Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

καληδπερα γιατρε ευχομαι καιελπιζω να ειστε καλα..........την πεμπτη εμαθα μετα απο εξεταση υπερηχου οτι εχω ινομυωμα ......αρχικα μου πανικοβληθηκα σφεφτηκα εινα καρκινος και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε...........ο γιατρος με καθυσηχασε λεγοντας οτι δεν ειναι τιποτα κακο,και επειδη προσπαθουμε για μωρα μου ειπε οτι ειναι πολυ εξωτερικα και οτι δεν εμποδιζει στη συλληψη και οτι δεν χρειαζεται να το αφαιρεσουμε............αυτο που με ανησυχησε ειναι τοι τον μαιο εκανα αποξεση πολυποδα και τοτε ο γιατρος μου δεν ειχε δει ινομυωμα υπαρχει περιπτωση να εμφανιστηκε μετα;;;;;;και δευτερον θα ηθελα να μου πειτε οτι αν ειναι εξωτερικα οπως μου ειπε ο γιατρος δεν υπαρχει προβλημα για συλληψη;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Γιατρέ,

Έχω μια κόρη 5,5 ετών. Σε ηλικία 2,5 ετών παρουσίασε έντονη ενόχληση στο πλύσιμο με παιδικά υγρά σαπούνια μπάνιου και πολύ συχνά ελαφρά συγκάματα, τα οποία αντιμετωπίζονταν με ειδικές κρέμες. Ξεκινήσαμε να την πλένουμε με ειδικά σαπούνια για μικρά κορίτσια, οι ενοχλήσεις σταμάτησαν, αλλά τα συγκάματα παρέμειναν. Κάναμε 2 φορές εξέταση υγρού (από το αιδοίο) και τη μια φορά διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος και την άλλη σταφυλόκοκκος. Στην επάλειψη με ειδική κρέμα αντέδρασε πολύ άσχημα γιατί πονούσε. Αντιβίωση δεν πήρε ποτέ. Απλά την πλέναμε και κάθε 7 μέρες περίπου που συγκαιόταν της βάζαμε κρέμα για συγκάματα. Στα 4,5 την πήγα σε γυναικολόγο και συνέστησε πλύσεις με χαμομήλι πρωί-βράδυ, αλλά και αυτό δεν βοήθησε. Προχθές, κάποιος παιδίατρος (αναφέροντας του τα συγκάματα) μου συνέστησε να της αλλάζω 3 φορές την μέρα εσώρουχο, να της φοράω φούστες, και να της βάζω κρέμα fucidin, αλλά φοβάμαι ότι πάλι θα τσιρίξει από τον πόνο. Από ένα σημείο και πέρα πίστευα ότι η ευαισθησία της οφείλεται στα ούρα της και στην λευκή, ευαίσθητη επιδερμίδα της (δήλωση γυναικολόγου). Φυσικά προσέχουμε τα υλικά των εσωρούχων, και αποφεύγουμε τα στενά ρούχα (παντελόνια). Περιμένω την απάντησή σας ή την υπόδειξη ενός συνεργάτη σας στην Θεσσαλονίκη. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κύριε Χριστόπουλε γεια σας και πάλι.Θα ήθελα την συμβουλή σας σε ένα θέμα που έχω.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 6 Αυγούστου.Από τότε δεν μου ξαναήρθε περίοδος.Την 14η ημέρα του κύκλου μου είχα πολύ δυνατούς πόνους περιόδου (εννοώ τον Αύγουστο) και την ίδια μέρα έντονες ανακατωσούρες.Οι ανακατωσούρες συνεχίστηκαν και μου πήγε το μυαλό σε εγκυμοσύνη.Έκανα τεστ την 46η μέρα του κύκλου μου και βγήκε αρνητικό όποτε σκέφτηκα πως θα μου έρθει περίοδος αλλά περίοδος δεν μου έχει έρθει.Το μόνο που έχω όλο αυτόν τον καιρό είναι που και που πονάκια περιόδου και πάρα πολλά υγρά.Δεν ξέρω τι να κάνω και τι να σκεφτώ.Υπάρχει κάποια εξέταση που θα μπορούσα να κάνω για να βρω τι συμβαίνει;Συνήθως οι περισσότερες μέρες που κάνει να μου έρθει περίοδος είναι 45 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα.Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση,αλλά πριν την κάνω θα σας θέσω όλα τα δεδομένα όσο καλύτερα μπορώ,ώστε να έχετε και εσείς μια καλύτερη εικόνα.Εδώ και 15 μήνες προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδάκι,αλλά δυστυχώς δεν έχει έρθει.Το Μάιο που μας πέρασε αρχίσαμε να κάνουμε εξετάσεις με τον άντρα μου για να δούμε τι συμβαίνει.Το σπερμοδιάγραμμά του έχει τιμές στα κατώτατα φυσιολογικά,δίνει δηλαδή εγκυμοσύνη αλλά έχουμε 12.000.000 σπερματοζωάρια/ml και 42% κινητικότητα την πρώτη ώρα και 12% πρόσθια προωθητική.Οι ορμονολογικές εξετάσεις οι δικές μου είναι καλές καθώς και του προγεννητικού ελέγχου(βρέθηκε μεν ουρεόπλασμα,αλλά πήραμε και οι δύο αντιβίωση).Έκανα σαλπιγγογραφία και οι σάλπιγγες είναι διαβατές.Όμως βρέθηκε ανατομική ανωμαλία στη μήτρα.Είναι τοξοειδής.Ο γιατρός μου μου ανέφερε ότι μπορεί να προκαλέσει υπογονιμότητα,αλλά είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι'αυτό γιατί η μήτρα είναι έτσι από τη φύση της,οπότε πρότεινε σπερματέγχυση.Πήγα και σε δεύτερο γιατρό,που δεν έδωσε καν σημασία στο σχήμα της μήτρας και λέγοντας πως δεν βλέπει κάποιο σοβαρό θέμα υπογονιμότητας με συμβούλευσε να προσπαθήσω και το καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη βλέπουμε.Πέρασε το καλοκαίρι και δεν έμεινα έγκυος,οπότε επισκεύτηκα έναν γιατρό ειδικό σε θέματα υπογονιμότητας,ο οποίος μου είπε να κάνω υστεροσκόπηση,ώστε να διορθώσουμε το ανατομικό πρόβλημα της μήτρας και μετά να συνεχίσω για 6 ακόμα μήνες την προσπάθεια μόνη μου με τον άντρα μου.Ο τελευταίος γιατρός βλέπει στην σαλπιγγογραφία μου εικόνα διαφραγματικής μήτρας και μου είπε ότι σαφώς η μήτρα μου δίνει εγκυμοσύνη,όμως αφού έχουν περάσει 15 μήνες πρέπει να το κάνω γιατί κάτι τέτοιο προκαλεί υπογονιμότητα,καθώς επίσης ακόμα κι αν μείνω έγκυος αν το έμβρυο κάτσει πάνω σε εκείνο το σημείο(που κάνει σαν σχήμα καρδιάς)επειδή δεν θα αιματώνεται θα το αποβάλει ο οργανισμός.Όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί πάρα πολύ,με τις διαφορετικές προσεγγίσεις των γιατρών και δυσκολεύομαι να πάρω μια απόφαση.Καταλαβαίνω πως για να μου δώσετε μια ξεκάθαρη απάντηση θα έπρεπε μάλλον να δείτε τη σαλπιγγογραφία μου,όμως δεν ζητάω από εσάς διάγνωση,αλλά αν μπορείτε να μου δώσετε μια κατεύθυνση.Μπορεί από την υστεροσκόπηση να δημιουργηθούν συμφίσεις και τελικά πάλι να μην λυθεί το πρόβλημα?Θεωρείτε πως αν την κάνω θα έχω λιγότερα οφέλη απ'ότι κέρδος?Σκέφτομαι πως αν πάω και σε τέταρτο γιατρό θα μπλεχτώ ακόμη περισσότερο.Επίσης να σας πω πως τόσο εγώ όσο και ο άντρας μου οδεύουμε στα 35 μας χρόνια.Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τον κόπο σας.

