Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ


eirini

Recommended Posts

πρωτη περιοδος ηρθε περιπου στους 3 μηνες η επομενη ηρθε μετα απο 20 μερες,τωρα εχω 11 μερες καθυστερηση ειναι φυσιολογικο?αγχωνομαι για εκγυμοσυνη αλλα ελπιζω σε ανωμαλια κυκλου και δε κανω ακομα τεστ.ποσο να περιμενω ακομα?

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ειχα αιμα για 35 ημερες. Σταματησε για 1 εβδομαδα και εκτοτε εχω κανονικα περιοδο με την ιδια συχνοτητα αλλα με πολυ περισσοτερο αιμα. ο γιατρος λεει οτι ειναι οκ. βεβαια φοβαμαι λιγακι...

CfATp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 2/7. Τα λόχεια κράτησαν 1 εβδομάδα. Βέβαια πονάκια έχω και μάλιστα κάποιες φορές πονάω απίστευτα. Όχι στην τομή της καισαρικής αλλά στην κοιλιά.

Αυτό είναι φυσιολογικό;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα 17/5, τα λόχεια μου κράτησαν περίπου 15 μέρες το αίμα και από κει και μετά μέχρι τις 40 μέρες είχα αυτά τα κίτρινα υγρά. Μου ήρθε περίοδος στις 46 μέρες μετά τον τοκετό, δηλαδή 2/7 η οποία κράτησε 3 μέρες αλλά με πολύ αίμα. Πριν την εγκυμοσύνη μου κρατούσε 5 μέρες. Έχω όμως εδώ και 3 μέρες που πονάω χαμηλά και στη μέση σαν πόνοι περιόδου, η κοιλιά μου είναι πρησμένη και γενικώς έχω κομμάρες, ζαλάδες και κακή διάθεση. Υπάρχει περίπτωση να μου ξανάρθει περίοδος νωρίτερα μιας και είναι η δεύτερη που θα έρθει μετά τη γέννα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα μετά από 5μισι μήνες εμφανίστηκε το πρώτο αίμα. Θηλάζω αποκλειστικά, μόνο μισό γεύμα ρυζάλευρο δίνω στο μωρό προς το παρόν. Σχετίζεται η εμφάνιση της περιόδου με την παραγωγή γάλακτος; Ανησυχώ μήπως επηρεαστεί ο θηλασμός.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θήλασα για 15 μέρες μόνο...Μετά τη γέννα είχα 28 ημέρες αίμα. Σταμάτησε σταδιακά (λιγόστεψε και μετά έγινε καφέ) για πέντε μέρες δεν είχα καθόλου και μετά από τις 5 μέρες είχα αίμα κόκκινο ξαφνικά ήρθε, και σε 6 μέρες ξύπνησα ένα πρωί και είχε σταματήσει μαχαίρι..ούτε καφέ ούτε τίποτα..Λέτε να ήταν περίοδος.? Δεν πονούσα καθόλου (ούτε πριν τη γέννα πονούσα) και η ροή ήταν φυσιολογική. Θήλασα για 15 μέρες μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά από 5μισι μήνες εμφανίστηκε το πρώτο αίμα. Θηλάζω αποκλειστικά, μόνο μισό γεύμα ρυζάλευρο δίνω στο μωρό προς το παρόν. Σχετίζεται η εμφάνιση της περιόδου με την παραγωγή γάλακτος; Ανησυχώ μήπως επηρεαστεί ο θηλασμός.

 

Από όσο ξέρω,μπορεί να παρατηρήσεις μια μικρή μείωση παραγωγής για λίγες μέρες.Δεν χρειάζεται να ανησυχείς όμως,θα ρυθμιστεί πάλι η παραγωγή σου.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγω θηλαζω αποκλειστικά τη μικρη μου 11 μήνες τώρα. Τον περασμένο μήνα μου ήρθε πρώτη φορα περίοδος. Πριν μείνω έγκυος είχα σταθερο κύκλο 25 ημερών. Τώρα έχουν περάσει 29 μερες κ τίποτα. Ξέρετε να μου πείτε αν μετα την εγκυμοσύνη αλλάζει ο κύκλος; Η αν επειδή θηλαζω ακόμα (κ έχω αρκετό γάλα) μπορεί να είναι ακανονιστη η περίοδος μου; Δηλαδή να μην έχω κάθε μήνα; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

fra, δεν ειμαι 100% σίγουρη, αλλά νομίζω είναι επειδή θηλάζεις. και μένα μου ήρθε πρώτη φορά μετά την γέννα τον ιούλιο και την δεύτερη φορά πριν καμιά εβδομάδα με 5 μέρες καθυστερηση. όμως δεν θηλαζω πια, (παρα μονο μια με μιση με καθολου φορά τη μερα).

