Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Αυτό που κανετε λάθος ειναι οτι δεν εχετε κανει υστεροσαλπιγγογραφια. Ειναι η ΠΡΩΤΗ εξεταση που πρεπει να κανει ενα ζευγαρι που προσπαθει για παιδι. Αν θελετε μπορουμε να οργανωσουμε μαζι τις εξετασεις σας και να δουμε ποιο ειναι το προβλημα και ποια ειναι η λυση του.

 

Εγώ νόμιζα ότι είναι η τελευταία πάλι. Έτσι τουλάχιστον μου είπε ο γιατρός μου. Προτεραιότητα έδωσε στο σπερμοδιάγραμμα το οποίο ο σύζυγός μου ακόμα δεν έχει κάνει. Παρόλα αυτά εγώ την έκανα. Είπε ότι είναι καλή. Παρόλα αυτά σύλληψη πουθενά. Πρέπει να κάνω κάποια άλλη εξέταση;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ νόμιζα ότι είναι η τελευταία πάλι. Έτσι τουλάχιστον μου είπε ο γιατρός μου. Προτεραιότητα έδωσε στο σπερμοδιάγραμμα το οποίο ο σύζυγός μου ακόμα δεν έχει κάνει. Παρόλα αυτά εγώ την έκανα. Είπε ότι είναι καλή. Παρόλα αυτά σύλληψη πουθενά. Πρέπει να κάνω κάποια άλλη εξέταση;

 

Η ΠΡΩΤΗ εξεταση ειναι το σπερμοδιαγραμμα για τον ανδρα και η υστεροσαλπιγογραφια για τη γυναικα. Ολα τα άλλα ακολουθουν...

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΡΩΤΗ εξεταση ειναι το σπερμοδιαγραμμα για τον ανδρα και η υστεροσαλπιγογραφια για τη γυναικα. Ολα τα άλλα ακολουθουν...

 

Σας ευχαριστώ!

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανοτητες ειναι αρκετες. Δεν γνωριζουμε ποτε μπορει να γινει μια ωοθυλακιορρηξια και έτσι συνηθως το ζευγαρι δεν ¨προσέχει¨γιατι πιστευει οτι ειναι ασφαλες. Ομως μορει να γινει σε καποιες περιπτωσεις μια ωοθυλακιορρηξια και να εχουμε νεα εγκυμοσυνη. Αν αυτο συμβει πολυ κοντα σε μια καισαρικη τα πραγματα γινονται πολυ δυσκολα ως και επικινδυνα.

 

Δεν σας ειπε ο γιατρος σας να αποφυγετε να μεινετε εγκυος για τουλαχιστον 6 μηνες με 1 χρόνο? Ειναι πολυ επικινδυνο

ναι μας είπε ότι δε θέλουμε νέα κύηση για 9 μήνες για να επανέλθουν όλα εσωτερικά, εμείς θα προσέχουμε παραπάνω όμως γιατί μας ήρθε μετην πρώτη ελεύθερη επαφή το πρώτο παιδί.

Επίσης μας είπε πως και χωρίς να είχε έρθει η περίοδος μπορεί να έμενα έγγυος.

Αυτό ότι δεν προσέχουν τα ζευγάρια μετά ακούγεται τρομακτικό, ακόμα και για φυσιολογικό τοκετό.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται άλλα ζευγάρια ναπροσπαθούν χρόνια για το πρώτο παιδί και το δεύτερο να έρθει κατευθείαν μετά τη γέννηση του πρώτου.

Τί αλλάζει τελικά? Είμαστε πιο γόνιμες μετά τη γέννα?

