Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κυστη στην ωοθηκη..


Recommended Posts

η δική μου κύστη ήταν 6 εκατοστα και εξαφανίστηκε με ειδική θεραπεία που μου έδωσε ο γιατρος, μέσα σε ένα μήνα.

Πήγα σε πολλούς διαφορετικούς γιατρούς γιατί δεν ήθελα να μπω κατ ευθείαν χειρουργείο

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σήμερα έκανα την μαγνητική τομογραφία και πήρα τα αποτελέσματα, τα οποία λένε ότι υπάρχει μια δίχωρη κύστη 7εκ. στην δεξιά ωοθήκη, αλλά και ότι παρουσιάζεται υγρό στο δουγλάσσειο, το οποίο ειλικρινά δεν ξέρω τι σημαίνει. Στην ερώτησή μου αν τελικά είναι μια απλή κύστη, η απάντηση ήταν ότι έτσι φαίνεται. Δεν μου έδωσε περισσότερες πληροφορίες, μου είπε να απευθυνθώ στον γυναικολόγο με τις εξετάσεις μου. Στην ιδέα και μόνο της επέμβασης, τρομάζω. Σκέφτομαι να πάρω και μια δεύτερη γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2017 at 9:18 ΜΜ, jellyfishch είπε:

εμένα πάντως που ήταν 6 εκατοστά εξαφανίστηκε.

Μην μπαίνετε σε αυτή τη διαδικασία χωρίς να δώσετε στο σώμα σας το περιθώριο να προσπαθήσει να το αντιμετωπίσει

 

Κι εγώ συμφωνώ 100% με αυτό, ο γιατρός όμως ήταν κατηγορηματικός για το χειρουργείο. Δεν ξέρω ειλικρινά τι να κάνω. Φοβάμαι αν την αφήσω, μήπως μεγαλώσει κι άλλο και μετά είναι χειρότερα τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, efi94 είπε:

Κι εγώ συμφωνώ 100% με αυτό, ο γιατρός όμως ήταν κατηγορηματικός για το χειρουργείο. Δεν ξέρω ειλικρινά τι να κάνω. Φοβάμαι αν την αφήσω, μήπως μεγαλώσει κι άλλο και μετά είναι χειρότερα τα πράγματα. 

έφη μου κι εγώ πήγα σε πολλούς γιατρούς, μέχρι να βρω αυτόν που θα μου έδινε το περιθώριο να προσπαθήσω πρώτα χωρίς χειρουργείο, και αν δε γίνει κάτι να μπούμε..

