Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;


VAIA

Recommended Posts

βρε παιδια και εγω δικαιουμάι αναρρωτική τι εννοεις? η αναρρωτικη δεν ειναι κανονική αδεια για να πας στο τελος και να πεις εχω και 10 μηνες αναρρωτική να μου την δωσετε!!!! ειναι αν την χρειαστεις δεν λεω να μην χρησιμοποιήται αν υπαρχει λογος αλλα η εγκυμοσυνη δεν ειναι αρρωστια για να καθομαστε σπιτι χωρις αλλον λογο!

 

Κοίτα να δεις... δεν είναι όλες οι περιτπωσεις ίδιες.

 

Αν είσαι 40 κι έχεις κάνει 4-5 εξωσωματικές και καταφέρεις τελικά να μείνεις έγκυος, αλλά πρέπει να κάνεις 150 χλμ κάθε μέρα προς και απο τη δουλειά, θα πάρεις αναρρωτική. Όχι για να κάθεσαι σπίτι ή να τρέχεις για ψωνια και καφέδες, αλλά για να προστατέψεις την εγκυμοσύνη σου.Αν αντιθέτως είσαι 30 κι η δουλειά σου είναι στη μισή ώρα από το σπίτι σου και χαίρεις άκρας υγείας, να μην πάρεις αναρρωτική.

 

Αλλά αυτή η "καραμέλα" ότι όλες οι ΔΥ κάθονται 2 και 3 χρόνια με τη γέννα, έχει καταντήσει κουραστική πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσο δεν κοιτάμε τι κάνουμε εμείς και ασχολούμαστε με το τι κάνει ή δεν κάνει ο διπλανός μας (που στο φινάλε φινάλε δεν μας αφορά!) θα τρωγόμαστε! Ξαναλέω πως όλοι ζούμε σε αυτήν την χώρα και ο καθένας είχε κανονίσει τη ζωή του με βάση τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί (ακόμα και αν αυτό το 'κανονίσει' συμπεριλαμβάνει ένα σκάφος ή ένα καγιεν) και τα δεδομένα καταρρέουν! Και για τους μη έχοντες από πριν οκ... είναι και λίγο 'τι είχαμε τι χάσαμε'. Για τους 'εχοντες' (και δεν μιλάω για τους 'έχοντες' πολλά αλλά ανεκτά) ανά πάσα στιγμή χάνουν τα πάντα χάνοντας τις δουλειές τους!

 

Το να γίνονται συγκρίσεις είναι άτοπο, άδικο και κυρίως ΑΧΡΗΣΤΟ! Το θέμα είναι ο καθένας από μας να δει πως μπορεί να αντιμετωπίσει αυτό το τσουνάμι που μας πλακώνει όλους! Άλλους περισσότερο και άλλους λιγότερο αλλά όλους! Σταματήστε να ασχολείστε με τους διπλανούς σας και τους απέναντι!

 

Αερικάκι, συμφωνώ απόλυτα στο ότι, για να πάμε μπροστά, πρωτίστως ως μονάδες είναι καλό να κοιτάμε τι μπορούμε να κάνουμε εμείς, και να το κάνουμε. Όχι ο διπλανός ο παραδιπλανός κτλ.

 

Όμως ρε φιλενάδα...στο υπόλοιπο μου το χαλάς...ψάξε στο youtube για τη φορά που ήταν καλεσμένος στον Καμπουράκη ο Μίχαλος πρόεδρος επιχειρηματιών:confused:βιομηχάνων:confused: δε θυμάμαι ακριβώς, κι έλεγε: ο υπάλληλος άμα χάσει τη δουλειά του κάτι θα βρει να κάνει...ο φουκαράς ο βιομήχανος άμα χάσει τη δουλειά του τι θα κάνει?:evil::evil::evil:

 

Τουλάχιστον προκλητικό. Δε δέχομαι λοιπόν το μπολτν σημείο με την καμμία. Συμφωνώ βεβαίως πως όπως στρώσει κοιμάσαι και δέχομαι απόλυτα πως, κάποιος για να μπορεί να βγάζει περισσότερα χρήματα από μένα με θεμιτά μέσα, είναι σαφώς πιο έξυπνος από μένα.

