Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ. Χριστοπουλε καλησπερα σας. Σας παραθετω παρακατω απαντησεις απο ορμονολ. ελεγχο λογω του οτι εδω κ 3 μηνες εχω κυκλο περιοδου 16 μερες απο 26 που ειχα.

Ειμαι 36 ετων χωρις παιδακι, με 7 ινομυωματα παρα πολυ μικρα. Ο γιατρος μου μου ειπε δν μπορουν να βγουν γτ ειναι πολυ πολυ μικρα οποτε παρακολουθουνται. Οσο αναφορα τον κυκλο περιοδου μου εδωσε ορμονολ. ελεγχο κ μου ειπε να δω ενδοκρινολογο. TSH: 2.66

FT4: 1.02

FT3: 2.6

PRL: 31.8

E2: <9

FSH: 8.1

LH: 6.7

Θα ηθελα την αποψη σας σε γενικες γραμμες.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Παίρνω τα yasmin ενα μιση χρόνο,τα σταμάτησα για ένα μήνα κ τώρα τα ξεκίνησα ξανά.. Έχω κάποιες ερωτήσεις.. 1 Ισχύει αυτό που μου είπε κάποια πως δεν θα μπορώ να κάνω παιδιά αν ΔΕΝ σταματήσω τα χάπια?/ 2 Τώρα που τα ξεκίνησα ξανά(είναι η 7η μέρα) έχουν την ίδια υσχή για να μην μείνω έγκυος, ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα?? 3 Μήπως ήταν μεγάλη βλακεία που τα σταμάτησα για ένα μήνα μόνο κ έχω προβλήματα??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κύριε Χριστόπουλε,

είμαι 27 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου παίρνω yasmin. Ήθελα να σας ρωτήσω μπορώ να συνεχίσω απο το ένα κουτί στο επόμενο κατευθείαν για να αποφύγω μια περίοδο? Θα είμαι καλυμμένη απο πλευράς αντισύλληψης? Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν κάνω κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Χριστοπουλε καλησπερα σας. Σας παραθετω παρακατω απαντησεις απο ορμονολ. ελεγχο λογω του οτι εδω κ 3 μηνες εχω κυκλο περιοδου 16 μερες απο 26 που ειχα.

Ειμαι 36 ετων χωρις παιδακι, με 7 ινομυωματα παρα πολυ μικρα. Ο γιατρος μου μου ειπε δν μπορουν να βγουν γτ ειναι πολυ πολυ μικρα οποτε παρακολουθουνται. Οσο αναφορα τον κυκλο περιοδου μου εδωσε ορμονολ. ελεγχο κ μου ειπε να δω ενδοκρινολογο. TSH: 2.66

FT4: 1.02

FT3: 2.6

PRL: 31.8

E2: <9

FSH: 8.1

LH: 6.7

Θα ηθελα την αποψη σας σε γενικες γραμμες.

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

 

Σε γενικες γραμμες οι εξετασεις ειναι καλες και δεν φαινεται να υπαρχει προφανες ενδοκρινολογικο προβλημα.

Θα ηθελα να έχω δει εξετασεις για το μεγεθος και τη θεση των ινομυωματων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα..Παίρνω τα yasmin ενα μιση χρόνο,τα σταμάτησα για ένα μήνα κ τώρα τα ξεκίνησα ξανά.. Έχω κάποιες ερωτήσεις.. 1 Ισχύει αυτό που μου είπε κάποια πως δεν θα μπορώ να κάνω παιδιά αν ΔΕΝ σταματήσω τα χάπια?/ 2 Τώρα που τα ξεκίνησα ξανά(είναι η 7η μέρα) έχουν την ίδια υσχή για να μην μείνω έγκυος, ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα?? 3 Μήπως ήταν μεγάλη βλακεία που τα σταμάτησα για ένα μήνα μόνο κ έχω προβλήματα??

 

Τα χαπια εχουν αντισυλληπτικη δραση. Οσο παιρνετε τα χαπια δεν μενετε εγκυος. Οταν ομως σταματησετε τα χαπια μπορειτε να μεινετε εγκυος απο τον πρωτο κιολας μηνα!

 

Για να εχετε αντισυλληπτικη προστασια πρεπει να περασουν τουλαχιστον οι πρωτες 7 ημερες με χαπι. Καλο ειναι να προσεχετε παντως τον πρωτο μηνα.

