Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υστεροσκοπηση ενω ειναι τελεια η σαλπιγγογραφια?


Recommended Posts

Κοριτσια μου ισως καποιες ξερετε το παρελθον και τη ταλαιπωρια μου. Πηρα την αποφαση παραλληλα με το γιατρο οπου εχω κανει τις προκλησεις να δω και εναν ενδοκρινολογο αναπαραγωγης που με εστειλε σε αλλο εξωσωματικο στο γεννεσις οπου θα κανω και σαλπιγγογραφια. Σας θυμιζω οτι ο πρωτος γιατρος δεν τη συνιστουσε. Την εκανα και ηταν τελεια !!!:-D Χαμογελω μετα απο πολλες μερες. Επιβεβαιωνεται ο 1ος γιατρος μου...

Τι μου λεει τωρα ο β εξωσωματικος που ηταν πολυ καλος ομως πρεπει να πω.. λεει 2 λυσεις εχουμε η υστεροσκοπηση να δουμε μηπως εχει τιποτα η μητρα ??? η εξωσωματικη. Και με στελνει πισω στον ενδοκρινολογο ο οποιος μου λεει α. υστεροσκοπηση

β. 5 μηνες με 3 σπερματεγχυσεις και βλεπουμε. Εγω εχω ηδη κανει 2 σπερματεγχυσεις. Αλλα εβγαλε οτι εχω κανει ΑΧΡΗΣΤΟ.

 

Κοριτσια εσεις υστεροσκοπηση ποτε και για ποιο λογο κανατε?

Εμενα οι ωοθηκες ειναι καλες και οι δυο. Η σαλπιγγογραφια πολυ καλη και δεν εχω μεινει ποτε εγκυος ουτε εχω κανει αποξεση , αποβολη κλπ.Δε ξερω μου φαινεται περιττη αυτη τη στιγμη...

 

Τι με συμβουλευετε?Μου ειπε να κανω και κανρκινικο δεικτη γιατι ειναι λεει ενδειξη ενδομητριωσης αλλα αυτος βγηκε χαμηλος!!!:-D

 

Βοηθεια....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σου απαντω κ εδω κ σου λεω οτι εξεταση για να δουμε τι εχει η μητρα την εκανα κ γω πριν λιγες μερες(κανω σειρα εξετασεων να βρουμε το λογο των αποβολων γιαυτο ειμαι ενημερη )αλλα οχι υστεροσκοπησηαλλα υστερογραφια .η υστεροσκοπηση ειναι μια επεμβαση που γινεται εφοσον εχει διξει η υστερογραφια οτι οντως υπαρχει κατι στην μητρα μηπως δεν καταλαβες καλα η υστερογραφια ειναι μια πολυ απλη εξεταση σαν παπ ποναει

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Ισως να το εγραψα λαθος. Αρχικα συζητησαν για λαπαροσκοπηση αλλα μετα για υστεσοσκοπηση η οποια γινεται με χειρουργειο, ολικη ναρκωση. Στο γεννεσις στην αθηνα πηγα. Ελπιζω πολυ συντομα να κρατησεις αγκαλια το μωρο σου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι κοριτσι μου καταλαβα τι εγραψες αλλα σου λεω οτι η υστεροσκοπιση ειναι επεμβαση δεν γινεται για διαγνωση να δει αν εχει κατι μεσα η μητρα σου για αυτη την

δουλεια ειναι η υστερογραφια εκει βλεπου μεσα την μητρα αν εχει κανενα πολυποδα η ινομυωμα η ακομα κ αν η ανατομια της δεν ειναι σωστη

