυψεις που δεν εκανα την επεμβαση. και σε οσα ιατρικα σαιτ κι αν εψαξα, ολα ελεγαν οτι το διαφραγμα οχι μονο μπορει να προκαλεσει αποβολες ή παλλινδρομες στο πρωτο τριμηνο (συγκεκριμενα απο 7-9 εβδομαδων) αλλα παιζει ρολο μεγαλο και στη γονιμοτητα.

οι περισσοτερες κοπελες που ειχαν διαφραγμα πριν το αφαιρεσουν ειχαν οχι μονο μια παλλινδρομη αλλα και περισσοτερες. υπαρχουν βεβαια και οι τυχερες που ενω το ειχαν καταφεραν να γεννησουν ενα υγιεστατο παιδακι, υπαρχουν ομως και περιπτωσεις που γεννησαν στο 6ο μηνα και εχασαν τα παιδακια τους.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι της άποψης ότι οι γιατροί υποθέσεις κάνουν. 100% δεν μπορεί να είναι σίγουροι γιατην αιτία της παλλινδρομησης γιατί είναι παρα πολλές οι αιτίες. Ειδικά στο θέμα του διαφραγματος οι απόψεις των γυναικολόγων διιστανται. Αλλο λενε ότι πρέπει να αφαιρεθεί και άλλοι λενε ότι η επέμβαση μπορεί να μην οφελήσει, ίσα-ίσα να κάνει και κακό (συμφυσεις;). Δεν βρίσκεις άκρη.

 

αυτο με τις συμφησεις το εχω ξανα διαβασει. νομιζω σου βαζουν σπιραλ ή κατι σαν μπαλονακι μετα την επεμβαση για 1 μηνα αν δεν κανω λαθος προκειμενου να αποφεχθουν. θα ρωτησω τον γιατρο μου δεν ξερω τι γινεται με αυτο.

παντως το θεμα μου δεν ειναι αν θα κανω την επεμβαση σιγουρα θα την κανω......εσεις βρε κοριτσια αν σας ελεγαν 3 γιατροι οτι πρεπει να την κανετε, θα το συζητουσατε?

εγω αποριες σχετικα με την επεμβαση εχω, την διαδικασια της, ποσο καιρο μετα μπορω να ξεκινησω προσπαθειες κλπ.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα διάφραγμα στη μήτρα, ένα όχι δύο. Δυστυχώς το ανακάλυψαν μετά την πρώτη μου εγκυμοσύνη αφού χρειάστηκε να μείνω στο κρεββάτι για όλη τη διάρκεια (από την 5η εβδομάδα μέχρι λίγες μέρες προτού γεννήσω) επειδή ειχα αποκόλληση σάκου (γιατί δεν χώραγε). Τα καταφέραμε όμως μια χαρά.

Ευτυχώς μετά το βρήκε ένας αλλος γιατρός που πήγα και κάναμε υστεροσκόπηση. Ειναι πολύ εύκολη επεμβαση, μπαίνει ο γιατρός και με ενα ψαλιδάκι κόβει το διάφραγμα και έτσι μεγαλώνει η μήτρα. Εγώ φαντάσου την ίδια μέρα που την έκανα (κρατησε κανένα τέταρτο???) μεσημέρι, γύρισα σπίτι και το βράδυ ειχα και καλεσμένους και ήμουν μια χαρά...

Τώρα ειμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι , στον 6ο μήνα, δουλεύω κανονικά και μου φαίνεται απίστευτο ότι μπορώ να ειμαι όρθια χωρις να φοβάμαι τίποτα.Ας ειναι καλά η υστεροσκόπηση..

