Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Καλημερα γιατρέ. Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με ένα θέμα που αφορά μία φίλη μου.

Έκανε προσπάθεια εξωσωματικής τον Ιανουάριο αλλά απέτυχε. Είχε ένα κύκλο 27 ημερών. Και μετά από έλεγχο με τεστ ωορρηξίας βρέθηκε ότι είχε ωορρηξʼια την 16 ημʼερα.

Έχει 5 μέρες καθυστέρηση σύμφωνα με το τεστ ωορρηξίας. Την τέταρτη μέρα έκανε ένα τεστ εγκυμοσύνης αλλά βγήκε αρνητικό.

Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ή οι ορμόνες της εξωσωματικής έχουν αλλάξει τον κύκλο;

Είναι περίπου μετά από 20 μέρες από την ωορρηξία, τι μπορεί να ευθύνεται; Από όσο γνώριζα, μετά την ωορρηξία σε 14 ημέρες περιμένεις να αδιαθετήσεις.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ναι μπορει... αλλά μπορει να ειναι και απο διαφορετικο λογο πχ στρες ή στεναχωρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΛΟΜΙΦΕΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 28Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ Κ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 1-4 ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ(ΕΙΜΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ)Κ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΦΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ....Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΗΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Ειχα παντα αστατο κυκλο χωρις να εχει βρεθει ο λογος(απο 28-50 ημερων)

Μετα την 2η εγκυμοσυνη και αφου αδιαθετησα ο κυκλος μου δεν ξεπερναει τις 32 μερες!

Τους τελευταιους μηνες εχω παρατηρησει οτι 4,5 μερες πριν αδιαθετησω (και εχοντας ολα τα υπολοιπα συμπτωματα της περιοδου )εχω μονο λιγα καφε και μετα τις 4,5 μερες ερχεται το αιμα (με μεγαλη ροη)

Αυτο ειναι ανησυχητικο;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γιατρέ,

είχα κάνει σπερματέγχυση στις 13/3 και μετά ξεκίνησα utrogestan (3*200mg) & cyclakor (τα οποία είχα πάρει και για λίγες μέρες πριν την σπερματέγχυση), σήμερα 16 μέρες μετά έχω όλα τα συμπτώματα της περιόδου και κάποια υγρά διαυγή.

Μου συστήνετε να περιμένω ή να κάνω χοριακή άμεσα για να δω το αποτέλεσμα;

Η ερώτηση μου είναι αν καθυστερεί η περίοδος λόγω της προγεστερόνης. Κατά μέσον όρο ο κύκλος μου είναι 29 μέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.

xoH6p3.png

 

 

1hQVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κυριε Χριστοπουλε. ειμαι 28 ετων και ο συζηγος 32 ετων.

θελουμε τοσο πολυ να αποκτησουμε ενα παιδι! Καταφυγαμε σε προσπαθειες εξωσωματικης γονιμοποιησης χωρις αποτελεσματα συν μια παλλινδρομιση την 9η εβδομαδα να σημειωσω οτι πριν πραγματοποιηθει η εμβρυομεταφορα εγινε προεμφυτευτικος ελεγχος ναι μεν υπηρχε σακκος, ηταν ενδρομητρια κυηση αλλα, δεν υπηρχε εμβρυο.

πιθανη αιτια; που μπορει να ωφειλετε;

 

Μετα απο μια παλλινδομιση τη εξετασεις πρεπει να γινουν πριν ξεκινησω νεα προσπαθεια;

 

Σας ευχαριστω!

εκ-των προτερων

 

 

Παλινδρόμηση μπορει να συμβει συνήθως είτε καποιας ανωμαλίας του εμβρυου, η οποια δεν ηταν συμβατη με τη ζωη, ειτε λόγω κακης εμφυτευσης, είτε λογω λοιμωξης, είτε λόγω διαταραχής στην πηκτικοτητα του αίματος.

