Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟΛΥΣΗΣ


Recommended Posts

και εγω πιστευω πως πρεπει να πας στην επιθεωρηση να κανεις καταγγελια..ετσι θα παρεις και τα ενσημα σου και το εξυπνο αφεντικο σου θα πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα του ετσι για να μαθει να φερεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι θέμα είναι οτι η μητερα μου δεν θέλει να κάνω τίποτα,επειδή γνωρίζει το λογιστή και αυτός μεσολάβησε να με προσλάβουν,δεν θέλει λέει να τον εκθέσω,εγώ ομως σκέφτομαι οτι και ο λογιστής δεν θα έπρεπε να σκεφτεί το ίδιο?οτι με σύστησε και μου φερθηκαν έτσι?απο τη Τρίτη με κοροιδεύει οτι θα με πάρει τηλέφωνο να πάρω τα λεφτά μου και φυσικά μην τον είδατε!Θα πάρω τηλέφωνο την Τρίτη μήπως εχω νεώτερα που δεν το νομίζω και μετά κατευθείαν επιθεώρηση εργασίας και ΙΚΑ,θα σας ενημερώσω........

Link to comment
Share on other sites

και μεν ο πατερας μου δεν ηθελε να κανω τιποτα επειδη γνωριζε τον επι 7 χρονια εργοδοτη μου αλλα σημερα 2,5 χρονια μετα δεν εχω παρει ακομα το επιδωμα ανεργιας που δικαιουμε και μου κρατησανε και την αληλογραφια μου τα κ@@@@α!

στην πυρα οσοι δεν σεβονται τον κοπο του αλλου.δωστου ενα γερο μαθημα.

Link to comment
Share on other sites

θέλω βοήθεια,με απέλυσαν 1 Ιουνίου,δεν μου δίνουν τα λεφτά μου και δεν μου είχαν κάνει πρόσληψη,δεν εχω ικα δηλαδή,ο λογιστής μου είπε οτι θα τα βγάλει και θα τα πάρω όλα όσα μου ωφείλουν,όμως ενας συνάδερφος μου είπε οτι τον έχουν βάλει να με καθυστερήσει για να περάσουν μέρες και να γίνει γαργάρα το θέμα,δεν ξέρω τι να κάνω,παίρνω το λογιτή και μου λέει θα σε πάρω τηλέφωνο μόλις τα βγάλω,ποια είναι η πιο σωστή κίνηση?

 

Δυστυχώς αν δε σου είχαν κάνει πρόσληψη και ειδικά αν παρείχες μαύρη εργασία με τη συναίνεσή σου, δε νομίζω ότι θα καταφέρεις και πολλά.Παρ'όλ'αυτά αν υπάρχει τρόπος να αποδείξεις ότι εργαζόσουν εκεί και για ποιό χρονικό διάστημα πρέπει να κάνεις καταγγελία στο ΙΚΑ και στην επιθεώρηση.Τα ένσημα είναι υποχρέωση του εργοδότη και δεν είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης από καμία μεριά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

συνηθως με τα την προσκληση του εποπτη εργασιας το θεμα κανονιζεται διαφορετικα ακολουθει η δικαστικη οδος...εγω στην θεση σου θα τον πηγαινα και δικαστηριο δεν ειναι μονο να κανουν τη δουλεια τους εχουν και υποχρεωσεις...good luck και περιμενω νεα σου

Link to comment
Share on other sites

antigoni, αν δεν κάνω λάθος, τα χρήματα θα τα πάρεις με τόκο. Μπορείς να κάνεις διακανονισμό με το δικηγόρο να πληρωθεί μετά τη δίκη, που θα έχεις πάρει να χρήματά σου. Ισως και μέρος των εξόδων το πληρώσει ο πρώην εργοδότης σε περίπτωση που χάσει τη δίκη. Να το ψάξεις

Link to comment
Share on other sites

θέλω βοήθεια,με απέλυσαν 1 Ιουνίου,δεν μου δίνουν τα λεφτά μου και δεν μου είχαν κάνει πρόσληψη,δεν εχω ικα δηλαδή,ο λογιστής μου είπε οτι θα τα βγάλει και θα τα πάρω όλα όσα μου ωφείλουν,όμως ενας συνάδερφος μου είπε οτι τον έχουν βάλει να με καθυστερήσει για να περάσουν μέρες και να γίνει γαργάρα το θέμα,δεν ξέρω τι να κάνω,παίρνω το λογιτή και μου λέει θα σε πάρω τηλέφωνο μόλις τα βγάλω,ποια είναι η πιο σωστή κίνηση?