 

Όπως σωστά λέτε, αν δεν δω εξετασεις δεν μπορω να εχω ξεκαθαρη αποψη. Πιστευω οτι αν υπαρχει διαφραγμα, καλο ειναι να αφαιρεθει, αν και παρα πολλες γυναικες εχουν μεινει εγκυες παρα το διαφραγμα που είχαν.

Αν ειναι απλα τοξοειδης, δεν πιστευω οτι θα σας βελτιωσει κατα πολυ τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης.

 

Πιστευω οτι μαλλον το προβλημα σας ειναι το σπερμα (φυσιολογικες τιμες ειναι πανω απο 20.000.000/ml) ή καποιος άλλος παραγοντας τον οποίο δεν εχετε εξετασει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα σας!

τελευταια μου περιοδος στις 03/09 με κυκλο 29προς30...

με τον συζηγο μου ηρθαμε σε επαφη την 12ηπρος 13η και την 14ηπρος 15η μερα(και λεω ''προς'' επειδη ηταν μετα τις 2 το βραδυ.ελπιζω να μην σας μπερδεψα!)

εδω και 3 μερες εχω πονακια χαμηλα στην κοιλια μου,πριξηματακια,και αρκετα κολπικα υγρα διαυγη!το ερωτημα μου ειναι η ωορρηξια μου ποια μερα ειναι?

 

Περιπου την 15 με 16η ημέρα. Καλη επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας Κυριε Χριστοπουλε.

