Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ...


passy0702

Recommended Posts

Εγω πιστευω πως ο,τι κανει ο καθενας στο σπιτι του πρεπει να ειναι σεβαστο, αρκει να ειναι ευχαριστημενοι και οι δυο.

ΑΝ πχ το ζευγαρι χαιρεται να τα κανει ολα η γυναικα και ο αντρας να ειναι πασας, οκ, σεβαστο.

Αν το ζευγαρι χαιρεται να ειναι παντρεμενη μια "Χρονοπουλου" με ενας "Εξαρχακο", επισης σεβαστο....

Το θεμα ειναι να εχουν βρει αποδεκτο τροπο συμβιωσης.

Αν ενας απο τους δυο εχει προβλημα με την μεταξυ τους συμβιωση, δυο τινα υπαρχουν...ή λαθος επιλογη (δεν ηξεραν τον ανθρωπο που παντρευοντουσαν) ή λαθος τυχη (εγινε μουλαρι η γαιδαρα στην πορεια).

Σε αυτες τις περιπτωσεις, μηδενιζεις το κοντερ και το ξαναπας απ'την αρχη. Αν η πορεια μπορει να ειναι κοινη, συνεχιζεις το ταξιδακι παρεα.

Αν δεν μπορει, τοτε ο καθενας παιρνει τον δρομο του....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

συμφωνω μαζι σου...πρεπει κ οι δυο να ειναι ευχαριστημενοι με τον οποιο τροπο ζουνε κ μεγαλωνουν τα παιδια τους....οταν ο ενας ειναι βολεμενος κ ο αλλος τα κανει ολα,φταινε κ οι δυο,κ αυτος που τα κανει ολα,αλλα κ ο αλλος που ειναι γαιδουρι κ στη κοσμαρα του..δε βρισκω σωστο,επειδη ο ενας κανει οτι μπορει,κ παραπανω ισως,ο αλλος απλα να κοιταει κ να επαναπαυεται....κουνησου κ συ ρε μεγαλεεεεεε,δε θα σπασεις κανα νυχιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ο,τι κανει ο καθενας στο σπιτι του πρεπει να ειναι σεβαστο, αρκει να ειναι ευχαριστημενοι και οι δυο.

ΑΝ πχ το ζευγαρι χαιρεται να τα κανει ολα η γυναικα και ο αντρας να ειναι πασας, οκ, σεβαστο.

Αν το ζευγαρι χαιρεται να ειναι παντρεμενη μια "Χρονοπουλου" με ενας "Εξαρχακο", επισης σεβαστο....

Το θεμα ειναι να εχουν βρει αποδεκτο τροπο συμβιωσης.

Αν ενας απο τους δυο εχει προβλημα με την μεταξυ τους συμβιωση, δυο τινα υπαρχουν...ή λαθος επιλογη (δεν ηξεραν τον ανθρωπο που παντρευοντουσαν) ή λαθος τυχη (εγινε μουλαρι η γαιδαρα στην πορεια).

Σε αυτες τις περιπτωσεις, μηδενιζεις το κοντερ και το ξαναπας απ'την αρχη. Αν η πορεια μπορει να ειναι κοινη, συνεχιζεις το ταξιδακι παρεα.

Αν δεν μπορει, τοτε ο καθενας παιρνει τον δρομο του....

 

Α γεια σου...ετσι ακριβως.

Προσωπικα δεν εργαζομαι πλεον και τις δουλειες τις κανω ολες εγω...δε γουσταρω κανεναν να χωνεται και να ανακατευεται στο νοικοκυριο μου.

 

Α και σε οσες αναρωτιεστε πως τυφλωθηκαμε μερικες μερικες και παντρευτηκαμε αντρες που δε κανουν δουλειες του σπιτιου.Οταν γνωριζεις εναν αντρα\γυναικα και πας για γαμο...βαζεις κατω τα υπερ και τα κατα..τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα και αποφασιζεις αν σου κανει ή οχι...αν μπορεις να ζησεις μαζι ου ή οχι.Για μενα πχ ήταν αλλα πραγματα πιο βασικα και οχι το αν ο αντρα μου κανει ή δε κανει δουλειες του σπιτιου.Εκτος κι αν εσεις εχετε βρει τους τελειους αντρες που δεν εχουν μειονεκτηματα και ειναι σωστοι σε ολα...οποτε παω πασο.

Link to comment
Share on other sites

Α γεια σου...ετσι ακριβως.

Προσωπικα δεν εργαζομαι πλεον και τις δουλειες τις κανω ολες εγω...δε γουσταρω κανεναν να χωνεται και να ανακατευεται στο νοικοκυριο μου.

