Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

ΚΥΡΙΕ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ! ΑΠΛΑ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΩ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΧΩ ΑΣΠΡΑ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ! ΑΥΡΙΟ ΠΕΜΠΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΧΑΠΙΟΥ, ΑΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΜΟΥ ΕΡΘΕΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Κατα μεσο ορο, η περιοδος ερχεται περιπου 4 ημερες μετα απο το τελευταιο χαπι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!!!

Σε πόσες μέρες να κάνω τεστ εγκυμοσύνης ύστερα από ένεση pregnyl. Η ωορηξία μου ήταν στις 01/03.

 

Τουλαχιστον 15 ημερες μετα. Επισης, μπορειτε να την επαναλαβετε 2 ημερες αργοτερα για να δειτε προς τα που κυμαινεται..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.:

 

ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΟΔΟ 23/02 ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΩΡΑ ΣΤΙΣ 20-21/03 ΕΙΧΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΑΦΗ 3-6-10-16/3..ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΣΜΕΝΟ ΝΙΩΘΩ ΚΟΥΡΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ....ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΔΑ ΚΙΤΡΙΝΗ ΒΛΕΝΝΑ ΜΕ ΛΙΓΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΙΜΑ..ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΙΟΣ..ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ

 

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΟΥΤΕ ΧΟΡΙΑΚΗ

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Τα συμπτωματα που αναφερετε δεν αποτελουν αποδειξη εγκυμοσυνης και κανεις δεν μπορει να πει κατι με σιγουρια. Συστηνω σε όλες τις φιλες που εχουν τετοια θεματα να κανουν ενα τεστ κυησης (ή μια εξεταση αιματος). Δεν χρειαζεται να μαντευουμε. Καλο ειναι να γνωριζουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι 5 μηνών έγκυος στο πρωτο μου παιδάκι.

Στην αυχενική διαγνώστηκε επιπωματικος πλακούντας ο οποίος αραιά και που μου κανει καποιες μικροαιμορραγίες (μονο στο σκούπισμα ποτε στο εσώρουχο) φυσικά προσέχουμε δεν έχουμε επαφες και δε σηκώνω βάρη.

 

Στη Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ αγωνιωντας αν έχει υπάρξει εστω κάποια άνοδος του πλακούντα διαπιστώθηκε οτι έχει αρχίσει να ανεβαίνει -αν και ακομα χαρακτηριζεται ως χαμηλος-αλλά επισης χωρίζεται σε 2 κομματια! Ο δεξιος είναι το κύριο κομματι και ο αριστερός είναι πιο μικρός...αυτό που με ανησυχεί είναι το γεγονος οτι ο ομφάλιος λώρος ξεκινά απο τη γέφυρα που ενώνει τα δυο αυτά κομματια η οποία είναι πολύ λεπτή...

 

Πιστεύετε οτι είναι επικίνδυνο αυτό, ή θα μπορούσε να έχει καποια αρνητικη εξέλιξη η εγκυμοσύνη;;; προς το παρόν όλα δείχνουν οτι το μωρά κι τρέφεται σωστα στην 21η εβδομαδα ηταν 460 γρ. Αλλά μελλοντικά θα μπορούσε να επιφέρει προβλήματα η θέση του ομφάλιου λώρου και η ιδιατερη μορφολογία του πλακούντα;;;

Σας ευχαριστω

 

 

Πιθανα αναφερεστε σε υμενωδη εκφυση του ομφαλιου λωρου και στην παρουσια παραπλακουντα. Στις περιπτωσεις αυτες συνηθως γινεται καισαρικη τομη, αν ο πλακουντας βρισκεται στο τελος της εγκυμοσυνης σε χαμηλοτερο επιπεδο απο το κεφαλι του μωρου. Η υμενωδης εκφυση ειναι γενικα μια κατασταση που περικλυει κινδυνους, αλλα δεν μπορειτε να κανετε τιποτα για αυτο. Συνεπως, συνεχιστε να χαιρεστε την εγκυμοσυνη σας και ευχομαστε ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ ήθελα να ρωτήσω,μετά από παλινδρομη και αποξεση με την μέθοδο της ανπαραίτησης που έγινε στις 23/12 Η περίοδος μου δεν είναι σταθερή,ποτε έρχεται στις30ημέρες,ποτε στις 26 ποτέ στις 29,Ενώ Πριν ο κύκλος μου ήταν φυσιολογικός,επίσης έχει αλλάξει και η διάρκεια από 5ημέρες έχει γίνει 7-8μέρες.αυτό είναι φυσιολογικό ?θα επανέλθει στα φυσιολογικά της?και αν είναι κάτι ανησυχητικό τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ ήθελα να ρωτήσω,μετά από παλινδρομη και αποξεση με την μέθοδο της ανπαραίτησης που έγινε στις 23/12 Η περίοδος μου δεν είναι σταθερή,ποτε έρχεται στις30ημέρες,ποτε στις 26 ποτέ στις 29,Ενώ Πριν ο κύκλος μου ήταν φυσιολογικός,επίσης έχει αλλάξει και η διάρκεια από 5ημέρες έχει γίνει 7-8μέρες.αυτό είναι φυσιολογικό ?θα επανέλθει στα φυσιολογικά της?και αν είναι κάτι ανησυχητικό τι πρέπει να κάνω?

