Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;


VAIA

Recommended Posts

..........εγω για να γεννησω τα εσταξα

η ξαδερφη μου πηρε μονοκλινο στο γενεσις

..........

 

 

Συγνώμη που κάνω quote μόνο ένα κομάτι του μηνύματος της boyboom, το οποίο ήταν μακροσκελές, αλλά θέλω να πω κάτι για αυτό. Κατά κάποιον τρόπο, λες ότι κάποια ξαδέρφη σου, δημόσιος υπάλληλος, γέννησε σε ιδιωτικό μαιευτήριο και ότι η ασφάλειά της, της τα κάλυψε όλα? Αυτό, έχω την εντύπωση ότι το έχεις γράψει και σε άλλο θέμα και σε είχαν διορθώσει όλες οι κοπέλες που είναι Δ.Υ. και έχουν ταμείο ΟΠΑΔ, σου είχαν δηλαδή διευκρινίσει ότι αυτό δεν ισχύει. Και όντως, δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γενική ερώτηση : Το ότι συμφωνούμε (εγώ τουλάχιστον, ναι)

ότι πρέπει να συσπειρωθούμε και να μην αλληλοφαγωθούμε και να δούμε τι πραγματικά (μας) συμβαίνει και τι θα (μας) συμβεί και πως θα το αντιμετωπίσουμε...

σημαίνει πως απαγορεύεται να συμμετέχουμε σε δημόσιες συζητήσεις, να λέμε την γνώμη μας, να προσπαθούμε να βρούμε τις ρίζες (πολλές, όχι μία) του κακού, να θίγουμε τα κακώς κείμενα?

Απαγορεύεται να κάνουμε διάλογο?

Για να είμαστε ψύχραιμοι, δίκαιοι, ρεαλιστές κι αγωνιστές... πρέπει να δώσουμε άφεση αμαρτιών? Πρέπει δηλαδή πάλι να καταχωνιάσουμε / απωθήσουμε / ωραιοποιήσουμε / διαστρεβλώσουμε? Πρέπει ν' αυτοσυγχωρεθούμε και ν' αυτοεπιβεβαιωθούμε?

 

Και πως θα βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα? Όχι για μας, εμείς τα κάψαμε/μας τα κάψανε τα φύλλα μας... Για τα παιδιά μας, σε 20-30 χρόνια...

 

Πιο ειδικά τώρα : Και τονίζω πως δεν μιλάω για το παρόν αλλά για το παρελθόν που πολλοί (όχι όλοι φυσικά) έβοσκαν στις εύφορες κοιλάδες...

 

Σε καθε περιπτωση ας κοιταει ο καθενας το πορτοφολι του και τη ζωη του και να μην τον νοιαζει τι κανει ο διπλανος του. Ποσο κακοι εχουμε γινει πια που ικανοποιουμαστε με το κακο των διπλανων μας επειδη δεν εχουμε καταφερει οσα εχουν κανει οι αλλοι??? Δεν πιστευω οτι υπαρχει εστω και ενας που δε θα ηθελε θεση στο δημοσιο, οτι δεν θα χρησιμοποιουσε μεσον για το παιδι του κλπ, ας μη λεμε μεγαλες κουβεντες, δεν ξερουμε τι ερχεται μπροστα μας, παιδια μεγαλωνουμε. Εκτος αν εχει καποιος καβαντζες και το παιζει υπερανω και δικαιος κλπ. Σημασια εχει να ειμαστε ολοι καλα, τα οικονομικα της χωρας να ειναι καλα, να ειμαστε ευτυχισμενοι, ας μη χανουμε την ουσια με αστοχες συγκρισεις. Γιατι αν θα μπουμε σε αυτο το τρυπακι καηκαμε.:rolleyes:

Το να κοιτάζουμε μόνο το πορτοφόλι μας και την ζωή μας... είναι ένας από τους λόγους που φθάσαμε εδώ.

 

Δεν ήθελα/θέλω θέση στο Δημόσιο και δεν έχω καβάτζες. Πως μπορείς να ξέρεις με τόση σιγουριά τα δεδομένα και τις προσδοκίες του καθενός μας?

 

Ποιές είναι οι άστοχες συγκρίσεις?

 

Όλα είναι σχετικά... Μπορεί κάποιος να έβγαζε πριν 1 χρόνο 3000 ευρώ μαζί με τη σύζυγο. Αλλά να έχουν στεγαστικό 800 ευρώ, να πρέπει να πληρώσουν φόρο επιτηδεύματος, να έχουν δόσεις αυτοκινήτου, να του ρθει ο φόρος ακινήτων και ως εκ θαύματος να που είστε στην ίδια θέση αυτός με τα 3000 και εσύ με τα 800 ευρώ. Γιατί λοιπόν αυτός να μη τολμήσει να σου κλαφτεί? Από τη στιγμή που επίσης θα αδυνατεί να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του?

Ιδιωτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι έχουν βγει εκτός οικογενειακού προγραμματισμού και οικονομικού προυπολογισμού. Γιατί κάποιος να κλαφτεί περισσότερο από τον άλλον?

 

Και ρωτώ: στον ιδιωτικό τομέα χρόνια και χρόνια υπήρχε ασυδοσία... Εργοδότες που δεν πληρώνουν, απολύσεις, υπερωρίες απλήρωτες, άρνηση σε άδειες εγκυμοσύνης κτλ κτλ... Είχε διαμαρτυρηθεί ποτέ κανείς? Το είχαν κάνει θέμα οι φίλοι μας οι δημοσιογράφοι? Όσο δεν είχαν θιχτεί οι ΔΥ, που συντηρούσαν τις πελατειακές σχέσεις των κομμάτων όλα καλά. Και σίγουρα έλεγαν οι ΔΥ ''πάλι καλά που εγώ βολεύτηκα, μήνας μπαίνει-μήνας βγαίνει έχω το μισθό μου'' κτλ κτλ... Τώρα που μπήκε χεράκι και στους ΔΥ που ήταν στο απυρόβλητο, έγινε ο χαμός. Εργαζόμενοι δυο ταχυτήτων βλέπεις...

