Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ...


passy0702

Recommended Posts

λες και ξαναλες τη λεξη "βοηθαει" λες και τα παιδια και το σπιτι ειναι δουλεια της γυναικας, και πρεπει να παρουν και παρασημα οι αντρες που "βοηθανε".

 

Εγω συμφωνω οτι καθε οικογενεια βαζει τους ορους τους, αλλα πρεπει και οι δυο να ειναι ευχαριστημενοι με αυτους τους ορους. Δε γινεται να δουλευει ο αλλος 12 ωρες τη μερα κι εσυ να καθεσαι κυρια ολη μερα και να τον περιμενεις κυρια να σιδερωσει οταν γυρισει, ετσι, λογω ισοτητας.

Αναλογως, οταν εγω δουλευα και ο αντρας μου οχι, καθισε στο σπιτι, μεγαλωσε το (ενα τοτε) παιδι, μαγειρευε, καθαριζε, και οταν επεστρεφα τον ξεκουραζα κι εγω οσο μπορουσα, κι αυτος εμενα.

Δεν αισθανθηκε ποτε ουτε αυτος "χαρωπη νοικοκυρουλα" ουτε κανενας τον ειδε ετσι. Ισα-ισα, ο αντρας, για μενα, αν ειναι μαγκας, ετσι δειχνει το αντριλικι του: οταν στεκεται στην οικογενεια του οπως αυτη τον χρειαζεται την οποιαδηποτε στιγμη!

 

 

Έτσι είναι......

 

Και συμπληρώνω κάτι γενικό.............

έχω αμφιβολίες κατά πόσο κάποιος αλλάζει με το γάμο.....εννοώ ότι δείγματα υπάρχουν από πριν για το πως θα εξελιχθεί ο γάμος....αν π.χ. ο ένας έχει κόλλημα με τα βουνά και τα παίρνει με την πρώτη ευκαιρία θα συνεχίσει να το κάνει και μετά......αλλιώς θα νιώθει δυστυχισμένος......ο άλλος λοιπόν πριν τον παντρευτεί θα πρέπει να αναλογιστεί αν μπορεί να μείνει και μόνος του κάποιες μέρες ή να το πάρει απόφαση και να αρχίσει να παίρνει τα βουνά κι αυτός......αν δεν μπορεί να κάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο, ας μην παντρευτεί το συγκεκριμένο άτομο......πολλοί (ειδικά οι γυναίκες) επικεντρώνονται στο να βάλουν το στεφάνι με τη σκέψη ότι μετά θα αλλάξουν τον άλλο........αμ δε όμως!!!!!!!

Δεν αλλάζει κανένας σας πληροφορώ.......ο τεμπέλης θα μείνει τεμπέλης, ο ταξιδιάρης, ταξιδιάρης, ο τσιγκούνης, τσιγκούνης και ο νοικοκύρης νοικοκύρης.......όλα είναι τόοοοοοσο απλά και προβλέψιμα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατά την γνώμη μου δεν υπάρχουν γυναικείες και αντρικές δουλειές.

σε ένα σπίτι μένει όλη η οικογένεια και όχι μόνη της η γυναίκα, δεν αντέχω τους άντρες που το παίζουν πασάδες στο σπίτι τους και έχουν μια γυναίκα τυραμόλα να τρέχει για να τα προλάβει όλα! που ζούμε δηλαδή?

και φυσικά περιμένω απο τον άντρα μου να προσφέρει και εκείνος στο σπίτι δεν ζω μόνη μου.

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου δεν υπάρχουν γυναικείες και αντρικές δουλειές.

σε ένα σπίτι μένει όλη η οικογένεια και όχι μόνη της η γυναίκα, δεν αντέχω τους άντρες που το παίζουν πασάδες στο σπίτι τους και έχουν μια γυναίκα τυραμόλα να τρέχει για να τα προλάβει όλα! που ζούμε δηλαδή?

και φυσικά περιμένω απο τον άντρα μου να προσφέρει και εκείνος στο σπίτι δεν ζω μόνη μου.

 

 

πωπω, που τον θυμηθηκες τον τυραμολα;;; χρονια εχω να τον δω, χαχα

Link to comment
Share on other sites

λες και ξαναλες τη λεξη "βοηθαει" λες και τα παιδια και το σπιτι ειναι δουλεια της γυναικας, και πρεπει να παρουν και παρασημα οι αντρες που "βοηθανε".

 

Εγω συμφωνω οτι καθε οικογενεια βαζει τους ορους τους, αλλα πρεπει και οι δυο να ειναι ευχαριστημενοι με αυτους τους ορους. Δε γινεται να δουλευει ο αλλος 12 ωρες τη μερα κι εσυ να καθεσαι κυρια ολη μερα και να τον περιμενεις κυρια να σιδερωσει οταν γυρισει, ετσι, λογω ισοτητας.

Αναλογως, οταν εγω δουλευα και ο αντρας μου οχι, καθισε στο σπιτι, μεγαλωσε το (ενα τοτε) παιδι, μαγειρευε, καθαριζε, και οταν επεστρεφα τον ξεκουραζα κι εγω οσο μπορουσα, κι αυτος εμενα.

Δεν αισθανθηκε ποτε ουτε αυτος "χαρωπη νοικοκυρουλα" ουτε κανενας τον ειδε ετσι. Ισα-ισα, ο αντρας, για μενα, αν ειναι μαγκας, ετσι δειχνει το αντριλικι του: οταν στεκεται στην οικογενεια του οπως αυτη τον χρειαζεται την οποιαδηποτε στιγμη!

 

Στην πρώτη παράγραφο συμφωνώ απόλυτα, το έχω κάνει και εγώ θέμα στον άντρα μου όταν τσακωνόμασταν και μου λεγε: δε σε βοηθάω;;;;

στη δεύτερη παράγραφο όμως μάλλον παρεξήγησες τι λέμε (νομίζω ότι όλοι το ίδιο υποστηρίζουμε). Όταν λέω εγώ βοηθάει στο σπίτι δεν εννοώ ότι ενώ έχω χρόνο όλη μέρα δε σιδερώνω γιατί έχω μοιράσει τις δουλειές και αυτή είναι δική του γιατί εγώ πχ μαγείρεψα...

εννοείται ότι αν δουλεύει και εγώ όχι, παλεύω να έχω όσα περισσότερα μπορώ έτοιμα έτσι ώστε όταν έρθει να κάτσουμε όλοι μαζί να παίξουμε, να φάμε, να μιλήσουμε. αν όμως όλη μέρα τρέχω και δεν έχω προλάβει, όταν γυρίσει θα κάνουμε ό,τι έχει μείνει μαζί...