 

Σε κάθε περίπτωση, μια παλινδρομη κυηση μπορει να ειναι τυχαιο γεγονός. Αν όμως επαναληφθει πρεπει να γίνει εκτετεμενος έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας γιατρέ,

είχα κάνει σπερματέγχυση στις 13/3 και μετά ξεκίνησα utrogestan (3*200mg) & cyclakor (τα οποία είχα πάρει και για λίγες μέρες πριν την σπερματέγχυση), σήμερα 16 μέρες μετά έχω όλα τα συμπτώματα της περιόδου και κάποια υγρά διαυγή.

Μου συστήνετε να περιμένω ή να κάνω χοριακή άμεσα για να δω το αποτέλεσμα;

Η ερώτηση μου είναι αν καθυστερεί η περίοδος λόγω της προγεστερόνης. Κατά μέσον όρο ο κύκλος μου είναι 29 μέρες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.

 

Μετά απο 14 ημέρες απο τη σπερματεγχυση, μπορειτε να κανετε μια χοριακη στο αιμα για να δειτε αν υπαρχει κυηση ή όχι.

Καλά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΛΟΜΙΦΕΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 28Η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΜΟΥ Κ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 1-4 ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΘΕΣ ΜΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ Κ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ(ΕΙΜΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ)Κ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΚΑΦΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ....Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΗΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?

 

Απο τη στιγμή που εμπιστευεστε τον γιατρό σας, καλό ειναι να ακολουθειτε τις συμβουλές του. Επίσης, πρεπει να εχετε την ανεση να ρωτάτε αυτό που θέλετε στο γιατρό σας, με τον οποιο συνεργαζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Ειχα παντα αστατο κυκλο χωρις να εχει βρεθει ο λογος(απο 28-50 ημερων)

Μετα την 2η εγκυμοσυνη και αφου αδιαθετησα ο κυκλος μου δεν ξεπερναει τις 32 μερες!

Τους τελευταιους μηνες εχω παρατηρησει οτι 4,5 μερες πριν αδιαθετησω (και εχοντας ολα τα υπολοιπα συμπτωματα της περιοδου )εχω μονο λιγα καφε και μετα τις 4,5 μερες ερχεται το αιμα (με μεγαλη ροη)

Αυτο ειναι ανησυχητικο;

 

Εξαρτάται απο διαφορα πραγματα.

Δεν μπορω να σας απαντησω γιατι οι πληροφοριες ειναι πολυ λιγες.

Πόσων ετων ειστε??

Επίσης δεν γνωριζω το ατομικο και οικογενειακο σας ιστορικό.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που εμπιστευεστε τον γιατρό σας, καλό ειναι να ακολουθειτε τις συμβουλές του. Επίσης, πρεπει να εχετε την ανεση να ρωτάτε αυτό που θέλετε στο γιατρό σας, με τον οποιο συνεργαζεστε.

 

ΕΦΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΟΤΙ ΑΠΕΒΙΩΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ Κ ΕΤΣΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απο διαφορα πραγματα.

Δεν μπορω να σας απαντησω γιατι οι πληροφοριες ειναι πολυ λιγες.

Πόσων ετων ειστε??

Επίσης δεν γνωριζω το ατομικο και οικογενειακο σας ιστορικό.

35 ετων ειμαι

Εναρξη περιοδου 13,5

Γιατρε παω για εμμηνοπαυση;;;

(Στη μητερα μου "αρχισε" στα 48 )

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΦΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΟΤΙ ΑΠΕΒΙΩΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ Κ ΕΤΣΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ.
Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

 

Ειμαι 28 ετών και ο σύζυγος 37. Μετά από 3 χρόνια ελεύθερων επαφών δεν υπήρξε ποτέ εγκυμοσύνη.Το τελευταίο έτος οι προσπάθειες είναι πιο έντονες.

Ο συζυγος έκανε σπερμοδιάγραμμα πριν 10 μηνες και λόγω του υψηλού αριθμού σπερ/ριων θεωρήθηκε αποδεκτό. Επίσης πριν 9 μηνες έκανα σαλπιγγογραφία και ήταν καθαρή. Πάντα είχα και έχω κύκλο σταθερό 27-28 ημερών.

