Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

GAPS-legal συνταγές


Rosie

Recommended Posts

Ax για γράψε συνταγή για την γέμιση γιατί μου έμειναν μελιτζάνες και δεν ήξερα τί να τις κάνω μεχρι το Σάββατο...

 

περίπου 1 κ μελιτζάνες

300-500 γρ κιμάς

3 κρεμμύδια κανονικά κομμένα όχι πολύ ψιλά

2-3 ντομάτες σε κυβάκια

 

Κόβεις τις μελιτζάνες στην μέση οριζόντια αν είναι μεγάλες, αλλιώς ολοκληρες τις βάζεις στον αέρα στους 180 μέχρι να γίνουν (κανά μισάωρο ή και περισσότερο). Η φλούδα από πάνω και πανω σε λαδόκολλα.

Μόλις γίνουν τα βάζεις σε ένα σουρωτήρι να στραγγίξουν λίγο τα υγρά τους, αν και με αυτόν τον τρόπο μαγειρέματος αφυδατώνονται και δεν βγάζουν ιδιαίτερα υγρά.

Σωτάρεις κρεμμύδι, μετά τον κιμά και μόλις σωταριστεί καλά (αλλάξει τελείως χρώμα) βάζεις την ντομάτα, αλατοπιπερώνεις και κλέινεις καπάκι μέχρι να μένει μόνο με το λάδι (ή βούτυρο ή ότι χρησιμοποιησεις. Εγώ θα το σώταρα σε συνδιασμό λίπους μοσχαριού και λάδι καρύδας νομίζω. Η μάνα μου έβαλε λάδι). Μετά ανακατεύεις και τις μελιτζάνες και αυτό το έβαλε η μητέρα μου σαν γέμιση της πίτας. Πολύ νόστιμο!!!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακόμη και στην τέταρτη μέρα εμένα μου γλυκίζει με τη ζάχαρη!

Η Sarah λέει ότι θέλει μέχρι 5 μέρες και ζει σε τροπικό κλίμα, στη Φλόριντα.

Κανονικά πρέπει να έχει γεύση ξιδιού για να σιγουρευτείς ότι φαγώθηκε όλη η ζάχαρη.

 

Από τα αποξηραμένα φρούτα βρήκα ότι τα σύκα θέλουνε περίπου 48 ώρες ενώ τα βερύκοκα γύρω στις 24, ενώ οι χουρμάδες 36.

 

Εγώ ευτυχώς πήρα ποσότητα από αποξηραμένα φρούτα από το Keimling (2.5 kg μάγκο και 1.5 κιλό ανανά!) γιατί τα φρέσκα τροπικά φρούτα δεν τα βρίσκω ιδιαίτερα νόστιμα, άσε που δεν βρίσκω και βιολογικά.

Δοκίμασε να αποξηράνεις ώριμα βιολογικά βερύκοκα και πες μας εντυπώσεις, άμα είναι να το κάνω κι εγώ.

Χρήσιμα tips.

Από αυτά τα τροπικά θα πάρω κι εγώ κάποια στιγμή. Ακόμα έχω λίγα μανγκο και παπαγια. Λέω να τα βάλω κατάψυξη σε μερίδες γιατί λήγουν τον 8ο.

Σου έχω στείλει κι ένα μην στο μέιλ. Για δες...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

περίπου 1 κ μελιτζάνες

300-500 γρ κιμάς

3 κρεμμύδια κανονικά κομμένα όχι πολύ ψιλά

2-3 ντομάτες σε κυβάκια

 

Κόβεις τις μελιτζάνες στην μέση οριζόντια αν είναι μεγάλες' date=' αλλιώς ολοκληρες τις βάζεις στον αέρα στους 180 μέχρι να γίνουν (κανά μισάωρο ή και περισσότερο). Η φλούδα από πάνω και πανω σε λαδόκολλα.

Μόλις γίνουν τα βάζεις σε ένα σουρωτήρι να στραγγίξουν λίγο τα υγρά τους, αν και με αυτόν τον τρόπο μαγειρέματος αφυδατώνονται και δεν βγάζουν ιδιαίτερα υγρά.