 

Αλλά το να λέμε δεν πειράζει αν ο μη έχων χάσει κι αυτά που έχει ενώ ο έχων πειράζει δε βοηθάει και πολύ στην ισονομία:wink:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις... δεν είναι όλες οι περιτπωσεις ίδιες.

 

Αν είσαι 40 κι έχεις κάνει 4-5 εξωσωματικές και καταφέρεις τελικά να μείνεις έγκυος, αλλά πρέπει να κάνεις 150 χλμ κάθε μέρα προς και απο τη δουλειά, θα πάρεις αναρρωτική. Όχι για να κάθεσαι σπίτι ή να τρέχεις για ψωνια και καφέδες, αλλά για να προστατέψεις την εγκυμοσύνη σου.Αν αντιθέτως είσαι 30 κι η δουλειά σου είναι στη μισή ώρα από το σπίτι σου και χαίρεις άκρας υγείας, να μην πάρεις αναρρωτική.

 

Αλλά αυτή η "καραμέλα" ότι όλες οι ΔΥ κάθονται 2 και 3 χρόνια με τη γέννα, έχει καταντήσει κουραστική πια.

 

ακριβως αυτο λεω και εγω!!!!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα το 'ανεκτά' σε αυτό που έκανες bold δεν το πρόσεξες και εκτίθεσαι :P

 

Ο Πρόεδρος των Βιομηχάνων ανήκει στους 'έχοντες ανεκτά'; :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα το 'ανεκτά' σε αυτό που έκανες bold δεν το πρόσεξες και εκτίθεσαι :P

 

Ο Πρόεδρος των Βιομηχάνων ανήκει στους 'έχοντες ανεκτά'; :P

 

Μαρή, το καγιέν και το σκάφος είναι ανεκτά????????????????????

 

Αλληλοεκτεθήκαμε με φαίνεται:P

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω δημοσιος υπαλληλος ειμαι με 2 παιδια και 8 χρονια προυπηρεσια και νοσηλευτρια σε δημοσιο νοσοκομειο και απο 1100 ευρω πηγα στα 850 μεχρι τελος του χρονου και μετα βλεπουμε ειπαν!!!και μας χρωστανε απο μαιο τις βαρδιες δηλ νυχτες και κυριακες και λενε να τα ξεχασουμε κιολας!!!!και στερουμαι τα παιδακια μου 2 νυχτες την βδομαδα και 3 κυριακες το μηνα με βαρδιες τυπου πρωι νυχτα κτλ για την ψυχη της μανας μου.Κεχω και δανειο 500 ευρω για ενα σπιτι που μου το εφτασαν μεχρι ενα σημειο οι δικοι μου το τελειωσα εγω με δανειο και θα το πληρωσω χρυσο με τα χαρατσια!!!ειλικρινα εχω φτασει σε σημειο και ζηλευω τα ζευγαρια που νοικιαζουν ενα σπιτακι και παιρνουν ενα μισθο και περνανε και μια χαρα γιατι εχουν μαθει στα ζορια και εχουν βρει τροπο να ανταπεξελθουν.Ενω οι περισσοτεροι απο μας ειμαστε καλοζωισμενοι με τα σουβλακια,τις βολτες και τωρα θα μας κακοφανει παρα πολυ!!Και δεν ειναι μονο οτι θα κακοφανει αλλα και η γκρινια που θα ερθει αν δεν το χωνεψουν καλα και οι 2 στην οικογενεια.Εγω εχω ηδη νευρα και εναν αντρα που ειναι στον κοσμο του οπου δεν θα εχουμε μαντηλι να κλαψουμε σε λιγο και μου ζηταει διακοπες!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια και εγω δικαιουμάι αναρρωτική τι εννοεις? η αναρρωτικη δεν ειναι κανονική αδεια για να πας στο τελος και να πεις εχω και 10 μηνες αναρρωτική να μου την δωσετε!!!! ειναι αν την χρειαστεις δεν λεω να μην χρησιμοποιήται αν υπαρχει λογος αλλα η εγκυμοσυνη δεν ειναι αρρωστια για να καθομαστε σπιτι χωρις αλλον λογο!