 

Πριν λιγες μερες εκανα κολπικη καλλιεργεια και διαγνωστηκε E.coli & cadida

περνω αντιβιωση Αγκουμεντιν, Σταμπιναλον και κολπικη κρεμα Λουμεξιν

 

Για θεραπεια περιπου 2 βδομαδων, ενω στο συζηγο μου μονο για 2 μερες μου εκανε εντυπωση, γιατι τοσο λιγο? δεν θα επρεπε οσες μερες κανω εγω να κανει και ο συζηγος?

 

Αυτο το μηνα ξεκιναω περιπου 25-26 ενεσης για την εξωσωματικη και συνχρονος θα κανω και τη θεραπεια για τα μικροβια ειναι επικυνδινο?

 

Υπαρχει περιπτωση τα μικροβια που εχω να επιρεασουν την εξωσωματικη? και να ειναι εμποδια για να πετυχη εγκυμοσινη?

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

Θεραπεια 2 εβδομαδων ειναι υπερβολικη. Ο συζυγος για τους μυκητες πρεπει να ακολουθησει θεραπεια 3-7 ημερων (αναλογα με το φαρμακο που θα παρει).

 

Δεν υπαρχει προβλημα με την ταυτοχρονη ληψη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ειμαι στην 34 εβδομάδα κυησης την προηγουμενη εβδομαδα εκανα εξεταση doppler και εδειξε το αμνιακο υγρο στα κατώτερα φυσιολογικά ορια .μπορώ να κανω κατι για να αλλάξει αυτο?αν δεν αλλάξει πάμε για τοκετο πιο γρήγορα?α υπηρχε και μια απλη περιτυλιξη του λωρου στον αυχενα .

 

Το κατωτερο φυσιολογικό είναι ...φυσιολογικό. Αν παραμείνει έτσι, τότε δεν χρειαζεται να προχωρησετε σε τοκετό γρηγοροτερα. Υπαρχουν και συμπληρωματικες εξετασεις που μπορειτε να κανετε για να εχετε μια καλυτερη εικονα της καταστασης. Δυστυχως δεν έχω πληρη εικονα των εξετασεων σας και δεν μπορω να δωσω λεπτομερεστερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ Χριστόπουλε,

Προσπαθούμε εδώ κι 'εναν χρόνο να μείνω έγγυος, ωστόσο ο κύκλος μου είναι ασταθής (πάντα μικρότερος των 28 ημερών) και ο προγεννητικός έδειξε οριακά χαμηλή την κορτιζόλη μου. Ο γυναικολόγος μου μού συνέστησε εξάμηνη αγωγή με cyclacur και μετά αν δεν μείνω έγγυος θα με παραπεμψει σε ενδοκρινολόγο για παραπάνω εξετάσεις. θα ήθελα απλά και την δική σας γνώμη πάνω στο θέμα μου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Σαφως και χρειαζεστε εξετασεις για να δειτε γιατι ο κυκλος σας δεν ειναι σταθερος, αλλά μονο αν η διακυμανση ειναι μεγαλη. Διαφορετικα μπορει να υπαρχει καποιο άλλο προβλημα το οποίο θα επρεπε να εχετε εξετασει.

Link to comment
Share on other sites

καληδπερα γιατρε ευχομαι καιελπιζω να ειστε καλα..........την πεμπτη εμαθα μετα απο εξεταση υπερηχου οτι εχω ινομυωμα ......αρχικα μου πανικοβληθηκα σφεφτηκα εινα καρκινος και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε...........ο γιατρος με καθυσηχασε λεγοντας οτι δεν ειναι τιποτα κακο,και επειδη προσπαθουμε για μωρα μου ειπε οτι ειναι πολυ εξωτερικα και οτι δεν εμποδιζει στη συλληψη και οτι δεν χρειαζεται να το αφαιρεσουμε............αυτο που με ανησυχησε ειναι τοι τον μαιο εκανα αποξεση πολυποδα και τοτε ο γιατρος μου δεν ειχε δει ινομυωμα υπαρχει περιπτωση να εμφανιστηκε μετα;;;;;;και δευτερον θα ηθελα να μου πειτε οτι αν ειναι εξωτερικα οπως μου ειπε ο γιατρος δεν υπαρχει προβλημα για συλληψη;;;

 

Το αν πρεπει να αφαιρεθει ή όχι, εξαρταται απο το μεγεθος του. Αν ειναι εξωτερικο τοτε δεν εμποδιζει τη συλληψη, αλλά σε περιπτωση εγκυμοσυνης ειναι πολυ πιθανο να μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιατρέ,