 

Ευχαριστώ και πάλι, θα σας γράψω στην επόμενη περίοδο πως ήταν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κε ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ! ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ SITE 1 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΝΓΧΟΣ ΚΑΘΩΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΝΓΧΩΣΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΚΙΟΛΑΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ , ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ. ΕΜΕΝΑ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΛΕΣ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 28% ΚΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΓΧΩΝΟΜΑΣΤΕ ,ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ, ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ PERMEN KAI EVIOL-A ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΙΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΙΣ 25 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 29, ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΘΕ 27 ΜΕΡΕΣ. ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ? ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕ 7% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κύριε Χριστόπουλε, είχα μείνει έγκυος πριν 6 μηνες και απέβαλλα λόγω παλινδρομησης. Ο γιατρός μου είπε ότι σε 1-2 μήνες μπορώ να ξαναμείνω εγκυος. Από τότε έχω αγχωθεί και δεν έμεινα έγκυος. Φοβάμαι ότι δεν θα τα ξανακαταφέρω αν και την πρώτη φορά χρειάστηκαν μόνο 2 μήνες για το θετικο τεστ. Δεν έχω καποιο γυναικολογικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κυριε χριστοπουλε.εχθες(21η ημερα οτυ κυκλου) εκανα τεστ παπ και ο γιατορς μου βγρηκε εναωχραιματωμα στην δεξια ωοθηκη 4 εκ.μου εδωσε primolout απο αυριο 23η ημερα-27η ημερα.λογω του οτι προσπαθουμε για παιδι πρεπει πριν τα ξεκινησω τα χαπια να κμια χοριακη?σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε κυριε ΧΡιστοπουλε,

 

Καταρχην να σας ευχαριστησω για την πολυτιμη βοηθεια που δινετε σε αυτο το forum συμμετεχοντας και εσεις σε αυτο..

Θα ηθελα να σας πω και εγω το προβλημα μου,ειμαι 27 χρονων και ο συζυγος 26.Εχουμε ελευθερες επαφες εδω και 3 αλλα τον τελευταιο χρονο προσπαθουμε για παιδακι,αλλα τιποτα ακομα....οποτε αρχισαμε να ψαχνομαστε.να σας πω οτι εγω εχω συνδρομο πολυκυστικων,μια διαταραχη κυκλου,οποτε της καπνισει ερχεται,ειχα κανει μια αγωγη με αντισυλληπτικα,ρυθμιστηκε καπως αλλα τωρα τα ιδια ξανα.ο συζυγος εχει κανει σπερδομιαγραμματα,του βρηκαν χρονια προστατιτιδα,πηρε 2 αντιβιωσεις για 3 μηνες περιπου και τωρα να δουμε τιεδειξε η τελευταια καλλιεργεια,εχει μετρια κινητικοτητα,γυρω στο 20%.Θεωρω πως εγω πρωτα πρεπει να παρω καποια αγωγη για τη ρυθμιση της ωορηξιας αλλα ο συζυγος πως μπορει να βελτιωσει την κινητικοτητα?ειμαστε απελπισμενοι,οι συγγενεις πιεζουν,ποτε θα κανετε παιδακι,ξερετε τα γνωστα.ειμαστε 2 μιση χρονια παντρεμενοι.Εχω κανει σαλπιγγογραφια,ειναι ενταξει,το μονο θεμα απο πλευρασ μου ειναι οι πολυκυστικεσ ωοθηκεσ!

μπορειτε σας παρακαλω να με συμβουλεψετε τι να κανω,εχω παει σε ποσους γιατρους,ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο,ο ενας που πηγα πρεπει να κανουμε ειπε εξωσωματικη,ο αλλος εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση,αλλος παλι μας ειπε καποιες σπερματεγχυσεις,θα τρελαθουμε,εχουμε δωσει τοσα χρηματα σε επισκεψεις χωρις αποτελεσμα!Μειναι πολυ κριμα γιατι κανεις δεν μας βοηθαει σε τετοια δυσκολη στιγμη,και τους πληρωνεις κιολας!ολα για τα χρηματα μονο!!

