Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΕΣ ΣΑΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;


VAIA

Recommended Posts

Γιατί ο δικός μου τα ’χει παίξει εντελώς...

ή θα με τρελάνει ή θα τρελαθεί ή θα τον χωρίσω....

Το έχει πάρει τόσο από κάτω που δεν ξέρω τι να κάνω. Να τον χαστουκίσω ή να τον αγκαλιάσω.

Ότι δεν έκανε όλα τα χρόνια που είμαστε μαζί, μου τα βγάζει τώρα μαζεμένα.

Είναι κι άλλοι έτσι ή μόνο σε μένα έλαχε το κελεπούρι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 303
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δηλαδή εσας δεν σας απασχολεί τι μας ξημερώνει? Αν μπορούμε να ανταποκριθούμε στις ανάγκες μας? Αν θα έχουμε να φάμε? Αν σας απολύσουν απ τη δουλειά σας?

Εγώ θα εκνευριζόμουν αν ο άνδρας μου ήταν στον κόσμο του, όχι αν αγχωνόταν...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στο άγχος του, αλλά σε αλλαγή συμπεριφοράς. Νεύρα σήμερα, αύριο όλα καλά κι άντε πάλι απʼ την αρχή. Κλείσιμο στον εαυτό του. Ατέλειωτες ώρες χαζολογήματος στο Facebook γιατί έτσι χαλαρώνει. Μειωμένες ώρες απασχόλησης με τα παιδιά ή με ότι αφορά στο σπίτι. Κι όλες μα όλες οι συζητήσεις μας γύρω από τα λεφτά και την επερχόμενη καταστροφή μας.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσας δεν σας απασχολεί τι μας ξημερώνει? Αν μπορούμε να ανταποκριθούμε στις ανάγκες μας? Αν θα έχουμε να φάμε? Αν σας απολύσουν απ τη δουλειά σας?

Εγώ θα εκνευριζόμουν αν ο άνδρας μου ήταν στον κόσμο του, όχι αν αγχωνόταν...

 

με φωνές και φασαρίες δεν λύνονται αυτά. Μακάρι να ήταν η λυση και θα ούρλιαζα και εγώ όλη μέρα . Όταν αντιμετωπίζεις πρόβλημα συζητάς απο πού μπορείς να κόψεις , πώς πρέπει να γίνεται πλέον το κουμάντο κλπ κλπ όχι να ξεσπάς στους γύρω σου και κυρίως στο παιδί γιατί πχ έσπρωξε με δύναμη την πόρτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα δεύτερα ποστ σας τοποθετηθήκατε όπως έπρεπε και οι δυο σας... Γιατί με τα πρώτα δεν κατάλαβε κανένας τι εννοούσατε...

Απλά η βοήθεια προς τον άνθρωπό σας είναι η κατανόηση και η καθοδήγηση!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου φωνές και φασαρίες. Ούτε μεταξύ μας ούτε με τα παιδιά. Αλλά μία παραίτηση και αδιαφορία (αν και προσπαθεί να μην το δείχνει). Καταλαβαίνω ότι το υπερβολικό άγχος δεν είναι δημιουργικό και ίσως τον έχει οδηγήσει σʼ αυτή την άρνηση. Δεν ξέρω όμως πως να βοηθήσω πλέον. Δικαιολογήται να αφήνουμε πίσω ότι εκκρεμότητα μας προκαλεί άγχος, να αποφεύγουμε την επαφή με τους δικούς μας ανθρώπους γιατί μας προκαλούν άγχος και να ασχολούμαστε σε όλο τον ελεύθερο χρόνο μας με το Facebook;

Δεν μπορεί να καταλάβει τον φαύλο κύκλο στον οποίο μπαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικος μου αγχωνεται και ωρες ωρες νομιζω θα μου παθει τιποτα..

Ενας λογος παραπανω που εχουμε μονο ενα μισθο γιατι εγω δε δουλευω εδω και ενα χρονο. Ειναι ενστολος, και εδω και ενα χρονο βλεπουμε τον μισθο του καθε μηνα να κατεβαινει!!! Ειδικα τους 2 τελευταιους μηνες, παιρνουμε 200-300 ευρω κατω! Πολυ λογικο να αγχωνεται..