Δεν είμαι γιατρός, απλά σου λέω να πάρεις και άλλες γνώμες. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι είδους κύστη είναι. Αν η κύστη προέρχεται από την ωοθηκη οπως στις πολυκυστικες πχ, είναι ορμονοεξαρτωμενη και μπορεί να μειωθεί ή να εξαφανιστεί με αντισυλληπτικά. Αν είναι παραωοθηκικη δλδ μια ανεξάρτητη κύστη που εφάπτεται στην ωοθηκη δεν επηρεάζεται από χάπια κ χρειαζεται αφαίρεση. Αυτά τα γνωρίζω από τη δικη μου εμπειρια βεβαια και εννοείται πως ένα χειρουργείο δεν είναι εύκολη υπόθεση και γι αυτό κ εγω έφτασα στο απροχωρητο. Παρεμπιπτοντως εγώ έπαιρνα 2 χρόνια χάπια κ δε μειώθηκε ούτε εκατοστο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλο θα ήταν πριν κανεις οτιδήποτε στο σώμα σου να πάρεις μια δεύτερη γνώμη. Πολλές φορές οι γιατροί εξαιτίας της φύσης της δουλειάς τους γίνονται απροσωποι όμως εσύ εισαι πολυ μικρή για να αφήσεις στην τύχη το γυναικολογικό σου μέλλον. Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω και ειλικρινα μακάρι η κύστη σου να φύγει από μόνη της, συνήθως χρειαζεται αφαίρεση. Ο γιατρός μου είχε πει μέχρι 8 εκ γίνεται λαπαροσκόπηση από κει κ πέρα ανοιχτό χειρουργείο. Μην αγχώνεσαι πάντως γιατί συνήθως αυτές οι κυστεις δεν είναι κακοήθεις απλά ενέχουν τον κίνδυνο της διαρρηξης ή της συστροφης. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επισκέφθηκα και δεύτερο γιατρό, ο οποίος μου είπε το ίδιο πράγμα, ότι χρειάζεται δηλαδή χειρουργείο. Ρώτησα αν θα γίνει ανοιχτό χειρουργείο ή λαπαροσκοπικά και μου είπε λαπαροσκοπικά. 'Εχει κάποια παρόμοι εμπειρία από λαπαρασκόπηση; Επίσης, υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί τελικά ανοιχτό χειρουργείο; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ 23 ΧΡΟΝΏΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ 3 ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΊΑ.. 2 ΣΤΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΚΆ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟ ΣΤΉΘΟΣ.  15 ΧΡΟΝΏΝ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΚΥΣΤΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΦΑΊΡΕΣΑΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΚΑΙ ΩΟΘΗΚΗ ΜΑΖΙ . (BUTCHER) ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΒΡΉΚΑΝ ΌΓΚΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΛΟΗΘΗ. ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΟ ΜΠΉΚΑ ΠΑΛΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΊΟ ΓΙΑ ΡΗΞΗ ΚΥΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΩΟΘΗΚΗ , ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΑΊΡΕΣΑΝ.  ΠΡΟΣΠΑΘΏ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ! ΘΕΛΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΙΓΜΉ.. ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΆΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΑ ΧΑΙΡΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΕΠΊΣΗΣ ,ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΠΟΛΥ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.. ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΈΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΕΥΚΟΛΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΩΟΘΗΚΗΣ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

 

Γειά σας είμαι 15,5 και κάτι και έχω μια πολύ μεγάλη κύστη στην δεξιά ωοθήκη 20-21 εκατοστά και μου είπαν οι γιατροί ότι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε χειρουργείο... Για την περίπτωσή μου θα χρειαστεί να κάνω Λαπαροσκόπηση ή λαπαροτομία; Βοηθήστε με λίγο σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πληροφοριακά δείτε απαντήσεις του κ. Μιχαλόπουλου (έχει σταματήσει την συνεργασία εξαιτίας έλλειψης χρόνου οπότε θα πρέπει να αρκεστείτε στις απαντήσεις που ήδη βρίσκονται αναρτημένες)

 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΛ1 είπε:

 

Γειά σας είμαι 15,5 και κάτι και έχω μια πολύ μεγάλη κύστη στην δεξιά ωοθήκη 20-21 εκατοστά και μου είπαν οι γιατροί ότι πρέπει να κάνω οπωσδήποτε χειρουργείο... Για την περίπτωσή μου θα χρειαστεί να κάνω Λαπαροσκόπηση ή λαπαροτομία; Βοηθήστε με λίγο σας παρακαλώ...

 

Είναι μία κουβέντα που ειδικά στην ηλικία σου καλό είναι να κάνεις με το γιατρό και τους γονείς σου. Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα είμαι νέα στην ομάδα ήθελα να θέσω ένα θέμα για το οποίο δεν βρήκα πολλά στο site! Εχω μία κύστη στην ωοθήκη 6 εκατοστά και τώρα που γέννησα (πριν από 20 μέρες) ενδιαφέρομαι να την αφαιρέσω! Ποια είναι η εμπειρία σας μετά από λαπαροσκοπιση; πονάει πολύ; έχω ακούσει για φούσκωμα το οποίο δεν φεύγει, για πόνο ο οποίος είναι μεγαλύτερός της εγχείρησης και γενικά για μία αφορητη κατάσταση! Οι δικές σας εμπειρίες; Επίσης την έχει κάνει κάποια σε δημόσιο νοσοκομείο;!

