Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι συμβουλη να δωσω ?


νανσυ2

Recommended Posts

μα εδω μεσα εχει καταληξει η γυναικα παντα να ειναι το θυμα...

την κερατωνει ο αντρας της; ειναι θυμα....

κερατωνει τον αντρα της; την καυμενη εψαχνε για αγαπη...

 

εχουμε χασει το μετρο, τα αυγα μαζι με τα πασχαλια...

 

 

Δεν ειναι παντα η γυναικα το θυμα , ουτε ειπε καμια την καημενουλα που εψαχνε για αγαπη. Απο το ψαχνοτανε ,τα ηθελε εως το καημενουλα καλα εκανε υπαρχει μια τεραστια αποσταση δεν ειναι ολα μαυρο -ασπρο υπαρχει και μια μεση αληθεια σε ολα. Οσο για τους αντρες η ιστορια εχει δειξει οτι απατουν με μεγαλυτερη ευκολια και ανευ συναισθηματικων δεσμεσευων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 421
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε μουσμουλίτσα εξήγησέ μου κάτι σε παρακαλώ......αν δεν τα ήθελε θα τα πάθαινε?\

Δεν έψαχνε στο νετ να βρει αντικαταστάτη?

Με τις λέξεις γιατί παίζουμε?

Έτσι δεν είναι τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Και οι γυναίκες ψάχνονται σήμερα πολύ....το ότι φροντίζουν να το τυλίγουν με λίγο ρομαντισμό όλο αυτό δεν τις κάνει άμοιρες ευθυνών.....μην αυταπατάσαι........

διάβασα δυο πολύ πετυχημένα άρθρα τελευταία για τους εραστές του διαδυκτίου...δε θυμάμαι που, αλλά έπιανε όλες τις περιπτώσεις.......και γέλασα μέχρι δακρύων!!!

Link to comment
Share on other sites

Και οι γυναίκες ψάχνονται σήμερα πολύ....το ότι φροντίζουν να το τυλίγουν με λίγο ρομαντισμό όλο αυτό δεν τις κάνει άμοιρες ευθυνών.....μην αυταπατάσαι........

διάβασα δυο πολύ πετυχημένα άρθρα τελευταία για τους εραστές του διαδυκτίου...δε θυμάμαι που, αλλά έπιανε όλες τις περιπτώσεις.......και γέλασα μέχρι δακρύων!!!

 

Ναι ψαχνονται απλα σε ενα φορουμ 'γυναικων΄ειναι εν μερη λογικο να δικαιολογουνται οι γυναικες. Δλδ κανω οτι κανω αλλα ειναι επειδη ειμαι γυναικα και ευαισθητη και ηθελα μια σταλα αγαπης κλπ. Αν τους το εκανε ο αντρας τους ομως δεν εχουν ιδεα ΟΥΤΕ ΠΟΣΟ ποναει αλλα ουτε και πως θα αντιδρουσαν αυτες. Μην την γελατε την απιστια, ΜΗΝ την μειωνετε και να ΠΑΡΑΚΑΛΑΤΕ να μην σας χτυπησει την πορτα γιατι την κατσατε.........απο εκει και περα ο καθενας λυνει/δενει και ραβει με κριτη τα δαχτυλα του.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δε γέλασα με την απιστία......με τα άρθρα γέλασα......την απιστία την έχω για ότι χειρότερο....δε θέλω ούτε να την κάνω κι εννοείται ότι δε θέλω να μου την κάνουν....γελάνε με αυτά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε γέλασα με την απιστία......με τα άρθρα γέλασα......την απιστία την έχω για ότι χειρότερο....δε θέλω ούτε να την κάνω κι εννοείται ότι δε θέλω να μου την κάνουν....γελάνε με αυτά?

 

Βρε Σουσαμι γιατι 'νομιζεις' οτι παντα την λεω σε σενα? Οχι εξηγησε το μου.....:( Καμια σχεση.....δεν μιλαγα για δικα σου ποστ. Απλα εκανα εσενα quote γιατι συμφωνουσα οτι οι γυναικες ψαχνονται και μαλιστα χοντρα.....:rolleyes::rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

sesame πως εισαι σιγουρη οτι ψαχνοταν στο νετ ; ( για αυτο λεω βγαζουμε αμεσως συμπερασματα και βαζουμε ταμπελες) .Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι με τον ανθρωπο που ειμαι τωρα δεν ψαχνομουν καθολου μα καθολου το αντιθετο ακογα την λεξη αντρας και σχεση και εφευγα χιλιομετρα απλα ετυχε .

 

Ellemphriem η απιστια σιγουρα ποναει πολυ παρα πολυ φανταζομαι, δεν το εχω βιωσει αλλα αν μου τυχει ποτε θα ψαξω και τα δικα μου λαθη ή παραλειψεις στην σχεση και φυσικα δεν θα συγχωρησω οχι γιατι το εγκλημα ειναι βαρυ αλλα γιατι δεν θα μπορω να συνεχισω με εναν ανθρωπο που δεν του ειμαι εγω αρκετη για να ειναι ευτυχισμενος .