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας,θα χαρω για την απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

κυριε Χριστοπουλε,

σας ευχαριστουμε για τις πολυτιμες συμβουλες και την στηρηξη σας. Ηρθε και η σειρα μου να απευθυνθω σε εσας, αφου μετα απο ενα χρονο προσπαθειων δεν εχω καταφερει να μεινω εγκυος.ειμαι 33 χρονων και ο συζηγος μου 34.εχω χρονια πολυκυστικες και εδω και ενα χρονο εχω διακοψει τα αντισυλλιπτικα οπου επερνα και κρατουσαν το προβλημα στεθερο.εκα σαλλπιγγογραφια και ειναι πολυ καλη,ο αντρας μου εκανε σπερμοδιαγραμμα, στο οποιο βρηκαν 15%προσθια κινητικοτητα και ο γυναικολογος μου το θεωρει προβλημα ενω ο ουρολογος οχι και δεν εδωσε καμια αγωγη.ποιοα ειναι η δικη σας γνωμη?ακομη οι εξετεσεις για τον θυρεοειδη που εκανα ειναι χαμηλες αλλα μεσα στα ορια εκτος απο την FT3 1.93 με οριο 2.02-4.43. αυτο ειναι ενδειξη υποθεορεισμου.πρεπει να απευθυνθω σε ενδοκρινολογο για αγωγη?

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων για τον χρονο και την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητε κυριε ΧΡιστοπουλε,

 

Καταρχην να σας ευχαριστησω για την πολυτιμη βοηθεια που δινετε σε αυτο το forum συμμετεχοντας και εσεις σε αυτο..

Θα ηθελα να σας πω και εγω το προβλημα μου,ειμαι 27 χρονων και ο συζυγος 26.Εχουμε ελευθερες επαφες εδω και 3 αλλα τον τελευταιο χρονο προσπαθουμε για παιδακι,αλλα τιποτα ακομα....οποτε αρχισαμε να ψαχνομαστε.να σας πω οτι εγω εχω συνδρομο πολυκυστικων,μια διαταραχη κυκλου,οποτε της καπνισει ερχεται,ειχα κανει μια αγωγη με αντισυλληπτικα,ρυθμιστηκε καπως αλλα τωρα τα ιδια ξανα.ο συζυγος εχει κανει σπερδομιαγραμματα,του βρηκαν χρονια προστατιτιδα,πηρε 2 αντιβιωσεις για 3 μηνες περιπου και τωρα να δουμε τιεδειξε η τελευταια καλλιεργεια,εχει μετρια κινητικοτητα,γυρω στο 20%.Θεωρω πως εγω πρωτα πρεπει να παρω καποια αγωγη για τη ρυθμιση της ωορηξιας αλλα ο συζυγος πως μπορει να βελτιωσει την κινητικοτητα?ειμαστε απελπισμενοι,οι συγγενεις πιεζουν,ποτε θα κανετε παιδακι,ξερετε τα γνωστα.ειμαστε 2 μιση χρονια παντρεμενοι.Εχω κανει σαλπιγγογραφια,ειναι ενταξει,το μονο θεμα απο πλευρασ μου ειναι οι πολυκυστικεσ ωοθηκεσ!

μπορειτε σας παρακαλω να με συμβουλεψετε τι να κανω,εχω παει σε ποσους γιατρους,ο καθενας λεει και κατι διαφορετικο,ο ενας που πηγα πρεπει να κανουμε ειπε εξωσωματικη,ο αλλος εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση,αλλος παλι μας ειπε καποιες σπερματεγχυσεις,θα τρελαθουμε,εχουμε δωσει τοσα χρηματα σε επισκεψεις χωρις αποτελεσμα!Μειναι πολυ κριμα γιατι κανεις δεν μας βοηθαει σε τετοια δυσκολη στιγμη,και τους πληρωνεις κιολας!ολα για τα χρηματα μονο!!

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας,θα χαρω για την απαντηση σας.

 

ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ . ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ 28% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΝΑΜΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΜΕΡΑ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ , ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΑΝΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΟΝΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΛΕΦΤΑ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΗΜΕΡΑ...ΔΕ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ....ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ...

