Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στα ορια της καταθλιψης...


marilina

Recommended Posts

τι να πω ρε κοριτσια..ο πεθερος μου δε μου ειχε πει πως πηρα τον γιο του οχι επειδη τον αγαπαω αλλα επειδη ειναι δημοσιος υπαλληλος(με τα τρελλα λεφτα)!!!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ποσο χαιρομαι οταν βλεπω ταιριαστα ζευγαρια!!!!!!!!!

(τον πεθερο και την πεθερα σου εννοω)

οι δικοι μου με το ζορι λενε καλημερα.........

αφου για να ενημερωσω οταν τα παιδια ειναι αρρωστα πχ με πυρετο παιρνω τον εναν στο κινητο και την αλλη στο σταθερο γιατι δεν θα το πει ο ενας στον αλλο!

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

και ξερετε τι αλλο μου εχει πει?πως ο αντρας μου με παντρευτηκε επειδη αυτη του το ειπε..

 

ειδες ?ειδες βρε κουτο???σε αποκατεστησε η καλη σου πεθερουλα! της χρωστας χαρη ,μηπως να πας να της παρεις ενα πανακριβο δωρο με μια μεγαλη ευχαριστηρια καρτα ?:cool::cool::cool::mrgreen::mrgreen::mrgreen: ε?

νομιζω πως θα με πιασει σπαστικο γελιο...εσυ πως κρατιεσαι οταν στα λεει?καλα δεν το συζητω οτι ειναι πιο τρελη απο την Θεοπουλα η δικια σου...

εχει θεμα παντως περαν της πλακας πολυ εγωισμο κ κομπλεξ βρε παιδι μου,λες κ σε ανταγωνιζεται ενα πραγμα για το γιο της...που της τον εκλεψες εσυ κακια :lol:

Link to comment
Share on other sites

και ξερετε τι αλλο μου εχει πει?πως ο αντρας μου με παντρευτηκε επειδη αυτη του το ειπε..

 

ειδες ?ειδες βρε κουτο???σε αποκατεστησε η καλη σου πεθερουλα! της χρωστας χαρη ,μηπως να πας να της παρεις ενα πανακριβο δωρο με μια μεγαλη ευχαριστηρια καρτα ?:cool::cool::cool::mrgreen::mrgreen::mrgreen: ε?

νομιζω πως θα με πιασει σπαστικο γελιο...εσυ πως κρατιεσαι οταν στα λεει?καλα δεν το συζητω οτι ειναι πιο τρελη απο την Θεοπουλα η δικια σου...

εχει θεμα παντως περαν της πλακας πολυ εγωισμο κ κομπλεξ βρε παιδι μου,λες κ σε ανταγωνιζεται ενα πραγμα για το γιο της...που της τον εκλεψες εσυ κακια :lol:

 

ειδες τι κακια που ειμαι?που δεχτηκα να φυγω απο την πολη μου να παω στο χωριο του αντρα μου, να φτιαξουμε μονοι μας το σπιτι μας χωρις καθολου βοηθεια, να δουλευω και οτι βγαζω να το βαζω στο σπιτι ...της πηγα πισω τον γιο της και ειμαι και κακια..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

τεσπα..η συζητηση αυτη δεν εχει σταματημο αν θυμηθω ενα ενα τα σκηνικα..κοριτσακια σας ευχαριστω ολες σας παρα πολυ που μου μιλησατε..το ειχα πολυ αναγκη..ειλικρινα ειμαι πολυ καλυτερα..σας ευχαριστω..παω να κοιμηθω λιγακι..φιλακια πολλα και τα ξαναλεμε!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε τελικη αναλυση μαλλον τα εχω με τον αντρα μου που ποτε του οτι παραπονο και αν ειχε δεν της το ειπε ποτε και πιστευει η κυρια οτι ειναι ΤΕΛΕΙΑ! ποιος λογικος ανθρωπος το πιστευει αυτο??

και στο δια ταυτα..καταθλιψη..σημερα πηρα το πρωτο φυτικο ηρεμηστικο..

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει... η κατάθλιψη πώς σχετίζεται με το θέμα; Γιατί αποκλείεται να έπαθες κατάθλιψη από ένα μεμονωμένο περιστατικό. Αν έχεις όντως κατάθλιψη διεγνωσμένη, ε τότε λογικο είναι το παραμικρό να σου φαίνεται βουνό απροσπέλαστο. Αλλά δεν παθαίνουμε κατάθλιψη επειδή θυμηθήκαμε κάτι που συνέβη πριν 3 χρόνια.