 

Συγνώμη με την μέθοδο της αναροφυσης ήθελα να γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω: Με ενδομητρικές συμφύσεις, ινομύωμα στη μήτρα και πέτρες στη χολυδόχο κύστη, κρίνετε συννετό να κάνω υστεροσκόπηση, λαπαροσκόπηση και χολοκυστεκτομή (λαπαροσκοπικά) ταυτόχρονα σε ένα χειρουργείο από ομάδα γιατρών ή θα είναι επιβαρυντικό για την υγεία μου;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

θα ηθελα να σας ρωτησω για την περιπτωση μου.

εχω 6 βιοχημικες εγκυμοσυνες, 3 απο εξωσωματικες και 3 απο φυσικες "συλληψεις".

 

καποιες μερες μετα την ΕΤ (η ωορρηξια) ξεκινουσαν εντονα συμπτωματα εγκυμοσυνης και σχεδον ταυτοχρονα - συμπτωματα γριππης - μπουκωμα, δεκατα, κοπωση. μετα απο καποιες μερες σταματουσαν ολα μαζι. σαν αποτελεσμα - χαμηλη χοριακη, αν και θετικη (15, 4, 11) και καθυστερημενη περιοδος (μεχρι και 7 μερες).

 

απο εξετασεις που εχω κανει εχω στιγμα μ.αναιμιας, θρομβοφιλια τυπου v-leiden, αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και συνδρομο ζιλμπερ.

υποψιαζομαι οτι τα συμπτωματα γριππης ευθυνονται για αποτυχια εμφυτευσης, αλλα γιατι?

 

η αιματολογος που μιλησα μου ειπε οτι για ολα φταιει το ΑΦΣ, και μου προτεινε κορτιζονη και ηπαρινη στην επομενη προσπαθεια μου, χωρις να ειναι σιγουρη 100%.

 

ποια ειναι η γνωμη σας γι'αυτο? ποιες αλλες εξετασεις η αγωγες θα μου προτεινατε?

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ ήθελα να ρωτήσω,μετά από παλινδρομη και αποξεση με την μέθοδο της ανπαραίτησης που έγινε στις 23/12 Η περίοδος μου δεν είναι σταθερή,ποτε έρχεται στις30ημέρες,ποτε στις 26 ποτέ στις 29,Ενώ Πριν ο κύκλος μου ήταν φυσιολογικός,επίσης έχει αλλάξει και η διάρκεια από 5ημέρες έχει γίνει 7-8μέρες.αυτό είναι φυσιολογικό ?θα επανέλθει στα φυσιολογικά της?και αν είναι κάτι ανησυχητικό τι πρέπει να κάνω?

 

 

Στη θέση σας θα έκανα έναν πολύ απλό έλεγχο για να δω αν συμβαίνει κάτι προφανές. Έχουν περάσει σχεδόν 6 μήνες από την απόξεση. Καλό είναι να το κοιτάξετε. Όμως να πω ότι η διακύμανση που αναφαίρετε δεν είναι παθολογική και θεωρείται μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω: Με ενδομητρικές συμφύσεις, ινομύωμα στη μήτρα και πέτρες στη χολυδόχο κύστη, κρίνετε συννετό να κάνω υστεροσκόπηση, λαπαροσκόπηση και χολοκυστεκτομή (λαπαροσκοπικά) ταυτόχρονα σε ένα χειρουργείο από ομάδα γιατρών ή θα είναι επιβαρυντικό για την υγεία μου;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Δεν εχετε να φοβαστε κατι ιδιαιτερο, αν το εγκρινει και ο αναισθησιολογος που θα σας εξετασει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,

θα ηθελα να σας ρωτησω για την περιπτωση μου.

