Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απομακρυνόμαστε μέρα με την μέρα


τον

Recommended Posts

Η υπερβολή σε όλα είναι αυτό που κάνει δυστυχισμένο τον κόσμο τελικά.....η υπερβολή ακόμα και στη συμβίωση.......

Αν δουλεύουν και οι δυο, θα κάνουν δουλειές και οι δυο.... όσο μπορεί και θέλει ο καθένας......και δυο γυναίκες να συγκατοικήσουν, κάποια θα είναι πιο τακτική και κάποια πιο χύμα, οπότε κάποια θα κάνει παραπάνω αν δεν ανέχεται την ακαταστασία........

Το ζευγάρι τώρα..........

αν ο ένας είναι στο σπίτι και περιμένει να έρθει ο άλλος να πλύνει τα ταψιά π.πχ. είναι υπερβολή και είναι και χαζός αυτός που τα πλένει......

Υπάρχουν γυναίκες που απαιτούν από τον άντρα τα πάντα....και τα χαλιά και τις κουρτίνες και όλα......το παίζουν και λίγο αδύναμες (εκεί δεν υπάρχει φεμινισμός...αυτός έρχεται και φεύγει ανάλογα τα κέφια)........είναι πότε αδύναμες, πότε μάγκισσες που τον άλλον τν έχουν σούζα!

Το θέμα μας δεν είναι να σκίσουμε τη γάτα και να επιβληθούμε.......το θέμα είναι να υπάρχει βοήθεια, αλλά και κατανόηση όταν ο ένας δεν μπορεί να τα κάνει τα πάντα (άντρας ή γυναίκα)

"στρώνουν" λέει τον άντρα..........λοιπόν όπως δε θέλω κι εγώ στρώσιμο έτσι δε θα στρώσω και κανέναν.......κ α τ α ν ό η σ η.............αυτή είναι η μαγική λέξη.....

Όλα τα άλλα μου θυμίζουν θείτσες και καπατσοσύνες ενός άλλου αιώνα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 306
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν το θεωρώ καθόλου αντρική δουλειά. Δεν έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο. Απλά εγώ δεν μπορώ γιατί έχω πρόβλημα με τη μέση μου. Αν μπορούσα, ευχαρίστως θα το έκανα. :rolleyes: Για μένα καμία δουλειά δεν είναι ταμπού. Το θέμα είναι να αισθάνονται κι οι δυο, ότι είναι υποχρεωμένοι να συνεισφέρουν από κοινού στο σπίτι. Να μοιράζονται. Δεν μπορεί εγώ να σκοτώνομαι στην κούραση κι ο άλλος να τα ξύνει.

 

Και για να το κλείσουμε, αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα της τον. Ότι αυτή σκίζεται να τα προλάβει όλα κι ο άλλος με δικαιολογία τη δουλειά, τα ξύνει!

 

Ουτε εγω συμφωνω στο ο ενας σκοτωνετε και ο αλλος την αραζει.

Η τον το εχει χασει λιγο το παιχνιδι και τρεχει μονη της....οπως και το να κατσει ο αντρας της και να μιλησουν για τα σιδερακια του παιδιου δεν ειναι κουρασει,ειναι οτι τα ''ξυνει'' για ολα τα θεματα.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολή σε όλα είναι αυτό που κάνει δυστυχισμένο τον κόσμο τελικά.....η υπερβολή ακόμα και στη συμβίωση.......

Αν δουλεύουν και οι δυο, θα κάνουν δουλειές και οι δυο.... όσο μπορεί και θέλει ο καθένας......και δυο γυναίκες να συγκατοικήσουν, κάποια θα είναι πιο τακτική και κάποια πιο χύμα, οπότε κάποια θα κάνει παραπάνω αν δεν ανέχεται την ακαταστασία........

Το ζευγάρι τώρα..........

αν ο ένας είναι στο σπίτι και περιμένει να έρθει ο άλλος να πλύνει τα ταψιά π.πχ. είναι υπερβολή και είναι και χαζός αυτός που τα πλένει......

Υπάρχουν γυναίκες που απαιτούν από τον άντρα τα πάντα....και τα χαλιά και τις κουρτίνες και όλα......το παίζουν και λίγο αδύναμες (εκεί δεν υπάρχει φεμινισμός...αυτός έρχεται και φεύγει ανάλογα τα κέφια)........είναι πότε αδύναμες, πότε μάγκισσες που τον άλλον τν έχουν σούζα!

Το θέμα μας δεν είναι να σκίσουμε τη γάτα και να επιβληθούμε.......το θέμα είναι να υπάρχει βοήθεια, αλλά και κατανόηση όταν ο ένας δεν μπορεί να τα κάνει τα πάντα (άντρας ή γυναίκα)

"στρώνουν" λέει τον άντρα..........λοιπόν όπως δε θέλω κι εγώ στρώσιμο έτσι δε θα στρώσω και κανέναν.......κ α τ α ν ό η σ η.............αυτή είναι η μαγική λέξη.....

Όλα τα άλλα μου θυμίζουν θείτσες και καπατσοσύνες ενός άλλου αιώνα......

 

Επιτελους υπαρχη και καποιος που καταλαβαινει τι εννοω!!

Οσο για τον αλλο αιωνα που λες...θα διαφωνησω...!!!

Σε αυτον τον αιωνα που ζουμε ειναι η ισοτητα που οπου μας βολευει την χρησιμοποιουμε και οπου οχι...κανουμε το κοκορι!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

απο οικονομικης αποψης δεν γινεται να παρω γυνακα για το σπιτι με τιποτα ....

πχ χτες γυρισα 2:30 σπιτι και εφυγα 4:30 στο ενδιαμεσο να φαμε να απλωσω, να βαλω την μικρη για υπνο και να ελενξω το ενα παιδι στα μαθηματα ....και ναφυγουμε να παμε στον οδοντιατριο 5-6 ,6-7 κολυμβητηριο η μικρη .....6-8 αγγλικα ο μεσαιος και 7 με 9 αγγλικα η μεγαλη.....εγω ειχα αλλη δουλεια με τα της 7 ειχα την μικρη μαζι μου το μονο που εκανε χτε ς μονο να παρει τα δυο μεγαλα στις 9 και να τα παει σπιτι .....και εγω να γυρισω στις 10:30 με μια κουζινα καραβι...τον γιο να μην του εχει κανει επαναληψη που εγραφε σημερα διαγωνισμα ενω το ειχα πει το μεσιμερη .....και αυτος να εχει παει για υπνο ...και τα παιδια μονα τους κατω........................ να βαλω την μικρη για υπνο , να ελενξω τον μεσαιο ....να μαγηρεψω για την επομενη .......να κανω μπανιο στις 12 το βραδυ ....και αυτος καποια στιγμη να μεταξυπνα και να μου λεει οτι να μην κανω φασαρια γιατι τον ξυπνησα .................................εγω φταιω τωρα που δεν τον επνιξα χτες το βραδυ?................σημερα δεν ξερω μπορει και να το κανω[/quote

 

Ax, σα να "βλεπω" εμενα....

