Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατρε σας ζαλισα χιλια συγνωμη μια ερωτηση πως μπορουν να φυγουν οι κυστες...με λαπαροσκοπηση?αν ναι ποσο κοστιζει λογο ανεργιας ειμαι ανασφαλιστη πολυ θα ηθελα να εχω μια απαντηση σας:-(:oops:

 

Πριν φτασουμε να μιλαμε για χειρουργεια καλο ειναι να εχω μια καλυτερη εικονα σχετικα με τις εξετασεις σας.

 

Όπως καταλαβαίνετε, από τη στιγμή που είσαστε ανασφάλιστη, μιλάμε για λίγες χιλιάδες ευρώ. Πριν από αυτό όμως, σκοπός είναι κάθε γυναίκα να αποφεύγει όσο το δυνατόν το χειρουργείο. Ο γιατρός πρέπει να εξαντλεί όλα τα περιθώρια πριν προτείνει χειρουργείο. Για να το κάνω όμως αυτό πρέπει να ξέρω με λεπτομέρειες τις εξετάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ μου,στις 26 Νοεμβρίου 2011 γέννησα με καισαρική ένα κοριτσάκι λογω ισχιακής προβολής κι λόγω ότι γέρασε ο πλακούντας μου grade 3,γέννησα 36 εβδομάδων κι 3 ημερων ,2570 γρ.Δεν έκανα διαβήτη κύησης,ούτε πίεση είχα κι γενικά η εγκυμοσύνη μου ήταν τέλεια,

Σκεφτομαι να αρχίσω να προσπαθώ για δεύτερο ,υπάρχει περίπτωση να γεράσει πάλι πρόωρα ο πλακούντας μου???,παρεπιμπτόντως δεν έχω καπνίσει ποτέ κι γενικά κάνω υγεινή ζώή..

Τι θα πρέπει να κάνω για να μην μου γεράσει ο πλακούντας μου???

 

Δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα. Μπορεί να ήταν ενα τυχαίο γεγονός ή να είναι γενετικά προκαθορισμένο να έχει αυτήν την κατασκευή ο πλακούντας. Μπορει όμως να μην επαναληφθει.

Πιθανά να βοηθήσουν και κάποιες φαρμακευτικές ή παραφαρμακευτικες ουσίες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρέ! Θα ήθελα να ρωτήσω δυο παράγματα:

 

1)Ο κύκλος μου είναι 30-33 μέρες. Το γεγονός ότι οι μέρες ανάμεσα στην περίοδο δεν είναι σταθερες σημαίνει πως έχω ασταθή κύκλο;

 

2)Έκανα καισαρική πριν 3 μήνες περίπου. Μετά από 3 εβδομάδες εμφάνισα πόνο δεξιά στον γλουτό που άλλες φορές φεύγει άλλες φορές με ενοχλεί αρκετά και φτάνει μέχρι το μηρό. Δεν έχει πρηστεί το πόδι μου. Υπάρχει περίπτωση να είναι θρόμβωση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε.Την παρασκευη κλεινω 40 ημερες απο τοτε που γεννησα(με καισαρικη) και την αλλη εβδομαδα θα παω στο γιατρο μου να με δει.Θα ηθελα να μου πειτε τι εξεταση ακριβως θα κανω?Εκτος απο υπερηχο στη κοιλια θα κανω και κολπικο υπερηχο?Και κατι αλλο επαφες και γυμναστικη απο ποτε μπορω να ξεκινησω?Και η κοιλια μου χαμηλα πανω απο την τομη δεξια και αριστερα νιωθω σαν να με τσουζει οταν την ακουμπαω και δεν την νιωθω ακομα καλα ειναι λιγο μουδιασμενη γιατι?Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην σας κουρασα

 

Λυπάμαι αλλά απο τη στιγμη που εχετε το γιατρο σας δεν θα ηθελα να μπω αναμεσα. Ο καθε γιατρος εχει την δικη του τακτικη και πρακτικη στην αντιμετωπιση περιστατικων άρα δεν ξερω και τι ακριβως θα κανει ο γιατρος σας.

 

Σε ότι εχει να κανει με το μουδιασμα στην τομη, ειναι φυσιολογικο, καθως κοβονται και νευρικες αποληξεις οταν γινεται η τομη.

