Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιθανότητες επιτυχίας πρόκλησης


Rob_09

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι 40 εβδομάδων και 4 ημερών. Το κοριτσάκι μου είναι ψηλά σύμφωνα με το γιατρό και ο τράχηλος μου δεν πληρεί τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Ο γιατρός μου έδωσε περιθώριο να γεννήσω φυσιολογικά μέχρι τη Δευτέρα. Έχω πόνους περιόδου εδώ και μερικές μέρες, κάποιες μέρες πιο έντονους, κάποιες άλλες όχι και τόσο. Επίσης έχω συνέχεια συσπάσεις και ο καρδιοτοκογράφος δείχνει ότι φτάνουν μέχρι και το 70%. Αν και είχα κάθε μέρα συσπάσεις εδώ και καιρό, σήμερα δεν είχα καθόλου. Τη Δευτέρα το πρωί μου είπε να πάω να μου κάνει πρόκληση. Θα το παλέψει λέει κι αν δεν πετύχει πάμε για καισαρική διότι δε μπορούμε να περιμένουμε άλλο. Έχω πιθανότητες να γεννήσω φυσιολογικά έτσι όπως είναι η κατάσταση; Σκέφτομαι μήπως άδικα το παλεύω και ότι στο τέλος θα φάω και τους πόνους της γέννας και την καισαρική άδικα. Μήπως να πάω κατευθείαν για καισαρική βρε παιδιά; Ποιά είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εκανα προκληση στο πρωτο παιδι στις 41 εβδ γιατι ηταν ψηλα το μωρο και δεν μπορουσα ν απεριμενω αλλο και σε 7 ωρες ειχα γεννησει!κατεβηκε μια χαρα !βεβαια εκανα επισκληριδιο κ δεν πονουσα οσο περιμενα!στο δευτερο παλι προκληση εκανα κ σε 3 ωρες ειχα γεννησει!παλι ηταν ψηλα κ παλι μονομιας κατεβηκε!δεν ξερω ομως να σου πω τι να κανεις!ο γιατρος σου οτι πει!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν είχα πόνους, είχα καρακλειστό τράχηλο, το παιδί έξω από τη λεκάνη και στις 40+3 έσπασαν τα νερά (έπαιρνα ομοιοπαθητικά) οπότε με πήγε αναγκαστικά με πρόκληση.

Γέννησα φυσιολογικά αλλά μπορώ να πω ότι πόνεσα λιγάκι μιας και δεν έκανα επισκληρίδιο.

Ολες οι άλλες κοπέλες που γνωρίζω με πρόκληση τελικά έφαγαν μαχαίρι. Για εμένα είναι όλα στην μαιευτική τέχνη του γιατρού κάτι το οποίο ειναι δυσεύρετο δυστυχώς.

Η γιατρός μου έκανε διαστολή με το χέρι, μου γυρνούσε το παιδί, το έβαλε στη λεκάνη....δεν νομίζω ότι άλλος θα ειχε ασχοληθεί τόσο.

Ελπίζω ο γιατρός σου να κατέχει το άθλημα

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν είχα πόνους, είχα καρακλειστό τράχηλο, το παιδί έξω από τη λεκάνη και στις 40+3 έσπασαν τα νερά (έπαιρνα ομοιοπαθητικά) οπότε με πήγε αναγκαστικά με πρόκληση.

Γέννησα φυσιολογικά αλλά μπορώ να πω ότι πόνεσα λιγάκι μιας και δεν έκανα επισκληρίδιο.

Ολες οι άλλες κοπέλες που γνωρίζω με πρόκληση τελικά έφαγαν μαχαίρι. Για εμένα είναι όλα στην μαιευτική τέχνη του γιατρού κάτι το οποίο ειναι δυσεύρετο δυστυχώς.

Η γιατρός μου έκανε διαστολή με το χέρι, μου γυρνούσε το παιδί, το έβαλε στη λεκάνη....δεν νομίζω ότι άλλος θα ειχε ασχοληθεί τόσο.

Ελπίζω ο γιατρός σου να κατέχει το άθλημα

 

συμφωνω κ εμενα μου εκανε ο γιατρος διαστολη μ ετο χερι κ σε μενα κατεβενε στραβα και το γυρισε !ειναι να ξερει κ ο γιατρος την τεχνη του !