Σωτάρεις κρεμμύδι, μετά τον κιμά και μόλις σωταριστεί καλά (αλλάξει τελείως χρώμα) βάζεις την ντομάτα, αλατοπιπερώνεις και κλέινεις καπάκι μέχρι να μένει μόνο με το λάδι (ή βούτυρο ή ότι χρησιμοποιησεις. Εγώ θα το σώταρα σε συνδιασμό λίπους μοσχαριού και λάδι καρύδας νομίζω. Η μάνα μου έβαλε λάδι). Μετά ανακατεύεις και τις μελιτζάνες και αυτό το έβαλε η μητέρα μου σαν γέμιση της πίτας. Πολύ νόστιμο!!!![/quote']

 

Ευχαριστώ!!:D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι τούρμπο σπόροι έχουν φάει αγελαδινό στάμου(δεν είναι βιολογικό αλλά είναι μη ομογενοποιημένο), παραμένουν τούρμπο;

 

Να το βάλω να πολλαπλασιαστεί; Ήδη το αναζωογόννησα κι έφτιαξα και την πρώτη δόση κεφίρ. Είναι πολύ νόστιμο (ήπια ένα σφηνάκι κι ο μικρός ένα κουταλάκι του γλυκού χτες κι ένα σήμερα).

 

Fairy 's mom σε παίρνω τηλ. αλλά μάλλον έχεις δουλίτσα.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή είναι η συνταγή, τα κάνω σε μπαλάκια τρουφάκια και τα πασπαλίζω με τριμμένη καρύδα, κάνω και μερικά απλά για το γιο μου που δεν του αρέσει η καρύδα.

Δεν βάζω cacao nibs, βάζω όμως ένα κουταλάκι βανίλιας για άρωμα.

 

Rosie δεν σου είπα τελικά για τα τρουφάκια!! Η μικρή μόλις δοκίμασε το "κολατάκι της" λέει "μμμμμμμ!" :P Ενθουσιάστηκε! Και του άντρα μου του άρεσαν πιο πολύ από του Keimling! Eυχαριστώ για την βασική συνταγή! :-D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ τα φτιάχνω πια δύο φορές τη βδομάδα γιατί όλοι μας τα τρώμε πολύ!

Εμένα μου αρέσουνε το απόγευμα μαζί με το μαύρο τσάι μου.

Είναι πολύ εύκολα αλλά βαριέμαι το "ρολάρισμα" για να γίνουνε μπαλίτσες...

Δοκίμασα πολλές παραλλαγές αλλά τελικά νομίζω ότι με μόνο φουντούκι είναι τα πιο νόστιμα, το ίδιο λέει και ο άντρας μου.

Δεν ξέρω φυσικά αν παίζει από φουντούκι σε φουντούκι, τελευταία παίρνω κάποια από το iherb που τα μουλιάζω και τα αφυδατώνω και είναι πολύ ωραία.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η συνταγή της για μπράουνις

INGREDIENTS:

1 cup medjool dates' date=' pits removed[/font']

1 cup raw walnut pieces

½ cup cacao powder

pinch sea salt

1 Tbsp – ½ cup raw cacao nibs (use quantity to taste)

Μόνο που η Ρόζυ δεν βάζει τα nibs αν δεν κάνω λάθος και τα κάνει σε τρουφάκια - γιαμι!!!! :-)

Το πρώτο συστατικό είναι χουρμάδες; Πώς τα κάνετε μετά μπαλάκια;

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Χουρμάδες Medjool, θα βρεις στο ψυγείο του ΑΒ και του Σκλαβενίτη, μαζί με τα εξωτικά φρούτα συνήθως, αλλά δεν είναι βιολογικοί.

Με τα χεράκια μας γίνονται τα μπαλάκια φυσικά! :wink:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καμιά ιδέα για την αποξήρανση φρούτων; Εννοώ τι διαδικασία ακριβώς ακολουθούμε;

Πολύ καλό πλύσιμο πρώτα από όλα. Κοιτάς τα φρούτα να είναι ώριμα και χωρίς χτυπήματα. Στη συνέχεια τα βάζεις ή στον φούρνο στους 40-45 ή σε αφυγραντήρα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 μικρο - μεσαία μπανάνα (κρητης για να καταλάβετε το μέγεθος)

1 αυγό

λάδι καρύδας ή βούτυρο για το τηγανι

 

χτυπάτε το αυγό λιγάκι, λιώνετε την μπανανα και την προσθέτετε στο αυγό και το ρίχνετε στο τηγάνι. Αν βάλετε δε και την νουτέλα που γράφτηκε πιο πάνω δεν έχει καμία διαφορά με τις κρέπες σοκολάτα μπανάνα που φτιάχνουν έξω.

Η συνταγή έλεγε pancakes αλλά εγώ το έβαλα ολο το μιγμα και βγήκε σαν κρέπα ενιαία. Όπως σας βολεύει - η γεύση παραμένει ίδια.

Το μάτι το έβαλα αν θυμάμαι καλά στο 4-5.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό πλύσιμο πρώτα από όλα. Κοιτάς τα φρούτα να είναι ώριμα και χωρίς χτυπήματα. Στη συνέχεια τα βάζεις ή στον φούρνο στους 40-45 ή σε αφυγραντήρα.