Πάντως και εμενα μου κάνει εντύπωση να φταίει το διάφραγμα για την παλίνδρομη τόσο νωρίς, αφού δεν πιάνει καθόλου χώρο το έμβρυο...Σίγουρα ομως ο γιατρός σου ξέρει. Και σίγουρα ειναι καλύτερα που το έχασες τώρα και θα διορθώσεις τα πράγματα παρά να μεγάλωνε κι άλλο και να μην έφτανες στο τέλος. Καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα διάφραγμα στη μήτρα, ένα όχι δύο. Δυστυχώς το ανακάλυψαν μετά την πρώτη μου εγκυμοσύνη αφού χρειάστηκε να μείνω στο κρεββάτι για όλη τη διάρκεια (από την 5η εβδομάδα μέχρι λίγες μέρες προτού γεννήσω) επειδή ειχα αποκόλληση σάκου (γιατί δεν χώραγε). Τα καταφέραμε όμως μια χαρά.

Ευτυχώς μετά το βρήκε ένας αλλος γιατρός που πήγα και κάναμε υστεροσκόπηση. Ειναι πολύ εύκολη επεμβαση, μπαίνει ο γιατρός και με ενα ψαλιδάκι κόβει το διάφραγμα και έτσι μεγαλώνει η μήτρα. Εγώ φαντάσου την ίδια μέρα που την έκανα (κρατησε κανένα τέταρτο???) μεσημέρι, γύρισα σπίτι και το βράδυ ειχα και καλεσμένους και ήμουν μια χαρά...

Τώρα ειμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι , στον 6ο μήνα, δουλεύω κανονικά και μου φαίνεται απίστευτο ότι μπορώ να ειμαι όρθια χωρις να φοβάμαι τίποτα.Ας ειναι καλά η υστεροσκόπηση..

Πάντως και εμενα μου κάνει εντύπωση να φταίει το διάφραγμα για την παλίνδρομη τόσο νωρίς, αφού δεν πιάνει καθόλου χώρο το έμβρυο...Σίγουρα ομως ο γιατρός σου ξέρει. Και σίγουρα ειναι καλύτερα που το έχασες τώρα και θα διορθώσεις τα πράγματα παρά να μεγάλωνε κι άλλο και να μην έφτανες στο τέλος. Καλή επιτυχία!!

 

Bασιλικη να εισαι καλα να χαιρεσαι τα παιδακια σου. απο την 5η εβδομαδα ησουν στο κρεβατι? πω, πω φανταζομαι την αγωνια σου μεχρι να γεννησεις. κι εμενα ο γιατρος μου αυτα μου ελεγε. βεβαια ο ανθρωπος μου εξηγησε οτι υπαρχουν πιθανοτητες να εξελιχθει η κυηση αλλα με πολλα προβληματα, ομως οταν σου λενε οτι κατα 90% θα συμβουν παλι τα ιδια, τι κανεις? και γιατι να ρισκαρω????

βεβαια κοριτσια η δικια μου η περιπτωση ισως να ειναι πιο περιπλοκη απο τη δικια σας, τι να πω? οταν ειπα του γιατρου μου οτι θελω να μεινω παλι γρηγορα εγκυος, μου εβαλε φρενο....και μου λεει εγκυος τωρα μην τολμησεις και μεινεις, πρωτα θα αφαιρεθουν τα διαφραγματα και μετα κανε οσα παιδια θελεις.

τωρα σε σχεση με την απορια της παλλινδρομης στην 9η εβδομαδα, μου το εξηγησε λιγο μολις βγηκα απο την αποξεση αλλα με την ψυχολογια που ειχα εγω εκεινη την ωρα θα σας πω μονο οτι καταλαβα. οτι η εμφυτευση ειχε γινει διπλα(?) στο διαφραγμα και δεν αφηνε χωρο στον σακο με το εμβρυο....:confused::confused::confused::confused:κατι τετοιο αλλα πιο επιστημονικα.....αλλα και παλι μπορει να λεω και χαζομαρες. θα τον ρωτησω ομως γιατι μου βαλατε υποψιες τωρα.

Βασιλικη μου εσενα ποσο καιρο μετα την υστεροσκοπηση σου επετρεψε προσπαθειες?