ίσως εσένα που θηλαζεις ακομη κανονικα αργησει περισσοτερο.

t0m4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν θηλαζουμε κ η παραγωγή του γάλακτος είναι μεγάλη δε σου έρχεται περίοδος. Αργεί, εμένα ήρθε στους δέκα μήνες. Λένε ότι όταν σου έρθει περίοδος είναι ένα σημάδι ότι προφανώς το γάλα εχει αρχίσει να μειώνεται. Τώρα αν οι πολυκυστικες παίζουν κανένα ρόλο δε το ξέρω. Πάντως για να φροντιζεις το γάλα σου( δηλαδή να έχεις μπόλικο) χρειάζεται πλούσια διατροφή δηλ λαχανικά φρούτα κρέας ψάρι κτλ, πολυ βασικό να πίνεις πολλα υγρά κ να ξεκουραζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Στην πρωτη μου γέννα μετα απο τα λοχεια που μου κρατησαν 20 μερες η περιοδος μου ηρθε στις 40 μερες. Σε αυτην την γεννα η περιοδος δεν εχει ερθει ακομα .Θηλαζω αποκλειστικα οπως και στο πρωτο παιδι. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι στο πρωτο τα εχασα αμεσως τα κιλα. Σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν τα εχω χασει ακομα ολα . ΟΚ ειναι και το στηθος που ειναι βαρυ απο το γαλα αλλα μηπωις οφειλεται και στο οτι δεν εχω αδιαθετησει? Η αδελφη μου μου λεει οτιι αν αδιαθετησω θα ξεφουσκωσω και θα χασω και καποιο κιλο? Αληθευει η με παρηγορει αδικα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Η αλήθεια είναι οτι όντως όταν θα αδιαθετήσεις θα ξαλαφρώσεις, θα νιωσεις ένα ξεφούσκωμα και το πολύ η ζυγαριά να δείξει ένα κιλό κάτω. Μην περιμένεις μεγάλες μειώσεις, αλλά το καλό είναι οτι θα νιώσεις πιο ελαφριά!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμενα στην πρωτη γεννα μου ηρθε περιοδος ακριβως στις 40 μερες, θηλαζα ακομα αλλα οχι αποκλειστικα καιο ειχε ηδη αρχισει να μειωνεται το γαλα μου ωσπου τις επομενες μερες σταματησε τελειως η παραγωγη. η περιοδος μου ιδια με πολυ δυνατους πονους τη δευτερη κ τριτη μερα, παρα πολυ αιμα μεχρι την 5η μερα, με διαφορα οτι κρατουσε 6 μερες ενω πρωτα 7. επισης συνεχισε να ερχεται ακανονιστα, ποτε στις 21 μερες, ποτε στις 35.

στη δευτερη γεννα ειχα λοχια με πονους σαν περιοδου την ωρα που θηλαζα, για μια βδομαδα, μετα μου ερχοταν αιμα μια φορα καθε 2-3 μερες αλλα πολυ λιγο ισα που λερωνοταν το σερβιετακι και παντα σε ωρα που θηλαζα, στο ενδιαμεσο μονο υγρα, με τελευταια φορα στις 43 μερες που πηγα στο γιατρο, μετα την εξεταση μου ηρθε καμποσο αιμα οχι κοκκινο προς το καφε ηταν.

ακομα θηλαζω αποκλειστικα κ δε μου ηρθε περιοδος.