 

Στην επιθεώρηση εργασίας για καταγγελία. Μπορείς μια μερα πριν πας να ενημερώσεις τον λογιστή του εργοδότη σου ώστε να ενημερώσει και εκείνος το αφεντικό για να ξέρει ότι θα πας στη επιθεώρηση για καταγγελία . Συνήθως μόλις ακούν επιθεώρηση εργασίας κάτι τους πιάνει και σε εξυπηρετούν.

Και γω έχω βρεθεί στην επιθεώρηση εργασίας με το άθλιο αφεντικό μου που δεν με πλήρωνε.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

το θεμα είναι οτι δεν εχω χρηματα να πληρώσω δικηγόρο και τα λεφτα που μου χρωστάνε ειναι 2500?,δεν είναι λίγα να τ αφήσω

 

Δεν χρειάζεται ούτε καν δικηγόρος ίδια περίπτωση με μένα . δεν με πλήρωσε του έκανα καταγγελία και με αγνόησε και στο δικαστήριο πήγα μόνη και απλα είπα ότι εργαζόμουν εκει (είχα και κάτι στοιχεία μαζέψει όπως κάποιες αποδείξεις κτλ σε περίπτωση που ζητήσουν κάτι να δουν). Ο δικηγόρος του είπε ότι θα τα πάρω τα λεφτα μου απλα δεν είχε να μου τα δώσει εκείνη τη στιγμή. Από αναβολή στην αναβολή τα πήρα σε 1,5 χρόνο περίπου. Τόκους δεν δίνουν πάντως.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπόν κορίτσια τα πήρα τα λεφτά,το θέμα είναι οτι παρεξηγήθηκα με τον ανθρωπο που με σύστησε και δεν ξερω αν θα πρέπει να κάνω καταγγελία για τα ένσημα,εσείς τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

den paizei rolo to oti allazei i epwnumia, paramenei i idia etaireia, mi se anusuxei, alla kalou kakou apeu8unsou sto swma epi8ewrisis ergasias tis perioxis pou vrisketai i douleia sou...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας !

Είμαι 3 μηνών έγκυος.Η εταιρία στην οποία εργάζομαι έχει διπλή υπόσταση και έτσι στην μία εταιρία του ομίλου έχω σύμβαση αορίστου εδώ και 3 χρόνια ενώ στην άλλη σύμβαση ορισμένου χρόνου μέχρι πρότινοςγια 2 συνεχόμενα χρόνια,ουσιαστικά μου εχουν "σπάσει" τα λεφτά στις δύο εταιρίες τους για την ίδια δουλειά που κάνω .Απο 1 Σεπτεμβρίου η σύμβαση που με κάλεσαν να υπογράψω στην εταιρία που είχα ορισμένου χρόνου,έγραφε αορίστου.Εγώ την υπέγραψα και δουλεύω κανονικά αλλά εκείνοι όχι και όπως μου "διεύρεσαν" δεν επιθυμούν να την υπογράψουν γιατί δεν θέλουν στην εταιρία τους εργαζομένους με αορίστου χρόνου άλλα με ορισμένου που να μπορούν να τους διώξουν.Αναρωτιέμαι αν έχω κάποιο δικαίωμα δεδομένου ότι έχει αρχίσει να μαθαίνεται η εγκυμοσύνη μου και φοβάμαι ότι δεν με υπογράφουν εξαιτίας αυτού.Μπορώ με κάποιο ένδικο μέσο να τους υποχρεώσω να με υπογράψουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα επειδή βιώνω μια αντίστοιχη περίπτωση, όπου ο εργοδότης μου με απέλυσε επειδή επικαλέστηκε ότι κλείνει την εταιρεία όπου εργαζόμουν (φροντιστήριο) και μάλιστα το έγραφε και στην καταγγελία της σύμβασης (ότι δηλαδή έχουν κινηθεί οι διαδικασίες λύσης της εταιρείας γι αυτό και δέχθηκα να υπογράψω κατόπιν σύμφωνης γνώμης και του δικηγόρου μου), ενώ τελικά μετά από ένα μήνα αποδεικνύεται ότι δεν την έχει κλέισει και δεν έχει απολύσει και την άλλη μια υπάλληλο που απασχολούσε θα ήθελα να ρωτήσω αν έγινε η δίκη και πιο ήταν το αποτέλεσμα.