Έχω μια κόρη 5,5 ετών. Σε ηλικία 2,5 ετών παρουσίασε έντονη ενόχληση στο πλύσιμο με παιδικά υγρά σαπούνια μπάνιου και πολύ συχνά ελαφρά συγκάματα, τα οποία αντιμετωπίζονταν με ειδικές κρέμες. Ξεκινήσαμε να την πλένουμε με ειδικά σαπούνια για μικρά κορίτσια, οι ενοχλήσεις σταμάτησαν, αλλά τα συγκάματα παρέμειναν. Κάναμε 2 φορές εξέταση υγρού (από το αιδοίο) και τη μια φορά διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος και την άλλη σταφυλόκοκκος. Στην επάλειψη με ειδική κρέμα αντέδρασε πολύ άσχημα γιατί πονούσε. Αντιβίωση δεν πήρε ποτέ. Απλά την πλέναμε και κάθε 7 μέρες περίπου που συγκαιόταν της βάζαμε κρέμα για συγκάματα. Στα 4,5 την πήγα σε γυναικολόγο και συνέστησε πλύσεις με χαμομήλι πρωί-βράδυ, αλλά και αυτό δεν βοήθησε. Προχθές, κάποιος παιδίατρος (αναφέροντας του τα συγκάματα) μου συνέστησε να της αλλάζω 3 φορές την μέρα εσώρουχο, να της φοράω φούστες, και να της βάζω κρέμα fucidin, αλλά φοβάμαι ότι πάλι θα τσιρίξει από τον πόνο. Από ένα σημείο και πέρα πίστευα ότι η ευαισθησία της οφείλεται στα ούρα της και στην λευκή, ευαίσθητη επιδερμίδα της (δήλωση γυναικολόγου). Φυσικά προσέχουμε τα υλικά των εσωρούχων, και αποφεύγουμε τα στενά ρούχα (παντελόνια). Περιμένω την απάντησή σας ή την υπόδειξη ενός συνεργάτη σας στην Θεσσαλονίκη. Σας ευχαριστώ.

 

Δυστυχως δεν ξερω καποιον στη Θεσ/κη που να μπορει να χειριστει το θεμα. Αυτος ειναι αλλωστε και ο λόγος για τον οποίο πολλα παιδια απο τη Βορεια Ελλαδα με επισκεπτονται.

 

Η κόρη σας χρειαζεται απαραιτητα εξεταση κολπικου υγρου αλλά απο το βαθος του κόλπου. Εξωτερικη ληψη υγρου οδηγει σε λάθος αποτελεσμα, καθως βρισκει τα μικροβια του δερματος και οχι αυτα που υπαρχουν στον κόλπο. Η ληψη γινεται χωρις προβλημα απο εμπειρο παιδογυναικολογο, διαμεσου μιας μικρης οπης που υπαρχει φυσιολογικα στον παρθενικο υμενα. Καλό ειναι να δωθει λυση στο προβλημα γιατι η χρονιοτητα μπορει σπανιότερα να εχει καποιες επιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κύριε Χριστόπουλε γεια σας και πάλι.Θα ήθελα την συμβουλή σας σε ένα θέμα που έχω.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 6 Αυγούστου.Από τότε δεν μου ξαναήρθε περίοδος.Την 14η ημέρα του κύκλου μου είχα πολύ δυνατούς πόνους περιόδου (εννοώ τον Αύγουστο) και την ίδια μέρα έντονες ανακατωσούρες.Οι ανακατωσούρες συνεχίστηκαν και μου πήγε το μυαλό σε εγκυμοσύνη.Έκανα τεστ την 46η μέρα του κύκλου μου και βγήκε αρνητικό όποτε σκέφτηκα πως θα μου έρθει περίοδος αλλά περίοδος δεν μου έχει έρθει.Το μόνο που έχω όλο αυτόν τον καιρό είναι που και που πονάκια περιόδου και πάρα πολλά υγρά.Δεν ξέρω τι να κάνω και τι να σκεφτώ.Υπάρχει κάποια εξέταση που θα μπορούσα να κάνω για να βρω τι συμβαίνει;Συνήθως οι περισσότερες μέρες που κάνει να μου έρθει περίοδος είναι 45 μέρες...

 

Πρεπει να κανετε ενα υπερηχογραφημα εσω γεννητικων οργανων για να αποκλεισετε την πιθανοτητα υπαρξης καποιας κυστης στην ωοθηκη. Αν δεν υπαρχει κυστη, πρεπει να κανετε ορμονικες εξετασεις (παντα υπο τις καταλληλες προυποθεσεις).

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου ευχαριστώ για την απάντηση σας!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν αφορά εμένα.Μια ξαδέρφη μου είχε δυο αποβολές ,η δεύτερη παλλίνδρομη.Μπήκε στην διαδικασία των εξετάσεων αφου η ιστολογική μετά την απόξεση βγήκε καλή.Κοιτάνε για θρομβωφιλία.Είναι πολύ αγχωμένη και ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορούσατε να μου πείτε...Η διασταυρούμενη αντίδραση Λεμφοκυττάρων του συζύγου με ορό της συζύγου σε 22c+37c απέβη :Αρνητική .