 

Δεν πειράζει βρε! Εσύ είσαι η χαζή που δεν την χρησιμοποίησες επειδή δεν αρρώστησες βρε παιδί μου!

 

Κι εγώ λυπάμαι αν τα σχόλια μου πικραίνουν και λυπούν μαμάδες ΔΥ. Δεν έχω μένος απέναντι τους, απλά δεν θέλω να ακούω κλάψες από ανθρώπους που έχουν ωφεληθεί οικονομικά μεγαλώνοντας οι ίδιοι το παιδί τους για τόσα χρόνια χωρίς να δουλεύουν.

Υπάρχουν και άλλες εργαζόμενες ανεξαρτήτως δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα που έχουν χάσει πολύ περισσότερα τους περισσότερους μήνες από 70 ευρώ και είναι περισσότερο αξιοπρεπείς και με περισσότερο κουράγιο για αυτά που ζούμε.

Μάλλον πάτησα κάλο.....

Link to comment
Share on other sites

Και γω δημοσιος υπαλληλος ειμαι με 2 παιδια και 8 χρονια προυπηρεσια και νοσηλευτρια σε δημοσιο νοσοκομειο και απο 1100 ευρω πηγα στα 850 μεχρι τελος του χρονου και μετα βλεπουμε ειπαν!!!και μας χρωστανε απο μαιο τις βαρδιες δηλ νυχτες και κυριακες και λενε να τα ξεχασουμε κιολας!!!!και στερουμαι τα παιδακια μου 2 νυχτες την βδομαδα και 3 κυριακες το μηνα με βαρδιες τυπου πρωι νυχτα κτλ για την ψυχη της μανας μου.Κεχω και δανειο 500 ευρω για ενα σπιτι που μου το εφτασαν μεχρι ενα σημειο οι δικοι μου το τελειωσα εγω με δανειο και θα το πληρωσω χρυσο με τα χαρατσια!!!ειλικρινα εχω φτασει σε σημειο και ζηλευω τα ζευγαρια που νοικιαζουν ενα σπιτακι και παιρνουν ενα μισθο και περνανε και μια χαρα γιατι εχουν μαθει στα ζορια και εχουν βρει τροπο να ανταπεξελθουν.Ενω οι περισσοτεροι απο μας ειμαστε καλοζωισμενοι με τα σουβλακια,τις βολτες και τωρα θα μας κακοφανει παρα πολυ!!Και δεν ειναι μονο οτι θα κακοφανει αλλα και η γκρινια που θα ερθει αν δεν το χωνεψουν καλα και οι 2 στην οικογενεια.Εγω εχω ηδη νευρα και εναν αντρα που ειναι στον κοσμο του οπου δεν θα εχουμε μαντηλι να κλαψουμε σε λιγο και μου ζηταει διακοπες!!!!!!!!!

 

Να σου πω, καλύτερα έτσι παρά να είναι μέσα στα νεύρα και στην γκρίνια... Τα οικονομικά προβλήματα φέρνουν μεγάλη γκρίνια, άσ'τον τον άνθρωπο... :)

Link to comment
Share on other sites

Μαρή, το καγιέν και το σκάφος είναι ανεκτά????????????????????