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ TSITSA ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΟΙ ΟΥΡΟΛΟΓΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΩ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΣΕ ΠΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ:?::?::?: ΑΞΙΟ ΑΠΟΡΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ! ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΓΚΥΕΣ ΜΕ 10% ΚΑΙ 7% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ! ΠΩΣ ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ 20 ΚΑΙ 28% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ? ΟΛΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ /? ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΓΚΥΕΣ....ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ!ΦΙΛΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΥΡΙΕ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ...ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ TSITSA ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΟΙ ΟΥΡΟΛΟΓΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΝΩ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΣΕ ΠΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ:?::?::?: ΑΞΙΟ ΑΠΟΡΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ! ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΓΚΥΕΣ ΜΕ 10% ΚΑΙ 7% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ! ΠΩΣ ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ 20 ΚΑΙ 28% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ? ΟΛΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ /? ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΓΚΥΕΣ....ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ!ΦΙΛΙΑ!

 

 

ολα αυτα σκεφτομαι κι εγω!!!εχω γεμισει το κεφαλι μου με εξετασεις αποτελεσματα και οτι προβλημα ακουω νομιζω οτι το εχω και εγω!:shock:

βεβαια ο γυναικολογος δεν μου μιλησε για εξωσωματικη(ακομα).θελει μονο να φτιαξουμε την ωορηξια με χαπια και να αυξησουμε την κινητικοτητα με βιταμινες.και οσο λες να μην αγχωνεσαι τοσο πιο πολυ το σκεφτομαι.

ελπιζω ομωσ οτι ολα θα πανε καλα για ολες μας και θα γραφουμε σε αλλο θεμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

KAI EMENA TO ΙΔΙΟ! ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΟΥ. ΑΡΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΜΕ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ ΜΑΣ...ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΩ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΕΑ..ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΝΓΧΩΝΕΣΑΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε καλησπερα σας.

Εχω δυο θεματα που με απασχολουν και θα ηθελα τη γνωμη σας.Εχω μια κορουλα 12 μηνων και γεννησα με καισαρικη επειδη το μωρο ηταν σε ισχιακη προβολη.

1)Στις αρχες της εγκυμοσυνης,υστερα απο εξετασεις,διαπιστωθηκε οτι ειχα χαμηλη προγεστερονη και οιστραδιολη.Εκανα την αναλογη θεραπεια και ευτυχως πηγαν ολα καλα.Η απορια μου ειναι η εξης:στην δευτερη εγκυμοσυνη ειναι απολυτο οτι θα εχω παλι το ιδιο προβλημα?

2)6 μηνες μετα τη γεννα πηγα σε εναν γυναικολογο στη Θεσσαλονικη για test PAP(εχω γεννησει σε ιδιωτικη κλινικη στην επαρχια) .Ο γιατρος μου ειπε οτι ο τραχηλος εχει ραφτει πολυ ψηλα και δυσκολευτηκε να παρει δειγμα.η απορια μου ειναι η εξης:σε μια ενδεχομενη εγκυμοσυνη μπορει να υπαρξει καποιο προβλημα?κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης που ''ανοιγει'' η κοιλια?μπορει να διορθωθει αυτη η κατασταση?

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε γεια σας!Πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων και είναι τα εξής :Οιστραδιόλη-Ε2 :22.1pg/ml Φάσεις Παραγωγική :12-165 ,Ωορρηξία :86-500 ,Εκριτική:44-210 ,Εμμηνόπαυση:5-54 . Θυλακιοτρόπος ορμόνη(fsh) :9.7mIU/ml Φάσεις Παραγωγική :2.5-13 ,Ωορρηξία :3.4-35 ,Εκριτική :1.0-10.0 ,Εμμηνόπαυση :23-120 . Ωχρινοτρόπος Ορμόνη (lh) :4.9 mIU/ml Φάσεις Παραγωγική :2.0-13.0 ,Ωορρηξία :9.0-76.0 ,Εκριτική :1.0-17.0 ,Εμμηνόπαυση :8.0-60.0 .Προλακτίνη 5.6ng/ml 2.0-29.0.Αυτές είναι οι απαντήσεις από τις εξετάσεις μου.Πως τις βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλε ξεκιναω την επομενη εξωσωματικη κ ο συζηγος μου εκανε σπερμοδιαγραμμα τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

