Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

GAPS-legal συνταγές


Rosie

Recommended Posts

Καλε αυτη ειναι απο τις πρώτες συνταγές που είχα παραθέσει :lol::lol::lol:

 

Η κόρη μου τρελαινεται ειδικα με ghee!! βάζω και original κανελα μέσα στο μείγμα και γινεται τέλειο! Της το λεω ψωμάκι :wink:

:lol::lol::lol:

Κι εγώ που νόμισα ότι έκνα ΤΗΝ ανακάλυψη! :lol::lol:

Δεν τις έχω οργανώσει καλά τις συνταγές μου από το φόρουμ μου φαίνεται

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόνο για τη μερέντα ήθελα να ρωτήσω αν μοιάζει η γεύση της, πρίν τη φτιάξω....

 

fairy 's mom αν το θυμηθείς γράψε μου ποιον αφυγραντήρα πήρες, γιατί έχει βάλει ένας φίλος γκότζι στην αυλή του και ψάχνεται.

Όταν φτιάξεις πες μας εντυπωσεις.

 

Αυτόν έχω πάρει

http://www.ukjuicers.com/excalibur-5-tray-ehydrator-with-timer-black

Τώρα που μιλάμε έβαλα κρακεράκια ηλιοσπορου και λιναρόσπορου. Το κακό είναι ότι πρέπει να περιμένω μέχρι αυριο :)

 

Ο φίλος σου από πού προμηθεύεται τα γκότζι? Αν θέλει το οτιδήποτε πες μου να σου δώσω το τηλ του κουνιάδου μου που είναι αντιπρόσωπος του Ινστιτούτου (για τα πολυδύναμα).

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αυτη την κρεπα μπανανα γινεται λετε να της βγαλω το αυγο κ να διαλυσω σε νερο ζελατινη η θα ναι μαπα?

Ελίνα διάβασα κάπου ότι αν βάλεις σε νερό τον λιναρόσπορο γίνεται κολλώδης αρκετά, για να χρησιμοποιηθεί σαν υποκατάστατο αυγού. Μήπως να έκανες κανά τεστ? Αλλιώς δοκίμασε με ζελατίνη. Πειραματίσου και αν βρεις κάτι καλό πες και σε μας :wink:

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν φτιάξεις πες μας εντυπωσεις.

 

Αυτόν έχω πάρει

http://www.ukjuicers.com/excalibur-5-tray-ehydrator-with-timer-black

Τώρα που μιλάμε έβαλα κρακεράκια ηλιοσπορου και λιναρόσπορου. Το κακό είναι ότι πρέπει να περιμένω μέχρι αυριο :)

 

Ο φίλος σου από πού προμηθεύεται τα γκότζι? Αν θέλει το οτιδήποτε πες μου να σου δώσω το τηλ του κουνιάδου μου που είναι αντιπρόσωπος του Ινστιτούτου (για τα πολυδύναμα).

 

ΟΚ ευχαριστώ. Ξέρω ότι έβαλε δυο γκοτζιές (sic) στην αυλή του και ψάχνεται τι να κάνει ααααν καρπίσουν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω συνταγή για μους σοκολάτας GAPS legal.

Έχετε καμία υπόψη; Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω τη σοκολάτα 100% που έχω.

 

Πλησιάζουνε τα γενέθλια της νεράιδας μου και ψάχνομαι για καμία αξιόλογη και νόστιμη σοκολατένια συνταγή για να φάει η μικρή καθώς και κάποιοι GAPS diet καλεσμένοι αλλά και άλλοι με ειδικές δίαιτες, πχ dairy-free.

 

Αποφάσισα η τούρτα της να μην είναι GAPS legal, δεν θα δοκιμάσει αλλά δεν πειράζει, νομίζω ότι πιο πολύ θα χαρεί με την τούρτα που της παρήγγειλα με μια απίθανη φάρμα με ζαχαρόπαστα από πάνω (μου ζήτησε να έχει παπιά και κότες! :lol:), αν και θα είναι με αγνά βιολογικά υλικά, γιατί δεν θα ήθελα junk για τα υπόλοιπα παιδάκια.

 

Αν βρω χρόνο αργότερα να σας βάλω και τη συνταγή για GAPS legal panna cotta, νομίζω ότι την τελειοποίησα και είναι super healthy με γάλα καρύδας και κεφίρ! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ ευχαριστώ. Ξέρω ότι έβαλε δυο γκοτζιές (sic) στην αυλή του και ψάχνεται τι να κάνει ααααν καρπίσουν.