 

Αλληλοεκτεθήκαμε με φαίνεται:P

 

 

Ξαναδιάβασε λέμε!!!! Θα μας κράξουν και τα καμένα γεμιστά χαχαχαχαχαχα

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε λέμε!!!! Θα μας κράξουν και τα καμένα γεμιστά χαχαχαχαχαχα

 

ρε ποια γεμιστά, εγώ διαβάζοντάς σας έκαψα το ένα από τα δύο μου πολύτιμα εγκεφαλικά κύτταρα....

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πειράζει βρε! Εσύ είσαι η χαζή που δεν την χρησιμοποίησες επειδή δεν αρρώστησες βρε παιδί μου!

 

Κι εγώ λυπάμαι αν τα σχόλια μου πικραίνουν και λυπούν μαμάδες ΔΥ. Δεν έχω μένος απέναντι τους, απλά δεν θέλω να ακούω κλάψες από ανθρώπους που έχουν ωφεληθεί οικονομικά μεγαλώνοντας οι ίδιοι το παιδί τους για τόσα χρόνια χωρίς να δουλεύουν.

Υπάρχουν και άλλες εργαζόμενες ανεξαρτήτως δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα που έχουν χάσει πολύ περισσότερα τους περισσότερους μήνες από 70 ευρώ και είναι περισσότερο αξιοπρεπείς και με περισσότερο κουράγιο για αυτά που ζούμε.

Μάλλον πάτησα κάλο.....

 

Γιατί επιμένεις για τα 70 ευρώ; Πολύ περισσότερα χάσαμε, αλλά δεν το κάνουμε θέμα. Προσωπικά δεν μου πάτησες κανέναν κάλο, απλά να λέμε του στραβού το δίκιο. Εσύ γιατί επιμένεις να τα λες εδώ; Πες τα στην ίδια που κλαίγεται για τα 70 ευρώ που έχασε, εμείς τι χρωστάμε να μας παίρνει η μπάλα;

Link to comment
Share on other sites

Αχ!κορίτσια κάθεστε και τρώγεστε ποιος βγάζει περισσότερα και σε ποιον έχουν κόψει περισσότερα και γω σήμερα έμαθα ότι ο Πάγκαλος αυτός ο "αγιος" άνθρωπος δεν μπορεί να πληρώσει την έκτακτη εισφορά και θα αναγκαστεί να πουλήσει καποιο ακίνητο...σνιφ...σνιφ ένα χαρτομάντηλο καλέ να σκουπίσω τα δακρυά μου.....

Link to comment
Share on other sites

ρε ποια γεμιστά, εγώ διαβάζοντάς σας έκαψα το ένα από τα δύο μου πολύτιμα εγκεφαλικά κύτταρα....

 

φιλεναδα εμεις που γραφουμε εδω εχουμε καμενα και τα δυο, η μαλλον για να μην γενικευω εχω σιγουρα καμενα και τα δυο!!!

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιμένεις για τα 70 ευρώ; Πολύ περισσότερα χάσαμε, αλλά δεν το κάνουμε θέμα. Προσωπικά δεν μου πάτησες κανέναν κάλο, απλά να λέμε του στραβού το δίκιο. Εσύ γιατί επιμένεις να τα λες εδώ; Πες τα στην ίδια που κλαίγεται για τα 70 ευρώ που έχασε, εμείς τι χρωστάμε να μας παίρνει η μπάλα;

 

Δεν τα λέω σε εσένα προσωπικά και ούτε εσύ μου έγραψες κάτι για προσωπικό μένος που έχω κτλ. Όταν κάποιος κάνει quote σε κάτι που έχω γράψει και θέλω να του απαντήσω θα του απαντήσω. Δεν το κάνω γιατί επιμένω σε κάτι ούτε και τώρα μετά από 3 χρόνια που είμαι μέλος ξέσπασε επιτέλους το μένος μου προς τους ΔΥ! Γιατί να σε πάρει η μπάλα εσένα ή κάποια άλλη;

Η boyboom μίλησε για κλάψα και είπα κι εγώ ένα παράδειγμα που προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο. Όχι το να πάρεις την άδεια και να κάτσεις σπίτι σου αλλά το να μην σταματάς να κλαίγεσαι όταν είσαι σε καλύτερη μοίρα από άλλους.