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

gianna_p, η περιοχή πάνω ή και δίπλα στο διάφραγμα δεν αιματώνεται καλά με αποτέλεσμα το έμβρυο να μην τρέφεται και να παλινδρομεί. Εξ'ου και η παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα. Εμένα το διάφραγμα είναι στο κέντρο της μήτρας. Στην πρώτη εγκυμοσύνη η εμφύτευση έγινε στην αριστερή πλευρά της μήτρας και εξελίχθηκε μια χαρά, ενώ τώρα το μωράκι βρίσκεται δεξιά, και πάλι μακριά από το διάφραγμα. Είναι και λίγο θέμα τύχης! Όσο για τη χωρητικότητα, φαντάζομαι ότι όπως μεγαλώνουν μια χαρά δίδυμα σε μία μήτρα, έτσι μπορεί να μεγαλώσει κι ένα μωράκι σε μισή μήτρα. Το δικό μου ήταν πιο...τελειόμηνο από πολλών μαμάδων με φυσιολογική μήτρα (δεν υπάρχει πάντα λογική στις αποφάσεις της φύσης :) ) Επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, θα σε συμβούλευα να ακούσεις το γιατρό σου. Εμένα ο Χασιάκος μου είχε πει εξ'αρχής να μην προχωρήσω σε χειρουργείο. Άρα δεν είναι ο γιατρός που θα σε "σπρώξει" σε χειρουργείο χωρίς να υπάρχει λόγος. Πάντως όπως λένε και άλλες κοπέλες, δεν είναι τίποτα επώδυνο. Όλα καλά θα πάνε, έχε υπομονή και μόλις ξεμπερδέψεις θα μπορείς να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gianna_p, η περιοχή πάνω ή και δίπλα στο διάφραγμα δεν αιματώνεται καλά με αποτέλεσμα το έμβρυο να μην τρέφεται και να παλινδρομεί. Εξ'ου και η παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα. Εμένα το διάφραγμα είναι στο κέντρο της μήτρας. Στην πρώτη εγκυμοσύνη η εμφύτευση έγινε στην αριστερή πλευρά της μήτρας και εξελίχθηκε μια χαρά, ενώ τώρα το μωράκι βρίσκεται δεξιά, και πάλι μακριά από το διάφραγμα. Είναι και λίγο θέμα τύχης! Όσο για τη χωρητικότητα, φαντάζομαι ότι όπως μεγαλώνουν μια χαρά δίδυμα σε μία μήτρα, έτσι μπορεί να μεγαλώσει κι ένα μωράκι σε μισή μήτρα. Το δικό μου ήταν πιο...τελειόμηνο από πολλών μαμάδων με φυσιολογική μήτρα (δεν υπάρχει πάντα λογική στις αποφάσεις της φύσης :) ) Επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, θα σε συμβούλευα να ακούσεις το γιατρό σου. Εμένα ο Χασιάκος μου είχε πει εξ'αρχής να μην προχωρήσω σε χειρουργείο. Άρα δεν είναι ο γιατρός που θα σε "σπρώξει" σε χειρουργείο χωρίς να υπάρχει λόγος. Πάντως όπως λένε και άλλες κοπέλες, δεν είναι τίποτα επώδυνο. Όλα καλά θα πάνε, έχε υπομονή και μόλις ξεμπερδέψεις θα μπορείς να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη :)

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

οπως ειπες κι εσυ ο Χασιακος δεν σε βαζει να κανεις επεμβαση αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος. για να μου λεει ο ανθρωπος μην μεινεις εγκυος αν δεν αφαιρεθουν τα διαφραγματα, παει να πει οτι εχει σοβαρες επιφυλαξεις.

επισης δεν ειναι και γιατρος των χρηματων....καθε αλλο παρα φιλοχρηματο μπορεις να τον πεις. δεν ειναι δηλαδη οτι το κανει για να παρει λεφτα και ουτε με κοιταζει στην τσεπη. και εχωντας αλλες 2 απαντησεις απο γυναικολογους που ισχυριζονται το ιδιο ξερωντας οτι δεν θα επωφεληθουν αυτοι απο την επεμβαση (χρηματικα εννοω) παω για υστεροσκοπηση με κλειστα ματια.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...