Ρώτα εσύ και περίμενε απάντηση... Κι αν την πάρεις, σφύρα μου και μένα.

 

και για πιο λογο ειναι κακο καποιος να εχει ονειρο να γινει δασκαλος, καθηγητης, νοσοκομος, αστυνομικος, στρατιωτικος, γιατρος του εσυ, δικαστικος, οικονομολογος σε υπουργειο κλπ κλπ ή ακομα γραμματεας στο δημοσιο γιατι δηλαδή η γραμματεας του ιδ. τομεα ειναι αυτοματως πιο εργατική απο του δημοσιου?

Κανένα κακό! Απολύτως θεμιτό. Αρκεί για το ίδιο επάγγελμα/την ίδια προσφορά... να υπάρχουν παρόμοιες εργασιακές συνθήκες (σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα). Για να καταλάβεις τι λέω, δες παρακάτω το μήνυμα της epang.

 

και με συγχωρεις το τι θεωρει ο καθενας κατορθωμα ειναι σχετικο για μενα ειναι κατορθωμα που σπουδασα που τελειωσα που βρηκα δουλεια και που μετα διοριστηκα στο δημοσιο και μπορω να προσφερω στην οικογενεια μου.

Γιατί είναι κατόρθωμα? Δηλαδή εμείς που σπουδάσαμε, τελειώσαμε, βρήκαμε δουλειά (ιδιωτικά) και προσφέρουμε στην οικογένειά μας... πρέπει να μας παρασημοφορήσει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας?

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Ο άντρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και δουλεύει 10 ώρες την ημέρα για ένα πολύ μέτριο εισόδημα .. και ρισκάρει και αγχόνεται μην τύχει καμμιά στραβή ..

Ενώ ένας φίλος του, με τις ίδιες σπουδές μπήκε σε μία δημόσια υπηρεσία με μεσο πριν 15 χρόνια και μέχρι σήμερα δουλεύει 5 ώρες την ημέρα γιατί ασχολείται με computer και μηχανογράφηση και αυτό είναι το ωράριό του για να παίρνει τα ίδια λεφτά που βγάζει ο άντρας μου με ρίσκο και πολύ κούραση στις διπλάσιες ώρες...

Πες τα χρυσόστομη! Αυτό είναι ισοδύναμο παράδειγμα! Και δείχνει το πρόβλημα...

 

τι να πω δηλαδη για μια μανα που παρακαλαγε να μπει καθαρίστρια για να μεγαλωσει τα παιδια της για πια ηθική θα της μιλήσω?

Καλά έκανε αυτή η μάνα κι είναι άξια μίμησης/συγχαρητηρίων! Και φαντάζομαι πως τίμησε το ψωμί που της έδωσαν.

 

Σε μια χώρα με μηδενική ανάπτυξη από την εποχή της μεταπολίτευσης και εδώ (τουλάχιστον), με συστηματική διοχέτευση κεφαλαίων σε βαλκανικά κράτη ή Τουρκία (βλέπε και εταιρείες μεγέθους 3Εκλπ) ως προφανή και συστηματική πολιτική (προφανώς έξωθεν), η διοχέτευση της ανεργίας στο δημόσιο φορέα ηταν μια πάγια πολιτική, ατυχής μεν ως προς τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματά της, μονόδρομος δε, καθώς κανένα από τα μεγάλα κεφάλια των οικονομιών που τώρα επιχειρούν να μας ελέγξουν ΔΕΝ ΘΈΛΗΣΕ να δώσει μια εναλλακτική λύση στις εκάστοτε κυβερνήσεις ώστε να μειωθεί το μεγάλο κοινωνικό βάρος των ανέργων.

Πάρα πολύ σωστή τοποθέτηση!

 

Jucca, αν σήμερα βρισκόσουν άνεργη. Δεν θα παραλακάλαγες για μια θέση στον Δ ή Ι τομέα;;;;

 

ή θα περίμενες κάποιος να έρθει να σε πάρει από το χέρι και να σου πει "έλα κορίτσι μου, το νέο σου γραφείο σε περιμένει";

 

ή θα έστελνες 500 βιογραφικά και θα καθόσουν να περιμένεις πιο από όλα θα ευοδώσει

Επιλέγω το Νο 3.

 

Πάντως μην απορείτε που λένε μερικές ότι μπορούσαν, είχαν μέσο και δεν το έκαναν.

Εϊμαι μία από αυτές, δις μάλιστα, αλλά τότε ήμουν ιδεαλίστρια....

Οταν έκανα τα παιδιά μου και πήγα στους 2,5 μήνες για δουλειά, όταν η φίλη μου ΔΥ, στον 1,5 χρόνο, αυτοφασκελώθηκα....

Και μετά επανήλθα στον ...ιδεαλισμό μου....

Μ' αρέσεις γιατί είσαι απλή και ειλικρινής. (Εντάξει, αυτό όταν γεννήσαμε... όλες οι ΙΥ το ψιλοπεράσαμε... Αλλά γενικότερα, δεν μετανοιώνεις, έτσι δεν είναι?)

 

Κι εγώ κατόρθωμα το θεωρώ, αλλά αν φτάσει ο μισθός μου να είναι 900 ευρώ, τη στιγμή που θέλω 300-400 ευρώ βενζίνη να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στη δουλειά μου, να το βράσω! Θα προτιμήσω να παραιτηθώ και να κάθομαι. 800 ευρώ βγάζει κι η γυναίκα που μου καθαρίζει το σπίτι. Οι δε καθαρίστριες των σχολείων που τώρα ανήκουνε στους Δήμους, παίρνουν 1200 ευρώ. Σας φαίνεται λογικό αυτό; Γι αυτό σπούδασα; Γι αυτο έδωσα 3 φορές ΑΣΕΠ; Για να φτάσω να παίρνω όσα κι η καθαρίστρια; :mad:

 

Γιατί ρε φίλε (όχι εσύ, γενικώς μιλάω) δεν έγινες κι εσύ εκπαιδευτικός να δεις τη γλύκα; ;)

Η καθαρίστρια του σχολείου που πάει ο γιος μου παίρνει 450 ευρώ μηνιαίως, για 6,5 ώρες δουλειάς /πέντε μέρες την εβδομάδα.

