Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;


VAIA

Recommended Posts

εγω ειμαι ιδεολογος γιατι εχω την πολυτελεια ειχα δουλεια στον ιδιωτικό τομεα και δεν ειχα και καμια ιδιαιτερη καψα να μπω στο δημοσιο τα χαρτια μου τα εκανα οταν αρχισαμε να προσπαθουμε με τον αντρα μου για παιδι και τα βαλαμε κατω και αποφασισαμε αν διοριστω να φυγουμε και απο Αθηνα οπου οι αστυνομικοί καλουνται να κανουν πραγματα που αρνουμαστε να υποστηριξουμε (αλλο θεμα αυτο)

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο Δημόσιο και τον Ιδιωτικό τομέα είναι ότι οι πρώτοι πληρώνονται από τον κρατικό προυπολογισμό (δλδ λεφτά όλων μας) ενώ οι δεύτεροι όχι, τουλάχιστον άμεσα.

Αυτό αυτομάτος δίνει το δικαίωμα στον καθένα να κρίνει και να σχολιάζει.

 

Η δική μου άποψη είναι:

Δεν θέλω σε καμια περίπτωση να απολύθεί κανείς (ΔΥ ή ΙΥ) για πολλούς ανθρωπιστικούς λόγους αλλά και γιατί αν απολυθεί θα ψάχνει και αυτός δουλειά μαζί με τον άμδρα μου που είναι άνεργος από τη γέννηση του γιού μας (17μήνες τώρα). Οπότε θα έχει ακόμα λιγότερες πιθανότητες.

 

Δεν θέλω να μειωθούν οι αποδοχές αυτών που νομίμως παίρνουν όσα παίρνουν.

 

Με θλήβει το γεγονός ότι οι εκπαιδευτικοί που φροντίζουν για το μέλλλον της χώρας (τα παιδιά μας και τη μόρφωση/εκπαιδευση τους) αμοίβονται ελάχιστα ενώ ταυτόχρονα οι του Οικονομικών παίρνουν παχυλούς μισθούς και μοίζες (οι περισσότεροι τουλάχιστον)

 

Οι αστυνομικοί είναι μια πολύ μπερδεμένη καστηγορία στο κεφάλι μου αφού από τη μια σκεφτομαι πως φροντίζουν την ασφάλειά μαςα (λέμε τώρα) αλλά από την άλλη ένα τεράστειο μέρος τους εκμεταλέυεται την ιδιώτητά τους.

 

boyboom σε καταλαβαίνω αρκετά όμως κάποιες φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται. Τι θέλω να πώ: Και εγώ έχω ένα πολύ καλό μισθό (ευτυχώς και είμαι ΙΥ) αλλά έχω ένα δάνειο μεγάλο για πρώτη κατοικία. Βλέπεις γονείς και πεθερικά δεν μας έδωσαν τπτ. Και ένα δάνειο για αυτοκίνητο (θα μου πεις μην το έπερνεσ, ε δεν ήταν ίδια η κατάσταση τότε και τώρα και αν το πουλήσω θα πιάσει κατω από τα μισα).

 

Επίσεις τα πτυχία τα κάνουμε και για προσωπική αυτοβελτίωση αλλά και για να βελτιόσουμε τις συνθήκες ζωής μας. δεν είναι κακό

 

Θα ήθελα να μπορεί να αρθεί η μονιμότητα και κάποιοι τεμπέληδες ΔΥ αν μη τι άλλο να ταρακουνηθούν μόνο στην περίπτωση που θα ήταν δίκαια τα κριτήρια και δε θα άλλαζε η κάθε κυβέρνηση τους δικούς της με των άλλων.

 

Α! δεν έχω ψηφίσει ποτε κάνενα από τους δύο και δεν έχω βοηθηθει και ποτέ.

Α! και όλος μου ο κύκλος έχει μεγαλύτερη περιουσία από μένα και κάποιον γνωστό που τους βοήθησε (μιλάω για ΙΥ).

 

Επιστρέφω στην εργασία μου μετά το σεντόνι που άπλωσα!

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

και με συγχωρεις το τι θεωρει ο καθενας κατορθωμα ειναι σχετικο για μενα ειναι κατορθωμα που σπουδασα που τελειωσα που βρηκα δουλεια και που μετα διοριστηκα στο δημοσιο και μπορω να προσφερω στην οικογενεια μου.

 

Κι εγώ κατόρθωμα το θεωρώ, αλλά αν φτάσει ο μισθός μου να είναι 900 ευρώ, τη στιγμή που θέλω 300-400 ευρώ βενζίνη να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στη δουλειά μου, να το βράσω! Θα προτιμήσω να παραιτηθώ και να κάθομαι. 800 ευρώ βγάζει κι η γυναίκα που μου καθαρίζει το σπίτι. Οι δε καθαρίστριες των σχολείων που τώρα ανήκουνε στους Δήμους, παίρνουν 1200 ευρώ. Σας φαίνεται λογικό αυτό; Γι αυτό σπούδασα; Γι αυτο έδωσα 3 φορές ΑΣΕΠ; Για να φτάσω να παίρνω όσα κι η καθαρίστρια; :mad:

 

 

 

Με θλήβει το γεγονός ότι οι εκπαιδευτικοί που φροντίζουν για το μέλλλον της χώρας (τα παιδιά μας και τη μόρφωση/εκπαιδευση τους) αμοίβονται ελάχιστα ενώ ταυτόχρονα οι του Οικονομικών παίρνουν παχυλούς μισθούς και μοίζες (οι περισσότεροι τουλάχιστον)

 

Και το μόνο που ακούμε είναι ότι είμαστε άχρηστοι και τεμπέληδες, ότι δουλεύουμε μόνο 3-4 ώρες την ημέρα και καθόμαστε 3 μήνες το καλοκαίρι.