 

Δεν υπαρχει προβλημα απο τη διακοπη για ενα μηνα. Απο την άλλη μερια όμως δεν θεωρω οτι ειχατε και καποιο σημαντικο οφελος απο τη διακοπη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κύριε Χριστόπουλε,

είμαι 27 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου παίρνω yasmin. Ήθελα να σας ρωτήσω μπορώ να συνεχίσω απο το ένα κουτί στο επόμενο κατευθείαν για να αποφύγω μια περίοδο? Θα είμαι καλυμμένη απο πλευράς αντισύλληψης? Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν κάνω κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ναι, μπορειτε να το κανετε αυτό αλλά οχι παρα πολυ συχνα.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες οι εξετασεις ειναι καλες και δεν φαινεται να υπαρχει προφανες ενδοκρινολογικο προβλημα.

Θα ηθελα να έχω δει εξετασεις για το μεγεθος και τη θεση των ινομυωματων.

 

ευχαριστω για την απαντηση..ειναι

υπορογόνια ολα. Τα 2 εως 2,5 κ τα υπολοιπα πολυ πολυ μικροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε, ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δίνεται να υποβάλω την ερώτηση μου. Η κόρη μου είναι 5,5 ετών και παρατήρησα ότι έχει χνούδι στο εφηβίο της και κολπικά υγρά μου μοιάζουν σε χρώμα με αυτά μιας γυναίκας. Είναι 120εκ. και 34 κιλά. Επίσης εχει πολύ συχνά συγκάματα που τα αντιμετωπίζω με πλύσης υγρού σαπουνιού για την ευαίσθητη περιοχή (χώρις την επισύμανση "για μικρά κορίτσια") και κρέμες συγκάματος αλλά αυτά εμφανίζονται συχνά. Δεν ξέρω αν όλα αυτά συνδεόνται μεταξύ τους. Θα ήθελα να μου πειτε αν χρειάζεται καποιά ειδική εξέταση, από τί γιατρό, κι αν θα μπορούσα, προκειμένου να αποφύγω τα περιττά εξοδα καθώς είμαστε και οι δύο γονείς άνεργοι, να απευθυνθώ εξ αρχής σε μια φίλη μου μικροβιολόγο για να κάνει κάποια εξέταση και αναλόγως με το αποτέλεσμά να αποταθώ σε κάποιας ειδικότητας γιατρό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας!

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα σας.Διανύω την έκτη εβδομάδα της κύησης μου έπειτα απο εξωσωματική.Εδώ και 6 ημέρες έχω καφέ υγρά.Σταμάτησαν για 1 ημέρα και μετά ξανά.Συνεχίζω και παιρνω την αγωγή μου utrogestan 2(π-μ-β) και divina. Δεν ξέρω πόσο ανησυχητικό είναι.Αμνιακο σάκκο εχουμε δει στο υπέρηχο 9/11/12 με καλά εμβρυακά στοιχεία απ ότι είπε ο γιατρός.Απο την επόμενη μέρα μου εμφανίστηκαν τα συμπτωματα του καφέ (δεν ξέρων αν είναι αίμα).Τις περισσοτερες ώρες της ημέρας τις περνάω ξαπλωμένη κατόπιν υπόδειξης του ιατρού μου. Χρειάζεται να ανησυχώ ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κύριε Χριστόπουλε, ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δίνεται να υποβάλω την ερώτηση μου. Η κόρη μου είναι 5,5 ετών και παρατήρησα ότι έχει χνούδι στο εφηβίο της και κολπικά υγρά μου μοιάζουν σε χρώμα με αυτά μιας γυναίκας. Είναι 120εκ. και 34 κιλά. Επίσης εχει πολύ συχνά συγκάματα που τα αντιμετωπίζω με πλύσης υγρού σαπουνιού για την ευαίσθητη περιοχή (χώρις την επισύμανση "για μικρά κορίτσια") και κρέμες συγκάματος αλλά αυτά εμφανίζονται συχνά. Δεν ξέρω αν όλα αυτά συνδεόνται μεταξύ τους. Θα ήθελα να μου πειτε αν χρειάζεται καποιά ειδική εξέταση, από τί γιατρό, κι αν θα μπορούσα, προκειμένου να αποφύγω τα περιττά εξοδα καθώς είμαστε και οι δύο γονείς άνεργοι, να απευθυνθώ εξ αρχής σε μια φίλη μου μικροβιολόγο για να κάνει κάποια εξέταση και αναλόγως με το αποτέλεσμά να αποταθώ σε κάποιας ειδικότητας γιατρό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας!