Επίσης μετάλλαξη παράγοντα V Leiden A(G1691A)+MTGPFR C677T.Σε αυτά βγήκε ετεροζυγώτης.

ATG 4,9 +ATPO15 του θυροειδή .

NK-Λεμφοκύτταρα :12,3%

ANTI dsDNA Elisa ένα.

Αν μπορείτα να ου πείτε την άποψή σας για αυτά τα απότελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου ευχαριστώ για την απάντηση σας!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν αφορά εμένα.Μια ξαδέρφη μου είχε δυο αποβολές ,η δεύτερη παλλίνδρομη.Μπήκε στην διαδικασία των εξετάσεων αφου η ιστολογική μετά την απόξεση βγήκε καλή.Κοιτάνε για θρομβωφιλία.Είναι πολύ αγχωμένη και ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορούσατε να μου πείτε...Η διασταυρούμενη αντίδραση Λεμφοκυττάρων του συζύγου με ορό της συζύγου σε 22c+37c απέβη :Αρνητική .

Επίσης μετάλλαξη παράγοντα V Leiden A(G1691A)+MTGPFR C677T.Σε αυτά βγήκε ετεροζυγώτης.

ATG 4,9 +ATPO15 του θυροειδή .

NK-Λεμφοκύτταρα :12,3%

ANTI dsDNA Elisa ένα.

Αν μπορείτα να ου πείτε την άποψή σας για αυτά τα απότελέσματα...

 

Χρειαζεται λιγο βοηθεια για να εχει καλυτερες πιθανοτητες για μια εγκυμοσυνη. Καλο ειναι να ακολουθησει τις συμβουλες καποιου γιατρου που θα επιλεξει. Για παραδειγμα για την ετεροζυγωτια του Leiden θα συστηνα να ακολουθησει καποια ηπια αντιπηκτικη αγωγη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε.Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Ημουν 8 βδομαδων εγκυος και απεβαλα. Εχοντας ενα μεγαλο ινομυωμα 7-8 ποντων εκανα εξεταση ca 125 ενω ημουν εγκυος 8 βδομαδων και βγηκε 120. ειναι απο την εγκυμοσυνη 'η πρεπει κατι να δω? Σ ε ποσο καιρο πρεπει να πεσει αν ειναι απο την εγκυμοσυνη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας γιατρε.Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Ημουν 8 βδομαδων εγκυος και απεβαλα. Εχοντας ενα μεγαλο ινομυωμα 7-8 ποντων εκανα εξεταση ca 125 ενω ημουν εγκυος 8 βδομαδων και βγηκε 120. ειναι απο την εγκυμοσυνη 'η πρεπει κατι να δω? Σ ε ποσο καιρο πρεπει να πεσει αν ειναι απο την εγκυμοσυνη?

 

Αρχικά θέλω να σας πω οτι λυπάμαι για την αποβολή.

 

Το δεύτερο θέμα είναι να μάθουμε που ακριβώς βρίσκεται το ινομύωμα και κατά πόσο δυσκολεύει την κύηση.

 

Τρίτο, το Ca 125 είναι ένας γενικός δείκτης φλεγμονής και δεν σχετίζεται απαραίτητα με το ινομύωμα ή την εγκυμοσύνη. Για παράδειγμα, είναι οριακά αυξημένο στις καπνίστριες.

Καλό είναι να το διερευνήσετε και να επαναλάβετε την εξέταση σε 1 περίπου μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα!

θα ήθελα και γω να σας πώ το θέμα που με απασχολεί.... Είμαι στην 28η εβδομάδα κύησης και πρίν απο κανενα μήνα περίπου είχα τσούξιμο στην ουρήθρα - κλειτορ@@@, κάτι πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και υγρά όχι όμως δύσοσμα.... Το είχα πεί τοτε στον γιατρό μου, είχαμε κάνει γενική και καλλιέργεια ούρων και κολπικού υγρού, όλα καθαρα! Μου περασε τελικά και χθές μετά απο 9 ώρες στην δουλειά και κούραση, για να πώ την αλήθεια, ξανα εμφανίστηκαν τα συμπτώματα, πλήθηκα και με betadine αλλά εξακολουθούν. όχι οτι υποφέρω απλά ειναι ενοχλητικό... εχω αρχισει και πινω νερα σε περιπτωση που είναι ουρολοίμωξη αλλά τίποτα! εχω προγραμματισμένο ραντεβού με τον γιατρό μου την αλλή εβδομάδα. λέτε να είναι κάτι σοβαρό, να το επισπεύσω??? είχατε παρόμοια εμπειρία???

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θέλω να σας πω οτι λυπάμαι για την αποβολή.

