Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

GAPS-legal συνταγές


Rosie

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Galat την πήρα την παγωτομηχανή του lidl

 

Πήγα σε δύο λιντλ σήμερα και είδα δύο φορές την τελευταία να περνάει από μπροστά μου..... Τα νεύρα μου, μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα (χμμμμ, μάλλον το κεφίρ φταίει δεν είναι λογικό το ξέρω).

 

Κική είναι καλή αυτή που πήρες;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Axaxaxaxa μιρίκι κι εγω το ιδιο! πηγα σε ενα βεβαια και ειχαν τελειωσει! Και πραγματικα ειδα ενα καρότσι με 3 (!) μέσα....Απο τα νευρα μου πηρα μια 1,5 λιτρα απο σκλαβενιτη 29 ευρω.

 

αυτη ειναι βασικα με αλλο ονομα(rohnson φουλ κίνα χαχαχαχα)

 

http://www.amazon.co.uk/Andrew-James-Sorbet-Yoghurt-Machine/dp/B003UFNJ1Y/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1338664044&sr=8-6

 

είναι 12 βατ βεβαια ενω του λιντλ ειναι 15, σιγα τα ωα, όσο κρατησει!

 

Ροζυ τη δικια σου τη θυμαμαι ειναι φανταστικη και εμφανισιμη!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχ....εγω έστειλα μια συνάδελφο μου, η οποία θα πήγαινε πρωι πρωί για κάποια ψώνια (να σκεφτείτε ήταν στις 9.30 εκεί και είχε μείνει μόνο ενα κομμάτι:shock:) αλλιώς σιγά μην προλάβαινα :mrgreen:

 

galat η δικιά μου είναι καλύτερη :lol::lol::lol::lol::lol:

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε δύο λιντλ σήμερα και είδα δύο φορές την τελευταία να περνάει από μπροστά μου..... Τα νεύρα μου, μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα (χμμμμ, μάλλον το κεφίρ φταίει δεν είναι λογικό το ξέρω).

 

Κική είναι καλό αυτή που πήρες;

 

Ναι, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη! Τη συνιστώ!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κική.

Λεπόν... για το water kefir. Μου είναι πολύ έντονη η γεύση του. Μου σκάει πολύ ξιδίλα.

 

Σκέφτομαι λοιπόν τα εξής

1. να το δοκιμάσω αντί για ξίδι στις σαλάτες, τα τζατζίκια, τις φακές κλπ

2. να το πίνω αραιωμένο με νερό.

3. να το δοκιμάσω με τον ανανά που έγραψε η αγλαΐα ή με το νεράκι της καρύδας.

4. να του βάζω λίγο μελάκι μέσα......

 

Νεραϊδομαμά το σκότωσα τελικά το κεφιράκι που σου έδωσα;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki δεν κάνεις δεύτερη ζύμωση με αποξηραμένο ανανά και μάγκο;

Γίνεται πολύ ωραίο έτσι, το αφήνω για μια μέρα πάνω στον πάγκο της κουζίνας μαζί με τα αποξηραμένα φρούτα (χωρίς τους σπόρους, καλά σφραγισμένο) και μετά το βάζω στο ψυγείο.

Βέβαια η κόρη μου δεν το πίνει καθόλου, μόνο αν της το βάλω μέσα σε χυμό, και πάλι λίγο χυμό θα πιεί.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα χθες ένα πολύ νόστιμο παγωτό μπανάνας βασισμένο σε μια συνταγή που έφτιαχνα το περασμένο καλοκαίρι με φρέσκια κρέμα.

 

Quick banana ice cream

 

Απλά αντικαταστήστε την κρέμα μ' ένα τενεκεδάκι γάλα καρύδας και τη ζάχαρη με λίγο μέλι, αν και δεν χρειάζεται πάντα αν οι μπανάνες σας είναι πολύ ώριμες.

(τιπ: όταν γεύεστε το παγωτό πριν το βάλατε στην παγωτομηχανή φροντίστε να είναι λίγο πιο γλυκό απ' ό,τι το προτιμάτε μια και χάνει λίγο απ' τη γλύκα του όταν παγώσει).

