Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Καλησπερα γιατρε!!!!

τον τελευταιο καιρο ειμαι αρκετα μπερδεμενη με τον κυκλο της περιοδου μου....πλεον εχω ασταθη κυκλο!ο κυκλος μου πριν τα χριστουγεννα κυμαινοτανε απο 28-33 μερες!οι 3 τελευταιοι κυκλοι μου κυμαινονται απο 37-45!ειμαστε σε προσπαθειες με τον αντρα μου για μωρακι απο περισυ απο τον ιουνιο αλλα τιποτα!(εχω ιστορικο παλινδρομης κυησης 1 χρονο τωρα!)αποξεση 17/02/2012.

δεν μπορω να υπολογισω πια γονιμες μερες με τετοιο κυκλο!τι με συμβουλευεται να κανω....????να κανω εξεταση για προλακτινη,προγεστερονης....?ευχαριστω πολυ!!!!

 

Να συμπληρωσω οτι,μετα την αποξεση καπως ειχε σταθεροποιηθει ο κυκλος μου.

απο την Ιουνιο - Σεπτεμβριο οι κυκλοι μου ητανε απο 28-33( ετος 2012)

 

απο δω και περα εχω ασταθη κυκλο!

 

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ -> 03/09/2012

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ->30/09/2012(28 Μερες κυκλο)

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ->18/11/2012(49 Μερες κυκλο)

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ->22/12/2012(34 Μερες κυκλο)

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ->30/01/2013(39 Μερες κυκλο)

 

Δεν εχω πολυκυστικες!

μετα την αποξεση εχω κανει 3 φορες κολπικο υπερυχο,και ολα ειναι οκ.

 

να σημειωσω οτι ειμαι 30 χρονων,και ο συζηγος μου 32.

 

μηπως ειναι απο το αγχος μου,και εγινε ανω - κατω ο κυκλος μου....?

 

στην πρωτη μου ατυχη εγκυμοσυνη μου,το πιασαμε μεσα σε ενα 3 μηνο!

τωρα γιατι αργει...........???

 

 

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!

 

Αυτο που σιγουρα πρεπει να κανετε ειναι να δειτε γιατι εχετε ασταθη κυκλο.

Απο εκει και περα υπαρχουν λυσεις για να σταθεροποιησετε τον κυκλο σας.

 

Πρεπει ομως καποιος να εχει μια πληρη εικονα για να μπορεσει να σας συμβουλευσει σωστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα,

ειμαι 30χρονων και πριν 1.5 χρονο ειχα μια βιοχημικη. το ιδιο μου συνεβει κ πριν 10χρονια με αλλο συντροφο φυσικα.εκτοτε δεν προεκυψε εγκυμοσυνη. ειναι πολλες οι πιθανοτητες να ξανααποβαλω σε περιπτωση κυησης? μηπως θα επρεπε να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας?

 

Καλο ειναι να κανετε καποιες εξετασεις ... Μεσα σε αυτες ειναι και οι εξετασεις θρομβοφιλίας, αλλά δεν ειναι οι μόνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρε!Θα ηθελα να την συμβουλήσας, εχει απο 6-11-2012 που μου ηρθε περιοδος μετα τη γεννα (17-05-2011) και θηλαζω ακόμα το κοριτσακι μου ειναι σχεδον 21 μηνων.η απόμενη περιοδος ηρθε στις 06-12-2013 η μεθεπόμενη στις 14-12-2012 αλλά ειχα κυστη στην ωοθήκη η οποία υποχώρησε μόνη της και την 07-02-2012 μου ειπε ο γιατρός με υπέρηχο οτι δεν εχω κύστη πλέον και ειχα ωάριο ετοιμο για γονιμοποίηση.αυτο το μηνα περασα μεγαλο στρες αλλά γενικα παρατηρω οτι κανω ωορηξια γυρω στις 20-25 μερες.στην κόρη μου δοξα τω Θεώ εμεινα εγκυος μετα απο διακοπή μακροχρόνιας λήψης αντισυλληπτικών εκει στην 25 μερα.Το θέμα μου ειναι οτι σημερα 7 μερες μετα την ωορηξία ειχα πόνους περιόδου και ειχα καφε υγρα και τωρα σαν να εγιναν καφε ροζ. δεν ξερω αν ειναι περιοδος, χρονικά ηρθε ενα μηνα μετα αλλά ομως ειναι πολύ συντομα από την ωορηξία.Ειχαμε ελευθερη επαφη και στις 7 και στις 9 γιατι δεν ρωτησα λεπτομερειες τι εννοουσε με το εχω ωάριο αν ηδη εγινε η θα γίνει δεν καταλαβα. Τι εξετάσεις να κάνω? ειναι φυσιολογικό?Το γυναικολόγο μου αλλάξα πρόσφατα και δυστυχως δεν μπορουσε να βρει χρονο να μου μιλήσει...Σαν ιστορικό εχω υποθυροειδισμό απο τη γεννα παλαιότερα μου ειχαν πει οτι ειχα πολυκυστικες και επαιρνα δεκα χρονια αντισυλληπτικα μολις τα διεκοψα εμεινα εγκυος.τωρα εχουν εικονα πολύκυστικων (ποτε εχουν ποτε δεν εχουν αλλά ακομα θηλαζω και δεν βγαζουν συμπερασμα).ο θυροειδης πριν ενα μηνα εκανα εξετασεις ειναι ρυθμισμένος με Τ4 των 62. Ποιες ορμονικές θα πρεπει να κανω σε πρωτη φαση και πότε?Το 24ωρο πριν αρχίσει το καφε η μικρη αυξησε πολύ τους θηλασμους (σαν πιπιλα ομως, πλεον δεν τραβαει πολυ αλλά απο εκει που ηταν δυο τρεις γινανε επτα και ).Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ απλά να προλαβω τις μερες αν ειναι να κανω εξετασεις αυριο πρωι να μη χανω χρονο μεχρι να βρω το γυναικολογο. Δεν μπορω να καταλάβω αν ειναι και περιοδος κανονικη.Τις δυο τελευταιες φορες παντως καπως ετσι ξεκινούσε. Είμαι 29 ετων.Σας ευχαριστω πολύ!