και κάτι άλλο: ποιος είπε ότι επειδή εγώ (μιλάω για μένα ως παράδειγμα) κάθομαι στο σπίτι είμαι πιο ξεκούραστη από εκείνον;;; επειδή τόσα χρόνια δούλευα και τώρα μόνο κάθομαι σας πληροφορώ ότι η δουλειά γραφείου είναι πολύυυυυυ πιο ξεκούραστη απο το σπίτι!!!!εγώ λιώνω όλη μέρα, με ένα σπίτι τεράστιο που επειδή δε δουλεύω κόψαμε την καθαρίστρια (3 μπάνια παρακαλώ, δεν παλεύονται....), με δύο μωρά, το ένα 9 μηνών να μαγειρεύω χωριστά, να αλέθω, να παλεύω μισή ώρα κάθε φορά να τον ταίσω, με μαγείρεμα 2 φορές τη μέρα συν τα εξτρά, με κήπο (μαρούλια, λάχανα κτλ), με σούπερ μάρκετ, έχω αναλάβει όλα τα έξω ψώνια, λογαριασμούς, γιατρούς, υπηρεσίες......σας φαίνεται να κάθομαι και να ξεκουράζομαι;;;;; τουλάχιστον ο άντρας μου έξω αλλάζει και παραστάσεις, βλέπει δυο φίλους του, λέει μια ...αλακία, χαζεύει λίγο....εγώ όλα τα κάνω στην πίεση με δύο μωρά να ουρλιάζουν και να θέλουν και την προσοχή σου...

συγνώμη που τα έγραψα τόσο αναλυτικά αλλά ίσως κάποιοι καταλάβουν: αλήθεια έχετε αναρωτηθεί πόοοοσα κάνετε μέσα στη μέρα;;;;

εγώ προσωπικά δεν κάθομαι καθόλου.....γιατι λοιπόν αυτός να έρθει και να κάθεται και εγώ να συνεχίσω σαν παλαβή τον ίδιο ρυθμό;;;; ψυχή δεν έχω;;;;

όμως όλη μέρα παλεύω να τα κάνω όλα πρωί για να χαλαρώνουμε απόγευμα....μένουν μόνο τα της ρουτίνας: μπάνιο, βραδυνό κτλ...

νομίζω ότι όσες λένε: αφού δουλεύει και κουράζεται γιατί μετά να με βοηθήσει, απλά υποτιμάνε τον εαυτό τους και όοοοολα αυτά που προσφέρουν στην οικογένεια....και ο άντρας τους είναι απλά ο καθρέπτης τους........:?

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen: Ρε συ pk είσαι σίγουρα άντρας ή μας το παίζεις; Καλύτερα και από γυναίκα τα είπες (εννοείται πως δεν αμφισβητώ τον ανδρισμό σου έτσι; ) Ευγε στη γυναίκα που σε διάλεξε :D

 

 

 

E μα ναι! Διότι άντρας είναι αυτός που αναλαμβάνει τις ευθύνες του και για την πρόταση/απόφαση γάμου και για το παιδί! Άντε μάθαμε κάνουμε ό,τι κάνουμε και μετά αναπαυόμαστε και ξεκουραζόμαστε από το μέγα κατόρθωμα!

 

μπράβο βρε κορίτσια: ο άντρας που δεν έχει το κόμπλεξ να πει: εγώ είμαι άντρας και αυτές είναι γυναικείες δουλειές, αυτός που τα μοιράζεται όλα, ειναι ο πραγματικός άντρας γιατί δεν έχει αμφιβολίες για το ποιος είναι και δε χρειάζεται να αποδείξει τίποτα και σε κανέναν.....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντίστοιχα όμως το θέαμα μιας γυναίκας με φακιόλι παραπέμπει σε χαρωπή νοικοικυρά και πρέπει να θεωρείται ευχάριστο; Δηλαδή μια γυναίκα πρέπει να ενδιαφέρεται πάνω από όλα για την καθαριότητα της λεκάνης της, αλλιώς θεωρείται τεμπέλα; Γι΄αυτό γεννιούνται οι γυναίκες, για να ελέγχουν τον πληθυσμό των κωλοβακτηριδίων στις απανταχού λεκάνες; Ενώ οι άντρες προορίζονται για ευγενείς αποστολές, όπως η ανακάλυψη ζωής σε άλλο πλανήτη, η θεραπεία του καρκίνου κλπ; Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ αυτό το ρόλο για τον εαυτό μου, δεν μπορώ να δεχτώ ότι εκ γενετής κάποιος άλλος είναι ανώτερος από μένα και κάποιες δουλειές δεν του ταιριάζουν, απλά και μόνο γιατί κάνει πιπί του όρθιος.

 

Είναι άλλο να επιλέξω να έχω έναν άντρα πασά, γιατί δουλεύει 500 ώρες τη μέρα ή γιατί στην τελική μου αρέσει να τον περιποιούμαι, αλλά άλλο να θεωρώ ότι εγώ είμαι αυτομάτως κατώτερη και δουλάρα, απλά και μόνο επειδή είμαι γυναίκα.

 

Όσο για το τι πάνε κατά διαόλου κάποιοι γάμοι, κι εγώ αν δούλευα σαν το σκυλί όλη μέρα και μετά κάποιος ενήλικας είχε την απαίτηση να γυρίσω σπίτι, να περιποιηθώ 1-2 παιδιά και να νταντέψω και την πάρτη του, ενώ αυτός κανονίζει τριήμερα, σίγουρα θα έπαιρνα τα κουβαδάκια μου και θα πήγαινα σε ερημική παραλία ;)

με εκφράζεις!

 

και όχι μόνο κάνει πιπίτου όρθιος αλλά δεν στοχεύει και πάντα καλά! :lol:

Αλλά όταν τα μαζεύει ο ίδιος σε νοιάζει? Δε σε νοιάζει! Οταν αδιαφορεί ο άλλος γι'αυτά τα σημαντικά ασήμαντα είναι το πρόβλημα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

:mrgreen: Ρε συ pk είσαι σίγουρα άντρας ή μας το παίζεις; Καλύτερα και από γυναίκα τα είπες (εννοείται πως δεν αμφισβητώ τον ανδρισμό σου έτσι; ) Ευγε στη γυναίκα που σε διάλεξε :D

ε σε αυτό το θέμα ωραία μας τα λέει ο αγαπητός, όπως και σε πολλά άλλα, στο θέμα όμως με τη γέννα και τη μάνα που πρέπει να ξεκουραστεί στο μαιευτήριο, χωρίς το παιδί δίπλα της, για να αποδώσει στο σπίτι και στο ρόλο της συζήγου μας τα χάλασε!

Και νομίζω δε συμβαδίζει καθόλου το μοίρασμα της δουλειάς, των ευθυνών και όλων όσων λέγονται εδώ, όταν τα ίδια άτομα πρεσβεύουν πως μετά τη γέννα πρέπει να είσαι έτοιμη για όλα αν και λεχώνα. Η σούπερ λεχώνα εν δράσει, αλλά αν δεν είναι λεχώνα η γυναίκα είναι δουλάρα αν δε μοιράζετε τις δουλειές?