 

Γιατί ρε φίλε (όχι εσύ, γενικώς μιλάω) δεν έγινες κι εσύ εκπαιδευτικός να δεις τη γλύκα; ;)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι ότι ο επιχειρηματίας θα πάρει όσους χρειάζετε, ούτε έναν παραπανω, αλλά και παραπάνω να πάρει, ε, αυτός τους πληρώνει, ας πάρει όσους θέλει.

Να μειωθεί και η ανεργεία βρε παιδάκι μου....

Μην παιρνεις και όρκο ότι θα πάρει όσους χρειάζεται... και στις 2 εταιρείες που έχω δουλέψει υπάρχει προσωπικό που υπο-απασχολειται. Και μην νομίζεις πως δεν τους πληρώνεις... Τους πληρώνεις και τους παραπληρώνεις γιατί ο επαγγελματίας έχει μετακυλίσει το κόστος στην αμοιβή που θα σου ζητήσει. Αν μάλιστα δεν σου κάνει και καλή δουλεια τους πληρώνεις 2πλά.

Όμως έχω παρατηρήσει ότι αντιδρούμε μονο για τις κακές υπηρεσίες που μας παρέχει το δημόσιο (που το πληρώνουμε) και όχι για τις κακές υπηρεσίες που μας παρέχουν οι ιδιώτες (λες κ δεν τους πληρώνουμε)

Παράδειγμα η αναμονή σε δημόσιο νοσοκομείο...Αρχίζουν όλοι να δυσανασχετούν και να μιλάνε άσχημα στο προσωπικό. Όταν όμως ο ιδιώτης γιατρός καθυστερεί το ρβ τους μισή, μια ώρα ή και περισσότερο εκεί ειναι όλοι Παναγίες και πληρώνουν κανονικα το 50άρικο ή το 100άρικο και λενε και ευχαριστώ :confused:

Όσο για την μειωση της ανεργείας, η Ελλάδα βρήκε την λύση του διορισμού στο Δημόσιο. Στο κάτω-κάτω και ο πλεονάζων ΔΥ με τον μισθό του θα καταναλώσει και θα κινηθεί η αγορα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ κατόρθωμα το θεωρώ, αλλά αν φτάσει ο μισθός μου να είναι 900 ευρώ, τη στιγμή που θέλω 300-400 ευρώ βενζίνη να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στη δουλειά μου, να το βράσω! Θα προτιμήσω να παραιτηθώ και να κάθομαι. 800 ευρώ βγάζει κι η γυναίκα που μου καθαρίζει το σπίτι. Οι δε καθαρίστριες των σχολείων που τώρα ανήκουνε στους Δήμους, παίρνουν 1200 ευρώ. Σας φαίνεται λογικό αυτό; Γι αυτό σπούδασα; Γι αυτο έδωσα 3 φορές ΑΣΕΠ; Για να φτάσω να παίρνω όσα κι η καθαρίστρια; :mad:

 

 

 

 

Και το μόνο που ακούμε είναι ότι είμαστε άχρηστοι και τεμπέληδες, ότι δουλεύουμε μόνο 3-4 ώρες την ημέρα και καθόμαστε 3 μήνες το καλοκαίρι.

 

Γιατί ρε φίλε (όχι εσύ, γενικώς μιλάω) δεν έγινες κι εσύ εκπαιδευτικός να δεις τη γλύκα; ;)

εγώ πάντος θεωρώ λειτούργημα τη δουλειά σας! Θα μπορούσα να γίνω εκπαιδευτικός (μαλιστα το 2ο μαστερ μου είναι στην εκπαίδευση) αλλά δε νομίζω ότι μπορώ/θέλω (έτσι όπως είναι το επάγγελμα εδώ.

 

καλη συνέχεια κοριτσάκι και πρόσεχε την πασχαλίτσα στην κοιλίτσα σου! ;)

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα βάλω και μια άλλη διάσταση που δεν την έχετε σκεφτει....για εμένα ο Δημ. Τομέας ήταν μονόδρομος....εκπαιδευτικός γαρ....αφού είχα δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα...όπου με ανάγκαζαν να ακολουθώ εκπαιδευτικά προγράμματα που δεν συμφωνούσα (ο μόνος στόχός ήταν τα νήπια να μάθουν να γράφουν και να διαβάζουν μέσα από φύλλα εργασίας και να κάνουμε όσες πιο πολλές γιορτές ....με αποστήθοιση ποιημάτων ....για να καμαρώνουν οι γονείς) και μη διαθέτοντας ένα κεφάλαιο για να ανοίξω δικό μου σχολείο...έπρεπε να πάω στο Δημόσιο σχολείο....για να εφαρμόσω όλα τα καινοτόμα και εναλλακτικά προγράμματα που είχα διδαχτεί στο πανεπιστήμιο. Το Δημόσιο σχολείο μου έδωσε ένα χώρο ελευθερίας και δησμιουργικότητας για να μην μισήσω την δουλειά μου. Σαφώς μου έδωσε και έναν αξιοπρεπέστατο μισθό....αλλά το βασικό κίνητρο για εμένα ήταν η εφαρμογή πραγμάτων που είχα διδαχτεί και που δεν μπορούσα να εφαρμόσω αλλού....