 

Ευχαριστω για την ερωτηση σας αλλά λογω της σοβαροτητας του θεματος καταλαβαινετε οτι χρειαζονται εξετασεις, κυριως ορμονικες.

 

Θεωρω ιδιαιτερης σημασιας τη σωστη ρυθμιση του θυρεοειδη... Επισης ειναι πιθανο, λογω του οτι βρισκεστε σε μια διαδικασια αποθηλασμου, να υπαρχει ανακαταταξη των ορμονων σας και να σας δημιουργει τετοια εικονα...

 

Κρατω καθε επιφυλαξη ομως, καθως δεν σας εχω εξετασει και δεν γνωριζω λεπτομεριες του ιστορικου σας...

 

Το σιγουρο ειναι οτι θα σας προτεινα να αλλάξετε γυναικολογο, αν πισττευετε οτι αυτος που εχετε τωρα δεν σας αφιερωνει τον απαιτουμενο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Η κόρη μου είναι 3 χρονών και εδώ και 2-3 μέρες έχει κίτρινα δύσοσμα υγρά στο βρακάκι της, ενώ παράλληλα παραπονιέται όταν ουρεί ότι "τσούζει το πιπί της". Πρόσφατα πέρασε ίωση κοξάκι (δεν πήρε αντιβίωση, έπαιρνε μέχρι πρόσφατα αντιισταμινικό και κορτιζόνη), ενώ έχει κάποιο διάστημα εβδομάδων που φαίνεται να έχει δεκατάκια. Καταλαβαίνω ότι 2 ενδεχόμενα υπάρχουν: ουρολοίμωξη ή κολπίτιδα; Μπορούμε να αποκλείσουμε κάτι; Π.χ. να εφαρμόσουμε κάποιο διάστημα πλύσεις με χαμομήλι, μήπως εξαφανιστούν οι εκκρίσεις; Τι εξετάσεις θα συστήνατε;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

 

Μπορειτε να αποκλεισετε την ουρολοιμωξη με εξετασεις ουρων και αν δεν υπαρχει μικροβιο να κανετε μια καλλιεργεια κολπικων υγρων. Προσοχη ομως, η καλλιεργεια πρεπει να γινει απο το βαθος του κολπου και οχι εξωτερικα. Χρειαζεται ιδιαιτερη τεχνικη και εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα.. λύστε μου μια απορία.. αδιαθέτησα στις 21/2 και μετά το τέλος της περιόδου, ακόμα και σήμερα 15η ημέρα του κύκλου έχω καφέ υγρά, όχι πολλά, αλλά τα έχω κάθε μέρα.. .τι μπορεί να συμβαίνει? ??? είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχήσει? ευχαριστώ..

 

Αν το φαινομενο αυτο δεν εχει σταματησει τοτε πρεπει να απευθυνθείτε σε κάποιο γυναικολόγο.

Αν ηταν ενα μεμονωμενο περιστατικο τοτε μπορειτε να ειστε πιο ησυχη.