εχω 6 βιοχημικες εγκυμοσυνες, 3 απο εξωσωματικες και 3 απο φυσικες "συλληψεις".

 

καποιες μερες μετα την ΕΤ (η ωορρηξια) ξεκινουσαν εντονα συμπτωματα εγκυμοσυνης και σχεδον ταυτοχρονα - συμπτωματα γριππης - μπουκωμα, δεκατα, κοπωση. μετα απο καποιες μερες σταματουσαν ολα μαζι. σαν αποτελεσμα - χαμηλη χοριακη, αν και θετικη (15, 4, 11) και καθυστερημενη περιοδος (μεχρι και 7 μερες).

 

απο εξετασεις που εχω κανει εχω στιγμα μ.αναιμιας, θρομβοφιλια τυπου v-leiden, αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και συνδρομο ζιλμπερ.

υποψιαζομαι οτι τα συμπτωματα γριππης ευθυνονται για αποτυχια εμφυτευσης, αλλα γιατι?

 

η αιματολογος που μιλησα μου ειπε οτι για ολα φταιει το ΑΦΣ, και μου προτεινε κορτιζονη και ηπαρινη στην επομενη προσπαθεια μου, χωρις να ειναι σιγουρη 100%.

 

ποια ειναι η γνωμη σας γι'αυτο? ποιες αλλες εξετασεις η αγωγες θα μου προτεινατε?

σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

Δυστυχως δεν ειναι ευκολο σε καποιο γιατρο να σας δώσει σοβαρες κατευθύνσεις, χωρις να εχει δει εξετασεις και χωρις να ξερει ολες τις λεπτομέρειες της περίπτωσης σας. Πιστεύω οτι θα ηταν επιπόλαιο απο μερους μου να σας συστήσω θεραπεία χωρις να σας εχω εξετάσει ποτέ.

 

Σε γενικες γραμμες ομως, έχοντας κατανόηση για την "αγωνία" σας να βρείτε απαντήσεις, πιστεύω οτι η πρόταση που σας έγινε είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Θα συμπλήρωνα πιθανά και κάποια άλλα πράγματα αλλά τα αφήνω στην ευχέρεια του γιατρού που θα εμπιστευτείτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχετε να φοβαστε κατι ιδιαιτερο, αν το εγκρινει και ο αναισθησιολογος που θα σας εξετασει.

 

Με δεδομένο ότι θα κάνω λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση: ένα ενδοτοιχωματικό ινομύωμα πυθμένος 3,5 εκ.πιθανόν δύλογο και ένα υπορογόνιο στο πρόσθιο 1.3 εκ. κρίνετε σκόπιμο να αφαιρεθούν?

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι θα κάνω λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση: ένα ενδοτοιχωματικό ινομύωμα πυθμένος 3,5 εκ.πιθανόν δύλογο και ένα υπορογόνιο στο πρόσθιο 1.3 εκ. κρίνετε σκόπιμο να αφαιρεθούν?

 

Το υποορογονιο ειναι αναξιο λογου, λογω παρα πολυ μικρου μεγεθους. Μιας και θα το εχετε μπροστα σας, ας το αφαιρεσετε. Το ενδοτοιχωματικο μπορει να δημιουργησει προβλημα, αναλογα με τη θεση του. Εγω θα τα αφαιρουσα.

Link to comment
Share on other sites

Το υποορογονιο ειναι αναξιο λογου, λογω παρα πολυ μικρου μεγεθους. Μιας και θα το εχετε μπροστα σας, ας το αφαιρεσετε. Το ενδοτοιχωματικο μπορει να δημιουργησει προβλημα, αναλογα με τη θεση του. Εγω θα τα αφαιρουσα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ειναι ευκολο σε καποιο γιατρο να σας δώσει σοβαρες κατευθύνσεις, χωρις να εχει δει εξετασεις και χωρις να ξερει ολες τις λεπτομέρειες της περίπτωσης σας. Πιστεύω οτι θα ηταν επιπόλαιο απο μερους μου να σας συστήσω θεραπεία χωρις να σας εχω εξετάσει ποτέ.