Είμαι έγκυος στον τρίτο μήνα. Το κακό είναι ότι αυτό δεν αναφέρεται στην καταγγελία της σύμβασης που υπογράφτηκε πριν από ένα μήνα ακριβώς. Κι εμένα μου είχαν πει στην επιθεώρηση εργασίας, που πήγα πριν υπογράψω, ότι δεν έχει δικαίωμα να με απολύσει πριν κλείσει η εταιρεία και θα είμαι η τελευταία που θα μείνει στην εταιρεία πριν κλείσει οριστικά. Δυστυχώς τους πίστεψα ότι την κλείνουν μιας και το γράφουν και στην καταγγελία.

ευχαριστώ για όποια βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή βιώνω μια αντίστοιχη περίπτωση, όπου ο εργοδότης μου με απέλυσε επειδή επικαλέστηκε ότι κλείνει την εταιρεία όπου εργαζόμουν (φροντιστήριο) και μάλιστα το έγραφε και στην καταγγελία της σύμβασης (ότι δηλαδή έχουν κινηθεί οι διαδικασίες λύσης της εταιρείας γι αυτό και δέχθηκα να υπογράψω κατόπιν σύμφωνης γνώμης και του δικηγόρου μου), ενώ τελικά μετά από ένα μήνα αποδεικνύεται ότι δεν την έχει κλέισει και δεν έχει απολύσει και την άλλη μια υπάλληλο που απασχολούσε θα ήθελα να ρωτήσω αν έγινε η δίκη και πιο ήταν το αποτέλεσμα.

Είμαι έγκυος στον τρίτο μήνα. Το κακό είναι ότι αυτό δεν αναφέρεται στην καταγγελία της σύμβασης που υπογράφτηκε πριν από ένα μήνα ακριβώς. Κι εμένα μου είχαν πει στην επιθεώρηση εργασίας, που πήγα πριν υπογράψω, ότι δεν έχει δικαίωμα να με απολύσει πριν κλείσει η εταιρεία και θα είμαι η τελευταία που θα μείνει στην εταιρεία πριν κλείσει οριστικά. Δυστυχώς τους πίστεψα ότι την κλείνουν μιας και το γράφουν και στην καταγγελία.

ευχαριστώ για όποια βοήθειά σας.

 

Πας ΟΑΕΔ , Επιθεωρηση και κανεις ενσταση. Απολυση εγκυου ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΡΗ!!!!!

 

Πρωτα πηγαινε στην επιθεωρηση εργασιας να βρεις την υπαλληλοπου ειχες μιλησει και φυσικα ενημερωνεις τον δικηγορο σου.

 

Μην το αφησεις...

Ειναι πολλα τα λεφτα Αρηηηηηηηη :D (το πιθανοτερο ειναι να ακυρωθει η απολυση και να σου πληρωσει υπερημερια)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΡΕΙΟΣ ΠΑΓΟΣ

Απαγορεύεται η απόλυση εγκύου

Παράνομη είναι η απόλυση εγκύου εργαζόμενης γυναίκας ακόμη και στην περίπτωση που ο εργοδότης επικαλεστεί ότι δε γνώριζε τίποτα για την εγκυμοσύνη, σύμφωνα με απόφαση του Αρείου Πάγου.

Το ανώτατο ακυρωτικό δικαστήριο έκανε δεκτή αίτηση μητέρας για επαναπρόσληψη μαζί και τη νομιμότοκη απόδοση των ημερομισθίων της, αφού ο εργοδότης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχε καταγγείλει τη σύμβαση εργασίας.