Αν ομως επαναληφθει σε καποια επομενη περιοδο, τοτε σιγουρα πρεπει να το δειτε με λεπτομέρεια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας κ. Χριστοπουλε. σας εχω ξαναγραψει παλιοτερα για μια αποβολη 6εβδ που ειχα πριν περιπου 1 χρονο κ εκανα αποξεση κ μετα απο 3 μηνες ξαναεμεινα κ το εχασα παλι 4εβδ κ 5ημερων κ δεν χρειαστηκε αποξεση! εχω ηδη ενα κοριτσακι 3 χρονων! εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια κ βγηκε ομοζυγη παρουσια του πολυμορφισμου MTHFR(C677T) PAI-1(5G/4G) ApoE(1,2,3,4) και ετεροζυγη Factor V R2(H1299R) ACE(INS/DEL) ο γιατρος μου ειπε οταν μαθω οτι ειμαι εγκυος να κανω ενεσεις clexane 40! ειχα ελευθερη επαφη την 8η-10η- 12η μερα του κυκλου μου σε κυκλο 28-30 ημερων! το διαστημα των ελευθερων επαφων ειχα υγρα ωορρηξιας κ την 14η μερα σταματησαν κ ενιωθα στεγνη! την 16η μερα ξεκινησαν εντονοι πονοι περιοδου εως κ σημερα! αλλες φορες ειναι πιο δυνατοι που νομιζω οτι αδιαθετησα κ αλλες φορες πιο ηπιοι! ειμαι στην 21η μερα του κυκλου κ δεν μπορω να κανω καποιο τεστ κ φοβαμαι πολυ οτι αν ειμαι δεν θα προλαβω να παρω την αγωγη κ θα το χασω!!! τι θα μπορουσα να κανω ωστε να ειναι ασφαλες ειτε ειμαι ειτε δεν ειμαι;

 

Να ακολουθησετε άλλο θεραπευτικο σχημα ...

Link to comment
Share on other sites

κυριε Χριστοπουλε, ειμαι 19 ετων η περιοδος για πρωτη φορα ηρθε στα 10,5 χρονια μου. ο κυκλος μου εδω κ τρια χρονια που τον παρακολουθω ειναι σταθερος στις 28 ημερες αλλα τις δυο τελευταιες φορες εχω καθυστερηση τριων ημερων..απο τι μπορει ν προερχεται αυτο? γιατι δεν μου αρεσει καθολου!

 

Μπορει να προερχεται απο διάφορα πραγματα αλλά συχνοτερα ειναι το στρες και η αλλαγη σε καποιες καθημερινες συνηθειες οπως για παραδειγμα ο υπνος...

 

Μπορει να οφειλεται όμως και σε κατι πιο σοβαρο, όπως μια κυστη στην ωοθηκη.

 

Σε καθε περιπτωση ομως ενας κυκλος 30-31 ημερων ειναι φυσιολογικος...

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα. Η κόρη μου 10 ετών και 6 μηνών εμφάνισε σήμερα τα πρώτα σημάδια περιόδου. Καφέ σταγόνες (πολύ λίγες) αλλά χωρίς αμφιβολία πρόκειται για περίοδο. Δεν πονάει καθόλου. Είχε όλα τα χαρακτηριστικά δηλαδή τρίχες στο εφηβαίο, λίγες στη μασχάλη, στήθος κτλ. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι είναι η πρώτη από όλες τις συνομήλικες της που ξέρουμε που της ήρθε περίοδος παρά που ο σωματότυπός της είναι πολύ αδύνατος. Είναι 156 εκ. και μόνο 35 κιλά. Επίσης εμένα μου είχε έρθει σε ηλικία 13 ετών. Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό το ότι έχει μόνο λίγες καφέ σταγόνες και πότε θα αποκτήσει φυσιολογική ροή. Από προηγούμενες απαντήσεις σας είδα ότι η έναρξη της περιόδου είναι φυσιολογική μετά τα 9 απλά μας ήρθε λίγο ουρανοκατέβατο γιατί είναι μικρή, εμένα μου ήρθε πιο μεγάλη και είναι φοβερά αδύνατη. Τώρα για το ύψος ελπίζω να μην επηρεαστεί. Εγώ είμαι 173 και ο πατέρας της 187. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Οπως σωστα αναφερετε, η περιοδος ειναι φυσιολογικη οταν εμφανιζεται μετα την ηλικια των 9 ετων... Πολλά ομως εξαρτωνται και απο την αναπτυξη της κοπελας (πχ μαστος).

 

Για τις υπολοιπες μαμαδες που μπορει να διαβασουν αυτο το μηνυμα και μπορει να εχουν παρομοια θεματα, θελω να αναφερω οτι αν πιστευετε οτι μπορει να μην ειναι ροη περιοδου, αλλά καφε σταγονες που μπορει να συνοδευονται και απο άλλα συμπτωματα, τοτε μπορει να μιλαμε ακομα και για μια παραμελημενη κολπιτιδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κυριε Χριστοπουλε καλησπερα..ειμαι νεα εδω και θα ηθελα να σας ρωτησω για κατι που με απασχολει..εδω και 3 μηνες παιρνω τα αντισυλληπτικα χαπια yasmin λογω πολυκυστικων ωοθηκων ..τα ξεκινησα την 2η μερα της περιοδου μου οπως μου ειπε η γυναικολογος μου και μολις τελειωνω τα 21 χαπια αφηνω να περασουν 7 ημερες και την 8η ξεκινώ δευτερο κουτι..κατα το διαστημα αυτο ειχα ομως σχεδον ελευθερες επαφες με το αγορι μου..υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?

