Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Νίκη

Recommended Posts

Εγώ πήρα 12 κιλά στην εγκυμοσύνη μου, τα περισσότερα από τα οποία τα έχασα σχεδόν μόλις γέννησα. Τα υπόλοιπα τα έιχα χάσει μέσα σε 40 μέρες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι στις 40 μέρες πήγα στον γιατρό μου να με εξετάσει και μου είπε "Καλά εσύ είσαι σαν να μην γέννησες". Βέβαια αυτό ίσως οφείλεται στο ότι ποτέ δεν είχα πρόβλημα με παραπανίσια κιλά (είμαι 50κ), μάλλον είναι πιο δύσκολο να τα βάλω παρά να τα χάσω.

Ραγάδες πάντως δεν έκανα καθόλου και δεν έβαζα ιδιαίρετες κρέμες... Μου είχε δώσει ο γιατρός μία αλλά ξεχνούσα να βάζω.

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 524
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ροζ μου τα κιλά που χάνονται, δεν ξαναμπαίνουν μετά όμως ? Εννοώ είναι κάτι που έχει διάρκεια ή μήπως όχι ?

 

Εν τω μεταξύ βάζω λαδάκι και κρέμα για τις ραγάδες που έκανα στην κοιλίτσα αλλά τίποτα αν ξέρετε καμιά καλή κρεμούλα πείτε μου!!

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι διαιτολογοι taste and diet κλπ χρειάζονται αν δεν εχεις αρκετή αυτοπιθαρχεία ή δεν έχεις καθόλου χρόνο για να μαγειρεύεις ξεχωριστά γεύματα για τον εαυτό σου. Αν τρώς κολοκυθάκια βραστά με λίγο λαδάκι, χορτοσουπες και μικρέςμερίδες δεν υπάρχει περίπτωση να μην αδυνατίσεις. Το είχα κάνει μετά τις πανελλήνιες και είχα χάσει 8 κιλά ....χωρίς να πεινάω (οπώς διαφημίζονται οι εταιρείες αυτές. Λίγο βέλαζα βέβαια από τα ζαρζαβατικά, αλλά τα κιλά χάθηκαν. Οσο για τις κρέμες για την κυτταρίτιδα ακόμα κλάιω τα λεφτά που εχω φάει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντα φοβόμουν την εγκυμοσύνη από άποψη κιλών, γιατί έχω θυροειδή και ό,τι μπαίνει....πολύ δύσκολα βγαίνει!!

(έχω πάει σε διατροφολόγους, body line, aισθητικούς κλπ, αλλά δεν βοηθήθηκα πραγματικά)

 

τελικά, στην εγκυμοσύνη μου μέχρι τον 8ο μήνα είχα βάλει μόνο 10 κιλά και μάλιστα με κατάκλιση από τον 6ο.χαιρόμουν πολύ. επίσης όλα λες και είχαν μπεί στην κοιλιά!! αλλά στις τελευταίες 15 μέρες πρίν γεννήσω....πέρασα τα 20...και είχα πρηστεί απίστευτα!!

 

έχασα 17 κιλά στις 20 μέρες μετά την γέννα, και στις σαράντα μου είχαν απομείνει μόνο 3 κιλά από αυτά της εγκυμοσύνης. τώρα πέρασαν 2,5 μήνες, έχω ξαναβρεί αρκετά την σιλουέτα μου - μπαίνω στα ρούχα μου αλλά όχι σε όλα...και είμαι αισιόδοξη!!

 

έβαζα βαζελίνη, baby oil και fissan mama στην κοιλιά μου κατά την διάρκεια και βοήθησε πολύ στην ελαστικότητα του δέρματος - σκεφτείτε ότι γέννησα ένα μωρό 4200 γρ...όλοι με ρωτούσαν με μια δόση σιγουριάς αν είναι δίδυμα :? είχα τεράστια κοιλιά!!!

ραγάδες έκανα μόνο στον τελευταίο μήνα...κυτταρίτιδα ποτέ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα....αλλά ε!! είμαι 1,80 με βαρύ σκελετό..μετα βίας χαρακτηρίζομαι υπέρβαρη στην εμφάνιση...αλλά αυτό το κερδίζω λόγω καλής κατανομής!! αν σας πω το νούμερο της ζυγαριάς....θα λιποθυμήσετε!!! :lol:

 

αγόρασα μια ζώνη για έγκυες και προβλήματα μέσης...στο μαιευτήριο που αποδείχτηκε σωτήρια. την φοράω μέσα στο σπίτι ακόμα ενώ όταν βγαίνω φοράω κανονικό λαστέξ. υποφέρω λίγο με αυτή την καταπίεση...αλλά σκέφτομαι το αποτέλεσμα...και το αντέχω!!!