Η απόφαση του Αρείου Πάγου αναφέρει ότι είναι άκυρη η καταγγελία της σχέσης εργασίας από τον εργοδότη, όχι μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά και για χρονικό διάστημα ενός έτους μετά τον τοκετό.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει το σκεπτικό της απόφασης του Αρείου Πάγου, που δέχεται ότι η μητέρα μπορεί να απουσιάσει και πλέον του ενός έτους, εφόσον αποδειχθεί ότι προέκυψε ασθένεια η οποία οφείλεται στην κύηση της εργαζόμενης μητέρας.

Τέλος, στην απόφαση αναφέρεται ότι αν ο εργοδότης θέλει να καταγγείλει τη σχέση εργασίας της εγκύου εργαζόμενης, θα πρέπει να της κοινοποιήσει στο έγγραφο απόλυσης τούς σπουδαίους λόγους που τον υποχρεώνουν σε απόλυση. Μάλιστα, διευκρινίζεται ότι ως σπουδαίοι λόγοι απόλυσης θεωρούνται ένα ή περισσότερα περιστατικά από τα οποία να προκύπτει ότι «η συμπεριφορά της εργαζόμενης ερχόταν σε αντίθεση με την καλή πίστη και τα συναλλακτικά ήθη». Σε καμιά περίπτωση, όμως, η μειωμένη απόδοση δεν αφορά τους λόγους εγκυμοσύνης, αλλά μόνο στην περίπτωση που η εργαζόμενη αρνείται παντελώς να συμμορφωθεί με τις οδηγίες της διεύθυνσης, χωρίς να επικαλείται λόγους υγείας.

 

http://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=1764383

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

.2.3 Δικαιώματα του απολυόμενου

 

Ο εργαζόμενος σε περίπτωση άκυρης απόλυσης, έχει δικαίωμα να ασκήσει αγωγή και να υποχρεώσει τον εργοδότη να αποδεχθεί τις υπηρεσίες του. Σ' αυτήν την περίπτωση ο εργοδότης επιπλέον υποχρεούται να καταβάλει στον εργαζόμενο το σύνολο των αποδοχών από την ημέρα της άκυρης καταγγελίας μέχρι τη μέρα που θα ξαναδεχθεί τις υπηρεσίες του (μισθοί υπερημερίας * ).

Η σχετική αγωγή πρέπει να γίνει μέσα σε διάστημα 3 μηνών από την κοινοποίηση του εγγράφου της απόλυσης, αλλιώς η αγωγή απορρίπτεται ως εκπρόθεσμη. (Αν η ακυρότητα οφείλεται σε μη κοινοποίηση του εγγράφου, η 3μηνη προθεσμία αρχίζει και πάλι από την ημέρα που ο εργοδότης σταμάτησε να αποδέχεται τις υπηρεσίες του εργαζόμενου και όχι από τη μέρα της κοινοποίησης).

Αν η άκυρη καταγγελία συνιστά και προσβολή της προσωπικότητας του απολυθέντα, τότε ο τελευταίος μπορεί επιπλέον να απαιτήσει χρηματική ικανοποίηση της ηθικής βλάβης που υπέστη.

Σε περίπτωση που ο εργαζόμενος αποδεχτεί την απόλυση αλλά θεωρήσει ότι δεν έλαβε ολόκληρη την αποζημίωση που δικαιούται, τότε μπορεί να ασκήσει αγωγή μέσα σε 6 μήνες από την ημέρα λύσης της σύμβασης εργασίας. (*) Σ' ό,τι αφορά τους μισθούς υπερημερίας, στην περίπτωση της άκυρης απόλυσης, το πιθανότερο είναι ο εργοδότης να επιχειρήσει ν' αποδείξει δικαστικώς ότι ο εργαζόμενος στον ίδιο χρόνο ωφελήθηκε χρηματικά από τη μη παροχή εργασίας σ' αυτόν. Είτε σαν απασχολούμενος σε άλλο εργοδότη, είτε αυτοαπασχολούμενος, είτε γλιτώνοντας χρηματικά ποσά μετακίνησης κλπ. Και μ' αυτόν τον τρόπο να μειώσει το οφειλούμενο ποσό.