Αυτό είναι μοίρασμα όπου μας συμφέρει.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη παράγραφο συμφωνώ απόλυτα, το έχω κάνει και εγώ θέμα στον άντρα μου όταν τσακωνόμασταν και μου λεγε: δε σε βοηθάω;;;;

στη δεύτερη παράγραφο όμως μάλλον παρεξήγησες τι λέμε (νομίζω ότι όλοι το ίδιο υποστηρίζουμε). Όταν λέω εγώ βοηθάει στο σπίτι δεν εννοώ ότι ενώ έχω χρόνο όλη μέρα δε σιδερώνω γιατί έχω μοιράσει τις δουλειές και αυτή είναι δική του γιατί εγώ πχ μαγείρεψα...

εννοείται ότι αν δουλεύει και εγώ όχι, παλεύω να έχω όσα περισσότερα μπορώ έτοιμα έτσι ώστε όταν έρθει να κάτσουμε όλοι μαζί να παίξουμε, να φάμε, να μιλήσουμε. αν όμως όλη μέρα τρέχω και δεν έχω προλάβει, όταν γυρίσει θα κάνουμε ό,τι έχει μείνει μαζί...

και κάτι άλλο: ποιος είπε ότι επειδή εγώ (μιλάω για μένα ως παράδειγμα) κάθομαι στο σπίτι είμαι πιο ξεκούραστη από εκείνον;;; επειδή τόσα χρόνια δούλευα και τώρα μόνο κάθομαι σας πληροφορώ ότι η δουλειά γραφείου είναι πολύυυυυυ πιο ξεκούραστη απο το σπίτι!!!!εγώ λιώνω όλη μέρα, με ένα σπίτι τεράστιο που επειδή δε δουλεύω κόψαμε την καθαρίστρια (3 μπάνια παρακαλώ, δεν παλεύονται....), με δύο μωρά, το ένα 9 μηνών να μαγειρεύω χωριστά, να αλέθω, να παλεύω μισή ώρα κάθε φορά να τον ταίσω, με μαγείρεμα 2 φορές τη μέρα συν τα εξτρά, με κήπο (μαρούλια, λάχανα κτλ), με σούπερ μάρκετ, έχω αναλάβει όλα τα έξω ψώνια, λογαριασμούς, γιατρούς, υπηρεσίες......σας φαίνεται να κάθομαι και να ξεκουράζομαι;;;;; τουλάχιστον ο άντρας μου έξω αλλάζει και παραστάσεις, βλέπει δυο φίλους του, λέει μια ...αλακία, χαζεύει λίγο....εγώ όλα τα κάνω στην πίεση με δύο μωρά να ουρλιάζουν και να θέλουν και την προσοχή σου...

συγνώμη που τα έγραψα τόσο αναλυτικά αλλά ίσως κάποιοι καταλάβουν: αλήθεια έχετε αναρωτηθεί πόοοοσα κάνετε μέσα στη μέρα;;;;

εγώ προσωπικά δεν κάθομαι καθόλου.....γιατι λοιπόν αυτός να έρθει και να κάθεται και εγώ να συνεχίσω σαν παλαβή τον ίδιο ρυθμό;;;; ψυχή δεν έχω;;;;

όμως όλη μέρα παλεύω να τα κάνω όλα πρωί για να χαλαρώνουμε απόγευμα....μένουν μόνο τα της ρουτίνας: μπάνιο, βραδυνό κτλ...

νομίζω ότι όσες λένε: αφού δουλεύει και κουράζεται γιατί μετά να με βοηθήσει, απλά υποτιμάνε τον εαυτό τους και όοοοολα αυτά που προσφέρουν στην οικογένεια....και ο άντρας τους είναι απλά ο καθρέπτης τους........:?

 

παρεξηγησες εντελως αυτο που ελεγα. αλλα δεν πειραζει.

 

συγχαρητηρια για τα τετραγωνικα, τρια μπανια ειναι οντως πολλα, να φορας γαντια

Link to comment
Share on other sites

asteri2 τελικά δε σε βοηθά ο άντρας σου, συγνώμη αλλά αυτό φαίνεται από όσα γράφεις καλή μου!

Μπορείς να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα σου...κι αν δεν καταλαβαίνεις την travellingmum και ξαναδιαβάσεις το δικό της θα δείς ότι λέει τα αντίθετα ακριβώς και την παρεξήγησες.

;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

asteri2 τελικά δε σε βοηθά ο άντρας σου, συγνώμη αλλά αυτό φαίνεται από όσα γράφεις καλή μου!

Μπορείς να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα σου...κι αν δεν καταλαβαίνεις την travellingmum και ξαναδιαβάσεις το δικό της θα δείς ότι λέει τα αντίθετα ακριβώς και την παρεξήγησες.

;)

 

με βοηθάει κοριτσάκι μου, απλά δουλεύει και αυτός δύο δουλειές...

όταν επιστρέφει το απόγευμα σπίτι και τα σκ πάντα βοηθάει....

άσε που 4 σκ τον αφήνω σπίτι 6-7 ώρες την ημέρα για να κάνω κάποια μαθήματα yoga στα οποία αυτός με έστειλε.....

μπάνια παιδιών, κουζίνα και ό,τι μένει πάντα βοηθάει....

εεεε δε θα τον περιμένω να μαγειρέψει κιόλας όταν έρχεται στις 19:30 από τις 7:00 που έφυγε...

κάτσε να ξαναδιαβάσω την travellingmum....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λες και ξαναλες τη λεξη "βοηθαει" λες και τα παιδια και το σπιτι ειναι δουλεια της γυναικας, και πρεπει να παρουν και παρασημα οι αντρες που "βοηθανε".

 

Εγω συμφωνω οτι καθε οικογενεια βαζει τους ορους τους, αλλα πρεπει και οι δυο να ειναι ευχαριστημενοι με αυτους τους ορους. Δε γινεται να δουλευει ο αλλος 12 ωρες τη μερα κι εσυ να καθεσαι κυρια ολη μερα και να τον περιμενεις κυρια να σιδερωσει οταν γυρισει, ετσι, λογω ισοτητας.

Αναλογως, οταν εγω δουλευα και ο αντρας μου οχι, καθισε στο σπιτι, μεγαλωσε το (ενα τοτε) παιδι, μαγειρευε, καθαριζε, και οταν επεστρεφα τον ξεκουραζα κι εγω οσο μπορουσα, κι αυτος εμενα.

Δεν αισθανθηκε ποτε ουτε αυτος "χαρωπη νοικοκυρουλα" ουτε κανενας τον ειδε ετσι. Ισα-ισα, ο αντρας, για μενα, αν ειναι μαγκας, ετσι δειχνει το αντριλικι του: οταν στεκεται στην οικογενεια του οπως αυτη τον χρειαζεται την οποιαδηποτε στιγμη!

 

Λοιπόν: επειδή τα διαβάζω όλα πολύ γρήγορα, όπως και τα γράφω πολύ γρήγορα γιατί έχω τα δύο μωρά μόνα, ίσως να παρεξηγώ και ίσως να παρεξηγιέμαι γιατί δεν προσέχω πολύ τον τρόπο που τα γράφω λόγω ταχύτητας..