Πριν 2 μήνες έκανα ορμονικό έλεγχο και ενώ όλα ήταν εντός ορίων η προλακτίνη ήταν 27 (όριο 27). Επανέλαβα τον έλεγχο προλακτινης μετά από 20 περίπου μέρες και η τιμή ήταν 45,7 (όριο 27). Για να τσεκάρω μήπως ήταν τυχαίο έκανα και τρίτο έλεγχο με τιμή 35,4 (όριο 27).

Ο γιατρός που με παρακολουθεί μου έγραψε τα norprolac (25x3, 50x3, 75x30) και συνέστησε να τα λαμβάνω μέχρι να υπάρξει εγκυμοσύνη. Επίσης στον τελευταίο κύκλο μου έδωσε pregnyl αλλά δεν κατάλαβα τον λόγο μιας και εχει ελέγξει σε κάποιους κύκλους (δειγματοληπτικά) πως η οωρρηξία γίνεται όπως πρέπει.

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα εξής :

1) Αν και δεν είμαι ειδικός, βλέπω πως για θεραπεία προλακτίνης το χάπι π.χ. dostinex είναι πιο ''γνωστό'' και αναρωτιεμαι αν τα norprolac θα με ωφελήσουν.

2) Πως γίνεται να έχω πολύ σταθερό κύκλο ένω η προλακτίνη είναι εκτός ορίων? Βλέπω πως οι περισσότερες συμπάσχουσες έχουν άστατο κύκλο.

 

Να τονισω πως το θέμα της μητρότητας και της αναμονής με έχει κυριεύσει και πλεόν το σκέφτομαι συνέχεια.

Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

35 ετων ειμαι

Εναρξη περιοδου 13,5

Γιατρε παω για εμμηνοπαυση;;;

(Στη μητερα μου "αρχισε" στα 48 )

 

Δεν αποκλείεται τίποτα αλλά νομιζω οτι οι πιθανοτητες για αυτο είναι λίγες. Πιθανοτερη θεωρώ μια μικροανωμαλία ορμονικου τυπου ή κάποιο κυστικό μόρφωμα ωοθηκης.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, θα θελα να σας ρωτησω το εξης δεν εχω σταθερο κυκλο ειναι η αληθεια, περιπου 29-31 ημερων (τα τελευταια 2 χρονια). τελευται περιοδος ηταν 23 φεβρουαριου. Μεχρι σημερα δεν μου εχει ερθει....εκανα ενα τεστ στις 27 Μαρτιου και ηταν αρνητικο. Λετε να υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?? δεν εχω συμπτωματα...ουτε καν πρησμενο στηθος (που εχω παντα πριν την περιοδο).Περιμενω την γνωμη σας. Αν δεν ειναι εγκυμοσυνη σε τι μπορει να οφειλεται? ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλησπέρα,

 

Ειμαι 28 ετών και ο σύζυγος 37. Μετά από 3 χρόνια ελεύθερων επαφών δεν υπήρξε ποτέ εγκυμοσύνη.Το τελευταίο έτος οι προσπάθειες είναι πιο έντονες.

Ο συζυγος έκανε σπερμοδιάγραμμα πριν 10 μηνες και λόγω του υψηλού αριθμού σπερ/ριων θεωρήθηκε αποδεκτό. Επίσης πριν 9 μηνες έκανα σαλπιγγογραφία και ήταν καθαρή. Πάντα είχα και έχω κύκλο σταθερό 27-28 ημερών.

Πριν 2 μήνες έκανα ορμονικό έλεγχο και ενώ όλα ήταν εντός ορίων η προλακτίνη ήταν 27 (όριο 27). Επανέλαβα τον έλεγχο προλακτινης μετά από 20 περίπου μέρες και η τιμή ήταν 45,7 (όριο 27). Για να τσεκάρω μήπως ήταν τυχαίο έκανα και τρίτο έλεγχο με τιμή 35,4 (όριο 27).