Link to comment
Share on other sites

Το Δημόσιο σχολείο μου έδωσε ένα χώρο ελευθερίας και δησμιουργικότητας για να μην μισήσω την δουλειά μου. Σαφώς μου έδωσε και έναν αξιοπρεπέστατο μισθό....αλλά το βασικό κίνητρο για εμένα ήταν η εφαρμογή πραγμάτων που είχα διδαχτεί και που δεν μπορούσα να εφαρμόσω αλλού....

 

Είσαι πολύ τυχερή που μπορείς και τα εφαρμόζεις. Γιατί πολλές φορές βρίσκεις απέναντί σου "τοίχο" το σύστημα ή στην καλύτερη έναν οπισθοδρομικό διευθυντή. Κι εγώ είχα όνειρα στην αρχή, αλλά η ωμή πραγματικότητα μ' έκανε να προσγειωθώ. Πάντως κάνουν πολύ μεγάλο λάθος με τις τόσο μεγάλες μειώσεις μισθού στους εκπ/κούς. Βάλε και το ότι δεν υπάρχουν βιβλία, δεν θέλει πολύ να αρχίσει να δουλεύει ο άλλος αναλόγως του τι αμοίβεται. Κι ο νοών νοήτω.

Link to comment
Share on other sites

οι πρώτοι πληρόνονται από τον κρατικό προυπολογισμό (δλδ λεφτά όλων μας)

 

 

Εμ, εδώ είσαι λάθος φιλενάδα μου καλή. Λεφτά δανεικά των ξένων είναι. ΣΙγά τα έσοδα της ψωροκώστενας για να φτάσουν να πληρωθεί το Δημόσιο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμ, εδώ είσαι λάθος φιλενάδα μου καλή. Λεφτά δανεικά των ξένων είναι. ΣΙγά τα έσοδα της ψωροκώστενας για να φτάσουν να πληρωθεί το Δημόσιο.

 

Και στα καλά της να ήταν η οικονομία μας, πάλι δεν θα έφταναν για να πληρωθούν τόσοι δημόσιοι υπαλληλοι :)

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς:confused:

Stellinula, εσύ είσαι από πάνω μου, όχι από κάτω μου.

Την Ρεα εννούσα που είπε για τα Σαββατα.

Γιατί θύμωσες, δεν κατάλαβα.

 

Κι εγώ κατόρθωμα το θεωρώ, αλλά αν φτάσει ο μισθός μου να είναι 900 ευρώ, τη στιγμή που θέλω 300-400 ευρώ βενζίνη να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στη δουλειά μου, να το βράσω! Θα προτιμήσω να παραιτηθώ και να κάθομαι. 800 ευρώ βγάζει κι η γυναίκα που μου καθαρίζει το σπίτι. Οι δε καθαρίστριες των σχολείων που τώρα ανήκουνε στους Δήμους, παίρνουν 1200 ευρώ. Σας φαίνεται λογικό αυτό; Γι αυτό σπούδασα; Γι αυτο έδωσα 3 φορές ΑΣΕΠ; Για να φτάσω να παίρνω όσα κι η καθαρίστρια;

Ε, και πες μου τώρα, αν αυτό δεν είναι λάθος.

 

 

Μην παιρνεις και όρκο ότι θα πάρει όσους χρειάζεται... και στις 2 εταιρείες που έχω δουλέψει υπάρχει προσωπικό που υπο-απασχολειται. Και μην νομίζεις πως δεν τους πληρώνεις... Τους πληρώνεις και τους παραπληρώνεις γιατί ο επαγγελματίας έχει μετακυλίσει το κόστος στην αμοιβή που θα σου ζητήσει. Αν μάλιστα δεν σου κάνει και καλή δουλεια τους πληρώνεις 2πλά.

Όμως έχω παρατηρήσει ότι αντιδρούμε μονο για τις κακές υπηρεσίες που μας παρέχει το δημόσιο (που το πληρώνουμε) και όχι για τις κακές υπηρεσίες που μας παρέχουν οι ιδιώτες (λες κ δεν τους πληρώνουμε)

Παράδειγμα η αναμονή σε δημόσιο νοσοκομείο...Αρχίζουν όλοι να δυσανασχετούν και να μιλάνε άσχημα στο προσωπικό. Όταν όμως ο ιδιώτης γιατρός καθυστερεί το ρβ τους μισή, μια ώρα ή και περισσότερο εκεί ειναι όλοι Παναγίες και πληρώνουν κανονικα το 50άρικο ή το 100άρικο και λενε και ευχαριστώ :confused:

Όσο για την μειωση της ανεργείας, η Ελλάδα βρήκε την λύση του διορισμού στο Δημόσιο. Στο κάτω-κάτω και ο πλεονάζων ΔΥ με τον μισθό του θα καταναλώσει και θα κινηθεί η αγορα....

