Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Νίκη

Recommended Posts

αχ bizeli χαιρομαι που το ακουω!Εγω αν και τα εχασα ολα τα κιλα και εχασα κι αλλα 2 τωρα με το θηλασμο,και μπαινω και στα τζιν μου, αυτο το ξεχειλωμα στην κοιλια μου τη δινει!Ερχεται και καλοκαιρι!Πως θα με κυκολφορησω στις παραλιες!! :x

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 524
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω κοριτσια ειχα ξεκινησει με πολλα κιλα την εγκυμοσυνη μου.εβαλα 20 κιλα μεχρι τον εννατο(παρα πολλα και αδικαιολογητα).περασε ενα εξαμηνο και δεν εχανα γραμμαριο μεχρι που πηρα την κατασταση στα χερια μου!!!με σωστη διατροφη και γυμναστικη ολα γινονται,αρκει ενα κλικ...στην βαφτιση μας θυμαμαι δεν μπορουσα να βρω ρουχα και πηγα "ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ".Αυτο με πειραξε πιο πολυ απ'ολα...αυτη τη στιγμη ειμαι 20 κιλα κατω απο τοτε που ξεκινησα την εγκυμοσυνη,θελω 6-7 να φτασω στα κανονικα μου.ολα γινονται αρκει να το θελεις πραγματικα!πεισμα και στοχους!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη ειμαι 20 κιλα κατω απο τοτε που ξεκινησα την εγκυμοσυνη,θελω 6-7 να φτασω στα κανονικα μου.ολα γινονται αρκει να το θελεις πραγματικα!πεισμα και στοχους!!!

 

:o καλά, δηλαδή πόσα έχασες τελικά; 40; Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα και ολα γινονται αν το ραψεις και τρως ισορροπημενα και σωστα. Δεν ειναι αναγκη να φτασουμα στα ορια της υπερβολης αρκει να μαθουμε να κοβουμε τα "περιττα" (τσιμπολογηματα, γλυκα κλπ.)

 

Και προσοχη σε αυτες που θηλαζουν!!!!!! Τρωτε κανονικα ουτε πολυ ουτε λιγο και παρα πολλα υγρα (εχω κι αδερφη διαιτολογο - διατροφολογο....) και αν τρωτε γαλακτοκομικα να ειναι πληρες στα λιπαρα γιατι τα υπολοιπα light χανουν αποδεδειγμενα τα θρεπτικα τους στοιχεια (εχουμε δουλεψει σε μεγαλη γαλακτοβιομηχανια και τα ξερουμε εκ των εσω...)

Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη ειμαι 20 κιλα κατω απο τοτε που ξεκινησα την εγκυμοσυνη,θελω 6-7 να φτασω στα κανονικα μου.ολα γινονται αρκει να το θελεις πραγματικα!πεισμα και στοχους!!!

 

:o καλά, δηλαδή πόσα έχασες τελικά; 40; Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά :(

 

 

μαζι με το μωρο ειναι 40!δεν περιμενα να τα υπολογισει καποια ακριβως... :o

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

μαζι με το μωρο ειναι 40!δεν περιμενα να τα υπολογισει καποια ακριβως... :o

 

Ουάου, είσαι τρομερή !! :o

Κι εγώ θέεεεελωω!!!

 

 

Και προσοχη σε αυτες που θηλαζουν!!!!!! Τρωτε κανονικα ουτε πολυ ουτε λιγο και παρα πολλα υγρα (εχω κι αδερφη διαιτολογο - διατροφολογο....) και αν τρωτε γαλακτοκομικα να ειναι πληρες στα λιπαρα γιατι τα υπολοιπα light χανουν αποδεδειγμενα τα θρεπτικα τους στοιχεια (εχουμε δουλεψει σε μεγαλη γαλακτοβιομηχανια και τα ξερουμε εκ των εσω...)