 

Ευχομαι να σας ζησει το παιδακι και να ειναι γερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας γιατρέ! Θα ήθελα να ρωτήσω δυο παράγματα:

 

1)Ο κύκλος μου είναι 30-33 μέρες. Το γεγονός ότι οι μέρες ανάμεσα στην περίοδο δεν είναι σταθερες σημαίνει πως έχω ασταθή κύκλο;

 

2)Έκανα καισαρική πριν 3 μήνες περίπου. Μετά από 3 εβδομάδες εμφάνισα πόνο δεξιά στον γλουτό που άλλες φορές φεύγει άλλες φορές με ενοχλεί αρκετά και φτάνει μέχρι το μηρό. Δεν έχει πρηστεί το πόδι μου. Υπάρχει περίπτωση να είναι θρόμβωση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Μια ή δυο ημερες πανω κατω δεν ειναι αξιες λόγου. Δεν θεωρουμε οτι ο κυκλος ειναι ασταθης, αλλά εχει μια μεταβλητοτητα.

 

Για τον πονο καλο ειναι να πατε σε καποιο γιατρο να το δει απο κοντα. Παντως θρόμβωση στο γλουτό δεν εχω ξανακούσει. Άλλωστε στη θρόμβωση ο πόνος είναι σταθερός και δεν πηγαινοέρχεται. Μάλλον ακούγεται σαν νευροπονος. Μήπως σχετίζεται με κάποια στάση του σώματος σας πχ όταν θηλάζετε????

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά απο τη στιγμη που εχετε το γιατρο σας δεν θα ηθελα να μπω αναμεσα. Ο καθε γιατρος εχει την δικη του τακτικη και πρακτικη στην αντιμετωπιση περιστατικων άρα δεν ξερω και τι ακριβως θα κανει ο γιατρος σας.

 

Σε ότι εχει να κανει με το μουδιασμα στην τομη, ειναι φυσιολογικο, καθως κοβονται και νευρικες αποληξεις οταν γινεται η τομη.

 

Ευχομαι να σας ζησει το παιδακι και να ειναι γερό.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για την ευχη σας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! γεννησα πριν 5 μηνες με καισαρικη,στις 23/2. πρωτη φορα μου ηρθε περιοδος 2 μηνες μετα. ακολουθησαν αλλες 2 περιοδοι στις 28 μερες ακριβως. τωρα εχω καθυστερηση, ειμαι στις 33 ημερες σημερα. χθες ειχα μονο μια σταγονα αιμα κ εκανα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο βγηκε αρνητικο. θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης καθως κ μετα απο ποσο καιρο επιτρεπεται να κανω 2η καισαρικη.

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και σε πρόσφατη εξέταση αίματος

τα αντισώματα ερυθράς IgG είναι 225,1 ενώ τα αντισώματα ερυθράς IgM είναι αρνητικά 0,34.

 

Υπάρχει λόγος ανησυχίας για την εγκυμοσύνη;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας γιατρε.Εχω τους τελευταιους 2 μηνες ανωμαλιες στη ροη της περιοδου.Κραταει 3 μερες με ελαχιστη ροη(ενω κρατουσε 5-6 και κανονικη ροη).Ειχα παει στον γιατρο μου προ δυμηνου και ειδε μια μικρη κυστη αλλα ειπε πως θα φυγει με την περιοδο.Υπαρχει πιθανοτητα σ αυτο να οφειλεται η ανωμαλια στην ροη περιοδου;

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! γεννησα πριν 5 μηνες με καισαρικη,στις 23/2. πρωτη φορα μου ηρθε περιοδος 2 μηνες μετα. ακολουθησαν αλλες 2 περιοδοι στις 28 μερες ακριβως. τωρα εχω καθυστερηση, ειμαι στις 33 ημερες σημερα. χθες ειχα μονο μια σταγονα αιμα κ εκανα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο βγηκε αρνητικο. θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης καθως κ μετα απο ποσο καιρο επιτρεπεται να κανω 2η καισαρικη.

σας ευχαριστω

 

Περίπτωση εγκυμοσυνης υπαρχει. Αν δεν σας εχει ερθει η περιοδος αυτες τις ημερες, ξανακαντε ενα τεστ. Αν ειναι και παλι αρνητικο, περιμενετε 1-2 εβδομαδες ακομα και αν δεν ερθει η περιοδος μιληστε με καποιο γυναικολογο της εμπιστοσυνης σας.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και σε πρόσφατη εξέταση αίματος

τα αντισώματα ερυθράς IgG είναι 225,1 ενώ τα αντισώματα ερυθράς IgM είναι αρνητικά 0,34.