Link to comment
Share on other sites

κ Χριστόπουλε καλησπέρα.

παίρνω το θάρρος για να σας γράψω τον πρόβλημα μου.

με λίγια λόγια το ιστορικό μου:μετα απο ένα χρόνο προσπαθειών ανακαλύψαμε ενα προβληματάκι με το σπέρμα το οποίο ευτυχώς θεραπεύσαμε κ τον πρώτο μηνα μετα την θεραπεία έμεινα έγκυος που κατέληξε σε βιοχημική(δεν ύπηρχε τιποτα στον υπέρηχο το μόνο δειγμα θετική β-χοριακή).έβγαλα κ για πρώτη φορά κύστη που έφυγε με δίμηνη χρήση αντισυλληπτικών.στον τρίτο κυκλο ξαναέμεινα έγκυος κ αυτη τη φορά ηταν παλίνδρομη για την ακρίβεια το πόρισμα έγραφε ''σύνδρομο κενού σάκου''.μπήκα για απόξεση(εύχομαι να μην το ξαναζήσω ποτέ).

το τώρα:πριν απο περίπου 2 εβδομάδες εμαθα οτι είμαι παλι έγκυος.ο γιατρός μου συνέστησε προληπτικά salospir κ utrogestan,απο χθές βάζω κ crinone και φυσικά felicin.την τετάρτη είχα έναν καφέ λεκέ στο εσώρουχο μου κ ελάχιστα στο σκούπισμα.πέμπτη πήγα για υπέρηχο κ είδαμε ενδομήτριο σάκο κ κάτι σαν να φαινόταν μέσα αλλα δεν μπορούσε να μου πει με σιγουριά.καρδούλα εννοείται δεν ακούσαμε αλλα μάλλον είναι και πολύ νωρίς(ήμουν βάση τεπ 5εβ

+2ημ κ βάση υπερήχου 4εβ+6ημ αλλα διατηρώ μια επιφύλαξη για την πρώτη ημέρα τελευταίας περιόδου γιατί πάντα έχω και καφέ υγρά 2-5 μέρες πριν κ μπερδεύομαι.χθές πάλι πιο σκούρο καφε λεκέ που στην αρχή μου φάνηκε σαν αιματάκι.να σημειώσω οτι έχω κάνει ανοσολογικές-ορμονικές,εξετάσεις για θυροειδή,τοξόπλασμα,μεγαλοκυτταροιο,κολπικές κ δεν θυμάμαι τι άλλες κ ήταν όλες φυσιολογικές.

ξέρω οτι δεν μπορείτε να έχετε πλήρη εικόνα χωρίς εξέταση αλλα ήθελα να σας ρωτήσω ποιες θεωρείτε οτι είναι οι πιθανότητες να εξελιχθεί καλά η εγκυμοσύνη μου?είναι αποθαρρυντικό που δεν έδειξε κάτι παραπάνω ο υπέρηχος(τελευταία επαφή ηταν 7/5 γιατί μετά πάθαμε μυκητίαση και πήραμε fungostadin το χάπι του ενός,μήπως έκανε αυτό κάποια ζημιά?)λέτε τα αλλα φάρμακα που παίρνω να βοηθήσουν ή απλά καθυστερώ το αναμενόμενο.

το ξέρω ότι ότι είναι να γίνει θα γίνει απλά η σκέψη και μόνο ότι θα χάσω έναν μωράκι ακόμα με λυγίζει.

ελπίζω να μην σας κούρασα αλλα οποιαδήποτε συμβουλή σε αυτή τη φάση θα μου φανεί πολυ χρήσιμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλήσπέρα. Στις 28 Απριλίου αδιαθέτησα. στις 7 Μαίου και στις 9 Μαιου είχα ελευθερη επαφή με το συζυγο μου. Στις 10 Μαίου επαθα μια ουρολοίμωξη (με αιματοουρία) και απο το νοσοκομείο μου χορηγησανε μια ενδοφλέβια αντιβίωση και μετα δια στόματος πήρα Augmetin 625 και Ciproxin 500 για 10 μέρες. Την αντιβίωση τη σταμάτησα στις 21 Μαιου. Πρίν απο λίγες μερες ανακάλυψα οτι ήμουν έγκυος. Ξερω οτι η Ciproxin ανηκει στις κυλόνες που αντενδυκνειται για εγκυμοσύνη. Πιστευετε οτι το εμβρυο σε αυτή την ηλικία που ήταν οταν πήρα την αντιβίωση έχει επηρεαστεί; Μήπως πρέπει να διακοψω την εγκυμοσύνη; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου καλησπερα ,η κορη μου ειναι 21μηνων κ πριν λιγο καιρο ειχα δει ενα πρωι σταμπα απο αιμα στο υψοσ του στηθους δεν εδωσα σημασια γιατι ετυχε να εχει χτυπημενο το χερακι κ θεωρησα οτι στο υπνο τριφτηκε κ ηταν απο εκει ,το ειδα κ την επομενη μερα αλλα παλι δεν θορηβηθηκα μεχρι πριν απο 2βδομαδες που ξαναειδα αιμα κ πια αφου δεν ειχε καποια πληγη της πιεσα το στηθος κ εβγαλε αιματακι για να μην σας κουραζω εχω φτασει στο σημειο οπου μετα απο 2 υπερηχους μαστων βρηκαν μια κυστη στο μαστο που εβγαζε το αιματακι(αριστερος) κ 2 στον αλλον που δεν την ειχε ενοχλησει,οπως θα φανταζεστε εχω τρελαθει απο την αγωνια μου βεβαια με οποιον γιατρο εχω μιλησει μου ξεκαθαρισε οτι αποκλειεται να μιλαμε για καρκινο γιατι δεν εκδηλωνεται σε αυτες τις ηλικιες.