 

Πόσο δίκιο έχεις... Τρώω κανονικά (ίσως με λίγα γλυκά παραπάνω :oops: ) κι έχω πάρει 3 κιλά σε 2 μήνες μέσα. Και υποτίθεται με το θηλασμό αδυνατίζεις κιόλας.. :( Να σε ρωτήσω όμως, μέχρι τώρα έτρωγα το Νουνου κλάσικ πλήρες γιαούρτι (τρομερό, γιαμ γιαμ) αλλά σκέφτηκα μήπως να παίρνω από εδώ και στο εξής το 2 τοις εκατό (να γλιτώσω κάποιες θερμίδες τουλάχιστον από κει). Να προτιμήσω το πλήρες λες; Εγώ νόμιζα ότι στα λάιτ βγάζουν μόνο τα λιπαρά...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι; Μετα απο ποσους μηνες απο καισαρικη μπορουμε αφοβα να κανουμε κοιλιακους; Εχουν περασει 7 μηνες απ΄την καισαρικη αλλα εχω ακομη λιγο μουδιασμα στην περιοχη και καποιες φορες ενοχλησεις, οχι κατι τραγικο απλα αισθανομαι καμια φορα στις αποτομες κινησεις ενα τραβηγματακι και φομαμαι να κανω κοιλιακους... αλλα πρεπει. Η κοιλια δεν συμμαζευεται με τιποτα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι; Μετα απο ποσους μηνες απο καισαρικη μπορουμε αφοβα να κανουμε κοιλιακους; Εχουν περασει 7 μηνες απ΄την καισαρικη αλλα εχω ακομη λιγο μουδιασμα στην περιοχη και καποιες φορες ενοχλησεις, οχι κατι τραγικο απλα αισθανομαι καμια φορα στις αποτομες κινησεις ενα τραβηγματακι και φομαμαι να κανω κοιλιακους... αλλα πρεπει. Η κοιλια δεν συμμαζευεται με τιποτα :cry:

 

 

 

ηδη το καθηστερησες πολυ,ξεκινα και μη φοβασαι!!!το τραβηγμα ομως γιατι να ειναι?το εχεις πει στο γιατρο σου?εγω θυμαμαι μετα το 40ημερο δεν αισθανομουν τιποτα!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω ότι πρέπει να περάσει ένα τριμηνο για να ασχοληθείς με κοιλιακους αλλά γιατί να πονας και να νιώθεις το μούδιασμα??? Σε δύο επανωτές καισσαρικές το πολύ κανένα μήνα να χα τραβηγματάκια που και που. Μετά σαν να μην ειχε συμβεί ποτέ..... Για ψαξτο λίγο

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΞΥΡΑΦΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΕΧΩ ΡΝΒ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΠΑΠ. ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δίκιο έχεις... Τρώω κανονικά (ίσως με λίγα γλυκά παραπάνω :oops: ) κι έχω πάρει 3 κιλά σε 2 μήνες μέσα. Και υποτίθεται με το θηλασμό αδυνατίζεις κιόλας.. :( Να σε ρωτήσω όμως, μέχρι τώρα έτρωγα το Νουνου κλάσικ πλήρες γιαούρτι (τρομερό, γιαμ γιαμ) αλλά σκέφτηκα μήπως να παίρνω από εδώ και στο εξής το 2 τοις εκατό (να γλιτώσω κάποιες θερμίδες τουλάχιστον από κει). Να προτιμήσω το πλήρες λες; Εγώ νόμιζα ότι στα λάιτ βγάζουν μόνο τα λιπαρά...

 

 

 

Δυστυχως rosi μου τα γαλατα περνανε απο τετοια επεξεργασια για να βγουν τα λιπαρα που χανουν τα περισσοτερα θρεπτικα τους στοιχεια και οι εταιρειες τα εμπλουτιζουν με αλλα τα οποια τις περισσοτερες φορες δεν προσφερουν απολυτως τιποτα στον οργανισμο.

