Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

GAPS-legal συνταγές


Rosie

Recommended Posts

Γιατί κολλάνε; Τα χαρτάκια από το iherb δεν παίρνεις; Ξεκολλάνε πολύ εύκολα.

Έχω θήκες σιλικόνης από την Παρουσίαση και τα μαφινάκια ψήνονται πολύ καλά μέσα σ' αυτές.

 

Εγώ τα ξεκολλάω αλλά η μικρή δεν μπορεί εύκολα...

 

Οχι δεν εχω πάρει από το iherb, πώς τα βρίσκω?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ τα ξεκολλάω αλλά η μικρή δεν μπορεί εύκολα...

 

Οχι δεν εχω πάρει από το iherb, πώς τα βρίσκω?

 

 

http://www.iherb.com/If-You-Care-Large-Baking-Cups-Unbleached-60-Baking-Cups-2-1-2-in-6-35-cm-Each/26443

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα όλη η σειρά της If You Care είναι πολύ καλή.

Εγώ παίρνω τα πάντα, από χαρτί ψησίματος μέχρι αυτά τα firelighters που ανάβεις το τζάκι!

Είναι όλα οικολογικά χωρίς τοξικά χημικά, πχ οι θήκες και το χαρτί ψησίματος δεν έχουνε λευκανθεί με χλώριο και η λαδόκολα δεν έχει παραφίνη αλλά φυσικό κερί.

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν τα αναφέραμε ξανά στο τόπικ αυτό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Νεραιδομαμά θέλω να κάνω τα κρακεράκια σου αλλά εχω flax meal και όχι ολόκληρους σπόρους λιναροσπορου. Λες να κάνει κι αυτό ή να αγοράσω καλύτερα σπόρους?

 

Επίσης όλους τους σπόρους τους παίρνετε βιολογικούς?

 

Den το έχω δοκιμάσει ποτέ έτσι. Μόνο ολοκληρους έβαζα. Δεν ξέρω πώς θα γίνουν αυτά που έχεις όταν μουλιάσσουν. Οι ολοκληροι γίνονται ένα τζελ που λειτουργεί σαν κολλα. Μπορείς να δοκιμάσεις μικρή ποσότητα να την μουλιάσεις, να δεις τι αποτέλεσμα θα έχεις και ανάλογα πράττεις.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Den το έχω δοκιμάσει ποτέ έτσι. Μόνο ολοκληρους έβαζα. Δεν ξέρω πώς θα γίνουν αυτά που έχεις όταν μουλιάσσουν. Οι ολοκληροι γίνονται ένα τζελ που λειτουργεί σαν κολλα. Μπορείς να δοκιμάσεις μικρή ποσότητα να την μουλιάσεις' date=' να δεις τι αποτέλεσμα θα έχεις και ανάλογα πράττεις.[/quote']

 

Ναι μαλλον θα τα κάνω αυριο γιατί καταβροχθήσαμε τα άλλα σχεδον :cool: και θα γραψω εντυπώσεις. Βασικά αυτό που με τράβηξε στην συνταγη σου ήταν η ντομάτα ;) Εχω και πολτό και πελτέ που είναι πιο πηκτός τί να προτιμήσω?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα όλη η σειρά της If You Care είναι πολύ καλή.

Εγώ παίρνω τα πάντα, από χαρτί ψησίματος μέχρι αυτά τα firelighters που ανάβεις το τζάκι!

Είναι όλα οικολογικά χωρίς τοξικά χημικά, πχ οι θήκες και το χαρτί ψησίματος δεν έχουνε λευκανθεί με χλώριο και η λαδόκολα δεν έχει παραφίνη αλλά φυσικό κερί.

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν τα αναφέραμε ξανά στο τόπικ αυτό.

 

Είχες αναφέρει κάποτε οτί έχεις μια οικολογική λαδόκολλα αλλά τίποτε παραπάνω... Δυστυχως πρέπει να παρακολουθώ και το άλλο τοπικ των οικολογικών να παίρνω ιδέες.