 

Γενικα θελω να πω σαν τελευταιο πως το θεμα μας δεν ηταν κατα ποσο ειναι ή δεν ειναι ηθικη και σωστη η φιλη της νανσυ δεν μας ρωτησε αυτο η κοπελα. Καλο βραδυ σε ολες

Link to comment
Share on other sites

[/url]

Ellemphriem

η απιστια σιγουρα ποναει πολυ παρα πολυ φανταζομαι, δεν το εχω βιωσει αλλα αν μου τυχει ποτε θα ψαξω και τα δικα μου λαθη ή παραλειψεις στην σχεση και φυσικα δεν θα συγχωρησω οχι γιατι το εγκλημα ειναι βαρυ αλλα γιατι δεν θα μπορω να συνεχισω με εναν ανθρωπο που δεν του ειμαι εγω αρκετη για να ειναι ευτυχισμενος .

 

Γενικα θελω να πω σαν τελευταιο πως το θεμα μας δεν ηταν κατα ποσο ειναι ή δεν ειναι ηθικη και σωστη η φιλη της νανσυ δεν μας ρωτησε αυτο η κοπελα. Καλο βραδυ σε ολες

 

Συμφωνουμε....στην Νανσυ λεω αυτο που λεω σε ΟΛΑ τα ποστ. Να πει στην φιλη της αν θα της αρεσε να της το εκανε ο αντρας της αυτο. Και αν θελει να βγαλει τα ματια της να αφησει πρωτα τον πρωτο και μετα να παει στον δευτερο. Και ΠΟΤΕ να μην ανακατεψει τα παιδια στην μεση. Τα παιδια με τον πατερα χωρις δευτερη κουβεντα. Να μην τους βαλει ποτε ΄ξενο' νταβα στο κεφαλι. Οσο καλος και αν ειναι θα τα πικρανει. Και μιλαω ΚΑΙ εκει απο εμπειρια. Δεν παιζουμε με ζωες. Ητε ειναι ο αντρας μας/ η γυναικα μας και πανω απο ολα τα παιδια μας. Αν ειναι να 'παιξουμε' ας παιξουμε ΜΟΝΕΣ μας.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

νανσυ δεν ξερω αν κανω λαθος αλλά απο τα γραφομενα σου την υποστηριζεις πολυ την φιλη σου σε αυτη την κινηση που εχει κανει.... την δικαιολογεις μονιμως.... το κανεις γιατι ειναι φιλη σου ή γιατι θεωρεις οτι εχει δικιο κατα βαθος και το κανει αυτο ;

 

Κι εγώ απορώ πραγματικά. Μέχρι που μου πέρασε απ' το μυαλό ότι η νανσυ2 ΕΙΝΑΙ η φίλη της και απλά δεν θέλει να το πει, απλά κρύβεται πίσω απο την ιστορία μιας άλλης. Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να πιστέψω.

 

sesame πως εισαι σιγουρη οτι ψαχνοταν στο νετ ; ( για αυτο λεω βγαζουμε αμεσως συμπερασματα και βαζουμε ταμπελες) .Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι με τον ανθρωπο που ειμαι τωρα δεν ψαχνομουν καθολου μα καθολου το αντιθετο ακογα την λεξη αντρας και σχεση και εφευγα χιλιομετρα απλα ετυχε .

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πώς ακριβώς μπορείς να γνωρίσεις έναν άντρα μέσω νετ, αν δεν ψάχνεσαι; Γιατί προσωπικά μπαίνω και σερφάρω από το 1999 και μου την έχουν πέσει διάφοροι κατά καιρούς, αλλά μόνον όταν ήμουν ελεύθερη έμπαινα στον κόπο να ανταλλάξω έστω κι ένα "γεια" μαζί τους. Όταν ήμουν σε κάποια σχέση, δεν είχα κανένα λόγο απολύτως να κάνω γνωριμίες με άντρες. Απλά προσπερνούσα τα όποια μηνύματά τους. Πώς να τύχει μια γνωριμία λοιπόν αν δεν την κουνήσεις κι εσύ την ουρίτσα σου λίγο; Ακόμα και στον πραγματικό κόσμο αν σου τύχει μια γνωριμία, δεν την προχωράς αν δεν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απορώ πραγματικά. Μέχρι που μου πέρασε απ' το μυαλό ότι η νανσυ2 ΕΙΝΑΙ η φίλη της και απλά δεν θέλει να το πει, απλά κρύβεται πίσω απο την ιστορία μιας άλλης. Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να πιστέψω.

