Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Καλημέρα γιατρέ. Έκανα διπλή σπερματέγχυση στις 13 και 14 του μηνός μετά από ήπια διέγερση ωοθηκών. Ωορηξία στις 15 του μηνός.Συμπληρωματική αγωγή με ultrogestan μέχρι και σήμερα. Ήθελα να ρωτήσω πότε πρέπει να τα σταματήσω την λήψη τους? χοριακή πότε να κάνω? Δεν έχω αίμα ούτε άλλα συμπτώματα περιόδου μέχρι σήμερα...

 

Ευχαριστώ

 

Η γνώμη μου ειναι να κανετε χοριακη 15 ημερες μετα απο την σπερματεγχυση και να συνεχισετε τα χαπια μεχρι τοτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα Κύριε Χριστόπουλε ,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω , έκανα εχτές χοριακή β και η τιμή ήταν 450 ...

Η τελευταία περίοδος που είχα ήταν περίπου στις 8 με 10 Απριλίου (Δεν θυμάμαι ακριβή ημ/νια) ... Ο κύκλος μου σε γενικές γραμμές ειναι 30 ημερών με κάποιες καθυστερήσεις ορισμένες φορές... 3 με 5 μέρες... παρατηρώντας οτι αυτη τη φορά οι μέρες περνούσαν αποφάσισα να κάνω τεστ και βγήκε θετικό , τηλεφώνησα στην γυναικολόγο μου και μου είπε να κάνω β χοριακή...την έκανα εχτές το πρωί και η τιμή ήταν 450 ..μου είπε οτι είναι καλή αλλά θα έπρεπε να είναι παραπάνω και να επαναλάβω την εξέταση αύριο.... το άσχημο είναι πως εδώ και ένα έτος εχω μετακομίσει στην πόλη της Πάτρας και η γυναικολόγος μου είναι στην Αθήνα και μου δίνει συμβουλές δια τηλεφώνου ....νιώθω μεγάλη ανασφάλεια..κ προσπαθώ να βρω κάποιον γιατρό εδώ...μέχρι τότε ..θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε τι σημαίνει η τιμή αυτή στην χοριακή και τι μπορεί να συμβαίνει..??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ..!!

 

Δεν συμβαίνει τιποτα απολυτως. Επαναλάβετε την εξεταση της χοριακης 48 ωρες μετά απο την προηγουμενη και δειτε ποσο ανεβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το χθεσινό μου ερώτημα...

Η λήψη προγεστερόνης δικαιολογεί την καθυστέρηση και την απουσία συμπτωμάτων?

Ροζ καφέ υγρά εφτά ημέρες μετά την ωορηξία και για δύο μέρες σημαίνουν κάτι? Χθες την ημέρα που περίμενα περίοδο είχα πάλι καφέ υγρά αλλά όχι κάτι παραπάνω...

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το χθεσινό μου ερώτημα...

Η λήψη προγεστερόνης δικαιολογεί την καθυστέρηση και την απουσία συμπτωμάτων?

Ροζ καφέ υγρά εφτά ημέρες μετά την ωορηξία και για δύο μέρες σημαίνουν κάτι? Χθες την ημέρα που περίμενα περίοδο είχα πάλι καφέ υγρά αλλά όχι κάτι παραπάνω...

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Μετά την αναμενόμενη ημερομηνια εμφάνισης της περιόδου, να κανετε εξεταση χοριακης. Τα υγρά απο μόνα τους δεν μπορουν να αποκλεισουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κυριε Χριστοπουλε,

Θα ηθελα και εγω να σας απασχολησω για λιγακι!

Βρισκομαι στην 30 εβδομαδα. Εκανα το doppler στην 28 και ενω ολα δειχνουν να πηγαινουν πολυ καλα οπως ειπε και ο γιατρος που πραγματοποιησε το doppler σε σχεση με πλακουντα, αρτιριες κ.λ.π. Η μικρη εχει αποκλιση στον υπερηχο 11 ημερες μικροτερη σε σχεση με την τελευταια μου περιοδο.

Στον υπερηχο Β' επιπεδου ειχε 7 ημερες αποκλιση, ενω στην αυχενικη διαφανεια καμια αποκλιση.

Ειναι φυσιολογικο??

Ο γιατρος που μου κανει τους υπερηχους με διαβεβαιωσε οτι ολα πανε υπεροχα και δεν υπαρχει κατι ανησυχητικο. Ο γιατρος που με παρακολουθει ομως, εκανε λογο για καισαρικη και ενεσεις κορτιζονης σε μικροτερη εβδομαδα αν συνεχιστει αυτη η αποκλιση...