 

και εγω οτι αφορα το νοικοκυριο, εγω τα κανω επειδη πλεον δεν εργαζομαι....παλιοτερα που πηγαινε ο μεγαλος παιδικο κ εργαζομουν, σαφως κ βοηθουσε αν τα εβρισκα σκουρα οχι με το να μου πλυνει τα πιατα, αλλα να βγει βολτα με το παιδι κ εγω με την ησυχια μου να ασχοληθω.....κ το μεσημερι εστρωνε το τραπεζι κ μαζευε, επειδη εργαζομουν κ εγω....τωρα ομως, εγω σπιτι κ εκεινος εργαζεται, ε, δεν θα κατσω στον καναπε κ να βαλει σκουπα ο συζυγος!βοηθα κ το μεχρι στιγμης προγραμμα.....το πρωι που εργαζεται κανω τα πολλα, το μεσημερι που γυρνα, θα φαμε κ ολοι για υπνο.....ξεκουραζομαστε ολοι....το απογευνμα ομαδικο παιχνιδι, η αγκαλιτσα ολοι στον καναπε η αν εχω κατι να κανω θα απασχολησει τα παιδια κ θα τα ταισει, θα τα κανει μπανιο.

 

Αργοτερα που ο μικρος θα παει παιδικο κ ευελπιστω να επιστρεψω κ εγω στον εργασιακο στιβο, σαφως κ θα με βοηθα....κ τωρα προσφερεται ασχετα αν τα προλαβαινω...αλλα για εμενα περισσοτερη βοηθεια ειναι να απασχολει τα παιδια κ εγω να τελειωνω οπως θελω τις δουλειες.κ τις Κυριακες που κανω γενικη στο σπιτι, προτιμω να βγαινει με τα παιδια .....αυτη ειναι για εμενα ουσιαστικη βοηθεια.

 

Α και σε οσες αναρωτιεστε πως τυφλωθηκαμε μερικες μερικες και παντρευτηκαμε αντρες που δε κανουν δουλειες του σπιτιου.Οταν γνωριζεις εναν αντρα\γυναικα και πας για γαμο...βαζεις κατω τα υπερ και τα κατα..τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα και αποφασιζεις αν σου κανει ή οχι...αν μπορεις να ζησεις μαζι ου ή οχι.Για μενα πχ ήταν αλλα πραγματα πιο βασικα και οχι το αν ο αντρα μου κανει ή δε κανει δουλειες του σπιτιου.Εκτος κι αν εσεις εχετε βρει τους τελειους αντρες που δεν εχουν μειονεκτηματα και ειναι σωστοι σε ολα...οποτε παω πασο.

 

Σιγουρα κανενας δεν ειναι τελειος.....η απορια μου ειναι πως παντρευεσαι καποιον που πριν το γαμο εχεις δει πως σε καποια πραγματα δεν σε καλυπτει(δεν αναφερομαι τοσο σε περιπτωσεις που μετα αλλαζει...εστιαζω σε εκεινες που ειδαν πραγματα απο την αρχη!!!!!:confused::confused::confused:..κ μετα περιμενεις να τον φερεις στα μετρα σου.....εκει διαφωνω....

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λες...συμφωνω....

μερικα πραγματα δεν τα βλεπεις απο την αρχη,πχ αν βοηθαει,η αν θα βοηθαει με τα παιδια η το σπιτι,κ νομιζω οτι μερικα πραγματα δεν τα βλεπεις οταν εισαι μικρος,η δε σε πολυ νιαζουν,η δε δινεις τη πρεπουσα σημασια εστω...οχι οτι μετα φταιει ο αλλος που ηταν ετσι κ συ για καποιο λογο δεν τα ειδες....αλλα εστω κ δεν ειδες ετσι?οι σχεσεις δεν αλλαζουν?δεν επαναπροσδιοριζονται?μενεις στασιμος οταν ο αλλος παραπονιεται?του επιτιθεσαι η κοιτας να τον πλησιασεις?η λες εγω ετσι ειμαι κ τελος?ειμαι πολυ καλος δε χρειαζεται να αλλαξω τπτ,αλλαξε εσυ...κ γιατι πρεπει οταν θες να σε βοηθαει ο αλλος,να εχεις καταστρωσει πρωτα ολοκληρο σχεδιο στρατηγικης για να τον φερεις με πλαγιο τροπο εκει που θες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα κανενας δεν ειναι τελειος.....η απορια μου ειναι πως παντρευεσαι καποιον που πριν το γαμο εχεις δει πως σε καποια πραγματα δεν σε καλυπτει(δεν αναφερομαι τοσο σε περιπτωσεις που μετα αλλαζει...εστιαζω σε εκεινες που ειδαν πραγματα απο την αρχη!!!!!:confused::confused::confused:..κ μετα περιμενεις να τον φερεις στα μετρα σου.....εκει διαφωνω....

 

Κοιτα εγω γενικα διαφωνω με τη λογικη "Θα τον παντρευτω και με τον τροπο μου θα τον αλλαξω"...σε οποιοδηποτε ζητημα.

 

Ομοιως θα μπορουσα να αναρωτιεμαι.πως γινεται να παντρευεσαι καποιον ο οποιος δεν ειμαι επαγγελματικα αποκατεστημενος ελπιζοντας οτι σιγα σιγα μαζι θα τα καταφερετε.Για μενα για παραδειγμα αυτο ειναι πιο σημαντικο απο το αν ο αντρας μου σιδερωνει.