 

Αγαπητη φίλη,

 

το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γινει μια καλλιεργεια κολπικου υγρου καθως ειναι παρα πολυ πιθανο να υπαρχει καποια κολπιτιδα. Η ληψη της καλλιεργειας πρεπει να γινει απο το βαθος του κολπου και οχι εξωτερικα. Η ληψη απο τα εξω γεννητικα οργανα, οπως συνηθιζεται απο ολους σχεδον τους παιδιατρους και τους μικροβιολογους ειναι λαθος, και συνεπως οδηγει σε λαθος αποτελεσμα και λαθος θεραπεια. Αρα, πρεπει να γινει απο ειδικο Γυναικολογο παιδων για να μπορεσουμε να περασουμε μεσα απο τον παρθενικο υμενα με ασφαλεια.

 

Επισης, με την ευκαιρια αυτης της επισκεψης θα ελεγχθει και η περιπτωση πρωιμης ηβης, την οποια υποψιαζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα σας.Διανύω την έκτη εβδομάδα της κύησης μου έπειτα απο εξωσωματική.Εδώ και 6 ημέρες έχω καφέ υγρά.Σταμάτησαν για 1 ημέρα και μετά ξανά.Συνεχίζω και παιρνω την αγωγή μου utrogestan 2(π-μ-β) και divina. Δεν ξέρω πόσο ανησυχητικό είναι.Αμνιακο σάκκο εχουμε δει στο υπέρηχο 9/11/12 με καλά εμβρυακά στοιχεία απ ότι είπε ο γιατρός.Απο την επόμενη μέρα μου εμφανίστηκαν τα συμπτωματα του καφέ (δεν ξέρων αν είναι αίμα).Τις περισσοτερες ώρες της ημέρας τις περνάω ξαπλωμένη κατόπιν υπόδειξης του ιατρού μου. Χρειάζεται να ανησυχώ ?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!

 

Ειναι πιθανο να εχετε "καφε" εξαιτιας του υπερηχογραφηματος, αν κανατε κολπικο υπερηχογραφημα. Αν η εξεταση ηταν "βιαια" μπορει να προκαλεσε καποια μικρη ρηξη των αγγειων ή και μικροαποκολληση. Αυτό φαινεται ακομα πιο πιθανο, καθως τα "καφε" παρουσιαστηκαν την επομενη ημερα του υπερηχογραφηματος.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα Εχω προσφατες αιμοληπτικες τιμες fsh 36.1 , lh 26.4 και αρνητικες τις Ε2 , προλακτινη επίσης .ΟΙ εξετασεις μου δώθηκαν από ενδοκρινολόγο.

Ψάχνω για γυναικολόγο αυτη τη στιγμή , θα θελα να μαθω τη γνωμη σας για την DHEA ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα Εχω προσφατες αιμοληπτικες τιμες fsh 36.1 , lh 26.4 και αρνητικες τις Ε2 , προλακτινη επίσης .ΟΙ εξετασεις μου δώθηκαν από ενδοκρινολόγο.

Ψάχνω για γυναικολόγο αυτη τη στιγμή , θα θελα να μαθω τη γνωμη σας για την DHEA ευχαριστω

 

Οι εξετάσεις σας είναι ενδεικτικές πρόωρης έκπτωσης της λειτουργίας των ωοθηκών. Παρά πολλά εξαρτώνται από το ιστορικό σας και τις επιθυμίες σας. Επίσης, υπάρχουν σαφέστατα και άλλες συμπληρωματικές εξετάσεις που πρέπει να γίνουν. Δυστυχώς δεν γνωρίζω βασικά στοιχεία για εσάς και την κατάσταση σας και συνεπώς δεν μπορώ να σας δώσω συγκεκριμένες πληροφορίες.