Δεν ξέρω σε τι επιχειρήσεις δουλεύεις, πάντως εγώ 20τόσα χρόνια στην αγορά, δεν το συνάντησα αυτό. Και όχι δεν το πληρώνω, γιατί αν κάποιος είναι ακριβός, θα ψάξω για κάποιον άλλο.

Και δεν αντιδρούμε μόνο στις κακές υπηρεσίες του Δημοσίου. Αν πάω σε κατάστημα και δεν εξυπηρετηθώ σωστά, δεν θα ξαναπατήσω. Απλά πράγματα. Σε γιατρό, δεν με πειράζει να περιμένω 1/2 ώρ, ανθρώπινο, το πραπάνω με πειράζει.

Και εδώ θα σου πω, ότι απέρριψα γυναικολόγ για αυτόν ακριβώς το λόγο. Πολύ καλός γιατρός, για αυτό πήγα, αλλά.

Πήγα μία, περίμενα 2 ώρες, πήγα 2η περίμενα 2,5 ώρες, τρίτη ΔΕΝ ξαναπήγα. Πήγα αλλού.

 

Τώρα, μείωση της ανεργίας με διορισμό στο Δημόσιο, τι να πω. Τέτοια λύση, μόνο η Ελλάδα θα μπορούσε να βρει...

 

Λέξη λέξη σου απάντησα έτσι? Οχι παίζουμε....:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κατόρθωμα το θεωρώ, αλλά αν φτάσει ο μισθός μου να είναι 900 ευρώ, τη στιγμή που θέλω 300-400 ευρώ βενζίνη να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στη δουλειά μου, να το βράσω! Θα προτιμήσω να παραιτηθώ και να κάθομαι. 800 ευρώ βγάζει κι η γυναίκα που μου καθαρίζει το σπίτι. Οι δε καθαρίστριες των σχολείων που τώρα ανήκουνε στους Δήμους, παίρνουν 1200 ευρώ. Σας φαίνεται λογικό αυτό; Γι αυτό σπούδασα; Γι αυτο έδωσα 3 φορές ΑΣΕΠ; Για να φτάσω να παίρνω όσα κι η καθαρίστρια; :mad:

 

 

 

 

Και το μόνο που ακούμε είναι ότι είμαστε άχρηστοι και τεμπέληδες, ότι δουλεύουμε μόνο 3-4 ώρες την ημέρα και καθόμαστε 3 μήνες το καλοκαίρι.

 

Γιατί ρε φίλε (όχι εσύ, γενικώς μιλάω) δεν έγινες κι εσύ εκπαιδευτικός να δεις τη γλύκα; ;)

.......Και το μόνο που ακούμε είναι ότι είμαστε άχρηστοι και τεμπέληδες, ότι δουλεύουμε μόνο 3-4 ώρες την ημέρα και καθόμαστε 3 μήνες το καλοκαίρι.

 

...δεν θέλει πολύ να αρχίσει να δουλεύει ο άλλος αναλόγως του τι αμοίβεται. Κι ο νοών νοήτω.

 

Newbie G.. σέβομαι τη γνώμη σου, αλλά θα ήθελα να σκεφτείς το γεγονός ότι υπάρχουν εργαζόμενοι ΙΥ με σπουδές και πτυχία που δουλεύουν 8 - 10 ώρες την ημέρα με λιγότερες αποδοχές από των ΔΥ και λιγότερο από 1 μήνα διακοπές το χρόνο και η απόδοσή τους κρίνει τη θέση τους καθημερινά. Πολλοί δε από αυτούς είναι σήμερα άνεργοι λόγω κρίσης.

Μάλλον θα πρέπει να μην είσαι προκλητική απέναντί τους!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω πελάτες μερικές από τις πιο γνωστές πολυεθνικές και μερικές από τις πιο μεγάλες Ελληνικές. Θα σας μεταφέρω τη φοβερή μου εμπειρία μέσα από ένα μικρό, αστείο παράδειγμα.

 

Ειδικότητα συράπτρια σε λογιστήριο σας έχει ξανατύχει;;;

 

Περιγραφή καθηκόντων: Συρράπτει τα έγγραφα που αφορούν ένα συγκεκριμένο παραστατικό. Τα οποία έχουν συγκεντρωθεί από άλλο "στέλεχος".

 

Ε μη τρελαθούμε κιόλας ότι ο ΙΦ είναι υπόδειγμα απασχόλησης και αποδοτικότητας....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μωράκια μου δεν έχετε καταλάβει. Σήμερα τρώνε τον Δημόσιο αύριο τον Ιδιωτικό υπάλληλο.

Ή όπως έλεγε η γιαγιάκα μου όταν χτυπάνε τη πόρτα του διπλανού σου σε λίγο θα βαρέσουν και τη δική σου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω σε τι επιχειρήσεις δουλεύεις, πάντως εγώ 20τόσα χρόνια στην αγορά, δεν το συνάντησα αυτό.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει κάποιο συγκεκριμένο θέμα, θα είχες καταλάβει σε ποιον χώρο εργάζομαι :D Anyway, οι εταιρείες του χώρου προσλαμβάνουν πολλά άτομα μέσω γνωστών, δηλ προτιμούν να προσλάβουν κάποιον με συστάσεις από κάποιον εντελώς άγνωστο.