Άλλά ακόμη κι αν βγάζουν 800 ευρώ..., τι συγκρίνεις? Οι γυναίκες που καθαρίζουν τα σπίτια μας δουλεύουν στις ίδιες συνθήκες εργασίας με μας κι έχουν τα ίδια μισθολογικά/εργατικά/συνταξιοδοτικά δικαιώματα?

 

Είναι άνισο το παράδειγμα. Συνέκρινε την δουλειά σου με ενός συναδέλφου σου εκπαιδευτικού στον ΙΤ.

 

Εγώ πάντως θα βάλω και μια άλλη διάσταση που δεν την έχετε σκεφτει....για εμένα ο Δημ. Τομέας ήταν μονόδρομος....εκπαιδευτικός γαρ....αφού είχα δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα...όπου με ανάγκαζαν να ακολουθώ εκπαιδευτικά προγράμματα που δεν συμφωνούσα (ο μόνος στόχός ήταν τα νήπια να μάθουν να γράφουν και να διαβάζουν μέσα από φύλλα εργασίας και να κάνουμε όσες πιο πολλές γιορτές ....με αποστήθοιση ποιημάτων ....για να καμαρώνουν οι γονείς) και μη διαθέτοντας ένα κεφάλαιο για να ανοίξω δικό μου σχολείο...έπρεπε να πάω στο Δημόσιο σχολείο....για να εφαρμόσω όλα τα καινοτόμα και εναλλακτικά προγράμματα που είχα διδαχτεί στο πανεπιστήμιο. Το Δημόσιο σχολείο μου έδωσε ένα χώρο ελευθερίας και δησμιουργικότητας για να μην μισήσω την δουλειά μου. Σαφώς μου έδωσε και έναν αξιοπρεπέστατο μισθό....αλλά το βασικό κίνητρο για εμένα ήταν η εφαρμογή πραγμάτων που είχα διδαχτεί και που δεν μπορούσα να εφαρμόσω αλλού....

Να επιτέλους κι ένα θετικό, αισιόδοξο μήνυμα εκπαιδευτικού!

 

Πάντως κάνουν πολύ μεγάλο λάθος με τις τόσο μεγάλες μειώσεις μισθού στους εκπ/κούς. Βάλε και το ότι δεν υπάρχουν βιβλία, δεν θέλει πολύ να αρχίσει να δουλεύει ο άλλος αναλόγως του τι αμοίβεται. Κι ο νοών νοήτω.

Συμφωνώ ότι κάνουν μεγάλο λάθος. Αλλά με τα υπόλοιπα τι εννοείς...?

Αν εννόησα καλά... κι αρχίσει ο καθένας μας να δουλεύει σύμφωνα με το όσο αμείβεται, τότε ας... αμελήσει... κι ο γιατρός/ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας/οδηγός λεωφορείου/δικηγόρος/εφοριακός/τεχνικός της ΔΕΗ, κ.ο.κ.

 

Μωράκια μου δεν έχετε καταλάβει. Σήμερα τρώνε τον Δημόσιο αύριο τον Ιδιωτικό υπάλληλο.

Ή όπως έλεγε η γιαγιάκα μου όταν χτυπάνε τη πόρτα του διπλανού σου σε λίγο θα βαρέσουν και τη δική σου.

Ναι...

 

Τον ιδιωτικό υπάλληλο τον φάγανε περίσυ.... 250.000 άνεργοι,δεν ξέρω πόσοι ανασφάλιστοι, πόσοι που φάγανε μειώσεις αποδοχών και αύξηση ωραρίου.... πόσα λουκέτα σε επιχειρήσεις.... αν δεν φτάσει το εργατικό δυναμικό μας να είναι φθηνότερο απο την Κίνα δεν θα σταματήσουν....

Έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, η ζωή είναι δύσκολη: ας αφήσουμε στον κάθε άνθρωπο που έχει τα προβλήματά του, είτε τα θεωρούμε σοβαρά ή ασόβαρα, το δικαίωμα στο παράπονο. Χρησιμοποιώ τη λέξη παράπονο και όχι κλάψα, ΟΚ? Αλίμονο, αν με τόσα προβλήματα που έχουμε, πρέπει να σκεφτόμαστε και το "αν το πω και παρεξηγηθεί κάποιος που έχει περισσότερα προβλήματα από μένα και θα μου πει ότι κλαίγομαι" και να αυτολογοκρινόμαστε. Με αυτή τη λογική, εγώ πχ που έχω θέμα και δεν μπορώ να κάνω παιδιά (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΛΑΙΓΟΜΑΙ! να γραφτεί στο πρακτικό), αν μπει κάποια κοπέλα που είναι μανούλα και πει ότι "με δύο παιδιά, δεν βγαίνω πλέον", τι θα πρέπει να της πω? "Εσύ μην κλαίγεσαι, γιατί εσύ έχεις παιδιά, ενώ εγώ όχι, άρα και που δεν έχεις ούτε μισό ευρώ για τον εαυτό σου, πάλι χαρούμενη να είσαι?" ΟΚ, ακραίό το παράδειγμα, αλλά ας προσπαθήσουμε να μπούμε και στη θέση του άλλου, πριν του αποδώσουμε το χαρακτηρισμό του ..."κλάψα".

Κατά τα άλλα, η περίπτωση που περιγράφει η Boyboom με το θείο΄της που έπαιρνε 4000 το μήνα, και πάνω κάτω τα ίδια και η σύζυγος, απέχει αρκετά από το μισθό του μέσου, δημοσίου υπαλλήλου. Εγώ που είμαι αρκετά υψηλόμισθη (ήμουν, μάλλον), παίρνω γύρω στα 1500, με δύο μεταπτυχιακά και δέκα χρόνια προϋπηρεσίας. Τώρα θα πάω στα 1100 και ο σύζυγος μάλλον στα....υπό του μηδενός, γιατί η δουλειά του δεν πάει καλά και δεν έχει και λεφτά για να την κλείσει.

