Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αναζητώ πληροφορίες και εμπειρίες από τα δημοτικά σχολεία του Παγκρατίου και συγκεκριμένα για το 2 (στη Δαμάρεως) αφού μάλλον σε αυτό υπαγόμαστε. Είναι κάποια μανούλα από την περιοχή με παιδάκι στο δημοτικό; Για ιδιωτικό σχολείο δεν ξέρω αν τα οικονομικά μας (που πέρα από δύσκολα είναι και αβέβαια...) μπορούν να αντέξουν και θέλω να μάθω τι γίνεται με τα δημόσια της περιοχής.

Ακόμη και την προοπτική να μετακομίσουμε, με μοναδικό κριτήριο ένα καλό δημόσιο σχολείο στην περιοχή σκεφτόμαστε...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια πληροφορία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για το 2ο δεν ξερω πολλα,εχω ακουσει οτι ειναι καλο.επισης ειναι καλα το 13ο κ το 3ο.το 13οειναι απεναντι απο το 1ο νεκροταφειο,πηγαινα κ εγω εκει, κ οι ανηψιες μου,τωρα παει κ της ξαδερφης μου κ απο αυτα που λεει ειναι ικανοποιημενη.στο 3ο παει ο ανηψιος μου,κ αυτο καλο απο τα λεγομενα της αδερφης μου εχει καλους δασκαλους.η επιλογη δικη σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αναζητώ πληροφορίες και εμπειρίες από τα δημοτικά σχολεία του Παγκρατίου και συγκεκριμένα για το 2 (στη Δαμάρεως) αφού μάλλον σε αυτό υπαγόμαστε. Είναι κάποια μανούλα από την περιοχή με παιδάκι στο δημοτικό; Για ιδιωτικό σχολείο δεν ξέρω αν τα οικονομικά μας (που πέρα από δύσκολα είναι και αβέβαια...) μπορούν να αντέξουν και θέλω να μάθω τι γίνεται με τα δημόσια της περιοχής.

Ακόμη και την προοπτική να μετακομίσουμε, με μοναδικό κριτήριο ένα καλό δημόσιο σχολείο στην περιοχή σκεφτόμαστε...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια πληροφορία

 

ααααααα κι εμεις εκει ανήκουμε. περνωντας μια μερα συναντησα δυο μαμαδες με νηπιαγωγακια και μου ειπαν πώς είναι ευχαριστημένες. εγω εχω τη δυνατοτητα να την παω και σε δημοσιο στον βυρωνα (το προτιμούσα), αλλα τελικά αποφάσισα ιδιωτικό.

σε καποιο του βυρωνα, μπορεις να γραφτείς; εχεις καποια διευθυνση να δηλώσεις;

δεν ξερω περισσότερες λεπτομέρεις να σου πω. εαν θες για του βυρωνα, εχω πληροφορίες.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω κάποιον στο Βύρωνα.

Θα δω τι θα κάνω. Δεν θα πάει δημοτικό τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, αλλά τον επόμενο, αλλά έχω αρχίσει να το ψάχνω από τώρα, για να ξέρω τι μου γίνεται. Νηπιαγωγείο θα την αφήσω να συνεχίσει στο σταθμό που πάει (αν και θα τη γράψω, μάλλον, και στο δημόσιο, για παν ενδεχόμενο).

Αλλά επειδή εξετάζουμε το ενδεχόμενο να μετακομίσουμε, κυρίως αναζητώντας ένα "καλό" δημοτικό σχολείο (αν και είμαι, βασικά, της άποψης ότι, στις πρώτες τουλάχιστον τάξεις, το σημαντικότερο ρόλο τον παίζει η δασκάλα), δεν μπορούμε να το κάνουμε τελευταία στιγμή.

Έτσι και αλλιώς, θα πάω να τη... στήσω απ' έξω κάποια στιγμή, για να δω τι πληροφορίες θα συγκεντρώσω, θα επιδιώξω και ραντεβού με τον διευθυντή/διευθύντρια και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω κάποιον στο Βύρωνα.

Θα δω τι θα κάνω. Δεν θα πάει δημοτικό τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, αλλά τον επόμενο, αλλά έχω αρχίσει να το ψάχνω από τώρα, για να ξέρω τι μου γίνεται. Νηπιαγωγείο θα την αφήσω να συνεχίσει στο σταθμό που πάει (αν και θα τη γράψω, μάλλον, και στο δημόσιο, για παν ενδεχόμενο).

Αλλά επειδή εξετάζουμε το ενδεχόμενο να μετακομίσουμε, κυρίως αναζητώντας ένα "καλό" δημοτικό σχολείο (αν και είμαι, βασικά, της άποψης ότι, στις πρώτες τουλάχιστον τάξεις, το σημαντικότερο ρόλο τον παίζει η δασκάλα), δεν μπορούμε να το κάνουμε τελευταία στιγμή.

Έτσι και αλλιώς, θα πάω να τη... στήσω απ' έξω κάποια στιγμή, για να δω τι πληροφορίες θα συγκεντρώσω, θα επιδιώξω και ραντεβού με τον διευθυντή/διευθύντρια και θα δω.

 

κι εγω απο περυσι το εψαχνα, για προνηπιο (που παει τωρα). αλλα ειχα μαθει οτι δνε παιρνουν προνήπια κι ετσι κατεληξα στου βυρωνα, οπου ειχα κανει αιτηση.

εμενα θα παει νηπιο το σεπτεμβριο του '12, αλλα οπως σου ειπα...ιδιωτικο.

νηπιαγωγειο θα την παορυν στο δημόσιο και καλυτερα να παει εκει για να εχει ιδια παρεα απο το νηπιο στο δημοτικο. μη μπει σε ταξη πρωτης που τα αλλα παιδιά γνωρίζονται απο το νηπιαγωγειο...

τοτε μετακομιστε βυρωνα, να παει ή στο 6ο (αδάνων- σωκίων) ή στο 8ο (πλ. φατσέα)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...
  • 7 months later...

Επαναφερω το θεμα .Μανουλες να σας ρωτησω υπαρχει καποιο παιδακι που να πηγαινει στο 4ο στο παγκρατι;Ειναι στην κονωνος διπλα στο ελεπαπ.Βασικα εκει ανηκουμε αλλά δεν υπαρχει ουτε ενας γονιος και μιλαω με παρα πόλλους που να εχει αποψη για το συγκεκριμενο σχολειο και μου εχει κανει εντυπωση.Εχω ξεκινησει τις ερευνες μου γιοα του χρονου και εχω συγκεντρωσει διαφορες πληροφοριες για τα υπολοιπα της περιοχης αλλά οχι για το συγκεκριμενο.Θα εκτιμουσα την βοηθεια σας.Σκοπευω να παω μια μερα να μιλησω με τον δευθυντη αλλά αφου ανηκουμε εκει ετσι κι αλλιως το εχω αφησει για το τελος.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους, εύχομαι να είστε όλοι καλά, ψυχικά και σωματικά!!!! 

Παρακαλώ θα ήθελα να ρωτήσω τις απόψεις σας για δύο συγκεκριμένα δημοτικά σχολεία σε:  Άγιο Αρτέμιο (91ο) και Μετς (13ο). 

Δεν έχω κάποια πρόσφατη πληροφορία γι αυτά τα δύο...

Για δασκάλους... συνθήκες... οποιαδήποτε εμπειρία... 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...