 

Εγώ θα γελούσα με τα λόγια της πεθεράς, θα της την έλεγα άσχημα κιόλας, μπας και καταλάβει τη γελοιότητα των λόγων της. Αλλά όχι και να πάθω κατάθλιψη κιόλας! Σκέψου το παιδάκι σου και σύνελθε. Και σταμάτα να μένεις κλεισμένη μέσα στο σπίτι. Φίλες δεν έχεις; Βγες να κάνεις μια βόλτα, να πάτε για ένα καφέ. Η οικογένειά σου πού είναι;

 

Στον άντρα σου γιατί δε μιλάς; Γιατί τον αφήνεις έξω απ' αυτήν την κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Αν της εχεις επιτρεψει να σε επηρεασει τοσο ωστε να παθεις καταθλιψη τοτε απλα ασπαζεσαι την τρελλα της.

Βαλε της ορια.Εσυ η μαμα,αυτη η γιαγια κ.τ.λ. Ο καθενας κουμαντο σπιτι του.

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται η πεθερα σου να ειναι ΤΕΛΕΙΑ σε ολα...η δικια μου ειναι η Miss ΤΕΛΕΙΑ...ολα κι ολα...μη πατε να μας κλεψετε τον τιτλο.Τελεια σε ολα και φυσικα φωτεινος παντογνωστης....χιχιχι.9 στις 10 κουβεντες ξεκινανε με τη λεξη ΕΓΩ...εγω αυτο..εγω εκεινο...εγω τα ξερω ολα...εγω η καλυτερη..εγω...εγω...εγω.

Link to comment
Share on other sites

όσο πιο μακριά είναι οι πεθερές, τόσο πιο "καλές" είναι....:D:D:D

και αν ήταν και στο εξωτερικό, θα ήταν η "καλύτερη" πεθερά που θα μπορούσε κανείς να έχει....

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ξερεις ποιο ειναι..?πως στεναχωρηθηκε και ο αντρας μου επειδη ολο το μεσημερι εκλαιγα και μου ειπε πως ειναι μανα του και την θελει στην ζωη του παρολο που ξερει πως δεν επραξε σωστα τοτε που ημουν σε αυτη την κατασταση..

 

Για μένα εδώ είναι η ουσία του θέματος. Ο άντρας σου είναι μαζί σου αλλά θέλει στη ζωή του και την παρουσία της μητέρας του. Και αυτό είναι το σωστό για όλους και κυρίως για τον άντρα σου και τα παιδιά σου.

Είναι καλό τα παιδιά να βλέπουν ενωμένες οικογένειες για να νιώθουν και ασφάλεια. Αν καταλάβουν τα παιδιά ότι δεν θέλεις την γιαγιά, που θα το καταλάβουν γιατί έχουν κεραίες, κάποια στιγμή θα σε κατηγορήσουν ή κάποια στιγμή στπ μέλλον θα αντιγράψουν την συμπεριφορά σου...

Και βλέποντας το θέμα απ΄εξω και πιο αποστασιοποιημένα από σένα σου λέω ότι και τι έγινε που δεν ήρθε στην κλινική τόσο πολύ την αγαπάς που την ήθελες δίπλα σου? Εγώ στην κλινική την μάνα μου και τον άντρα μου ήθελα. Πρέπει να καταλάβουμε (και το λέω για να το ακούω και εγώ) ότι δεν θα μας αποδεχτούν ούτε θα μας αγαπούν όλοι οι άνθρωποι που βρίσκονατι στον κοινωνικό μας κύκλο. Φρόντισε να τα έχεις καλά με τον άντρα σου και μην τον τσιτώνεις άδικα των αδίκων και με τα πεθερικά κάνε αυτό που σου ζήτησαν, με τον τρόπο τους, τα τελείως τυπικά...και μην μιλάς για γεγονότα του παρελθόντος. Αν έχουμε παράπονο από κάποιον του το εκφράζουμε άμεσα αλλίως το να το αποκαλύπτουμε μετά από χρόνια δείχνει ότι έχουμε απωθημένα.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι δεν ειμαι απολυτη, γνωριζω κοπελες που οι πεθερες τους τους φερονται πιο καλα κι απο τις μανες τους, ας μη γενικευουμε πεθερα καλη= πεθερα νεκρη........ελεος βρε κοριτσια!