 

Ομως εγω τι κανω? Αν πεσω κι εγω την πατησαμε. Επομενως, καθε φορα που θα τον δω φρικαρισμενο, αρχιζω να μιλαω με την πιο ηρεμη και γλυκεια φωνη που εχω και να του απαριθμω ολους τους λογους για τους οποιους νιωθω πως ειμαστε ευλογημενοι και τυχεροι.. τη σιγουρη δουλεια..το παιδακι μας.. τη σχεση μας...την υγεια μας... το ποσο καλα περναμε και με τα λιγα λεφτα που παιρνουμε.. και ειλικρινα πιανει!! Αφου μου το λεει κι ο ιδιος.. Αν δεν ειχα εσενα μου λεει να με ανεβαζεις τι θα εκανα!

 

Ετσι ειναι κοριτσια..κι εγω αγχωνομαι αλλα με την απαισιοδοξια και τη στεναχωρια δεν αλλαζει κατι. Ετσι οπως ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη, το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να το παρουμε χαλαρα το θεμα. Ο,τι γινει θα γινει για ολους. Δεν ειναι οτι καναμε εμεις καποιο λαθος και πρεπει να βρουμε τη λυση. Ετσι ηρθαν τα πραγματα και πρεπει να τα αντιμετωπισουμε.

Με χαμογελο λοιπον! Ειναι μεταδοτικο!!

Link to comment
Share on other sites

απλα, δεν εχει αλλο θεμα συζητησης! ολο το καλοκαιρι και συνεχιζουμε. ενταξει κι εγω αγχωνομαι τρομερα, αλλά δεν μπορω να βλεπω μονο αυτο, θελω να ηρεμω καπου καπου ωστε να αντεχω την καθημερινοτητα. γιατι ακομα κι αν το συζητα πολυ δεν το παει προς την πλευρα του να βρουμε καποια "λυση" για μας, δηλ να αλλαξουμε κατι στον οικογενειακο προυπολογισμο- προγραμματισμο, παρα μεγαλοπιανομαστε με ιδεες πως θα βγει η χωρα απο την κριση και πως θα γινει η επανασταση!

Link to comment
Share on other sites

παιδια και ο δικος μου...χαλια

του αλλαξανε και ποστο στη δουλεια και βρεθηκε να κανει 2 δουλειες για 840 ευρω

εγω δε δουλευω ουτε μπορω να δουλεψω

αρχισαμε να σκεφτομαστε σοβαρα να φυγουμε

να παμε σε αλλη χωρα εννοω

εχουμε 2 παιδια, εδω πια δε βγαινει

και ξερετε τι λεω? αν δε φυγουμε εμεις θα φυγουν τα παιδια μας

και θα τα αποχωριστουμε

καλυτερα να φροντισουμε εμεις για το μελλον ολων μας

εδω πια ολο πληρωνουμε τιποτε αλλο δεν κανουμε

οι καλυτεροι οικονομικοι αναλυτες βλεπουν φως στο τουνελ μετα απο 10 χρονια

να κατσω εδω να κανω τι????να ζησω κατοχη????????

ευχαριστω, δε θα παρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς οι εποχές που ζούμε είναι δύσκολες οι περισσότεροι άντρες έχουν πάνω σπο όλα τα δουλεια τους είναι λογικό λόιπον να απομακρύνονται να ξέσπανε πάνω μας γιατι ρινα πολυ σγχωμενοι με όλη αυτη την κατάσταση που βλέπουν σε καμία περίπτωση δεν τους δικαιολογω γιατι αυτός είναι και ο λόγος που τσακωνομαι με τον άντρα μου θα έρθει σπίτι θα μιλήσουμε στο τηλ θα πάμε μια βόλτα κσι το πρώτο πράγμα που θα πει είναι δεν έχουμε δουλεια τι θα κάνουμε θα τρελαθω πρέπει και αυτοί όμως βα καταλάβουν ότι και εμείς έχουμε τα δικα " μας" προβλήματα και εμείς έχουμε τις δουλειές μας τα παιδάκια μας το σπίτι μας εμείς τι έπρεπε λόιπον νς κάνουμε να ουρλιαζουμε όλοι μέρα να μην θελουμε να βλέπουμε τα μικρα μας;;;; Απο συζητήσεις που έχω κάνει και με φίλες έχω καταλάβει ότι οι άντρες είναι πολυ αδύναμοι σε τέτοια θεματα και θέλουν υποστήριξη οπότε υπομονή κορίτσια είναι βέβαια μεχρι να μας γυρίσει εμάς το μάτι μπάς και σταματήσουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια και ο δικος μου...χαλια