αριθμος σπερμ. να ml-200000000 φυσιολογικητιμηεργαστηριου>20000000

αριθμος σπερμ. ολικος-400000000 φυσιολογικητιμηεργαστηριου>40000000

ζωτικοτητα(βιωσιμοτητα)

90% φυσιολογικη τιμη εργαστηριου 50% στα 60'

 

κινητικοτητα ωρα ωρα ωρα 12η ωρα

ταχεια κινηση 60% 62% 55% 38%

καλη κινηση 20% 12% 10% 14%

κινηση επιτοπου 10% 7% 7% 4%

ακινητα 10% 19% 28% 44%

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αξιοτιμε Κε Χριστοπουλε,

εχω 2 αποβολες στο ιστορικο μου, στην 6,5 και 8 εβδομαδα αντοιστιχα που ομως η αναπτυξη ηταν αργη, η χοριακη δεν διπλασιαζοταν και ο σακος μικροτερος σε ηλικια (5,5 εβδομαδω φαινονταν ενω ημουν 7) και δεν ειδαμε εμβρυο μεσα ποτε.

Μετα απο πολλες εξετασεις τα αποτελεσματα ηταν τα εξης:

ορμονικες σε φυσιολογικα πλαισια, προγεστερονη την 21 μερα ηταν 13,1

ομοζυγη στην mthfr c774t(καπως ετσι νομιζω λεγεται) καθως και

ετεροζυγη στη μεταλλαξη g 20210 a τηε προθρομβινης

 

Μετα την 1η αποξεση και ενω επαιρνα αντισσυλιπτικα ειχα αντιπυρινικηα αντισωματα ΑΝΑ θετικα 1/320 και anti ds dna 80 με φυσ.τιμες μεχρι 15. Μου ειπαν ομως οτι η χρηση αντισυλλιπτικων μπορει να επηρεασει το αποτελεσμα. Ξαναεκανα μετα την 2 αποξεση που δεν επαιρνα αντισυλλιπικα και ηταν 1/80.

 

Καρυοτυπος ζευγους φυσιολογικος.

Ελεγχος και νκ κυτταρα φυσιολογικα

επισης φυσιολογικη καμπυλη σακχαρου, αντιθυρεοειδικα αντισωματα, καλλιεργεια κολπικου υγρου (παλια ειχα ureaplasma urealiticum αλλα το αντιμετωπισα με αντιβιωση.

Το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου σαν κινητικοτητα και αριθμος μια χαρα αλλα με φυσιολογικης μορφολογιας σπερματοζωαρια 15%

 

Υστεροσαλπιγγογραφια φυσιολογικη

Υστεροσκοπηση δεν εχω κανει

Στο παρελθον ειχα πολυκυστικες κ πολυ αστατο κυκλο (απουσια περιοδου και 1,5 χρονο οταν ημουν 19, τωρα ειμαι 30) που αντιμετωπιστηκε με αντισυλληπτικα και εκτοτε εχω κυκλο 30-33 ημερων

 

ΠΙστευεται οτι οι 2 αποβολες προκληθηκαν λογω θρομβοφιλιας?

Θα με συμβουλευατε να κανω υστεροσκοπηση? Ο γιατρος που με παρακολουθει μου εχει δωσει ηδη σαλοσπορ και μολις μεινω εγκυος μου ειπε οτι θα κανω αντιπηκτικες ενεσεις και θα παρω πρεζολον (λογω υψηλω ΑΝΑ που ειχα)

Να σημειωσω οτι η 1η συλληψη εγινε μετην 1η προσπαθεια και η 2η μετα απο ενα χρονο πορσπαθειων και με τη βοηθεια των serpafar/pregnyl καθως και οτι στη 2 αποβολη ξεκινησα αντιπηκτικες ενεσεις απο την 5,5 εβδομαδα αλλα παλι δεν εγινε τιποτα..