 

Το δεύτερο θέμα είναι να μάθουμε που ακριβώς βρίσκεται το ινομύωμα και κατά πόσο δυσκολεύει την κύηση.

 

Τρίτο, το Ca 125 είναι ένας γενικός δείκτης φλεγμονής και δεν σχετίζεται απαραίτητα με το ινομύωμα ή την εγκυμοσύνη. Για παράδειγμα, είναι οριακά αυξημένο στις καπνίστριες.

Καλό είναι να το διερευνήσετε και να επαναλάβετε την εξέταση σε 1 περίπου μήνα.

 

Σας ευχαριστω για την απαντηση σας.

Το ινομυωμα ειναι πισω και πανω. μεσα στο μυικο ιστο μου ειπαν. Ενδοτοιχωματικο ισως? Το εχω 5 χρονια.Στη πρωτη επισκεψη ηταν ενα 2,5 και ενα 3 ποντους και στη δευτερα εγινε ενα 5,5.Το μικρεινα με διατροφη και τωρα ξαναμεγαλωσε.Δεν ενοχλει την μητρα και το μωρο.Ηταν μακρυα απο το μωρο. Απλα επειδη υπαρχει περιπτωση να ξαναβγει αν το αφαιρεσω μου ειπαν να δοκιμασω αλλη μια φορα ετσι και θα δουμε. Απλα με θορυβησε το 120u/ml αυτου του δεικτη. Περιμενα και χοριακη τοτε και αντι για το μωρο αγχωνομουν τελικα για τον δεικτη. Και τελικα απεβαλα. Η ενδομητριωση που εχω διαβασει οτι μπορει να ανεβασει τον δεικτη δεν φαινεται με το ματι? Δεν θα ειχα καποιο συμπτωμα αν ηταν ενδομητριωση. Και ο καρκινος ωοθηκων παλι κι αυτος δεν φαινεται με το ματι?Δεν φαινεται στον υπερυχο? Δεν θα ειχε κατι?Συγνωμη που ρωταω αλλα Δεν ξερω απο αυτα καθολου. Μετα οταν λεμε φλεγμονη ας πουμε κολπιτιδα? τι φλεγμονη? Και δεν καπνιζω ουτε ειμαι των καταχρησεων. Ειχα κιλα οταν το εβγαλα και οταν ειχα αδυνατισει μικραινε και μετα ξαναμεγαλωσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Μέσα σε ένα εξάμηνο είχα 2 παλίνδρομες εκ των οποίων της 2ης η ιστολογική εδειξε σημάδια πρωιμης μερικης μυλης κυησης κι ο καρυοτυπος του εμβρυου εδειξε τριπλοειδια.εκτοτε καναμε καρυοτυπο ζευγους οπου ηταν φυσιολογικος,ανοσολογικες εξετασεις και θρομβοφιλιας και το μονο που εχει βγει μεχρι στιγμης ειναι αρνητικα αντιπατρικα αντισωματα.τελος του μηνα θα κανω ορμονολογικες εξετασεις και μια καμπυλη ζαχαρου και αυριο μια καλλιεργεια κολπικου υγρου.επισης κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αναπτυσσω υποθυροειδισμο.

ηθελα να σας ρωτησω 3 πραγματα:

1)ποια η αποψη σας για τα αντιπατρικα;

2)η αποξεση της πρωιμης μερικης μυλης εγινε 4 ιουνιου θεωρειται πως θα μπορουσα να ξεκινησω προσπαθειες απο τον επομενο μηνα;

3)θεωρειτε απαραιτητη τη σαλπιγγογραφια μετα απο 2 αποξεσεις ή καποια άλλη εξεταση;(να σημειωσω πως μετα τη 2η αποξεση δεν κατεβαινε το αιμα της περιοδου γιατι ειχε κλεισει ο τραχηλος κι χρειαστηκε να γινει διανοιξη)

Σας υπερευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα!

θα ήθελα και γω να σας πώ το θέμα που με απασχολεί.... Είμαι στην 28η εβδομάδα κύησης και πρίν απο κανενα μήνα περίπου είχα τσούξιμο στην ουρήθρα - κλειτορ@@@, κάτι πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και υγρά όχι όμως δύσοσμα.... Το είχα πεί τοτε στον γιατρό μου, είχαμε κάνει γενική και καλλιέργεια ούρων και κολπικού υγρού, όλα καθαρα! Μου περασε τελικά και χθές μετά απο 9 ώρες στην δουλειά και κούραση, για να πώ την αλήθεια, ξανα εμφανίστηκαν τα συμπτώματα, πλήθηκα και με betadine αλλά εξακολουθούν. όχι οτι υποφέρω απλά ειναι ενοχλητικό... εχω αρχισει και πινω νερα σε περιπτωση που είναι ουρολοίμωξη αλλά τίποτα! εχω προγραμματισμένο ραντεβού με τον γιατρό μου την αλλή εβδομάδα. λέτε να είναι κάτι σοβαρό, να το επισπεύσω??? είχατε παρόμοια εμπειρία???