 

http://www.somtechnik.gr/Pravo/LysiSymbasis.htm#7.2.2

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

6. Το αποτέλεσμα της παρέμβασης του Συνηγόρου του Πολίτη:

Το ΣΕΠΕ επέβαλε πρόστιμο ύψους 5.000 ευρώ στην εργοδότρια.

http://www.economist.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=6171:2009-05-29-11-24-56&catid=5:labor

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Σε λίγες μέρες βγαίνω σε άδεια κυοφορίας. Όμως η εταιρεία που δουλεύω πρόκειται μέχρι το τέλος του έτους να κλείσει και αναγκαστικά πρέπει να μου κάνει απόλυση. Πέραν της αποζημιώσης που μου είπαν ότι θα πάρω κανονικά, από ΙΚΑ και ΟΑΕΔ τι δικαιούμαι? Μήπως κάποια κοπέλα έχει ακούσει κάποια παρόμοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Να γνωριζετε απλα οτι λογο της καταστασης σας θα ειστε το τελευταιο ατομο που θα απολυθει. Οποτε δεν υπογραφετε τιποτα πριν τους υπολοιπους.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

elenik, se euxaristw poly poly gia osa esteiles!!!

Toses meres meta..twra mpika kai ta eida!!!

Piga se allo dikigoro kai 8a tous kanw agwgi...ontws ekleise i etaireia ki itan ola nomotypa. Anoi3an omws alli sto kapaki me akrivws to idio antikeimeno kai tous idious metoxous.

Exasa xrono me ton allon dikigoro, o opoios den mou tonise vasika pragmata na prose3w....anyway...toulaxiston den efisixastika egw ki etsi den perase to 3mino!!!

 

Se euxaristw polyyyyyyyy

 

filakiaaaaaaa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας κορίτσια!!!!Σήμερα έμαθα κάτι καταπληκτικά νέα.....δε πα να είσαι λίγο φούσκα δε πα να είσαι πολύ φολυσκα...ο εργοδότης σου μπορεί να σε διώξει όποτε θέλει!!!!Κορίτσια αληθεύει ή είναι τελικά παραπληροφόρηση? Το είπε στην ξαδέρφη μου ο υπεύθυνος προσωπικού!!!Αυτό φυσικά θα ισχύει απο δω και πέρα!!!!Ψαχνω από το πρωϊ να βρω κάτι τέτοιο αλλά τπτ!!!!Αν γνωρίζει κανείς ας μας πει κάτι....!!!Ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο post!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!!Σήμερα έμαθα κάτι καταπληκτικά νέα.....δε πα να είσαι λίγο φούσκα δε πα να είσαι πολύ φολυσκα...ο εργοδότης σου μπορεί να σε διώξει όποτε θέλει!!!!Κορίτσια αληθεύει ή είναι τελικά παραπληροφόρηση? Το είπε στην ξαδέρφη μου ο υπεύθυνος προσωπικού!!!Αυτό φυσικά θα ισχύει απο δω και πέρα!!!!Ψαχνω από το πρωϊ να βρω κάτι τέτοιο αλλά τπτ!!!!Αν γνωρίζει κανείς ας μας πει κάτι....!!!Ευχαριστώ και sorry για το μεγάλο post!!!:D

 

 

δεν νομιζω οτι μπορει νατο κανει, εκτος αν εχει συμβαση που ληγει τωρα!! διαφορετικα τηλεφωνο στην επιθεωρηση εργασιας και ρωτησε τα όλα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!Είμαι καινούργια στο φορουμ, οπότε συγχωρέστε μου εαν κατι δεν είναι σωστό. Προχ8ές γύρισα στην εργασία μου αφού ολοκλήρωσα τη χρήση του 6μήνου προστασίας της μητρότητας. Σήμερα μου ανακοινώθηκε ότι 8α μου κάνει εκ περιτροπής απασχόληση μια μερα το μήνα για 9 μήνες. Γίνετε αυτό? Υποτίθεται ότι προστατευόμαστε από το νόμο για να μην μας απολύουν, αλλά εγώ για 9 μήνες θα είμαι άνεργη χωρίς επίδομα, χωρίς να συμπληρώνω ένσημα για ιατρική περίθαλψη?Έχει καμία αντίστοιχη εμπειρία? Μπορεί να με απολύσει τουλάχιστον να μπώ ταμείο ανεργίας?Αλλα και πάλι πόσα ένσημα χρειάζετε για να πάρω επίδομα?

Αν γνωρίζει κανείς κάτι?Ευχαριστώ:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...