Γιατί να μην παραπονεθώ όμως? Επειδή και καλά εγώ είμαι μόνιμη και επειδή δεν παίρνω ένα μισθό πείνας? Βρε, ότι θέλω θα λέω!:lol: (με την καλή έννοια). Ένα τραγούδι που λέει "θέλω να τα πω", το έχετε ακούσει? Αφήστε τον καθέναν μας να πει τον πόνο του, μόνο αυτό μας έχει απομείνει, στην τελική ανάλυση. Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσεις γιατί είσαι απλή και ειλικρινής. (Εντάξει, αυτό όταν γεννήσαμε... όλες οι ΙΥ το ψιλοπεράσαμε... Αλλά γενικότερα, δεν μετανοιώνεις, έτσι δεν είναι?)

Ναι ζωπυ, το περάσαμε όλες όντως.....

Εννοείτε πως δεν μετανοιώνω. Το λέω άλλωστε. Ξαναγύρισα στον ιδεαλισμό μου.......

 

Λατρεύω την δουλειά μου, μου αρέσουν οι προκλήσεις του Ιδιωτικού τομέα, δεν θα την άλλαζα για καμμία δουλειά του Δημοσίου.

Αλλωστε το δοκίμασα, κάποτε έκανα ένα οχτάμηνο στο Δημόσιο.

Βάρεσα πολλέεεεες ενέσεις μέχρι να απολυθω.... Και όπου φύγει - φύγει.

Οχι μόνο γιατί ένοιωθα άχρηστη, αλλά και λόγω νοοτροπίας και των κουλών που είδα εκει μέσα.....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, η ζωή είναι δύσκολη: ας αφήσουμε στον κάθε άνθρωπο που έχει τα προβλήματά του, είτε τα θεωρούμε σοβαρά ή ασόβαρα, το δικαίωμα στο παράπονο. Χρησιμοποιώ τη λέξη παράπονο και όχι κλάψα, ΟΚ? Αλίμονο, αν με τόσα προβλήματα που έχουμε, πρέπει να σκεφτόμαστε και το "αν το πω και παρεξηγηθεί κάποιος που έχει περισσότερα προβλήματα από μένα και θα μου πει ότι κλαίγομαι" και να αυτολογοκρινόμαστε. Με αυτή τη λογική, εγώ πχ που έχω θέμα και δεν μπορώ να κάνω παιδιά (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΛΑΙΓΟΜΑΙ! να γραφτεί στο πρακτικό), αν μπει κάποια κοπέλα που είναι μανούλα και πει ότι "με δύο παιδιά, δεν βγαίνω πλέον", τι θα πρέπει να της πω? "Εσύ μην κλαίγεσαι, γιατί εσύ έχεις παιδιά, ενώ εγώ όχι, άρα και που δεν έχεις ούτε μισό ευρώ για τον εαυτό σου, πάλι χαρούμενη να είσαι?" ΟΚ, ακραίό το παράδειγμα, αλλά ας προσπαθήσουμε να μπούμε και στη θέση του άλλου, πριν του αποδώσουμε το χαρακτηρισμό του ..."κλάψα".

Κατά τα άλλα, η περίπτωση που περιγράφει η Boyboom με το θείο΄της που έπαιρνε 4000 το μήνα, και πάνω κάτω τα ίδια και η σύζυγος, απέχει αρκετά από το μισθό του μέσου, δημοσίου υπαλλήλου. Εγώ που είμαι αρκετά υψηλόμισθη (ήμουν, μάλλον), παίρνω γύρω στα 1500, με δύο μεταπτυχιακά και δέκα χρόνια προϋπηρεσίας. Τώρα θα πάω στα 1100 και ο σύζυγος μάλλον στα....υπό του μηδενός, γιατί η δουλειά του δεν πάει καλά και δεν έχει και λεφτά για να την κλείσει.

Γιατί να μην παραπονεθώ όμως? Επειδή και καλά εγώ είμαι μόνιμη και επειδή δεν παίρνω ένα μισθό πείνας? Βρε, ότι θέλω θα λέω!:lol: (με την καλή έννοια). Ένα τραγούδι που λέει "θέλω να τα πω", το έχετε ακούσει? Αφήστε τον καθέναν μας να πει τον πόνο του, μόνο αυτό μας έχει απομείνει, στην τελική ανάλυση. Φιλικά!

 

Ποσο δικιο εχεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που κάνω quote μόνο ένα κομάτι του μηνύματος της boyboom, το οποίο ήταν μακροσκελές, αλλά θέλω να πω κάτι για αυτό. Κατά κάποιον τρόπο, λες ότι κάποια ξαδέρφη σου, δημόσιος υπάλληλος, γέννησε σε ιδιωτικό μαιευτήριο και ότι η ασφάλειά της, της τα κάλυψε όλα? Αυτό, έχω την εντύπωση ότι το έχεις γράψει και σε άλλο θέμα και σε είχαν διορθώσει όλες οι κοπέλες που είναι Δ.Υ. και έχουν ταμείο ΟΠΑΔ, σου είχαν δηλαδή διευκρινίσει ότι αυτό δεν ισχύει. Και όντως, δεν ισχύει.

 

τοτε μαλλον το λεει για να μη φωναζει η μανα της

δεν εχω λογο να επιμενω εφοσον δεν το ξερω εκ των εσω

Link to comment
Share on other sites

quote ζωπυρον

 

"Το να κοιτάζουμε μόνο το πορτοφόλι μας και την ζωή μας... είναι ένας από τους λόγους που φθάσαμε εδώ."

 

 

 

 

περιμενα τοσες μερες, επιτελους καποιος το ειπε καθαρα!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει κάποιο συγκεκριμένο θέμα, θα είχες καταλάβει σε ποιον χώρο εργάζομαι :D Anyway, οι εταιρείες του χώρου προσλαμβάνουν πολλά άτομα μέσω γνωστών, δηλ προτιμούν να προσλάβουν κάποιον με συστάσεις από κάποιον εντελώς άγνωστο.