Τώρα το αν της το έχω πει ή όχι δεν έχει να κάνει με αυτά που γράφουμε. Και μία και δύο και τρεις φορές..... Εγώ απλά έγραψα για κάτι ενοχλητικό και προκλητικό προς εμένα, ως εργαζόμενη μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο!! Επιτέλους να ακούγονται όλες οι πλευρές γιατι γενικά είναι εύκολο να κατηγορέις χωρίς να ξέρεις! Και φυσικά πάντα η δουλεια του άλλου είναι η πιο έυκολη και η καλύτερη χαχαχα

 

 

Νομίζω η γκρίνια είναι θέμα χαρακτήρα και οχι ΔΥ. Αλλά έχε υπόψιν σου οτι οι εκπαιδευτικοι είναι όντως οι πιο χαμηλόμισθοι και αυτά τα 60-70 είναι μεγάλη διαφορά για κάποιες οικογένειες...

Όσο για τις άδειες νομίζω είμαστε ωριμοι άνθρωποι να κρινουμε καταστάσεις με συγκεκριμένα μέτρα και σταθμα και οχι όλα στο ίδιο καζάνι. Με λυπεί όμως πραγματικά που ακούω γυναίκες -μητέρες να εκφράζουν τέτοιο μένος για τις άδειες κύησης και ανατροφής...Λες και τις παίρνουμε για να πάμε στα μπουζούκια!! Κριμα και πάλι κρίμα....

 

Σε αυτό το post αναφερόμουν παραπάνω.-

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λέω σε εσένα προσωπικά και ούτε εσύ μου έγραψες κάτι για προσωπικό μένος που έχω κτλ. Όταν κάποιος κάνει quote σε κάτι που έχω γράψει και θέλω να του απαντήσω θα του απαντήσω. Δεν το κάνω γιατί επιμένω σε κάτι ούτε και τώρα μετά από 3 χρόνια που είμαι μέλος ξέσπασε επιτέλους το μένος μου προς τους ΔΥ! Γιατί να σε πάρει η μπάλα εσένα ή κάποια άλλη;

Η boyboom μίλησε για κλάψα και είπα κι εγώ ένα παράδειγμα που προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο. Όχι το να πάρεις την άδεια και να κάτσεις σπίτι σου αλλά το να μην σταματάς να κλαίγεσαι όταν είσαι σε καλύτερη μοίρα από άλλους.

Εγώ απλά έγραψα για κάτι ενοχλητικό και προκλητικό προς εμένα, ως εργαζόμενη μητέρα.

 

Σε αυτό το post αναφερόμουν παραπάνω.-

Να μαι κι εγώ!! Το περίμενα οτι δε θα το άφηνες ασχολίαστο γιατί η αλήθεια είναι χρησιμοποίησα σκληρή γλώσσα...

Δε θα κάτσω να ασχοληθώ με το τι έχεις αναφέρει και πως μέχρι τώρα για τους ΔΥ γιατί μιλάμε με μηνύματα και είναι πιθανό άλλα να έχουμε στο μυαλό μας και αλλιώς να εκφραζόμαστε...

Δείχνουν όμως αν μη τι άλλο αρνητική στάση και θα ήθελα να ακουστεί και η αλλη πλευρά (όπως το post της newbie) Γιατί καλώς ή κακώς κάπως έτσι διαμορφώνεται αυτό που λέμε "κοινή γνώμη". Και είναι ήδη στραμμένη εναντιων μας από τετοιου είδους αβάσιμες λογικές...

Η κάθε δουλειά έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της, όπως επίσης κάθε περιπτωση είναι διαφορετική...Δεν μπορουμε να μιλάμε έτσι αυθαίρετα.