 

Εγώ έβαλα και vanilla extract.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει ως τώρα 2η ζύμωση με πεπόνι, φράουλες, αποξηραμένο βερίκοκο, σπόρους βερίκοκου και πορτοκάλι.

Μου φαίνεται ότι το πιο νόστιμο είναι με φράουλες.

Πάντως στη μεγάλη μου αρέσει πολύ.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω κάνει ως τώρα 2η ζύμωση με πεπόνι, φράουλες, αποξηραμένο βερίκοκο, σπόρους βερίκοκου και πορτοκάλι.

Μου φαίνεται ότι το πιο νόστιμο είναι με φράουλες.

Πάντως στη μεγάλη μου αρέσει πολύ.

 

για τη ζυμωση με φρουτα (με φραουλες λεω να αρχισω) παιρνω το υγρο απο την πρωτη ζυμωση (το ειχα με ζαχαρη), ποσες φραουλες βαζω μεσα και το αφηνω να ζυμωθει ποσες μερες; εχω περιπου 300μλ νερο.

Link to comment
Share on other sites

Είχατε δίκιο με τη δεύτερη ζύμωση είναι σούπερ. Τώρα του έβαλα αποξηραμένα μύρτιλλα που τρελλαίνεται ο μικρός.

 

Του το βάζω στο νερό του ή μέσα στο ταχινόμελο γιατί δεν του αρέσει το ανθρακικό ξινίζει τη μουρίτσα του.

 

Πώς θα καταλάβω αν φόνευσα το κεφίρ γάλακτος; Δε θυμάμαι πόσες μέρες το άφησα στο ψυγείο με γάλα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

για τη ζυμωση με φρουτα (με φραουλες λεω να αρχισω) παιρνω το υγρο απο την πρωτη ζυμωση (το ειχα με ζαχαρη), ποσες φραουλες βαζω μεσα και το αφηνω να ζυμωθει ποσες μερες; εχω περιπου 300μλ νερο.

 

Με το μάτι τις βάζω, όσο πιο πολλές τόσο πιο νόστιμο γίνεται!

Σήμερα και τα δύο ήπιανε κεφίρ φράουλας για πρωινό, τους το έφτιαξα αργά χθες το βράδυ μια και έφερε ο άντρας μου πολύ νόστιμες ώριμες φράουλες από τη βιολ. λαϊκή.

 

Έλεγα να φτιάξω και μαρμελάδα αλλά τελικά λυπάμαι να τις βράσω και θα φτιάξω παγωτό.

 

Μιρίκι δεν χαλάει εύκολα, στράγγιξε το και βάλε το αμέσως σε λίγο γάλα.

Αν είναι μην το πιεις το πρώτο κεφίρ, καλύτερα πέτα το γιατί αν το άφησες καιρό στο ψυγείο χρειάζεται αναζωογόνηση πρώτα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα το στράγγιξα, το ξέπλυνα με φιλτρ νερό και το έβαλα από χτες να φάει. Έβγαλε μπουρμπουλήθρες οπότε μάλλον ΟΚ. Θα φτιάξω κανένα δυο για το νεροχύτη και βλέπουμε.... Δεν ήταν πάνω από εβδομάδα πάντως.... Αχ αυτή η αφηρημάδα μου.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με το μάτι τις βάζω, όσο πιο πολλές τόσο πιο νόστιμο γίνεται!

Σήμερα και τα δύο ήπιανε κεφίρ φράουλας για πρωινό, τους το έφτιαξα αργά χθες το βράδυ μια και έφερε ο άντρας μου πολύ νόστιμες ώριμες φράουλες από τη βιολ. λαϊκή.

 

Έλεγα να φτιάξω και μαρμελάδα αλλά τελικά λυπάμαι να τις βράσω και θα φτιάξω παγωτό.

 

για το κεφιρ, τις φραουλες τις τρωμε ολοκληρες (δηλ ειναι νοστιμες;) ή μηπως να τις αλεσω μεσα στο κεφιρ;

 

μαρμελαδα ελεγες με τι ειδους ζαχαρη; εχεις συνταγη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, μπορείς να τις πολτοποιήσεις, αλλά εγώ βαρέθηκα να το κάνω,

Οι φράουλες μετά θα χάσουνε τη γεύση τους σε μεγάλο βαθμό γιατί αυτή θα "μεταφερθεί" στο κεφίρ, οπότε αν θες τις πετάς (αυτό κάνω συνήθως, ειδικά με τα αποξηραμένα φρούτα) ή αν σ' αρέσουνε τις τρως.