σε αυτό που έκανα bold τι λέει;;;εγώ νόμισα ότι διαφωνούσε με τους υπόλοιπους γιατί κάνουν αυτό που υπογραμμισα...αν όχι τότε σόρρυ, γράψε λάθος. και της ανέλυσα τι κάνω εγώ που μάλλον τελικά συμφωνούμε;;; ωχ μπερδεύτηκα...

anyway, εγώ ανέλυσα τόσο πολύ τι κάνω όχι για να το παίξω προκομένη αλλά γιατί θεωρώ ότι πάνω κάτω όλες τα ίδια κάνουμε και τελικά είναι πάρα πολλά!!!!συμφωνούμε σε αυτό;;;;

και φυσικά ο άντρας μου βοηθάει και όποτε είναι στο σπίτι σε όλα αυτά.

αλλά δεν μπορώ να του στείλω τα κατσαρολικά στη δουλειά να μαγειρέψει, λείπει και πολλές ώρες λόγω δύο εργασιών οπότε πήζω και εγώ....

όμως και κουρασμένος όταν είναι κρατάει τα παιδιά και τα ταϊζει για να κάνω εγώ διάδρομο και γυμναστική....που θα μπορούσε να με πει κάποιος (η μάνα του πχ) άκαρδη....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

asteri2 τελικά δε σε βοηθά ο άντρας σου, συγνώμη αλλά αυτό φαίνεται από όσα γράφεις καλή μου!

Μπορείς να ξαναδιαβάσεις το μήνυμα σου...κι αν δεν καταλαβαίνεις την travellingmum και ξαναδιαβάσεις το δικό της θα δείς ότι λέει τα αντίθετα ακριβώς και την παρεξήγησες.

;)

 

συγνώμη τώρα, αλλά για να καταλάβω πώς σκέφτεσαι: πού σε αυτά που έγραψα κατάλαβες ότι ο άντρας μου δεν βοηθάει;;;

δουλεύει δύο δουλειές και εγώ καθόλου, τι να κάνει δηλαδή για να βοηθάει;; να περιμένω το απόγευμα να μαγειρέψει;; να αφήσω το μωρό νηστικό για να το ταίσει περισσότερες φορές; να πάρει άδεια από τη δουλειά για να πάει στις υπηρεσίες που είναι μόνο πρωί;;όπως και οι λογαριασμοί;; πχ σήμερα που γυρνάει στις 19:00 τι να κάνει παραπάνω;;; εγώ βρήκα τον χρόνο και σιδέρωσα, μαγείρεψα, καθάρισα και τώρα που θα έρθει θα κάτσουμε, θα μιλήσουμε, θα παίξουμε, θα κάνουμε μαζί μπάνιο τα παιδιά, θα τα αλλάξουμε, θα τα ταϊσουμε, θα βάλει ο καθένας από ένα για ύπνο και θα αράξουμε! σε τι δε με βοήθησε σήμερα ας πούμε;;; να σιδέρωνε στις 21:00 το βράδυ;; και εγώ τον χρόνο που σιδέρωνα το πρωί να έβλεπα τηλεόραση;; για να πω ότι με βοήθησε περισσότερο;;

αυτό θέλω να πω: ότι βοήθεια είναι ανάλογα με τον χρόνο και τις υποχρεώσεις του καθένα, να είναι όλα όμορφα μοιρασμένα για να χαλαρώνουμε όλοι. φυσικά όταν δε δουλεύει τα κάνουμε όλα μαζί, κουζίνα, τάισμα, μαγείρεμα, σφουγγάρισμα, σκούπισμα, ψώνια....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή είμαι άντρας και δεν μου αρέσει το σιδέρωμα, ξέροντας πόσο κουραστική δουλειά είναι θα έλεγα ότι κανονικά θα έπρεπε να είναι αντρική δουλειά, εκτός και αν η γυναίκα θέλει να κάνει ποντίκι.

Στο σιδέρωμα είμαι πιο γρήγορος από τη γυναίκα μου γιατί απλά ο Θεός έπλασε τον άντρα να έχει συνήθως περισσότερη μυική δυναμη από τη γυναίκα!

Από την άλλη σαφώς και δεν προσέχω τόσο τις λεπτομέρειες στην καθαριότητα του σπιτιού.

Το μπάνιο όμως των παιδιών το έχω αναλάβει εγώ, πάλι γιατί είναι πιο δυνατός μυικά από τη γυναίκα μου και είναι πιο εύκολο για μένα να παίρνω αγκαλιά τα παιδιά.

 

Δεν υπάρχουν μέσα στο σπίτι αντρικές και γυνακείες δουλειές. Έχω ξαναγράψει ότι 2 πράγματα δεν μπορεί να κάνει ο άντρας:

1. Να γεννήσει παιδιά

2. Να θηλάσει παιδιά.

 

Εισαι ωραιος......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: επειδή τα διαβάζω όλα πολύ γρήγορα, όπως και τα γράφω πολύ γρήγορα γιατί έχω τα δύο μωρά μόνα, ίσως να παρεξηγώ και ίσως να παρεξηγιέμαι γιατί δεν προσέχω πολύ τον τρόπο που τα γράφω λόγω ταχύτητας..

σε αυτό που έκανα bold τι λέει;;;εγώ νόμισα ότι διαφωνούσε με τους υπόλοιπους γιατί κάνουν αυτό που υπογραμμισα...αν όχι τότε σόρρυ, γράψε λάθος. και της ανέλυσα τι κάνω εγώ που μάλλον τελικά συμφωνούμε;;; ωχ μπερδεύτηκα...

anyway, εγώ ανέλυσα τόσο πολύ τι κάνω όχι για να το παίξω προκομένη αλλά γιατί θεωρώ ότι πάνω κάτω όλες τα ίδια κάνουμε και τελικά είναι πάρα πολλά!!!!συμφωνούμε σε αυτό;;;;

και φυσικά ο άντρας μου βοηθάει και όποτε είναι στο σπίτι σε όλα αυτά.

αλλά δεν μπορώ να του στείλω τα κατσαρολικά στη δουλειά να μαγειρέψει, λείπει και πολλές ώρες λόγω δύο εργασιών οπότε πήζω και εγώ....

όμως και κουρασμένος όταν είναι κρατάει τα παιδιά και τα ταϊζει για να κάνω εγώ διάδρομο και γυμναστική....που θα μπορούσε να με πει κάποιος (η μάνα του πχ) άκαρδη....