 

Αλήθεια κορίτσια. Εδω και λίγες μέρες το σκέφτομαι..πόσο συχνα σφουγγαρίζετε?? Η αλήθεια είναι οτί σκούπα χρησιμοποιώ συνεχώς αλλά δεν ξέρω δεν αντέχω τις μυρωδιές των απορρυπαντικών ακόμα κι όταν είναι οικολογικά. Εφτιαξα και με tea tree για να είναι τελειως οικολογικό αλλά πάλι έντονη μου φαίνεται η μυρωδιά. Πόσο ασφαλες τελικά είναι το σφουγγάρισμα?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μαλλον θα τα κάνω αυριο γιατί καταβροχθήσαμε τα άλλα σχεδον :cool: και θα γραψω εντυπώσεις. Βασικά αυτό που με τράβηξε στην συνταγη σου ήταν η ντομάτα ;) Εχω και πολτό και πελτέ που είναι πιο πηκτός τί να προτιμήσω?

 

Eπειδή τα κάνω στον αφυγραντήρα προτιμώ την πιο συμπηκνωμένη εκδοχή. Συνηθως συμπηκνώνω μόνη μου ντομάτα τριμμένη και το βάζω στο μειγμα. Εχω ήδη προσθέσει κατά τον βρασμό τα μπαχαρικά που θέλω (βασιλικό, ρίγανι, αλάτι, παπρικα,μηλοξυδο). Μια φορά που έβαλα ένα έτοιμο του iherb ήθελε να το εμπλουτίσω με τα μπαχαριά και νομίζω ότι δεν μου άρεσε τόσο το αποτέλεσμα όσο όταν φτιάχνω εγω την σάλτσα.

Εσύ αν το κάνεις στον φούρνο οι θερμοκρασίες είναι πιο υψηλές άρα θα μπορούσες να χρησιμοποιησεις και πολτό φαντάζομαι. Ή ένα μιξ των δύο?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχες αναφέρει κάποτε οτί έχεις μια οικολογική λαδόκολλα αλλά τίποτε παραπάνω... Δυστυχως πρέπει να παρακολουθώ και το άλλο τοπικ των οικολογικών να παίρνω ιδέες.

 

 

Μπα εγω εδω στην γκαπς το ειδα.....το εχει αναφερει η Ροζι

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια κορίτσια. Εδω και λίγες μέρες το σκέφτομαι..πόσο συχνα σφουγγαρίζετε?? Η αλήθεια είναι οτί σκούπα χρησιμοποιώ συνεχώς αλλά δεν ξέρω δεν αντέχω τις μυρωδιές των απορρυπαντικών ακόμα κι όταν είναι οικολογικά. Εφτιαξα και με tea tree για να είναι τελειως οικολογικό αλλά πάλι έντονη μου φαίνεται η μυρωδιά. Πόσο ασφαλες τελικά είναι το σφουγγάρισμα?

Κι εμένα τα αιθερια ελαια μου φαίνονται πιο βαριά στην μυρωδιά από της σόννετ πχ για το σφουγγάρισμα. Συνηθως σφουγγαρίζω ανά 2-3 μέρες. 1 φορά την βδομάδα βάζω και σόννετ και τις υπολοιπες μόνο με ΤΤΟ. Αλλά πλέον θα καταργησω τα ετοιμα απορρυπαντικά. Θα κάνω ένα σαπούνι με λαρδί/μασχαρίσιο λίπος που είναι γερά καθαριστικά, και θα το χρησιμοποιώ για απορρυπαντικό πλυντηριου ρούχων και για καθαρισμό πατωμάτων. Όταν το κανω θα σας πω εντυπώσεις.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σφουγγάρισμα δεν αφορά την ενότητα των συνταγών!

Είπαμε να βάλουμε μια τάξη γι' αυτό λίγη προσοχή παρακαλώ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

...

Ο Mercola πάντως λέει ότι ο συνδιασμός τροφών δεν έχει καμία απολύτως επιστημονική βάση και κατ΄εμένα δεν έχει και κανένα intuitive sense, ...

Ναι, το μόνο που βρήκα από Νατάσα είναι αυτό :

Fruit should be eaten on their own, not with meals, as they have a very different digestion pattern and can make the work harder for the stomach. Fruit should be given as a snack between meals.

πηγή

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό αλεύρι καρύδας αλλά και λάδι από mercola.