 

 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πώς ακριβώς μπορείς να γνωρίσεις έναν άντρα μέσω νετ, αν δεν ψάχνεσαι; Γιατί προσωπικά μπαίνω και σερφάρω από το 1999 και μου την έχουν πέσει διάφοροι κατά καιρούς, αλλά μόνον όταν ήμουν ελεύθερη έμπαινα στον κόπο να ανταλλάξω έστω κι ένα "γεια" μαζί τους. Όταν ήμουν σε κάποια σχέση, δεν είχα κανένα λόγο απολύτως να κάνω γνωριμίες με άντρες. Απλά προσπερνούσα τα όποια μηνύματά τους. Πώς να τύχει μια γνωριμία λοιπόν αν δεν την κουνήσεις κι εσύ την ουρίτσα σου λίγο; Ακόμα και στον πραγματικό κόσμο αν σου τύχει μια γνωριμία, δεν την προχωράς αν δεν θέλεις.

συμφωνώ σε όλα, ειδικά στο θέμα ιντερνετικές γνωριμίες.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ απορώ πραγματικά. Μέχρι που μου πέρασε απ' το μυαλό ότι η νανσυ2 ΕΙΝΑΙ η φίλη της και απλά δεν θέλει να το πει, απλά κρύβεται πίσω απο την ιστορία μιας άλλης. Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να πιστέψω.

 

 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις πώς ακριβώς μπορείς να γνωρίσεις έναν άντρα μέσω νετ, αν δεν ψάχνεσαι; Γιατί προσωπικά μπαίνω και σερφάρω από το 1999 και μου την έχουν πέσει διάφοροι κατά καιρούς, αλλά μόνον όταν ήμουν ελεύθερη έμπαινα στον κόπο να ανταλλάξω έστω κι ένα "γεια" μαζί τους. Όταν ήμουν σε κάποια σχέση, δεν είχα κανένα λόγο απολύτως να κάνω γνωριμίες με άντρες. Απλά προσπερνούσα τα όποια μηνύματά τους. Πώς να τύχει μια γνωριμία λοιπόν αν δεν την κουνήσεις κι εσύ την ουρίτσα σου λίγο; Ακόμα και στον πραγματικό κόσμο αν σου τύχει μια γνωριμία, δεν την προχωράς αν δεν θέλεις.

 

 

Δλδ τωρα με βαζεις να απολογηθω για να σας πεισω ; καταρχην ημουν ελευθερη ( για να ξεκαθαριζω ) να νας πω να φυγει η απορια. Δεν ηταν εντελως ασχετος φιλος φιλου οι δουλειες μας ειχαν σχεση και ξεκινησε να με ρωταει καποια πραγματα σχετικα με την δουλεια .Δεν σκεφτηκα οτι αν απαντησω θα σκεφτοταν οτι ψαχνομαι . Ελεος βρε κοριτσια και παντρεμενη να ημουν θα του απαντουσα τωρα το ενα εφερε το αλλο κλπκλλ ξαναλεω ημουν ελευθερη τοτε και πραγματι δεν εψαχνα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τωρα με βαζεις να απολογηθω για να σας πεισω ; καταρχην ημουν ελευθερη ( για να ξεκαθαριζω ) να νας πω να φυγει η απορια. Δεν ηταν εντελως ασχετος φιλος φιλου οι δουλειες μας ειχαν σχεση και ξεκινησε να με ρωταει καποια πραγματα σχετικα με την δουλεια .Δεν σκεφτηκα οτι αν απαντησω θα σκεφτοταν οτι ψαχνομαι . Ελεος βρε κοριτσια και παντρεμενη να ημουν θα του απαντουσα τωρα το ενα εφερε το αλλο κλπκλλ ξαναλεω ημουν ελευθερη τοτε και πραγματι δεν εψαχνα τιποτα.

 

Δυο τελειως ανομιες καταστασεις Μουσμουλιτσα. Οταν εισαι ελευθερη ειναι αλλιως τα πραγματα και ΑΛΛΙΩΣ οταν εισαι παντρεμενη με παιδι. Οσο και ανικανοποιητη και αν εισαι στον γαμο σου.....μην τα μπερδευεις. Μπορει ο τροπος γνωριμιας να ειναι ιδιος, αλλα δεν συγκρινεται η βαρυτητα του ενος με το αλλο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

αλλα ισως αν κανεις υπομονη καποια πραγματα να φτιαχνουν...το θεμα ειναι αν ειναι οντως ενθουσιασμος η η εικαιρια της να ζησει ευτυχισμενη,αυτη καπως ετσι το βλεπει...κ για να διευκρινησω κατι,τωρα δεν εχουν καποια σχεση,αυτος της ειπε οτι απο τη στιγμη που εμεινε σπιτι της,απο ηθικης πλευρας,δε μπορει να μπαινει αναμεσα τους..απο την αλλη εγω της ειπα να παρει αυτο το διαστημα ως δοκιμη,να δει κ αυτη τι νιωθει ακριβως

Νάνσυ μου, τα πράγματα δεν φτιάχνουν με την υπομονή αλλά με την δουλειά...