 

Μαρμελάδα είχε βάλει λινκ η Fairy's Mom λίγες σελίδες πριν για μια με μέλι.

 

Μιρίκι οι σπόροι διατηρούνται μέσα σε γάλα μέχρι και μια βδομάδα, μην ανησυχείς!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς να τις πολτοποιήσεις, αλλά εγώ βαρέθηκα να το κάνω,

Οι φράουλες μετά θα χάσουνε τη γεύση τους σε μεγάλο βαθμό γιατί αυτή θα "μεταφερθεί" στο κεφίρ, οπότε αν θες τις πετάς (αυτό κάνω συνήθως, ειδικά με τα αποξηραμένα φρούτα) ή αν σ' αρέσουνε τις τρως.

 

Μαρμελάδα είχε βάλει λινκ η Fairy's Mom λίγες σελίδες πριν για μια με μέλι.

 

Μιρίκι οι σπόροι διατηρούνται μέσα σε γάλα μέχρι και μια βδομάδα, μην ανησυχείς!

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου όμως έκανε μαρμελάδα με τις φράουλες που πήρε και έβαλε ελάχιστη ακατέργαστη ζάχαρη (Rapadura) και βγήκε πολύ ωραία λέει.

Ήτανε όμως οι φράουλες πολύ γλυκιές.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και αυτά τα μαφινάκια με καρότο, Coconut Flour Carrot Muffins.

Τα έφτιαξα σήμερα για πρωινό και αρέσανε σ' όλους (εκτός του γιου μου φυσικά, ούτε καν δοκιμάσε :( ).

Τα βρήκαμε πιο ωραία από τα λεμονομαφινάκια, και πιο αφράτα ίσως γιατί έχουνε λίγη σόδα και μεγαλύτερη αναλογία από αυγά/αλεύρι.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ηθελα να σας πω οτι εκανα τη συνταγη για υην σπιτικη νουτελα με την εξης παραλλαγη.αντι για τη διαδικασια με τα φουντουκια εβαλα ενα βαζο φουντουκοβουτυρο κ βγηκε πολυ καλη.βιαζομουν να τη φτιαξω δεν ειχα χρονο κ ετσι εκαν αυτο κ ηταν πολυ ωραια.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα χθες ένα πολύ νόστιμο παγωτό μπανάνας βασισμένο σε μια συνταγή που έφτιαχνα το περασμένο καλοκαίρι με φρέσκια κρέμα.

 

Quick banana ice cream

 

Απλά αντικαταστήστε την κρέμα μ' ένα τενεκεδάκι γάλα καρύδας και τη ζάχαρη με λίγο μέλι, αν και δεν χρειάζεται πάντα αν οι μπανάνες σας είναι πολύ ώριμες.

(τιπ: όταν γεύεστε το παγωτό πριν το βάλατε στην παγωτομηχανή φροντίστε να είναι λίγο πιο γλυκό απ' ό,τι το προτιμάτε μια και χάνει λίγο απ' τη γλύκα του όταν παγώσει).

 

Εγώ έβαλα και vanilla extract.

 

Αν αντί για κρέμα βάλω παχύρευστο κεφίρ ή γιαούρτι θα γίνει άραγε; Δεν με πειράζει η γεύση αρκεί να παγώσει και να μοιάζει με παγωτό...

Η μικρή έχει λυσσάξει με τα παγωτά. Βλέπει όλους γύρω της να τρώνε και μου ζητάει συνέχεια.

Πήρα και θήκες για παγωτό ξυλάκι. Σκεφτόμουν να φτιάξω χυμό και να τον κάνω γρανίτα. Πρέπει να βάλω και κάτι άλλο μέσα ή αρκεί ο σκέτος χυμός;

Link to comment
Share on other sites

Αν αντί για κρέμα βάλω παχύρευστο κεφίρ ή γιαούρτι θα γίνει άραγε; Δεν με πειράζει η γεύση αρκεί να παγώσει και να μοιάζει με παγωτό...