Που μπορώ να βρω συνταγές με αυτά; Κάτι εύκολο για αρχή, δηλαδή που να μου πετύχει :)

ευχαριστώ

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό αλεύρι καρύδας αλλά και λάδι από mercola.

Που μπορώ να βρω συνταγές με αυτά; Κάτι εύκολο για αρχή, δηλαδή που να μου πετύχει :)

ευχαριστώ

 

mesastoura εγω βρηκα πολυ βοηθητικο της βερας

 

http://pinterest.com/vermar/gaps-recipies/ (post#2064)

 

κοιτας φωτο και τιτλο και διαλεγεις,αναλογα τι επιτρεπεται να φας

 

__________________

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτέλους τα στοιχεία των μαγαζιών με τα Ρώσικα τουρσιά στο Μενίδι!

 

Ονομάζεται "Ο Πόντος" και έχει δύο υποκαταστήματα:

 

1. Αγ. Διονυσίου 2 τηλ. 210-2404461

2. Ν. Λαζαρη 12 τηλ. 210-2401318

 

Μου έφερε ένα βάζο με αγγουράκια τουρσί (από το βαρέλι λέει) και ήτανε πεντανόστιμα, απ' αυτά που είναι μικρά και αγκαθωτά.

Δεν ξέρω τιμή γιατί ήτανε δώρο, αλλά λέει ότι έχει πολύ λογικές τιμές, αυθεντικά Ρώσικα τουρσιά (τα εισάγουνε) από βιολογικά λαχανικά.

Θα ξαναπάρω οπωσδήποτε γιατί μου πέφτει πολύ έντονη η γεύση του ξυνολάχανου τώρα στην εγκυμοσύνη.

Και μια φωτογραφία από το το 2ο κατάστημα

link (είναι η δεξια φωτογραφία φυσικά, στα photo details φαίνεται και ο χάρτης)

Το ξυνολάχανο δεν μας άρεσε και πολύ αλλά τα αγγουράκια ναι.

Δείτε και τις τιμές. Είναι πολύ κοντά στον Στάμου στην Κωνσταντινουπόλεως που έχει πάντα άθερμο πρόβειο (χωρίς παραγγελία).

 

@motherly: Βρήκα κατι εδώ : http://www.healthhomehappy.com/2010/11/coconut-flour-pancakes-suitable-for-gaps-and-scd.html. ευχαριστώ.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλό τριήμερο σε όλες.

 

Επιτέλους τα στοιχεία των μαγαζιών με τα Ρώσικα τουρσιά στο Μενίδι!

 

Ονομάζεται "Ο Πόντος" και έχει δύο υποκαταστήματα:

 

1. Αγ. Διονυσίου 2 τηλ. 210-2404461

2. Ν. Λαζαρη 12 τηλ. 210-2401318

 

Μου έφερε ένα βάζο με αγγουράκια τουρσί (από το βαρέλι λέει) και ήτανε πεντανόστιμα, απ' αυτά που είναι μικρά και αγκαθωτά.

Δεν ξέρω τιμή γιατί ήτανε δώρο, αλλά λέει ότι έχει πολύ λογικές τιμές, αυθεντικά Ρώσικα τουρσιά (τα εισάγουνε) από βιολογικά λαχανικά.

Θα ξαναπάρω οπωσδήποτε γιατί μου πέφτει πολύ έντονη η γεύση του ξυνολάχανου τώρα στην εγκυμοσύνη.

Πάντως τα αγγουράκια τελευταία φορά μου φάνηκαν τόσο γλυκά και νόστιμα που αναρωτιόμουν αν έχουν βάλει ... ζάχαρη ! :!:

Τέλος πάντων, η γυναίκα μου που έχει δρομολόγιο προς τα εκεί έτσι κι αλλιώς θα πάρει σήμερα.

 

Τώρα που έχουν τόσο ησυχία τα νήματα τις gaps θα κοιτάξω και τα παλαιότερα posts, σίγουρα κάτι καλό θα μου έχει ξεφύγει, ειδικά σε αυτό.

 

Μόνο που ο χρόνος έχει περιοριστεί πολύ τελευταία λόγω αυξημένων εργασιακών καθηκόντων οπότε μπορεί να μου πάρει και έναν μήνα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...