Ομοιως εγω δε θα αντεχα να ειμαι με εναν αντρα ο οποιος με παραταει σπιτι και γαινει με τους φιλους του συχνα...ιτε ειναι σωστο ειτε λαθος εγω δε θα το αντεχα.

Γι'αυτο λεω οτι το ποια ελαττωματα διατιθεται η καθεμια να δεχτει διαφερουν...οποτε ειναι λιγο ατοπο να λεμε "Α γιατι τον παντρευτηκες" εκτος κι αν μιλαμε για ζητηματα οπου ο αλλος ειναι τζογαδορος,ναρκωμανης αλκοολικος κλπ.

 

Για μενα το λαθος δεν ειναι το γιατι τον παντρευτηκες.Το λαθος ειναι το γιατι αφηνεις μια κατασταση που σε ενοχλει να συνεχιζεται και να χειροτερευι και αποφασιζεις να κανεις κατι οταν φτασεις ενα βημα πριν το διαζυγιο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κανενας δεν ειναι τελειος.....η απορια μου ειναι πως παντρευεσαι καποιον που πριν το γαμο εχεις δει πως σε καποια πραγματα δεν σε καλυπτει(δεν αναφερομαι τοσο σε περιπτωσεις που μετα αλλαζει...εστιαζω σε εκεινες που ειδαν πραγματα απο την αρχη!!!!!:confused::confused::confused:..κ μετα περιμενεις να τον φερεις στα μετρα σου.....εκει διαφωνω....

 

Ακριβώς......άλλο είναι να θέλεις τον άλλο έτσι όπως είναι γιατί σε καλύπτει σε χίλια άλλα πράγματα και άλλο να θέλεις μετά να τον αλλάξεις κι επειδή δεν αλλάζει να γκρινιάζεις και να μανουριάζεις..........εκεί δημιουργείται ΤΟ πρόβλημα.......

Πάντως πάντα υπάρχει η χρυσή τομή......οι υπερβολές δεν είναι καθόλου του γούστου μου...ξέρω γυναίκες που παρόλο που δεν εργάζονται περιμένουν από τον άντρα τους σχεδόν τα πάντα και άντρες που δε βάζουν ούτε ένα ποτήρι νερό........αυτά είναι τα ακραία φαινόμενα.....

..εγώ θα συμφωνήσω ότι όλοι χρειαζόμαστε και προσωπικό χρόνο για να ασχοληθούμε με ότι μας αρέσει...επειδή παντρευόμαστε δε σημαίνει ότι θα μεταλλαχτούμε κιόλας.....καλό είναι να έχουμε ενδιαφέροντα και να είμαστε έτσι πιο ευτυχείς, αλλά να μην ξεχνάμε ότι οι σταθερές μας έχουν αλλάξει.......

Link to comment
Share on other sites

αυτη η χρυση τομη......καλα κ τα ενδιαφεροντα,κ ο προσωπικος χρονος κ χωρος κ για τους δυο...αλλα πρεπει να καταλαβουν κ οι δυο,ειδικα αν εχουν παιδια,οτι αλλαζουν οι σταθερες!!!!!βασικο

Link to comment
Share on other sites

σωστο αυτο που λες...συμφωνω....

μερικα πραγματα δεν τα βλεπεις απο την αρχη,πχ αν βοηθαει,η αν θα βοηθαει με τα παιδια η το σπιτι,κ νομιζω οτι μερικα πραγματα δεν τα βλεπεις οταν εισαι μικρος,η δε σε πολυ νιαζουν,η δε δινεις τη πρεπουσα σημασια εστω...οχι οτι μετα φταιει ο αλλος που ηταν ετσι κ συ για καποιο λογο δεν τα ειδες....αλλα εστω κ δεν ειδες ετσι?οι σχεσεις δεν αλλαζουν?δεν επαναπροσδιοριζονται?μενεις στασιμος οταν ο αλλος παραπονιεται?του επιτιθεσαι η κοιτας να τον πλησιασεις?η λες εγω ετσι ειμαι κ τελος?ειμαι πολυ καλος δε χρειαζεται να αλλαξω τπτ,αλλαξε εσυ...κ γιατι πρεπει οταν θες να σε βοηθαει ο αλλος,να εχεις καταστρωσει πρωτα ολοκληρο σχεδιο στρατηγικης για να τον φερεις με πλαγιο τροπο εκει που θες?

 

 

εγω θα σου μιλησω για εμενα....

πριν παντρευτουμε εμενε μονος.εκανε τις δουλειες στο σπιτι του, μαγειρευε κλπ

αν εβλεπα να ειναι κανενας του καναπε κ το σπιτι λερα, δεν θα περιμενα μετα το γαμο να βοηθα....:rolleyes: ειδα πως μου ταιριαζε και προχωρησαμε σε γαμο.....

απο την αρχη, ηταν εκδηλωτικος, με φροντιζε κλπ....αν ηταν ενας παγος δεν θα τον παντρευομουν!!!!!