 

Ακόμα, ήθελα να εκφράσω την έκπληξή μου οτι αυτά που διαβάζω είναι από γυναίκες -μάνες. Ναι, συγγνώμη που το λέω αλλά μου είναι αδιανόητο οι άδειες κύησης και ανατροφής να παιρνουν την έννοια της "λούφας" από γυναίκες του ιδιωτικού τομέα. Θα μου ακουγόταν πολύ πιο λογικό να υποστήριζαν οτι αυτό είναι το φυσιολογικό και να προσπαθούσαν να το καταφέρουν και οι ίδιες στον δικό τους τομέα. Και για να μη λέω και ανακρίβειες δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει εκεί τωρα...

 

Καμία πρόθεση δεν είχα για αντιπαράθεση...Αν ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο θα άνοιγα ένα παράλληλο θέμα με τα υπερ και τα κατά των ΔΥ, αλλά και πάλι δε θα βγάζαμε άκρη νομίζω!

Α! Προσωπικά, ξέρω πολλες που έχουν πάρει τις άδειες αλλά καμία να κλαίγεται...Ισα-ισα οι περισσότερες είναι ευγνώμονες. Μηπως απλά έχεις πέσει στην περίπτωση??

Συγγνώμη για το σεντόνι!

Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν κοιτάμε τι κάνουμε εμείς και ασχολούμαστε με το τι κάνει ή δεν κάνει ο διπλανός μας (που στο φινάλε φινάλε δεν μας αφορά!) θα τρωγόμαστε! Ξαναλέω πως όλοι ζούμε σε αυτήν την χώρα και ο καθένας είχε κανονίσει τη ζωή του με βάση τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί (ακόμα και αν αυτό το 'κανονίσει' συμπεριλαμβάνει ένα σκάφος ή ένα καγιεν) και τα δεδομένα καταρρέουν! Και για τους μη έχοντες από πριν οκ... είναι και λίγο 'τι είχαμε τι χάσαμε'. Για τους 'εχοντες' (και δεν μιλάω για τους 'έχοντες' πολλά αλλά ανεκτά) ανά πάσα στιγμή χάνουν τα πάντα χάνοντας τις δουλειές τους!

 

Το να γίνονται συγκρίσεις είναι άτοπο, άδικο και κυρίως ΑΧΡΗΣΤΟ! Το θέμα είναι ο καθένας από μας να δει πως μπορεί να αντιμετωπίσει αυτό το τσουνάμι που μας πλακώνει όλους! Άλλους περισσότερο και άλλους λιγότερο αλλά όλους! Σταματήστε να ασχολείστε με τους διπλανούς σας και τους απέναντι!

 

aeriko kalo mou luse mou mia aporia kopela m

posa perneis kopela moy hthela na ksera gia na mhlas etsi shmainei oti perneis polla ....allios den tha milouses etsi.KAI ego ama einai na klebo mia zoi to kratos oxi mono skafos kai oloi thn athina tha eixa agorasi. eimaste xorismenoi h pano kai h kato h kato exoun parei eidi thn kathfora h pano anagkh den exoyn epeidh kai pali kleboun kai zoune me tis syntakseis kai polla alla... giati aytoi pou doyleuoyn kai douleuan tosa xronia den tha paroyn oyte ta misa apo ayta pou dikaiounte pali to kratos exei balei to xeraki tou kai osa tha fane kai pali den prokeite na ksexreosoume potye giati kai pali ta trone ...

kai kati alllo olo auto pou ginete einai ena SXEDIO autoi kseroun eidh pote prepei na xreokophsoume prota tha fane k alla kai meta nai alla otan einai ginei auto tha nai polu arga

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα να ξεσπαθωσουμε λιγο...ας πω λοιπον κι εγω τον πονο μου...