 

ελεγα απλως οτι πρεπει να υπαρχει ισορροπια. Οταν πχ εγω δουλευα και ο αντρας μου ηταν σπιτι, κατανοουσε απολυτα την αναγκη μου οταν γυρισω να βρω το φαγακι μου να με περιμενει, και το φροντιζε. Κι εγω κατανοουσα οτι εχει πηξει μ'ενα μωρο ολη μερα, οποτε θεωρουσα λογικο να μου πεταει το μωρο στη μουρη πριν καλα καλα μπω στο σπιτι και να την κανει με ελαφρα πηδηματακια. Εχω βρεθει και απο την αντιθετη πλευρα, με δυο μικρα και χωρις δουλεια και ο αντρας μου με δυο.

 

Δε δεχομαι ομως οτι υπαρχουν αντρικες και γυναικιες δουλειες. Υπαρχει μια οικογενεια και ενα σπιτι που χρειαζονται φροντιδα με χικους δυο διαφορετικους τροπους. Η ευθυνη πρεπει να μοιαζεται και η μοιρασια μεσα στα χρονια μπορει ν'αλλαξει αναλογα με τις αναγκες.

Link to comment
Share on other sites

ελεγα απλως οτι πρεπει να υπαρχει ισορροπια. Οταν πχ εγω δουλευα και ο αντρας μου ηταν σπιτι, κατανοουσε απολυτα την αναγκη μου οταν γυρισω να βρω το φαγακι μου να με περιμενει, και το φροντιζε. Κι εγω κατανοουσα οτι εχει πηξει μ'ενα μωρο ολη μερα, οποτε θεωρουσα λογικο να μου πεταει το μωρο στη μουρη πριν καλα καλα μπω στο σπιτι και να την κανει με ελαφρα πηδηματακια. Εχω βρεθει και απο την αντιθετη πλευρα, με δυο μικρα και χωρις δουλεια και ο αντρας μου με δυο.

 

Δε δεχομαι ομως οτι υπαρχουν αντρικες και γυναικιες δουλειες. Υπαρχει μια οικογενεια και ενα σπιτι που χρειαζονται φροντιδα με χικους δυο διαφορετικους τροπους. Η ευθυνη πρεπει να μοιαζεται και η μοιρασια μεσα στα χρονια μπορει ν'αλλαξει αναλογα με τις αναγκες.

 

ok, τα βρήκαμε. συμφωνω απόλυτα. αυτο προσπαθω να πω κι εγω

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμπερασμα.....ο αντρας μου ειναι πολλες φορες γαιδουρι κ γω μεγαλο χαιβανι...κ πολυ κουρασμενο....καλα μιλαμε τρελα γλεντια!!!!δεν ειναι μονο οτι βολευεται,η οτι θεωρει γυναικειες κ αντρικες δουλειες...αλλα αυτο που με τρελαινει ειναι οταν αυτος κοιταει τηλ κ εγω με παιζω,ταιζω η χορευω με τρια παιδια κ δε μας κοιταει καν...τπτ....κ αν εχω το κ το ραδιο ανοιχτο κ χορευω-χορευουμε,με κοιταει σαν εξωγιηνη,μου λεει καλα χαζο εισαι κ χορευεις,η με κοιταει καπως κ μου λεει κλειστοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

νανσυ2: Αν σου λέει κλείστο να του πείς να πάει σε άλλο δωμάτιο αν δεν του αρέσει!!! είναι πολύ απλό για ξεκίνα να αντιδράς και να του τη λές με το γάντι!

 

Εγώ πάντως έχω ακούσει και περίπτωση εντελώς ανάποδη...

 

Στη δουλειά του άντρα μου μια κοπέλα καυχιέται ότι ο άντρας της, της κάνει όλες τις δουλειές στο σπίτι....κάθε μέρα πηγαίνει και τους λέει ότι πάλι δεν έκανε τίποτα εκείνος σκούπισε, μαγείρεψε και έπλυνε πιάτα, σφουγγάρισε και εκείνη ήταν ξαπλωμένηηηη. Τα κάνει λέει όλα επειδή του αρέσει....και τον κοροιδέυει στην δουλειά λέγοντας στους άλλους "κελεπούρι παντρεύτηκα...μια ζωή θα είμαι ξάπλα και το σπίτι στην εντέλεια".....Υπάρχουν λοιπόν και περιπτώσεις που η "τζουτζούκα" βρίσκει "κελεπούρια"!

 

Απαράδεκτο να κοροιδεύεις όπως το ίδιο θα ίσχυε και ο άντρας να κοροιδεύει την γυναίκα που κάνει τις δουλειές!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν μέσα στο σπίτι αντρικές και γυνακείες δουλειές. Έχω ξαναγράψει ότι 2 πράγματα δεν μπορεί να κάνει ο άντρας:

1. Να γεννήσει παιδιά

2. Να θηλάσει παιδιά.

 

Συμφωνώ. Αλλά ακόμα και για το δεύτερο, μπορεί ο άντρας όταν η γυναίκα αποθηλάσει, να ταΐσει με το μπιμπερό για να μας ξεκουράσει. ;)

 

Εμένα πάντως αν ο άντρας μου το έπαιζε αφέντης και θεωρούσε υποτιμητικό να βοηθάει και να κάνει δουλειές στο σπίτι, πολύ απλά δεν θα προχωρούσα μαζί του, όχι σε γάμο, αλλά ούτε σε απλή συμβίωση. Ή το πολύ πολύ, να πήγαινα να κοιμάμαι μερικά βράδια σπίτι του και να μην κάνω απολύτως τίποτα, να τα περιμένω όλα στο χέρι και να σηκώνομαι μετά να γυρίζω σπίτι μου σαν κυρία. Να δει τη γλύκα! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα όμως το θέαμα μιας γυναίκας με φακιόλι παραπέμπει σε χαρωπή νοικοικυρά και πρέπει να θεωρείται ευχάριστο; Δηλαδή μια γυναίκα πρέπει να ενδιαφέρεται πάνω από όλα για την καθαριότητα της λεκάνης της, αλλιώς θεωρείται τεμπέλα; Γι΄αυτό γεννιούνται οι γυναίκες, για να ελέγχουν τον πληθυσμό των κωλοβακτηριδίων στις απανταχού λεκάνες; Ενώ οι άντρες προορίζονται για ευγενείς αποστολές, όπως η ανακάλυψη ζωής σε άλλο πλανήτη, η θεραπεία του καρκίνου κλπ; Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ αυτό το ρόλο για τον εαυτό μου, δεν μπορώ να δεχτώ ότι εκ γενετής κάποιος άλλος είναι ανώτερος από μένα και κάποιες δουλειές δεν του ταιριάζουν, απλά και μόνο γιατί κάνει πιπί του όρθιος.

 

Είναι άλλο να επιλέξω να έχω έναν άντρα πασά, γιατί δουλεύει 500 ώρες τη μέρα ή γιατί στην τελική μου αρέσει να τον περιποιούμαι, αλλά άλλο να θεωρώ ότι εγώ είμαι αυτομάτως κατώτερη και δουλάρα, απλά και μόνο επειδή είμαι γυναίκα.