οσο για τα παιδια, εβλεπα οτι λατρευε τα ανιψια του, οταν εργαζονταν ο αδελφος κ η νυφη του, πηγαιναμε κ τα προσεχαμε η τα βγαζαμε βολτα....εβλεπα οτι θελει να ασχοληθει...κ ηξερα οτι θα ασχολειται κ με τα παιδια μας.

αν θες, τον τεσταρα, ειδα οτι σε βασικα με καλυπτε(ημουν κ φουλ ερωτευμενη, αλλα προσπαθουσα να ειμαι κ αντικειμενικη)

 

τωρα σε αυτο που ρωτας, θεωρω οτι μπορει με προσπαθεια να αλλαξει, αρκει να υπαρχει καλη διαθεση κ απο τις 2 πλευρες....κ η προσπαθεια κ ο διαλογος να γινεται απο την αρχη.....οχι οταν τα πραγματα φτασουν στο απροχωρητο κ εχει ηδη ξενερωσει ο ενας.......κοιτα, για προσωπικες σχεσεις μιλαμε τιποτα δεν ειναι απολυτο.....δεν υπαρχει συνταγη....μακαρι να υπηρχε,,,,,ομως η σχεση κ η οικογενεια θελει δουλεια.......κ απο τους 2.....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για το τεσταρισμα σου...προφανως επιασε κ ολα καλα....

συμφωνω κ στα υπολοιπα....εμεις βρισκομαστε σε μια τετοια φαση,νομιζω...της συζητησης,δουλειας....δε πιανει παντα,θελει υπομονη...κυριως υπομονη....ενα βημα μπρος,ενα πισω,κ παλι απο την αρχη....σε δουλεια να βρισκομαστε παιδι μου,χαχα.....απλα το μονο κακο που εχω ειναι επειδη εχω κουραστει πολυ,με τα παιδια,κ θεωρουσα δεδομενο οτι ο αλλος θα θελει απο μονος του,κυριως,να κανει κατι...μου ηρθε λιγο ξαφνικο οταν ειδα οτι αυτο δε γινεται κ πρεπει να το υποκινησω,να το σπρωξω κ εγινα ανυπομονη...ηθελα αλλαγες,βοηθεια,κατανοηση εδω κ τωρα,οχι αυριο,χθες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω για το τεσταρισμα σου...προφανως επιασε κ ολα καλα....

συμφωνω κ στα υπολοιπα....εμεις βρισκομαστε σε μια τετοια φαση,νομιζω...της συζητησης,δουλειας....δε πιανει παντα,θελει υπομονη...κυριως υπομονη....ενα βημα μπρος,ενα πισω,κ παλι απο την αρχη....σε δουλεια να βρισκομαστε παιδι μου,χαχα.....απλα το μονο κακο που εχω ειναι επειδη εχω κουραστει πολυ,με τα παιδια,κ θεωρουσα δεδομενο οτι ο αλλος θα θελει απο μονος του,κυριως,να κανει κατι...μου ηρθε λιγο ξαφνικο οταν ειδα οτι αυτο δε γινεται κ πρεπει να το υποκινησω,να το σπρωξω κ εγινα ανυπομονη...ηθελα αλλαγες,βοηθεια,κατανοηση εδω κ τωρα,οχι αυριο,χθες.....

 

 

 

 

Νομιζω οτι σου το εχω ξαναπει....με τριδυμα σε θεωρω ηρωιδα....κ λογικο ειναι να κουραστεις.....

Μην περιμενεις ομως αλλαγες σε μια μερα.....κ τιποτα δεν πιστευω οτι ειναι δεδομενο....μην ξεχνας, οτι δεν εχουμε τον ιδιο τροπο σκεψης οι αντρες κ οι γυναικες(ουτε κ ο καθενας μας).....αν δεν του μιλησεις, πως θα σε καταλαβει?βολευτηκε ο συζυγος, αφου τα εκανες ολα εσυ.....με το διαλογο ομως πιστευω οτι ολα θα πανε καλα.....δεν θα αλλαξει σε 1 μερα, αλλα απ οτι καταλαβαινω ειστε σε καλο δρομο.....υπομονη κ κουραγιο.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι πιστεύω πως οι άντρες είναι σαν τα μωρά..όπως μάθουν, και στον γάμο είναι όπως τους μάθουν οι γυναίκες..

αν ένας άντρας μπει σε έναν γάμο που δεν κουνάει το χέρι του για τίποτα τότε έτσι θα μείνει, δεν θα αλλάξει, εγώ τουλάχιστον αυτό πιστεύω, και όταν περάσει ο πρώτος ενθουσιασμός και η τρέλα τότε βλέπουμε εμείς οι γυναίκες πράγματα που δεν θα μας αρέσουν (ενώ πριν λατρεύαμε πχ την οδοντόκρεμα στο νυπτήρα)...και λέμε ''ααα εγώ θα τον αλλάξω, θα τον κάνω άνθρωπο'' πσσσσσσσσσσσ!!!!

