Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΜΗΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ


Recommended Posts

κοιτα στη σελιδα που σου εστειλα κατα το μαιο βγαινουν η ανακοινωσεις και αυτα που λενε η σταθμοι ειναι @@@@@@@ φετος ολες οι αιτησεις εγιναν στα κεπ !εχε το νου σου το μαιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι μητέρες που θα ενταχθούν στη εν λόγω πράξη, θα πρέπει να πληρούν τις

κάτωθι προϋποθέσεις:

 

α) να εργάζονται στην Ελλάδα ως μισθωτές ή αυτοαπασχολούμενες ή

αυτοαπασχολούμενες στον πρωτογενή τομέα, ή

β) να συμμετέχουν σε Ενεργητικές Πολιτικές Απασχόλησης (ΕΠΑ: Πρόγραμμα Νέων

Θέσεων Εργασίας, Πρόγραμμα Νέων Ελεύθερων Επαγγελματιών, Πρόγραμμα

Απόκτησης Εργασιακής Εμπειρίας – Stage, Πρόγραμμα Συνεχιζόμενης

Επαγγελματικής Κατάρτισης),ή

γ) να είναι άνεργες, οι οποίες διαθέτουν Δελτίο Ανεργίας σε ισχύ και αντίγραφο

βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ., ή

δ) να είναι άνεργες και να λαμβάνουν ή να έχουν λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από

τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά το διάστημα 21/06/2008 –

21/06/2010.

 

 

Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:

α) αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ

β) αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του

ΟΑΕΔ, και

γ) αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ., εάν η

ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από

τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες

προ της δημοσίευσης της παρούσας, ήτοι από 21/06/2008 έως 20/06/2010.

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη rkt μου, εγώ δεν γνωρίζω ακριβως το οριο οισοδήματος που χρειάζεται, αλλά να μην "κουράζεσε" που γενικώς δεν δικαιούσαι "θεσεις" και "επιδόματα" από το κράτος, γιατί στα χρόνια που ζούμε, άλλοι ζούνε με 5000 ευρώ το χρόνο!

Να λες δόξα το θεό που δουλεύετε και έχετε και τόσο οισόδημα, αλλοι δεν έχουνε να φάνε στην κυριολεξία, και κάποιοι που έχουν πραγματικα ανάγκη την θέση , το θεωρώ αδικία να την πάρει κάποιος που έχει οισόδημα 25000 ευρώ και να παραπονιέται κίολας.

Επίσης ναι, εννοείται πως κατα την γνώμη μου πρεπει να πάρουνε τα παιδάκια των εργαζόμενων γυναικών, αλλά και τα παιδιά των άνεργων πρέπει να μένουνε στο σπίτι και να μην κοινωνικοποιούνται καθόλου???

Είμαι σίγουρη πως το ποσοστό των παιδιών των εργαζόμενων γυναικών είναι μεγαλύτερο από αυτών των άνεργων που παίρνουν στους παιδικούς, οπότε δεν θεωρώ κάτι αδικία.

 

Επίσης να τονίσω πως οι άνεργες μητέρες δεν πίνουν όλοι την μέρα καφέδες και στέλνουν τα παιδια τους στον παιδικό για να τους αδειάσουν την γωνιά! Δεν υπάρχει γυναίκα που να μην έχει τις υποχρεώσεις της ή να μην έχει να φροντίσει ένα μικρότερο παιδι.

Σου μιλάω ως άνεργη, ο άνδρας μου παίρνει τον βασικό, την μικρή μου θα την πήγαινα έτσι και αλλιώς στον παιδικό αφού πήγε 3,5 χρονών, αλλά ως άνεργη εμας σαν οικογένεια αυτο το πρόγραμμα μας βοήθησε πάρα πολύ οικονομικά, γιατί θα έπρεπε να δίνουμε στον δημόσιο παιδικό 130 ευρώ τον μήνα!!!