Ο γιατρός που με παρακολουθεί μου έγραψε τα norprolac (25x3, 50x3, 75x30) και συνέστησε να τα λαμβάνω μέχρι να υπάρξει εγκυμοσύνη. Επίσης στον τελευταίο κύκλο μου έδωσε pregnyl αλλά δεν κατάλαβα τον λόγο μιας και εχει ελέγξει σε κάποιους κύκλους (δειγματοληπτικά) πως η οωρρηξία γίνεται όπως πρέπει.

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα εξής :

1) Αν και δεν είμαι ειδικός, βλέπω πως για θεραπεία προλακτίνης το χάπι π.χ. dostinex είναι πιο ''γνωστό'' και αναρωτιεμαι αν τα norprolac θα με ωφελήσουν.

2) Πως γίνεται να έχω πολύ σταθερό κύκλο ένω η προλακτίνη είναι εκτός ορίων? Βλέπω πως οι περισσότερες συμπάσχουσες έχουν άστατο κύκλο.

 

Να τονισω πως το θέμα της μητρότητας και της αναμονής με έχει κυριεύσει και πλεόν το σκέφτομαι συνέχεια.

Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Με εκτίμηση

 

Το θέμα θέλει πολύ συζήτηση που δεν είναι δυνατό να γίνει μέσω μαιλ και μηνυμάτων.

Σε γενικές γραμμές πάντως θα σας έλεγα τα εξής:

Από τη στιγμή που δεν σας επηρεάζει τον κύκλο και την περίοδο, αν ήμουν ο γιατρός σας δεν θα χρησιμοποιούσα φάρμακα κατά της προλακτίνης. Θα τα χρησιμοποιούσα μόνο σε αστάθεια κύκλου, όπως σωστά παρατηρήσατε σε άλλες κυρίες.

 

Τα επίπεδα της προτακτικής σας δεν δείχνουν κάποια συγκεκριμένη παθολογία αλλά είναι ενδεικτικά άγχους όπως και από μόνη σας αναφέρεται στο τέλος της ερώτησης σας. Άρα… ηρεμία.

 

Μετά από τρία χρόνια προσπάθειας, αν ήμουν ο γιατρός σας, θα σας είχα συστήσει να προχωρήσετε τον έλεγχο και να μην αρκεστείτε σε αυτές τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, θα θελα να σας ρωτησω το εξης δεν εχω σταθερο κυκλο ειναι η αληθεια, περιπου 29-31 ημερων (τα τελευταια 2 χρονια). τελευται περιοδος ηταν 23 φεβρουαριου. Μεχρι σημερα δεν μου εχει ερθει....εκανα ενα τεστ στις 27 Μαρτιου και ηταν αρνητικο. Λετε να υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?? δεν εχω συμπτωματα...ουτε καν πρησμενο στηθος (που εχω παντα πριν την περιοδο).Περιμενω την γνωμη σας. Αν δεν ειναι εγκυμοσυνη σε τι μπορει να οφειλεται? ευχαριστω εκ των προτερων

 

Αν δεν ειναι εγκυμοσύνη, πιθανα οφείλεται σε καποια μικροδιαταραχη των ορμονων σας. Ξανακαντε ενα τεστ και αν ειναι και αυτο αρνητικο, περιμενετε μεχρι και την επομενη αναμενομενη περιοδο. Αν δεν έρθει ουτε αυτη, επικοινωνηστε μαζι μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να σας ρωτησω:

ειμαι στην 26η εβδ κυησης και μου διαγνωστηκε μειωμενο αμνιακο υγρο. Αναλογα με την αιτια, υπαρχει τροπος να αντιμετωπιστει;

Ευχαριστω

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να σας ρωτησω:

ειμαι στην 26η εβδ κυησης και μου διαγνωστηκε μειωμενο αμνιακο υγρο. Αναλογα με την αιτια, υπαρχει τροπος να αντιμετωπιστει;

Ευχαριστω

 