 

πιστέυω πως είναι θέμα σώματος και ποιότητας δέρματος...άλλες ιδρώνουμε να έχουμε ένα εμφανίσιμο κορμί και άλλες δεν χρειάζεται να ασχοληθούν διόλου!!

 

:!::!:

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα 14 στην εγκυμοσυνη +5 που ειχα απο τις γιορτες (εμεινα εγκυος μετα τα χριστουγεννα) . Τα 9 τα εχασα αμεσως και τωρα μου εχουν μεινει 5 (+5 αλλα αυτα δεν τα μετραω :P ) Πολύ sos ειναι οι 2 τελευταιοι μηνες που τρως συνεχεια γιατι πεινας συνεχεια (ως γινεται δεν το εχω καταλαβει)..

Και το πιο sos ειναι μετα τη γεννα γιατι νιωθεις πολύ κουρασμενη, το παιδι σου τραβαει πολύ ενεργεια και οι πιο πολλες το ριχνουν στα γλυκα (και εγω ειμαι μια από αυτες).

Ραγαδες δεν εκανα, απλα αυτες που ειχα από πριν (γιατι ειχα χασει 30 κιλα στο παρελθον) εγιναν τεραστιες και κατακοκκινες. Χρησιμοποιουσα και γω την κρεμα που λέει πιο πανω η Μιμικα, ειναι παρα πολύ καλή. Μετα την εγκυμοσυνη χρησιμοποιησα μια κρεμα για ραγαδες της Oriflame που για να πω την αληθεια δεν περιμενα να κανει δουλεια γιατι ουτε ακριβη ηταν ουτε τιποτα (μαλιστα την ειχα παρει προσφορα 7 ευρω περιπου απο 22 και νομιζα οτι θα τις ειχαν για πεταμα) και ομως εκανε. εχουν ξεκοκκινησει και βλέπω αισθητη διαφορα .

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τοζντελ η βαζελινη κανει οντως δουλεια με τις ραγαδες (μου το ειχε πει παλαιοτερα δερματολόγος) ομως δεν συνισταται συνηθως κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης γιατι βασικο συστατικο της ειναι το πετρελαιο...

Αυτο το λεω με καθε επιφυλαξη βεβαια το εχω διαβασει δεν μου το ειπε κανεις..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιμίκα πόσο κοστίζει αυτή η κρέμα της Frezyderm για τις ραγάδες?? Έχω πάρει πολλά προϊόντα της εταιρείας για το πρώτο μωράκι μου και είναι όλα καλά. Αν είναι να την πάρω κι εγώ. Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου έβαζα την SIMILCIUM G3 που κάνει 22 ευρώ.

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλή κρέμα είναι και η Percutalfa. Δεν ειναι τόσο διαδεδομένη κυρίως προτείνουν την Simultion. Εμένα μου την έδωσε φίλη δερματολόγος και δεν έχω ουτε για δειγμα ραγάδες. Δοκιμάστε την ειναι πολύ καλή ( επειδή ήταν ακριβή εγώ την έβαζα εναλλαξ με την fissan mama και με baby oil) :wink:

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωχ και εγώ έβαζα βαζελινη κάποιες φορές!!! αλλά στο κουτί δείχνει χρήση ακόμα και για μωρά. Ξέρει κανείς κάτι με σιγουριά???
Don't worry. Τι νομιζες ότι τις έκαναν από αγνό παρθένο ελαιόλαδο Κρητης και αλεσμενα βότανα? :D Όλες οι κρέμες γίνονται σε καποιο βαθμό από παράγωγα πετρελαίου και ένα τόνο άλλες χημικές ουσίες. Ακόμα και αυτές που διαφημίζονται ότι έχουν στη σύστασή τους βαμβάκι, ρύζι κλπ έχουν απειροελάχιστη συγκέντρωση από τις ουσίες αυτές. Ολα τα υπόλοιπα συστατικά είναι ίδια. Για την βαζελίνη μην ανησυχής (να μην κολλουσε μονο τόσο..)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες! Είμαι καινούρια στο forum και με τη σειρά μου να πω και εγώ ότι αν και στον 6ο μήνα που είμαι έχω πάρει 8 κιλά.Έχω αγχωθεί γιατί δε ξέρω τα πόσα θα φτάσω! HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλως όρισες kathy!!!