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Ceejay said:

 Ποια είναι η εμπειρία σας μετά από λαπαροσκοπιση; πονάει πολύ; έχω ακούσει για φούσκωμα το οποίο δεν φεύγει, για πόνο ο οποίος είναι μεγαλύτερός της εγχείρησης και γενικά για μία αφορητη κατάσταση! Οι δικές σας εμπειρίες; Επίσης την έχει κάνει κάποια σε δημόσιο νοσοκομείο;!

Απορώ ποιος περιέγραψε έτσι την λαπαροσκόπηση ειλικρινά, εγώ έκανα και αφαίρεσα κύστη πριν από 6 χρόνια.

Μπήκα την μία μέρα το πρωί και την επομένη έφυγα (την έκανα σε ιδιωτικό νοσοκομείο). Πράγματι σου φουσκώνουν την κοιλιά..πως αλλιώς θα μπορέσουν να κάνουν λαπαροσκόπηση? Εμένα το φούσκωμα το πολύ έφυγε μετά από 20 ημέρες περίπου έναν μήνα. Δεν πονούσα ιδιαίτερα, (βέβαια η κάθε γυναίκα αντέχει άλλη ένταση πόνου). Δεν έχει καμία σχέση ο πόνος της λαπαροσκόπησης με του κανονικού χειρουργείου, δεν θα σύγκρινα  σε καμία περίπτωση αυτά τα δύο , είναι η μέρα με την νύχτα. Στην λαπαροσκόπηση καταρχήν δεν έχεις τομή, έχεις μία μικρή τρύπα δεξιά μία μικρή αριστερα. Εγώ το μόνο που πρόσεχα ήταν να μην περπατάω πολύ για καμιά βδομάδα δέκα ημέρες, και να μην σηκώνω βάρη.  Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού κατά την έξοδο μου από το νοσοκομείο και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2018 at 6:10 PM, Ceejay said:

Καλησπέρα είμαι νέα στην ομάδα ήθελα να θέσω ένα θέμα για το οποίο δεν βρήκα πολλά στο site! Εχω μία κύστη στην ωοθήκη 6 εκατοστά και τώρα που γέννησα (πριν από 20 μέρες) ενδιαφέρομαι να την αφαιρέσω! Ποια είναι η εμπειρία σας μετά από λαπαροσκοπιση; πονάει πολύ; έχω ακούσει για φούσκωμα το οποίο δεν φεύγει, για πόνο ο οποίος είναι μεγαλύτερός της εγχείρησης και γενικά για μία αφορητη κατάσταση! Οι δικές σας εμπειρίες; Επίσης την έχει κάνει κάποια σε δημόσιο νοσοκομείο;

Συμφωνω απολυτα με την @kotsifikos.

Καμία σχέση αυτο που διαβασες με την λαπαροσκόπηση.

Εγω εκανα περσι τον Μαρτιο, για αφαιρεση κυστης ωοθηκης 5 εκ. Μου εκαναν 4 τρυπες (εκανα ταυτοχρονα κ υστεροσκοπηση).

Εγω δεν ειχα καθολου φουσκωμα, ενω το περιμενα καθως το ειχα διαβασει. 

Βγηκα την επόνενη ημερα το πρωι. Εκατσα σπιτι μια εβδομαδα. Την επομενη πηγα στη δουλεια. 

Πονο δεν ειχα, δεν ηπια ουτε ενα απλο ντεπον, παρα μονο ειχα τραβηγματα απο τα ραμματα, προσεχα δηλαδη τις κινησεις μου για να μην με τραβανε. 

 

k0oZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
On 30/11/2018 at 6:38 ΜΜ, nini84 είπε:

Συμφωνω απολυτα με την @kotsifikos.

Καμία σχέση αυτο που διαβασες με την λαπαροσκόπηση.

Εγω εκανα περσι τον Μαρτιο, για αφαιρεση κυστης ωοθηκης 5 εκ. Μου εκαναν 4 τρυπες (εκανα ταυτοχρονα κ υστεροσκοπηση).