Μπορείς να μου πεις βέβαια άνετα:να την κρατούσες στο σπίτι αφου δεν έχεις χρήματα!

 

Ναι αλλά εμένα το παιδι μου σαν μοναχοπαίδι και χωρίς να έχει παρέα άλλα συνομίλικα παιδάκια στην οικογένεια και στην γειτονια, η συμπεριφορά του απέναντι σε άλλα παιδάκια ήταν κάπως "αποτομη" και γενικώς η μικρή μου ήταν ένα "αγρίμι", και σε διαβεβαιώ πως μέσα σε όλους αυτους τους μήνες με την βοήθεια της δασκάλας, την δικια μας και με τις συμβουλες ειδικών, έχει αλλάξει πάρα πολύ ως προς το καλύτερο!

Δεν μετανιώνω με τίποτα που την πήγα στον παιδικο από τα 3,5 παρολο που είμαι άνεργη. Το καλό που έκανε ο παιδικος στην κοινωνικοποίηση και στην βελτίωση της συμπεριφοράς της κόρης μου, δεν το συγκρίνω με τίποτα.

Και μην βιαστείτε να πείτε πως πίνω καφέδες όλη την ημέρα και το "ξινω", γιατί δεν υπάρχει σπίτι που να μην έχει υποχρεώσεις και προβλήματα. Εννοείται πως οι υποχρεώσεις μίας εργαζόμενης μητέρας είναι διπλάσιες, αλλά το συγκεκριμένο πρόγραμμα για να έχει βάλει μέσα και τις άνεργες μητέρες, σημαίνει πως θα τα έχει υπολογίσει και θα τα έχει μετρήσει ανάλογα.

(δεν είναι προσωπικο μαζί σου rkt! :-D)

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

AAAAXXXXXX μα τι συζηταμε τωρα?

Κοριτσια μπορει τα εσοδα να ειναι 25000 αλλα ρωταει κανεις τα εξοδα?

ΟΧΙ!αν ρωτουσε θα χα μπει πρωτη περσι σας το εγγυομαι! δε νομιζω πως υπαρχει (νοημον ανθρωπος να χει βαλει τοσα εξοδα σττη πλατη του οσα εγω, αρα κατι δε παει καλα οικογενειακα με το μυαλο μας)

Ειμαστε οικογενειες που εχουμε δανεια στο κεφαλι μας!!! πχ καθε μηνα η τραπεζα για το σπιτι, μου παιρνει 1300 ευρω... ναι φτασανε τοσα με τους ανατοκισμους και ολα τα αλλα.

Για βαλτε το αυτο, επι 12 μηνες συν 600 ευρω ασφαλεια δανειου το 6μηνο να μου πειτε αν βγαινετε...:P

Ρευματα νερα σουπερμαρκετ και λοιπα ειναι συνηθισμενα και πανω κατι ιδια για ολους οποτε δε τα αναφερω καν. και με 2 παιδια, το ενα να το χει η πεθερα μου ολη μερα. ας ειναι καλα κ αυτη!

Και ολο κ καποια καρτα υπαρχει που ζηταει κ αυτη το "φαγητακι " της σε ευρω...ναι το ξερω θα μου πειτε αν δεν ηθελες τετοια τωρα μην τις εβγαζες.Ομως τοτε ηταν αλλα χρονια που βγηκανε οι καρτες. και κανενας μας δε θα μπορουσε

να φανταστει τι θα συνεβαινε σημερα!

Ναι, οκ επιλογη μου απο τη μια αλλα δυστυχως η ευτυχως οταν πηρα αυτο το δανειο για σπιτι δεν ειχα καν παιδια κ δεν ηξερα καν αν θα κανω!