 

Μέχρι να αφυδατωθούνε τελείως, υποθέτω,ε??

Περιμένουμε να γίνουνε σκληρά και μαύρα όπως του εμπορίου;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι να αφυδατωθούνε τελείως, υποθέτω,ε??

Περιμένουμε να γίνουνε σκληρά και μαύρα όπως του εμπορίου;

O αφυγραντήρας μου έχει βιβλίο με οδηγίες (χρόνους κλπ). Θα το δω σήμερα και θα σου πω. Θέλεις για κάποια φρούτα συγκεκριμένα?

Πάντως αν το έκανα στον φούρνο, ναι το αποτέλεσμα θα πρέπει να είναι αυτό που λες, σαν του εμποριου στην όψη

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα σύκα τα υπόλοιπα αφυδατωμένα φρούτα δεν είναι σκληρά, αντίθετα είναι μαλακά και ζουμερά, τουλάχιστον αυτά του Keimling.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

1 μικρο - μεσαία μπανάνα (κρητης για να καταλάβετε το μέγεθος)

1 αυγό

λάδι καρύδας ή βούτυρο για το τηγανι

 

χτυπάτε το αυγό λιγάκι' date=' λιώνετε την μπανανα και την προσθέτετε στο αυγό και το ρίχνετε στο τηγάνι. Αν βάλετε δε και την νουτέλα που γράφτηκε πιο πάνω δεν έχει καμία διαφορά με τις κρέπες σοκολάτα μπανάνα που φτιάχνουν έξω.

Η συνταγή έλεγε pancakes αλλά εγώ το έβαλα ολο το μιγμα και βγήκε σαν κρέπα ενιαία. Όπως σας βολεύει - η γεύση παραμένει ίδια.

Το μάτι το έβαλα αν θυμάμαι καλά στο 4-5.[/quote']

 

Καλε αυτη ειναι απο τις πρώτες συνταγές που είχα παραθέσει :lol::lol::lol:

 

Η κόρη μου τρελαινεται ειδικα με ghee!! βάζω και original κανελα μέσα στο μείγμα και γινεται τέλειο! Της το λεω ψωμάκι :wink:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μηλόπιτα είναι ίδια και καλύτερη. Τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Αλλά είναι τόσο νόστιμα που ούτε τον άντρα μου που δεν είναι και πολύ fan της gaps δεν τον νοιάζει.

 

Μόνο για τη μερέντα ήθελα να ρωτήσω αν μοιάζει η γεύση της, πρίν τη φτιάξω....

 

fairy 's mom αν το θυμηθείς γράψε μου ποιον αφυγραντήρα πήρες, γιατί έχει βάλει ένας φίλος γκότζι στην αυλή του και ψάχνεται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο γιος μου είναι εξαιρετικά γλυκατζής και θα ήθελα να του φτιάχνω πιο υγιεινά γλυκά, αλλά όποτε επιχείρησα πχ κέηκ με χαρουπάλευρο, από συνταγές που βρήκα στο νετ, ήταν χάλια, καμμία σχέση με το κανονικό.

 

Γι αυτό σας ρωτάω, γιατί θα ήθελα να μας φτιάχνω πιο υγιεινά γλυκά, αλλά αν δεν είναι κοντά στη γεύση των κανονικών, δλδ σχεδόν ίδια, φοβάμαι ότι θα τα ξαναπετάξω και δεν θα τα φάει κανείς...

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιανής είναι αυτό το μπλογκ:http://tastelab3.wordpress.com/ , πάντως όποιας και να είναι συγχαρητήρια! Εξαιρετική δουλειά.

 

Οι συνταγές παραθέτονται με τέτοιο τρόπο που φαίνονται πανεύκολες!!!!Ακόμη και για αρχάριους!

 

Μπράβο σε όποια το έφτιαξε!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα σύκα τα υπόλοιπα αφυδατωμένα φρούτα δεν είναι σκληρά, αντίθετα είναι μαλακά και ζουμερά, τουλάχιστον αυτά του Keimling.

Η αλήθεια είναι ότι μου το λεγες αλλά δεν σε πίστεψα. Μόνο όταν δοκίμασα είδα πόσο πιο νόστιμα είναι από τα αποξηραμένα του εμποριου. Μόνο βερίκοκα εχω βρει και Ελλαδα μία μαρκα που μου αρέσουν πολύ νομιζω λέγετα Davert ή κάπως έτσι. Σε κίτρινη συσκευσία.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...