Και έχω δει υπαλλήλους να "ξύνονται", να διαλαλούν την δουλειά τους δεξιά και αριστερά, να προσπαθούν να φορτώσουν δουλεια σε άλλους και να έχουν δηλαδή μια συμπεριφορά αντίστοιχη με αυτή του "κακού" δημόσιου υπαλληλου. Απλά επειδή οι συνθηκες είναι διαφορετικές βγαζουν διαφορετική συμπεριφορά

 

Και όχι δεν το πληρώνω, γιατί αν κάποιος είναι ακριβός, θα ψάξω για κάποιον άλλο.

Και δεν αντιδρούμε μόνο στις κακές υπηρεσίες του Δημοσίου. Αν πάω σε κατάστημα και δεν εξυπηρετηθώ σωστά, δεν θα ξαναπατήσω. Απλά πράγματα. Σε γιατρό, δεν με πειράζει να περιμένω 1/2 ώρ, ανθρώπινο, το πραπάνω με πειράζει.

Και εδώ θα σου πω, ότι απέρριψα γυναικολόγ για αυτόν ακριβώς το λόγο. Πολύ καλός γιατρός, για αυτό πήγα, αλλά.

Πήγα μία, περίμενα 2 ώρες, πήγα 2η περίμενα 2,5 ώρες, τρίτη ΔΕΝ ξαναπήγα. Πήγα αλλού.

Πολύ καλά κάνεις, και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Όμως σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορείς να το αποφυγεις και είμαι σχεδόν βεβαιη πως οι περισσότεροι δεν σκεφτονταν έτσι

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κατόρθωμα το θεωρώ, αλλά αν φτάσει ο μισθός μου να είναι 900 ευρώ, τη στιγμή που θέλω 300-400 ευρώ βενζίνη να πηγαινοέρχομαι κάθε μέρα στη δουλειά μου, να το βράσω! Θα προτιμήσω να παραιτηθώ και να κάθομαι. 800 ευρώ βγάζει κι η γυναίκα που μου καθαρίζει το σπίτι. Οι δε καθαρίστριες των σχολείων που τώρα ανήκουνε στους Δήμους, παίρνουν 1200 ευρώ. Σας φαίνεται λογικό αυτό; Γι αυτό σπούδασα; Γι αυτο έδωσα 3 φορές ΑΣΕΠ; Για να φτάσω να παίρνω όσα κι η καθαρίστρια; :mad:

 

 

 

 

Και το μόνο που ακούμε είναι ότι είμαστε άχρηστοι και τεμπέληδες, ότι δουλεύουμε μόνο 3-4 ώρες την ημέρα και καθόμαστε 3 μήνες το καλοκαίρι.

 

Γιατί ρε φίλε (όχι εσύ, γενικώς μιλάω) δεν έγινες κι εσύ εκπαιδευτικός να δεις τη γλύκα; ;)

 

κι εγώ αν ήθελα θα μπορούσα τώρα να είμαι εκπαιδευτικός, αλλά το θεωρώ πολύ δύσκολο επάγγελμα στο οποίο δεν θα τα κατάφερνα. Είναι λάθος να κρίνουμε τους άλλους κλάδους, ιδίως όταν δεν έχουμε ιδέα για τις συνθήκες εργασίας τους. Επίσης νομίζω ότι με το να στρέφουν τον έναν εναντίον του άλλου παύουμε να αναρωτιώμαστε για τους πραγματικούς υπευθύνους της κατάστασης. Εγώ πάντως το καινούργιο χαράτσι δεν το πλήρωσα όχι μόνον γιατί δεν έχω αλλά και γιατί το βρίσκω παράλογο και πιστεύω ότι κάτι θα γίνει και θα το γλιτώσουμε....

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Μωράκια μου δεν έχετε καταλάβει. Σήμερα τρώνε τον Δημόσιο αύριο τον Ιδιωτικό υπάλληλο.

Ή όπως έλεγε η γιαγιάκα μου όταν χτυπάνε τη πόρτα του διπλανού σου σε λίγο θα βαρέσουν και τη δική σου.

 

Τον ιδιωτικό υπάλληλο τον φάγανε περίσυ.... 250.000 άνεργοι,δεν ξέρω πόσοι ανασφάλιστοι, πόσοι που φάγανε μειώσεις αποδοχών και αύξηση ωραρίου.... πόσα λουκέτα σε επιχειρήσεις.... αν δεν φτάσει το εργατικό δυναμικό μας να είναι φθηνότερο απο την Κίνα δεν θα σταματήσουν....

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Stellinula, εσύ είσαι από πάνω μου, όχι από κάτω μου.

Την Ρεα εννούσα που είπε για τα Σαββατα.

Γιατί θύμωσες, δεν κατάλαβα.