26 χρονια μαζι, 19 παντρεμενοι, 1 παιδι 14 ετων....

 

Δουλευω 3 με 7μιση καθε απογευμα και γυριζω σπιτι να πιασω τα διαβασματα του μικρου...Κανω λοιπον Αγγλικα στα παιδια 4 ωρες που ειναι η δουλεια μου και συνεχιζω με αρχαια, βιολογια, μαθηματικα, φυσικη, χημεια κτλ κτλ και κατα της 11 το βραδυ το κεφαλι μου κοντευει να εκραγει και να νοιωθω οτι θα χυθει το μυαλο μου στο πατωμα...

Τα πρωινα, σουπερ μαρκετ, τραπεζες, λογαριασμους, πλυσιμο, σιδερο, μαγειρεμα, σκουπισμα κτλ κτλ...

Ο συζυγος 10 χρονια που μενουμε στην γειτονια αυτη, δε ξερει που ειναι η ΔΕΗ, το Ταχυδρομειο ή το κρεοπωλειο...

Επειδη ειναι αστυνομικος, δουλευει βαρδιες και ετσι δε μπορει να αναλαβει εξ ολοκληρου ουτε τα μπασκετ, Αγγλικα, Γερμανικα, αγωνες, παρτυ κτλ....

Μια δουλευει απογευμα και λειπει, μια δουλευει νυχτα, οποτε πρεπει να κοιμηθει για να βγει η βαρδια, μια ειναι απο νυχτα, οποτε κοιμαται ολη μερα......

Μονο οταν με πιανει πονος σε καποια αρθρωση απο την Ρευμ. Αρθριτιδα και δε μπορω να κουνηθω, τοτε θα ασχοληθει με οσα προλαβαινει και μπορει, και μολις στανιαρω τελος.....

Εχω δοκιμασει να τον λογικεψω, να μιλησουμε, εχω απειλησει, κλαψει....Δε γινεται τιποτα....Και πια το εχω ψιλο-παρει αποφαση οτι ετσι θα ειναι, εγω μια γυναικα καθε 15 για τις χοντρες δουλειες και που και που, μου την "βαραει", κανω κανεναν καυγα, συμμαζευεται για κανα 5αρι μερες και φτου και απο την αρχη...

 

 

Και για να γελασουμε λιγο:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Ο σύζυγος επιστρέφει στο σπίτι του από τη δουλειά και βρίσκει τα τρία του παιδιά στον κήπο, ακόμα με τις πυτζάμες τους, να παίζουν. Τριγύρω τους υπήρχαν άδεια κουτιά από φαγητό διασκορπισμένα σε όλον τον κήπο.

 

Η πόρτα του αυτοκινήτου της γυναίκας του ήταν ανοιχτή, καθώς επίσης και η πόρτα του σπιτιού και πουθενά ίχνος από τον σκύλο.

 

Μπαίνοντας στο σπίτι συνάντησε ακόμα μεγαλύτερη ακαταστασία. Ένα φωτιστικό πεσμένο κάτω και το χαλί τσαλακωμένο και μαζεμένο πάνω στον τοίχο.

 

Στο σαλόνι η τηλεόραση ήταν αναμμένη και έπαιζε πολύ δυνατά σε ένα κανάλι με κινούμενα σχέδια και ο καναπές ήταν καλυμμένος με παιχνίδια και ρούχα.

 

Στην κουζίνα ο νεροχύτης ήταν γεμάτος κατσαρόλες, το πρωινό είχε χυθεί στα μάτια της κουζίνας, η πόρτα του ψυγείου ανοιχτή, τ φαγητό του σκύλου πεταμένο στο πάτωμα, κάτω από τραπέζι ένα σπασμένο ποτήρι κι ένας μικρός σωρός πίσω από την πόρτα.

 

Ανέβηκε αμέσως τη σκάλα παραμερίζοντας τις ντάνες από παιχνίδια και τους σωρούς από ρούχα, αναζητώντας τη γυναίκα του, τώρα πλέον ανήσυχος μήπως της συνέβαινε κάτι, μήπως αρρώστησε, μήπως έπαθε κάτι σοβαρό.

 

Όπως πήγαινε προς την κρεββατοκάμαρα πρόσεξε πώς έβγαινε νερό κάτω από την πόρτα του μπάνιου και μπαίνοντας είδε πετσέτες γεμάτες σαπούνια και ακόμα περισσότερα παιχνίδια στο πάτωμα, χιλιόμετρα από χαρτί υγείας ξετυλιγμένο και πεταμένο σε μια γωνιά και οδοντόκρεμα πάνω στον καθρέφτη και στους τοίχους.

 

Μπήκε τρέχοντας στην κρεββατοκάμαρα και βρήκε τη σύζυγό του χωμένη στο κρεββάτι με τις πυτζάμες, να διαβάζει 'ήρεμα ένα μυθιστόρημα.

 

Εκείνη τον κοίταξε, του χαμογέλασε και τον ρώτησε πώς ήταν η μέρα του..

 

Εκείνος την κοίταξε και αναμαλλιασμένος τη ρώτησε: -Τι συνέβη εδώ πέρα ;

Εκείνη του χαμογέλασε ξανά και του είπε: - Θυμάσαι που κάθε φορά που επιστρέφεις από τη δουλειά με ρωτάς τι σκατά κάνω όλη μέρα ; - Ναι, απάντησε αυτός. - Ε ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤA ΕΚΑΝΑ .

 

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και για να γελασουμε λιγο:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Ο σύζυγος επιστρέφει στο σπίτι του από τη δουλειά και βρίσκει τα τρία του παιδιά στον κήπο, ακόμα με τις πυτζάμες τους, να παίζουν. Τριγύρω τους υπήρχαν άδεια κουτιά από φαγητό διασκορπισμένα σε όλον τον κήπο.

 

Η πόρτα του αυτοκινήτου της γυναίκας του ήταν ανοιχτή, καθώς επίσης και η πόρτα του σπιτιού και πουθενά ίχνος από τον σκύλο.

 

Μπαίνοντας στο σπίτι συνάντησε ακόμα μεγαλύτερη ακαταστασία. Ένα φωτιστικό πεσμένο κάτω και το χαλί τσαλακωμένο και μαζεμένο πάνω στον τοίχο.

 

Στο σαλόνι η τηλεόραση ήταν αναμμένη και έπαιζε πολύ δυνατά σε ένα κανάλι με κινούμενα σχέδια και ο καναπές ήταν καλυμμένος με παιχνίδια και ρούχα.

 

Στην κουζίνα ο νεροχύτης ήταν γεμάτος κατσαρόλες, το πρωινό είχε χυθεί στα μάτια της κουζίνας, η πόρτα του ψυγείου ανοιχτή, τ φαγητό του σκύλου πεταμένο στο πάτωμα, κάτω από τραπέζι ένα σπασμένο ποτήρι κι ένας μικρός σωρός πίσω από την πόρτα.