Κι εγω εχω τραβηξει πολλα, αλλα προσπαθω να σκεφτομαι οτι απο αγαπη και ενδιαφερον χωνονται και πρηζουνε και ανακατευονται, και παντα λεω, αν ημουν εγω, δε θα ηθελα η νυφη μου πχ να με παρει να με ενημερωσει για το ταδε θεμα........και το κανω!

Βεβαια καλο δε βλεπω, ισα ισα ολο προβληματα, αλλα εχω ησυχη τη συνειδηση μου οτι δεν τους ξενευω.......Τωρα απ τη στιγμη που εχεις μεινει πανω κατω χωρις προβλημα και δε φοβασαι να ξαναμεινεις, αστο αυτο το πικρο σημειο που σε τρελλαινει και πανε παρακατω......εδω αλλες κοπελες λενε οτι στο πανω κατω εχουν και κλειδια και μπαινοβγαινουν οποτε θελουν, εσυ δεν ειχες προβλημα λες...

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

καταρχας να σας πω πως εγω προσωπικα ανεφερα ενα περιστατικο για μενα και την δικη μου πεθερα και εννοειται πως δεν ειναι ολες οι πεθερες ετσι , να μην το γενικευουμε..

φυσικα και δεν επαθα καταθλιψη απο αυτο το σκηνικο και μονο..αν ειδατε πιο πανω ειπα πως ειμαι κλεισμενη 3 χρονια στο σπιτι(μαζι με την εγκυμοσυνη που ημουν ακινησια) και πως ολα διογκωνονται στο μυαλο μου..η οικονομικη μας κατασταση δεν ειναι και η καλυτερη και ο συνδυασμος εγκλεισμος και ελλειψη χρηματων με οδηγησαν σταδιακα σε αυτην την κατασταση..τωρα οσον αφορα το σκηνικο με την πεθερα μου ας πουμε πως μου αναψαν τα λαμπακια οταν την ακουσα να εκθειαζει η ιδια τον εαυτο της και την τελειοτητα της..και απλως σταθηκε η αφορμη να καταλαβω πως τα νευρα μου τελευταια δεν ειναι στα καλυτερα τους!

ο αντρας μου απο την αλλη ειναι πολυ γλυκος, μου στεκεται παντα και εννοειται πως δεν θελω να χαλασε τις σχεσεις του με τους δικους του απλως θα ηθελα να τους μιλα πιο ανοιχτα για αυτα που μας ενοχλουν. απο την αλλη βεβαια ειναι δικοι του γονεις και μπορει οπως θελει να χειριστει τι θεμα. Οσον αφορα εμενα δεν εχω μετανοιωσει που της ειπα οσα της ειπα γιατι 3 χρονια τωρα με τρωει...και ΝΑΙ θα ηθελα να εχω και την δικη τους συμπαρασταση στην κατασταση που ημουν..

τωρα πια δεν θελω τιποτα απο αυτους, ας ειναι καλα και καλυτερα απο μακρια και αγαπημενοι που λενε..μπορει στην αποσταση καποια στιγμη να ειμαστε κοντα απλως δεν θα τους κανω ποτε δικους μου ανθρωπους γιατι οι ιδιοι δεν το θελησαν.

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Αν της εχεις επιτρεψει να σε επηρεασει τοσο ωστε να παθεις καταθλιψη τοτε απλα ασπαζεσαι την τρελλα της.

Βαλε της ορια.Εσυ η μαμα,αυτη η γιαγια κ.τ.λ. Ο καθενας κουμαντο σπιτι του.

 

 

δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο..οσο πιο πολλα μου λετε τοσο πιο διαφορετικα αρχιζω να το βλεπω..δεν αξιζει να χασω το μυαλο μου για εκεινη!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει... η κατάθλιψη πώς σχετίζεται με το θέμα; Γιατί αποκλείεται να έπαθες κατάθλιψη από ένα μεμονωμένο περιστατικό. Αν έχεις όντως κατάθλιψη διεγνωσμένη, ε τότε λογικο είναι το παραμικρό να σου φαίνεται βουνό απροσπέλαστο. Αλλά δεν παθαίνουμε κατάθλιψη επειδή θυμηθήκαμε κάτι που συνέβη πριν 3 χρόνια.