Ανησυχω λιγακι και θα ηθελα μια ακομα γνωμη...

Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας!!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κυριε Χριστοπουλε,

Θα ηθελα και εγω να σας απασχολησω για λιγακι!

Βρισκομαι στην 30 εβδομαδα. Εκανα το doppler στην 28 και ενω ολα δειχνουν να πηγαινουν πολυ καλα οπως ειπε και ο γιατρος που πραγματοποιησε το doppler σε σχεση με πλακουντα, αρτιριες κ.λ.π. Η μικρη εχει αποκλιση στον υπερηχο 11 ημερες μικροτερη σε σχεση με την τελευταια μου περιοδο.

Στον υπερηχο Β' επιπεδου ειχε 7 ημερες αποκλιση, ενω στην αυχενικη διαφανεια καμια αποκλιση.

Ειναι φυσιολογικο??

Ο γιατρος που μου κανει τους υπερηχους με διαβεβαιωσε οτι ολα πανε υπεροχα και δεν υπαρχει κατι ανησυχητικο. Ο γιατρος που με παρακολουθει ομως, εκανε λογο για καισαρικη και ενεσεις κορτιζονης σε μικροτερη εβδομαδα αν συνεχιστει αυτη η αποκλιση...

Ανησυχω λιγακι και θα ηθελα μια ακομα γνωμη...

Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας!!!

 

Οσο η διαφορα παραμενει μικροτερη απο 2 εβδομαδες δεν παρουσιαζεται συνηθως προβλημα. Καλό ειναι σε καποια στιγμη, μετα απο την 32 εβδομαδα, να κανετε και καποια καρδιοτοκογραφηματα. Αυτο θα σας αυξησει τα επιπεδα ασφάλειας.

 

Καισαρικη και κορτιζονη δεν χρειαζονται, όσο η κατασταση παραμένει σε αυτα τα επιπεδα.

 

Θα χαρω να σας βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση!

Και κατι που ξεχασα στο προηγουμενο μηνυμα να σας ρωτησω,

Αυτη η αποκλιση μπορει να οφειλεται στη διατροφη της μητερας?Ειναι κατι που μπορω να κανω εγω για να βοηθησω την κατασταση?

Σας ευχαριστω πολυ και παλι!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση!

Και κατι που ξεχασα στο προηγουμενο μηνυμα να σας ρωτησω,

Αυτη η αποκλιση μπορει να οφειλεται στη διατροφη της μητερας?Ειναι κατι που μπορω να κανω εγω για να βοηθησω την κατασταση?

Σας ευχαριστω πολυ και παλι!!

 

Η σωστη διατροφη παντα βοηθαει αλλά δεν ειναι το σημαντικοτερο. Το προβλημα συνηθως ειναι στην κατασκευη του πλακουντα και του ομφαλιου λωρου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι να κανετε καποιες ορμονικες εξετασεις για να δουμε αν υπαρχει προβλημα. Με καποια στοιχεια που χρειαζομαι απο το ιστορικο σας και τις απαντησεις αυτές, θα μπορεσουμε να δωσουμε λυση!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν συμβαίνει τιποτα απολυτως. Επαναλάβετε την εξεταση της χοριακης 48 ωρες μετά απο την προηγουμενη και δειτε ποσο ανεβαινει.

 

 

Καλημέρα Κ.Χριστόπουλε

 

Αρχικά σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας στο ερώτημα μου, θα ήθελα να σας ρωτήσω την άποψη σας ξανά , καθώς έκανα και δεύτερη χοριακή 48 ώρες μετα την πρώτη και η τιμή είχε ανέβει απο το 450 στο 1200 .

Παρ ολα αυτα στο μικροβιολογικο μου λενε οτι δεν ειναι καλη η τιμη ..γιατι βαση των ημερων καθυστερησης θα επρεπε να ειναι πολυ μεγαλυτερη..θα μπορουσατε να μου πειτε την αποψη σας? Θα μπορουσε να σημαινει καθυστερημενη συλληψη?(να σας υπενθυμισω οτι τελευταια περιοδο ειχα στις 10/4 και ο κυκλος μου ειναι συνηθως 30 το πολυ 35 ημερων) .οι χοριακες εγιναν η πρωτη στις 28/5 με τιμη 450 και η δευτερη στις 30/5 με τιμη 1200 .