οπότε ας χειριστούμε απο την αρχή σωστά την κατάσταση για να μην έχουμε τέτοια θέματα.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Α γεια σου...ετσι ακριβως.

Προσωπικα δεν εργαζομαι πλεον και τις δουλειες τις κανω ολες εγω...δε γουσταρω κανεναν να χωνεται και να ανακατευεται στο νοικοκυριο μου.

 

Α και σε οσες αναρωτιεστε πως τυφλωθηκαμε μερικες μερικες και παντρευτηκαμε αντρες που δε κανουν δουλειες του σπιτιου.Οταν γνωριζεις εναν αντρα\γυναικα και πας για γαμο...βαζεις κατω τα υπερ και τα κατα..τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα και αποφασιζεις αν σου κανει ή οχι...αν μπορεις να ζησεις μαζι ου ή οχι.Για μενα πχ ήταν αλλα πραγματα πιο βασικα και οχι το αν ο αντρα μου κανει ή δε κανει δουλειες του σπιτιου.Εκτος κι αν εσεις εχετε βρει τους τελειους αντρες που δεν εχουν μειονεκτηματα και ειναι σωστοι σε ολα...οποτε παω πασο.

 

Εννοείται πως το να κάνει δουλειές δεν είναι το πιο σημαντικό σε μια σχέση, αλλά σύμφωνα πάντα με τα δικά μου προσωπικά κριτήρια, το να κάνει δουλειές συμπεριλαμβάνεται στη λίστα με τα βασικά. Το να μην κάνει δουλειές, θα το παραέβλεπα, ΜΟΝΟΝ ΕΦΟΣΟΝ εγώ δεν εργαζόμουν. Αλλά ακόμα κι αν δεν εργάζεται μια γυναίκα, πάντα έχει ανάγκη από βοήθεια στο σπίτι, ειδικά όταν έχει και παιδιά.

 

Του δικού μου πάντως, το μοναδικό μειονέκτημα, που δεν το θεωρώ και τόσο σοβαρό τελικά, είναι η αναβλητικότητα. Αλλά το έχουμε λύσει κι αυτό. Του εξήγησα κι ευτυχώς το έχει καταλάβει, πως όταν του λέω "μπορείς σε παρακαλώ να καθαρίσεις τις αμμολεκάνες της γάτας;" δεν εννοώ κάποια στιγμή αυτό το μήνα, αλλά κάποια στιγμή ΣΗΜΕΡΑ. Αν θέλω να μου κουβαλήσει τη λεκάνη με τα ρούχα για να σιδερώσω, επίσης το θέλω ΤΩΡΑ και όχι 3 ώρες αργότερα.

 

Τέλος πάντων, όπως τη βρίσκει κανείς. Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

 

Κοιτα εγω γενικα διαφωνω με τη λογικη "Θα τον παντρευτω και με τον τροπο μου θα τον αλλαξω"...σε οποιοδηποτε ζητημα.

 

Ομοιως θα μπορουσα να αναρωτιεμαι.πως γινεται να παντρευεσαι καποιον ο οποιος δεν ειμαι επαγγελματικα αποκατεστημενος ελπιζοντας οτι σιγα σιγα μαζι θα τα καταφερετε.Για μενα για παραδειγμα αυτο ειναι πιο σημαντικο απο το αν ο αντρας μου σιδερωνει.

Ομοιως εγω δε θα αντεχα να ειμαι με εναν αντρα ο οποιος με παραταει σπιτι και γαινει με τους φιλους του συχνα...ιτε ειναι σωστο ειτε λαθος εγω δε θα το αντεχα.

Γι'αυτο λεω οτι το ποια ελαττωματα διατιθεται η καθεμια να δεχτει διαφερουν...οποτε ειναι λιγο ατοπο να λεμε "Α γιατι τον παντρευτηκες" εκτος κι αν μιλαμε για ζητηματα οπου ο αλλος ειναι τζογαδορος,ναρκωμανης αλκοολικος κλπ.

 

Για μενα το λαθος δεν ειναι το γιατι τον παντρευτηκες.Το λαθος ειναι το γιατι αφηνεις μια κατασταση που σε ενοχλει να συνεχιζεται και να χειροτερευι και αποφασιζεις να κανεις κατι οταν φτασεις ενα βημα πριν το διαζυγιο.

 

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Όταν κάτι μας ενοχλεί, το συζητάμε από την αρχή και προσπαθούμε μαζί να βρούμε τη χρυσή τομή. Δεν φτάνουμε στο απροχώρητο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γνωριζεις εναν αντρα\γυναικα και πας για γαμο...βαζεις κατω τα υπερ και τα κατα..τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα και αποφασιζεις αν σου κανει ή οχι...αν μπορεις να ζησεις μαζι ου ή οχι.Για μενα πχ ήταν αλλα πραγματα πιο βασικα .