 

Ανέβηκε αμέσως τη σκάλα παραμερίζοντας τις ντάνες από παιχνίδια και τους σωρούς από ρούχα, αναζητώντας τη γυναίκα του, τώρα πλέον ανήσυχος μήπως της συνέβαινε κάτι, μήπως αρρώστησε, μήπως έπαθε κάτι σοβαρό.

 

Όπως πήγαινε προς την κρεββατοκάμαρα πρόσεξε πώς έβγαινε νερό κάτω από την πόρτα του μπάνιου και μπαίνοντας είδε πετσέτες γεμάτες σαπούνια και ακόμα περισσότερα παιχνίδια στο πάτωμα, χιλιόμετρα από χαρτί υγείας ξετυλιγμένο και πεταμένο σε μια γωνιά και οδοντόκρεμα πάνω στον καθρέφτη και στους τοίχους.

 

Μπήκε τρέχοντας στην κρεββατοκάμαρα και βρήκε τη σύζυγό του χωμένη στο κρεββάτι με τις πυτζάμες, να διαβάζει 'ήρεμα ένα μυθιστόρημα.

 

Εκείνη τον κοίταξε, του χαμογέλασε και τον ρώτησε πώς ήταν η μέρα του..

 

Εκείνος την κοίταξε και αναμαλλιασμένος τη ρώτησε: -Τι συνέβη εδώ πέρα ;

Εκείνη του χαμογέλασε ξανά και του είπε: - Θυμάσαι που κάθε φορά που επιστρέφεις από τη δουλειά με ρωτάς τι σκατά κάνω όλη μέρα ;- Ναι, απάντησε αυτός. - Ε ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤA ΕΚΑΝΑ .

 

 

Τελειο!!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφόσον λοιπον έχω αναλάβει εξ' ολοκλήρου το μαγείρεμα, εκείνος μπορεί να μου ετοιμάζει σάντουιτς για να πάρω στη δουλειά ή να μου φτιάξει μια σαλατούλα για βραδυνό. Εγώ κάνω το σίδερο, άρα μπορεί να απλώσει τη μπουγάδα ή να τη μαζέψει. Θα του πέσει η μύτη αν το κάνει; Κι αν δεν έχω προλάβει να σιδερώσω και θέλει πουκάμισο, παίρνει και το σιδερώνει μονος του. Και ηλεκτρική βάζει και καθαρίζει και τις αμμολεκάνες των γάτων σε καθημερινή βάση τώρα με την εγκυμοσύνη. Οπότε αφού δεν τον πειράζει, μπορώ να ευελπιστώ ότι θα αλλάζει και το μωρό. :-P Εξωτερικές δουλειές εννοείται πως κάνει και φυσικά όλες τις βαριές. Μπορώ εγώ να σηκώσω το χαλί; Θα μου βγει η μέση! Και στο σούπερ μάρκετ πάει μόνος του και κάνει μια χαρά ψώνια με τη λίστα που του ετοιμάζω. Και αλλάζει και χαρτί στην τουαλέτα, αλλά κρεμοσάπουνο ξεχνάει να βάλει. :lol:

Στο μαγείρεμα 1-0 εγώ, μου μαγειρεύει όποτε τον βλέπω διατεθιμένο να καθαρίσει σωστά και δεν είναι κουρασμένος βλέπε Κυριακές! (και μαγειρεύει και απίστευτα συνήθως ειδικά ψητά και καθημερινά!)

Στο σίδερο νικάς εσύ, εμένα ξέρει να σιδερώνει με πρέσσα και δεν έχουμε και δεν έχω σκοπό να αλλάξω γκαρνταρόμπα :lol:

Γάτες δεν έχουμε αλλά από πάντα πήγαινε και τάιζε/τσέκαρε τα σκυλιά μου σε ανοιχτή έκταση. Τώρα με την εγγυμοσύνη ξέρω πως ό,τι χρειαστούν θα είναι εκείνος εκεί, αν όχι ο πατέρας μου.

Το μωρό θα το αλλάζει, ξεκαθαρισμένα πράγματα εξαρχής, ό,τι κάνω εγώ κάνει και αυτός, δε γεννήθηκα ξέροντας τα, πατέρας του είναι και οφείλει να μάθει μαζί μου. Αν κατεβάσει και γάλα ακόμα καλυτερα αλλά δεν το βλέπω :lol:

Χαλιά, μεταφορές, σηκώματα από πάντα εκείνος!

Σουπερμαρκετ τα κάνει πλέον μόνο εκείνος, προ κύησης πήγαινα κάθε μέρα σουπερμαρκετ για να μη σηκώνω πολλά, μόνο απορρυπαντικά έπαιρνε εκείνος, νόμιζα ότι θα μπερδυετεί με τη λίστα :shock: Τώρα έμαθε και αυτό και το κάνει καλύτερα από μένα!;)

Χαρτί αλλάζει πάντα στην τουαλέτα, και τη δική του και τη δική μου!

Κρεμοσάπουνο επίσης και μάλιστα τα δύο τελευταία χωρίς να τα ζητήσω, ως εκ θαύματος τα βλέπει! (σ'αυτό έχει μια δυσκολία)

 

Οσα λες και δεν τα αναφέρω τα κάνει, και σάντουιτς θα μου κάνει και ταψιά θα πλύνει (αν τον αφήσω γιατί συχνά λερώνει και τα υπόλοιπα που είναι δίπλα καθαρά :) )

Και πιάτα δεν το συζητώ, τις πρώτες φορές είχαμε άπειρους τσακωμούς γιατί κάποια δεν ήταν καλά πλυμμένα, πλέον μια χαρούλα τα πλένει,

κι αν δω κανένα όχι τόσο μια χαρούλα το ξαναπλένω.

 

Μετά από όλα αυτά έχω μάθει να μη λέω "μη κάνεις αυτό δεν το κάνεις όπως θέλω"

Προσπαθώ να βάλω την τελειομανία μου στην άκρη, μέχρι να μάθει/δεί πως τα θέλω το βουλώνω ή τουλάχιστο προσπαθώ! Αν μιλήσω μουλαρώνει, νιώθει άσχημα ότι όλο υποδείξεις του κάνω και φέρνω αντίθετο αποτέλεσμα.

Με ήρεμο τρόπο και υπομονή όλα μαθαίνονται. Οταν θέλει να κάνει βλέπει και μαθαίνει το πως.