Νομίζω ότι είσαι μια χαρά ακόμα. Λίγο κράττει κάνε τώρα αυτούς τους 3 τελευταίους μήνες(όσο μπορείς :D:D ) και μην ανησυχείς!!! ότι πάρεις με λίγη θέληση και την κούραση μετά την εγκυμοσύνη θα τα χάσεις στο πιτς φυτίλι :D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια ειχα παρει 14 κιλα, χωρις υπερβολες στο φαγητο προσεχα αλλα ετρωγα και τις λιχουδιες μου.Στον εννατο πρηστηκα και εγινα σαν μπαλονι με χερια και ποδια και ηρθε κ'εδεσε!!!Οταν γυρισα απο την κλινικη πηγα κατευθειαν στην ζυγαρια και εδειξε οτι ειχα χασει μονο 4!!επαθα σοκ.

Διαιτα δεν εκανα γιατι θηλαζα αλλα τα κιλα εφυγαν χωρις να το καταλάβω.Θες ο θηλασμος θες η προσαρμογη στην νεα ζωη, με τα τρεξιματα για το μωρο.Η φυση τα εχει ολα κανονισμενα.Οταν πηγα σπιτι πλακωσε η μανα μου την αλλη μερα , με φασκιες :shock: λαστεξ και κρεμες για να με μαζεψει :lol: Εβαλα μονο το λαστεξ για 40 μερες και την κρεμα οποτε την θημομουν.Η κοιλια επεσε μεσα στην πρωτη εβδομαδα.Οταν σταματησα το θηλασμο σταματησα και να χανω κιλα.Μου ειχαν μεινει 4 αλλα βολευτικα γιατι ηταν χειμωνας και κουκουλονομουν κατω απο τα παλτα :lol: Εδω και λιγο καιρο αποφασισα να κοψω τα βραδυνα τσιμπολογηματα και τα εχασα.Επιτελους μπηκα στο αγαπημενο μου τζιν.Ραγαδες δεν ειχα καμια απο την εγυμοσυνη, οσες ειχα ηταν απο πριν αδυνατιζε ξαναπαχυνε ξερεις.Δεν χαλαει το σωμα με μια δυο εγκυμοσυνες εκτος αμα παρεις παρα πολλα κιλα.

Βασικα εχω ακουσει οτι μια γυναικα που ξεκινα την εγυμοσυνη της ηδη με πολλα κιλα δεν πρεπει να παρει πανω απο 9 γιατι θα εχει πολλα προβληματα και στην γεννα και στην εγκυμοσυνη.

Το σωμα μετα απο εξι μηνες ερχεται στην αρχικη του μορφη.

Αχ!!! τα ειχα μαζεψει τα ρουχαλακια μου ολα σε μια ντουλαπα πηγενα τα κοιταγα μεχρι τη γαμπα ανεβαιναν τα τζιν :lol:

Στο δευτερο θα ξερω καλιτερα τι να κανω.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ αυτό που θυμάμαι είναι ότι ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι στο τελευταίο δίμηνο αν τρώω για μεσημέρι κρέας με σαλάτα δεν θα παρώ κιλά και το παιδί θα μεγαλώνει κανονικά γιατί χρειάζεται πρωτέϊνες... έτσι έκανα, έτρωγα για παράδειγμα σαλάτα πολύ και μια μπριζόλα ή κοτόπουλο κλπ και τις υπόλοιπες ώρες φρούτα και γιαούρτια και πολύ γάλα. τελικά το τελευταίο δίμηνο πήρα μόνο 3 κιλά, συνολικά στην εγκυμοσύνη πήρα 12 και τα έχασα τις πρώτες 10 μέρες όλα...ωστόσο για το θέμα της κοιλιάς αυτό είναι ένα σημαντικό πρόβλημα γιατί ξεχειλώνει :( νομίζω ότι η μόνη λύση είναι οι κοιλιακοί, αλλά ποιός έχει χρόνο...δεν νομίζω ότι οι κρέμες μπορούν να μαζέψουν μια κοιλιά ξεχειλωμένη (η κοιλιά είναι σαν μια σακούλα που την έχεις γεμίσει με πολλά πράγματα όταν την αδειάζεις μετά ανάγκαστικά η σακούλα παραμένει ξεχειλωμένη)...τι είπα πάλι... :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

mamavasia, το μεγαλύτερο ατού στο σώμα μου ήταν η κοιλιά μου.. flat σε κατάσταση αηδίας. Όταν γέννησα λοιπον και έβλεπα την ξεχειλωμένη σακούλα να κρέμεται :D απογοητέυτηκα. Όμως πραγματικά τώρα και μή σου πω και 6 μήνες περίπου μετά τη γέννα είναι όπως πριν, έχει μπει τελείως (και σημειώνω ότι δεν κάνω κοιλιακούς). ίσως η έλλειψη φαγητού κάποιες φορές από την έλλειψη χρόνου, δεν ξέρω πραγματικά τί βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...