Και έχω δει υπαλλήλους να "ξύνονται", να διαλαλούν την δουλειά τους δεξιά και αριστερά, να προσπαθούν να φορτώσουν δουλεια σε άλλους και να έχουν δηλαδή μια συμπεριφορά αντίστοιχη με αυτή του "κακού" δημόσιου υπαλληλου. Απλά επειδή οι συνθηκες είναι διαφορετικές βγαζουν διαφορετική συμπεριφορά

 

 

Πολύ καλά κάνεις, και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Όμως σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορείς να το αποφυγεις και είμαι σχεδόν βεβαιη πως οι περισσότεροι δεν σκεφτονταν έτσι

 

 

αυτα για τους ιατρους πολυ καλα τα ειπατε, αλλα εχει και αλλα... το καθε περιστατικο δεν ειναι το ιδιο( και οταν κλεινεις ραντεβου αυτο στο τηλεφωνο δεν φαινεται), υπαρχουν και εκτακτα που βαζουν ενδιαμεσα στα ραντεβου, υπαρχουν ανθρωποι με διαφορετικη ψυχολογια-ενας θελει να του μιλαει πολυ, αλλος οχι κ.λ. δε νομιζω οτι και ο ιατρος να θελει να καθεται μεχρι αργα .

τον ιατρο τον πληρωνουμε για την παροχη υπερησιων οπως σε καθε ελευθερο επαγγελματια.

τωρα, ο ιατρος στο δημοσιο- μιλαμε για εκτακτο ή κανονικο ραντεβου? αν ειναι εκτακτο τι να κανουμε-θα περιμενουμε.δυσανασχετουμε επειδη ξερουμε οτι υπαρχουν πολλοι ιατροι ,αλλα κυριως ειναι ειδικευομενοι και δεν εχουν κριση και εμπειρια οποτε σε ταλαιπωρουν παραπανω. εδω να λεμε ευχαριστω επειδη δεν πληρωνουμε.

τωρα τα κανονικα ραντεβου ισχυει οτι ισχυει και για τους εε ιατρους.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ζωπυ, το περάσαμε όλες όντως.....

Εννοείτε πως δεν μετανοιώνω. Το λέω άλλωστε. Ξαναγύρισα στον ιδεαλισμό μου.......

 

Λατρεύω την δουλειά μου, μου αρέσουν οι προκλήσεις του Ιδιωτικού τομέα, δεν θα την άλλαζα για καμμία δουλειά του Δημοσίου.

Αλλωστε το δοκίμασα, κάποτε έκανα ένα οχτάμηνο στο Δημόσιο.

Βάρεσα πολλέεεεες ενέσεις μέχρι να απολυθω.... Και όπου φύγει - φύγει.

Οχι μόνο γιατί ένοιωθα άχρηστη, αλλά και λόγω νοοτροπίας και των κουλών που είδα εκει μέσα.....

 

για αλλη μια φορα συμφωνω μαζι σου:lol:

Link to comment
Share on other sites

latiatoula συγνωμη αλλα εχεις καταλαβει λαθος ! λες στο παραδειγμα σου

 

"Με αυτή τη λογική, εγώ πχ που έχω θέμα και δεν μπορώ να κάνω παιδιά (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΛΑΙΓΟΜΑΙ! να γραφτεί στο πρακτικό), αν μπει κάποια κοπέλα που είναι μανούλα και πει ότι "με δύο παιδιά, δεν βγαίνω πλέον", τι θα πρέπει να της πω? "Εσύ μην κλαίγεσαι, γιατί εσύ έχεις παιδιά, ενώ εγώ όχι, άρα και που δεν έχεις ούτε μισό ευρώ για τον εαυτό σου, πάλι χαρούμενη να είσαι?"

 

εμεις δε λεμε αυτο, αλλα λεμε να ερθει και να σου πει

 

"αχ μωρε, εχω μονο 4 παιδια και θελω και 5ο και δε μπορω, πωπω τι να κανω, καλα ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο σε μενα?"

 

δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω, αλλα γενικως ηταν "ευαισθητο" το παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μενα ειναι διαφορετικο πραγμα το κοιταζω τον εαυτουλη μου και το πορτοφολι μου και δεν νοιαζομαι και διαφορετικο το να μην ασχολουμαι με το τι κανει ο αλλος στα οικονομικα του και ποσα περνει απο την στιγμη που δεν βλαπτει κανεναν.

 

Το οτι δεν τον κρινω για την οικονομικη του κατασταση δεν σημαινει οτι αδιαφορω και κοιταζω τον εαυτο μου απλα δεν με πειραζει αν ο αλλος ζει καλυτερα βγαζοντας χρηματα με την αξια του. Μπραβο του και παντα τετοια εγω με την δικη μου ζωη το θεμα ειναι τι κανω. Αν του κοψουν και παρει λιγοτερα αυτος δεν θα παρω εγω περισσοτερα. Δεν ειναι ο θανατος σου η ζωη μου. Αρκει να μην τα κλεβει και να μην προερχονται απο παρανομιες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κατόρθωμα το θεωρώ, αλλά αν φτάσει ο μισθός μου να είναι 900 ευρώ, τη στιγμή που θέλω 300-400 ευρώ βενζίνη να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στη δουλειά μου, να το βράσω! Θα προτιμήσω να παραιτηθώ και να κάθομαι. 800 ευρώ βγάζει κι η γυναίκα που μου καθαρίζει το σπίτι. Οι δε καθαρίστριες των σχολείων που τώρα ανήκουνε στους Δήμους, παίρνουν 1200 ευρώ. Σας φαίνεται λογικό αυτό; Γι αυτό σπούδασα; Γι αυτο έδωσα 3 φορές ΑΣΕΠ; Για να φτάσω να παίρνω όσα κι η καθαρίστρια; :mad:

 

 

 

 

Και το μόνο που ακούμε είναι ότι είμαστε άχρηστοι και τεμπέληδες, ότι δουλεύουμε μόνο 3-4 ώρες την ημέρα και καθόμαστε 3 μήνες το καλοκαίρι.