 

Σε γενικες γραμμες ομως, έχοντας κατανόηση για την "αγωνία" σας να βρείτε απαντήσεις, πιστεύω οτι η πρόταση που σας έγινε είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Θα συμπλήρωνα πιθανά και κάποια άλλα πράγματα αλλά τα αφήνω στην ευχέρεια του γιατρού που θα εμπιστευτείτε.

 

 

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση, θα ηθελα να ρωτησω ποια αλλα πραγματα ισως συμπληρωνατε, αν μπορειτε να μου τα προτεινατε, για να εχω και μια δευτερη γνωμη, και να το συζητουσα με τον γιατρο μου και την αιματολογο.

επειδη θα ειναι η τελευταια μου προσπαθεια λογω ηλικιας και οικονομικων δυσκολιων, θα'θελα να δοκιμασω την καλυτερη πιθανη αγωγη.

εγω σκεφτομουν για intralipids, αλλα επειδη θα κανω χειρουργειο αφαιρεσης χοληδ. κυστης, δεν μου το συνηστουν.

να ειμαι ειλικρινης, δεν νομιζω οτι μονο κορτιζονη και ηπαρινη θα εχουν επιθυμητα αποτελεσματα, γιατι τα επαιρνα στην τελευταια μου προσπαθεια ετσι και αλλιως.

τι αλλο θα μπορουσα να δοκιμασω?

σας ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας γιατρέ και απο μένα!

 

Εχω γεννήσει τώρα 71 μέρες με ΚΤ και αντιμετωπίζω το εξής: Τα λόχεια μου σταμάτησαν περίπου στις 30 μετα μια εβδομάδα είχα και πάλι αίμα καθαρό κόκκινο για 3-4 μέρες. μόλις σαράντησα με είδε η γιατρος μου η οποία μου είπε οτι είναι όλα καλα και οτι συμβαίνει καμιά φορά αυτό. Περίπου στις 45 μέρες είχα πάλι αίμα για 2-3 μέρες και μετά για 5 μέρες υγρά κιτρινωπα σαν να σταματάει το αίμα αλλα δεν ασχολήθηκα μιας και έμοιαζε με το προηγούμενο. Στις 60 μέρες πάλι τα ίδια. Τότε πήρα τη γιατρό μου η οποία ζήτησε να με δει και αφού με εξέτασε κολπικά και μου έκανε κολπικό υπέρηχο μου είπε οτι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα και μάλλον είναι ορμονικό. Μου είπε να κάνω εξετάσεις θυρεοειδούς (παίρνω ήδη thyrormone), β-χοριακή και γενική και περιμένω τα αποτελέσματα. Εντωμεταξυ σήμερα 71η μέρα μετα τον τοκετό και πάλι έχω αίμα. Τι πιστεύετε? Θα πρέπει να το ψάξω περεταίρω? είναι κατι που συμβαίνει συχνα ή να ανησυχώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Είμαι στην 28+1 εβδομάδα κύησης και πριν 10 ημέρες νοσηλέυτηκα με πρόωρες συστολές μητρας, χωρίς να έχουμε υποκείμενο αίτιο. Στο ΝST καταγράφονταν αρκετες έως εντάσεως περίπου 25. Δεν είχα αλλαγές στον τράχηλο ο οποίος παραμένει στα 3 εκατοστά (κατά άλλον γιατρό > 3,5 εκατοστά).Πηρα εντούτοις τοκολυτικη αγωγη με ατοσιμπάν και έφυγα σπίτι με μαγνησιο και ουτροζεστάν. Σημερα το πρωί επισκέφθηκα ξανά τα επείγοντα με πρόωρες συστολές, χωρίς αλλάγές τραχηλου, έφυγα πάλι με κάποια γιουτοπάρ τα οποία όμως είναι δυσεύρετα όπως ξέρετε. Και με την υπόσχεση να επιστρέψω εφόσον υποτροπιάσω.