 

 

Είμαι απόλυτα σύμφωνη με αυτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Του δικού μου πάντως, το μοναδικό μειονέκτημα, που δεν το θεωρώ και τόσο σοβαρό τελικά, είναι η αναβλητικότητα. Αλλά το έχουμε λύσει κι αυτό. Του εξήγησα κι ευτυχώς το έχει καταλάβει, πως όταν του λέω "μπορείς σε παρακαλώ να καθαρίσεις τις αμμολεκάνες της γάτας;" δεν εννοώ κάποια στιγμή αυτό το μήνα, αλλά κάποια στιγμή ΣΗΜΕΡΑ. Αν θέλω να μου κουβαλήσει τη λεκάνη με τα ρούχα για να σιδερώσω, επίσης το θέλω ΤΩΡΑ και όχι 3 ώρες αργότερα.

 

χαχαχαχα!!!!!!!!!!

ειλικρινά είναι σαν να το έγραψα αυτό εγώ!!!!!!!!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάλι πιστεύω πως οι άντρες είναι σαν τα μωρά..όπως μάθουν, και στον γάμο είναι όπως τους μάθουν οι γυναίκες..

αν ένας άντρας μπει σε έναν γάμο που δεν κουνάει το χέρι του για τίποτα τότε έτσι θα μείνει, δεν θα αλλάξει, εγώ τουλάχιστον αυτό πιστεύω, και όταν περάσει ο πρώτος ενθουσιασμός και η τρέλα τότε βλέπουμε εμείς οι γυναίκες πράγματα που δεν θα μας αρέσουν (ενώ πριν λατρεύαμε πχ την οδοντόκρεμα στο νυπτήρα)...και λέμε ''ααα εγώ θα τον αλλάξω, θα τον κάνω άνθρωπο'' πσσσσσσσσσσσ!!!!

οπότε ας χειριστούμε απο την αρχή σωστά την κατάσταση για να μην έχουμε τέτοια θέματα.

 

Συγνώμη αλλά κάνεις λάθος. Οι άντρες είναι όπως τους μάθουν οι μανάδες τους, όπως και οι γυναίκες.

Κανείς δεν αλλάζει με τον καιρό. Αν δεν γίνει το reset με το που φτιάχνεται το νέο σπιτικό του νέου ζευγαριού, το πουλάκι μετά πέταξε.

Link to comment
Share on other sites

Μπα pk33 δυστυχώς και το reset πριν το γάμο δεν κρατάει για πολύ... αν έχουν μάθει αλλιώς από τις μανάδες τους... αλλιώς θα πορευτούν αργά ή γρήγορα!

 

Γι' αυτό ΑΓΟΡΟΜΑΝΕΣ το νου σας!!!! Γιατί εκεί που είστε σήμερα εσείς αύριο θα είναι οι ΚΟΡΕΣ ΜΑΣ!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

niki81 συφωνω με οτι εχεις πει!κ εγω δεν θελω ο αντρας μου να κανει δουλειες στο σπιτι,ουτε μαρεσει να τον δω να πλενει πιατα!τα κανω ολα εγω,δεν δουλευω φυσικα αλλα κ οταν δουελευα εγω τα εκανα.δεν μαλωνω καθολου για αυτο το θεμα μιας και ο αντρουλης μου εχει 1000 αλλα καλα που το θεωρω περιττο να παρει σφουγγαριστρα η να σιδερωσει!ποτε δεν μ αφηνει ομως μονη,δεν του αρεσει καν να βγει χωρισ εμενα,δεν κανει πραγματα χωρισ εμενα μιας και λεει οτι δεν ειναι ωραιο οτι κ να κανει κ να λυπω εγω απο αυτο!αααα και οσο δεν ζηταω και δεν τον ζαλιζω και δεν κανω καβγα για δουλειεσ,τοσο αφου ειμαι και εγκυοσ ερχετε να κανει μονοσ του και να με βοηθισει!δεν κατακρινω τους αντρες που κανουν,ο καθενας οπως μαθει,μπραβο τουσ αν βοηθανε τις γυναικες στις δουλειες του σπιτιου και τα κανουν κ οπως θελουν οι γυναικες!εγω θελω να τα κανω ολα μονη μου!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά κάνεις λάθος. Οι άντρες είναι όπως τους μάθουν οι μανάδες τους, όπως και οι γυναίκες.

Κανείς δεν αλλάζει με τον καιρό. Αν δεν γίνει το reset με το που φτιάχνεται το νέο σπιτικό του νέου ζευγαριού, το πουλάκι μετά πέταξε.

 

Το ότι οι άνθρωποι δεν άλλάζουν είναι ένα από τα πολλά κλισέ χωρίς καμιά λογική βάση.

Γύρω μου βλέπω παντού ανθρώπους που με τον καιρό αλλάζουν και μετά αφού αλλάξουν ξανααλλάζουν και στη συνέχεια αλλάζουν ξανά. :cool:

Πολλά προβλήματα βγαίνουν στα ζευγάρια όταν δυο άνθρωποι που ταίριαζαν στην αρχή καταλήγουν αταίριαστοι μετά από μια σειρά διαδοχικών αλλαγών και των δύο.