 

Πως σου φάνηκα θυμωμένη? Με αυτο :confused: το εμότικον? Αυτο νομίζω δε δηλώνει θυμό αλλά confused...Δεν εχω θυμώσει πουλί μου

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου ειναι ελευθερος επαγγελματιας δουλεια δεν εχει οπως οι περισσοτεροι. ακουμε τους παντες να γκρινιαζουν Ι.Υ-Δ.Υ ο ξαδερφος μου Ι.Υ δεν εχει να νοιαστει για κατι θα παει στη δουλεια θα κανει το 8ωρο και μετα σπιτι, μας εχει για πλουσιους οταν ακουω να λεει οτι δεν εχετε αναγκη εσεις εχετε λεφτα απο που ρε εχω απο αυτα που πληρωνω για το τεβε που σου απαγορευει να αρρωστησεις και πρεπει καθε 2μηνο εχεις δεν εχεις να πληρωσεις, για τα ενσημα, για την εκτακτη εισφορα, μας ηρθε το τεβε 30ε παραπανο εισφορα περι ανεργων σου λεει γιατι να πληρωσω εγω περι ανεργων ενω δεν εχω δικαιωμα για ταμειο.

 

απο την αλλη εχουμε μακρινο συγγενη αστυνομικο να κλεγεται παντα οταν θα βρεθουμε για αυτα που τους κοψανε οτι δεν ειναι δικαιο κτλ, τωρα νομιζω παιρνει 900ε το μηνα. αλλα δεν φοβατε για το αν εχει αυριο δουλεια δεν εχει το αγχος πως θα βγαλει χειμωνα ασε που το ειπε και ο ιδιος οσα και να μου κοψουν ενα μισθο θα εχω. :shock::shock:

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το καινούργιο χαράτσι δεν το πλήρωσα όχι μόνον γιατί δεν έχω αλλά και γιατί το βρίσκω παράλογο και πιστεύω ότι κάτι θα γίνει και θα το γλιτώσουμε....

 

Eγώ δυστυχως το πλήρωσα γιατί επέμενε ο άντρας μου (την πρώτη δόση έδωσα). Μετά διάβασα αυτό και τα πήρα στο κρανίο!

 

http://www.eforiakoi.org/2011-03-22-06-00-08/oikonomia/85-oikonomia/303-2011-09-27-14-38-02

 

Newbie G.. σέβομαι τη γνώμη σου, αλλά θα ήθελα να σκεφτείς το γεγονός ότι υπάρχουν εργαζόμενοι ΙΥ με σπουδές και πτυχία που δουλεύουν 8 - 10 ώρες την ημέρα με λιγότερες αποδοχές από των ΔΥ και λιγότερο από 1 μήνα διακοπές το χρόνο και η απόδοσή τους κρίνει τη θέση τους καθημερινά. Πολλοί δε από αυτούς είναι σήμερα άνεργοι λόγω κρίσης.

Μάλλον θα πρέπει να μην είσαι προκλητική απέναντί τους!

 

Γιατί είμαι προκλητική; Ούτε χαρακτήρισα κανέναν ΙΥ, ούτε είπα ότι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους. Είπα απλά ότι ειδικά στο θέμα εκπαίδευση, το κράτος θα έπρεπε να σκεφτεί λίγο περισσότερο πριν κάνει τέτοιες περικοπές, γιατί πρόκειται για λειτούργημα. Όταν εξισώνει τον ήδη χαμηλόμισθο εκπ/κό με τους υπόλοιπους ΔΥ, και δεν δίνει δεκάρα για το μέλλον των παιδιών αυτού του τόπου, πώς περιμένουμε να πάμε μπροστά;

 

Όσο για το ωράριό μας, μπορεί οι περισσότεροι να νομίζουν ότι τα ξύνουμε, αλλά διεθνείς έρευνες λένε πως 1 διδακτική ώρα ισοδυναμεί με 3 ώρες δουλειάς γραφείου. Και δεν είναι το ίδιο να εργάζεσαι σ΄ένα γραφείο με έναν πελάτη τη φορά με το να έχεις 28 παιδιά από κάτω και να πρέπει να τα κάνεις ζάφτι. Εδώ 1-2 έχετε στο σπίτι και σας μουρλαίνουν, φαντάσου να'ναι 25 σε μια τάξη! Κι επιπλέον έχουμε και διοικητικο έργο στο σχολείο, δεν είναι μόνο το μάθημα στην τάξη. Κι έχουμε και διάβασμα και διόρθωμα στο σπίτι, μην πω για τα τρίμηνα/τετράμηνα και τις εξετάσεις στο τέλος, που όλοι νομίζουν ότι 15 Μαΐου κλείνουν τα σχολεία! Ξέρεις τι θα πει να πρέπει να διορθώσεις φακέλους με 100 γραπτά και να έχεις το άγχος ότι από τα χέρια σου κρέμεται το μελλον ενός εισακτέου στο πανεπιστήμιο; Το ανταλλάσω αυτό καλή μου με οποιαδήποτε 8ωρη δουλειά γραφείου.