 

Τι γίνεται μ' αυτά τα Goji berries, έπεσε μεγάλη τρέλλα στην Ελλάδα!

Συνέχεια ακούω για κόσμο που σκέφτεται να τα καλλιεργήσει...

 

Μου φαίνεται κάπως κουλό γιατί τα Goji berries ευδοκιμούνε στα Ιμαλάια/Θιβέτ καμία σχέση με το κλίμα της Ελλάδας δηλαδή! :lol:

 

Εντωμεταξύ εγώ δοκίμασα διάφορες μάρκες Goji berries αλλά τα μόνα αξιόλογα που βρήκα ήτανε της Heaven Mountain από το iherb που είναι ζουμερά. Τα υπόλοιπα τα βρίσκω στεγνά.

Συνήθως τα βάζω στις σαλάτες.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για τη μερέντα ήθελα να ρωτήσω αν μοιάζει η γεύση της, πρίν τη φτιάξω....
Τη θυμίζει αλλά όχι τόσο ώστε να πείσεις π.χ. ένα μεγάλο παιδί ότι τρώει αυτή του εμπορίου. Έχει αρκετή διαφορά στη γεύση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι λιγότερο απολαυστική: όταν την είχα φτιάξει την περισσότερη την είχα φάει μόνη μου με κουτάλι!!:oops:

*Έβαλα σχεδόν διπλάσιο κακάο (το δικό μου έχει αρκετά ήπια γεύση) και διπλάσιο γάλα καρύδας. Δεν έβαλα εκχύλισμα βανίλιας.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Χεχε, εγώ λέω να την κάνεις! Κι αν δεν του αρέσει στο ψωμί ίσως θα μπορούσες να τη βάλεις π.χ. σε κρέπα (λέω εγώ τώρα...). Δεν έχει κάτι ''περίεργο'' εκτός από το γάλα καρύδας, το οποίο δεν το ''καταλαβαίνεις'' καθόλου (κι είχα βάλει και παραπάνω!). Κάνε μικρή ποσότητα τώρα στην αρχή και βλέπετε;)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 cups of strawberries (this can vary a bit' date=' no need to be exact)[/font']
  • 1 cup of honey
  • about 2 cups of coconut milk (or one 14 ounce can)
  • 2 tablespoons of vodka (This is optional; I’ve found that it’s not necessary for this recipe)

Preparation

  1. Blend the strawberries, vodka and honey until completely ground and mixed.
  2. Add the coconut milk and blend, or mix well by hand.
  3. Add the mixture to the ice cream maker to create the ice cream.
  4. Optional: add chocolate chips to the ice cream.
  5. Store in the freezer in a sealed container

Εγώ δεν έβαλα βότκα και έβαλα ελάχιστες σταγόνες λεμόνι. Χρησιμοποιήσα αυτό το γάλα το οποίο ήταν καταπληκτικό. http://www.iherb.com/Edward-Sons-Unsweetened-Organic-Coconut-Milk-Classic-13-5-fl-oz-398-ml/32706?at=0

Δεν μας φάνηκε έντονη καρυδογεύση και όσοι δοκίμασαν τους άρεσε. Μάλιστα το πήγα και σε μία επίσκεψη και η φίλη μου ενθουσιάστηκε. Το βρήκε λέει σαν ζαχαροπλαστείου.

Παγωτομηχανή δεν έχω, οπότε το έβγαζα τακτικά και το ανακάτευα καλά με το εξάρτητα του ραβδομπλέντερ. Το έκανα αυτό γύρω στις 3-4 φορές. Γι αυτό να το φτιάξετε πρωί πρωί για να μπορείτε να το ανακατέψετε πολλές φορές μέχρι το βράδυ. Μόνο έτσι θα γίνει αφράτο χωρίς να κρυσταλώσει

 

Σαν πολύ δεν πέφτει το μέλι, 1 ποτήρι;

Θα το δοκιμάσω σήμερα αλλά με γάλα αμυγδάλου και λίγη κρέμα καρύδας.

Μου τελείωσε το γάλα καρύδας από το herb και έχω μόνο Biona που δεν θέλω να βάλω, έφτιαξα πανακότα μ' αυτό και ήτανε απαίσια, πολύ καρυδέ :-(

 

Τη βότκα τη βάζουνε για να είναι πιο μαλακό, δεν είναι απαραίτητη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξανά γκρίνια για το κεφίρ. Μου βγήκε αρκετά πηχτό σα γιαούρτι σχεδόν μετά από καμιά 30αριά ώρες. Μυρίζει μια χαρά, αλλά είναι κάπως γλυκό. Είναι ΟΚ;

 

Fairy 's mom το δικό σου είναι στην κατάψυξη δεν πειραματίζομαι με αυτό.... μην ανησυχείς...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δική μου συνταγή, το έφτιαξα σήμερα και ήτανε πολύ νόστιμο!