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στο πρώτο (40+4) μπήκα για πρόκληση γιατί πόνους δεν είχα, το παιδί ήταν ψηλά και φυσικά είχα υπερβεί τις 40 εβδομάδες... Τεχνητοί πόνοι και χέρι για να ανοίξει ο τράχηλος....

Στο δεύτερο πάλι στις 40 εβδομάδες αφού και πάλι ούτε πόνους, ούτε διαστολή και το παιδί ψηλά, μπήκα και πάλι με τεχνητούς και για χέρι γιατρού.

Τελικά έκανα δύο φυσιολογικούς τοκετούς χάρη στην υπομονή, επιμονή και δεξιοτεχνία του γιατρού.

Μακάρι και ο δικός σου να μη σε βάλει για καισαρική πριν εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες για φυσιολογικό.

Μια συμβουλή μόνο αν μου επιτρέπεις: Να κάνεις επισκληρίδιο πριν σου σπάσει τα νερά (αν δε σπάσουν μόνα τους). Στον πρώτο τοκετό που το έπαιξα παλικάρι και ξεκίνησα χωρίς αναισθησία πόνεσα πάαααρα πολύ και λόγω των τεχνητών, και το σπάσιμο των νερών αλλά και το χέρι του γιατρού που προσπαθούσε να ανοίξει τον τράχηλο. Στον δεύτερο, ζήτησα αναισθησία πριν ξεκινήσουν τα δύσκολα και μπορώ να πω ότι ταλαιπωρήθηκα πολύ λιγότερο.

Με το καλό!!!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ με πρόκληση και φυσ. τοκετό.5 ώρες μετά την χορήγηση ωκυτοκίνης.

Στο διπλανό μου δωμάτιο κοπέλα με πρόκληση 12 ώρες μετά φυσ. τοκετό.

Σε μένα ο τράχηλος ήταν πολύ μαλακός.Της διπλανής μου κάπως ανέτοιμος.

Αλλά,θα συμφωνήσω με την προλαλλήσασα,επίσκληρίδιο πριν σπάσουν τα νερά.

Εγώ που ...πούλησα μούρη για λίγα λεπτά τα είδα όλα.Η διπλανή μου που είχε μυαλό...πέρασε ζάχαρη.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: πριν σπάσουν τα νερά είχατε διαστολή? έχω ακούσει ότι πρέπει να έχεις φτάσει διαστολή τουλάχιστον 3 και μετά να κάνεις επισκληρίδιο ώστε να μην αδρανήσει η μήτρα , σταματήσουν οι συσπάσεις και καταλήξει ο τοκετός να κρατήσει ακόμα περισσότερη ώρα.

uhODp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν είχα πόνους, είχα καρακλειστό τράχηλο, το παιδί έξω από τη λεκάνη και στις 40+3 έσπασαν τα νερά (έπαιρνα ομοιοπαθητικά) οπότε με πήγε αναγκαστικά με πρόκληση.

Γέννησα φυσιολογικά αλλά μπορώ να πω ότι πόνεσα λιγάκι μιας και δεν έκανα επισκληρίδιο.

Ολες οι άλλες κοπέλες που γνωρίζω με πρόκληση τελικά έφαγαν μαχαίρι. Για εμένα είναι όλα στην μαιευτική τέχνη του γιατρού κάτι το οποίο ειναι δυσεύρετο δυστυχώς.

Η γιατρός μου έκανε διαστολή με το χέρι, μου γυρνούσε το παιδί, το έβαλε στη λεκάνη....δεν νομίζω ότι άλλος θα ειχε ασχοληθεί τόσο.