 

Αν μου επιτρέπεις, να σου πω κάποιες σκέψεις μου :

 

(δεν θα σταθώ στο ηθικό μέρος της απιστίας, εξάλλου αντίστοιχες κοκορομαχίες έχουμε κάνει κι εδώ :rolleyes: :

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=77354

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=77801 )

 

Μια γυναίκα 28 χρονών (δεν είναι υπερήλιξ αλλά ούτε και μπεμπέκα), που έχει πλέον επίγνωση του τι είναι γάμος/σχέση/δέσμευση, που έχει "αδικηθεί" από τον σύζυγό της σε συναισθηματικό επίπεδο... οφείλει να μην αδικήσει κι αυτή με την σειρά της κανέναν.

 

Μια γυναίκα παραμελημένη/απορριπτέα/κακοποιημένη... οφείλει να προσέξει διπλά και τρίδιπλα την επόμενη σχέση της.

 

Ο γάμος - μεταξύ άλλων - είναι μια σύμβαση. Δεν μπορεί να λύνεται μονομερώς και σιωπηλώς (εξαιτίας όσων μας βαραίνουν) αλλά να περιμένουμε/απαιτούμε το άλλο μέρος, ο σύζυγος να συνεχίζει να μας δίνει ότι μας ευχαριστεί - π.χ. να είναι ο καλός κουβαλητής κι ο καλός γαμπρός.

 

Τα παιδιά δεν είναι βαλίτσες να τα πηγαινοφέρνουμε πέρα δώθε όσο κάνουμε τις δοκιμές μας. Και σ' αυτό είμαι απόλυτη.

 

Η ερωτική χημεία - και πιστεύω πως το ξέρεις - φαίνεται πάντα από την αρχή.

 

Στα επιμέρους τώρα :

Υπαρχουν αντρες που μπροστα σε αλλους φροντιζουν την γυναικα τους, την αποκαλουν αγαπη μου, λατρεια μου και μεσα στο σπιτι οχι απλα γυριζουν την πλατη αλλα ειναι πιο παγος απο τον παγο!!!

Κανεις δεν ξερει τι γινεται μεσα στο σπιτι του αλλου (εκτος αν εχει βαλει καμερες με μικροφωνα και παρακολουθει).

Συμφωνώ. Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος (αυτό ισχύει και για τις δύο πλευρές βέβαια).

 

Παρατηρώ τα τελευταία χρόνια πως οι άνθρωποι προτιμούν τα εύκολα.Το εύκολο χρήμα τις εύκολες σχέσεις τα εύκολα διαζύγια την εύκολη απιστία τις εύκολες ταμπέλες και δεν εκπλήσομαι.Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα για αυτό το λήγω εδώ.Συγνώμη που βγήκα εκτός.

Όχι, δεν είσαι εκτός θέματος. Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Φοβερό το μήνυμά σου. Είπες απλά και σοβαρά την αλήθεια.

 

αμα θελεις να βρεις χρονο να 'κερατωσεις', μπορεις.

ειδικα αν δουλευεις ειναι πολυ ευκολο (ταξιδι, επαγγελματικο δειπνο, ποτο με συναδελφους, υπερωριες...) Μονο αυτο ΔΕΝ ειναι το προβλημα...

Ναι, σωστά. Αλλά η σχέση δεν σ' απασχολεί μόνο κατά την διάρκεια της όποιας συνάντησης αλλά και γενικότερα. Άρα σου ροκανίζει (κι άλλο) χρόνο κι ενέργεια, δεν έχεις το μυαλό σου επί της γης...

 

Δεν παιζουμε με ζωες. Ητε ειναι ο αντρας μας/ η γυναικα μας και πανω απο ολα τα παιδια μας. Αν ειναι να 'παιξουμε' ας παιξουμε ΜΟΝΕΣ μας.

Ακριβώς. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απορώ πραγματικά. Μέχρι που μου πέρασε απ' το μυαλό ότι η νανσυ2 ΕΙΝΑΙ η φίλη της και απλά δεν θέλει να το πει, απλά κρύβεται πίσω απο την ιστορία μιας άλλης. Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να πιστέψω.