Το θεμα μου ειναι το εξης:η παιδοχειρουργος που την ειδε αρχικα μου ειπε οτι πρεπει να τις αφαιρεσουμε,ενω οταν ζητησα την γνωμη παιδοενδοκρινολογου χωρις ομως να εχει δει το παιδι απο κοντα (αυριο εχω ραντεβου)μου ειπε οτι αυτα δεν τα πειραζουμε ποτε κ μου ζητησε να κανω κ εναν υπερηχο μητρας κ ωοθηκων.

Εχω μπερδευτει παρα πολυ κ εννοειται οτι εαν δεν μου τεκμηριωσουν κ οι δυο την αποψη τους δεν θα βαλω το κοριτσακι μου σε κανενα χειρουργειο!

Εχετε συναντησει στην πορεια σας καποιο αντιστοιχο περιστατικο,ποια η γνωμη σας κ τελικα ποιος ειναι ο αρμοδιος γιατρος για κατι τετοιο ο παιδοχειρουργος η ο παιδοενδοκρινολογος?

Περιμενω με αγωνια απαντηση σας.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων κ συγγνωμη εαν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα και από μένα.

Παρατήρησα χτες στην μικρή μου που είναι 15 μηνών, ότι το ένα της στήθος είναι λίγο διογκωμένο σε σύγκριση με το άλλο που είναι τελείως επίπεδο, και η θηλή είναι λίγο πιο μεγάλη από την άλλη. Μίλησα με την παιδίατρο η οποία μου είπε ότι θα το παρακολουθούμε και συνήθως αυτό εξαφανίζεται με την πάροδο του χρόνου. Προς το παρόν δεν θα την βάλει να κάνει καμία εξέταση. Ποιά είναι η γνώμη σας? Θα πρέπει να ανησυχώ? Θα πρέπει να τις κάνω κάποιες εξετάσεις από τώρα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ!!! είμαι 40 ετών και πριν από 2 μήνες περίπου, μου βρήκε ο γιατρός στον υπέρηχο 2 πολύποδες. Περίμεναμε έναν κύκλο μήπως και φεύγανε μόνοι τους, αλλά δεν ήμουν τόσο τυχερή...

Αδιαθετήσα 10/05/2013 (κύκλος 28-32ημ), κανονίσαμε να γίνει η επέμβαση μόλις καθάριζα από την περίοδο, έτσι κλείσαμε ημερομηνία για 21/5/2013.

Μου αφαιρέθηκαν 2 πολύποδες. Για καμιά εβδομάδα είχα λίγο αίμα και βλέννα.

Πηγα στον γιατρό για να με δει στις 31/5/2013.

Είδαμε το dvd, μου είπε ότι ο ένας πολύποδας ήταν στην είσοδο του τραχήλου, γι' αυτό και δεν είχα συλλάβει, ήταν σαν φράγμα για το σπέρμα.

Στον κολπικό υπέρηχο, φάνηκε κενός πια ο χώρος όπου ήταν οι πολύποδες. Μου είπε ότι έβλέπε ....(δεν θυμάμαι την ορολογία, ωχρά σωμάτια;;;;) στην δεξιά ωοθήκη και το ενδομήτριο ήταν 3,6χιλ.

Τον ρώτησα πότε θα αδιαθετήσω και μου είπε περίπου σε 25-30 ημέρες από την ημ/νια επέμβασης, ήτοι γύρω στις 20/6.

 

Με τον άντρα μου είχαμε επαφή στις 19/05/2013 (πριν την επέμβαση) και προχθές 7/6/2013.

Είχα και κάτι πόνους δεξιά κάτω και έμοιαζαν λιγο με πονο ωορρηξίας.