Ελπίζω ο γιατρός σου να κατέχει το άθλημα

άρα δεν γέννησες με πρόκληση αφού σου έσπασαν τα νερά :confused:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι 40 εβδομάδων και 4 ημερών. Το κοριτσάκι μου είναι ψηλά σύμφωνα με το γιατρό και ο τράχηλος μου δεν πληρεί τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Ο γιατρός μου έδωσε περιθώριο να γεννήσω φυσιολογικά μέχρι τη Δευτέρα. Έχω πόνους περιόδου εδώ και μερικές μέρες, κάποιες μέρες πιο έντονους, κάποιες άλλες όχι και τόσο. Επίσης έχω συνέχεια συσπάσεις και ο καρδιοτοκογράφος δείχνει ότι φτάνουν μέχρι και το 70%. Αν και είχα κάθε μέρα συσπάσεις εδώ και καιρό, σήμερα δεν είχα καθόλου. Τη Δευτέρα το πρωί μου είπε να πάω να μου κάνει πρόκληση. Θα το παλέψει λέει κι αν δεν πετύχει πάμε για καισαρική διότι δε μπορούμε να περιμένουμε άλλο. Έχω πιθανότητες να γεννήσω φυσιολογικά έτσι όπως είναι η κατάσταση; Σκέφτομαι μήπως άδικα το παλεύω και ότι στο τέλος θα φάω και τους πόνους της γέννας και την καισαρική άδικα. Μήπως να πάω κατευθείαν για καισαρική βρε παιδιά; Ποιά είναι η γνώμη σας;

 

Εγώ είχα διαστολή 2 από πάρα πολύ νωρίς (37η εβδομάδα) μωρό πολύ καλά εμπεδωμένο όσο πλησίαζε ο καιρός κ μια χαρά τράχηλο κ μια φίλη μου που είχαμε την ίδια ΠΗΤ είχε μωρό πάρα πολύ ψηλά κ δεν πληρούσε όπως λες τις προϋποθέσεις. Τελικά η φίλη μου γέννησε πριν από εμένα κ εγώ έφτασα 40 κ 8 μέρες.

Θέλω να πω ότι εκεί που νομίζεις ότι δεν θα γεννήσεις μπορεί αν σε πιάσουν οι πόνοι να γίνουν όλα εύκολα κ γρήγορα παρά το ότι τώρα όλα δείχνουν το αντίθετο.

 

Κρίμα είναι να κάνεις καισαρική χωρίς να δώσεις μια ευκαιρία στον οργανισμό σου να δεις πώς θα τα πάει.

 

Κουράγιο πάντως ότι κ να γίνει. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να περιμένεις κ να μην έρχεται η στιγμή...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία: πριν σπάσουν τα νερά είχατε διαστολή? έχω ακούσει ότι πρέπει να έχεις φτάσει διαστολή τουλάχιστον 3 και μετά να κάνεις επισκληρίδιο ώστε να μην αδρανήσει η μήτρα , σταματήσουν οι συσπάσεις και καταλήξει ο τοκετός να κρατήσει ακόμα περισσότερη ώρα.

Ναι είχα.3 αν θυμάμαι καλά.με το σπάσιμο των νερών η μαία μου είπε πως πήγα απότομα στο 8 και για αυτό πόνεσα.Βέβαια με το που μ'έπιασε η επισκληρίδιος ...χλιδή.Γέννησα περίπου στο τέταρτο αφότου μου έσπασαν τα νερά.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησε με ορό που προκάλεσε τις συσπάσεις.Άλλο τα νερά,άλλο οι συσπάσεις,άλλο η διαστολή.
κατάλαβα νομίζω. Δηλαδή όταν λέμε ότι πάει κάποια με ραντεβού τις σπάνε και τα νερά τεχνητά και οι συσπάσεις προκαλούνται τεχνητά, ενώ παίζει κάποια να της σπάσουν τα νερά αλλά να μην έχει συσπάσεις οπότε πάλι με πρόκληση πάει?

Rob με το καλό! Η αδελφή μου 3 γέννες με ΦΤ με πρόκληση έκανε.

Μάλιστα στην τελευταία το παιδί είχε πάρει όλο το καιρό του και δεν έλεγε να κατέβει (λεπτομέρειες άλλες δεν θυμάμαι όμως).

Πραγματικά σου εύχομαι όλα καλά και μην αγχώνεσαι! Ολα έχουν δρομολογηθεί πια από το γιατρό σου...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα.3 αν θυμάμαι καλά.με το σπάσιμο των νερών η μαία μου είπε πως πήγα απότομα στο 8 και για αυτό πόνεσα.Βέβαια με το που μ'έπιασε η επισκληρίδιος ...χλιδή.Γέννησα περίπου στο τέταρτο αφότου μου έσπασαν τα νερά.