 

Γιατί ρε φίλε (όχι εσύ, γενικώς μιλάω) δεν έγινες κι εσύ εκπαιδευτικός να δεις τη γλύκα; ;)

 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι η καθαρίστρια δεν κουράζεται και δε θα έπρεπε να πληρώνεται?

Μάλιστα.......

Μια ερώτηση.....έχει κάποιος από δω παιδί σε σχολείο?

Σε γυμνάσιο, λύκειο.......μην πιάσουμε αυτο το θέμα και πόσο δουλεύουν τα φροντιστήρια..........γιατί κάποιοι απλά είναι δημόσιοι υπάλληλοι.............και μόνιμοι........

Για μένα τζάμπα πληρώνουμε καθηγητές....τα φροντιστηρια θα ήταν αρκετά (έτσι όπως είναι το σύστημα).......και θα χαν και τα πρωινά τους ελεύθερα να διαβάσουν.......

Που μετράνε τις απουσίες τα παιδιά και τις μαζεύουν για να κάτσουν σπίτι τους να διαβάσουν για το φροντιστήριο μπας και δουν φως...........

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, η ζωή είναι δύσκολη: ας αφήσουμε στον κάθε άνθρωπο που έχει τα προβλήματά του, είτε τα θεωρούμε σοβαρά ή ασόβαρα, το δικαίωμα στο παράπονο. Χρησιμοποιώ τη λέξη παράπονο και όχι κλάψα, ΟΚ? Αλίμονο, αν με τόσα προβλήματα που έχουμε, πρέπει να σκεφτόμαστε και το "αν το πω και παρεξηγηθεί κάποιος που έχει περισσότερα προβλήματα από μένα και θα μου πει ότι κλαίγομαι" και να αυτολογοκρινόμαστε. Με αυτή τη λογική, εγώ πχ που έχω θέμα και δεν μπορώ να κάνω παιδιά (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΛΑΙΓΟΜΑΙ! να γραφτεί στο πρακτικό), αν μπει κάποια κοπέλα που είναι μανούλα και πει ότι "με δύο παιδιά, δεν βγαίνω πλέον", τι θα πρέπει να της πω? "Εσύ μην κλαίγεσαι, γιατί εσύ έχεις παιδιά, ενώ εγώ όχι, άρα και που δεν έχεις ούτε μισό ευρώ για τον εαυτό σου, πάλι χαρούμενη να είσαι?" ΟΚ, ακραίό το παράδειγμα, αλλά ας προσπαθήσουμε να μπούμε και στη θέση του άλλου, πριν του αποδώσουμε το χαρακτηρισμό του ..."κλάψα".

Κατά τα άλλα, η περίπτωση που περιγράφει η Boyboom με το θείο΄της που έπαιρνε 4000 το μήνα, και πάνω κάτω τα ίδια και η σύζυγος, απέχει αρκετά από το μισθό του μέσου, δημοσίου υπαλλήλου. Εγώ που είμαι αρκετά υψηλόμισθη (ήμουν, μάλλον), παίρνω γύρω στα 1500, με δύο μεταπτυχιακά και δέκα χρόνια προϋπηρεσίας. Τώρα θα πάω στα 1100 και ο σύζυγος μάλλον στα....υπό του μηδενός, γιατί η δουλειά του δεν πάει καλά και δεν έχει και λεφτά για να την κλείσει.

Γιατί να μην παραπονεθώ όμως? Επειδή και καλά εγώ είμαι μόνιμη και επειδή δεν παίρνω ένα μισθό πείνας? Βρε, ότι θέλω θα λέω!:lol: (με την καλή έννοια). Ένα τραγούδι που λέει "θέλω να τα πω", το έχετε ακούσει? Αφήστε τον καθέναν μας να πει τον πόνο του, μόνο αυτό μας έχει απομείνει, στην τελική ανάλυση. Φιλικά!

Να λες ότι θες κούκλα. Και ας είσαι...δημόσιος υπάλληλος.:lol::lol:

Δε βαριέσαι, χαλάλι....:lol:

Εγώ σου έυχομαι να αποκτήσεις το μωράκι που επιθυμείς, και είμαι σίγουρη για αυτό. Ακουμε που σου λέω. Φτάνει να μην το βάλεις κάτω. 18 χρόνια περίμενα.....

 

Πως σου φάνηκα θυμωμένη? Με αυτο :confused: το εμότικον? Αυτο νομίζω δε δηλώνει θυμό αλλά confused...Δεν εχω θυμώσει πουλί μου

Εντάξει τότε. Αφού δεν θύμωσες. Δεν ξέρωτι λέει, εγώ αυτή τη ΄φατσα την βλέπω θυμωμένη, όχι μπερδεμένη πάντως.:lol:

 

για αλλη μια φορα συμφωνω μαζι σου:lol:

Εσύ τώρα αυτό να το προσέξεις....:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τζάμπα πληρώνουμε καθηγητές....τα φροντιστηρια θα ήταν αρκετά (έτσι όπως είναι το σύστημα).......και θα χαν και τα πρωινά τους ελεύθερα να διαβάσουν.......

Που μετράνε τις απουσίες τα παιδιά και τις μαζεύουν για να κάτσουν σπίτι τους να διαβάσουν για το φροντιστήριο μπας και δουν φως...........

Ωπ. Το χοντραίνεις τώρα.

Καλύτερα θα ήταν να μην υπήρχαν φροντιστήρια, όχι σχολεία.

Τι κολοκύθια παιδεία έχουμε και μάλιστα ...δωρεάν.

Ρε σεις, δεν πάμε καλά λέμε. Σαν χώρα, σαν λαός.

Φτάσαμε να θεωρούμε καλύτερα τα φροντιστήρια από το ..σχολείο. Ελεος.

Θέλω την Τρόικα ΤΩΡΑ.....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι η καθαρίστρια δεν κουράζεται και δε θα έπρεπε να πληρώνεται?

Μάλιστα.......

Μια ερώτηση.....έχει κάποιος από δω παιδί σε σχολείο?

