Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

GAPS-legal συνταγές


Rosie

Recommended Posts

Καλημέρα! 2 ερωτησούλες....:P

 

1ον: Το τουρσί μπορουμε να του αλλάξουμε βάζο? Ή υπάρχει περίπτωση να μουχλιάσει?

 

2ον: ( προς Rosie) δεν είναι gaps legal η ερώτηση αλλά ο άντρα μου μου ζήτησε σπιτικό ποπ κορν. Εγώ μέχρι πριν την gaps έβαζα το καλαμπόκι στο τηγάνι με ελαιόλαδο και αλάτι. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το κάνουμε για να είναι πιο υγιεινός?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2ον: ( προς Rosie) δεν είναι gaps legal η ερώτηση αλλά ο άντρα μου μου ζήτησε σπιτικό ποπ κορν. Εγώ μέχρι πριν την gaps έβαζα το καλαμπόκι στο τηγάνι με ελαιόλαδο και αλάτι. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να το κάνουμε για να είναι πιο υγιεινός?

 

Με λάδι καρύδας το κάνω συνήθως στα παιδιά, γίνεται μαλακό και αφράτο!

Μόνο περίμενε το να κάψει λίγο πριν βάλεις το ποπ-κορν.

 

Και με βούτυρο μ' αρέσει, αλλά μου φαίνεται ότι βγαίνει πιο σκληρό.

 

Στο τουρσί εγώ πάντα αλλάζω βάζο γιατί το κάνω σ' ένα πολύ μεγάλο που δεν χωράει στο ψυγείο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Με λάδι καρύδας το κάνω συνήθως στα παιδιά, γίνεται μαλακό και αφράτο!

Μόνο περίμενε το να κάψει λίγο πριν βάλεις το ποπ-κορν.

 

Και με βούτυρο μ' αρέσει, αλλά μου φαίνεται ότι βγαίνει πιο σκληρό.

 

Στο τουρσί εγώ πάντα αλλάζω βάζο γιατί το κάνω σ' ένα πολύ μεγάλο που δεν χωράει στο ψυγείο.

 

Ευχαριστώ Rosie! Oπότε θα περιμένω το λάδι του Mercola γιατί με το biona δεν νομίζω να βγει καλό...

 

Εκανα και το παγωτό φράουλα χτες. Αλλά δυστυχώς με γάλα biona (γιατί μου είχε μείνει μονο 1 του iherb και το ήθελα :oops:) και έτσι μύριζε πολύ καρύδα.... Ωραίο βγήκε, ευχάριστο αλλά ήταν έντονα "καρυδέ"..:?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χθες έφτιαξα την κλασική πανακότα με περίπου 400μλ γάλα καρύδας και 200 μλ κρέμα (από το κεφίρ) και έγινε πολύ ωραία και δροσιστική, διακριτικά καρυδέ...

Την κρέμα την πρόσθεσα αφού σήκωσα το κατσαρολάκι από τη φωτιά για να μην θερμανθεί.

Έβαλα, εκτός από ζελατίνη, 2 κουταλιές μέλι και 1 κουταλιά της σούπας vanilla extract.

Τη σέρβιρα με λίγο μέλι και κανέλα.

 

Φαντάζομαι ότι και με σπιτικό γιαούρτι θα είναι ωραία.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδιασμός φράουλα-καρύδα ούτε κι εμένα μ' αρέσει, γι' αυτό προτιμώ το γάλα αμυγδάλου για παγωτό φράουλα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Έκλεψα" αυτή τη συνταγή για GAPS-legal Nutella από τα Yahoo groups! :D

 

2 cups hazel nuts

1/4 cup cacao

1/4 cup honey

1/2 salt

1 1/2 vanilla extract

1/3 cup coconut milk.

 

Roast nuts in oven for 8 - 10 min. at 375 f. Keep an eye and nose on them so

they don't burn. Let cool, then remove skin by rubbing them in a dishtowel or

between hands.

 

Blend nuts, add cacao, honey, salt, vanilla, and milk.

 

Enjoy

 

Blessings...

 

Trine

http://www.familydietjournal.com

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το πρωινό που ανακάλυψε ο γιος μου. Δύο κουταλιές της σούπας ταχινόμελο, σταφίδες, μύρτιλλα, και στη μύτη του κουταλιού γιαούρτι (σε εμένα βάζω περισσότερο). Και ναι το τρώει και ο άντρας μου! Είσαι τούρμπο για ώρες....