Δηλαδη ενα γιαουρτι με 2 % λιπαρα εχει οντως 2 % λιπαρα και δεν παχαινει οσο το πληρες αλλα δεν σου δινει το ασβεστιο και τα υπολοιπα θρεπτικα στοιχεια που χρειαζεται να παρει ο οργανισμος απο το γιαουρτι.

Και δυστυχως αυτα που σου λεω ειναι εξακριβωμενα 1000 %.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ. ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΞΥΡΑΦΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΕΧΩ ΡΝΒ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΠΑΠ. ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

 

Πες το στο γιατρό σου, αλλά μην ανησυχείς και εγώ το ίδιο ένιωθα και την πρώτη φορά και τώρα.

 

 

 

Δυστυχως rosi μου τα γαλατα περνανε απο τετοια επεξεργασια για να βγουν τα λιπαρα που χανουν τα περισσοτερα θρεπτικα τους στοιχεια και οι εταιρειες τα εμπλουτιζουν με αλλα τα οποια τις περισσοτερες φορες δεν προσφερουν απολυτως τιποτα στον οργανισμο.

Δηλαδη ενα γιαουρτι με 2 % λιπαρα εχει οντως 2 % λιπαρα και δεν παχαινει οσο το πληρες αλλα δεν σου δινει το ασβεστιο και τα υπολοιπα θρεπτικα στοιχεια που χρειαζεται να παρει ο οργανισμος απο το γιαουρτι.

Και δυστυχως αυτα που σου λεω ειναι εξακριβωμενα 1000 %.

 

Όχι ρε γμτ, κι έχουν τις μισές θερμίδες :cry::cry: Ευτυχώς που μου το είπες, θα τρώω πλήρη, μια που δεν πίνω και γάλα. Και με τα τυριά ισχύει το ίδιο υποθέτω, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με τα τυρια το ιδιο ειναι καθοτι η επεξεργασια γινεται στο γαλα πριν γινει οτιδηποτε (γαλα, γιουρτι, τυρι).

 

Εννοειται βεβαια πως τα λευκα τυρια ειναι καλυτερα και πιο υγειινα απο τα κιτρινα (τα οποια εχουν πολυ περισσοτερο βουτυρο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ PERCUTALFA. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. ΕΙΝΑΙ 200ML ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 15 ΕΥΡΩ. ΤΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ. ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 2ο ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙ.

niki

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ... Στο κάτω μέρος της κοιλιάς που είναι χαλαρή τώρα άρχισαν και κλείνουν οι ραγάδες... Αλλά πάνω πάνω που είναι τσίτα το δέρμα τίποτα ακόμα... Είμαι πολύ χαρούμενη :P

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κυρίες μου μετά από 3 γέννες μου έχουν μείνει 15 κιλά που μου περισεύουν. Αν τα θέλει καμία να το δηλώσει.... Τα χαρίζω :D

 

Κορίτσια βοηθείστε 14 μήνες μετά και δεν μπορώ να τα αποχωριστώ. Με έχει ψιλοπάρει από κάτω.

Διατροφή ξεκινάω, συμβαίνει κάτι και από κούραση ή στεναχώρια σταματάω.

Γυμναστική τα ίδια.

Καμιά καλή πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δε γεννησα κι ετσι δεν εχω ιδεα πως θα αντιδρασει ο οργανισμος μου κι ο μεταβολισμος μου.

 

Πριν την εγκυμοσυνη παντως αν προσεχα λιγο το μεσημερι και ετρωγα πολυ ελεφρια το βραδακι τα εχανα. Αλλα το κακο ειναι οτι ειμαι λιχουδα και τσιμπαω με την πρωτη ευκαιρια..... :oops:

Ασε που μαγειρευω και καλα......οχι να παινευτω αλλα.......

 

Ισως ομως ενας καλος διαιτολογος να ειναι ενα σημαντικο κινητρο αν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα (δε μιλαω για gilli diet κι αλλες αηδιες).