Σε γυμνάσιο, λύκειο.......μην πιάσουμε αυτο το θέμα και πόσο δουλεύουν τα φροντιστήρια..........γιατί κάποιοι απλά είναι δημόσιοι υπάλληλοι.............και μόνιμοι........

Για μένα τζάμπα πληρώνουμε καθηγητές....τα φροντιστηρια θα ήταν αρκετά (έτσι όπως είναι το σύστημα).......και θα χαν και τα πρωινά τους ελεύθερα να διαβάσουν.......

Που μετράνε τις απουσίες τα παιδιά και τις μαζεύουν για να κάτσουν σπίτι τους να διαβάσουν για το φροντιστήριο μπας και δουν φως...........

 

Ενταξει βρε sesame όμως οι καθαρίστριες (οι περισσότερες τουλάχιστον, ΟΧΙ όλες), δεν έχουν φάει τα χρόνια τους στο διάβασμα και στα πανεπιστημια όμως. Νομίζω τουλάχιστον σε αυτο το θέμα θα σε έτρωγε και σένα αν ήσουν σε ανάλογη θέση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωπ. Το χοντραίνεις τώρα.

Καλύτερα θα ήταν να μην υπήρχαν φροντιστήρια, όχι σχολεία.

Τι κολοκύθια παιδεία έχουμε και μάλιστα ...δωρεάν.

Ρε σεις, δεν πάμε καλά λέμε. Σαν χώρα, σαν λαός.

Φτάσαμε να θεωρούμε καλύτερα τα φροντιστήρια από το ..σχολείο. Ελεος.

Θέλω την Τρόικα ΤΩΡΑ.....

 

Το χοντραίνω επίτηδες.........για να ακουστεί η υπερβολή.....η παιδεία μας δεν είναι δωρεάν.....ξέρεις πόσο κοστίζουν τα φροντιστήρια?

Ποιος ευθύνεται γι΄αυτό όμως?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει βρε sesame όμως οι καθαρίστριες (οι περισσότερες τουλάχιστον, ΟΧΙ όλες), δεν έχουν φάει τα χρόνια τους στο διάβασμα και στα πανεπιστημια όμως. Νομίζω τουλάχιστον σε αυτο το θέμα θα σε έτρωγε και σένα αν ήσουν σε ανάλογη θέση....

 

μπορεί να μη σπούδασαν κάποιες, αλλά την ιδρώνουν την φανέλα τους...πράγμα που δε θα λεγα για κάποιους από μας.......

Εγώ π.χ. δεν είμαι άξια να είμαι καθαρίστρια............δε θα άντεχα τόση κούραση καθημερινά.....όσο για τις σπουδές.....οι περισσότεροι σπουδαγμένοι δεν είμαστε πια?

Link to comment
Share on other sites

Το χοντραίνω επίτηδες.........για να ακουστεί η υπερβολή.....η παιδεία μας δεν είναι δωρεάν.....ξέρεις πόσο κοστίζουν τα φροντιστήρια?

Ποιος ευθύνεται γι΄αυτό όμως?

Ξέρω πόσο κοστίζουν...

Ελα μου τε. Ποιός ευθύνεται?

Πάντως όχι οι καθηγητές, ή τουλάχιστον, όχι κυρίως αυτοί.

Αυτοί απλώς εκμεταλλεύτηκαν ένα σύστημα που ευνόησε την παραπαιδεία...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν ειμαι καθολου αισιοδοξη

ο μισθος απο 970 εγινε 950, 900, 870, 850, τωρα 830

θα παει λενε 600

ειμαστε 4μελης οικογενεια

δουλευει ενας

 

στη γερμανια οι ιδιοι ανθρωποι θα παιρναμε

1200 κατωτερο μισθο

1200 ταμειο ανεργιας εγω

350 για τα δυο παιδια επιδομα

 

κι αν δεν επαιρνα ανεργιας θα επαιρνα αναπηριας

τι λεμε τωρα??

 

καλο μας κουραγιο!!!!!!!!

????? 1200ταμειο ανεργιασ????λα8οσ κανεις....εμενα γερμανια...οκ περνεις 1200 μισθο αλλα τα ενοικια ειναι πιο ακριβα!και τα σουπερ μαρκετ...μην τρλαθουμε κιολας...δεν ειναι ετσι η γερμανια οπως σας τηνλενε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα......και οι απόψεις μου φυσικά δεν είναι οι παραπάνω......οι παραπάνω ήταν απλά Η υπερβολή..........αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και τώρα τρωγόμαστε και νοιαζόμαστε για το πόσο θα πάρει ο άλλος και πιστεύουμε οι περισσότεροι ότι εμείς αξίζουμε τα περισσότερα........άντε βρες άκρη......κατά τα άλλα μας μαδάνε μια χαρά οι αποπάνω.......

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι διαφορετικο πραγμα το κοιταζω τον εαυτουλη μου και το πορτοφολι μου και δεν νοιαζομαι και διαφορετικο το να μην ασχολουμαι με το τι κανει ο αλλος στα οικονομικα του και ποσα περνει απο την στιγμη που δεν βλαπτει κανεναν.

 

Το οτι δεν τον κρινω για την οικονομικη του κατασταση δεν σημαινει οτι αδιαφορω και κοιταζω τον εαυτο μου απλα δεν με πειραζει αν ο αλλος ζει καλυτερα βγαζοντας χρηματα με την αξια του. Μπραβο του και παντα τετοια εγω με την δικη μου ζωη το θεμα ειναι τι κανω. Αν του κοψουν και παρει λιγοτερα αυτος δεν θα παρω εγω περισσοτερα. Δεν ειναι ο θανατος σου η ζωη μου. Αρκει να μην τα κλεβει και να μην προερχονται απο παρανομιες.

 

το εχω πει απο χτες αρκετες φορες οτι δε θελω να παρει κανεις λιγοτερα γιατι ουτως η αλλως δε θα μπουν στη δικη μου τσεπη.....και ΟΥΤΕ ηξερα ποσα παιρνουν ΟΥΤΕ ρωτησα ποτε κανεναν ΜΕΧΡΙ που αρχισε η κριση και η ΚΛΑΨΑ οχι το παραπονο, (για το σοι του συζυγου μου μιλαω, οχι για εσας, οκ???) και μαθαμε ποσα παιρνουν και ακομα μαζευουμε τις τριχες μας απ το πατωμα...........