 

Υπάρχει λόγος ανησυχίας για την εγκυμοσύνη;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Συνηθως όχι. Εξαρταται απο τις τιμες αναφορας του καθε εργαστηριου. Κατα πάσα πιθανοτητα, εχετε κανει το εμβολιο κατα της ερυθρας και για αυτο εχετε αυξημενα τα IgG. Αν ομως ειναι ιδιαιτερα αυξημενα καλο ειναι να τα επαναλαβετε σε συντομο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γιατρε.Εχω τους τελευταιους 2 μηνες ανωμαλιες στη ροη της περιοδου.Κραταει 3 μερες με ελαχιστη ροη(ενω κρατουσε 5-6 και κανονικη ροη).Ειχα παει στον γιατρο μου προ δυμηνου και ειδε μια μικρη κυστη αλλα ειπε πως θα φυγει με την περιοδο.Υπαρχει πιθανοτητα σ αυτο να οφειλεται η ανωμαλια στην ροη περιοδου;

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

 

Μπορει να οφειλεται και σε αυτο. Ομως μπορει να οφειλεται σε παρα πολλους άλλους λόγους. Δεν μπορω να σας πω περισσοτερα γιατι δεν εχω άλλα στοιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κε χριστοπουλε καλησπερα.Επειδη εχω μπερδευτει με κατι που διαβασα,ξερετε αν σε εναν φυσιολογικο κυκλο , περιοδος σημαινει και ωορηξια??δηλαδη μπορει να εχω περιοδο κανονικα καθε μηνα , αλλα να μην κανω ωορηξια???οι πολυκυστικες ωοθηκες παιζουν καποιο ρολο(εχω σταθερο κυκλο)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυριε Χριστοπουλε καλησπερα σας!για να μην σας κουραζω θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

τελευταια μου περιοδος 08/07 με κυκλο 33 μερες.ηρθαμε σε επαφη με τον συζηγο μου 20 και 21 του μηνα!

υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης...?

 

Υ.Σ: χθες ο συζηγος μου εφυγε για επαγγελματικο ταξιδι,και θα επιστρεψει μεσα Αυγουστου...:confused:

λιγες ως καθολου για αυτον τον μηνα προσπαθειες........αλλα λεω ΜΗΠΩΣ....!!!!

 

Ευχαριστω!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλε καλησπερα σας!για να μην σας κουραζω θα μπω κατευθειαν στο θεμα.

τελευταια μου περιοδος 08/07 με κυκλο 33 μερες.ηρθαμε σε επαφη με τον συζηγο μου 20 και 21 του μηνα!

υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης...?

 

Υ.Σ: χθες ο συζηγος μου εφυγε για επαγγελματικο ταξιδι,και θα επιστρεψει μεσα Αυγουστου...:confused:

λιγες ως καθολου για αυτον τον μηνα προσπαθειες........αλλα λεω ΜΗΠΩΣ....!!!!

 

Ευχαριστω!

 

Με βαση όσα λέτε, ωορρηξια θα εχετε περιπου στις 27/7. Πιστευω οτι οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες.

Link to comment
Share on other sites

Κε χριστοπουλε καλησπερα.Επειδη εχω μπερδευτει με κατι που διαβασα,ξερετε αν σε εναν φυσιολογικο κυκλο , περιοδος σημαινει και ωορηξια??δηλαδη μπορει να εχω περιοδο κανονικα καθε μηνα , αλλα να μην κανω ωορηξια???οι πολυκυστικες ωοθηκες παιζουν καποιο ρολο(εχω σταθερο κυκλο)?

 

Οπου υπαρχει φυσιολογικη περιοδος υπαρχει και ωορρηξια.

 

Το συνδρομο των πολυκυστικων ωοθηκων ειναι μια τεραστια συζητηση. Παρα πολυ συχνα μπαινει λαθος διαγνωση. Πρεπει να γινονται συγκεκριμενες εξετασεις σε συγκεκριμενες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Οπου υπαρχει φυσιολογικη περιοδος υπαρχει και ωορρηξια.

 

Το συνδρομο των πολυκυστικων ωοθηκων ειναι μια τεραστια συζητηση. Παρα πολυ συχνα μπαινει λαθος διαγνωση. Πρεπει να γινονται συγκεκριμενες εξετασεις σε συγκεκριμενες συνθηκες.

επειδη ο γιατρος μου δεν μου εδωσε σημασια οταν του ειπα οτι προσπαθω 5 μηνες,εσεις εχετε να μου προτεινετε καποια εξεταση που πρεπει να κανω?ειμαι 28 χρονων και εχω σταθερο κυκλο 30 ημερων.επαιρνα για 6 χρονια αντισυλληπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά απο υστεροσκόπηση που εκανα για λύση συμφύσεων ξέκινησα τα cyclacur. Ενω τα έπαιρνα (δεν ξέχασα κανένα χάπι) αδιαθέτησα την 18-6-2012. Τελείωσα όλο το κουτί (κ τα καφέ). Λόγω λεπτού ενδομητρίου πρέπει να τα συνεχίσω αλλά περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει. Νιώθω πρήξιμο, δυσφορία αρκετή αλλά τίποτα.

Τι πρέπει να κάνω?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Με βαση όσα λέτε, ωορρηξια θα εχετε περιπου στις 27/7. Πιστευω οτι οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες.