 

τι καλά! μακάρι και σε εμάς να εξελιχθεί σύντομος ο τοκετός.. να σου ζήσει!

uhODp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εγω στο δευτερο παιδακι ημουν 39+ εκανα προκληση και μετα απο 12 ωρες σχεδον με επιασαν οι πονοι και σε μια ωρα γεννησα χωρις επισκληριδιο οπως και στο πρωτο. κανεις δεν πιστευε οτι θα γεννησω την ιδια μερα γιατι ειχα διαστολη 0!!! να φανταστεις ο γιατρος περιμενε,περιμενε να με πιασουν οι πονοι αλλα τιποτα. εφυγε σπιτι του και μετα απο 3 ωρες τον πηρα να ερθει. φυσικα απο εναν υπερυχο που ειχαμε κανει την προηγουμενη μερα ειχαμε δει οτι το παιδι ειχε παρει θεση.

ελπιζω ολα να πανε καλα και συντομα να κρατας το αγγελουδι σου αγκαλια!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με πρόκληση. Ο μικρός πολύ ψηλά. δεν κατέβαινε με τίποτα.

Είχα διαστολή 4 όταν μπήκα. Και εμένα ο γιατρός το γύρισε το μωρό και γενικά το πάλεψε πολυ για φυσιολογικό.

Απο τη δική μου εμπειρία μπορώ να πω οτι η πρόκληση έχει πολύ πόνο.

Μου έσπασαν τα νερά και δεν είχα κάνει επισκληρίδιο.

Μετα απο κάποια ώρα, μου είπε ο γιατρός μου "θα σε συμβούλευα να κάνεις τώρα επισκληρίδιο γιατί η γέννα είναι δύσκολή."

Είχα φάει απίστευτους πόνους. Και μέχρι τελευταια στιγμή μου έλεγε η μαια που είχε βάρδια "δεν ξέρω αν θα τη γλυτώσεις την καισαρική" ...

Τελικά φυσιολογικός.

Αλλα με πολλούς πόνους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα το αγοράκι μου με πρόκληση και φυσιολογικό τοκετό την ΠΗΤ μου. Η πρόκληση έδρασε στο τρίωρο που ήταν και το μικρότερο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα. Θυμάμαι ότι η πρόκληση αυξάνει την πιθανότητα καισαρικής κατά 15%. Άλλες ξνωστές μου τελικά ροχώρησαν σε καισαρική. Μάλλον είναι θέμα το πως θαανριδράσει ο οργανισμός τη καθεμιάς. Εμπιστεύσου τον γιατρό σου καλύτερα... Πάντως επειδή είχα ρήξη κόλπου και άλλα ωραία που περιγράφω σε παλιό ποστ ίσως τώρα για το δεύτερο προτιμήσω την καισαρική.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλό είναι πριν μία μαμά αποφασίσει ότι η πρόκληση είναι η καταλληλότερη λύση για εκείνη να σκεφτεί αν όντως έχει περάσει τις 40 εβδομάδες κύησης.

 

Για παράδειγμα με κύκλο περιόδου 40 ημερών και σύλληψη μετά την 21η μέρα (οι περισσότεροι γυναικολόγοι την υπολογίζουν στην 14η) πιθανόν να μην έχετε υπερβεί τις 40 εβδομάδες.

 

Επίσης είναι γνωστό (ίσως όχι τόσο συνηθισμένο στην χώρα μας) ότι δεν χρειάζεται πρόκληση μέχρι και τις 42 εβδομάδες! Η πρόκληση είναι ένας τρόπος να πάρει τον έλεγχο του τοκετού (τουλάχιστον χρονικά) ο γιατρός και να μπορεί να ελέγξει το πρόγραμμα του καλύτερα! Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και υπολογίστε τον κύκλο σας καλά και δεν επιθυμείτε την πρόκληση μπορείτε να την αρνηθείτε.

 

Κανονικά το μωρό είναι αυτό που θα έπρεπε να ξεκινάει τον τοκετό αν αφήσουμε την φύση να κάνει τη δουλειά της (και δεν συντρέχουν συνθήκες που επιβάλλουν να κάνουμε αλλιώς).