ταμαρ κι εγω δεν εχω χασει πηρα μαλιστα κι ενα κιλο, δε με πειραζει δεν κανω διαιτα ετσι κι αλλιως, αλλα θελω να μαζεψω, η λεκανη μου ειναι ακομα ανοιχτη και μου εχει μεινει λιγη κοιλιτσα και δε μου κανουν τα ρουχα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα τελικά ήρθε προχθές 7,5 μήνες μετά τον τοκετό..Μάλλον επειδή έχουμε ξεκινήσει στερεές και μειώθηκαν αρκετά οι θηλασμοί.Δεν είχα κουβάδες αίματος όπως διάβασα σε άλλα κορίτσια,ίσα ίσα την πρώτη μέρα είχα ελάχιστο,τη δεύτερη αρκετό αίμα και όσο πάει μειώνεται.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

ταμαρ κι εγω δεν εχω χασει πηρα μαλιστα κι ενα κιλο, δε με πειραζει δεν κανω διαιτα ετσι κι αλλιως, αλλα θελω να μαζεψω, η λεκανη μου ειναι ακομα ανοιχτη και μου εχει μεινει λιγη κοιλιτσα και δε μου κανουν τα ρουχα μου.

 

Mία από τα ίδια...Απορώ πότε θα φύγει η κοιλιά και πότε θα μαζέψει η λεκάνη;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι, θα φύγει τελικά, αλλά σκέψου ότι το σώμα σου άλλαζε 9 μήνες πως θέλεις να επιστρέψει στις 40 μέρες όπως ήταν πριν.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πρώτη περίοδος μου ρθε 2 μήνες μετα τον τοκετό,δε θηλάζω. Τώρα μου συμβαίνει κατι περίεργο!Είμαι σχεδόν στα μέσα του κύκλου(σε 10-15 μέρες περιμένω τη δεύτερη περίοδο) και έχω λίγες καφέ ρόζ εκκρίσεις εδώ και 2 μέρες.Έχει συμβεί αύτο σε καμμιά?Γέννησα με καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου...γέννησα με καισαρική πριν 15 μέρες αιμα ειχα λιγο μέχρι πριν δυο μέρες που σταμάτησε όμως εδω και δυο μέρες εχει επανέλθει και επίσης έχω και πόνους περιόδου,το έχει παθει καμμια αυτο?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου...γέννησα με καισαρική πριν 15 μέρες αιμα ειχα λιγο μέχρι πριν δυο μέρες που σταμάτησε όμως εδω και δυο μέρες εχει επανέλθει και επίσης έχω και πόνους περιόδου,το έχει παθει καμμια αυτο?

 

ισως ειναι περιοδος ή η μητρα κανει ακομα συσπασεις.

εγω αν και δεν θηλαζω αποκλειστικα κοντευω 4 μηνες απο τον τοκετο και ακομα περιμενω περιοδο!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου...γέννησα με καισαρική πριν 15 μέρες αιμα ειχα λιγο μέχρι πριν δυο μέρες που σταμάτησε όμως εδω και δυο μέρες εχει επανέλθει και επίσης έχω και πόνους περιόδου,το έχει παθει καμμια αυτο?

 

Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να είναι περίοδος. Αυτό είναι το λόχειο αίμα και οι πόνοι που νοιώθεις είναι η μήτρα που κάνει συσπάσεις για να επανέλθει στο φυσιολογικό της μέγεθος.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου...γέννησα με καισαρική πριν 15 μέρες αιμα ειχα λιγο μέχρι πριν δυο μέρες που σταμάτησε όμως εδω και δυο μέρες εχει επανέλθει και επίσης έχω και πόνους περιόδου,το έχει παθει καμμια αυτο?

 

Λέγονται υστεροπονοι,όπως μου είπε ο γυναικολογος μου με είχαν πιάσει κ μένα καμία 10μερες από τον τοκε το.επανέρχεται η μήτρα σου.υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου ειναι 3 μηνων και κατι γεννησα με φυσιολογικο τοκετο θηλαζω οχι αποκλειστικα και ακομη περιμενω περιοδο.δεν νιωθω ιδιαιτερα φουσκωμενη αλλα θα θελα να ξαναμπω στην σειρα της περιοδου μου........

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. τι να πω κι εγω? γεννησα με καισαρικη 30/8 , και σήμερα 2 μηνες μετά εχω ακόμα ακαθαρσίες . Φυσικά και εχω πόνους, όπως επίσης και γενικότερη ενόχληση στην περιοχη της κοιλιάς. ο γιατρός μου ειπε οτι σε περιπου 6 μηνες θα συνελθω εντελώς .οσο για την φυσιολογική περιοδο αφού τελειωσουν οι ακαθαρσίες, (αμην και ποτε) θα μου ερθει ένα τρίμηνο μετά.Μια ταλαιπωρια δηλλαδη.....

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...