Κάποια πήραν μια στιγμή κάποια 2 χρόνια μετά επιμένει να τα ξεχνά. Κανείς δεν έπαθε τίποτε από 2 βρώμικα πιάτα πού και πού, από αδιάφορο σύζηγο για μια ζωή πολλά παθαίνεις όμως ;)

 

Με αφορμμή το μήνυμα σου σκέφτηκα και πόσα άλλα κάνει εκτός από όσα λέμε εδώ και νιώθω πλήρης, είναι πολύ όμορφο να είναι 2, σε όλα. Δεν φοβάσαι τίποτε, όποιος είναι στα απλά είναι και στα δύσκολα. Είναι όλα δια 2. Για να δούμε οι φόροι :lol:

Α και να πω ένα που δεν κάνω καλά εγώ και το κάνει μόνιμα εκείνος, στρώσιμο κρεβατιού :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Και οπως ειπα και στην ''τον'' καποια πραγματα πρεπει να τα περναμε απο την αρχη....αρα συμφωνω με αυτο...οχι ομως με το ειδος των δουλειων:rolleyes:!!!!

ειναι πολύ σημαντικο για μένα να πάει με είδος δουλειάς, πχ σκουπίδια, νερό πόσιμο, απορρυπαντικά είναι ασήκωτα. Ξεκαθαρίζοντας ότι είναι δική του δουλειά (χωρίς δικαιολογίες ότι έχει πρόβλημα με τη μέση του αλλά και χωρίς υπερβολές να αφήνουμε να κορακιάσουμε και να κουβαλάει 50 κιλά νερό μαζί) είναι μια καλή αρχή. Εμείς έτσι αρχίσαμε, τα θεωρούσα υπεραρκετά.

Τώρα η λίστα όλο και μακραίνει, αλλιώς έπρεπε να μεταμορφωθώ σε σουπεργκερλ και δεν θέλω να υποκριθώ ότι μπορώ. Εμένα θα βλάψω.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε κορίτσια… και από ότι βλέπω είναι η πλειοψηφία έτσι!! Ο δικός μου πάντως δεν κάνει τίποτα… πλύσιμο, σιδέρωμα, άπλωμα… πλάκα κάνετε έτσι? Ούτε μία στο εκατομμύριο… Αν πεινάει και του πω ‘’Βάλε μωρό μου να φας… στο φούρνο είναι το ταψί’’ τρώει μέσα από το ταψί :evil: …. Μπορώ να συνεχίσω να γράφω σελίδες ολόκληρες… το πιάσατε το νόημα ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπερβάλλεις. Σε ένα φορουμ που απαγορεύεται να πει κάποια πως θέλει να κάνει έκτρωση επειδή "κάποιες παιδεύονται", που απαγορεύεται να μοιραστείς τη χαρά σου επειδή "ξόδεψες πολλά λεφτά και είναι προκλητικό να το λες σε μας που πεινάμε", που αν δε έχεις κάνει υπηρέτρια τον άντρα σου δεν είσαι της μόδας.... σε αυτό το φόρουμ λοιπόν δε μπορείς να συμβουλέψεις κάποιον να κοιτάξει την ορθογραφία του επειδή θα... προσβληθεί? Δεν είναι πολυτέλεια η ορθογραφία. Στην υποχρεωτική εκπαίδευση είναι. Και -συνήθως- το μαθαίνεις πριν μάθεις να χρησιμοποιείς το διαδίκτυο.

 

Τέλος πάντων παρένθεση ήταν με αγνές προθέσεις.

 

Σαν εκπαιδευτικός και με κάθε καλή διάθεση θέλω να σου πω ότι η ορθογραφία δεν έχει να κάνει ούτε με τη μόρφωση ούτε με την παιδεία, αλλά είναι έμφυτη, ταλέντο αν το θες. Αυτοί που δεν είναι ορθογράφοι από φυσικού τους, έχουν κάποια μορφή δυσλεξίας, είτε ελαφριάς είτε βαριάς μορφής. Γι'αυτό μην κρίνεις κανέναν, η ορθογραφία δεν είναι κατόρθωμα, είναι σαν να γεννήθηκες κοντός ή ψηλός!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου οταν θα σχολασει απο τη δουλεια θα ερθει στο σπιτι και θα μεινει σπιτι θα παιξει με τα παιδια. θα κανει μερεμετια στο σπιτι σε οτι χρειαζεται το βραδυ θα κατσουμε μαζι θα πιουμε το κρασακι μας θα μιλησουμε (οταν κοιμηθουνε τα παιδια) δεν θα παει για καφε για ποτο μονο αν θα δει μπαλα μια φορα το μηνα και αν θα παει.

ειμαστε οικογενεια παντα ειμασταν εγω ειπα και πιο πανω οτι τον σωστο αντρα-συζυγο δεν τον κανουνε οι δουλειες του σπιτιου.

 

 

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟ.... δεν ειναι απαραιτητο να κανει δουλειες ο αντρας οποιες κ αν ειναι αυτες....κ να πρεπει να παρει τα παιδια απο το σχολειο κ.λ.π για να ειναι καλος αντρας-συζυγος... εγώ δεν δουλευω αλλα αν καμια φορα μου τυχουν πολλα μαζεμενα επειδη ο γιος μου ειναι 10 μηνων...λεω απο μονη μου του αντρα μου αν μπορει να με βοηθησει κ ερχεται αμεσως οταν ειναι σπιτι φυσικα......μπορει να χρειαζεται καθε φορα να του το λεω για το ιδιο πραγμα ακριβως αλλα δεν με ενοχλει...και να πω την αληθεια εχω ζητησει κ απο μονη μου να δουλεψω κ ας εχω μετα χιλια δυο να κανω...στη θεση σου βεβαια δεν ξερω τι θα εκανα 3 παιδια εχεις αλλωστε...αλλα ξερεις κατι ; ειναι στον ανθρωπο...αν ηταν ετσι παντα..αν τα δεχτηκες εξ αρχης μην περιμενεις να αλλαξει..ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ με τις δουλειες...καλυτερα να το δεχτεις...οσο για το σωστος συζυγος - πατερας - αντρας καλα που το προβλημα σου ειναι μονο αυτο...οτι δεν κανει τιποτα...πιστεψε με υπαρχουν αντρες...χμ...που κανουν χειροτερα...επισης συγνωμη γι'αυτο που θα πω αλλα και το ερωτικο εφοσον ξερεις οτι βοηθαει κοιτα να τα βρειτε καλυτερα και εκει...αντρας ειναι..ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω και συγνωμη αν σε κουρασα...:!::!::!:

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παντως με ενοχλει οταν πρπει να ζητησω εγω κατι για να γινει. οταν εχω πει οτι θελω βοηθεια και αυτη ειναι εφικτη να την εχω απο αποψη χρονου τοτε με ενοχλει ΦΟΒΕΡΑ να πρεπει να το πω εγω. με φθειρει πολυ ψυχολογικα....δηλαδη τι ειναι μωρα που πρεπει σθ=υνεχεια να τους λες τι να κανουν???

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με ενοχλει οταν πρπει να ζητησω εγω κατι για να γινει. οταν εχω πει οτι θελω βοηθεια και αυτη ειναι εφικτη να την εχω απο αποψη χρονου τοτε με ενοχλει ΦΟΒΕΡΑ να πρεπει να το πω εγω. με φθειρει πολυ ψυχολογικα....δηλαδη τι ειναι μωρα που πρεπει σθ=υνεχεια να τους λες τι να κανουν???