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!!!!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

επειδη ο γιατρος μου δεν μου εδωσε σημασια οταν του ειπα οτι προσπαθω 5 μηνες,εσεις εχετε να μου προτεινετε καποια εξεταση που πρεπει να κανω?ειμαι 28 χρονων και εχω σταθερο κυκλο 30 ημερων.επαιρνα για 6 χρονια αντισυλληπτικα.

 

Πιστεύω οτι η ιατρικη δεν μπορει να γινεται μεσα απο μηνυματα, αλλά απο κοντά. Καθε περιπτωση εχει τα δικα της επιμερους χαρακτηριστικα και ιδιαιτεροτητες.

Πιστευω οτι πρεπει να κανετε ενα ραντεβου απο κοντά.

 

Το σιγουρο παντως ειναι οτι πρεπει να βρειτε ενα γιατρο που να σας δινει την απαιτουμενη σημασια και προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά απο υστεροσκόπηση που εκανα για λύση συμφύσεων ξέκινησα τα cyclacur. Ενω τα έπαιρνα (δεν ξέχασα κανένα χάπι) αδιαθέτησα την 18-6-2012. Τελείωσα όλο το κουτί (κ τα καφέ). Λόγω λεπτού ενδομητρίου πρέπει να τα συνεχίσω αλλά περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει. Νιώθω πρήξιμο, δυσφορία αρκετή αλλά τίποτα.

Τι πρέπει να κάνω?

 

Εξαρταται απο πολλες παραμετρους. Από το τι ακριβως επιθυμειτε να πετυχετε, τι ευρηματα υπηρχαν κλπ κλπ κλπ

 

Πρεπει να βρειτε καποιον γιατρο που να ασχοληθει μαζι σας και να το συζητησετε.

 

Σε γενικες γραμμες πιστευω οτι υπαρχει λύση και οτι όλα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είμαι μητερα, 34 χρονών, και αντιμετωπιζω ενα προσωπικο δερματικο προβλημα. Εν ολιγοις, εχω μια κυστη στο δέρμα επίμονη εδω και καμποσα χρονια. (Ενω στην εφηβεια δεν είχα καν ιχνος ακμης..) Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Ακουω και διαβαζω πως τα αντισυλληπτικα χαπια βοηθουν. Είμαι σε μια κρισιμη στιγμη τωρα, χωρις ασφαλεια, κ με μια κυστη κακως και μισοανοιγμενη απο δερματολογο. Εχω βγαλει κ μια πιο πανω η οποια ισως και να οφείλεται στο οτι αδιαθετησα. Τα αντισυληπτικα βοηθουν οσο ξερω και στο προεμμηνορυσιακο συνδρομο και δυσμηνοροια, οπότε μου ακουγεται ιδανικη λυση αυτη τη στιγμη ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ. Δεν περιμενω φυσικα θαυματα, αλλα θα ηθελα να παρω απο το φαρμακειο αυριο χαπια κ να ξεκινησω. Σε μικροτερη ηλικια επαιρνα οπότε την ξερω τη διαδικασια..Απλα δεν ξερω πια αν κυκλοφορει κατι καινουριο(οχι πολυ καινουριο για να ειναι και δοκιμασμενο). Επίσης μιας και αυτη τη φορα τα θελω πιο πολυ για τις κυστες, αν ειναι διαφορετικα αυτα που πρεπει να παρω κ ποια. Φανταζομαι δεν μπορειτε να αναφερετε καποια μαρκα συγκεκριμενη και επειδη αυτο ακριβως ψαχνω θα το εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου το στειλετε σε μηνυμα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε! ειμαι 39 ετων εχω ενα αγορακι 20 μηνων. τον περασμενο νοεμβρη ειχα μια αποβολη την 6η εβδομαδα και απο τοτε προσπαθω για 2ο μωρο εδω και 9 μηνες αλλα τιποτα. Εχω αγχωθει λογω ηλικιας. Ο γιατρος μου ειπε να κανουμε υπερηχο ωορηξιας τη Δευτερα 11η μερα του κυκλου και μετα μια ενεση πρεγκνυλ και προγραμματισμενες επαφες. ηθελα να ρωτησω αν εχει παρενεργειες η συγκεκριμενη ενεση και σε τι βοηθαει. Επισης ηθελα να ρωτησω αφου εχω μεινει 2 φορες εγκυος μεχρι τωρα, υπαρχει περιπτωση να εμφανιστηκε προβλημα τωρα; ευχαριστω πολυ γιατρε θα ηθελα πολυ τις συμβουλες σας καθως βρισκομαι σε νησι και ο γιατρος μου επικοινωνει τηλεφωνικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...