Η συζήτηση είναι τεράστια και δεν είναι δυνατόν να γίνει σε σοβαρό επίπεδο, μέσα από λίγες λέξεις ενός μηνύματος, για να μπορέσω να σας βοηθήσω όπως επιθυμώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αν παιρνεις primolut και μεινεις εγκυος μετα τη διακοπή ερχεται αιμα υποχρεωτικα ή όχι? αυτο δεν το εχω καταλαβει. για 6 μηνες θα τα παιρνω λόγω χαμηλής προγεστερόνης και αστατου κυκλου. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν παιρνεις primolut και μεινεις εγκυος μετα τη διακοπή ερχεται αιμα υποχρεωτικα ή όχι? αυτο δεν το εχω καταλαβει. για 6 μηνες θα τα παιρνω λόγω χαμηλής προγεστερόνης και αστατου κυκλου. ευχαριστω

 

Όχι δεν ερχεται αιμα, καθως η ορμόνη συνεχιζεται να παραγεται πλεον απο τον πλακουντα, σε μεγαλες ποσοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. Χριστόπουλε!

 

Είμαι 32 ετών και είμαι έγκυος στην 23 εβδομάδα κύησης. Κάνοντας τον υπέρηχο β' επιπέδου στις 20 εβδομάδες και 3 ημέρες, μου βρήκαν μία ηχογενή εστία στην καρδούλα του μωρού καθώς και ήπιο υπερηχογενές έντερο. Το μήκος τραχήλου μου είναι ήδη 17mm από την αυχενική κιόλας διαφάνεια, και ο πλακούντας μου βρέθηκε grade II με λίμνες οπίσθιος υψηλός, από οπίσθιος χαμηλός που ήταν στην αυχενική διαφάνεια. Είχα επίσης δει λίγο αίμα στον 2ο μήνα κυυήσεως. Παίρνω utrogenstan από τον 3ο μήνα κύησης, 1 ενδοκολπικά κάθε βράδυ των 200. Έχω ήδη ένα παιδάκι, και είχα μία άριστη εγκυμοσύνη με κανάνα πρόβλημα.

Ήθελα να σας ρωτήσω γιατρέ πως αξιολογείτε τα ευρήματα της β' επιπέδου. Μ' αυτά τα ευρήματα εσείς θα συστήνατε αμνιοπαρακέντηση?

Ποια η γνώμη σας για το μήκος τραχήλου και τον πλακούντα? Θα έπρεπε να είμαι σε κατάκλιση?

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά είμαι αρκετά αγχωμένη!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ. Χριστόπουλε!

 

Είμαι 32 ετών και είμαι έγκυος στην 23 εβδομάδα κύησης. Κάνοντας τον υπέρηχο β' επιπέδου στις 20 εβδομάδες και 3 ημέρες, μου βρήκαν μία ηχογενή εστία στην καρδούλα του μωρού καθώς και ήπιο υπερηχογενές έντερο. Το μήκος τραχήλου μου είναι ήδη 17mm από την αυχενική κιόλας διαφάνεια, και ο πλακούντας μου βρέθηκε grade II με λίμνες οπίσθιος υψηλός, από οπίσθιος χαμηλός που ήταν στην αυχενική διαφάνεια. Είχα επίσης δει λίγο αίμα στον 2ο μήνα κυυήσεως. Παίρνω utrogenstan από τον 3ο μήνα κύησης, 1 ενδοκολπικά κάθε βράδυ των 200. Έχω ήδη ένα παιδάκι, και είχα μία άριστη εγκυμοσύνη με κανάνα πρόβλημα.

Ήθελα να σας ρωτήσω γιατρέ πως αξιολογείτε τα ευρήματα της β' επιπέδου. Μ' αυτά τα ευρήματα εσείς θα συστήνατε αμνιοπαρακέντηση?

Ποια η γνώμη σας για το μήκος τραχήλου και τον πλακούντα? Θα έπρεπε να είμαι σε κατάκλιση?