 

(Τώρα για μετά τις 42 εβδομάδες δεν ξέρω τι παίζει γιατί είναι και το νομοθετικό στην μέση κι ο γιατρός θέλει πάντα να είναι καλυμμένος, στο εξωτερικό πάντως σύμφωνα με μαρτυρίες μαμάδων στο spinningbabies.com μαμάδες γεννούν ακόμα και στο σπίτι στα όρια 42-43 εβδομάδων).

 

ό,τι κι αν αποφασίσετε προσπαθήστε να είστε πολύ καλά ενημερωμένη και να αποφασίσετε εσείς κι όχι άλλοι για την πορεία του τοκετού σας.

 

Καλή συνέχεια!

Επεξεργάστηκαν by Βασιλική79
η απάντηση μου ήταν πολύ απόλυτη κι εμπαθής!
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι μου θυμίσατε τώρα...

 

40+5 με μέτρια διαστολή, το μωρό να έχει πάρει θέση αλλά ο τράχηλος σφιχτός! Κάναμε πρόκληση με υπόθετο προστογλαδίνης το προηγούμενο βράδυ, το πρωί στις 7 ωκυτοκίνη στον ορό, οι συσπάσεις άρχισαν ακατάστατες (αυτά προκύπτουν από τις παρεμβάσεις), εγώ αρνήθηκα την επισκληρίδιο για να μην εγκαταλείψω το μωρό στην τύχη του (ο τοκετός απαιτεί εξίσου προσπάθεια μαμάς και μωρού, με την επισκληρίδιο η μαμά μπορεί να περνάει "ζάχαρη" όπως αναφέρθηκε αλλά το μωρό είναι μόνο του στα δύσκολα!).

 

Το μωρό συνέχιζε να μην θέλει πολύ να βγει, μου έσπασε τα νερά η μαία με το χέρι, οι πόνοι των ακατάστατων συσπάσεων ήταν επίσης ακατάστατοι, και μόλις διαπιστώσαν ότι υπήρχε μηκώνιο στο αμνιακό υγρό (εμ βέβαια έτσι που εκβιάσαμε την κατάσταση σιγά μην δεν αγχωνόταν το μωράκι μου) μετά τους έπιασε όλους μία πρεμούρα και ανεβάσαμε ομαδικώς ταχύτητες. Από την μία μεριά έσπρωχνα με όλη μου την δύναμη κι ο πόνος ήταν... απερίγραπτος (αλλά τονίζω ότι η μάχη ήταν άνιση, από την στιγμή που υπήρχε χημική παρέμβαση, έπαψε να συγκαταλέγεται στους φυσικούς τοκετούς), από την άλλη η μαία ανέβηκε σε ένα σκαλάκι και πίεσε την κοιλιά μου με τα γόνατα της κι από την κάτω μεριά ο γιατρός τραβούσε με εμβρυουλκούς.

 

Δεν είχε περιθώριο να μην βγει το καημένο (πέντε δύσκολες ώρες μετά την χορήγηση της ωκυτοκίνης), αλλά δεν πρόκειται να συγκατατεθώ σε πρόκληση ξανά. Αυτό που έλεγα από την αρχή (αλλά ως πρωτάρα ψάρωσα και δεν επέμενα) είναι ότι με κύκλο περιόδου 40 ημερών και σύλληψη μετά την 21η μέρα (οι περισσότεροι γυναικολόγοι την υπολογίζουν στην 14η γιατί έτσι γράφει το βιβλίο τους) απλά δεν ήταν η ώρα του να βγει και το 40+5 ήταν εντελώς πλασματικό.

 

Τώρα που ωρίμασα και εμπιστεύομαι περισσότερο το σώμα μου από τα απαρχαιωμένα τους βιβλία δεν την ξαναπατάω!!!

 

Δεν χρειάζεται πρόκληση μέχρι και τις 42 εβδομάδες! Η πρόκληση είναι ένας τρόπος να πάρει τον έλεγχο ο γιατρός και να είναι σπίτι του το απόγευμα να δει το αγαπημένο του σίριαλ! Αντισταθείτε αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος και υπολογίστε τον κύκλο σας καλά.