 

 

Εμενα οχι ΔΕΝ με ενοχλεί καθόλου....γιατι να θυμωσω να νευριασω η να στεναχωρηθώ οταν υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα πραγματα....εχει και το καλο ο δικος μου οτι ακομα κ αν τυχει και δεν κανω κατι ΠΟΤΕ δεν θα μου πει τιποτα ισα ισα θα μου πει αστα....αλλωστε κανεις δεν ειναι τελειος και δεν πρεπει να ξεχναμε οτι αυτους που παντρευτηκαμε εμεις τους διαλεξαμε...γιατι να σκαμε για τετοια θεματα...οπως ειπα και πιο πανω υπαρχου αλλοι αντρες που κανουν πολυ χειροτερα απο το να αδιαφορουν για το σπιτι κ.λ.π :wink:

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Meli.k η ζωή σου δεν μπορεί να συγκριθεί καν με τη ζωή της τον. Μιας γυναικας εργαζόμενης με 3 παιδιά, μεγαλύτερα απο το δικό σου, με πολύ μεγαλύτερες απαιτησεις από ενα 10μηνο βρέφος.

 

Έλεος και εγώ έχω παιδί 11 μηνών και εργάζομαι 8ωρο. Με ένα μόνο παιδί είναι πις οφ κέικ Αν δεν εργαζόμουν κιόλας τότε θα είχα αρχίσει και τα αθλητικά μου και πάλι. Αν υπήρχε ο άνθρωπος που θα μου κάλυπτε τις προσωπικές και οικογενειακές δαπάνες, οχι απλά δεν θα παραπονιόμουν, θεό θα τον είχα και ας έμπενε σπίτι μόνο για να κάνουμε έρωτα. Γιατί μόνο για αυτό θα είχα απαίτηση πλέον.

 

με 3 παιδιά όμως, ακόμα και αν δεν εργαζόμουν, από τον άντρα μου θ περίμενα χείρα βοηθείας-τουλάχιστον να καλύψει καποια δρομολόγια, ν ασχοληθεί λίγο με το διάβασμα κλπ

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή τον. Μακάρι να είχα κάποια συμβουλή να σου δώσω για να φτιάξει λίγο έστω η κατασταση με τον άντρα σου. Δεν έχω όμως και έτσι το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου ευχηθώ κάποια μέρα τα πράγματα να γίνουν πιο όμορφα και φωτεινά για σένα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω οσο ειχα την αδεια μητροτητας (ακομη και με τα δυο παιδια) ποτε δε ζητησα κατι απο τον αντρα μου...τωρα ομως που παιζουμε επι ισοις οροις (αφου εργαζομαστε και οι δυο 8ωρο), απλα το απαιτω!

 

η αληθεια ειναι οτι οταν ξεκινησα παλι δουλεια δεν ειχε πολυσυνειδητοποιησει οτι πρεπει να βοηθαει, αλλα μια μερα που εγω ετρεχα σα βεγγος & εκεινος χαλαρος κανονιζε βολτιτσες, τον επιασα και του εξηγησα οτι ειμαι κι εγω ανθρωπος & δε μπορω να κλεινω ραντεβου ποτε θα ειναι σπιτι για να κανω...μπανιο!! και να συμπληρωσω οτι δεν ειμαι απο τις γυναικες που ξυπνανε τον αντρα τους το βραδυ να ταισει το μωρο, ενω δεν εργαζονται και ο αλλος θα ξυπνησει το πρωι να παει δουλεια. αλλα ολα εχουν τα ορια τους.

ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΑΝΤΩΝΑΚΗΗ!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε κορίτσια… και από ότι βλέπω είναι η πλειοψηφία έτσι!! Ο δικός μου πάντως δεν κάνει τίποτα… πλύσιμο, σιδέρωμα, άπλωμα… πλάκα κάνετε έτσι? Ούτε μία στο εκατομμύριο… Αν πεινάει και του πω ʽʼΒάλε μωρό μου να φας… στο φούρνο είναι το ταψίʼʼ τρώει μέσα από το ταψί :evil: …. Μπορώ να συνεχίσω να γράφω σελίδες ολόκληρες… το πιάσατε το νόημα ;)

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

εμενα παντως με ενοχλει οταν πρπει να ζητησω εγω κατι για να γινει. οταν εχω πει οτι θελω βοηθεια και αυτη ειναι εφικτη να την εχω απο αποψη χρονου τοτε με ενοχλει ΦΟΒΕΡΑ να πρεπει να το πω εγω. με φθειρει πολυ ψυχολογικα....δηλαδη τι ειναι μωρα που πρεπει σθ=υνεχεια να τους λες τι να κανουν???

 

Εμένα καθόλου δε μ' ενοχλεί. Ε δεν μπορούν να προβλέπουν και το τι θέλουμε να κάνουν. Εγώ του το ζητάω πάντα με καλό τρόπο "αγάπη, μπορείς να κάνεις σε παρακαλώ αυτό;" και ποτέ δε λέει όχι, ή το πολύ πολύ να πει, "θα το κάνω σε λίγο" Ε κι αν δεν το κάνει με τη μία και πρέπει να το ξαναπώ, δε χαλιέμαι, άνθρωποι είμαστε, μπορεί και να βαριόμαστε εκείνη την ώρα. Ας το κάνει και λίγο αργότερα, φτάνει να γίνει η δουλειά. Δεν είμαστε ρομπότ!

 

εγω οσο ειχα την αδεια μητροτητας (ακομη και με τα δυο παιδια) ποτε δε ζητησα κατι απο τον αντρα μου...τωρα ομως που παιζουμε επι ισοις οροις (αφου εργαζομαστε και οι δυο 8ωρο), απλα το απαιτω!

 

η αληθεια ειναι οτι οταν ξεκινησα παλι δουλεια δεν ειχε πολυσυνειδητοποιησει οτι πρεπει να βοηθαει, αλλα μια μερα που εγω ετρεχα σα βεγγος & εκεινος χαλαρος κανονιζε βολτιτσες, τον επιασα και του εξηγησα οτι ειμαι κι εγω ανθρωπος & δε μπορω να κλεινω ραντεβου ποτε θα ειναι σπιτι για να κανω...μπανιο!! και να συμπληρωσω οτι δεν ειμαι απο τις γυναικες που ξυπνανε τον αντρα τους το βραδυ να ταισει το μωρο, ενω δεν εργαζονται και ο αλλος θα ξυπνησει το πρωι να παει δουλεια. αλλα ολα εχουν τα ορια τους.

ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ ΑΝΤΩΝΑΚΗΗ!!