 

 

 

κ γω ειλικρινα δε ξερω αν πρεπει να μπω καν στο κοπο να σου απαντησω....δλδ εδω οποιος γραφει κατι,μιλαει για τον εαυτο του κ απλα το καμουφλαρει?ισχυει για ολες σας αυτο η μονο για μενα?κ δεν καταλαβα...απο που το συμπεραινεις?επειδη δεν ειμαι τοσο απολυτη κ καυστικη?επειδη προσπαθω να καταλαβω τη φιλη μου?επειδη εχω κ γω τα προσωπικα μου θεματα απο το γαμο μου?ειπα πουθενα οτι την διακιολογω κ της ειπα μπραβο?επειδη τη δικαιολογω,αν ετσι πιστευεις?κ αν το κανω,ειτε εγω,ειτε ο οποιοσδηποτε εδω μεσα,δικαιωμα μου,μας..αυτο δε σου δινει κανενα διακαιωμα να με προσβαλλεις,κ ναι,με προσβαλλεις οταν λες οτι λεω ψεματα,κ αυτο το δικαιωμα δεν το εχεις γιατι δε με ξερεις καθολου στο κατω κατω κ τα λογια ολων μας πρεπει να ειναι λιγο προσεχτικα κ μαζεμενα....εγω,δεν προσβαλλα κανεναν εδω,η σε καποιο αλλο ποστ,ειτε συμφωνουσα,ειτε διαφωνουσα,ειτε νομιζα οτι ηθελα.κ ποσο μαλλον γιατι ο αλλος ελεγε μια γνωμη που δε συμφωνουσε ,εστω κ αν ετσι νομιζα η φαινοταν,με τη δικη μου...κ ειλικρινα,να πιστεψεις οτι θες,λιγο με νοιαζει να σε πεισω κ σενα κ οποιον αλλο συμφωνει με σενα....κατι τελυταιο....αν ημουν εγω,δε θα το δημοσιευα σε ενα φορουμ που θα μπορουσαν να το δουν κ γνωστοι μου για να παρω γνωμες απο αγνωστους για το τι θα κανω κ τι δε θα κανω...εγω προσωπικα,για ενα τοσο σοβαρο θεμα,κ εχοντας τρια παιδια 3χρ,θα ηξερα πολυ καλα τι θα εκανα...τωρα αν ηθελα να το συζητησω κ με καποιον αλλον γιατι θεωρησα οτι μπορει να μην ειμαι εντελως αντικειμενικη,λογω φιλιας,δεν το βρηκα κακο....επειδη ομως ειμαστε ελευθεροι να λεμε κ να πιστευουμε οτι θελουμε,ο καθενας μας ας βγαλει τα συμπερασματα του για τον αλλον.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για οσες με πιστευουν τελος παντων...εχω γραψει στη προηγουμενη σελιδα καποια πραγματα που ειπαμε κ συμπερανα εγω απο τη συζητηση με τη φιλη μου...νομιζω οτι κ αυτη το βλεπει λιγο πιο ψυχραιμα το πραγμα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι.Είναι αυτός που κατανοεί ότι οι λόγοι που σε εκείνον φαίνονται δικαιολογίες για γυμνασιόπαιδα για τον άλλον μπορεί να είναι σοβαροί.....

 

Κατανοώ τί θες να πεις αλλά συμφωνώ σε ένα πολύ μικρό ποσοστό. Κι αυτό μόνο και μόνο γιατί είμαστε άνθρωποι διαφορετικοί ο καθένας με τις δικές του δυνάμεις και αδυναμίες. σκέψου όμως κι αυτό. Αν κάποιος μπουκάρει στο σπίτι σου και σε κλέψει και στο κάνει γυαλιά καρφιά επειδή δεν έχει δουλειά και χρειάζεται χρήματα για να αγοράσει την δόση του γιατί είναι ναρκωμανής, θα τον δικαιολογήσεις??? Φαντάζομαι πως όχι. γιατί μόνο και μόνο η αίσθηση της ανασφάλειας μέσα στο ίδιο σου το σπίτι είναι σοκ και για σένα και για τα παιδιά σου. η δόση όμως για εκείνον είναι σοβαρός λόγος για να κλέψει. έτσι και σ' αυτήν την περίπτωση το βλέπω με το ίδιο μάτι γιατί ουσιαστικά "κλεψιά" είναι και η απιστία για μένα. η φίλη της νάνσυ αυτήν την στιγμή "κλέβει" επικοινωνία, ειλικρίνια, αγάπη, σταθερότητα, ασφάλεια κ.α. από την οικογένειά της. θα μπορούσα ενδεχομένως να την δώ με μεγαλύτερη κατανόηση αν έβλεπα κάτι του στυλ "με πέτυχε σε φάση που προσπαθούσα απεγνωσμένα να πιαστώ από κάπου ώστε να νιώσω κι εγώ μια φορά επιθυμητή μπουρου μπουρου και με τούμπαρε. το μετάνιωσα. ήταν λάθος μου" . δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα.

 

Και ποια ειναι η συμβουλη δλδ που τις δινουμε της νανσυς απο εδω μεσα ;

Να πει στην φιλη της ποσο ατιμο ειναι αυτο που εκανε .....και οτι δεν μπορει να συμετεχει στις βρωμοδουλειες της και να της γυρισει την πλατη γιατι αυτη ειναι ηθικη γιατι δεν σκεφτηκε να απατησει ποτε κλπ,κλπ. Ωραιοι ανθρωποι ειμαστε μεσα στην καλοσυνη και στην βοηθεια προς τον φιλο φιλη που μολις ξεστρατισει ειτε πινοντας αλκοολ , ειτε νιωθοντας ερωτευμενη με καποιον που δεν πρεπει τον αφοριζουμε λεγοντας ποσο μικρος και αδυναμος ειναι ποσο ανηθικος και ολα αυτα και του γυρναμε την πλατη.