Σας ευχαριχτώ πολύ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας γιατρέ!Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Αδιαθέτησα τελικά έπειτα από 7 ημέρες καθυστέρηση.Αυτό μπορεί να οφείλεται σε άγχος;Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις γόνιμες ημέρες.Ο κύκλος μου διαρκεί 28 ημέρες και παλιά είχα μπει στη διαδικασία να κάνω τεστ ωορρηξίας με την ελπίδα ότι θα είμασταν πιο κοντά στον στόχο μας.Υπήρχαν φορές που είχα ωορρηξία αργά το απόγευμα της 13ης ημέρας και άλλοτε μονο τη 14η.Τελικά πότε να προσπαθήσουμε;;Αν για παράδειγμα προσπαθήσουμε το πρωί της 14ης μετά πό πόσες ώρες πρέπει να έχουμε ξανά επαφή ή δε χρειάζεται;Εδώ και αρκετούς μήνες σταμάτησα αυτά τα τεστ για να μην αγχώνομαι.Ο σύζυγός μου έχει κάνει εξετάσεις και όλα είναι μια χαρά εγώ έχω κάνει όλες τις ορμονικές εκτός από υστεροσαλπιγγογραφία.Κάτι κάνουμε λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την καθυστερημενη απαντηση.

με ενδιαφερει να μου πειτε αν τελικα εμφανιστηκε περιοδος και αν συνεχιζονται τα συμπτωματα.

 

 

Καλημέρα σας γιατρέ!Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Αδιαθέτησα τελικά έπειτα από 7 ημέρες καθυστέρηση.Αυτό μπορεί να οφείλεται σε άγχος;Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις γόνιμες ημέρες.Ο κύκλος μου διαρκεί 28 ημέρες και παλιά είχα μπει στη διαδικασία να κάνω τεστ ωορρηξίας με την ελπίδα ότι θα είμασταν πιο κοντά στον στόχο μας.Υπήρχαν φορές που είχα ωορρηξία αργά το απόγευμα της 13ης ημέρας και άλλοτε μονο τη 14η.Τελικά πότε να προσπαθήσουμε;;Αν για παράδειγμα προσπαθήσουμε το πρωί της 14ης μετά πό πόσες ώρες πρέπει να έχουμε ξανά επαφή ή δε χρειάζεται;Εδώ και αρκετούς μήνες σταμάτησα αυτά τα τεστ για να μην αγχώνομαι.Ο σύζυγός μου έχει κάνει εξετάσεις και όλα είναι μια χαρά εγώ έχω κάνει όλες τις ορμονικές εκτός από υστεροσαλπιγγογραφία.Κάτι κάνουμε λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα γιατρε..η κοπελα μου εχει 20 μερες καθυστερησης στις 18 μερες καθυστερησης εκανε τεστ predictor και βγηκε αρνητικο.εχει μονο τους κλασσικους πονους στην κοιλια της περιοδου και κανενα απο τα συμπτωματα εγκυμοσυνης που αναφερονται στο forum. επισης 3 μερες τωρα εχει καφε ουρα μια δυο φορες την ημερα..ουτε ζαλαδες ουτε ταση για εμετο ουτε συχνοουρια ουτε τιποτα αλλο..τι γινεται??εχω αγχωθει πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σας διαβάζω καιρό και ήρθε η σειρά μου να κλέψω λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σας!

Οταν το μωρό μου ήταν 30 ημερών έκοψα το γάλα μου, στις 40 μέρες μου σταμάτησαν τα λόχεια,

και πρίν καλά καλά φτάσουμε τις 60 μέρες αδιαθέτησα, πρώτη περίοδος μετά τη γέννα με καισαρική τομή.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

είναι φυσιολογικό την πρώτη μέρα της περιόδου να έχω ελάχιστη ροή, 2η και 3η ημέρα να έχω αιμορραγία κυριολεκτικά και την 4η μέρα να μου κόβεται μαχαίρι το αίμα σα να μην υπήρξε ποτέ?

 

Να σημειώσω ότι ήταν πεντακάθαρο αίμα χωρίς πήγματα, ούτε άλλαξε χρώμα πχ καφέ όπως γινόταν στο τέλος της περιόδου μου προ εγγυμοσύνης.