 

Παγωτό φράουλας (Dairy-free, GAPS legal)

 

- 400γρ φρέσκιες ώριμες βιολ. φράουλες

- 750 μλ σπιτικό γάλα αμυγδάλου (το έφτιαξα συμπηκνωμένο)

- 2 κουταλιές της σούπας συμπηκνωμένη κρέμα καρύδας (αν δεν έχετε βάλτε Artisana Coconut Butter ή ένα ποτήρι γάλα καρύδας)

- 1 ποτήρι άθερμο μέλι (άρχισα με μισό ποτήρι και συμπλήρωνα μέχρι να με ικανοποιήσει, μπορεί και να έβαλα και λιγότερο - αυτό θα εξαρτηθεί και από το πόσο γλυκιές είναι οι φράουλες)

- 1 κουταλιά της σούπας vanilla extract

 

Τα χτύπησα στο ραβδοπλέντερ και τα έβαλα στην παγωτομηχανή για 25 περίπου λεπτά.

Καλύτερα όμως να βάλετε το μείγμα στο ψυγείο για κανένα δίωρο πριν το βάλατε στην παγωτομηχανή, γιατί αλλιώς βγαίνει πολύ κρεμώδες.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μου τα είχε φτιάξει ειδικά για την κόρη μου και ήταν καταπληκτικά!

 

Την φτιάξαμε και εμείς αυτή την συνταγή!! Πολύ ωραία βγήκε! Μόνο που επειδή δεν είχαμε φόρμες για κεκάκια, το κάναμε κέικ:P

Link to comment
Share on other sites

Ρόζυ θα δοκιμάσω και την δική σου εκδοχή! Μπράβο που πειραματίζεσαι! Εγώ το πάω εκ του ασφαλούς συνήθως με συνταγές δοκιμασμένες :-)

Όταν λες συμπηκνωμενο το γάλα αμυγδάλου τι εννοείς? Εγώ το κάνω κανονικά 1 προς 4. Εσύ το έκανες 1 προς 2?

 

Ζαχαρίνι σήμερα τα έφαγα για πρωινό με γιαούρτι και κεράσια. Είχαν βγάλει και το ζουμί τους τα κεράσια και είχαν κάνει ένα φυσικό σιρόπι, τι να σας πω....

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρόζυ θα δοκιμάσω και την δική σου εκδοχή! Μπράβο που πειραματίζεσαι! Εγώ το πάω εκ του ασφαλούς συνήθως με συνταγές δοκιμασμένες :-)

Όταν λες συμπηκνωμενο το γάλα αμυγδάλου τι εννοείς? Εγώ το κάνω κανονικά 1 προς 4. Εσύ το έκανες 1 προς 2?

 

Βάζω το μινιμουν του νερού στο Soyabella (περίπου 800μλ) και το max των ξηρών καρπών, 1 ποτήρι του νερού περίπου.

 

Κι εγώ πέρυσι το καλοκαίρι που πρωτοπήρα την παγωτομηχανή έφτιαχνα μόνο δοκιμασμένες συνταγές.

Σιγά σιγά όμως μπήκα στο νόημα και άρχισα να πειραματίζομαι με πολύ καλά αποτελέσματα. Δηλαδή ξέρω πια πόσο περίπου γάλα να βάλω, φρούτο, ζάχαρη - μέλι κτλ.

Είναι πολύ διασκεδαστικό πάντως να πειραματίζεσαι με τα παγωτά, αλλά πρέπει να έχεις παγωτομηχανή που κάνει την όλη διαδικασία "a piece of cake"!

 

ΥΓ. Μήπως να πάρεις κι εσύ μια πριν βγούμε από το Ευρώ; :lol:

Σοβαρά τώρα είναι πολύ καλή επένδυση!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παγωτό βανίλια

 

Έφτιαξα άλλο ένα παγωτό σήμερα γιατί το χθεσινό με τις φράουλες δεν άρεσε στο γιο μου και μου ζήτησε ένα απλό με βανίλια.

 

Συνδίασα μια συνταγή της Kimmy για Coconut milk ice cream και μια της Sarah για παραδοσιακό Vanilla ice cream.