 

Ρόζι πολύ καλή η συνταγή, θα τη φτιάξω για τον άντρα μου μη και θελήσει να δοκιμάσει ο μικρούλης.

 

Κακάο από πού παίρνετε;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κακάο ακόμη δοκιμάζω διάφορα, από το iherb και την Ελλάδα, τελευταία ενθουσιάστηκα μ' αυτό:

http://www.iherb.com/Dagoba-Organic-Chocolate-Cacao-Powder-8-oz-226-g/32526

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δοκίμασα διάφορα και δεν μου αρέσανε. Τλευταία πήρα από τα βιολογικά το bioking 100% κακάο και μυρίζει τέλεια!! Κάνει τα γλυκά με πολύ σοκολατένια γεύση! Ειδικά στο μπανανο παγωτό ήταν τέλειο!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα τη μερέντα* που παρέθεσε πιο πάνω η Rosie και βγήκε πολύ ωραία! Μου έκανε εντύπωση το ότι δεν ''καρυδοφέρνει''!:) Το μόνο κουραστικό στην προετοιμασία είναι το καθάρισμα των φουντουκιών...

 

*Έβαλα σχεδόν διπλάσιο κακάο (το δικό μου έχει αρκετά ήπια γεύση) και διπλάσιο γάλα καρύδας. Δεν έβαλα εκχύλισμα βανίλιας.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 cups of strawberries (this can vary a bit, no need to be exact)
  • 1 cup of honey
  • about 2 cups of coconut milk (or one 14 ounce can)
  • 2 tablespoons of vodka (This is optional; I’ve found that it’s not necessary for this recipe)

Preparation

  1. Blend the strawberries, vodka and honey until completely ground and mixed.
  2. Add the coconut milk and blend, or mix well by hand.
  3. Add the mixture to the ice cream maker to create the ice cream.
  4. Optional: add chocolate chips to the ice cream.
  5. Store in the freezer in a sealed container

Εγώ δεν έβαλα βότκα και έβαλα ελάχιστες σταγόνες λεμόνι. Χρησιμοποιήσα αυτό το γάλα το οποίο ήταν καταπληκτικό. http://www.iherb.com/Edward-Sons-Unsweetened-Organic-Coconut-Milk-Classic-13-5-fl-oz-398-ml/32706?at=0

Δεν μας φάνηκε έντονη καρυδογεύση και όσοι δοκίμασαν τους άρεσε. Μάλιστα το πήγα και σε μία επίσκεψη και η φίλη μου ενθουσιάστηκε. Το βρήκε λέει σαν ζαχαροπλαστείου.

Παγωτομηχανή δεν έχω, οπότε το έβγαζα τακτικά και το ανακάτευα καλά με το εξάρτητα του ραβδομπλέντερ. Το έκανα αυτό γύρω στις 3-4 φορές. Γι αυτό να το φτιάξετε πρωί πρωί για να μπορείτε να το ανακατέψετε πολλές φορές μέχρι το βράδυ. Μόνο έτσι θα γίνει αφράτο χωρίς να κρυσταλώσει

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μου τα είχε φτιάξει ειδικά για την κόρη μου και ήταν καταπληκτικά!

 

Lemon Coconut Muffins

Makes 12 muffins

 

 

· 1/2 cup butter or unrefined coconut oil

· 1/2 cup honey

· 3/4 tsp celtic sea salt

· 6 eggs, preferably pasture-raised

· 1.5 tsp vanilla extract

· zest from 2 fresh lemons (a microplane rasp works well for zesting lemons)

· 3/4 cup coconut flour

1. Melt butter or coconut oil in a small saucepan over low heat. Turn off heat and allow to cool slightly.

2. Meanwhile, combine the eggs, salt, and vanilla extract in a large bowl. If using an immersion blender , pulse a few times to combine. Otherwise, mix to combine with a whisk or mixer.

3. Add the honey to the butter (or coconut oil) and stir slightly. Pour this mixture into the wet ingredients and blend well with immersion blender or mixer.

4. Measure out the coconut flour. Since coconut flour clumps, it will need to be sifted if you are not using an immersion blender .*

5. Pour the coconut flour into the bowl with the wet ingredients. Use an immersion blender or mixer to thoroughly combine all ingredients, making sure there are no lumps. (Since coconut flour does not contain gluten, there is no worry of over-mixing it).