 

Ηθελα να ρωτησω από τημ εμπειρία σας ποια είναι η εξέλιξη αυτών των περιστατικών και αν έχω καλές πιθανότητες να φτάσω την 32η εβδομάδα. Σημειωτέον ότι έχω συσπάσεις από την 24η εβδομάδα αλλά δεν είχα επισκεφθεί γιατρό, το θεώρησα φυσιολογικό. Επίσης, έχει νόημα η συνέχιση της τοκόλυσης με γιουτοπάρ από το στόμα? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

γιατρε σας ευχαριστούμε πολύ που απαντατα στα ερωτήματα μας.θα σας κανω μια ερωτηση που σιγουρα σας γινεται συχνα.το ουρεοπλασμα προκαλει ρηξη υμενων η προωρους τοκετούς??είμαι στην 21 εβδομαδα κυησης και το μονο πρόβλημα ως τωρα είναι το ουρεοπλασμα.πηρα αντιβιωση μα δεν φευγει.διαβαζω περιπτώσεις που προκαλεσε ρηξη υμενων.σκεφτομαι πως μπορει να μην το προκαλεσε αυτό διοτι απλα μπορει να υπηρχε.υπαρχει σε πολλες γυναικες.ποια είναι η γνωμη σας διοτι ανησυχω παρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γιατρέ!θέλω να σας θέσω και εγώ το δικό μου ερώτημα.μετά από μια εγκυμοσύνη που έβγαλα εις πέρας ακολούθησε μια παλινδρομη μια Εξωμήτριος που αφαιρέθηκε η αριστερή σάλπιγγα και μια βιοχημική.μετά από όλα αυτά έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια και μόνο ένα στοιχείο ήταν αυξημένο wfag.ξ γιατρός μου είπε ότι δεν φταίει αυτό αλλά ούτος ή άλλος θα πρέπει να κάνω inohep στην επόμενη προσπάθεια.Η απορία μου είναι κατά πόσο θα βοηθήσει αφού δεν υπάρχει θρομβοφιλια.ακόμα έχω φλεβιτιδα από 10 χρόνων. Μήπως φταίει αυτο?θα περιμένω την απάντηση σας με αγωνία. ΣΑΣ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρέ και απο μένα!

 

Εχω γεννήσει τώρα 71 μέρες με ΚΤ και αντιμετωπίζω το εξής: Τα λόχεια μου σταμάτησαν περίπου στις 30 μετα μια εβδομάδα είχα και πάλι αίμα καθαρό κόκκινο για 3-4 μέρες. μόλις σαράντησα με είδε η γιατρος μου η οποία μου είπε οτι είναι όλα καλα και οτι συμβαίνει καμιά φορά αυτό. Περίπου στις 45 μέρες είχα πάλι αίμα για 2-3 μέρες και μετά για 5 μέρες υγρά κιτρινωπα σαν να σταματάει το αίμα αλλα δεν ασχολήθηκα μιας και έμοιαζε με το προηγούμενο. Στις 60 μέρες πάλι τα ίδια. Τότε πήρα τη γιατρό μου η οποία ζήτησε να με δει και αφού με εξέτασε κολπικά και μου έκανε κολπικό υπέρηχο μου είπε οτι δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα και μάλλον είναι ορμονικό. Μου είπε να κάνω εξετάσεις θυρεοειδούς (παίρνω ήδη thyrormone), β-χοριακή και γενική και περιμένω τα αποτελέσματα. Εντωμεταξυ σήμερα 71η μέρα μετα τον τοκετό και πάλι έχω αίμα. Τι πιστεύετε? Θα πρέπει να το ψάξω περεταίρω? είναι κατι που συμβαίνει συχνα ή να ανησυχώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

Οχι δεν συμβαινει συχνα... Εγω στη θεση σας θα το κοιτουσα με λιγο προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Είμαι στην 28+1 εβδομάδα κύησης και πριν 10 ημέρες νοσηλέυτηκα με πρόωρες συστολές μητρας, χωρίς να έχουμε υποκείμενο αίτιο. Στο ΝST καταγράφονταν αρκετες έως εντάσεως περίπου 25. Δεν είχα αλλαγές στον τράχηλο ο οποίος παραμένει στα 3 εκατοστά (κατά άλλον γιατρό > 3,5 εκατοστά).Πηρα εντούτοις τοκολυτικη αγωγη με ατοσιμπάν και έφυγα σπίτι με μαγνησιο και ουτροζεστάν. Σημερα το πρωί επισκέφθηκα ξανά τα επείγοντα με πρόωρες συστολές, χωρίς αλλάγές τραχηλου, έφυγα πάλι με κάποια γιουτοπάρ τα οποία όμως είναι δυσεύρετα όπως ξέρετε. Και με την υπόσχεση να επιστρέψω εφόσον υποτροπιάσω.