Και μη μου πειτε εσεις οταν κανατε τα παιδακια σας πως σκεφτηκατε αν θα εχετε μετα χρηματα για τον παιδικο σταθμο!το νοημα ειναι πως Θα επρεπε ολες να εχουμε δικαιωμα στη

δωρεαν εκπαιδευση οπως τη λενε, μονο που οι υπευθυνοι δε θεωρουν εκπαιδευση τον παιδικο σταθμο. λες και τα παμε εκει σα προβατα μονο να βοσκανε.

 

Φετος που θα κανω για 2 παιδακια αιτηση ειμαι απο τωρα απογοητευμενη.Γιατι λεω "δε μπορει με τετοια κ@λοφαρδια περσι αποκλειεται και φετος να με θελει!!!!"

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι λες, m@raki_k, προφανώς δεν είναι προσωπικό, παρότι χρησιμοποιείς το όνομά μου.

Δεν είπα πουθενα, και δεν πιστεύω, ότι αν μία γυναίκα δεν δουλεύει και έχει παιδιά το "ξύνει", αλλά εξακολουθώ να πιστεύω επίσης, ότι οι εργαζόμενες θα έπρεπε να έχουν προτεραιότητα.

Επίσης, τα έσοδα που έχει κάποιος δεν αρκούν για να καταλάβεις αν έχει λεφτά. Χρειάζονται και τα έξοδα...

Εγώ πχ, έχω φίλους που έχουν το μισό εισόδημα από το δικό μου, αλλά πολύ λιγότερα έξοδα, άρα μία η άλλη. Και εγώ δουλεύω και λείπω από τα παιδιά μου, ενώ η φίλη μου, τα μεγαλώνει αυτή και τα χαίρεται.....Πάντα υπάρχουν 2 όψεις.

 

Εβαλα το όνομα σου γιατι πρωτη έθεσες το όριο των 25000 ευρώ.

 

Επίσης σας είπα πως σε αυτο το πρόγραμμα παίρνουν μεγαλύτερο ποσοστό τα παιδάκια των εργαζόμενων από των άνεργων,οπότε το θεωρω χαζομάρα να το θεωρείτε αδικία.

 

Και στο φινάλε δικαίωμα έχουν και τα παιδια των ανέργων μητέρων στην εκπαίδευση. Αυτα είναι παιδια κατώτερου Θεού?

 

Το πρόγραμμα πριν 3 χρόνια έπαιρνε μόνο παιδάκια εργαζόμενων μητέρων. Από τη στιγμη που βάλανε και τα παιδια των ανέργων μητέρων, σαφώς και θα κάνω τα χαρτια μου να πάρουν το παιδί μου, από τη στιγμή που ΕΧΩ αυτό το δικαίωμα.

 

Και όσο για τα έξοδα, όλος ο κόσμος έχει έξοδα!!!!Αυτό εμένα δεν μου λέει τίποτα!'Αλλοι μεγαλύτερα και άλλοι λιγότερα, ο καθενας κανει κουμαντο με το πορτοφόλι του.

Εγω σας λέω να λέτε δόξα το Θεό που δουλεύετε.

Και τέλος στην Ελλάδα του 2011 με 4000000 ανέργους, το θεωρω ασκοπο να λέμε τώρα για εγαζομενους και άνεργους.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Με το ύφος σου έχω ένα θεματάκι.....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

koριτσια καλησπερα πως λεγετε το προγραμμα πρωτη φορα το ακουω μπηκα στη σελιδα εετα αλλα δεν ηξερα που επρεπε να κοιταξω.η μικρη ειναι 3,5 ετων και εχω και ενα μωρο βοηθηστε γιατι οικονομικα δυσκολο τα 2 σε ιδιωτικο..:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koριτσια καλησπερα πως λεγετε το προγραμμα πρωτη φορα το ακουω μπηκα στη σελιδα εετα αλλα δεν ηξερα που επρεπε να κοιταξω.η μικρη ειναι 3,5 ετων και εχω και ενα μωρο βοηθηστε γιατι οικονομικα δυσκολο τα 2 σε ιδιωτικο..:cry:

 

To πρόγραμμα λέγεται "Εναρμόνιση Επαγγελματικής και Οικογενειακής Ζωής" οτι πληροφοριες χρειαζεσαι θα τις βρεις στην σελίδα http://www.eetaa.gr στην δεξιά μπάρα εχει τις περσινές πληροφοριες ριξε μια ματιά.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσι! Ε, το περιμέναμε εδώ και πολύ καιρό. Απ' τις 4, διώξανε τις δυο και - ω, τι σύμπτωση - τις δυο με παιδιά. :mrgreen:

 

 

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ! Τώρα που έμαθε με παρέα και δραστηριότητες, τι θα κάνει το μωρό στο σπίτι; Άσε που επειδή δε δουλεύω, τρέχω τα πρωινά με διάφορες δουλειές, που δεν μπορεί να κάνει ο εργαζόμενος χάζμπαντ.

Αφού το δικαιούμαι, ΦΥΣΙΚΑ και θα κάνω αίτηση!

 

Και καλά θα κάνεις! Εννοειτε πως προηγουνται οι εργαζομενες αλλα και οι ανεργες για να βρουν δουλεια θα πρεπει και εκεινες να βάλουν το παιδι τους σε ενα παιδικό σταθμο.

 

Εμενα που το πας....που οταν κανω αιτηση μετράω ως ανεργη αφου εκεινη τη στιγμή ειμαι ανεργη....αχχχχ...αντε να δουμε για του χρονου τι θα καταφέρουμε, γιατι για φετος ήμουν πολύυυυυυ τυχερή!

 

Link to comment
Share on other sites

Και καλά θα κάνεις! Εννοειτε πως προηγουνται οι εργαζομενες αλλα και οι ανεργες για να βρουν δουλεια θα πρεπει και εκεινες να βάλουν το παιδι τους σε ενα παιδικό σταθμο.

 

Εμενα που το πας....που οταν κανω αιτηση μετράω ως ανεργη αφου εκεινη τη στιγμή ειμαι ανεργη....αχχχχ...αντε να δουμε για του χρονου τι θα καταφέρουμε, γιατι για φετος ήμουν πολύυυυυυ τυχερή!

 

Ε, φυσικά προηγούνται, αφού παίρνουν και περισσότερα μόρια. Αλλά ξέρεις τι είναι; Είναι μεγάλο το κονδύλι, γι' αυτο συμπεριέλαβαν και τις άνεργες, για να μη χαθούν τα χρήματα!

Μακάρι να βολευτούμε κι εμείς κορίτσι! Ευτυχώς κι εγώ θα παίρνω ταμείο ακόμα, οπότε είναι λίγα μόρια παραπάνω, καλά δε θυμάμαι; Με τα περσινά κριτήρια πάντα.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Ε, φυσικά προηγούνται, αφού παίρνουν και περισσότερα μόρια. Αλλά ξέρεις τι είναι; Είναι μεγάλο το κονδύλι, γι' αυτο συμπεριέλαβαν και τις άνεργες, για να μη χαθούν τα χρήματα!

Μακάρι να βολευτούμε κι εμείς κορίτσι! Ευτυχώς κι εγώ θα παίρνω ταμείο ακόμα, οπότε είναι λίγα μόρια παραπάνω, καλά δε θυμάμαι; Με τα περσινά κριτήρια πάντα.

 

2.4.5 Εάν η ενδιαφερόμενη είναι άνεργη, απαιτείται:

α) αντίγραφο Δελτίου Ανεργίας σε ισχύ

β) αντίγραφο Βεβαίωσης εξατομικευμένης προσέγγισης από τις Υπηρεσίες του

ΟΑΕΔ, και

γ) αντίγραφο της εγκριτικής απόφασης επιδότησης του Ο.Α.Ε.Δ., εάν η

ενδιαφερόμενη λαμβάνει ή έχει λάβει τακτικό επίδομα ανεργίας από

τον Ο.Α.Ε.Δ. οποιαδήποτε χρονική περίοδο κατά τους τελευταίους 24 μήνες

προ της δημοσίευσης της παρούσας, ήτοι από 21/06/2008 έως 20/06/2010.

