Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Νίκη

Recommended Posts

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τα κιλά που πήρες είναι δικά σου και όχι του μωρού.

Δυστυχώς μέχρι και τον 3ο - 4ο μήνα θα φαίνεσαι σαν να πάχυνες και όχι σαν έγκυος. Βέβαια αυτό ποικίλει ανάλογα με το σώμα και τον οργανισμό κάθε γυναικας αλλά ως επί το πλείστον κάπως έτσι είναι. Από το 5ο και μετά θα πετάξει η κοιλίτσα και θα φαίνεσαι καθαρά έγκυος από όλους. Αλλά εσύ μη "μασάς"..... Ούτε να στενοχωριέσαι για τα ρούχα που δε σου κάνουν - μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτό- ούτε αν σου λένε ότι πάχυνες... :):):)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 524
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαι γώ Αθηνά μου το ίδιο πρόβλημα είχα.

Μέσα στο πρώτο τρίμηνο πήρα 8 κιλά και στο σύνολο 16. Στην αρχή ένιωθα λες και με φουσκώνανε. Στήθος , περιφέρεια , μέση όλα έδειχναν σαν να είχες βάλει μια αντλία αέρα. Αυτό με το τσιγάρο πρέπει να ισχύει γιατί το να το κόψεις σε κάνει να τσιμπολογάς ακόμη περισσότερο.

Προσπάθησε από δω και πέρα να μην καταναλώνεις άχρηστες θερμίδες.

Και μην απογοητεύεσαι , και τα κιλά θα χάσεις , και τα στενά σου ρούχα θα ξαναβάλεις.

Αρκεί να είσαι καλά εσύ και το μωράκι σου!! Σου εύχομαι ότι καλύτερο !!

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια.στην αρχη φουσκωνα λες και ημουν μπαλονι.δεν ειχα αλλαξει καθολου τις διατροφικες συνηθειες και ειχα παρει το πρωτο 3μηνο 8 κιλα.οχι οτι χαιρομαι βεβαια αλλα δεν εφταιγα κιολας.

dev055pp___.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια.

Ελπίζω να πανε όλα καλά και να μην βάλω απο εδώ και πέρα πολλά κιλά παραπάνω.

Πάντως αυτο με το φουσκωμα ειναι απίστευτο!

Κι εγω σαν να με φουσκώνουν αισθάνομαι, σαν μπαλόνι πρησμένη :( .

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ στο σύνολο πήρα 25 κιλά, και 3 κιλά που είχα πάρει ένα μήνα πρίν μείνω έγκυος αμέσως αμέσως 28...μισός άνθρωπος δηλαδή.

49 μέρες μετά την γέννα έχω χάσει τα 17, και κάνοντας δίαιτα αλλά όταν είναι να φάω το μωρό μου δεν με αφήνει.

Ήδη έχω χάσει και πόντους και δεν έχω σχεδόν καθόλου κοιλιά. Έκανα ραγάδες μα ο γιατρός μου είπε πως σε λίγο καιρό δεν θα φαίνονται. Αυτό που με απασχολεί είναι η κυταρίτιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα πάρει 13 κιλά. Tα πρώτα 6 τα έχασα στο νοσοκομείο, τα επόμενα 2 μετά από 2-3 βδομάδες. Mου είχαν μείνει 5.

Όσο θήλαζα, αδυνάτιζα με αργούς ρυθμούς αλλά σταθερούς. Tα τελευταία 3 κιλά δυσκολεύτηκα πολύ να τα χάσω. Kαι παρόλο που ξεκίνησα τη δουλειά και είχα πιο προσεκτική διατροφή, έκανα σχεδόν 3 μήνες να τα βγάλω από πάνω μου.

Mόλις επανήλθα στα φυσιολογικά μου και άρχισα να φοράω κανονικά όλα τα παλιά μου ρούχα, ξαναέμεινα έγκυος.... και πάλι απ'την αρχή.

Προς το παρόν, ακόμα δεν φαίνεται τίποτα. Aλλά έχω τρομερό πρήξιμο και φούσκωμα.