 

εγω παλι θα ελεγα

να φτιαξουμε τετοια σχολεια που να κλεισουμε ολα τα φροντιστηρια

αυτο ειναι το ποθητο!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο ακριβα!και τα σουπερ μαρκετ...μην τρλαθουμε κιολας...δεν ειναι ετσι η γερμανια οπως σας τηνλενε!!!

 

 

Δηλαδη κοπέλες που μένουν εκει ΤΩΡΑ και όχι έμεναν παλαιότερα όπως λες εσυ, μας λένε ψέματα ???

 

ότι το σουπερ μαρκετ είναι πιο φθηνό κατα πολύ απο εδώ??? Γενικώς ότι το κόστος ζωής είναι πιο οικονομικό απο Ελλάδα???

 

Μάλλον ε?

Link to comment
Share on other sites

????? 1200ταμειο ανεργιασ????λα8οσ κανεις....εμενα γερμανια...οκ περνεις 1200 μισθο αλλα τα ενοικια ειναι πιο ακριβα!και τα σουπερ μαρκετ...μην τρλαθουμε κιολας...δεν ειναι ετσι η γερμανια οπως σας τηνλενε!!!

 

2 κοπελες φιλες μου μενουν εκει αυτη τη στιγμη που μιλαμε

λες να με θελουν για παρεα γιαυτο μου τα λενε ωραιοποιημενα? ισως

ειναι ψεμματα οτι τα παιδια μεχρι 16 δεν πληρωνουν κανενα γιατρο ουτε εμβολιο?

ειναι ψεμματα οτι δινουν συνδρομη για οτι ιατρικο εχουν 10 ευρω τους 3 μηνες αν και εφοσον χρησιμοποιησουν γιατρο? ειναι ψεμματα οτι τα παιδια τους πανε παιδικο με 40-50 ευρω το μηνα?τα ενοικια μηπως εχουν μεσα και ρευμα και νερο και κοινοχρηστα γι αυτο ειναι πιο ακριβα?? και η ζωη να ειναι πιο ακριβη κοπελα μου, αμα παιρνεις τα διπλα λεφτα δεν εχεις προβλημα.......οχι οτι θα παω ποτε, αλλα ειναι ετη φωτος μπροστα οι τυποι........

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί είναι κατόρθωμα? Δηλαδή εμείς που σπουδάσαμε, τελειώσαμε, βρήκαμε δουλειά (ιδιωτικά) και προσφέρουμε στην οικογένειά μας... πρέπει να μας παρασημοφορήσει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας?

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

ισως να μην εγινα κατανοητη για μενα το γεγονος οτι εσυ δουλευεις και προσφερεις ειναι κατορθωμα αλλα το ιδιο κατορθωμα ειναι για μενα που δουλευω και προσφερω και ας ειναι στον ευρυτερο δημοσιο τομεα.

και επαναλαμβανω ο καθενας πρεπει να τιμα τις οποιες επιλογες του και να κοιμαται με την συνειδηση του ησυχη

επειδη ηταν επιλογη μου να φυγω απο τον ιδιωτικο τομεα και να παω στον δημοσιο ξερω οτι ο καθενας εχει τα συν και τα πλην του αυτο που φοβομουν οταν εκανα τα χαρτια μου ηταν μην αφομοιωθω και το τι καταστασεις θα βρω εκει που θα παω,

τελικα τα πραγματα δεν ηταν τοσο τραγικα οπως τα φανταζομουν, ισως να ειναι και η φυση της δουλειας δεν εχουμε λουφαδωρους, δεν εχουμε ρουφιανους και τα βυσματα δεν ειναι στο τμημα μας, η δουλεια μας γινεται με αγαπη, εχει χαβαλέ και δεν εχει ρουτινα

 

 

το οτι τελικα το μεγαλυτερο προβλημα που θα αντιμετωπιζα στην ζωή μου ειναι ο ρατσισμος δεν το περιμενα!!!!!!

και δυστυχως το δεχομαι και για εμενα που για καποιο λογο ολοι με βλεπουν σας ενα αχρηστο βυσμα και για τον συζυγο μου που ειναι αστυνομικός!!!!!

και περισσοτερο θα με πειραξει αν ολα αυτα τα αντιμετωπισουν αυριο τα παιδια μου οπως τα αντιμετωπιζα εγω που η μανα μου ηταν καθαριστρια και θυμαμαι και ντρεπομαι οτι οταν αναγκαστηκε να παει για δουλεια και εγω πηγαινα στο γυμνασιο ντρεπομουν να το πω.....

 

γι αυτο ισως να παιρνω και τα πραγματα λιγο πιο προσωπικα γιατι δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει περιπτωση τα παιδια μου να ντραπουν για εμενα ή τον συζυγό εστω και στιγμιαια εξαιτιας αυτής της γενικοτερης αντιμετωπισης ενω θα επρεπε να ειναι περηφανα

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα......και οι απόψεις μου φυσικά δεν είναι οι παραπάνω......οι παραπάνω ήταν απλά Η υπερβολή..........αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και τώρα τρωγόμαστε και νοιαζόμαστε για το πόσο θα πάρει ο άλλος και πιστεύουμε οι περισσότεροι ότι εμείς αξίζουμε τα περισσότερα........άντε βρες άκρη......κατά τα άλλα μας μαδάνε μια χαρά οι αποπάνω.......

Οκ, κατάλαβα.

Εμένα δεν με νοιάζει αν ο άλλος παίρνει πιο πολλά, με γεια του με χαρά του.

Με νοιάζει όμως να με μαδάνε όπως λες.....

Και μάδα μάδα, την ξεπουπουλιασαν την κότα και τώρα, ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντως... πούπουλα.... δηλαδή μπικικίνια, δηλαδή φράγκα...

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...