Το Σάββατο όμως ξύπνησα και είχα περίοδο (8/06/2013). Και είναι μόνο 18 ημέρες μετά από την επέμβαση!!!

Αν δεν μεσολαβουσε η επέμβαση 8-9/6/2013 θα αδιαθετούσα κανονικά.

 

Γιατί αδιαθέτησα τώρα; Θα πρέπει τότε να είχα ωορρηξία λίγες ημέρες μετά την επέμβαση, που είχα και την βλέννα. Όμως γιατί το ενδομήτριο ήταν λεπτό; (αλλές φορές που έχω μετρηθεί στην μέση περίπου του κύκλου, ήταν 10-12 χιλ).

 

Επίσης, λογω ηλικίας, μου είπε να προσπαθήσω το καλοκαίρι χαλαρά και αν δεν...να πάμε για εξωσωματική το φθινόπωρο. Όσον αφορά σπερματέγχυση, δεν ήταν θετικός, γιατί στην ηλικία μου οι πιθανότητες ειναι 4-5%, αφήστε που το σπέρμα του άντρα μου δεν είναι και είναι και το καλύτερο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατρέ

9oXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιο πρόβλημα και θα ήθελα την άποψή σας.

Έπειτα από μια βιοχημική κύηση και από μια παλίνδρομη στην έβδομη εβδομάδα στην οποία δεν ακούσαμε καρδιά

μετά από ένα χρόνο ακριβώς είμαι πάλι έγκυος.

Στο διάστημα αυτό έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για καθ εξιν αποβολές οι οποίες βγήκαν όλες καλές.

Τελευταία περίοδος ήταν 29 Μαρτίου 2013. Κύκλος 26-30 ημέρες.

Στις 10/05/2013 κάνω κατευθείαν τη χορειακή (20.854) και επισκέπτομαι το γυναικολόγο μου στη Θεσσαλονίκη

ο οποίος μας έβαλε να ακούσουμε την καρδούλα και μέτρησε το έμβρυο το οποίο μας είπε ότι ανταποκρινόταν στις μέρες του.

Μου έγραψε τις ανάλογες εξετάσεις και μετά από 4 μέρες που ήταν έτοιμες πήγα να της δώσω... κάναμε ακόμα έναν υπέροχο στον

οποίο πηγαίναν όλα καλά.

Στις 3/6/2013 επισκέπτομαι έναν γιατρό στην πόλη που μένω για το οποίο έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια κι επειδή δεν μπορούσα να πηγαίνω συνέχεια Θεσσαλονίκη

και για το λόγο ότι είχα είδη δυο αποτυχημένες προσπάθειες ΄και το άγχος μου ήταν μεγαλύτερο ήθελα κάποιον να βρίσκεται πιο κοντά μου.

Έτσι λοιπόν έκανα την επίσκεψη και ο οποίος μου είπε... οτι βλέπει τον σάκο ο οποίος ανταποκρίνεται σε μέγεθος 8 εβδομάδων αλλά είναι κενός

το οτι ακούσαμε και καρδιά του φάνηκε περίεργο μιας και τίποτα δεν έδειχνε ότι υπήρχε κάτι ποτέ εκεί μέσα. Μου έδωσε 2 χάπια και μου έκλεισε ραντεβού για την επόμενη μέρα στην κλινική για απόξεση.

Κόντεψα να τρελαθώ...δεν μπόρεσα να ησυχάσω και την ίδια στιγμή πήγα στο νοσοκομείο.

Εκεί ο γιατρός διαπίστωσε πως ο σάκος μόνο άδειος δεν είναι...αλλά έχει 2 έμβρυα μέσα. Το ένα δεν έδειχνε κάποια κίνηση ενώ το άλλο ναι. Προσπαθούσε να ακούσει καρδιά αλλά τίποτα.

Μου είπε να κάνω μια χορειακή και να την επαναλάβω μετά από 48 ώρες. Η πρώτη χορειακή έδειξε 70χιλιάδες και κατι.... και η δεύτερη 50.000. Η εγκυμοσύνη σταμάτησε και για άλλη μια φορά υποβλήθηκα σε απόξεση.

Θέλω πολύ να γίνω μανούλα μα ο φόβος μου έχει μεγαλώσει.... φοβάμαι να ξανα προσπαθήσω... τι μπορεί να φταίει υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω?

Τι με συμβουλεύεται....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χαιρεται!

Ειμαι 40 ετων και εντελως υγιης, ο συζυγος μου ομως εχει ψωριασικη αρθριτιδα και το τελευταιο 1 ετος παιρνει λεφλουνομιδη και ενεσεις embrel. Πριν λιγες ημερες ανακαλυψα οτι εμεινα εγκυος και θα ηθελα να ρωτησω εαν τα παραπανω φαρμακα που επαιρνε ο συζυγος κατα την συλληψη ειναι λογος για τερματισμο της κυησης, εφοσον ολα τα αλλα πανε μια χαρα κ εγω δεν εχω καμια παθηση ουτε ειμαι σε φαρμακευτικη αγωγη. Η εγκυμοσυνη συνεβει εντελως φυσιολογικα και κατα τυχη αλλα δεν ειναι ανεπιθυμητη, φοβομαστε ομως μηπως τα φαρμακα που επαιρνε αυξησουν καποιους κινδυνους. Εσεις θα συνιστουσατε διακοπη κυησης?