 

Εγώ θα γελούσα με τα λόγια της πεθεράς, θα της την έλεγα άσχημα κιόλας, μπας και καταλάβει τη γελοιότητα των λόγων της. Αλλά όχι και να πάθω κατάθλιψη κιόλας! Σκέψου το παιδάκι σου και σύνελθε. Και σταμάτα να μένεις κλεισμένη μέσα στο σπίτι. Φίλες δεν έχεις; Βγες να κάνεις μια βόλτα, να πάτε για ένα καφέ. Η οικογένειά σου πού είναι;

 

Στον άντρα σου γιατί δε μιλάς; Γιατί τον αφήνεις έξω απ' αυτήν την κατάσταση;

 

 

οι φιλες μου δυστυχως μενουν σε αλλη πολη...αρκετα μακρια...Η μητερα μου ερχεται και με βοηθα συνεχεια αλλα δεν ειναι η μαμα που θα μου κρατησει τα παιδια για να παω εγω βολτα..ετσι μενει ο συζυγος που εχει καθε καλη προθεση να τα κρατησει να παω εγω καπου αλλα μενω πλεον χωρις παρεα...θα μου πεις βγες εξω και δες βιτρινες, τραβα τρεξε,κανε κατι..απλως πλεον ολα μου φαινονται αδιαφορα..βαριεμαι ακομα και να ετοιμαστω..ισως ειναι φαση..θα ανεβω που θα παει...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

οι φιλες μου δυστυχως μενουν σε αλλη πολη...αρκετα μακρια...Η μητερα μου ερχεται και με βοηθα συνεχεια αλλα δεν ειναι η μαμα που θα μου κρατησει τα παιδια για να παω εγω βολτα..ετσι μενει ο συζυγος που εχει καθε καλη προθεση να τα κρατησει να παω εγω καπου αλλα μενω πλεον χωρις παρεα...θα μου πεις βγες εξω και δες βιτρινες, τραβα τρεξε,κανε κατι..απλως πλεον ολα μου φαινονται αδιαφορα..βαριεμαι ακομα και να ετοιμαστω..ισως ειναι φαση..θα ανεβω που θα παει...

ειναι η φαση οπως λες που περνας,η καταθληψη πρεπει να τη γραφεις καπως ετσι "καταθληψη" προφανοσ δεν ενοεις οτι εισαι για ψυχοφαρμακα,απλα εχεις πεσει ψυχολογικα!εγω καταλαβαινω απολυτα τι θελεις να πεισ,προφανος μαζεψες πολλα και ηθελεσ καπου να ξεσπασεις,γιαυτο ειναι και το φορουμ για να μιλαμε να ξεδινουμε!!παντως κατα τη γνωμη μου η πεθερα μακρυα και με ορια,εγω παντως την εχω κοντα να μπαινοβγαινει σπιτι μου και να θελει να κανει και διακοσμηση,δεν θα παθω καταθληψη αλλα σιγουρα θα παθω νευρικο κλονισμο!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ψυριζεις και σκαλιζεις πραγματα που δεν μπορουν να αλλαξουν.

Δεν ειναι μανα σου ειναι πεθερα σου. Αν αυτο ειναι το μονο λαθος της που μπορει να της χρεωθει στα τοσα χρονια μητροτητας ε ναι αξιζει να λεει οτι ηταν διπλα στα παιδια της.

 

Δεν μου αρεσε ο τροπος που σου απαντησε αλλα θεωρω οτι ηταν αμυνα στην προσπαθεια της να αποδειξει οτι δεν ειναι κατι χρεωσιμο προς εκεινη.

 

Δεν την δικαιολογω αλλα θα ηταν σιγουρα απο τα θεματα που θα προσπερνουσα αν εβλεπα οτι δεν αξιζει να σκαλιζω.

 

Κανεις καλα και ξεσπας και τα λες εδω μεσα και σιγουρα ξερουμε πως νοιωθεις και ποσο μπορει να σε πληγωσει κατι που φαινεται μικρο για εκεινους αλλα ετσι της δινεις δικαιωματα και μπαινεις σε θεση μαχης, πραγμα που διαταρασει την εσωτερικη γαληνη του σπιτιου σου. Και σιγουρα δεν ειναι καλο .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...