6. Add the lemon zest, and stir or mix further with the immersion blender.

7. Line a muffin tin with paper cups. Scoop the muffin batter into the paper cups. I like to use a 3-Tb scoop for this, but you could just use a large spoon.

8. Bake muffins in 325 degree oven for about 35-45 minutes, until muffins are set and a toothpick inserted in the middle comes out clean. If you are in a time-crunch, you could bake them at 350 degrees initially, but you'll need to reduce the heat after a bit so they won't burn before being set in the middle.

9. Remove from oven and cool. Delicious with a pat of butter and a big glass of raw milk or milk kefir! Pair these muffins with bacon or eggs for a hearty meal.

Time-saving tips:

*If you use an immersion blender to combine the ingredients, you can skip the step of sifting the coconut flour. This also gives you less dirty dishes!

**While you are at it, why not make a double batch of muffins and throw one dozen into the freezer? It doesn't take much more time, and they will make a very easy breakfast for some other week.

Προσοχή μόνο στην θερμοκρασία! Το πολύ 165-170 βαθμούς γιατί η φίλη μου με τους 180 της άρπαξαν λίγο. Προσωπικά προτείνω τους 165.

Μου άρεσαν πολύ γιατί είναι πολύ νόστιμα και έχουν την υφή κέικ που έχει γίνει με κανονικό αλεύρι.

Τιπ που μου έδωσε η φίλη μου. Όταν βάλετε το αλευρι ανακατέψτε με το χέρι και όχι με μηχάνημα. Θα βγουν πιο αφράτα

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα στο yahoo group τι κάνει μία κοπέλα για την πούλπα από το γάλα αμυγδάλου

 

I soak my almonds in a salt brine, like recommended by Nourishing Traditions,

rinse well and remove skins. Then I make almond milk. Then I dehydrate the left

over almond flour, or just use it immediately (but do account for extra liquid

as the flour is moist). That way I get two products out of it, and I feel like

it was worth it! And now you have sprouted flour, no oxalates, instead of flour

made from blanched almonds.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 cup Navitas Naturals Cacao Powder

6 Tbsp Shaved Navitas Naturals Cacao Butter (not melted)

1/2 cup Coconut oil (not melted)

1/4 cup Agave nectar

1/2 tsp. Liquid stevia

2 Vanilla Beans (just the center of the beans

2 dashes of sea salt

2 dashes of Cayenne

 

Directions

Use a microplaner or grater to shave the Navitas Naturals Cacao Butter. Place all ingredients except for the cacao powder in a food processor and blend until smooth. If desired (for smoother mixing) melt the cacao and coconut oils before blending. Then add the Navitas Naturals Cacao Powder and blend once again. Put into heart shaped molds (ice cube trays work well) and cool in the refrigerator until set.

Αντικατέστησα τα γλυκαντικά με μέλι και τα μπαστούνια βανίλιας με σιρόπι βανίλιας. Σε κάποια πρόσθεσα και τρίμα καρύδας. Βγήκαν καλά την πρώτη φορά (Ρόζυ τι λες κι εσύ που δοκίμασες?) αλλά την δέυτερη φορά έβαλα λίγο περισσότερο butter και νομίζω ότι βγήκαν πολύ καλύτερα.

Εγώ τα έκανα μισά σαν τρουφάκια και μισά σοκολάτα πλάκα. Επίσης σε κάποια πρόσθεσα και αμύγδαλα, Θα έιναι πολύ νόστιμα και με κράνμπερις / σταφίδες και ό,τι αρέσει στον καθένα.

Επίσης να πω ότι μία πλάκα butter βγάζει απεριοριστη ποσότητα σοκολάτας! Εγώ μέχρι στιγμής για τις δύο φουρνιές δεν έβαλα ούτε την μισή πλάκα butter και έχω βγάλει γύρω στα 20-25 τρουφάκια και μία κανονική πλάκα σοκολάτας.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα αντιληφθεί ότι χρησιμοποιήσες το cocoa butter, νόμιζα ότι έκανες την κανονική συνταγή για fudge!

Αν θυμάσαι έφαγα αρκετά κι εγώ και η κόρη μου, μέχρι και ο γιος μου έφαγε (!) οπότε ναι, σίγουρα μας αρέσανε!