 

Ηθελα να ρωτησω από τημ εμπειρία σας ποια είναι η εξέλιξη αυτών των περιστατικών και αν έχω καλές πιθανότητες να φτάσω την 32η εβδομάδα. Σημειωτέον ότι έχω συσπάσεις από την 24η εβδομάδα αλλά δεν είχα επισκεφθεί γιατρό, το θεώρησα φυσιολογικό. Επίσης, έχει νόημα η συνέχιση της τοκόλυσης με γιουτοπάρ από το στόμα? Ευχαριστώ πολύ!

 

Με 3 εκατοστα τραχηλο εχετε πολυ καλες πιθανοτητες να φτασετε και να ξεπερασετε τις 32 εβδομαδες. Η αγωγη σας ειναι σωστη...

Link to comment
Share on other sites

γιατρε σας ευχαριστούμε πολύ που απαντατα στα ερωτήματα μας.θα σας κανω μια ερωτηση που σιγουρα σας γινεται συχνα.το ουρεοπλασμα προκαλει ρηξη υμενων η προωρους τοκετούς??είμαι στην 21 εβδομαδα κυησης και το μονο πρόβλημα ως τωρα είναι το ουρεοπλασμα.πηρα αντιβιωση μα δεν φευγει.διαβαζω περιπτώσεις που προκαλεσε ρηξη υμενων.σκεφτομαι πως μπορει να μην το προκαλεσε αυτό διοτι απλα μπορει να υπηρχε.υπαρχει σε πολλες γυναικες.ποια είναι η γνωμη σας διοτι ανησυχω παρα πολύ...

 

Πραγματι οι λοιμωξεις με ουρεαπλασμα εχουν κατηγορηθει για προωρη ρηξη υμενων. Ελπιζω να εχει παρει και ο συντροφος σας θεραπεια... Εγω στη θεση σας θα έπαιρνα ξανα θεραπεια. Συμβουλευτειτε το γιατρο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας γιατρέ!θέλω να σας θέσω και εγώ το δικό μου ερώτημα.μετά από μια εγκυμοσύνη που έβγαλα εις πέρας ακολούθησε μια παλινδρομη μια Εξωμήτριος που αφαιρέθηκε η αριστερή σάλπιγγα και μια βιοχημική.μετά από όλα αυτά έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλια και μόνο ένα στοιχείο ήταν αυξημένο wfag.ξ γιατρός μου είπε ότι δεν φταίει αυτό αλλά ούτος ή άλλος θα πρέπει να κάνω inohep στην επόμενη προσπάθεια.Η απορία μου είναι κατά πόσο θα βοηθήσει αφού δεν υπάρχει θρομβοφιλια.ακόμα έχω φλεβιτιδα από 10 χρόνων. Μήπως φταίει αυτο?θα περιμένω την απάντηση σας με αγωνία. ΣΑΣ ευχαριστώ.

 

Οχι, δεν φταιει η φλεβιτιδα, η οποια αποτελει ενα ακομα λογο για να παρετε ηπαρινη. Οι εξετασεις για θρομβοφιλια μπορει να μην εχουν δειξει κατι παθολογικο, αλλά το ιστορικο σας επιβάλλει να παρετε ηπαρινη. Θα σας βελτιωσει κατα πολυ τις πιθανοτητες να "κρατησετε" την εγκυμοσυνη. Δεν ανιχνευονται παντα ολες οι ανωμαλιες. Κατποιες φορες η ενδειξη για αγωγη "μπαινει" απο το ιστορικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!!! Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Αρχές Γενάρη έβγαλα υστεροσκοπικά ένα πολύποδα ενδομήτριο 5 χιλιοστων όλα πήγαν μια χαρά. Πριν την υστεροσκόπηση είχα ουρεόπλασμα. Η γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζομαι θεραπεία απο την στιγμή που κάναμε αυτή την επέμβαση έφυγε κι αυτό. Εγώ αναρωτιέμαι ο άντρας μου δεν το έχει κολλήσει;;;; Έπρεπε ή όχι να του δώσει κάποια θεραπεία;;; Γι αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε παιδί;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ που μου απαντήσατε τόσο γρήγορα! Μια μικρή ερωτηση ακόμα.μπορεί να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός τρεις διαφορετικές αποβολές?και πάλι σας ευχαριστώ και σας εύχομαι ότι καλύτερο.'

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...