Επισης υπαρχουν τροποι να διαγνωσουμε καποια προβληματα που τα φαρμακα ενδεχομενως να εχουν δημιουργησει στο εμβρυο (πχ μεσω αμνιοπαρακεντησης που ετσι κ αλλιως θα κανω λογο ηλικιας) ?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι 44 ετών και έχω ένα αγοράκι 7 ετών μετά από εξωσωματική λόγω αφαίρεσης και των δυο σαλπιγγων (είχα υδροσάλπιγγες).

Τον προηγούμενο μήνα είχα αππλώς καφέ υγρά χωρίς αίμα και μετά από συμβουλή του γιατρού μου έκανα αιμ/γικές ορμονικές εξατάσεις.

Να σημειώσω πως όταν τις έκανα δεν είχα περίοδο, ενώ την επόμενη μέρα από τις εξετάσεις αδιαθέτησα (δηλ. τις ορμονικές τις έκανα μία ημέρα πριν αδιαθετήσω).

Τα αποτελέσματα (παραθέτω μόνον αυτά που δεν είναι στις φυσιολογικές τιμές) ήταν:

S-DHEA: 48,3

ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ: 5

β-HCG: μικρότερο από 1,20

 

Οι υπόλοιπες εξετάσεις ήταν εντός των φυσιολογικών τιμών γι αυτό δεν τις παραθέτω.

 

Θεωρείτε πως έχω πρόωρη εμμηνόπαυση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι 44 ετών και έχω ένα αγοράκι 7 ετών μετά από εξωσωματική λόγω αφαίρεσης και των δυο σαλπιγγων (είχα υδροσάλπιγγες).

Τον προηγούμενο μήνα είχα απλώς καφέ υγρά χωρίς αίμα και μετά από συμβουλή του γιατρού μου έκανα αιμ/γικές ορμονικές εξατάσεις.

Να σημειώσω πως όταν τις έκανα δεν είχα περίοδο, ενώ την επόμενη μέρα από τις εξετάσεις αδιαθέτησα (δηλ. τις ορμονικές τις έκανα μία ημέρα πριν αδιαθετήσω).

Τα αποτελέσματα (παραθέτω μόνον αυτά που δεν είναι στις φυσιολογικές τιμές) ήταν:

 

S-DHEA: 48,3

ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ: 5

β-HCG: μικρότερο από 1,20

 

Οι υπόλοιπες εξετάσεις ήταν εντός των φυσιολογικών τιμών γι αυτό δεν τις παραθέτω.

 

Θεωρείτε πως έχω πρόωρη εμμηνόπαυση;

Επεξεργάστηκαν by cateyes
διπλη εγγραφη
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κύριε Χριστόπουλε,

Θα ήθελα και εγώ να σας ρωτήσω κάτι. Η κόρη μου είναι 11,5 χρονών.'Ηταν πάντα το πιο ψηλό παιδί της τάξης. Τώρα είναι 1,63. Πριν δυο μέρες αδιαθέτησε ξαφνικά, χωρίς προειδοποιητικά καφέ, χωρίς τίποτα. Η παιδίατρος που την είχε δει τον Ιούνιο είχε πει ότι έχουμε περίπου 9 μήνες με ένα χρόνο περιθώριο. Δεν έχει ιδιαίτερο στήθος ούτε ιδιαίτερη τριχοφυία, ενώ βλέπω συμμαθήτριές της με πολύ περισσότερο στήθος και πολύ έντονη τριχοφυία παντού που δεν έχουν αδιαθετήσει. Είναι μικρή; Πόσο θα επηρεαστεί η ανάπτυξή της. Ποιο είναι το ύψος που ενδεχομένως θα φτάσει; (Είναι αθλήτρια, είναι 53 κιλά, εγώ είμαι 1,63 και ο μπαμπάς 1,80). Μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω να ψηλώσει τουλάχιστον μέχρι το 1,70;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

με ιστορικό τριων βιοχημικων κυησεων μου συστησε γιατρος να ξεκινησω τα utrogestan 200 απο την πρωτη μερα εγκυμοσυνης 2 την ημερα κολπικα.επισης ταυτοχρονα ενω ολες μου οι εξετασεις ειναι καθαρες παιρνω κορτιζονη και σαλοσπιρ.υπαρχει λογος να παρω προγεστερονη ετσι?μηπως θα ηταν καλο πρωτα να κανω μια εξεταση μετρησης της?και αν ναι ποια ειναι τα φυσιολογικα επιπεδα μιας υγιεις εγκυμοσυνης που δεν χρειαζεται εξτρα υποστηριξη??