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Καλά, το πόσο γελάω μ' αυτο το θέμα τελικά, δε λέγεται. Πάντως η dimmi την έχει σκίσει τη γάτα κανονικά! Αφού στρώνει και το κρεβάτι! :mrgreen: Πάντως για να μην παρεξηγηθώ, εγώ δεν έγραψα ότι το σίδερο το κάνει ο δικός μου, εγώ σιδερώνω πάντα. Απλά αν τύχει να μην έχει σιδερωμένο πουκάμισο, ε δεν θα μου την πει. Θα πιάσει να σιδερώσει ένα να φορέσει. Αν και αυτό γίνεται σπάνια, είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι ο άλλος μπορεί και θα το κάνει. Χεράκια έχουνε, δεν είναι κουλοί.

Link to comment
Share on other sites

το εχεται νιωση εσεις ποτε ....να ειναι να στεκεται διπλα σου και πρεπει να του πεις πχ τοπαιδι πρεπεινα παει εκει .....και να μην θελετε να ανοιξετε το στομα σα ς καθολου να το αναφερεται και να το κάνετε μονη σας μια και όλα μόνη μου τα κάνω .....
Μμμμ, πολλές φορές
πχ χτες γυρισα 2:30 σπιτι και εφυγα 4:30 στο ενδιαμεσο να φαμε να απλωσω, να βαλω την μικρη για υπνο και να ελενξω το ενα παιδι στα μαθηματα ....και ναφυγουμε να παμε στον οδοντιατριο 5-6 ,6-7 κολυμβητηριο η μικρη .....6-8 αγγλικα ο μεσαιος και 7 με 9 αγγλικα η μεγαλη.....εγω ειχα αλλη δουλεια με τα της 7 ειχα την μικρη μαζι μου το μονο που εκανε χτε ς μονο να παρει τα δυο μεγαλα στις 9 και να τα παει σπιτι .....και εγω να γυρισω στις 10:30 με μια κουζινα καραβι...τον γιο να μην του εχει κανει επαναληψη που εγραφε σημερα διαγωνισμα ενω το ειχα πει το μεσιμερη .....και αυτος να εχει παει για υπνο ...και τα παιδια μονα τους κατω........................

Ωχ, σε λίγα χρόνια μάλλον έτσι θα είμαι. Τον σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω αναλάβει κι εγώ σχεδόν αποκλειστικά τα παιδιά, δουλεύω τις ίδιες ώρες μ΄εσένα και ο άντρας μου λείπει τις ίδιες ώρες με τον δικό σου, μπορεί και περισσότερες. Αυτός είναι ο λόγος που δεν τους ξεκίνησα φέτος δραστηριότητες, γιατί θα έπρεπε να πηγαίνω παντού και με τους τρεις. Το αναβάλλω συνέχεια.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, το μόνο που θ' αλλάξει είναι ότι τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα πηγαινοέρχονται μόνα τους.

Λύση φυσικά δεν έχω, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πάρ΄το αλλιώς, γιατί τελικά εσύ χαλιέσαι. Δες το σαν μια θυσία που κάνεις για τα παιδιά σου και μη νιώθεις ότι είσαι το κορόιδο της οικογένειας, αλλά ο ήρωας της οικογένειας.

Ο Ζουζούνος και η Ζουζούνα κάνουν ζουζουνιές με μια καρδούλα δίπλα, για να συνδέσει θετικά τις μέρες που κάνει δουλειές με το σεξ. Τις μέρες εκείνες θα τον περιμένεις με σέξι νυχτικάκι και κεριά!

:lol::lol::lol: Νυχτικάκι και κεριά;;; πιο πιθανό είναι να περάσει το τραμ μέσα από την κρεβατοκάμαρα. Έχω αποσυνδέσει τελείως το σεξ από τους καθημερινούς μικροκαυγάδες, διαφορετικά είναι σίγουρος τρόπος να μην το κάνεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν οι εκφράσεις "τον έστρωσα", "τον έφερα εκεί που ήθελα", "έχω σκίσει τη γάτα". Υποτιμούν τον σύντροφό σας, δεν το καταλαβαίνετε?

Έχει καταντήσει το θέμα διαγωνισμός με τίτλο Ο Δικός Σας Σύζυγος Πόσες Δουλειές Έκανε Σήμερα; Νομίζω πως η κοπέλα που άνοιξε το θέμα έχει βαθύτερα θέματα με τον άντρα της και γι'αυτό μας έγραψε, για να πάρει κάποια ιδέα ίσως που θα τη βοηθήσει στη ζωή της. Είναι τόσο διασκεδαστικό αυτό?

 

Αγαπητή τον, είσαι σε δύσκολη φάση.. όχι τόσο από την άποψη της κούρασης (έτσι κι αλλιώς μια ζωή η κούρασή μας είναι πολύυυυυυ μεγάλη) αλλά όσο στη σχέση σου και στην διάθεσή σου. Από αυτά που έχεις γράψει εγώ καταλαβαίνω πως με τα χρόνια έχει παγιωθεί πως ο άντρας σου πρέπει να έχει αυτή τη συμπεριφορά (να έχει δουλειά όλη την ώρα δλδ) κι εσύ να τρέχεις να ανταπεξέλθεις σε όλα τα υπόλοιπα που δεν είναι "ΔΟΥΛΕΙΕΣ" όπως το σπίτι, τα παιδιά, το s/m, να πληρωθεί η ΔΕΗ, να καθαριστεί το τζάκι και χίλια δυο. Μετά από τόσα χρόνια φίλη μου, δύσκολα "θα στρώσει". Ίσως μετά από κάποιο γερό ταρακούνημα, πράγμα που δεν στο συμβουλεύω.

Αν αγαπάς τον άντρα σου, περνάς καλά μαζί του και δεν θες να διαλύσεις το σπίτι σου τότε δυο πράγματα θα μπορούσες να κάνεις

 

i. συζήτηση μαζί του ξανά και ξανά και ξανά έως ότου εμπεδώσει πως δεν είσαι ο Βέγγος με φουστάνια και

ii. αν το εμπεδώσει αλλά δεν είναι διατεθειμένος να βοηθήσει τουλάχιστον ας σου παρέχει άλλου είδους βοήθεια, μια οικιακή βοηθό για παράδειγμα. Αν σου πει "μα δεν βγαίνουμε αγάπη μου οικονομικά" τότε απάντησέ του κι εσύ "αν δεν βγαίνουμε αγάπη μου τότε στρώσε τον πισινό σου κάτω και βοήθα".