η υστεροσκοπηση εκτος απο επεμβαση στοιχιζει κιολας

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως εχεις καποιο πολυποδα η ινομυωμα γιαυτο στο ειπαν να το κανεις?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Οχι !! Αυτο ειναι που με προβληματιζει. Δεν εχω κατι . Και ανησυχο μηπως ειναι ενας τροπος οικονομοικης αφαιμαξης. Μου ζητησε 3.500 για την επεμβαση. Να ψαξουμε δηλαδη να δουμε εαν και εφοσον...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ποσααααα!!!!!!στην αδερφη μου ο γιατρος μου της ζητησε 700 ευρω οχι κοριτσι μου τι λες τωρα να κανουν υστεροσκοπηση ενω δεν εχουν κανει υστερογραφια να διαπιστωσουν οτι οντως υπαρχει κατι εκει κ να την πληρωσεις βαπορησια?κ γω στο γενεσις της πατρας το κανω αλλα αυτο ειναι εκμεταλευση την ιδια εξεταση εκανε ξ η αδερφη μου με μενα κ της λεει εχεις εναν πολυποδα κ πρεπει να αφαιρεθει με υστεροσκοπηση

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

εμενα την εξεταση αυτη την υστερογραφια μου την εγραψε κ σε dvd να την εχω κ γω στο αρχειο μου κ την πληρωσα 80 ευρω

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον adnihor1 μπηκε μεσα μολις ο ανδρας μου και μου θυμισε οσα ξεχασα και σε μπερδεψα. Ειπαν θα κανουμε επεμβατικη

λαπαροσκοπηση με αυτα τα χρηματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι επεμβατικη λαπαροσκοπιση αλλα γιανα δουν μεσα?συνηθως αυτη η επεμβαση γινεται αν υπαρχει υποψια ενδομητριωσης τι να σου πω κ γω αυτα τα βηματα ακολουθησα εγω

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα κ αν υπαρχει κατι στην μητρα κ ειναι ψιλα κ δεν μπορουν να το αφαιρεσουν με υστεροσκοπηση τεσπα παρε κ μια αλλη γνωμη παντος

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα υστεροσκόπηση, γιατί είχα δύο παλλίνδρομες κυήσεις.

Η υστεροσκόπηση διακρίνεται σε διαγνωστική και επεμβατική. Η διαγνωστική δε χρειάζεται νάρκωση, ενώ η επεμβατική χρειάζεται.

Απλώς, αν ο γιατρός έχει υπόνοιες ότι κάτι υπάρχει στη μήτρα, δε σου λέει "έλα πρώτα να κάνουμε διαγνωστική κι, αν βρούμε κάτι, έλα άλλη φορά να κάνουμε επεμβατική" αλλά πας, σε ναρκώνουν, ξεκινούν να δουν την κοιλότητα της μήτρας και, αν βρουν κάτι, το διορθώνουν εκείνη την ώρα.

Εμένα ο γιατρός μου πριν με ναρκώσουν, μου είπε ότι θα ξεκινήσουν διαγνωστική κι, αν βρούνε κάτι, τότε θα γίνει επεμβατική. Πράγματι, μου βρήκαν διάφραγμα στη μήτρα και το αφαίρεσαν κι αυτό σύμφωνα με το γιατρό μου ήταν η αιτία των αποβολών.

Επίσης, το διάφραγμα ενοχοποιείται και για υπογονιμότητα. Πολλές κοπέλες έκαναν υστεροσκόπηση, βρέθηκε διάφραγμα και το αφαίρεσαν και αμέσως έμειναν έγκυες. Το διάφραγμα στη μήτρα είναι συγγενής ανωμαλία, δηλαδή υπάρχει εκ γενετής και πολλές φορές δεν φαίνεται στον υπέρηχο. Φαντάζομαι ότι στην υστερογραφία που λέει η adnihor1, μάλλον θα φαίνεται, αν υπάρχει κάτι τέτοιο, οπότε μετά κάνουν επεμβατική υστεροσκόπηση, για να το αφαιρέσουν.

Εμένα ο γιατρός μου όμως, αν και δεν έβλεπε κάτι στον υπέρηχο, ωστόσο μου είπε κατευθείαν για υστεροσκόπηση και ευτυχώς που την έκανα.

Μου στοίχισε 1.900 ευρώ (1.000 ο γιατρός και 900 το νοσοκομείο) και την έκανα στο ΛΗΤΩ.