 

Ευχαριστώ πολύ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι απο μένα.Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με την πητ γιατι εχω μπερδευτεί... Τελευταια περίοδος 30/12 κύκλος περίπου 32μ. Κανονικά η πητ έπρεπε να είναι 7/10, αλλα το παιδι απο τον πρώτο υπέρηχο 5βδ. έβγαινε μικρότερο κ έτσι ο γιατρός μου έδωσε πητ 10/10. Έκανα αυχενική σε μια εξαιρετική νομίζω γιατρό στις 28/3 κ με βρήκε 11βδ κ 3μ. Μου είπε πως γεννάω στις 13/10. όταν το είπα στο γιατρό μου είπε πως αλλάζει την ημερομηνία αμα είναι απο βδομάδα κ πάνω.. Επειδή η περίοδος του Δεκέμβρη μου κράτησε λιγότερο μου έχει καρφωθει στο μυαλό πως η σύλληψη είναι σ αυτό το μήνα. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; ποιά κατα τη γνώμη σας θεωρείτε πιο πιθανή ημερομηνία; ευχαριστω πολύ!

I M NEVER WRONG.. ONCE I THOUGHT I WAS..

BUT I WAS WRONG..!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα και πάλι.

Μπορείτε να μου πείτε τι είναι η μετάλαξη MTHFR A1298C (ομοζυγώτης). Έχει κάποια επίπτωση αυτό στην αποτυχία σύλληψης?

 

Δεν ειναι 100% σιγουρο αλλά ενοχοποιείται για αποβολες και υπογονιμοτητα.

Ειναι παραγοντας που εχει να κανει με το αιμα και τα αγγεια.

Link to comment
Share on other sites

γιατρε να σας ρωτησω κατι και εγω....εχω γεννησει με καισαρικη εδω και 3 μηνες...οταν θηλαζεις ερχεται περιοδος???

 

οταν θηλαζεις επαρκως και τακτικα, συνηθως όχι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα.Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με την πητ γιατι εχω μπερδευτεί... Τελευταια περίοδος 30/12 κύκλος περίπου 32μ. Κανονικά η πητ έπρεπε να είναι 7/10, αλλα το παιδι απο τον πρώτο υπέρηχο 5βδ. έβγαινε μικρότερο κ έτσι ο γιατρός μου έδωσε πητ 10/10. Έκανα αυχενική σε μια εξαιρετική νομίζω γιατρό στις 28/3 κ με βρήκε 11βδ κ 3μ. Μου είπε πως γεννάω στις 13/10. όταν το είπα στο γιατρό μου είπε πως αλλάζει την ημερομηνία αμα είναι απο βδομάδα κ πάνω.. Επειδή η περίοδος του Δεκέμβρη μου κράτησε λιγότερο μου έχει καρφωθει στο μυαλό πως η σύλληψη είναι σ αυτό το μήνα. Υπάρχει τέτοια περίπτωση; ποιά κατα τη γνώμη σας θεωρείτε πιο πιθανή ημερομηνία; ευχαριστω πολύ!

 

η εγκυμοσυνη διαρκει 266 ημερες περιπου. Δεν εχει τόσο μεγαλο νοημα να παιζεται με τις ημερες. 2 πανω 2 κατω. Ετσι κι αλλιως δεν διαρκουν ολες οι εγκυμοσυνες 40 εβδομαδες ακριβως.

 

Παντως οσο πιο πολυ μεγαλωνει η κυηση, τοσο πιο ευκολα πεφτει εξω ο υπερηχος. Πιο αξιοπιστη ειναι η πρωτη μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σας διαβάζω καιρό και ήρθε η σειρά μου να κλέψω λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σας!

Οταν το μωρό μου ήταν 30 ημερών έκοψα το γάλα μου, στις 40 μέρες μου σταμάτησαν τα λόχεια,

και πρίν καλά καλά φτάσουμε τις 60 μέρες αδιαθέτησα, πρώτη περίοδος μετά τη γέννα με καισαρική τομή.

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής:

είναι φυσιολογικό την πρώτη μέρα της περιόδου να έχω ελάχιστη ροή, 2η και 3η ημέρα να έχω αιμορραγία κυριολεκτικά και την 4η μέρα να μου κόβεται μαχαίρι το αίμα σα να μην υπήρξε ποτέ?