 

Όσο για το τι πάνε κατά διαόλου κάποιοι γάμοι, κι εγώ αν δούλευα σαν το σκυλί όλη μέρα και μετά κάποιος ενήλικας είχε την απαίτηση να γυρίσω σπίτι, να περιποιηθώ 1-2 παιδιά και να νταντέψω και την πάρτη του, ενώ αυτός κανονίζει τριήμερα, σίγουρα θα έπαιρνα τα κουβαδάκια μου και θα πήγαινα σε ερημική παραλία ;)

 

Καταρχήν ΔΕΝ είπα ότι μια γυναίκα πρέπει να ενδιαφέρεται ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ για την καθαριότητα της λεκάνης κτλ κτλ....

 

Ούτε είπα ότι η γυναίκα είναι κατώτερο ον από τον άντρα, ήμαρτον!! Κι εγώ γυναίκα είμαι, θα έλεγα κάτι τέτοιο?

 

Όπως όμως αν πάθει κάτι το αυτοκίνητο θα του ρίξει μια ματιά ο άντρας, έτσι και κάποιες βασικές οικιακές δουλειές είναι ''αρμοδιότητα'' να το πω, της γυναίκας...

 

Δεν μιλάω για ακραίες καταστάσεις που ο άντρας πχ μένει άνεργος και η γυναίκα δουλεύει, μιλάω για ζευγάρια που δουλεύουν.

 

Όσο και να κάνει δουλειές ο άντρας, ναι, για ΄μένα η νοικοκυροσύνη του σπιτιού γέρνει προς το μέρος μας.

 

Ένας άντρας θα βοηθήσει, ναι, αλλά άτυπα το νοικοκυριό είναι πιο πολύ κομμάτι της γυναικείας φύσης.

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί αμέσως χρησιμοποιείται η λέξη δουλάρα. Δηλαδή εσύ με το να διατηρείς το σπίτι σου ευπρεπές, να κάνεις τις βασικές δουλειές και να πλένεις πχ στο πλυντήριο το πουκάμισο του άντρα σου, θεωρείς τον εαυτό σου δουλάρα? Και γιατί είναι κατώτερος όποιος ενδιαφέρεται να έχει και το σπίτι του όμορφο?

 

Αυτό που με ενοχλεί, είναι ότι σήμερα πολλές γυναίκες παντρεύονται κι αμέσως φέρονται λες και ο άντρας τους χρωστάει. ''Τί, δουλάρα σου θα είμαι, να σιδερώσεις μόνος σου, δεν έμενα αλλιώς καλύτερα με τη μαμά μου''?

 

Ε τότε, να μην παντρεύονται... Γιατί το να ''ανοίξεις σπίτι'' σημαίνει αυτομάτως ότι θα επιφορτιστείς με κάποιες οικιακές δουλειές, αλλιώς ας κάθονται να βρωμίζουν και να τσακώνονται για το ποιός θα πλύνει τα εσώρουχα...

 

Εγώ θαυμάζω τις γυναίκες που δουλεύουν και έχουν και το σπίτι τους καθαρό και ευπρεπές , με τη βοήθεια των συζύγων. Γιατί κατά τη γνώμη μου, στον τομέα αυτό, οι άντρες βοηθάνε, δεν το παίρνουν όλο πάνω τους.

 

 

Και τέλος, εννοείται ότι δεν είπα για άντρα που θα φεύγει ταξιδάκια και η γυναίκα θα μένει σπίτι, έλεος!

Link to comment
Share on other sites

νανσυ2: Αν σου λέει κλείστο να του πείς να πάει σε άλλο δωμάτιο αν δεν του αρέσει!!! είναι πολύ απλό για ξεκίνα να αντιδράς και να του τη λές με το γάντι!

 

Εγώ πάντως έχω ακούσει και περίπτωση εντελώς ανάποδη...

 

Στη δουλειά του άντρα μου μια κοπέλα καυχιέται ότι ο άντρας της, της κάνει όλες τις δουλειές στο σπίτι....κάθε μέρα πηγαίνει και τους λέει ότι πάλι δεν έκανε τίποτα εκείνος σκούπισε, μαγείρεψε και έπλυνε πιάτα, σφουγγάρισε και εκείνη ήταν ξαπλωμένηηηη. Τα κάνει λέει όλα επειδή του αρέσει....και τον κοροιδέυει στην δουλειά λέγοντας στους άλλους "κελεπούρι παντρεύτηκα...μια ζωή θα είμαι ξάπλα και το σπίτι στην εντέλεια".....Υπάρχουν λοιπόν και περιπτώσεις που η "τζουτζούκα" βρίσκει "κελεπούρια"!

 

Απαράδεκτο να κοροιδεύεις όπως το ίδιο θα ίσχυε και ο άντρας να κοροιδεύει την γυναίκα που κάνει τις δουλειές!

 

Ναι, αυτό το λένε κάποιες.... Ότι τα κάνει όλα στο σπίτι αυτός και αυτή κάθεται....

 

Πραγματικά για ΄μένα αυτό είναι ξεφτίλα... Αλλά δεν φταίνε αυτές, βρίσκουν και τα κάνουν... Τα καρόιδα που τις παντρεύονται φταίνε...

 

Αυτό δηλαδή είναι ωραίο, η γυναίκα να ξαπλώνει και ο άντρας δουλικό?

 

Και σιγά μην του αρέσει... Πέφτει η παντόφλα σύννεφο!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη τώρα, αλλά για να καταλάβω πώς σκέφτεσαι: πού σε αυτά που έγραψα κατάλαβες ότι ο άντρας μου δεν βοηθάει;;;

δουλεύει δύο δουλειές και εγώ καθόλου, τι να κάνει δηλαδή για να βοηθάει;; να περιμένω το απόγευμα να μαγειρέψει;; να αφήσω το μωρό νηστικό για να το ταίσει περισσότερες φορές; να πάρει άδεια από τη δουλειά για να πάει στις υπηρεσίες που είναι μόνο πρωί;;όπως και οι λογαριασμοί;; πχ σήμερα που γυρνάει στις 19:00 τι να κάνει παραπάνω;;; εγώ βρήκα τον χρόνο και σιδέρωσα, μαγείρεψα, καθάρισα και τώρα που θα έρθει θα κάτσουμε, θα μιλήσουμε, θα παίξουμε, θα κάνουμε μαζί μπάνιο τα παιδιά, θα τα αλλάξουμε, θα τα ταϊσουμε, θα βάλει ο καθένας από ένα για ύπνο και θα αράξουμε! σε τι δε με βοήθησε σήμερα ας πούμε;;; να σιδέρωνε στις 21:00 το βράδυ;; και εγώ τον χρόνο που σιδέρωνα το πρωί να έβλεπα τηλεόραση;; για να πω ότι με βοήθησε περισσότερο;;

αυτό θέλω να πω: ότι βοήθεια είναι ανάλογα με τον χρόνο και τις υποχρεώσεις του καθένα, να είναι όλα όμορφα μοιρασμένα για να χαλαρώνουμε όλοι. φυσικά όταν δε δουλεύει τα κάνουμε όλα μαζί, κουζίνα, τάισμα, μαγείρεμα, σφουγγάρισμα, σκούπισμα, ψώνια....