Μου είχε προτείνει κάποιος φίλος γιατρός να την κάνω στο ΜΗΤΕΡΑ, όπου θα μου στοίχιζε 800 ευρώ, όμως δεν το αποφάσισα να την κάνω εκεί, γιατί έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου και ήθελα να με αναλάβει αυτός.

Επίσης, μου πρότεινε μια άλλη φίλη γιατρός να την κάνω στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων, όπου θα μου στοίχιζε 70 ευρώ αλλά πάλι φοβήθηκα και δεν το αποφάσισα.

Τέλος, ο γιατρός μου, για να γλιτώσω τα χρήματα, με σύστησε σε κάποιον γιατρό στο Αρεταίειο Νοσοκομείο στην Αθήνα για να την κάνω εκεί που είναι και δημόσιο αλλά ο γιατρός αυτός μου πήρε επίσκεψη 100 ευρώ και μου ζήτησε άλλα 700 για την υστεροσκόπηση (500 ο γιατρός και 200 ο αναισθησιολόγος), οπότε θα μου στοίχιζε γύρω στα 800 συνολικά.

Επίσης, έχω ακούσει ότι σε άλλες κοπέλες που κάνουν υστεροσκόπηση, τους δίνουν μετά για κάποιες μέρες αντιβίωση και δεν θυμάμαι τι άλλο και να μη μείνουν έγκυες για κάποιο διάστημα, εμένα όμως δεν μου δώσανε αντιβίωση, γιατί ό,τι φάρμακο χρειαζόταν, μου το έβαλαν στη μήτρα κατά τη διάρκεια της υστεροσκόπησης και μάλιστα δεν χρειαζόταν να περιμένω για να μείνω έγκυος αλλά μπορούσα να ξεκινήσω προσπάθειες την επόμενη μέρα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Για επεμβατικη λαπαροσκοπηση ειναι λογικα τα χρηματα που μου ειπαν? Ειπαν λεει πρωτα υστεροσκοπηση και μετα λαπαροσκοπηση . Ψαχτα πανε για να δουν τι μπορει να φταει... Τιποτα εγω δε το κανω. Καλυτερα να πληρωσω μια εξωσωματικη να τελειωνει το θεμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ζητησε 3500 για αυτο. Αν βρουν κατι λεει θα το καυτηριασουν αμεσως. Μου φαινονται παρα πολλα. Αν ειχα αλλες ενδειξεις , αποβολη, παλλινδρομη, η κατι στη σαλπιγγογραφια ισως ημουν πιο θετικη, δε ξερω...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευτυχώς σας βρήκα γιατί'εχω κιεγώ ένα θέμα και σας βρίσκ πολύ ενημερωμένες. Λοιπόν : πήγα σήμερα κι έκανα υπέρηχο. Ο γιατρός είπε πως μάλλον υπάρχει πολύποδας στο ενδομήτριο αλλά δεν μπορούσε να το πει με σιγουριά γιατί είμαι στην 13η μέρα του κύκλου και ο πολύποδας φαίνεται πιο νωρίς όταν το ενδομήτριο είναι λεπτό. Μού είπε να κάνω 2 μήνες προσπάθειες κι αν δεν καταφέρω κάτι, να πάω να με δει και αν είναι πολύποδας θα μου τον βγάλει με υστεροσκόπηση. Εγώ όμως βρε κορίτσια, πριν μία εβδομάδα, έκανα σαλπιγγογραφία και ο ακτινολόγος δεν έιδε τίποτα μέσα στη μήτρα. Και πριν ένα χρόνο ακριβώς και ο γιατρός που έιχα τότε είχε υποψιαστεί πολύποδα, με είδε όμως την συγκεκριμένη μέρα που το ενδομήτριο ήταν λεπτό και το απέκλεισε τελικά. Αν τελικά είναι πολύποδας και κάνω υστεροσκόπηση, ας μού πει κάποια ποια είναι ακριβώς η διαδικασία;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...