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

 

Σαφως και εχω παρομοια εμπειρια, καθως αυτο που αναφερετε δεν ειναι σπανιο. Απο τη στιγμη ομως που εχετε καποιο γιατρο που σας παρακολουθει δεν θα ηθελα να εμπλακω. Καλη επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την απαντηση σας.

Το ινομυωμα ειναι πισω και πανω. μεσα στο μυικο ιστο μου ειπαν. Ενδοτοιχωματικο ισως? Το εχω 5 χρονια.Στη πρωτη επισκεψη ηταν ενα 2,5 και ενα 3 ποντους και στη δευτερα εγινε ενα 5,5.Το μικρεινα με διατροφη και τωρα ξαναμεγαλωσε.Δεν ενοχλει την μητρα και το μωρο.Ηταν μακρυα απο το μωρο. Απλα επειδη υπαρχει περιπτωση να ξαναβγει αν το αφαιρεσω μου ειπαν να δοκιμασω αλλη μια φορα ετσι και θα δουμε. Απλα με θορυβησε το 120u/ml αυτου του δεικτη. Περιμενα και χοριακη τοτε και αντι για το μωρο αγχωνομουν τελικα για τον δεικτη. Και τελικα απεβαλα. Η ενδομητριωση που εχω διαβασει οτι μπορει να ανεβασει τον δεικτη δεν φαινεται με το ματι? Δεν θα ειχα καποιο συμπτωμα αν ηταν ενδομητριωση. Και ο καρκινος ωοθηκων παλι κι αυτος δεν φαινεται με το ματι?Δεν φαινεται στον υπερυχο? Δεν θα ειχε κατι?Συγνωμη που ρωταω αλλα Δεν ξερω απο αυτα καθολου. Μετα οταν λεμε φλεγμονη ας πουμε κολπιτιδα? τι φλεγμονη? Και δεν καπνιζω ουτε ειμαι των καταχρησεων. Ειχα κιλα οταν το εβγαλα και οταν ειχα αδυνατισει μικραινε και μετα ξαναμεγαλωσε.

 

Τα ινομυωματα δεν μικραινουν και ξαναμεγαλωνουν. Πιθανα ειναι το ιδιο, με σταθερο μεγεθος και στη μια εξεταση σας το μετρησαν σαν ενα 5,5 εκ και στην προηγουμενη σαν δυο 2,5 και 3 εκ.

 

Η ενδομητριωση φαινεται με το ματι αλλα για να δει καποιος μεσα στην κοιλια σας πρεπει να σας χειρουργησει, σωστά? Διαφορετικα δεν φαινεται συνηθως στον υπερηχο.

 

Αν αφαιρεθει ενα ινομυωμα δεν μπορει να ξαναβγει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!Μέσα σε ένα εξάμηνο είχα 2 παλίνδρομες εκ των οποίων της 2ης η ιστολογική εδειξε σημάδια πρωιμης μερικης μυλης κυησης κι ο καρυοτυπος του εμβρυου εδειξε τριπλοειδια.εκτοτε καναμε καρυοτυπο ζευγους οπου ηταν φυσιολογικος,ανοσολογικες εξετασεις και θρομβοφιλιας και το μονο που εχει βγει μεχρι στιγμης ειναι αρνητικα αντιπατρικα αντισωματα.τελος του μηνα θα κανω ορμονολογικες εξετασεις και μια καμπυλη ζαχαρου και αυριο μια καλλιεργεια κολπικου υγρου.επισης κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αναπτυσσω υποθυροειδισμο.

ηθελα να σας ρωτησω 3 πραγματα:

1)ποια η αποψη σας για τα αντιπατρικα;

2)η αποξεση της πρωιμης μερικης μυλης εγινε 4 ιουνιου θεωρειται πως θα μπορουσα να ξεκινησω προσπαθειες απο τον επομενο μηνα;

3)θεωρειτε απαραιτητη τη σαλπιγγογραφια μετα απο 2 αποξεσεις ή καποια άλλη εξεταση;(να σημειωσω πως μετα τη 2η αποξεση δεν κατεβαινε το αιμα της περιοδου γιατι ειχε κλεισει ο τραχηλος κι χρειαστηκε να γινει διανοιξη)

Σας υπερευχαριστω εκ των προτερων!