 

Προσωπικά δεν θυμάμαι να διάβασα ποστ που να συμβουλεύει την νανσυ κάτι τέτοιο. ίσα ίσα νομίζω.

 

......Εσείς, κάποιες τουλάχιστον.....υποστηρίζετε πως με μια καλή δικαιολογία ο πράττων την απιστία δεδικαίωται.........συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο όμως......ότι και να έχει κάνει ο ένας από τη στιγμή που ο άλλος απατάει αυτός δεδικαίωται........κι όταν το κατανοήσετε αυτό θα καταλάβετε πολλά.......

 

είναι αυτό που λέμε είχε δίκιο αλλά το χασε με την συμπεριφορα του.

 

Δεν ειναι παντα η γυναικα το θυμα , ουτε ειπε καμια την καημενουλα που εψαχνε για αγαπη. Απο το ψαχνοτανε ,τα ηθελε εως το καημενουλα καλα εκανε υπαρχει μια τεραστια αποσταση δεν ειναι ολα μαυρο -ασπρο υπαρχει και μια μεση αληθεια σε ολα. Οσο για τους αντρες η ιστορια εχει δειξει οτι απατουν με μεγαλυτερη ευκολια και ανευ συναισθηματικων δεσμεσευων.

 

μπα μην το λες. αλλάζουν σιγά σιγά τα πράγματα. εγώ τουλάχιστον έχω παρόμοιο επεισόδιο στο οικογενειακό μου περιβάλλον που στη θέση της φίλης της νάνσυ βρισκόταν άντρας με το ίδιο μπερδεμένο μυαλό. :mrgreen:

 

 

Νάνσυ μου, τα πράγματα δεν φτιάχνουν με την υπομονή αλλά με την δουλειά...

.............................

 

Ο γάμος - μεταξύ άλλων - είναι μια σύμβαση. Δεν μπορεί να λύνεται μονομερώς και σιωπηλώς (εξαιτίας όσων μας βαραίνουν) αλλά να περιμένουμε/απαιτούμε το άλλο μέρος, ο σύζυγος να συνεχίζει να μας δίνει ότι μας ευχαριστεί - π.χ. να είναι ο καλός κουβαλητής κι ο καλός γαμπρός....

 

(χάριν συντομίας έχω σβήσει μερικά γραφόμενά σου με οποία παρεπιπτόντως συμφωνώ)

 

Νανσυ έτσι είναι. στο είπα και παραπάνω. η φίλη σου είναι μπερδεμένη και το σέβομαι. για να ξεμπερδέψει όμως τα πράγματα κατ' αρχήν ο 45αρης πρέπει να μείνει στην άκρη. να σκεφτέι τί την χαλάει και πώς θα ήθελε να διορθωθεί. να το συζητήσει. και μετά βλέποντας και κάνοντας.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νανσυ δηλαδή να μη λέμε τί μας πέρασε από το μυαλό, να προσέχουμε τα λόγια μας αλλά η φίλη σου να μην προσέχει τις πράξεις τις?

Και τί πονάει τελικά, τα λόγια ή οι πράξεις? Ισως τα λόγια αφυπνίζουν εγκαίρως και οι πράξεις δεν ξεφεύγουν. Ισως και όχι. Καλή συνέχεια, μακάρι να σας πάνε όλα καλά, και στις δύο. Πολύ πατριωτικά πάντως το έχεις πάρει ενώ έχεις τόσα δικά σου θέματα ανοιχτά, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Μακάρι να βγάλεις άκρη.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

για οσες με πιστευουν τελος παντων...εχω γραψει στη προηγουμενη σελιδα καποια πραγματα που ειπαμε κ συμπερανα εγω απο τη συζητηση με τη φιλη μου...νομιζω οτι κ αυτη το βλεπει λιγο πιο ψυχραιμα το πραγμα...