 

Ουσιαστικά με την πλάκα cacao butter και τη σκόνη κακάο έκανες σοκολάτα 100%, σαν αυτή που θα πάρουμε με την Κατερίνα, τη Zotter.

 

Julianna άμα κάνω τη μερέντα εννοείται ότι δεν θα μπω στη διαδικασία να ξεφλουδίσω τα φουντούκια, δεν νομίζω να είναι απαραίτητο κιόλας.

 

Τελευταία που δεν βρίσκω καρύδια (με το τσόφλι) κάνω τις γνωστές τρουφίτσες-raw brownies με φουντούκια και βγαίνουνε ακόμη πιο ωραίες!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είχα αντιληφθεί ότι χρησιμοποιήσες το cocoa butter, νόμιζα ότι έκανες την κανονική συνταγή για fudge!

Αν θυμάσαι έφαγα αρκετά κι εγώ και η κόρη μου, μέχρι και ο γιος μου έφαγε (!) οπότε ναι, σίγουρα μας αρέσανε!

 

Ουσιαστικά με την πλάκα cacao butter και τη σκόνη κακάο έκανες σοκολάτα 100%, σαν αυτή που θα πάρουμε με την Κατερίνα, τη Zotter.

 

Julianna άμα κάνω τη μερέντα εννοείται ότι δεν θα μπω στη διαδικασία να ξεφλουδίσω τα φουντούκια, δεν νομίζω να είναι απαραίτητο κιόλας.

Nόμιζα ότι στο είπα. Και πού να δοκίμαζες τα προχθεσινά που έκανα. Βγήκαν ακόμα καλύτερα! (έχουμε 2 παιδικά πάρτυ αύριο και με αυτά δεν της λείπει καθόλου η τούρτα :P)

Ναι ουσιαστικά έκανα σοκολάτα αλλά λόγω μελιού δεν την λέω 100%

Θεωρώ όμως ότι είναι πολύ εύκολη συνταγη.

 

Για το ξεφλούδισμα που λέτε, κι εγώ δεν το θεωρώ απαραίτητο. Εκτός κι αν είναι η 1η φορά που θα φάει, οπότε εκεί θα τα έδινα ξεφλουδισμένα για αρχή. Αν τα δεχόταν, μετά δεν θα ξεφλούδιζα ξανά και θα παρατηρούσα αντιδράσεις.

 

Ρόζυ όσο για το μπράουνις, είναι το επόμενο γλυκό στην λίστα μαζί με το παγωτό σοκολάτα που έβαλες.

Αλήθεια πού είναι η συνταγή για το επιτυχημένο σου παγωτό μπανάνα? Δεν την βρήκα που έψαξα στο θέμα

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το κέικ λεμονιού έψαχνα κατι για πρωινό του μικρού. Για να δούμε.

Φτιάξτο και πες μου εντυπώσεις μιρικάκι. Πάει τέλεια με γάλα, γιαούρτι, μαρμελάδα (για τους συζύγους), αλλά και σκέτα.

 

Θέλω να φτιάξω legal μαρμελάδα. Εχω βρει μία συνταγή αλλά μήπως έχετε κάτι ήδη δοκιμασμένο?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξτο και πες μου εντυπώσεις μιρικάκι. Πάει τέλεια με γάλα' date=' γιαούρτι, μαρμελάδα (για τους συζύγους), αλλά και σκέτα.

 

Θέλω να φτιάξω legal μαρμελάδα. Εχω βρει μία συνταγή αλλά μήπως έχετε κάτι ήδη δοκιμασμένο?[/quote']

 

Ax κι εγώ ήθελα για φράουλα!! Αν κάνετε κάτι γράψτε το!!!

 

Κορίτσια τα "σοκολατάκια" του keimling τα έχετε δοκιμάσει ποτέ? Η μικρή μου τρελαίνεται!!! Είναι χουρμάς, αμύγδαλο, κακάο η βασική συνταγή και μετά ανάλογα προσθέτει φουντουκι ή κανέλα ή βανίλια. Είναι τέλεια! Μακάρι να μπορούσα να τα φτιάξω κι εγώ. Μια φορά που επιχείρησα βγήκαν πολύ μαλακά και τα πέταξα ήταν χάλια :(

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξτο και πες μου εντυπώσεις μιρικάκι. Πάει τέλεια με γάλα' date=' γιαούρτι, μαρμελάδα (για τους συζύγους), αλλά και σκέτα.