Εγω δεν ειχα καθολου φουσκωμα, ενω το περιμενα καθως το ειχα διαβασει. 

Βγηκα την επόνενη ημερα το πρωι. Εκατσα σπιτι μια εβδομαδα. Την επομενη πηγα στη δουλεια. 

Πονο δεν ειχα, δεν ηπια ουτε ενα απλο ντεπον, παρα μονο ειχα τραβηγματα απο τα ραμματα, προσεχα δηλαδη τις κινησεις μου για να μην με τραβανε. 

 

Σε ευχαριστώ πολύ... κάποιος που να έχει εμπειρία λαπαροσκόπησης σε δημόσιο νοσοκομείο;!

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2018 at 11:01 ΠΜ, kotsifikos είπε:

Απορώ ποιος περιέγραψε έτσι την λαπαροσκόπηση ειλικρινά, εγώ έκανα και αφαίρεσα κύστη πριν από 6 χρόνια.

Μπήκα την μία μέρα το πρωί και την επομένη έφυγα (την έκανα σε ιδιωτικό νοσοκομείο). Πράγματι σου φουσκώνουν την κοιλιά..πως αλλιώς θα μπορέσουν να κάνουν λαπαροσκόπηση? Εμένα το φούσκωμα το πολύ έφυγε μετά από 20 ημέρες περίπου έναν μήνα. Δεν πονούσα ιδιαίτερα, (βέβαια η κάθε γυναίκα αντέχει άλλη ένταση πόνου). Δεν έχει καμία σχέση ο πόνος της λαπαροσκόπησης με του κανονικού χειρουργείου, δεν θα σύγκρινα  σε καμία περίπτωση αυτά τα δύο , είναι η μέρα με την νύχτα. Στην λαπαροσκόπηση καταρχήν δεν έχεις τομή, έχεις μία μικρή τρύπα δεξιά μία μικρή αριστερα. Εγώ το μόνο που πρόσεχα ήταν να μην περπατάω πολύ για καμιά βδομάδα δέκα ημέρες, και να μην σηκώνω βάρη.  Ακολούθησα κατά γράμμα τις οδηγίες του γιατρού κατά την έξοδο μου από το νοσοκομείο και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου.

Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά για όλες τις απαντήσεις... ❤️

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Ήταν να ξεκινήσω αύριο εξωσωματική κ σήμερα στον υπέρηχο έδειξε κύστη στην ωοθήκη... Οπότε πάμε τον επόμενο μήνα :sad:έχει τύχει σε κάποια από εσάς? 

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2017 at 3:30 ΜΜ, Vasilikivlk είπε:

Καλησπέρα. 

Ειμαι 25 χρόνων και εχω μια κύστη στην δεξιά ωοθηκη 3,9 εκατοστων! Πριν μια βδομαδα που την βρήκα με τον γυναικολόγο μου ήταν μολις 2,7. Να εμπιστευτώ τον γιατρό μου και να περιμενω η να προχωρήσω σε επέμβαση πριν μεγαλώσει κ άλλο;;; εχω αγχωθεί αρκετά. Ευχαριστω!

Πάρε και μία δεύτερη γνώμη άμεσα! Ιδανικά σε μεγάλο νοσοκομείο! όταν είναι μεγαλούτσικες, αφαιρούνται χειρουργικά, χωρίς περαιτέρω θέματα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα fairytail από ότι γνωρίζω όταν παίρνουμε χάπια για να παράγουμε παραπάνω ωάρια για να επιτύχουμε μια εγκυμοσύνη σε περίπτωση που ένα ωάριο δεν "σπάσει" υπάρχει περίπτωση να γίνει κύστη στην ωοθήκη σε μεγάλο ποσοστό φεύγει από μόνο του διότι είναι μια απλή κύστη.Πάντως όπως κ να έχει τον πρώτο λόγο τον έχει ο γιατρός σου κ σε καμία περίπτωση να μην αγχώνεσαι !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...