 

Το μωρό είναι αυτό που θα έπρεπε να ξεκινάει τον τοκετό και όχι τα απογευματινά σχέδια του γιατρού!

 

(Τώρα για μετά τις 42 εβδομάδες δεν ξέρω τι παίζει γιατί είναι και το νομοθετικό στην μέση κι ο γιατρός θέλει πάντα να είναι καλυμμένος, στο εξωτερικό πάντως σύμφωνα με μαρτυρίες μαμάδων στο spinningbabies.com μαμάδες γεννούν ακόμα και στο σπίτι στα όρια 42-43 εβδομάδων)

Καλημερα , λυπαμαι για την ασχημη εμπειρια που ειχες πραγματικα . Ομως καλο θα ητανε να μην μας 3εφευγουνε τοσο απολυτες δηλωσεις . Υπαρχουνε μελλουσες μαμαδες που προκειτε να γεννησουνε με προκληση τοκετου και ισως επιρεαστουνε απο τις ακραιες θεσεις και προσθεσουμε παραπανω φοβο χωρις ουστιακο λογο . Ας μην χαρακτηριζουμε ολους τους γιατρους και το κυριοτερο ας μην το παιζουμε γιατροι λεγοντας απαρχαιομενα τα ιατρικα βιβλια . Λυπαμαι που στα λεω ετσι και σιγουρα υπαρχουνε γιατροι λαλακες αλλα ευτυχως δεν ειναι ολοι ετσι . Ο καθενας εχει τις αποψεις του και καλο θα ηταν να μην τρομαζει κανεναν .

Προσωπικα ειχα καλη εμπειρια απο την προκληση τοκετου μου με μια ευκολη γεννα και ενα καλα στην υγεια του μωρακι . Μια προκληση που εγω την ειχα ζητησει απο το γιατρο μου .Και ευτυχως ο γιατρος μου ειναι κατα των σηριαλ παρολο που μου εκανε προκληση και σεβαστικε αυτο που ηθελα εγω θελοντας να με ηρεμησει .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ, ας μην προκαλούμε πανικό, είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την έκβαση ενός τοκετού και η κάθε κοπέλα έχει την δική της εμπειρία.

Όσο αφορά την Βασιλική παραπάνω, Βασιλική αν είχες κάνει την επισκληρίδιο θα ήξερες ότι η μαμά έχει πολλά να κάνει, το μωρό δεν βγαίνει από μόνο του, και δεν είναι ακριβώς 'ζάχαρη'.

Για την κοπέλα που έκανε το αρχικό ποστ, αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου ότι είναι έμπειρος πήγαινε στο ραντεβού σου και θα πάνε όλα καλά. Εξάλλου ο επιτυχημένος τοκετός είναι αυτός που και η μητέρα και το παιδί είναι καλά ανεξάρτητα από το αν ήταν φυσιολογικός, καισαρική κτλ. Σκέψου ότι θα μπορούσε οποιοσδήποτε τοκετός που ξεκίνησε μια χαρά για κάποιον λόγο να καταλήξει σε επείγουσα καισαρική αν κάτι στην πορεία δείξει στον γιατρό ότι υπάρχει κίνδυνος για την μητέρα ή το μωρό.

Άντε με το καλό

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχετε δίκιο viki35 και Coraline,

ήταν τέτοια η εμπειρία μου που με έκανε εμπαθή, δυσκολεύομαι πολύ να τα θυμηθώ και να μην θυμώσω κι έτσι γίνομαι απόλυτη κι είναι λάθος μου.

Τώρα που δεν είναι 3:30 το βράδυ και τα ξαναδιάβαζα αποφάσισα να αλλάξω την απάντηση μου για να μην δημιουργήσω σε καμία μαμά πρόβλημα. Άλλωστε το αντίθετο ήθελα.

 

Σας ευχαριστώ για την νουθέτηση!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις κοπελα μου και σορυ και πο μενα που ημουνα λιγακι αυστηρη . Ευχομαι να εχεις εναν τοκετο οπως εσυ τον ονειρευεσαι αυτη τη φορα , με το καλο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...