 

μπορεί να μην σημαίνει τίποτα, αλλά βλέποντας την στάση που κρατάς απέναντι στη φίλη σου, σε θέλω και για δική μου φίλη :D :D :D

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο της ειπα κ γω....τωρα που δεν εχει καμια σχεση με τον 45αρη,να δει τα πραγματα λιγο πιο ψυχραιμα.....να δει αν ηταν ενας ενθουσιασμος,αυτο που λες κ συ,ηταν σε μια ευαλωτη στιγμη που ηθελε πολυ να νιωσει καποια πραγματα.....αυτη την ευαλωτη στιγμη καταλαβαινω,οχι την απιστια,δε δικαιολογω αυτο που εκανε,απλα καταλαβαινω το γιατι...χωρις να συμφωνω,ελεος κοριτσια....το θεμα μου εδω,δεν ηταν αν πιστευευτε κ ποσο ηθικη ειναι...αυτο το ξερει κ η ιδια κ ο καθενας μας....ηταν τι συμβουλη να δωσω,αν πιστευετε κ σεις οτι ειναι ενας ενθουσιασμος,κ σαν πιο εμπειρες,ισως απο μενα καποιοες να πειτε δυο πραγματα παραπανω που εγω μπορει να μην εχω δει.για τον 45αρη..ελεος,δε κρινουμε κανενος την ηθικη,ουτε διαγωνισμο κανουμε....ο καθενας εχει την αποψη του,τη δεχομαι,αρκει να μη με θιγει προσωπικα....τοτε δεν τη δεχομαι για εναν κ μονο λογο....γιατι δε με γνωριζει προσωπικα κ δεν εχει το δικαιωμα να με κρινει,οπως δεν κρινω κ γω κανεναν κ προσεχω πως εκφραζομαι.............ειτε συμφωνω,ειτε διαφωνω..................

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλή χρονιά σε όλους μας!

 

Πρώτον αδύνατο να διαβάσω όλες τις σελίδες, παρά μόνο το αρχικό μήνυμα και λίγα λόγια για το τι πιστεύω γενικότερα.

Θεωρώ πως κάθε άνθρωπος είτε γυναίκα είτε άντρας , είναι υπεύθυνος για την ευτυχία του και την ψυχολογική-συναισθηματική του ισορροπία. Όταν έχει ταυτίσει και προβάλλει σε κάποιον σύντροφο όλα αυτά που προσδοκεί, τότε πάντα και ανεπαρκής θα του φαίνεται και θα ψάχνει αυτό το κάτι άλλο σε οποιαδήποτε σχέση και αν έχει.

Το να εξαρτάσαι μονίμως από κάποιον άλλο δεν είναι αγάπη, το να θέλεις να καλύψεις τις ανασφάλειες και τις φοβίες σου δια μέσου μιας θεωρητικά καλύτερης σχέσης είναι τεράστιο λαχείο (πέρα από μη σωστό ), που ίσως και να μην σου κάτσει ποτέ, χώρια την εκμετάλλευση του άλλου.

Ας τα βρούμε πρώτα με το εαυτό μας, ας δούμε τι πραγματικά θέλουμε, και ας λειτουργήσουμε σαν ώριμοι και αυτόνομοι άνθρωποι. Αν δεν μπορούμε μόνοι μας, ας απευθυνθούμε σε κάποιον που μπορεί να μας βοηθήσει στην τελική.

Όσο για τις καβάντζα σχέσεις έχω μόνο αρνητική άποψη, συγγνώμη αλλά δεν τις συμμερίζομαι καθόλου, ξεκαθαρίζεις τι θέλεις, τελειώνεις με το ένα, και προχωράς στο άλλο, ναι , οφείλει να είναι τόσο απλό!

 

Υ.γ. Ίσως να ακούγομαι συντηρητική κάπου αλλά δεν το αποποιούμαι , ούτε και πρόκειται να δικαιολογηθώ περαιτέρω γι΄ αυτό.;)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Νανσυ δηλαδή να μη λέμε τί μας πέρασε από το μυαλό, να προσέχουμε τα λόγια μας αλλά η φίλη σου να μην προσέχει τις πράξεις τις?

Και τί πονάει τελικά, τα λόγια ή οι πράξεις? Ισως τα λόγια αφυπνίζουν εγκαίρως και οι πράξεις δεν ξεφεύγουν. Ισως και όχι. Καλή συνέχεια, μακάρι να σας πάνε όλα καλά, και στις δύο. Πολύ πατριωτικά πάντως το έχεις πάρει ενώ έχεις τόσα δικά σου θέματα ανοιχτά, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

Μακάρι να βγάλεις άκρη.

 

 

 