 

Επίσης ξέρεις τι είναι να ζει ο ένας στη Λήμνο κι ο άλλος στην Καβάλα γιατί δεν μπορεί να πάρει απόσπαση/μετάθεση πόσα χρόνια; Ζει η οικογένεια έτσι; Μέχρι πότε; Και να συντηρούν 2 σπίτια; Εσείς κοιτάτε μόνο τους εκπ/κούς που είναι στο σχολεία δίπλα στο σπίτι σας, γιατί έτσι σας συμφέρει. Και βλέπεις την καθηγήτρια που φεύγει απ' το σχολείο στις 12:30 και πάει για καφέ, αλλά τη δουλειά που έχει στο σπίτι το απόγευμα δεν την βλέπεις. Πάρ να διορθώσεις μερικές εκθέσεις, να δεις πόση ώρα θα σου πάρει η κάθε μία, κι αν δεν σε πιάσει πονοκέφαλος στο μισάωρο, έλα να με φτύσεις.

 

Μη με λες λοιπον προκλητική, γιατί όσες γράφουν εδώ μέσα, στην πλειοψηφία τους ποστάρουν απ' τη δουλειά τους. Γι αυτό το φορουμ το απόγευμα είναι νεκρό. Εγώ τουλάχιστον όταν είμαι στη δουλειά, δεν έχω τη δυνατότητα να χαζεύω στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάνουν πολύ μεγάλο λάθος με τις τόσο μεγάλες μειώσεις μισθού στους εκπ/κούς. Βάλε και το ότι δεν υπάρχουν βιβλία, δεν θέλει πολύ να αρχίσει να δουλεύει ο άλλος αναλόγως του τι αμοίβεται. Κι ο νοών νοήτω.

Συμφωνώ μαζί σου σε όλα όσα γράφεις. Μάλλον είμαστε κ συνάδελφοι. Αυτό το αναλόγως θα αρχίσω να σκέφτομαι κ γω εντος ολίγου........

Link to comment
Share on other sites

Τον ιδιωτικό υπάλληλο τον φάγανε περίσυ.... 250.000 άνεργοι,δεν ξέρω πόσοι ανασφάλιστοι, πόσοι που φάγανε μειώσεις αποδοχών και αύξηση ωραρίου.... πόσα λουκέτα σε επιχειρήσεις.... αν δεν φτάσει το εργατικό δυναμικό μας να είναι φθηνότερο απο την Κίνα δεν θα σταματήσουν....

 

Αχ, έχουμε δρόμο...

 

όταν θα καταργηθούν οι αποζημιώσεις.

 

όταν θα απελευθερωθεί το ωράριο εργασίας.

 

όταν ο κατώτατος μισθός γίνει 300 ευρώ.

 

όταν τα συνδικάτα γίνουν παράνομα.

 

Τότε ίσως να έχουμε δει τον πάτο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο Δημόσιο και τον Ιδιωτικό τομέα είναι ότι οι πρώτοι πληρώνονται από τον κρατικό προυπολογισμό (δλδ λεφτά όλων μας) ενώ οι δεύτεροι όχι, τουλάχιστον άμεσα.

Αυτό αυτομάτος δίνει το δικαίωμα στον καθένα να κρίνει και να σχολιάζει.

 

Η δική μου άποψη είναι:

Δεν θέλω σε καμια περίπτωση να απολύθεί κανείς (ΔΥ ή ΙΥ) για πολλούς ανθρωπιστικούς λόγους αλλά και γιατί αν απολυθεί θα ψάχνει και αυτός δουλειά μαζί με τον άμδρα μου που είναι άνεργος από τη γέννηση του γιού μας (17μήνες τώρα). Οπότε θα έχει ακόμα λιγότερες πιθανότητες.

 

Δεν θέλω να μειωθούν οι αποδοχές αυτών που νομίμως παίρνουν όσα παίρνουν.

 

Με θλήβει το γεγονός ότι οι εκπαιδευτικοί που φροντίζουν για το μέλλλον της χώρας (τα παιδιά μας και τη μόρφωση/εκπαιδευση τους) αμοίβονται ελάχιστα ενώ ταυτόχρονα οι του Οικονομικών παίρνουν παχυλούς μισθούς και μοίζες (οι περισσότεροι τουλάχιστον)

 

Οι αστυνομικοί είναι μια πολύ μπερδεμένη καστηγορία στο κεφάλι μου αφού από τη μια σκεφτομαι πως φροντίζουν την ασφάλειά μαςα (λέμε τώρα) αλλά από την άλλη ένα τεράστειο μέρος τους εκμεταλέυεται την ιδιώτητά τους.

 

boyboom σε καταλαβαίνω αρκετά όμως κάποιες φορές τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται. Τι θέλω να πώ: Και εγώ έχω ένα πολύ καλό μισθό (ευτυχώς και είμαι ΙΥ) αλλά έχω ένα δάνειο μεγάλο για πρώτη κατοικία. Βλέπεις γονείς και πεθερικά δεν μας έδωσαν τπτ. Και ένα δάνειο για αυτοκίνητο (θα μου πεις μην το έπερνεσ, ε δεν ήταν ίδια η κατάσταση τότε και τώρα και αν το πουλήσω θα πιάσει κατω από τα μισα).

 

Επίσεις τα πτυχία τα κάνουμε και για προσωπική αυτοβελτίωση αλλά και για να βελτιόσουμε τις συνθήκες ζωής μας. δεν είναι κακό

 

Θα ήθελα να μπορεί να αρθεί η μονιμότητα και κάποιοι τεμπέληδες ΔΥ αν μη τι άλλο να ταρακουνηθούν μόνο στην περίπτωση που θα ήταν δίκαια τα κριτήρια και δε θα άλλαζε η κάθε κυβέρνηση τους δικούς της με των άλλων.