πρέπει να καταναλώνετε αρκετά υγρά και να δείτε αν υπάρχει πρόβλημα είτε από εσάς είτε από το έμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ. παναγιωτη! τελευταια περιοδο ειχα 15.3 με διαρκεια 4-5 ημερες κ κυκλο 30 ημερων! στις 25,26,27,28 ειχα εκανα ελευθερα με τον συζυγο μαλιστα καταλαβα κ την ωορρηξια μου! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι απο τις 28.3 εχω πονους περιοδου κ στις 30.3 αρχισε να με ποναει το στηθος μου να μεγαλωνει κ να το νιωθω πιο βαρυ! ειναι κατι φυσιολογικο;;; η ειναι κατι γυναικολογικο;;; σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ. παναγιωτη! τελευταια περιοδο ειχα 15.3 με διαρκεια 4-5 ημερες κ κυκλο 30 ημερων! στις 25,26,27,28 ειχα εκανα ελευθερα με τον συζυγο μαλιστα καταλαβα κ την ωορρηξια μου! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι απο τις 28.3 εχω πονους περιοδου κ στις 30.3 αρχισε να με ποναει το στηθος μου να μεγαλωνει κ να το νιωθω πιο βαρυ! ειναι κατι φυσιολογικο;;; η ειναι κατι γυναικολογικο;;; σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!!!!!!!!!!

 

Αν ο κύκλος σας είναι 30 ημερών σταθερα, τότε οριακα ησασταν σε γονιμες ημέρες για την επαφη στις 28.3

 

Ειναι παντως δύσκολο να εχετε συμπτωματα εγκυμοσυνης, πριν καλα καλά γινει (ή εστω μόλις γίνει) η ωοθυλακιορρηξία.

 

Οσο αφορά την πιθανοτητα εγκυμοσυνης, ναι υπάρχει!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για την απαντηση σας! αν προκειται για εγκυμοσυνη ειναι καλοδεχουμενη!!!!! φοβηθηκα μηπως εχω κατι γυναικολογικο!!!! κ μια αλλη ερωτηση! συγνωμη αν σας κουραζω! ποτε μπορω να κανω β χοριακη; γιατι μου εχουν πει οτι πρεπει να εχω καθυστερηση 5 μερες για να την κανω!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και κοντα στην αναμενόμενη περιοδο, όταν μιλαμε για εξεταση αιματος.

 

κ. παναγιωτη καλησπερα σας κ παλι!!! μετρησα τον κυκλο μου μεχρι τωρα νομιζα οτι ηταν σταθερος κ ειδα οτι ο πιο μικρος ειναι 26 ημερες κ ο πιο μεγαλος 31 αρα αν καταλαβα καλα δεν ειναι σταθερος! ωορρηξια εκανα 27.3! υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης; εχω ακουσει οτι αν εχει υπαρξει μια εγκυμοσυνη η γυναικα στη 2η ειναι ποιο ευκολο να συλλαβει! ισχυει;;;

Link to comment
Share on other sites

κ. παναγιωτη καλησπερα σας κ παλι!!! μετρησα τον κυκλο μου μεχρι τωρα νομιζα οτι ηταν σταθερος κ ειδα οτι ο πιο μικρος ειναι 26 ημερες κ ο πιο μεγαλος 31 αρα αν καταλαβα καλα δεν ειναι σταθερος! ωορρηξια εκανα 27.3! υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης; εχω ακουσει οτι αν εχει υπαρξει μια εγκυμοσυνη η γυναικα στη 2η ειναι ποιο ευκολο να συλλαβει! ισχυει;;;

 

Ας αρχίσω απο το δεύτερο σκέλος. Όχι, δεν ισχύει!

 

Αναφορικά με την πιθανότητα εγκυμοσύνης, αν ο κύκλος αυτός είχε προγραμματιστεί για 26 ημέρες, τότε ήσασταν μέσα στις γόνιμες ημέρες Αν είχε προγραμματιστεί για 31 ημέρες, τότε δεν ήσασταν σε γόνιμες ημέρες.

Άρα, υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες εγκυμοσύνης αλλά όχι βεβαιότητα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...