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά είμαι αρκετά αγχωμένη!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

 

Παρακαλώ θεωρείστε άκυρο το ανωτέρο ερώτημα!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!!λοιπον θελω να με βοηθεσετε..εγω παντα καταλαβαινα οταν ημουν στις γονιμες μερες γιατι ειχα καφε υγρα και με ειχε πει ενας γιατρος πως δεν ειναι κατι σοβαρο,απλα τα τελευτεια χρονια εκτος το οτι εχω καφε εχω και πολυ πονο και πρηξημο σαν να εχω περιοδο,τον ιουλιο εκανα κολπικο υπερυχο και βρηκα οτι εχω μια κυστη 2,5 εκατοστα. δεν εχω σταθερο κυκλο τους περισσοτερους μηνες. με ηρθε περιοδος 29 οκτ, και 29 νοεμβριου,απο την εβδομη μερα του κυκλου ειχα καφε λιγα ομως και αρχισα ελαφρα να ποναω ομως απο την δευτερα αν δεν κανω λαθος μεχρι σημερα ειχα ποιο πολλα καφε υγρα και απιστευτο πονο αφου οταν με επιανε να κατουρησω δεν μπορουσα να κρατηθω αισθανομουνα σαν τα κρατουσα ωρες.απλα δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο με ταλαιπωρει που ολοκληρο το μηνα θα ειμαι πρησμενη και θα ποναω και για μερικες μερες να ειμαι καλα.μιπως μπορειτε να με βοηθεσετε?σας κατατοπισα σωστα??σας ευχαριστω παρα πολυ και περιμενω συντομα την απαντηση σας....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπερα!!λοιπον θελω να με βοηθεσετε..εγω παντα καταλαβαινα οταν ημουν στις γονιμες μερες γιατι ειχα καφε υγρα και με ειχε πει ενας γιατρος πως δεν ειναι κατι σοβαρο,απλα τα τελευτεια χρονια εκτος το οτι εχω καφε εχω και πολυ πονο και πρηξημο σαν να εχω περιοδο,τον ιουλιο εκανα κολπικο υπερυχο και βρηκα οτι εχω μια κυστη 2,5 εκατοστα. δεν εχω σταθερο κυκλο τους περισσοτερους μηνες. με ηρθε περιοδος 29 οκτ, και 29 νοεμβριου,απο την εβδομη μερα του κυκλου ειχα καφε λιγα ομως και αρχισα ελαφρα να ποναω ομως απο την δευτερα αν δεν κανω λαθος μεχρι σημερα ειχα ποιο πολλα καφε υγρα και απιστευτο πονο αφου οταν με επιανε να κατουρησω δεν μπορουσα να κρατηθω αισθανομουνα σαν τα κρατουσα ωρες.απλα δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο με ταλαιπωρει που ολοκληρο το μηνα θα ειμαι πρησμενη και θα ποναω και για μερικες μερες να ειμαι καλα.μιπως μπορειτε να με βοηθεσετε?σας κατατοπισα σωστα??σας ευχαριστω παρα πολυ και περιμενω συντομα την απαντηση σας....

 

 

Αγαπητή φίλη,

 

υπαρχουν παρα πολλα στοιχεια που δεν γνωριζω. Ηλικια? Παιδια? Πως ειναι αυτη η κυστη ? Σε ποια ημερα του κυκλου κανατε τον υπερηχο? κλπ κλπ κλπ!!! Δυστυχως το προβλημα σας ειναι δυσκολο να λυθει μεσα απο τις λιγες γραμμες ενος μηνύματος. Μακαρι να μπορεσω να σας βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα αγαπητε γιατρε και καλη χρονια. Ευχαριστουμε που παντα μας βοηθατε με τις συμβουλες σας. Θελω να σας ρωτησω.Εκανα χοριακη στις 20/12 με αποτελεσμα 2086 με τελευταια περιοδο 7/11. Ο γιατρος μου ζητησε να επαναλαβω αλλες 2 να δει πως ανεβαινει και θα με δει στις 7/1 λογω(γιορτων απουσιαζω). Χτες ειχα λιγες καφε εκκρισεις οπως και λιγο σημερα οχι ομως αιμα. συμβαινει κατι ανησυχητικο η ειναι φυσιολογικο?Ακομα νοιωθω ελαχιστα τραβηγματα χαμηλα στην κοιλια. Να επαναλαβω την χορικη η ειναι περιτο? Ειναι φυσιολογικες οι εκκρισεις η ειναι κατι αλλο? Ευχαριστω για την βοηθεια και τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα αγαπητε γιατρε και καλη χρονια. Ευχαριστουμε που παντα μας βοηθατε με τις συμβουλες σας. Θελω να σας ρωτησω.Εκανα χοριακη στις 20/12 με αποτελεσμα 2086 με τελευταια περιοδο 7/11. Ο γιατρος μου ζητησε να επαναλαβω αλλες 2 να δει πως ανεβαινει και θα με δει στις 7/1 λογω(γιορτων απουσιαζω). Χτες ειχα λιγες καφε εκκρισεις οπως και λιγο σημερα οχι ομως αιμα. συμβαινει κατι ανησυχητικο η ειναι φυσιολογικο?Ακομα νοιωθω ελαχιστα τραβηγματα χαμηλα στην κοιλια. Να επαναλαβω την χορικη η ειναι περιτο? Ειναι φυσιολογικες οι εκκρισεις η ειναι κατι αλλο? Ευχαριστω για την βοηθεια και τον χρονο σας.