 

Μπορείς αλλά και τα δύο ξινίζουνε και θα πρέπει να προσθέσεις αρκετό μέλι.

Γιατί δεν θες το γάλα καρύδας;

Ή καλύτερα γάλα αμυγδάλου.

 

Το έφτιαξα κι εγώ σήμερα για το γιο μου (είναι καλύτερα και μου ζήτησε παγωτό!) και έφτιαξα κι ένα άλλο παρόμοιο με γάλα καρύδας, μπανάνες και λίγη από τη Zotter 100% για τον άντρα μου.

Θα σας γράψω εντυπώσεις!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο ντρέσινγκ για κρέας αλλά και για σαλάτα:

πιπεριά φλωρίνης, γιαούρτι (ή κεφίρ γάλ.), λίγο σκόρδο, ελαιόλαδο, αλάτι πιπέρι και ... μούλτι. Μιαμ!

 

Επίσης κοτοπουλάκι φιλέτο που το ανοίγεις βάζεις λίγο γιαούρτι και ένα μπαστουνάκι πιπεριά φλωρίνης και στο φούρνο.... Μιααααμ!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά και τα δύο ξινίζουνε και θα πρέπει να προσθέσεις αρκετό μέλι.

Γιατί δεν θες το γάλα καρύδας;

Ή καλύτερα γάλα αμυγδάλου.

 

Το έφτιαξα κι εγώ σήμερα για το γιο μου (είναι καλύτερα και μου ζήτησε παγωτό!) και έφτιαξα κι ένα άλλο παρόμοιο με γάλα καρύδας, μπανάνες και λίγη από τη Zotter 100% για τον άντρα μου.

Θα σας γράψω εντυπώσεις!

 

 

Και εγώ σκεφτόμουν να βάλω λίγη σοκολατίτσα:D

Γάλα καρύδας δεν βρίσκω πάντα εδώ πέρα. έχει μόνο σε ένα κατάστημα αυτό της biona αλλά δεν με βολεύει πολύ να πηγαίνω εκεί. Παρήγγειλα από iherb αλλά ποιος αντέχει μέχρι να έρθει...

Γάλα αμυγδάλου εφτιάχνα σπάνια γιατί βαριόμουν λίγο την διαδικασία:oops: Τώρα μου χάλασε και το blender και πολύ αμφιβάλλω αν μπορώ να φτιάξω στο μούλτι. Φοβάμαι ότι θα πετάγεται το υγρό απ'έξω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκεφτόμουν να βάλω λίγη σοκολατίτσα:D

Γάλα καρύδας δεν βρίσκω πάντα εδώ πέρα. έχει μόνο σε ένα κατάστημα αυτό της biona αλλά δεν με βολεύει πολύ να πηγαίνω εκεί. Παρήγγειλα από iherb αλλά ποιος αντέχει μέχρι να έρθει...

 

Τελευταία ανακάλυψα στην Ελλάδα το γάλα καρύδας της Rapuzel, είναι βιολογικό και πολύ πιο νόστιμο από τα υπόλοιπα, πχ Biona και Terrasana.

Έχει ήπια γεύση καρύδας, σχεδόν σαν του Native Forest από το iherb.

Βέβαια φαντάζομαι ότι το τενεκεδάκι θα έχει ΒΡΑ αλλά δεν πειράζει, είναι μια καλή εναλλακτική όταν δεν έχουμε διαθέσιμο το αμερικάνικο.

 

Έγινε πολύ ωραίο το παγωτό με τη σοκολάτα!

Έβαλα ένα τενεκεδάκι γάλα της Native forest μέσα στο οποίο έλιωσα περίπου 60γρ σοκολάτα 100%, μια κ.σ. βανίλια, 1.5 βιολογικές ώριμες βιολογικές μπανάνες και ελάχιστο μέλι.

Αν βάλετε πιο πολλές μπανάνες δεν χρειάζεται μέλι, αλλά δεν μ' αρέσει και πολύ η έντονη μπανανέ γεύση.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...