Έχω δει ανθρώπους να κάνουν στροφή 180 μοιρών για να προσαρμοστούν στις διαφορετικές ανάγκες της ζωής, της δουλειάς ή για να προσαρμοστούν στις ανάγκες του συντρόφου τους. Προσωπικά βρίσκω ότι οι άνθρωποι που δεν αλλάζουν ποτέ μα ποτέ είναι αυτοί που έχουν εξαιρετικά χαμηλό δείκτη νοημοσύνης. Αν σου λάχει τέτοιος, απλά.....περαστικά. :-P

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι άνθρωποι δεν άλλάζουν είναι ένα από τα πολλά κλισέ χωρίς καμιά λογική βάση.

Γύρω μου βλέπω παντού ανθρώπους που με τον καιρό αλλάζουν και μετά αφού αλλάξουν ξανααλλάζουν και στη συνέχεια αλλάζουν ξανά. :cool:

Πολλά προβλήματα βγαίνουν στα ζευγάρια όταν δυο άνθρωποι που ταίριαζαν στην αρχή καταλήγουν αταίριαστοι μετά από μια σειρά διαδοχικών αλλαγών και των δύο.

Έχω δει ανθρώπους να κάνουν στροφή 180 μοιρών για να προσαρμοστούν στις διαφορετικές ανάγκες της ζωής, της δουλειάς ή για να προσαρμοστούν στις ανάγκες του συντρόφου τους. Προσωπικά βρίσκω ότι οι άνθρωποι που δεν αλλάζουν ποτέ μα ποτέ είναι αυτοί που έχουν εξαιρετικά χαμηλό δείκτη νοημοσύνης. Αν σου λάχει τέτοιος, απλά.....περαστικά. :-P

συμφωνω!!! Εξαλλου ο ανθρωπος εχει αποδειξει στο περασμα των αιωνων οτι ειναι ευπροσαρμοστος.

Αλλα.....

Οι βασικες αρχες που εχει ενας ανθρωπος ειναι τοοοοοοσο δυσκολο να αλλαξουν !!! ...και πολυ χρονοβορο.

Ειναι δυσκολο να κανουν οι γυρω του υπομονη ωστε να ερθουν αυτες οι αλλαγες. Μιλαω για τις αρχες του καθενος και οχι για τις συνηθειες.

Και για εμενα ολα ειναι θεμα αρχων....;)

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

 

Οι βασικες αρχες που εχει ενας ανθρωπος ειναι τοοοοοοσο δυσκολο να αλλαξουν !!! ...και πολυ χρονοβορο.

Ειναι δυσκολο να κανουν οι γυρω του υπομονη ωστε να ερθουν αυτες οι αλλαγες. Μιλαω για τις αρχες του καθενος και οχι για τις συνηθειες.

Και για εμενα ολα ειναι θεμα αρχων....;)

 

Στο θέμα που συζητάμε δεν βρίσκω να υπάρχει σαφής διαχωρισμός των αρχών από τις συνήθειες.

Δεν μιλάμε για άνθρωπο που είναι κατά της κλοπής και θα υποχρεωθεί να κλέψει, μιλάμε για έναν σύζυγο που πρέπει να κάνει κάποιες υποχωρήσεις στα δικά του "θέλω" ώστε να ανταποκριθεί και στα "θέλω" τις συζύγου του.

Γενικά πάντως δύσκολα να αλλάξει κάποιος αν έχει βρει τη βολή του, οπότε αν οι γύρω του κάνουν απλά υπομονή και περιμένουν, δεν την βλέπω την αλλαγή να έρχεται.

Οι άνθρωποι αλλάζουν όταν βρίσκουν μπροστά τους τα δύσκολα.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Το να μην εισαι 'βολεψακιας' και να προσπαθεις να προσφερεις δεν ειναι 'αρχη'?

Επισης, το να μην θεωρεις οτι υπαρχουν 'αντρικες' και 'γυναικειες' δουλειες δεν ειναι θεμα αρχης?

Τελος, το οτι ο ενας απο τους δυο μπορει να πηγαινει διακοπες με τους φιλους του ή οχι, δεν ειναι παλι θεμα 'αρχης'?

Προσωπικα αυτα τα βρισκω 'ισχυροτερα' της συνηθειας.

Σιγουρα θα συμφωνησω με αυτο που εγραψες Marandnik: ''Γενικά πάντως δύσκολα να αλλάξει κάποιος αν έχει βρει τη βολή του, οπότε αν οι γύρω του κάνουν απλά υπομονή και περιμένουν, δεν την βλέπω την αλλαγή να έρχεται.

Οι άνθρωποι αλλάζουν όταν βρίσκουν μπροστά τους τα δύσκολα.''

Αποψη μου ειναι οτι αν δεν πιστευεις οτι αυτο που κανεις ειναι και το σωστο, πολυ ευκολα θα ξαναγυρισεις στις παλιες σου συνηθειες.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Το να μην εισαι 'βολεψακιας' και να προσπαθεις να προσφερεις δεν ειναι 'αρχη'?

Επισης, το να μην θεωρεις οτι υπαρχουν 'αντρικες' και 'γυναικειες' δουλειες δεν ειναι θεμα αρχης?