Μαθαινεις να τρως σωστα χωρις να πεινας.

 

Και μην ξεχναμε οτι η καθε διαιτα δε λειτουργει το ιδιο σε ολους. Ο καθε οργανισμος εχει τις δικες του αναγκες. Μεγα λαθος το να κανουν δυο διαφορετικα ατομα την ιδια διαιτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ξεκίνησα εγκυμοσύνη με 17 κιλάκια παραπάνω;

Τί να πεί κανείς... Τώρα ο γιατρός λεέι να μην πάρω πάνω από 13 και μετά θα χαθούν με το θηλασμό. Κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι τόσο απλό!

Talkirti πριν το γάμο είχα ακολουθήσει δίαιτα από διαιτολόγο και φύγανε εύκολα. Το έχεις δοκιμάσει;

.png
Link to comment
Share on other sites

μετά από δύο απανωτές εγκυμοσύνες δεν έχω ούτε γραμμάριο παραπάνω αλλά το σώμα άλλαξε ΕΝΤΕΛΩΣ. Σκέφτομαι να κάνω και εγώ κάτι για να κατέβω κι άλλο στη ζυγαριά μπας και μπω στα ρουχα που πουλάνε στην αγορά.....

Λοιπόν ένα γνωστός μου έκανε μια διατροφή από γιατρό με τα PRECON.

Είναι ρόφημα σε γάλα το πέρνεις δυο φορές την ημέρα και το άλλο γεύμα είναι ψάρι, κρεας, κοτοπουλο και σαλάτα. Σε 15 μέρες έχασε 6 κιλά χωρίς να πεινάει!!!!

Φυσικά απαγορεύεται η ζάχαρη κτλ και όλες οι λιχουδιές, τρως ανα πέντε ώρες και πίνεις άπειρα υγρά!

Εχει καμιά σας απόψη για το παραπάνω. ΄Πόσο ακίνδυνο μπορεί να είναι?

 

http://www.prevent-hellas.gr/

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν θα επρεπε να παιρνει κανεις οτιδηποτε αν δεν εχει επισκεφτει γιατρο.

 

Εγω παλι ειχα παρει 10 κιλα στην εγκυμοσυνη μου,χωρις να στερηθω τιποτα.ΜΕτα τον 8ο απλως ειχε πιεστει πολυ το στομαχι μου κι ενω ηθελα να φαω και λιγο παραπανω καμια φορα...δε χωρουσε!!!Παντως σε 20 μερες ειχα επανελθει στα κιλα μου και τωρα λογω και του θηλασμου και παρολο που τρωω ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ οληηηηη μερα ειμαι και 2 κιλα κατω απο οσο ημουν πριν την εγκυμοσυνη :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Ρένα, είσαι από τις τυχερές!

Εγώ με τον αποκλειστικό θηλασμό πήρα τους 2 πρώτους μήνες 3 κιλά ( συν τα 8 που μου εμειναν απο τη γεννα) κ οταν ειδα οτι με αυτούς τους ρυθμούς θα επαιρνα ακομη κι αλλα αρχισα διατροφη... τωρα με τις ζεστες εχασα μερικα αλλα ακομη εχω 5-6 παραπανω απο πριν μεινω εγκυος :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες και αρχισες διατροφη.Νομιζω ειναι πολυ καλο να τρεφεσαι σωστα οταν θηλαζεις.Κι εγω προσπαθω να το τηρησω αλλα εχει ανοιξει πολυ η ορεξη μου και τρωω οτι να ναι...Προσεχω να μην ειναι βλακειες (σουβλακια,πατατακια και τετοια χαζα) αλλα ανοιγω το ψυγειο και τρωω οτι βρω!Σημερα να σκεφτεις για πρωινο τρωω ενα τοστ και δυο φετες ψωμι με μερεντα :shock: ΠΡος το παρον καλα ειμαι αλλα αν σταματησω το θηλασμο μαλλον πρεπει να το προσεξω :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...