του αλλαξανε και ποστο στη δουλεια και βρεθηκε να κανει 2 δουλειες για 840 ευρω

εγω δε δουλευω ουτε μπορω να δουλεψω

αρχισαμε να σκεφτομαστε σοβαρα να φυγουμε

να παμε σε αλλη χωρα εννοω

εχουμε 2 παιδια, εδω πια δε βγαινει

και ξερετε τι λεω? αν δε φυγουμε εμεις θα φυγουν τα παιδια μας

και θα τα αποχωριστουμε

καλυτερα να φροντισουμε εμεις για το μελλον ολων μας

εδω πια ολο πληρωνουμε τιποτε αλλο δεν κανουμε

οι καλυτεροι οικονομικοι αναλυτες βλεπουν φως στο τουνελ μετα απο 10 χρονια

να κατσω εδω να κανω τι????να ζησω κατοχη????????

ευχαριστω, δε θα παρω

Κσι εμείς το σκεφτήκαμε αλλα φοβάμαι να το κάνω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κσι εμείς το σκεφτήκαμε αλλα φοβάμαι να το κάνω!!!!!

 

κι εγω φοβαμαι αλλα πιο πολυ φοβαμαι τη μερα που εγω πια δε θα μπορω να φυγω και θα φυγουν τα παιδια μου............

Link to comment
Share on other sites

Κοπελιτσα μου... ειναι μικρα ακομα τα παιδακια μας.. Ας ελπισουμε τη μερα που θα χρειαστει να ανοιξουν τα φτερα τους και να φυγουν μακρυα μας να εχει ξεπεραστει ολη αυτη η κριση..

Θελω να πιστευω οτι το μεγαλο παλουκι εμεις θα το φαμε..και μεχρι να μεγαλωσουν τα μικρα μας, με καποιο μαγικο τροπο ολα θα ειναι καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακομα ναι.. το πιστευω! Δε γινεται να χαθει ολη η Ελλαδα.. Με τον εναν η τον αλλο τροπο κατι θα γινει και το μελλον των παιδιων μας θα ειναι καλυτερο απο το δικο μας. Μια κριση ειναι που με πολυ υπομονη και γερα νευρα, θα περασει..δε μπορει..καποια στιγμη θα περασει!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν ειμαι καθολου αισιοδοξη

ο μισθος απο 970 εγινε 950, 900, 870, 850, τωρα 830

θα παει λενε 600

ειμαστε 4μελης οικογενεια

δουλευει ενας

 

στη γερμανια οι ιδιοι ανθρωποι θα παιρναμε

1200 κατωτερο μισθο

1200 ταμειο ανεργιας εγω

350 για τα δυο παιδια επιδομα

 

κι αν δεν επαιρνα ανεργιας θα επαιρνα αναπηριας

τι λεμε τωρα??

 

καλο μας κουραγιο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο δικός μου τα ʼχει παίξει εντελώς...

ή θα με τρελάνει ή θα τρελαθεί ή θα τον χωρίσω....

Το έχει πάρει τόσο από κάτω που δεν ξέρω τι να κάνω. Να τον χαστουκίσω ή να τον αγκαλιάσω.

Ότι δεν έκανε όλα τα χρόνια που είμαστε μαζί, μου τα βγάζει τώρα μαζεμένα.