 

Η επαναληψη μια φορα της χορειακής εχει νοημα. Η δευτερη επαναληψη συνηθως δεν εχει νοημα, εκτος και αν υπαρχει προβλημα απο την προηγουμενη μετρηση.

 

Το καφε χρωμα δεν πρεπει να σας τρομαζει... συνηθως ειναι αθωο. Το κοκκινο μας προβληματιζει.

 

Τεραστια σημασια εχει όμως και η ποσοτητα του αιματος ή των εκκρισεων.

 

Προσοχη στις δραστηριοτητες σας. Οχι πολλα βαρη ή εντονη δραστηριοτητα.

 

Χρόνια πολλά!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησωω ποσο θα ψηλωσει ακομα η κορη μου?? της ηρθε η περιοδος στα 12 χρονων και ειχε υψος 1,58...τωρα ειναι 15 χρονων και εχει υψος 1,67...εγω ειμαι 1,71 και ο πατερας της 1,73...ποσο 9α ψηλωσει ακομα???:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, πόσταρα τη ερώτηση και στο ανάλογο Thread. Θα ήθελα να κάνω μια ερώστηση σχετικά με το ουρεόπλασμα. Πήγα πρόσφατα στο γυναικολόγο για εξέταση ρουτίνας, χωρίς να έχω συμπτώματα ή ενοχλήσεις. Έκανα πλήρη καλλιέργια και βγήκαν όλα αρνητικά εκτός από το ουρεόπλασμα. Ο γιατρός, μου έγραψε αντιβίωση, Vibramycin σε συνδιασμό με Zinfect, αλλά μου έγραψε και μια κολπική κρέμα, Vagiclin 2 φορές τη μέρα για 14 μέρες, όσο δηλαδή θα πέρνω τα χάπια. Απʼότι έψαξα, η συγκεκριμένη κρέμα στοχεύει γενικά σε διάφορα βακτήρια και όχι ειδικά σε βακτήρια της οικογένειας ουρεοπλάσματος. Έχω ενδοιασμούς για τη κρέμα γιατί έχω 5 χρόνια να πάρω οποιοδήποτε γυναικολογικό φάρμακο και θεωρώ λογικό να έχω μια ποικιλόμορφη χλωρίδα. Φοβάμαι ότι με τη κρέμα θα διαταραχθεί η χλωρίδα και πιθανότατα να πάθω μυκητιάσεις, καντιντίαση ή κάτι άλλο. Τι θα μου προτείναμε, για τη θεραπεία? Εγώ τείνω στο να πάρω μόνο τα χάπια.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ γιατρε,

Είμαι στην 12 μερα απο σπερματεγχυση.την δευτέρα 14/1 θα πάω για εξεταση β χοριακης,με εξεταση αίματος.Σήμερα το πρωι έκανα τεστ εγκυμοσυνης στο πιστοί κ έδειξε αρνητικο.

Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση την δευτερα που θα κανω εξεταση αιματος να δείξει ενα θετικο αποτελεσμα και επομένως εγκυμοσυνη,λέτε ειναι νωρίς ακομη αν και είμαι στην 12 μερα κ το τεστ στο σπιτι να μην δείχνει θετικο;(το συγκεκριμένο τεστ που έχω κάνει Έχει ευαισθησία 20 μοναδες hcg).

Περιμένω την απάντηση σας.

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...