Τελος, το οτι ο ενας απο τους δυο μπορει να πηγαινει διακοπες με τους φιλους του ή οχι, δεν ειναι παλι θεμα 'αρχης'?

Προσωπικα αυτα τα βρισκω 'ισχυροτερα' της συνηθειας.

Μπορεί να δώσεις αν θέλεις "ηθική" διάσταση σε όλα αυτά.

Όμως από πολλά παραδείγματα στον κύκλο μου έχω παρατηρήσει ότι στη μέση ελληνική οικογένεια συνήθως αυτά δεν είναι θέμα αρχής αλλά θέμα συνήθειας.

 

Οι άνδρες ζουν μια κριση ρόλων και πολλές φορές δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι τη θέση τους στην οικογένεια. Η κοινωνία τους πιέζει από τη μια να είναι cool και ανεξάρτητοι, οι γυναίκες να αναλλάβουν ευθύνες. Μπορεί κάποια στιγμή να επιλέξουν τον "εύκολο" δρόμο με τη ανοχή της γυναίκας τους. Can you blame them?

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εξ αρχής κακοί άνθρωποι, ότι έχουν λάθος αρχές ούτε ότι δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ.

Παίζει τεράστιο ρόλο και ο περίγυρος. Έχω γνωρίσει πάρα πολλούς φίλους και συγγενείς του άνδρα μου από το χωριο που κατάγεται, όπου το μοτίβο για τους άνδρες του χωριού είναι κάθε μέρα στο καφενείο ενώ οι γυναίκες τους στο σπιτι με τα παιδιά, τα σαββατοκύριακα ταξιδια στο βουνό και σούβλες επίσης μακριά από τη γυναίκα τους και όποιον δεν ακολουθεί, τον κοροϊδεύουν. Όσοι από αυτούς όμως μετακομίζουν στην πόλη, τα κόβουν αυτά σιγά, σιγά. :-P

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

niki81 συφωνω με οτι εχεις πει!κ εγω δεν θελω ο αντρας μου να κανει δουλειες στο σπιτι,ουτε μαρεσει να τον δω να πλενει πιατα!τα κανω ολα εγω,δεν δουλευω φυσικα αλλα κ οταν δουελευα εγω τα εκανα.δεν μαλωνω καθολου για αυτο το θεμα μιας και ο αντρουλης μου εχει 1000 αλλα καλα που το θεωρω περιττο να παρει σφουγγαριστρα η να σιδερωσει!ποτε δεν μ αφηνει ομως μονη,δεν του αρεσει καν να βγει χωρισ εμενα,δεν κανει πραγματα χωρισ εμενα μιας και λεει οτι δεν ειναι ωραιο οτι κ να κανει κ να λυπω εγω απο αυτο!αααα και οσο δεν ζηταω και δεν τον ζαλιζω και δεν κανω καβγα για δουλειεσ,τοσο αφου ειμαι και εγκυοσ ερχετε να κανει μονοσ του και να με βοηθισει!δεν κατακρινω τους αντρες που κανουν,ο καθενας οπως μαθει,μπραβο τουσ αν βοηθανε τις γυναικες στις δουλειες του σπιτιου και τα κανουν κ οπως θελουν οι γυναικες!εγω θελω να τα κανω ολα μονη μου!

 

Βλέπω δεν εχεις ακόμα παιδί εισαι εγκυος ( με το καλο), και είσαι 7 μηνες παντρεμενη πανω στα μεγαλα μελια.Οταν θα εχεις 2 κουτσουβελα μεσα στο σπιτι και μετα απο πεντε χρονια ( δεν σου λεω πολλα) θα τα ξαναπούμε. Βεβαια δεν δουλευεις κιολας βαλε και να δουλευεις 8ωρο αν θα ηθελες να τα κανεις ολα μονη; και να ηθελες δλδ δεν θα μπορουσες.

Link to comment
Share on other sites

το μοτίβο για τους άνδρες του χωριού είναι κάθε μέρα στο καφενείο ενώ οι γυναίκες τους στο σπιτι με τα παιδιά, τα σαββατοκύριακα ταξιδια στο βουνό και σούβλες επίσης μακριά από τη γυναίκα τους και όποιον δεν ακολουθεί, τον κοροϊδεύουν. Όσοι από αυτούς όμως μετακομίζουν στην πόλη, τα κόβουν αυτά σιγά, σιγά. :-P
:D:D:D

 

Βλέπω δεν εχεις ακόμα παιδί εισαι εγκυος ( με το καλο), και είσαι 7 μηνες παντρεμενη πανω στα μεγαλα μελια.Οταν θα εχεις 2 κουτσουβελα μεσα στο σπιτι και μετα απο πεντε χρονια ( δεν σου λεω πολλα) θα τα ξαναπούμε. Βεβαια δεν δουλευεις κιολας βαλε και να δουλευεις 8ωρο αν θα ηθελες να τα κανεις ολα μονη; και να ηθελες δλδ δεν θα μπορουσες.
ετσι ειναι....;)

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...