 

Καλά λέει η κοπέλα, στην περίπτωση αυτή που η ίδια δεν δουλεύει, αυτό έλειπε να περιμένει κι από τον άντρα της μετά από δυο δουλειές να κάνει και δουλειές σπιτιού!

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να κάνει δουλειές ο άντρας, ναι, για ΄μένα η νοικοκυροσύνη του σπιτιού γέρνει προς το μέρος μας.

 

Ένας άντρας θα βοηθήσει, ναι, αλλά άτυπα το νοικοκυριό είναι πιο πολύ κομμάτι της γυναικείας φύσης.

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί αμέσως χρησιμοποιείται η λέξη δουλάρα. Δηλαδή εσύ με το να διατηρείς το σπίτι σου ευπρεπές, να κάνεις τις βασικές δουλειές και να πλένεις πχ στο πλυντήριο το πουκάμισο του άντρα σου, θεωρείς τον εαυτό σου δουλάρα? Και γιατί είναι κατώτερος όποιος ενδιαφέρεται να έχει και το σπίτι του όμορφο?

 

Αυτό που με ενοχλεί, είναι ότι σήμερα πολλές γυναίκες παντρεύονται κι αμέσως φέρονται λες και ο άντρας τους χρωστάει. ''Τί, δουλάρα σου θα είμαι, να σιδερώσεις μόνος σου, δεν έμενα αλλιώς καλύτερα με τη μαμά μου''?

 

Ε τότε, να μην παντρεύονται... Γιατί το να ''ανοίξεις σπίτι'' σημαίνει αυτομάτως ότι θα επιφορτιστείς με κάποιες οικιακές δουλειές, αλλιώς ας κάθονται να βρωμίζουν και να τσακώνονται για το ποιός θα πλύνει τα εσώρουχα...

 

 

Ξέρεις τι δεν καταλαβαίνω; Το πώς και γιατί κάποιοι άντρες που έχουν κάνει εργένηδες, ενώ μέχρι τότε κρατούσαν οι ίδιοι το σπίτι τους έστω και υποτυπωδώς καθαρό και πλένανε και σιδερώνανε και μαγειρεύανε, ξαφνικά με το που παντρεύονται, όλα αυτά αυτομάτως γίνονται "γυναικείες δουλειές".

 

Όχι καλή μου, δεν βαραίνει εμάς κυρίως η ευθύνη του νοικοκυριού, βαραίνει και τους δυο, γιατί και οι δυο ζούμε σ΄αυτό το σπίτι. Οι δουλειές πρέπει να είναι μοιρασμένες, όπως μοιρασμένο είναι πλέον και το να φέρνουν κι οι δυο λεφτά στο σπίτι. Δεν είπα να κάθομαι με τα πόδια ψηλά και να λιμάρω νύχι, κι εκείνος να σκουπίζει, αλλά τη στιγμή που κουράζομαι κι εγώ, μπορεί τουλάχιστον να βοηθάει. Το "ανοίγω σπίτι" ισχύει και για τους δυο, άρα και οι δυο πρέπει να επιφορτιστούν τα οικειακά.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ΔΕΝ είπα ότι μια γυναίκα πρέπει να ενδιαφέρεται ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ για την καθαριότητα της λεκάνης κτλ κτλ....

 

Ούτε είπα ότι η γυναίκα είναι κατώτερο ον από τον άντρα, ήμαρτον!! Κι εγώ γυναίκα είμαι, θα έλεγα κάτι τέτοιο?

 

Όπως όμως αν πάθει κάτι το αυτοκίνητο θα του ρίξει μια ματιά ο άντρας, έτσι και κάποιες βασικές οικιακές δουλειές είναι ''αρμοδιότητα'' να το πω, της γυναίκας...

 

Δεν μιλάω για ακραίες καταστάσεις που ο άντρας πχ μένει άνεργος και η γυναίκα δουλεύει, μιλάω για ζευγάρια που δουλεύουν.

 

Όσο και να κάνει δουλειές ο άντρας, ναι, για ΄μένα η νοικοκυροσύνη του σπιτιού γέρνει προς το μέρος μας.

 

Ένας άντρας θα βοηθήσει, ναι, αλλά άτυπα το νοικοκυριό είναι πιο πολύ κομμάτι της γυναικείας φύσης.

 

Και δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί αμέσως χρησιμοποιείται η λέξη δουλάρα. Δηλαδή εσύ με το να διατηρείς το σπίτι σου ευπρεπές, να κάνεις τις βασικές δουλειές και να πλένεις πχ στο πλυντήριο το πουκάμισο του άντρα σου, θεωρείς τον εαυτό σου δουλάρα? Και γιατί είναι κατώτερος όποιος ενδιαφέρεται να έχει και το σπίτι του όμορφο?

 

Αυτό που με ενοχλεί, είναι ότι σήμερα πολλές γυναίκες παντρεύονται κι αμέσως φέρονται λες και ο άντρας τους χρωστάει. ''Τί, δουλάρα σου θα είμαι, να σιδερώσεις μόνος σου, δεν έμενα αλλιώς καλύτερα με τη μαμά μου''?

 

Ε τότε, να μην παντρεύονται... Γιατί το να ''ανοίξεις σπίτι'' σημαίνει αυτομάτως ότι θα επιφορτιστείς με κάποιες οικιακές δουλειές, αλλιώς ας κάθονται να βρωμίζουν και να τσακώνονται για το ποιός θα πλύνει τα εσώρουχα...

 

Εγώ θαυμάζω τις γυναίκες που δουλεύουν και έχουν και το σπίτι τους καθαρό και ευπρεπές , με τη βοήθεια των συζύγων. Γιατί κατά τη γνώμη μου, στον τομέα αυτό, οι άντρες βοηθάνε, δεν το παίρνουν όλο πάνω τους.

 

 

 

 

δεν ειναι 'ακραια κατασταση" το να μη δουλευει ο αντρας και να δουλευει η γυναικα, εμεις το καναμε απο επιλογη, και εχουμε αρκετους φικους που εχουν εφαρμοσει το ιδιο, κυριως για οικονομικους λογους, αλλα και λογω χαρακτηρα.

 

οχι, δεν το παιρνουν οι αντρες ολο πανω τους, αλλα ουτε και οι γυναικες, ο ενας πρεπει να βοηθαει τον αλλο. Οταν χαλασει το δικο μου αυτοκινητο θα το φτιαξω, εζησα πολλα χρονια μονη και να περιμενα να παντρευτω για να μπορω να φροντισω ενα αυτοκινητο θα μ'ειχε φαει ο ποδαροδρομος.

 

Και θα συμφωνησω οτι το σπιτι το ανοιγουν και οι δυο....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό το λένε κάποιες.... Ότι τα κάνει όλα στο σπίτι αυτός και αυτή κάθεται....