 

Θέλω να φτιάξω legal μαρμελάδα. Εχω βρει μία συνταγή αλλά μήπως έχετε κάτι ήδη δοκιμασμένο?[/quote']

 

Γιαμι γιαμι! Το μόνο είναι ότι θα αντικαταστήσω τα αβγά με ζελατίνη οπότε θα σας πω και αυτή την εκδοχή.... Θα δω μήπως τα κάνω περισσότερο μπισκότα παρά κέικ ή μισά και μισά.

 

Έλεγα να το φτιάξω σήμερα, αλλά που είναι o Mercolaς οεο; δεν έχω λάδι καρύδας και λέω να μην χρησιμοποιήσω λίπος κοτόπουλο σε αυτή τη συνταγή (μπλιαχ κεκάκι λεμονάτο κοτόπουλο).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Julianna άμα κάνω τη μερέντα εννοείται ότι δεν θα μπω στη διαδικασία να ξεφλουδίσω τα φουντούκια, δεν νομίζω να είναι απαραίτητο κιόλας.

Για το ξεφλούδισμα που λέτε' date=' κι εγώ δεν το θεωρώ απαραίτητο. Εκτός κι αν είναι η 1η φορά που θα φάει, οπότε εκεί θα τα έδινα ξεφλουδισμένα για αρχή. Αν τα δεχόταν, μετά δεν θα ξεφλούδιζα ξανά και θα παρατηρούσα αντιδράσεις. [/font']

Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, το έκανα γιατί το έλεγε η συνταγή. Ίσως αλλάζει τη γεύση. Περισσότερο με προβλημάτισε το ότι τα ψήνει: οι ξηροί καρποί δεν είναι προτιμότερο να τρώγονται ωμοί;:?

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να το φτιάξω σήμερα, αλλά που είναι o Mercolaς οεο; δεν έχω λάδι καρύδας και λέω να μην χρησιμοποιήσω λίπος κοτόπουλο σε αυτή τη συνταγή (μπλιαχ κεκάκι λεμονάτο κοτόπουλο).

Εμένα μου ήρθε. Αν το επειγεσαι, έλα αύριο να πάρεις το δικό μου (δεν το έχω ανοίξει) και όταν παραλάβεις μου φέρνεις το δικό σου. Εγώ έχω να κινηθώ (μόνο πάρε με τηλ γιατί αύριο χλωμό να μπω στον υπολογιστή)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πού είναι η συνταγή για το επιτυχημένο σου παγωτό μπανάνα? Δεν την βρήκα που έψαξα στο θέμα

 

Μήπως αναφέρεσαι στην τούρτα-παγωτό της Kimmy με μπανάνα και κακάο;

(μπορείς να παραλείψεις το crust και να το φτιάξεις μόνο σαν παγωτό)

 

http://www.thenourishinggourmet.com/2011/06/chocolate-banana-freezer-pie.html

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, το έκανα γιατί το έλεγε η συνταγή. Ίσως αλλάζει τη γεύση. Περισσότερο με προβλημάτισε το ότι τα ψήνει: οι ξηροί καρποί δεν είναι προτιμότερο να τρώγονται ωμοί;:?

 

Καλύτερα ψημένοι παρά ωμοί, οι ωμοί είναι δύσπεπτοι και έχουνε και anti-nutrients.

Το πιο σωστό φυσικά είναι να τους μουλιάσεις σε αλατόνερο και να τους αφυδατώσεις. Αυτό συνήθως κάνω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα "σοκολατάκια" του keimling τα έχετε δοκιμάσει ποτέ? Η μικρή μου τρελαίνεται!!! Είναι χουρμάς, αμύγδαλο, κακάο η βασική συνταγή και μετά ανάλογα προσθέτει φουντουκι ή κανέλα ή βανίλια. Είναι τέλεια! Μακάρι να μπορούσα να τα φτιάξω κι εγώ. Μια φορά που επιχείρησα βγήκαν πολύ μαλακά και τα πέταξα ήταν χάλια :(

 

Σας αρέσανε; :shock:

Εμείς δοκιμάσαμε διάφορα αλλά δεν αρέσανε σε κανένα.

Αυτά που φτιάχνω εγώ (καρύδια/φουντούκια - Medjool - κακάο - βανίλια) και αυτά της fairy's mom τα βρίσκω πολύ πιο νόστιμα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...