 

 

3. Ανεργίας από ΟΑΕΔ

Άνεργες με δελτίο ανεργίας 10

Άνεργες που λαμβάνουν τακτικό επίδομα από ΟΑΕΔ 20

 

μια χαρά τα θυμάσαι, εγω ειχα παρει μονο 10 γιατι δεν ειχε εγγριθει ακομα το επιδομα μου αφου μολις το ειχα καταθέσει....γκρρρρρρ και η αποφαση ειχε βγει τελη Ιουλιου...και εννοειτε οτι πηρα...αλλα ειχα χασει τα 10εξτρα μορια!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
χρονια πολλα σε ολους!

βρε κοριτσια ειμαι εντελως χαζη?

μπαινω στο http://www.eetaa.gr/

και δεν βλεπω πουθενα τιποτα για τους σταθμους......

 

TA ΦΕΤΙΝΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ, ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ

τα περσινα ειναι στη δξια στηλη κατω κατω που λεει Δράση "Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής ζωής"

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! εχετε κανενα νεο για το προγραμμα; εχει αρχισει η καταβολη δικαιολογητικων; που μπορουμε να μαθουμε περισσοτερα στοιχεια; οποια μανουλα ξερει, ας μας ενημερωσει...ειναι και ιδιωτικοι σταθμοι στο προγραμμα; εχω τοσες πολλες ερωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπουλινη κανε τον κοπο αν θες και διαβασε δυο και τρεις σελιδες πισω που τα γραφουμε σε ολα τα κοριτσια που μπηκαν αν διαστήματα να ρωτήσουν.

Οι σταθμοι ονομαζονται ΔΟΜΕΣ στο προγραμμα, οτι πληροφορια χρειαζεσαι θα την βρεις στην δεξια μπαρα της εν λογω ιστοσελιδας που εχει ακομα τα περσινα

 

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως δε θα χει τιποτα για μας μιας και τοτε θα βγει η αιτηση για τους παιδικους και θα ξεκινησουν οι σταθμοι τις αιτησεις αν θελουν να μπουν στο προγραμμα. Για μας αν θυμαμαι καλα απο ιουνιο και μετα. περσι συγκεκριμενα ειχα κανει μεχρι 20 μαιου αιτηση στο δημοσιο και το προγραμμα ξεκινησε να δεχεται αιτησεις μαμαδων μετα ενα μηνα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως δε θα χει τιποτα για μας μιας και τοτε θα βγει η αιτηση για τους παιδικους και θα ξεκινησουν οι σταθμοι τις αιτησεις αν θελουν να μπουν στο προγραμμα. Για μας αν θυμαμαι καλα απο ιουνιο και μετα. περσι συγκεκριμενα ειχα κανει μεχρι 20 μαιου αιτηση στο δημοσιο και το προγραμμα ξεκινησε να δεχεται αιτησεις μαμαδων μετα ενα μηνα.

 

μια χαρά τα θυμάσαι!! Μαιο στους δημόσιους εκτός εσπα και Ιουνιο μετά τις 15 καναμε αιτήσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μια χαζή ερώτηση κ γελάστε ελεύθερα. τις αιτήσεις για δημόσιους παιδικούς σταθμούς πού τις κάνουμε; στο δήμο ή στον ίδιο τον σταθμό;

κι εγώ γελάω με την άγνοιά μου, δεν παρεξηγούμαι.

όσο για το εσπα, αργεί.

 

ενδιάμεσα της χρονιάς δέχονται παιδάκια; στο δημόσιο;

 

μήπως έχω απελπιστεί με το ταλιμπανάκι μου; μήπως;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...