 

Α! δεν έχω ψηφίσει ποτε κάνενα από τους δύο και δεν έχω βοηθηθει και ποτέ.

Α! και όλος μου ο κύκλος έχει μεγαλύτερη περιουσία από μένα και κάποιον γνωστό που τους βοήθησε (μιλάω για ΙΥ).

 

Επιστρέφω στην εργασία μου μετά το σεντόνι που άπλωσα!

 

Από τις πιο σωστές απόψεις που έχω διαβάσει, όχι τις τελευταίες μέρες, αλλά τα τελευταία χρόνια.

Να πω και εγώ τη δική μου άποψη: εγώ είμαι Δ.Υ. και σύζυγος ελεύθερου επαγγελματία. Όταν παντρευτήκαμε, είχαμε εισόδημα γύρω στις 3000 το μήνα. Πλέον, ζούμε με τα μισά. Θα μου πειτε: ζευγάρι χωρίς παιδί και χωρίς ενοίκειο, γιατί κλαίγεστε? (αυτό πάλι, το να τολμήσεις να παραπονεθείς για κάποια μείωση μισθού και αμέσως να θεωρείται ότι κλαίγεσαι, υπερβολή το βρίσκω, το κλάμα προϋποθέτει δάκρυ)

Παραπονιόμαστε, λοιπόν, διακριτικά και αξιοπρεπώς και δεν κλαιγόμαστε, διότι α) τα πάντα όλα έχουν ακριβύνει. Κάνουμε, λόγω χαρακτήρα, μία πολύ μετρημένη ζωή, εδώ και χρόνια και πάλι δεν βγαίνουμε. Δεν έχουμε πρόβλημα που δεν έχουμε λεφτά να σκορπάμε σε μπουζούκια και ακριβές διακοπές, άλλα πράγματα μας λείπουν

β) έχουμε πάρα πολλές δαπάνες για θέματα υγείας, γιατί μεγαλώνοντας, αρχίζουμε και "χαλάμε" σαν οργανισμοί

γ) έχουμε κάνει ένα σωρό εξωσωματικές, χωρίς αποτέλεσμα και έχουμε διαθέσει όλες τις οικονομίες μας για αυτό το λόγο. Έχουμε χάσει δέκα χιλιάρικα, τουλάχιστον, για αυτό το λόγο.

δ) για το (β), που αναφέρω.....κάποτε τα ταμεία μας, μας κάλυπταν αρκετά πράγματα, πλέον, χρειάζεται να πληρώνουμε για υπηρεσίες υγείας που παλιότερα είχαμε δωρεάν

ε) ....και το βασικότερο: δεν βλέπουμε φως από πουθενά. Εγώ, ή θα πρέπει να υποστώ μεγαλύτερη μείωση μισθού, παράλληλα με την αύξηση της φορολογίας και την αύξηση στις τιμές των περισσότερων προϊόντων ή θα μπω σε εφεδρεία, αφού πρώτα..... μου έχει μειωθεί πάρα πολύ ο μισθός, παράλληλα με την αύξηση της φορολογίας και την αύξηση στις τιμές των περισσότερων προϊόντων κλπ κλπ κλπ Η δουλειά του συζύγου, από την άλλη, περνάει κρίση και δεν προβλέπεται να υπάρξει ανάκαμψη. Άρα, δεν υπάρχει ελπίδα...

Ο άντρας μου, λοιπόν, για να γυρίσω στο θέμα, είναι πολύ στεναχωρημένος, αλλά προσπαθεί να με στηρίξει και να μην το δείξει. Εγώ από την άλλη, είμαι πολύ στεναχωρημένη, αλλά προσπαθώ να τον στηρίξω και να μην το δείξω. Δικαιούμαστε και οι δύο όσκαρ ερμηνείας! Κατά τα άλλα, όταν κάποιος "κλαίγεται" γιατί του έκοψαν 70 ευρώ, ας μην τον κακοχαρακτηρίζουμε, γιατί δεν ξέρουμε που πήγαιναν αυτά τα 70 ευρώ. Εγώ έχω φίλη, ιδιαιτέρως υψηλόμισθη, η οποία είναι καρκινοπαθής και τα χρήματα του ιδιαιτέρως υψηλού μισθού της, τα διέθετε για να κάνει τις θεραπείες της σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Η κοπέλα αυτή, παραπονείται για τα χρήματα που της κόβουν. Εγώ, παρόλο που παίρνω λιγότερα από εκείνη, στεναχωριέμαι για λογαριασμό της, γιατί ξέρω ότι αυτά που παίρνει τα δίνει για την υγεία της....ας μην κρίνουμε λοιπόν, χωρίς να γνωρίζουμε τι ανάγκες έχει ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, έχουμε δρόμο...

 

όταν θα καταργηθούν οι αποζημιώσεις.

 

όταν θα απελευθερωθεί το ωράριο εργασίας.

 

όταν ο κατώτατος μισθός γίνει 300 ευρώ.

 

όταν τα συνδικάτα γίνουν παράνομα.

 

Τότε ίσως να έχουμε δει τον πάτο.

 

Εκεί βαδίζουμε, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...