Δημοσιος υπαλληλος (νοσηλευτρια συγκεκριμενα) ΠΕ με μεταπτυχιακο (τρομαρα μου!) διοριστηκα το 2006 μεσω ΑΣΕΠ (εννοειται!) στο ευαγες ιδρυμα του Ευαγγελισμου. Εφημεριες, νυχτες (το ρεκορ μου ειναι 4 συνεχομενες εν καιρω καλοκαιρινων αδειων που δεν εβγαινε το προγραμμα), Πασχα, Χριστουγεννα μακρια απο αντρα και παιδι...μισθος στα 1200ευρω με ολα τα επιδοματα (γαμου, παιδιου, μεταπτυχιακου, νυχτερινα και αργιες). Super ντουπερ ευχαριστημενη!!!

Τωρα μισθος περιπου στα 900 (και τα παιδια πλεον ειναι 2):cry:

Α και να σημειωσω οτι ειμαι μια απο αυτες που εριξαν εξω το δημοσιο γιατι πηρα επαπειλουμενη και εφυγα απο την υπηρεσια μου στον 3ο μηνα...βεβαια για ενα μηνα που η υπηρεσια μου ηξερε οτι ημουνα εγκυος δεν σκεφτηκε να με απαλλαξει απο τα νυχτερινα ουτε οταν σε νυχτα τρελλης εφημεριας παρακαλουσα την προισταμενη νυχτος να στειλει εναν τραυματιοφορεα να με βοηθησει με τη μτφ των ασθενων απο τα φορεια στα κρεβατια γιατι ημουνα εγκυος η απαντηση ηταν 'ας μην εμενες'...anyway!!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

"καλά να πάθουμε..." αυτά λέει ο δικός μου ο άντρας για την κρίση.....

για τους ........... που ψηφίζαμε και αναρωτιέται αν βάλαμε μυαλό να αλλάξουμε τακτική και ως προς τι ψηφίζουμε και ως προς τι είδους "πολίτες" είμαστε.....

αλλά δεν το βλέπω....

πάσχουμε από το σύνδρομο "της κατσίκας του γείτονα ....της...κολοβής αλεπους...." και ταυτοχρόνως από το σύνδρομο "της καμήλας με την ...αόρατη καμπούρα" ΟΛΟΙ χάνουμε δικαιώματα άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο ........ τι γίνονται όλες αυτές οι θυσίες αναρωτηθήκατε ή απλά αλληλλοκατασπαραζόμαστε και άλλοι τρίβουν τα χέρια τους γιατί ΚΑΝΕΙΣ δεν ασχολείται τι κάνουν τα λεφτά που μαζεύουν....ή μήπως πιστεύετε ότι πάνε σε....... μισθούς και συντάξεις...(χα χα χα γελάσαμε και σήμερα......)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω ακαθεκτη...ο συζυγος στην κοσμαρα του!!!!

Βλεπει ειδησεις και σχολιαζει ΄καλε, ποτε πεθανε ο Βεγγος???':shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Σημειωτεον πριν απο ενα μηνα απολυθηκε και αυτη τη στιγμη θα ανοιξει περιπτερο (ναι ναι με αυτες τις συνθηκες) με τα λεφτα της αποζημιωσης!!!!

Καλε του λεω εδω χρεωκοπει η Ελλαδα κι εσυ απο ολα οσα ακουσες το μνημοσυνο του Βεγγου σου εκανε εντυπωση?????? Κριμα, λεει, ηταν καλος ανθρωπος!!!!!!:shock::shock::shock::shock:

Απανωτα τα εγκεφαλικα!!!!!!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη βρε παιδιά. Έχω γνωστό ζεύγος που βγάζει οικογενειακό εισόδημα 300χιλ+.

Όι άνθρωποι δεν κλέβουν, ούτε το κράτος ούτε τον απέναντι και δηλώνουν μέχρι και το τελευταίο ευρώ.

Αν τα εισοδήματά τους πέσουν σε 25χιλ ετησίως θα πονέσουν περισσότερο, λιγότερο ή το ίδιο με κάποιον που από 15χιλ θα πέσει στα 10χιλ;;;

 

Σόρυ γιατί το μαλλί μου πάει να σηκωθεί κάγκελο...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγώ!! Το περίμενα οτι δε θα το άφηνες ασχολίαστο γιατί η αλήθεια είναι χρησιμοποίησα σκληρή γλώσσα...