Είναι κι άλλοι έτσι ή μόνο σε μένα έλαχε το κελεπούρι;

 

 

Δεν διάβασα τι σου έγραψαν οι άλλοι θα σου πω όμως ότι και ο δικός μου έτσι ήταν μέχρι που... αγχώθηκα εγώ για την οικονομική κρίση και εκεί τα έπαιξε τόσο που άρχισε να βλέπει τα 'θετικά' της ζωης μας για να με συνεφέρει... όταν το διαπίστωσα... αν και ηρέμησα σκέφτηκα να κρατήσω λίγο από την 'κατάθλιψη' ώστε να τον κρατάω σε εγρήγορση μπας και επιβιώσουμε... και πιάνει :D

 

Καλή τύχη :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Aμαν βρε παιδια ειπα στο αλλο θεμα για τα μπουζουκια και πεσατε να με φατε αν ειναι δυνατον! Απλα, ο μπαμπας μας τραγουδουσε και ειναι μεσα στο αιμα της οικογενειας η ελληνικη μουσικη, ο χορος, και ονειρευομαι καποια μερα ο μπαμπας μας να τραγουδαει και τα παλικαρια μου να χορευουνε τοσο κακο ειναι??? Δεν ειπαμε στο ΦΙΞ, σε ενα γλεντι ρε αδερφε! Η μουσικη ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με την ψυχοσυνθεση μας, τι βαρατε!!!Επειδη ειπα μπουζουκι και δεν ειπα βιολοντσελο???

Και εννοειται οτι το ειπα για να δειξω οτι τιποτε αλλο δε με κραταει εδω- και η μαμα μου που ειναι 80 θα ερθει οπου παω μαζι μου οποτε τι να στεναχωρεθω δεν εχω αλλον κανεναν! Να σκασω για τα σογια που βλεπω στους γαμους και στα βαφτισια??? Αλλα ολοι εσεις που με κραξατε, αληθεια θα φευγατε τοσο ευκολα???

Και για να μην ειμαι οφφ, ο αντρας μου ψαχνει ηδη δουλεια για να φυγουμε, αυτο που με τρομαζει ειναι οτι δε θελω να πουλησω το σπιτι μου, αν κατι παει στραβα να εχουμε μια πισινη, ενω εκεινος ειναι σιγουρος οτι δε θα ξαναγυρισει εδω περα...

 

YΓ στο αλλο θεμα.....δεν εννοουσα οτι τα 4χρονα κοιμουνται απο τις 8 (!!!!!!!!!!!!) στο εξωτερικο, μην κανετε οτι δεν καταλαβαινετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Aμαν βρε παιδια ειπα στο αλλο θεμα για τα μπουζουκια και πεσατε να με φατε αν ειναι δυνατον! Απλα, ο μπαμπας μας τραγουδουσε και ειναι μεσα στο αιμα της οικογενειας η ελληνικη μουσικη, ο χορος, και ονειρευομαι καποια μερα ο μπαμπας μας να τραγουδαει και τα παλικαρια μου να χορευουνε τοσο κακο ειναι??? Δεν ειπαμε στο ΦΙΞ, σε ενα γλεντι ρε αδερφε! Η μουσικη ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με την ψυχοσυνθεση μας, τι βαρατε!!!Επειδη ειπα μπουζουκι και δεν ειπα βιολοντσελο???

 

Boyboom,οσο θα εισαι με τον αντρα σου και τα παιδια σου κι οσο θα υπαρχουν οπτικοακουστικα μεσα θα μπορεις να στησεις και ολοκληρο πανηγυρι αμα θες στο σπιτι σου δεν πα να μετοικησεις στην Ζιμπαμπουε...

Ο μπαμπας σας να ειναι καλα κι οσο εχει φωνη μια χαρα θα μπορει να σας διασκεδασει και να καμαρωνετε τα παλικαρακια σας να χορευουν οσο θελουν ειτε με συνοδεια μπουζουκιου,ειτε αρπας,ειτε βιολας....

 

και για να μην ειμαι off...κι εμεις εχουμε επηρρεαστει απο την κριση,και η ψυχολογια μας παιζει,και μας μπαινουν ιδεες...αλλα μεχρι να φτασουμε στο αμην κανουμε υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι ο άντρας μου κι εγώ είμαστε και οι δύο ελεύθεροι επαγγελματίες κι έχουμε επηρεαστεί πολύ από την κρίση κι από τα ενδεχόμενα που είναι ανοιχτά...

 

Εγώ το περνάω σιωπηλή, εκείνος λίγο πιο φωναχτά:rolleyes: αλλά οι αγωνίες είναι ίδιες.