μη τα μπερδευεις.....οφειλεις,οπως ολοι μας,οταν αναφερεσαι σε ατομα που δε ξερεις να προσεχεις τα λογια σου....το τι θα κανει η φιλη μου,η εγω,η ο καθενας,ειναι δικη του αποφαση.....αυτο που εκανε εκεινη,αφορα εκεινη,αυτο που ειπες πριν αφορα εμενα,για αυτο κ απαντω κ για αυτο σου λεω οτι πρεπει να προσεχεις τα λογια σου.....κ ειδικα δημοσια.....δε συμφωνεις?το εχω παρει πατριωτικα οσως γιατι ταυτιζομαι μεχρι ενα σημειο μαζι της,καποια παραπονα που εχει,μου θυμιζουν πολυ τον εαυτο μου,...ισως για αυτο....κ απο την αλλη,δε θελω να κανει κατι που θα το μετανιωσει,οποιο κ να ειναι αυτο,για αυτο το συζηταω....οσο για μενα που λες οτι εχω θεματα ανοιχτα,ππροφανως αναφερεσαι στη σχεση με τον αντρα μου κ αυτο γιατι εχω πει καποια πραγματα....ναι,συμφωνω,εχω....κ προσπαθω να δω το μεριδιο που μου αναλογει,να αναθεωρησω,να δω αν κ τι μπορει να διορθωθει,να ξεπερασω καποια πραγματα,να δω τελος παντων τι μπορω να κανω.....οπως εχω πει,εχω τρια παιδια 3 χρ,.....ειμαι 30 χρ.....κ θελω να γινουμε,αν μπορουμε,ολοι μαζι ευτυχισμενοι.....κ αυτο θελει κ υπομονη κ δουλεια....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλή χρονιά σε όλους μας!

 

Πρώτον αδύνατο να διαβάσω όλες τις σελίδες' date=' παρά μόνο το αρχικό μήνυμα και λίγα λόγια για το τι πιστεύω γενικότερα.

Θεωρώ πως κάθε άνθρωπος είτε γυναίκα είτε άντρας , είναι υπεύθυνος για την ευτυχία του και την ψυχολογική-συναισθηματική του ισορροπία. Όταν έχει ταυτίσει και προβάλλει σε κάποιον σύντροφο όλα αυτά που προσδοκεί, τότε πάντα και ανεπαρκής θα του φαίνεται και θα ψάχνει αυτό το κάτι άλλο σε οποιαδήποτε σχέση και αν έχει.

Το να εξαρτάσαι μονίμως από κάποιον άλλο δεν είναι αγάπη, αλλά εξάρτηση, το να θέλεις να καλύψεις τις ανασφάλειες και τις φοβίες σου δια μέσου μιας θεωρητικά καλύτερης σχέσης είναι τεράστιο λαχείο (πέρα από μη σωστό ), που ίσως και να μην σου κάτσει ποτέ, χώρια την εκμετάλλευση του άλλου.

Ας τα βρούμε πρώτα με το εαυτό μας, ας δούμε τι πραγματικά θέλουμε, και ας λειτουργήσουμε σαν ώριμοι και αυτόνομοι άνθρωποι. Αν δεν μπορούμε μόνοι μας, ας απευθυνθούμε σε κάποιον που μπορεί να μας βοηθήσει στην τελική.

Όσο για τις καβάντζα σχέσεις έχω μόνο αρνητική άποψη, συγγνώμη αλλά δεν τις συμμερίζομαι καθόλου, ξεκαθαρίζεις τι θέλεις, τελειώνεις με το ένα, και προχωράς στο άλλο, ναι , οφείλει να είναι τόσο απλό!

 

Υ.γ. Ίσως να ακούγομαι συντηρητική κάπου αλλά δεν το αποποιούμαι , ούτε και πρόκειται να δικαιολογηθώ περαιτέρω γι΄ αυτό.;)[/quote']

 

 

συμφωνω μαζι σου...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μην σημαίνει τίποτα, αλλά βλέποντας την στάση που κρατάς απέναντι στη φίλη σου, σε θέλω και για δική μου φίλη :D :D :D

 

 

 

αντε βρε.....

Link to comment
Share on other sites

Νάνσυ θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ.

 

Εφόσον η φίλη σου δεν είναι γυναίκα που γενικά ψάχνεται, το γεγονός οτι ένιωσε την ανάγκη να μιλήσει με κάποιον άλλον άντρα δηλώνει οτι υπάρχει "μεγάλο" πρόβλημα στη σχέση της. Προσπάθησε να καταλάβεις ποιά είναι αυτά τα προβλήματα και όσο μπορείς βοήθησέ την κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου να δει μόνη της κατά ποσο είναι σοβαρά ή απλώς μια φάση. Καλό είναι να αποφύγεις να πάρεις θέση ως προς το "ναι χώρισε ή όχι μην χωρίσεις" εκτός κι αν είσαι απόλυτα σίγουρη οτι η θέση σου είναι σωστή. Υπάρχουν παιδιά στην μέση και το πράγμα γίνεται δυσκολότερο. Σε καμμία περίπτωση όμως εγώ δεν θα συμβούλευα την φίλη μου να μην χωρίσει για χάρη των παιδιών γιατί ξέρω οτι αν ειναι δυστυχισμένη στην πορεία θα κάνει δυστυχισμένους όσους βρίσκονται κοντά της. Προσπάθησε να την καθοδηγήσεις λίγο ως προς το να χωρίσει ή όχι γιατί αυτό καταλαβαίνω οτι είναι το πραγματικό θέμα. Ο 45αρης καλό είναι να βγει εντελώς από την συζήτηση. Είναι λάθος και το καταλαβαίνεις κι εσύ.... αυτά!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...