 

Να σημειώσω ότι ήταν πεντακάθαρο αίμα χωρίς πήγματα, ούτε άλλαξε χρώμα πχ καφέ όπως γινόταν στο τέλος της περιόδου μου προ εγγυμοσύνης.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

υπαρχουν και ορμονικες ανακαταταξεις αλλά και ανατομικες. Περιμένετε και την επομενη περιοδο να δειτε πως θα ειναι. Περιμενω νεα σας

 

Προσοχη στις επαφες σας για το επομενο διαστημα. Υπαρχει κινδυνος νεας εγκυμοσυνης

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και ορμονικες ανακαταταξεις αλλά και ανατομικες. Περιμένετε και την επομενη περιοδο να δειτε πως θα ειναι. Περιμενω νεα σας

 

Προσοχη στις επαφες σας για το επομενο διαστημα. Υπαρχει κινδυνος νεας εγκυμοσυνης

ευχαριστώ, γιατί είναι τόσο αυξημένος ο κίνδυνος για εγγυμοσύνη εκ νέου?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, γιατί είναι τόσο αυξημένος ο κίνδυνος για εγγυμοσύνη εκ νέου?

 

Οι πιθανοτητες ειναι αρκετες. Δεν γνωριζουμε ποτε μπορει να γινει μια ωοθυλακιορρηξια και έτσι συνηθως το ζευγαρι δεν ¨προσέχει¨γιατι πιστευει οτι ειναι ασφαλες. Ομως μορει να γινει σε καποιες περιπτωσεις μια ωοθυλακιορρηξια και να εχουμε νεα εγκυμοσυνη. Αν αυτο συμβει πολυ κοντα σε μια καισαρικη τα πραγματα γινονται πολυ δυσκολα ως και επικινδυνα.

 

Δεν σας ειπε ο γιατρος σας να αποφυγετε να μεινετε εγκυος για τουλαχιστον 6 μηνες με 1 χρόνο? Ειναι πολυ επικινδυνο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα γιατρε..η κοπελα μου εχει 20 μερες καθυστερησης στις 18 μερες καθυστερησης εκανε τεστ predictor και βγηκε αρνητικο.εχει μονο τους κλασσικους πονους στην κοιλια της περιοδου και κανενα απο τα συμπτωματα εγκυμοσυνης που αναφερονται στο forum. επισης 3 μερες τωρα εχει καφε ουρα μια δυο φορες την ημερα..ουτε ζαλαδες ουτε ταση για εμετο ουτε συχνοουρια ουτε τιποτα αλλο..τι γινεται??εχω αγχωθει πολυ..

 

Να κανει μια εξεταση χοριακης για να επιβεβαιωσετε οτι δεν ειναι εγκυος και να της φυγει το αγχος για το οποιο πιθανοτατα δεν αδιαθετει. Αν δεν συμβει αυτο τοτε μπορει να υπαρχει καποια ανωμαλια (συνηθως ορμονικη) και θα χρειαστει διερευνηση.

 

θα χαρω να σας βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας γιατρέ!Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

Αδιαθέτησα τελικά έπειτα από 7 ημέρες καθυστέρηση.Αυτό μπορεί να οφείλεται σε άγχος;Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις γόνιμες ημέρες.Ο κύκλος μου διαρκεί 28 ημέρες και παλιά είχα μπει στη διαδικασία να κάνω τεστ ωορρηξίας με την ελπίδα ότι θα είμασταν πιο κοντά στον στόχο μας.Υπήρχαν φορές που είχα ωορρηξία αργά το απόγευμα της 13ης ημέρας και άλλοτε μονο τη 14η.Τελικά πότε να προσπαθήσουμε;;Αν για παράδειγμα προσπαθήσουμε το πρωί της 14ης μετά πό πόσες ώρες πρέπει να έχουμε ξανά επαφή ή δε χρειάζεται;Εδώ και αρκετούς μήνες σταμάτησα αυτά τα τεστ για να μην αγχώνομαι.Ο σύζυγός μου έχει κάνει εξετάσεις και όλα είναι μια χαρά εγώ έχω κάνει όλες τις ορμονικές εκτός από υστεροσαλπιγγογραφία.Κάτι κάνουμε λάθος;;

 

Αυτό που κανετε λάθος ειναι οτι δεν εχετε κανει υστεροσαλπιγγογραφια. Ειναι η ΠΡΩΤΗ εξεταση που πρεπει να κανει ενα ζευγαρι που προσπαθει για παιδι. Αν θελετε μπορουμε να οργανωσουμε μαζι τις εξετασεις σας και να δουμε ποιο ειναι το προβλημα και ποια ειναι η λυση του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...