 

(τελος, στην 2η αποξεση εκανα ιστολογικη και εγραφε οτι δε βρεθηκε εμβρυο και οτι υπηρχε ικανης εκτασης εναποθεση ινικης και εκφυλιστικου τυπου αλλοιωσεις)

 

Ζητω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα και σας ευχαριστω εκ των προτερων για την προσοχη σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρε, θα ήθελα να ρωτήσω εχει 5 μέρες που κάθε φορά που θηλάζω πονάω πολύ, πονοι περιόδου αρκετά δυνατοι και μετα το θηλασμό διαρκουν λίγο ακόμα ή μπορει να τους έχω και πριν το θηλασμό και στο θηλασμό να χειροτερευουν ή απλα να παραμένουν. Περίοδο δεν έχω ακόμα γεννησα πριν 13 μηνες. Τι μπορεί να έυθυνεται? Προ εγκυμοσυνης δεν ειχα τόσο εντονο πόνο ουτε όταν ειχα περιοδο και αν πονουσα λίγο την πρωτη μερα. Γεννησα με καισαρική. Ευχαριστώ.

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

ναι μας είπε ότι δε θέλουμε νέα κύηση για 9 μήνες για να επανέλθουν όλα εσωτερικά, εμείς θα προσέχουμε παραπάνω όμως γιατί μας ήρθε μετην πρώτη ελεύθερη επαφή το πρώτο παιδί.

Επίσης μας είπε πως και χωρίς να είχε έρθει η περίοδος μπορεί να έμενα έγγυος.

Αυτό ότι δεν προσέχουν τα ζευγάρια μετά ακούγεται τρομακτικό, ακόμα και για φυσιολογικό τοκετό.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται άλλα ζευγάρια ναπροσπαθούν χρόνια για το πρώτο παιδί και το δεύτερο να έρθει κατευθείαν μετά τη γέννηση του πρώτου.

Τί αλλάζει τελικά? Είμαστε πιο γόνιμες μετά τη γέννα?

 

Ευχαριστώ και πάλι, θα σας γράψω στην επόμενη περίοδο πως ήταν.

 

Εξαρτάται απο την γονιμότητα καθε ζευγαριού και τις συνθήκες που επικρατούν.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κε ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ! ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ SITE 1 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΝΓΧΟΣ ΚΑΘΩΣ ΕΙΧΕ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΑΝΓΧΩΣΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΚΙΟΛΑΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ , ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ. ΕΜΕΝΑ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΛΕΣ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 28% ΚΑΙ Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΓΧΩΝΟΜΑΣΤΕ ,ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ, ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ PERMEN KAI EVIOL-A ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΜΙΑ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΙΣ 25 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 29, ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΘΕ 27 ΜΕΡΕΣ. ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ? ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΜΕ 7% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.

 

Έχετε πολύ καλές πιθανότητες. Εύχομαι το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Εγινε σημερα η χοριακη και ηταν αρνητικη <1...οποτε κατι αλλο γινεται..αν μπορουσαμε να σας δουμε απο κοντα θα ηταν πολυ ευχαριστο.

 

Αναζητηστε τα στοιχεια επικοινωνιας μου μεσα απο τα στοιχεια μου στο forum καθως δεν επιτρεπετε απο τους κανονισμους των επιστ συνεργατών να σας τα δωσω εγω.

Link to comment
Share on other sites

κύριε Χριστόπουλε, είχα μείνει έγκυος πριν 6 μηνες και απέβαλλα λόγω παλινδρομησης. Ο γιατρός μου είπε ότι σε 1-2 μήνες μπορώ να ξαναμείνω εγκυος. Από τότε έχω αγχωθεί και δεν έμεινα έγκυος. Φοβάμαι ότι δεν θα τα ξανακαταφέρω αν και την πρώτη φορά χρειάστηκαν μόνο 2 μήνες για το θετικο τεστ. Δεν έχω καποιο γυναικολογικό πρόβλημα.

 

Μπορείτε να προσπαθήσετε χωρίς πρόβλημα. Μην αγχώνεστε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...