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα εχω 2 μερες καθηστέρηση, τη πρωτη μερα ειχα ροζ υγρα, και τη δευτερη, σημερα δηλαδη, ροζ-καφε υγρα, ενω το στηθος μου ειναι πολυ πρισμενο εδω και αρκετες μερες, ασυνήθιστο για μενα. υπαρχει περιπτωση να ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης; τα ροζ υγρα της εμφυτευσης υπαρχει περιπτωση να διαρκουν παραπανω απο μια ημερα; ευχαριστω εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω 2 μερες καθηστέρηση, τη πρωτη μερα ειχα ροζ υγρα, και τη δευτερη, σημερα δηλαδη, ροζ-καφε υγρα, ενω το στηθος μου ειναι πολυ πρισμενο εδω και αρκετες μερες, ασυνήθιστο για μενα. υπαρχει περιπτωση να ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης; τα ροζ υγρα της εμφυτευσης υπαρχει περιπτωση να διαρκουν παραπανω απο μια ημερα; ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

Σαφως και μπορει να ειναι συμπτωματα εγκυμοσυνης.

Το καλυτερο ειναι να κανετε ενα τεστ κυησης απο το φαρμακειο, και αν ειναι θετικο να επικοινωνησετε με καποιο γυναικολογο της επιλογης σας.

 

Περιμενουμε νεα σας.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε,

Θα ήθελα και εγώ να σας ρωτήσω κάτι. Η κόρη μου είναι 11,5 χρονών.'Ηταν πάντα το πιο ψηλό παιδί της τάξης. Τώρα είναι 1,63. Πριν δυο μέρες αδιαθέτησε ξαφνικά, χωρίς προειδοποιητικά καφέ, χωρίς τίποτα. Η παιδίατρος που την είχε δει τον Ιούνιο είχε πει ότι έχουμε περίπου 9 μήνες με ένα χρόνο περιθώριο. Δεν έχει ιδιαίτερο στήθος ούτε ιδιαίτερη τριχοφυία, ενώ βλέπω συμμαθήτριές της με πολύ περισσότερο στήθος και πολύ έντονη τριχοφυία παντού που δεν έχουν αδιαθετήσει. Είναι μικρή; Πόσο θα επηρεαστεί η ανάπτυξή της. Ποιο είναι το ύψος που ενδεχομένως θα φτάσει; (Είναι αθλήτρια, είναι 53 κιλά, εγώ είμαι 1,63 και ο μπαμπάς 1,80). Μπορώ να κάνω κάτι για να βοηθήσω να ψηλώσει τουλάχιστον μέχρι το 1,70;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δεν χρειαζεται να ανησυχειτε. Η ηλικια της ειναι απολυτα φυσιολογικη και βρισκεται στο μεσο ορο ηλικιας για την εμφανιση της περιοδου. Σιγουρα δεν ειναι το μοναδικο παιδι στην ταξη της που εχει αδιαθετησει.

 

Να περιμενετε οτι θα φτασει περιπου 167 - 170 εκατοστα και χωρις να κανετε κατι. Φυσικα αυτο μπορει να διαφοροποιηθει απο το βαρος της και απο πολλες άλλες παραμετρους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι 44 ετών και έχω ένα αγοράκι 7 ετών μετά από εξωσωματική λόγω αφαίρεσης και των δυο σαλπιγγων (είχα υδροσάλπιγγες).

Τον προηγούμενο μήνα είχα απλώς καφέ υγρά χωρίς αίμα και μετά από συμβουλή του γιατρού μου έκανα αιμ/γικές ορμονικές εξατάσεις.

Να σημειώσω πως όταν τις έκανα δεν είχα περίοδο, ενώ την επόμενη μέρα από τις εξετάσεις αδιαθέτησα (δηλ. τις ορμονικές τις έκανα μία ημέρα πριν αδιαθετήσω).

Τα αποτελέσματα (παραθέτω μόνον αυτά που δεν είναι στις φυσιολογικές τιμές) ήταν:

 

S-DHEA: 48,3

ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ: 5

β-HCG: μικρότερο από 1,20

 

Οι υπόλοιπες εξετάσεις ήταν εντός των φυσιολογικών τιμών γι αυτό δεν τις παραθέτω.

 

Θεωρείτε πως έχω πρόωρη εμμηνόπαυση;

 

Απο αυτες τις εξετασεις δεν φαινεται κατι τετοιο, γιατι αυτες οι ορμονες που αναφερετε δεν εχουν σχεση με την εμμηνοπαυση.

Επισης και για τις υπολοιπες εξετασεις, οπως καταλαβαινετε και η ιδια, καλο θα ηταν να ειχαν γινει μετα την περιοδο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...