 

Είναι απλά τα πράγματα. Επίσης κατάλαβα πως οι προσωπικές σας στιγμές είναι σπάνιες. Λογικό είναι, με την κούραση που έχεις και τα μαζεμένα νεύρα το τελευταίο που θες είναι αγκαλίτσες και φιλάκια. Σκέψου όμως πως δεν θα υπήρχε αυτή η κούραση και η ένταση αν σε βοηθούσε ο ίδιος ή είχες κάποια βοηθό,και τότε θα είχες μια χαρά διάθεση;)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οχι ΔΕΝ με ενοχλεί καθόλου....γιατι να θυμωσω να νευριασω η να στεναχωρηθώ οταν υπαρχουν πολυ πιο σοβαρα πραγματα....εχει και το καλο ο δικος μου οτι ακομα κ αν τυχει και δεν κανω κατι ΠΟΤΕ δεν θα μου πει τιποτα ισα ισα θα μου πει αστα....αλλωστε κανεις δεν ειναι τελειος και δεν πρεπει να ξεχναμε οτι αυτους που παντρευτηκαμε εμεις τους διαλεξαμε...γιατι να σκαμε για τετοια θεματα...οπως ειπα και πιο πανω υπαρχου αλλοι αντρες που κανουν πολυ χειροτερα απο το να αδιαφορουν για το σπιτι κ.λ.π :wink:

δεν εχεις καθολου αδικο αλλα αυτο εγω δεν μπορω να το σκεφτω οταν εχω ΝΕΥΡΑ!!!:mrgreen:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Meli.k η ζωή σου δεν μπορεί να συγκριθεί καν με τη ζωή της τον. Μιας γυναικας εργαζόμενης με 3 παιδιά, μεγαλύτερα απο το δικό σου, με πολύ μεγαλύτερες απαιτησεις από ενα 10μηνο βρέφος.

 

Έλεος και εγώ έχω παιδί 11 μηνών και εργάζομαι 8ωρο. Με ένα μόνο παιδί είναι πις οφ κέικ Αν δεν εργαζόμουν κιόλας τότε θα είχα αρχίσει και τα αθλητικά μου και πάλι. Αν υπήρχε ο άνθρωπος που θα μου κάλυπτε τις προσωπικές και οικογενειακές δαπάνες, οχι απλά δεν θα παραπονιόμουν, θεό θα τον είχα και ας έμπενε σπίτι μόνο για να κάνουμε έρωτα. Γιατί μόνο για αυτό θα είχα απαίτηση πλέον.

 

με 3 παιδιά όμως, ακόμα και αν δεν εργαζόμουν, από τον άντρα μου θ περίμενα χείρα βοηθείας-τουλάχιστον να καλύψει καποια δρομολόγια, ν ασχοληθεί λίγο με το διάβασμα κλπ

 

ΔΕΝ προσπαθησα σε καμια περιπτωση να συγκρινω την δικη μ ζωη με της τον! αλλωστε ειπα πιο πανω οτι δεν ξερω τι θα εκανα στη θεση της επειδη εκεινη εχει 3 παιδια..αυτο που ειπα στην τον ηταν πως πολυ δυσκολα θα αλλαξει κ τον αντρα μ τον ανεφερα για να πω το πως ειναι ο δικος μ ολες ειπαν για τους αντρες τους...επισης ειπα οτι η συμπεριφορα του αντρα της τον εχει να κανει με τον ανθρωπο ! ΔΕΝ το εχει με τις δουλειες μετα απο 20 χρονια οπως ειπε κ μια αλλη κοπελα χρειαζεται κατι σοβαρο να τον ταρακουνησει..κ η πεθερα μου με 4 παιδια κ δουλευε κ εκανε τα παντα μονη της οχι οτι το θεωρω σωστο αλλα απο την στιγμη που δεν αλλαζε η κατασταση σταματησε να στεναχωριεται..κ οταν λεω η πεθερα μου ειναι νεα γυναικα κ ολα αυτα απο 15χρ τα περνουσε..τι να εκανε να χωριζε η να περιμενε κανενα θαυμα?

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

καλη μου τον

ειμαι κι εγω μια εργαζομενη μαμα 3 παιδιων

κι εμενα ο αντρας μου στην αρχη δεν εκανε απολυτως τιποτε και τωρα αφου φτασαμε καποτε στα ορια μας και μετα απο πολλη προσπαθεια κανει καποια πραγματα -πολυ λιγα ομως σε σχεση με ολα αυτα που πρεπει να γινουν...πιο πολυ το συμβολικο του πραγματος με ικανοποιει,οτι να..καπου συμμετεχει.Το ζυγισα και ειδα οτι δεν ειναι αυτο λογος διαζυγιου εφοσον υπαρχει αγαπη..αλλωστε και στο διαζυγιο παλι μονη σου δε θα τα κανεις ολα?

την κουραση δεν τη γλιτωνουμε!μπορουμε ομως να γλιτωσουμε την εξαντληση αλλα και το να γινουμε αντιπαθητικες,κακιασμενες γκρινιαρες.

μαγικη συνταγη δεν υπαρχει αλλα μπορω να δωσω τρεις δοκιμασμενες συμβουλες

α.ξεπερναμε την τελειομανια στις δουλειες!εξηγουμε στο συζυγο οτι ενα ατομο εργαζομενο με 3 παιδια,καλη μανα(γιατι ξερω πολλες που δεν ειναι καλες μανες για χαρη του νοικοκυριου) και χωρις καμια βοηθεια

απο πουθενα δε μπορει εκ των πραγματων να τα εχει ολα τελεια!!φροντιζουμε βεβαια να κραταμε ενα μετρο και να μην καταληξουμε ουτε στη βρωμα και δυσωδια ουτε στο ντιλιβερυ...;)

 

β.εξορθολογισε-που λενε και οι φιλοι μας τα ζωα- τις δραστηριοτητες των παιδιων.Δε χρειαζεται ενα παιδι να κανει τα παντα ,ασε που συνηθως ετσι δεν του μενει και καθολου χρονος για παιχνιδι.δεν ειναι δυνατον τρια παιδια να κανουν διαφορετικα σπορ, διαφορετικα χομπυ,αγγλικα διαφορετικες ωρες..εκ των πραγματων θα μουρλαθεις!για τα αγγλικα σκεψου τη λυση του ιδιαιτερου ,οι τιμες εχουν πεσει και μπορεις να βρεις καλους δασκαλους με 10-15 ευρω την ωρα και στο σπιτι δε χρειαζονται φυσικα τοσες ωρες οσες στο φροντιστηριο που ειναι 15 παιδια στην ταξη!με τρια παιδια θα σου κανουν και καλυτερη τιμη!τα σπορ ας τα αναλαβει ο μπαμπας ή η γιαγια!και ποσο χρονων ειναι τα παιδια και πρεπει να τα ελεγχεις καθε μερα σε ολα τα μαθηματα?κατι τετοιο ειναι απαραιτητο μονο στις πρωτες ταξεις του δημοτικου... για να γινουν υπευθυνα απλα βοηθα οπου εχουν κενα και παρακολουθα την προοδο τους διακριτικοτερα.

 

γ.οσες δουλειες κι αν εχεις,οσο κι αν βαριεσαι, ο,τι διαθεση κι αν εχεις...μην ξεχνας να κανεις κατι ευχαριστο και για σενα και μην παραμελεις ουτε την ψυχη σου ,ουτε την εμφανιση σου...

 

ελπιζω να βοηθησα

σου ευχομαι τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Ο σύζυγος επιστρέφει στο σπίτι του από τη δουλειά και βρίσκει τα τρία του παιδιά στον κήπο, ακόμα με τις πυτζάμες τους, να παίζουν. Τριγύρω τους υπήρχαν άδεια κουτιά από φαγητό διασκορπισμένα σε όλον τον κήπο.