Δε θα κάτσω να ασχοληθώ με το τι έχεις αναφέρει και πως μέχρι τώρα για τους ΔΥ γιατί μιλάμε με μηνύματα και είναι πιθανό άλλα να έχουμε στο μυαλό μας και αλλιώς να εκφραζόμαστε...

Δείχνουν όμως αν μη τι άλλο αρνητική στάση και θα ήθελα να ακουστεί και η αλλη πλευρά (όπως το post της newbie) Γιατί καλώς ή κακώς κάπως έτσι διαμορφώνεται αυτό που λέμε "κοινή γνώμη". Και είναι ήδη στραμμένη εναντιων μας από τετοιου είδους αβάσιμες λογικές...

Η κάθε δουλειά έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της, όπως επίσης κάθε περιπτωση είναι διαφορετική...Δεν μπορουμε να μιλάμε έτσι αυθαίρετα.

 

Ακόμα, ήθελα να εκφράσω την έκπληξή μου οτι αυτά που διαβάζω είναι από γυναίκες -μάνες. Ναι, συγγνώμη που το λέω αλλά μου είναι αδιανόητο οι άδειες κύησης και ανατροφής να παιρνουν την έννοια της "λούφας" από γυναίκες του ιδιωτικού τομέα. Θα μου ακουγόταν πολύ πιο λογικό να υποστήριζαν οτι αυτό είναι το φυσιολογικό και να προσπαθούσαν να το καταφέρουν και οι ίδιες στον δικό τους τομέα. Και για να μη λέω και ανακρίβειες δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει εκεί τωρα...

 

Καμία πρόθεση δεν είχα για αντιπαράθεση...Αν ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο θα άνοιγα ένα παράλληλο θέμα με τα υπερ και τα κατά των ΔΥ, αλλά και πάλι δε θα βγάζαμε άκρη νομίζω!

Α! Προσωπικά, ξέρω πολλες που έχουν πάρει τις άδειες αλλά καμία να κλαίγεται...Ισα-ισα οι περισσότερες είναι ευγνώμονες. Μηπως απλά έχεις πέσει στην περίπτωση??

Συγγνώμη για το σεντόνι!

 

Μπορεί και να έχω πέσει στην περίπτωση. Όπως είπα ξέρω και άλλες γυναίκες ΔΥ που απλά κάνουν το σταυρό τους και λένε δόξα τον θεό που είμαι τουλάχιστον μόνιμη και έχω την δουλειά μου.

Σε καμία περίπτωση δεν ανέφερα την λέξη λούφα και έγραψα επίσης πως αν ήμουν ΔΥ πολύ πιθανό να το εκμεταλλευόμουν κι εγώ για να κάτσω στο σπίτι με τα παιδιά μου (και όχι για να πάω στα μπουζούκια).

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω ακαθεκτη...ο συζυγος στην κοσμαρα του!!!!

Βλεπει ειδησεις και σχολιαζει ΄καλε, ποτε πεθανε ο Βεγγος???':shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Σημειωτεον πριν απο ενα μηνα απολυθηκε και αυτη τη στιγμη θα ανοιξει περιπτερο (ναι ναι με αυτες τις συνθηκες) με τα λεφτα της αποζημιωσης!!!!

Καλε του λεω εδω χρεωκοπει η Ελλαδα κι εσυ απο ολα οσα ακουσες το μνημοσυνο του Βεγγου σου εκανε εντυπωση?????? Κριμα, λεει, ηταν καλος ανθρωπος!!!!!!:shock::shock::shock::shock:

Απανωτα τα εγκεφαλικα!!!!!!!

 

μπορώ να πω ότι είναι λίγο στον κόσμο του :)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...