Έχω ήδη ένα επιπλέον κιλό πάνω μου, αλλά νομίζω ότι είναι απ΄την απίστευτη κατακράτιση υγρών που έχω.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ +13 ΚΙΛΑ.ΤΑ ΠΡΩΤΑ 10 ΤΑ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΡΩΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΤΟΥ XS-S ΕΠΑΘΑ ΑΜΟΚ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ..ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΚΛΑΙΓΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ..ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ..ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΧΩΘΗΚΑ.ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..ΩΧΟΥ ΠΙΑ!!!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΝΕΤΕ ΜΟΝΟ 10-15 ΚΙΛΑ...ΕΓΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΤΑ 30..ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΩΩ ΠΟΛΥ Η ΚΑΗΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!ΕΧΩ ΑΠΛΑ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΜΠΑΛΟΝΙ..ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΗ!!!

Mjsrp2.pngGuD6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασία από τα ποσα κιλά ξεκινάς μια εγκυμοσύνη. Αλλο πράγμα ειναι αν την ξεκινάς από τα 48 κιλά και άλλο από τα 68. Εξαλλου τα περισσοτερα βιβλία το αναφερουν οτι αν ξεκινάς από XS εχεις δικαιωμα για περισσοτερα κιλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mia einai i dieta!!!rapsimo stomatos(metaforika)otan genisa tin kori mou konteva ta 90 kila!kai se 10 mines egina 56.xoris dietologous xoris psixologous klp!!!exana 2 me 3 kila kathe mina.einai fisiologiki apolia varous pistevw!apla ekopsa entelos to vradino!!!etroga kanoniko proino kanoniko mesimeriano kai afto itan olo!!meta tis 3-4 to mesimeri tipota!!!entelos tipota!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΝΑ ΣΑΣ ΛΕΩ. ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΔΙΑΙΤΑ... ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΙΤΣΑΣ ΜΟΥ (10) ΕΦΤΑΣΑ ΤΑ 79 ΑΙΣΙΩΣ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΑ 70 ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΟΛΛΗΣΑ... ΚΑΙ ΤΩΡΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρόλο που είμαι στα κιλά που ξεκίνησα την εγκυμοσύνη, φαίνομαι πιο χοντρούλα. Εδώ και μια εβδομαδά (η μικρή μπήκε στον 11ο) άρχισα να "μαζεύω" χωρίς να κάνω προσπάθεια. Γενικά, από τότε που γύρισα στη δουλειά (μέσα Σεπτέμβρη) τρώω πολύ λίγο (πρωινό και μεσημεριανό, για βραδυνό φρούτο ή γιαούρτι και αν με πιάσει πείνα ενδιάμεσα, τρώω φρούτο ή κανένα μπισκοτάκι). Ο γιατρός μου είχε πει ένα χρόνο για να επανέλθει το σώμα.......

Link to comment
Share on other sites

στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλάνε για σχοινι :lol:

 

 

Εγω πήρα μετα με τον θηλασμο ετρωγα σαν αγελαδα για να κατεβασω γ'αλα :lol:

 

Τεσπα με βοηθαει πολύ το γιαουρτι με all brans εχω ξεφουσκωσει και ενεργουμε πολύ .

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν ελπίζω πια ... βράσε ρύζι ,,, μου έχουν μείνει 6 αλλά τα ρημάδια είναι όλα στη περιφέρεια μπουτάκια και στομάχι ...

 

τι θα φορέσω ??? η RAXEVSKY έχει σακιά ? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν ελπίζω πια ... βράσε ρύζι ,,, μου έχουν μείνει 6 αλλά τα ρημάδια είναι όλα στη περιφέρεια μπουτάκια και στομάχι ...

 

τι θα φορέσω ??? η RAXEVSKY έχει σακιά ? :lol::lol::lol:

 

 

εμενα μου εχουν μεινει 36 :shock:

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια δεν ελπίζω πια ... βράσε ρύζι ,,, μου έχουν μείνει 6 αλλά τα ρημάδια είναι όλα στη περιφέρεια μπουτάκια και στομάχι ...