 

Η πόρτα του αυτοκινήτου της γυναίκας του ήταν ανοιχτή, καθώς επίσης και η πόρτα του σπιτιού και πουθενά ίχνος από τον σκύλο.

 

Μπαίνοντας στο σπίτι συνάντησε ακόμα μεγαλύτερη ακαταστασία. Ένα φωτιστικό πεσμένο κάτω και το χαλί τσαλακωμένο και μαζεμένο πάνω στον τοίχο.

 

Στο σαλόνι η τηλεόραση ήταν αναμμένη και έπαιζε πολύ δυνατά σε ένα κανάλι με κινούμενα σχέδια και ο καναπές ήταν καλυμμένος με παιχνίδια και ρούχα.

 

Στην κουζίνα ο νεροχύτης ήταν γεμάτος κατσαρόλες, το πρωινό είχε χυθεί στα μάτια της κουζίνας, η πόρτα του ψυγείου ανοιχτή, τ φαγητό του σκύλου πεταμένο στο πάτωμα, κάτω από τραπέζι ένα σπασμένο ποτήρι κι ένας μικρός σωρός πίσω από την πόρτα.

 

Ανέβηκε αμέσως τη σκάλα παραμερίζοντας τις ντάνες από παιχνίδια και τους σωρούς από ρούχα, αναζητώντας τη γυναίκα του, τώρα πλέον ανήσυχος μήπως της συνέβαινε κάτι, μήπως αρρώστησε, μήπως έπαθε κάτι σοβαρό.

 

Όπως πήγαινε προς την κρεββατοκάμαρα πρόσεξε πώς έβγαινε νερό κάτω από την πόρτα του μπάνιου και μπαίνοντας είδε πετσέτες γεμάτες σαπούνια και ακόμα περισσότερα παιχνίδια στο πάτωμα, χιλιόμετρα από χαρτί υγείας ξετυλιγμένο και πεταμένο σε μια γωνιά και οδοντόκρεμα πάνω στον καθρέφτη και στους τοίχους.

 

Μπήκε τρέχοντας στην κρεββατοκάμαρα και βρήκε τη σύζυγό του χωμένη στο κρεββάτι με τις πυτζάμες, να διαβάζει 'ήρεμα ένα μυθιστόρημα.

 

Εκείνη τον κοίταξε, του χαμογέλασε και τον ρώτησε πώς ήταν η μέρα του..

 

Εκείνος την κοίταξε και αναμαλλιασμένος τη ρώτησε: -Τι συνέβη εδώ πέρα ;

Εκείνη του χαμογέλασε ξανά και του είπε: - Θυμάσαι που κάθε φορά που επιστρέφεις από τη δουλειά με ρωτάς τι σκατά κάνω όλη μέρα ;- Ναι, απάντησε αυτός. - Ε ΛΟΙΠΟΝ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤA ΕΚΑΝΑ .

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

μου εφτιαξες την μερα σημερα .................................

αν σου πω οτι εχω σκεφτει να το κανω και να του γραψω τι κανω μια συνηθισμένη μέρα της εβδομάδας γιατι υπαρχουν καποιες φορες που εχω ακουσει ......σιγα τι εκανε ς σημερα ? εννοητε οτι δεν θα του απαντήσω ή θα του πω απλά το ..........:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, πολλές φορές

 

Ωχ, σε λίγα χρόνια μάλλον έτσι θα είμαι. Τον σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω αναλάβει κι εγώ σχεδόν αποκλειστικά τα παιδιά, δουλεύω τις ίδιες ώρες μ΄εσένα και ο άντρας μου λείπει τις ίδιες ώρες με τον δικό σου, μπορεί και περισσότερες. Αυτός είναι ο λόγος που δεν τους ξεκίνησα φέτος δραστηριότητες, γιατί θα έπρεπε να πηγαίνω παντού και με τους τρεις. Το αναβάλλω συνέχεια.

Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν, το μόνο που θ' αλλάξει είναι ότι τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα πηγαινοέρχονται μόνα τους.

Λύση φυσικά δεν έχω, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πάρ΄το αλλιώς, γιατί τελικά εσύ χαλιέσαι. Δες το σαν μια θυσία που κάνεις για τα παιδιά σου και μη νιώθεις ότι είσαι το κορόιδο της οικογένειας, αλλά ο ήρωας της οικογένειας.

 

:lol::lol::lol: Νυχτικάκι και κεριά;;; πιο πιθανό είναι να περάσει το τραμ μέσα από την κρεβατοκάμαρα. Έχω αποσυνδέσει τελείως το σεξ από τους καθημερινούς μικροκαυγάδες, διαφορετικά είναι σίγουρος τρόπος να μην το κάνεις ποτέ.

 

 

τι να πω πολλες στον δρομο μου δυστηχώς :(

 

το σαββατο λοιπον εφυγα παλι στις 8 τοπρωι και με τα τρια λογο γιατρων που ειχα κανονιση και για τα δυο τα μεγαλα, τελειωναμε κατα τις 12 κα ενω γυρνουσα σπιτι με περνει και μου λεει ναξανα κατεβω να παω την κορη κατω διοτι της κανονισε προπονηση αλλα αυτος ειχε δουλεια :confused::confused::confused: ακουσε λοιπον ενα τεραστιο οχι ......ειπε τα χιλια μιρια στο τηλεφωνο ...ενννοηται δεν του εδωσα καμια σημασια ...γυρισα σπιτι και εκανα της δουλειες μου οπως ακριβως ειχα προγραματηση ....και εστειλε την μανα του να παρει την κορη να την κατεβαση .......μεσα στα νευρα η πεθερα μου βεβαια ......λεγοντα μου οτι μου κανει την χαρη για ναμην τσακωθουμε με τον αντρα μου ............τα ακουσε και αυτη ενα χερακι διοτι αν συνεχως το εξυπηρετη δεν τον αφηνει να καταλαβει οτι πρεπει να υπολογιζη και τους αλλους πριν κανονιση κατι αφου αυτος δεν μπορει να το κανει .......αυτη τον εχει κακομαθει και ειναι ετσι και δεν θελει να το καταλαβει οτι υποφερουμε ολοι με αυτο ...........γυρισε λοιπον μεσα στην γλυκα το απογευμα κουβεντα για το πρωινο ....την κυριακη υπηρχε ηρεμια ....και σημερα το πρωι μου λεει θα κανονιση να κανει αυτος τα περισσοτερα δρομολογια ........για να δουμε τι θα δουμε και αυτην την εβδομαδα .........:wink: αποφασιστηκοτητα θελει ......το πραμα και να λεω οχι ποιο συχνα

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι μωρέ....θα βρεθεί άκρη....

από όσο βλέπω δεν είναι κανένας αδιάφορος......απλά έχει μάθει να στηριζεται πάνω σου.....είναι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις...κι αυτό δεν είναι δικό του λάθος.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...