 

Όσο για την μετανάστευση... πουθενά δεν είναι παράδεισος κορίτσια. Μην σας σπρώχνει ο θυμός κι η αγανάκτηση να βλέπετε ονειρικές καταστάσεις. Απλά διαλέγει κανείς τι του είναι σημαντικότερο (όσο βέβαια μπορεί να επιλέγει και δεν τίθεται θέμα στοιχειώδους επιβίωσης/ποιότητας ζωής).

 

Όπου γης... δεν... είναι πατρίς... Κακά τα ψέματα. Το ξέρουν - δυστυχώς - καλά όσοι έχουν ήδη ανθρώπους δικούς τους... μετανάστες...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου κοριτσια καθε Σαβατοκυριακο αρχιζει να λεει οτι αυτο το ΣΚ ειναι πολυ κρισιμο, τα πραγματα δεν ειναι καλα κλπ κλπ.Καυγαδες δεν εχουμε γιατι η διαχειριση των οικονομικων μας ειναι αψογη(εξαιτιας του αντρα μου φυσικα εγω ειμαι σκορποχερα).Το εχω ξαναγραψει και σε αλλα ποστ δεν μας φαινεται ακομα μεγαλη διαφορα στις κινησεις μας (ψωνια σπιτιου, δικα μας παιδιων, διασκεδαση) γιατι παντα ημασταν λογικοι και μετρημενοι(και προ κρισης).Αυτο που εμενα προσωπικα με εξοργιζει ειναι τα νταβατζιλιστικα λεφτα (συγνωμμη για αυτη την εκφραση) σε λογ ΔΕΚΟ και ασφαλειες ζωης και αυτοκινητου που μολις λες το πληρωσα ερχεται ο επομενος λογαριασμος..

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον άνδρα μου είμαστε "κράταμε να σε κρατώ να ανεβούμε το βουνο"

 

Κοινως και οι 2 μαζι ξεσπάμε και τσακωνόμαστε σαν ζευγαρι, πιο έντονα πλέον απο ότι παλιότερα (αναθεματισμένα μέτρα).

 

Όσον αφορά περί μετανάστευσης ΓΙΑ ΜΕΝΑ και μιλάω ΜΟΝΟ για μένα ΙΣΧΥΕΙ με 10000 το:

 

ΟΠΟΥ ΓΗΣ και ΠΑΤΡΙΣ....

 

Δεν αφήνω κανέναν πίσω για τον οποίο θα τρελαθώ μακρυά του....ΟΚ στεναχωριέμε για τον μπαμπακουλι μου, αλλά αυτος χρόνια εχει διαλέξει για οικογένεια του "άλλους" και εγώ δεν είμαι μέσα σε αυτούς. Οπότε παίρνω την οικογένεια μου (άνδρα και παιδί) και εξαφανιζόμεθα....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχει διαφορα το 800 το μηνα

με το 650 τη βδομαδα κατωτερος+δυο επιδοματα (αυστραλια)

και επειδη οι γιοι μου βλεπουν συχνα lion king

 

 

ΟΠΟΥ ΓΗΣ..............ΚΑΤΑΓΗΣ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου κοριτσια καθε Σαβατοκυριακο αρχιζει να λεει οτι αυτο το ΣΚ ειναι πολυ κρισιμο, τα πραγματα δεν ειναι καλα κλπ κλπ.Καυγαδες δεν εχουμε γιατι η διαχειριση των οικονομικων μας ειναι αψογη(εξαιτιας του αντρα μου φυσικα εγω ειμαι σκορποχερα).Το εχω ξαναγραψει και σε αλλα ποστ δεν μας φαινεται ακομα μεγαλη διαφορα στις κινησεις μας (ψωνια σπιτιου, δικα μας παιδιων, διασκεδαση) γιατι παντα ημασταν λογικοι και μετρημενοι(και προ κρισης).Αυτο που εμενα προσωπικα με εξοργιζει ειναι τα νταβατζιλιστικα λεφτα (συγνωμμη για αυτη την εκφραση) σε λογ ΔΕΚΟ και ασφαλειες ζωης και αυτοκινητου που μολις λες το πληρωσα ερχεται ο επομενος λογαριασμος..

 

 

ετσι ακριβως ειμαστε και εμεις.

περιγραφης τη ζωη μας:-P:-P:-P

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...