 

τι θα φορέσω ??? η RAXEVSKY έχει σακιά ? :lol::lol::lol:

 

 

εμενα μου εχουν μεινει 36 :shock:

 

:shock::shock: γιατί καλή μου 36 ? , μηπως ειναι χαλασμένη η ζυγαρία στο σπίτι σου ? αντε πέταξε την ... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σας φουντώσω πρωί πρωί αλλά στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει τα κιλάκια μου(από 58 πριν την γέννα-μέτα την γέννα 65)τα χασα με βοήθεια ινσιτούτου.Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη Ξεκίνησα πάλι 58 και τώρα είμαι 56.Ο γιατρος μου κατά την εγκυμοσύνη δεν μ αφηνε να φάω μου έλεγε ότι πάνω από ένα κιλό τον μήνα να μην παίρνω,τον έβριζα.Πείνα....καταραμένη πείνα.Τώρα όμως το χαίρομαι.Πάντως για να χάσεις πρέπει να πεινάσεις κακά τα ψέμματα.

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευτυχώς κιλά δεν μου έμειναν είμαι 57, αλλά η κοιλιά μου δεν με αφήνει να φορέσω τα προ εγκυμοσύνης ρούχα μου. νιώθω περίεργα σαν να είμαι κια πάλι έγκυος. Ειλικρινά δεν ξέρω πως θα μαζευτεί γιατί είχα διδυμάκια και η κοιλίτσα μου έγινε γήπεδο ολόκληρο, γυμναστική δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε δίαιτα γιατί ακόμη θηλάζω. Υπάρχει άραγε λύση;

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ να πω και γω.Σημερα πηγα διαιτολογο πρωι πρω με το μωρο στην αγκαλια(δεν ειχα που ναταφησω).Μου πε να περιμενω να κλεισω και τον τριτο μηνα απο την γεννα και μετα να ξεκινησω προγραμμα να δουμε και ποσα θα χασω (2 βδομαδες δηλαδη) μεχρι τοτε και μετα βουρ στον πατσα.

Επισης μεχρι τοτε ειπε τακτα γευματα και πολυ νερο ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω για ναρχισει και ο οργανισμος να συνηθιζει.Τελος μου πε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο που θελω να τρωω πολλα γλυκα και μαλιστα της ειπα στην διαιτα να συμπεριλαβει οπωσδηποτε γλυκο :D:D:D Δεν αντεχω.Οποτε οσες εχουν μικρα μωρακια εχουν ελπιδες ακομα γιατι εγω κοντευω να παθω καταθλιψη μαυτο το θεμα. Δεκα κιλα πρεπει να χασω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ να πω και γω.Σημερα πηγα διαιτολογο πρωι πρω με το μωρο στην αγκαλια(δεν ειχα που ναταφησω).Μου πε να περιμενω να κλεισω και τον τριτο μηνα απο την γεννα και μετα να ξεκινησω προγραμμα να δουμε και ποσα θα χασω (2 βδομαδες δηλαδη) μεχρι τοτε και μετα βουρ στον πατσα.

Επισης μεχρι τοτε ειπε τακτα γευματα και πολυ νερο ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω για ναρχισει και ο οργανισμος να συνηθιζει.Τελος μου πε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο που θελω να τρωω πολλα γλυκα και μαλιστα της ειπα στην διαιτα να συμπεριλαβει οπωσδηποτε γλυκο :D:D:D Δεν αντεχω.Οποτε οσες εχουν μικρα μωρακια εχουν ελπιδες ακομα γιατι εγω κοντευω να παθω καταθλιψη μαυτο το θεμα. Δεκα κιλα πρεπει να χασω!

 

με το καλο να τα χασεις :D

το ιδιο νουμερο μας βασανιζει :lol:

να σε ρωτησω κατι πρακτικο? γιατι δεν φερνεις διαιτολογο σπιτι σου?

στο λεω γιατι και εγω δεν μπορω να αφηνω τον μικρο ευκολα οποτε ετσι ειναι σιγουρη η επισκεψη :wink::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...