 

Επειδή ο γιος μου δεν κάνει GAPS έβαλα maple syrup και μια κουταλιά της σούπας Arrowroot, αλλά αυτά είναι προαιρετικά, βάλτε μέλι και παραλείψτε το arrowroot.

 

- 2 τενεκεδάκια γάλα καρύδας

- 3 κρόκους αυγού (χτυπημένους)

- 1/2 ποτήρι περίπου μέλι

- 2 κ.σ. vanilla extract

- 1 κ.σ. arrowroot powder

 

Χτυπάτε με το ραβδομπλέντερ, βάζετε στο ψυγείο για κανένα δίωρο και μετά στην παγωτομηχανή.

 

Δεν μπορώ να περιγράψω το πόσο νόστιμο έγινε... μου θυμίζει αυτό του Fresh με τη βανίλια μαγαδασκάρης!

 

Δυστυχώς στο γιο μου δεν άρεσε (αύριο θα του δοκιμάσω παγωτό μπανάνας που του άρεσε πολύ πέρυσι) και έτσι βρίσκομαι σε πειρασμό να το φάω εγώ, δεν είναι και GAPS legal... :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Μήπως να πάρεις κι εσύ μια πριν βγούμε από το Ευρώ; :lol:

Σοβαρά τώρα είναι πολύ καλή επένδυση!

Kai μετά θα φύγουμε από το σπίτι γιατί οι ηλεκτρικές συσκευές δεν θα χωράνε στην κουζίνα και θα μπουν στα υπολοιπα δωματια του σπιτιού :lol:

Ήδη ο αφυγραντήρας μένει μόνιμα στο σαλόνι :D

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω γεμίσει συσκευές, γι' αυτό και δεν παίρνω αφυγραντήρα, για την ώρα μου κάνει και ο φούρνος μου.

Αλλά το καλό με την παγωτομηχανή είναι ότι είναι εποχιακή, την έφερα από την αποθήκη την περασμένη βδομάδα και θα ξαναπάει εκεί αρχές Οκτωβρίου υπολογίζω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εχει και μια στο λιντλ σημερα, οκ δεν ειανι ψαγμενη και προφανω εχει πλαστικ κλπ, αλλα συνηθως ειανι ποιοτικα τα πραγματα απο λιντλ...25 ευρω την εχει 1 λιτρο λετε να επαιρνα?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε την, γιατί όχι;

Λογικά θα σου πάει κάποια χρόνια και άμα είναι μετά παίρνεις κάποια καλύτερη.

Εγώ την πήρα από την Άμαζον, της Cuisinart, είναι διπλή και έτσι με βολεύει γιατί κάνω ποσότητα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι έχω πάρει από το λιντλ, μου έχει βγει καλό.

 

Όμως η παγωτομηχανή του δε συμφέρει. Γιατί με τα ίδια λεφτά από το άμαζον πήρα κένγουντ. Δες:http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0000C78PZ/ref=oh_details_o00_s00_i01

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτή είναι η μονή της Cusinart, από τις καλύτερες στη ξένη αγορά:

http://www.amazon.co.uk/Cuisinart-ICE30-ice-cream-maker/dp/B001D650FA/ref=sr_1_2?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1338630623&sr=1-2

 

Eγώ πήρα τη διπλή για να έχω δυνατότητα δύο γεύσεων.

http://www.amazon.co.uk/Cuisinart-ICE40BCU-Ice-Cream-Maker/dp/B002A1ESXC/ref=sr_1_3?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1338630623&sr=1-3

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Νέα από το μέτωπο αποξήρανσης βερίκοκων.

Μάλλον αποτύχαμε. Τα βερίκοκα είναι από εχθές το μεσημέρι στο φούρνο στους 45 στον αέρα και ακόμη δεν έχουν αρχίσει να ξεραίνονται αλλά έχουν αρχίσει να μουχλιάζουν.

 

Και μια ερώτηση. Το κεφίρ νέρου που έχω πολλαπλασιάζεται με πολύ ταχείς ρυθμούς. Μπορώ να βάλω στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση ή θα χαλάσει;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

"Έκλεψα" αυτή τη συνταγή για GAPS-legal Nutella από τα Yahoo groups! :D

 

 

Παράθεση:

1/2 salt

1 1/2 vanilla extract

 

 

Rosie σε πόση ποσότητα αναφέρεσαι εδω? Εννοείς κουταλιές σουπας ή γλυκού?

 

Galat την πήρα την παγωτομηχανή του lidl

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...