 

Δυστυχως καθε απαντηση μεσα απο μαιλ, για τοσο σοβαρες καταστασεις, ειναι παρακινδυνευμενη. Πολλα εξαρτωνται απο λεπτομερειες τις οποιες εγω δεν εχω στη διαθεση μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ.Χριστόπουλε.Ειμαι καινουργια στο φορουμ οπότε δεν κατέχω πολλά.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Εχω σταθερο κυκλο στις 26 ημέρες.Αυτή τη φορά την πρωτη ημερα περιοδου είχα μονο καφε υγρα,την επομένη κανονική ροή και επειτα για 2 ημερες πάλι μόνο καφέ υγρα.Μετά μου διακόπηκε η περιοδος.Δεν μου εχει ξανασυμβει κάτι παρόμοιο.Σημειωτεον τον Ιούλιο μηνα επισκευτηκα το γυναικολογο μου και όλα εδειχναν φυσιολογικα.Τι μπορει να μου συμβαίνει?Ανησυχω...Σας ευχαριστω εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ.Χριστόπουλε.Ειμαι καινουργια στο φορουμ οπότε δεν κατέχω πολλά.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Εχω σταθερο κυκλο στις 26 ημέρες.Αυτή τη φορά την πρωτη ημερα περιοδου είχα μονο καφε υγρα,την επομένη κανονική ροή και επειτα για 2 ημερες πάλι μόνο καφέ υγρα.Μετά μου διακόπηκε η περιοδος.Δεν μου εχει ξανασυμβει κάτι παρόμοιο.Σημειωτεον τον Ιούλιο μηνα επισκευτηκα το γυναικολογο μου και όλα εδειχναν φυσιολογικα.Τι μπορει να μου συμβαίνει?Ανησυχω...Σας ευχαριστω εκ των προταίρων.

 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Πιθανότατα ειναι λογω καποιας παροδικής ορμονικής μικροδιαταραχης. Αν ξανασυμβεί, τότε αξίζει να το διερευνήσετε. Αν δεν ξανασυμβεί, δεν αξίζει να το φοβάστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι μια γυναικα 29 χρονων, με ψιλοαστατο κυκλο θα ελεγα (κυμαινεται μεταξυ 28-34 ημερων) που ειχα παλιοτερα θεματα με κυστουλες που κ που..Παραθετω τις θερμοκρασιες που πηρα μετα την τελευταια μου περιοδο που ηρθε στις 22/9 κ θα ηθελα να μου πειτε ποτε εκανα ωορηξια κ ποτε κανονικα περιμενω να αδιαθετησω..Επισης αν υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης..Σς ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..Απλα να αναφερω οτι οι μετρησεις τις καθημερινες γινονται στις 7 το πρωι και Σαββατοκυριακο 1μιση με 2 ωρες μετα.Το σημειωνω κιολας στις παρενθεσεις.

 

22/9 (αρχη περιοδου) 36.1

23/9 36.3 (ξυπνησα 2 ωρες αργοτερα)

24/9 δεν πηρα

25/9 36.1

26/9 36.1

27/9 36.4

28/9 36.3

29/9 (καθαρισμα απο περιοδο) 36.4 (10 το πρωι)

30/9 36.1 (10 το πρωι + επαφη μες την μερα)

1/10 36.1

2/10 36.1

3/10 35.9 ( + επαφη)

4/10 36

5/10 36.1 (+ επαφη)

6/10 36.1 (9 το πρωι)

7/10 36.1 (9 το πρωι κ διαφανη υγρα )

8/10 35.8 ( + επαφη κ υγρα eggwhite ωορηξιας)

9/10 36.1 (κρεμωδη υγρα)

10/10 35.6 (φουσκωμα στην κοιλια κ διαφανη υγρα)

11/10 35.5 ( + επαφη κ κρεμωδη υγρα)

12/10 35.9 (πονος κ φουσκωμα στην κοιλια + υγρα sticky)

13/10 36.2 (9 το πρωι)

14/10 36.5 (10 το πρωι)

15/10 36.2 (sticky Υγρα)

16/10 36.1 (sticky υγρα)

17/10 36.5 (sticky Υγρα)

18/10 36.4 (sticky υγρα)

19/10 36.6 (sticky υγρα)

20/10 36.5 (8 το πρωι, αρκετα στεγνη ως προς τα υγρα κ πρησμενο στηθος κ αρχη πονου στα πλαγια κυριως που συνεχιζει ακομα)

21/10 36.6 (7μισι το πρωι sticky υγρα)

22/10 36.6 (sticky παχυρρευστα λευκα υγρα οχι ωορηξιας ομως κ ναυτια - αναγουλες το βραδυ κατα τον υπνο)

23/10 36.4 (sticky)

24/10 36.4 (ναυτια μες την μερα κ διαρροια κ sticky Υγρα)

25/10 36.7 αρχικα,μετα απο μιση ωρα κ πριν φυγω απο το σπιτι ειπα να ξαναμετρηθω απο περιεργεια κ εδειξε 36.4.. (επισης συνεχως γουργουρισμα στην κοιλια)

Αυτα εως τωρα γιατρε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...