 

Πραγματικά για ΄μένα αυτό είναι ξεφτίλα... Αλλά δεν φταίνε αυτές, βρίσκουν και τα κάνουν... Τα καρόιδα που τις παντρεύονται φταίνε...

 

Αυτό δηλαδή είναι ωραίο, η γυναίκα να ξαπλώνει και ο άντρας δουλικό?

 

Και σιγά μην του αρέσει... Πέφτει η παντόφλα σύννεφο!

 

 

γιατι ομως το αντιθετο το βρισκεις αποδεκτο; Δηλαδη αυτος να βλεπει τηλεοραση οσο αυτη σιδερωνει, να κοιμαται το μεσημερι οσο αυτη πλενει τα πιατα, να βγαινει για μπυρα την κυριακη οσο αυτη παιζει με τα παιδια; ε, τοτε ναι, την εχει για δουλαρα να του φροντιζει το σπιτι και να του μαγαλωνει τα παιδια... Αν αυτη το βρισκει φυσιολογικο... τι να πω... το 'βρικσουν και κανουν" ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ΔΕΝ είπα ότι μια γυναίκα πρέπει να ενδιαφέρεται ΠΑΝΩ ΑΠ' ΟΛΑ για την καθαριότητα της λεκάνης κτλ κτλ....

 

Ούτε είπα ότι η γυναίκα είναι κατώτερο ον από τον άντρα, ήμαρτον!! Κι εγώ γυναίκα είμαι, θα έλεγα κάτι τέτοιο?

 

Όπως όμως αν πάθει κάτι το αυτοκίνητο θα του ρίξει μια ματιά ο άντρας, έτσι και κάποιες βασικές οικιακές δουλειές είναι ''αρμοδιότητα'' να το πω, της γυναίκας...

 

Δεν μιλάω για ακραίες καταστάσεις που ο άντρας πχ μένει άνεργος και η γυναίκα δουλεύει, μιλάω για ζευγάρια που δουλεύουν.

 

Όσο και να κάνει δουλειές ο άντρας, ναι, για ΄μένα η νοικοκυροσύνη του σπιτιού γέρνει προς το μέρος μας.

 

Ένας άντρας θα βοηθήσει, ναι, αλλά άτυπα το νοικοκυριό είναι πιο πολύ κομμάτι της γυναικείας φύσης.

 

απο πότε δλδ υπαρχει γονιδιο νοικοκυροσυνης που το εχουν οι γυναικες; και οι αντρες οχι;

Και δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί αμέσως χρησιμοποιείται η λέξη δουλάρα. Δηλαδή εσύ με το να διατηρείς το σπίτι σου ευπρεπές, να κάνεις τις βασικές δουλειές και να πλένεις πχ στο πλυντήριο το πουκάμισο του άντρα σου, θεωρείς τον εαυτό σου δουλάρα? Και γιατί είναι κατώτερος όποιος ενδιαφέρεται να έχει και το σπίτι του όμορφο?

 

Αν ο αντρας ενδιαφερετε να κραταει το σπιτι του ομορφο δεν ειναι αντρας;

Αυτό που με ενοχλεί, είναι ότι σήμερα πολλές γυναίκες παντρεύονται κι αμέσως φέρονται λες και ο άντρας τους χρωστάει. ''Τί, δουλάρα σου θα είμαι, να σιδερώσεις μόνος σου, δεν έμενα αλλιώς καλύτερα με τη μαμά μου''?

 

ενώ για τους άντρες που σκεφτονται έτσι δεν σε ενοχλεί ;

 

Ε τότε, να μην παντρεύονται... Γιατί το να ''ανοίξεις σπίτι'' σημαίνει αυτομάτως ότι θα επιφορτιστείς με κάποιες οικιακές δουλειές, αλλιώς ας κάθονται να βρωμίζουν και να τσακώνονται για το ποιός θα πλύνει τα εσώρουχα...

 

Ακριβως το ιδιο ισχυει και για το αρσενικο φύλο

 

Εγώ θαυμάζω τις γυναίκες που δουλεύουν και έχουν και το σπίτι τους καθαρό και ευπρεπές , με τη βοήθεια των συζύγων. Γιατί κατά τη γνώμη μου, στον τομέα αυτό, οι άντρες βοηθάνε, δεν το παίρνουν όλο πάνω τους.

 

Κανενας δεν ειπε να το παιρνουν ολο επανω τους

 

Και τέλος, εννοείται ότι δεν είπα για άντρα που θα φεύγει ταξιδάκια και η γυναίκα θα μένει σπίτι, έλεος!

 

 

Δεν καταλαβαινω ομως γιατι το θεωρεις υποτιμητικο για αυτον να σου σιδερωνει πχ τα κιλοτακια οπως εγραψες παραπανω ενω για σενα φυσιολογικο να του σιδερωνεις τα σωβρακα ;

Με τον πρωην αντρα μου δεν ειχαμε θεμα τα καναμε ολα μαζι ολα ...με τον νυν συντροφο που συζουμε ειχαμε θεματακι. Δεν κουναγε δαχτυλο και δεν το ειχα καταλαβει κιολας γυρναγα 10 το βραδυ απο την δουλεια και αραζανε στον καναπε και αυτος και η κορη μου και μου εφευγε ο πατος....ωσπου πηρα αναποδες , το ειπα μια με το καλο , 2 με το κακο ....χαμπαρι. Αφησα το σπιτι 3 εβδομαδες χωρις να κανω τιποτα ΤΙΠΟΤΑ ομως ( επλενα μονο τα δικα μου ρουχα ) ουτε σουπερ μαρκετ , ουτε μαγειρεμα , ουτε καθαρισμα ,ουτε πλυσιμο. Τι θα φαμε ; παραγγειλε, που ειναι το τζην μου; στα απλυτα. Οταν φτασανε στο αμην τους εβαλα κατω και ειπα μενουμε και οι 3 εδω ( η κορημου ειναι μεγαλη ) και δεν με εχετε σκεφτει πως τα βγαζω περα για να σας εχω φαγητο; τα ρουχα σας ετοιμα, το σπιτι καθαρο ,το ψυγειο γεματο.Αν δεν μπορεις να συμβαλεις στις δουλειες να πας στην μητερα σου να μεινεις που τα εχεις ολα στο χερι και θα βλεπομαστε καθε σαββατο αν μενεις εδω θα συμβαλεις.

Μια χαρα ειμαστε τωρα και τα πιατα πλενει και μαγειρευει και σκουπα και ολα , μια εγω μια αυτος μια η μικρη ή τα κανουμε ολοι μαζι εγω θα παω σουπερ αυτος θα μαγειρεψει ημικρη θα μαζεψει ή το αντιθετο .

 

Οπως τους μαθεις ειναι αν τον ειχα αφησει θα περνουσαν 10 χρονια και θα ειμασταν στηνιδια κατασταση και θα με ελεγε και γκρινιαρα και τρελη .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...