Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσο μαμακιας ειναι ο ανδρας σας??


basic

Recommended Posts

δε νομιζω οτι το προβλημα ειναι το ονομα που εχει το παιδι, αλλα το γεγονος οτι δε σεβαστηκε τον πονο της για το χαμο του πατερα της... κι εβαλε τους γονεις του πανω απο τη γυναικα του

σωστηηηηηηη:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • MaRiA06

    MaRiA06 7 δημοσιεύσεις

  • basic

    basic 6 δημοσιεύσεις

  • τον

    τον 6 δημοσιεύσεις

  • jucca

    jucca 4 δημοσιεύσεις

Εμείς πριν παντρευτούμε λέγαμε πως ΑΝ το πρώτο μας είναι κορίτσι θα βγει η μαμα μου και Αν ειναι αγόρι θα βγει ο πεθερός μου. Φυσικά αυτο δε νομίζω να χαροποιεί τα πεθερικά μου γιατί από τα μέρη τους όλα τα παιδιά τα παίρνει ο άντρας...αδικία, ενώ στα δικά μου τα πρώτα πάντα η γυναίκα.Ευτυχώς δεν έχω θέμα με τον άντρα μου που μου λεει να κάνω ότι θέλω. Πάντως πολλά ζευγάρια μαλώνουν για το θέμα του ονόματος και μερικά χωρίζουν κιόλας.

iHQAp2.png
Link to comment
Share on other sites

απο οτι κατάλαβα δεν έχεις γεννήσει ακόμα ....ελπίζω μετα την γέννα να μην αλάξη γνώμη ο άντρα σου ......στην κρητη πάντως όλα ειναι απο τον αντρα στα χρόνια της γιαγιά μου .....ή αποφασιζει η νονά ...τέταιες βλακίες ακουσα ......

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,το θεμα εχει αλλαξη λιγο κατευθηνση,αλλα δεν μπορω να μην γραψω και εγω την γνωμη μου.

Αυτο με τα ονοματα που ο αντρας εχει το προβαδισμα,λογο ''στα μερη του ετσι κανουν κτλ''δεν το δεχομαι.Δηλαδη ο αντρας βγηκε μονο απο γονεις???? Εμεις απο τι βγηκαμε???? Απο ζωα??

Και περα απο αυτο...δεν καταλαβαινω γιατι μια γυναικα εχει λιγοτερο το δικαιωμα του ονοματος??? Εμεις δεν ειμαστε αυτες που τα εχουμε 9μηνες στην κοιλια μας...? Στην δικη μου περιπτωση,εγω δεν ειμαι αυτη που ετρωγα τις ενεσεις καθε μερα,τις εξετασεις,την ναρκωση για να μου παρουν τα ωαρια(γιατι εκανα εξωσωματικη)?? Εγω δεν το μεγαλωνω? Αν (χτυπα ξυλο)χωρισω μια μερα με τον αντρα μου,εγω δεν θα μεινω με το παιδι και θα τρεχω σαν τρελη για να μην του λειψει κατι (περα απο την διατροφουλα που θα του στελνει)??

Γιατι λοιπον μια μανα πρεπει να εχει τοσο μειονεκτικη θεση στην αποφαση του ονοματος.

 

Και εγω κοριτσια τον πεθερο μου εβγαλα στο πρωτο αλλα ειμαι της αποψης 1 και 1.

Και παντα λεω μια εκφραση. ''και εμεις απο μ.... βγηκαμε.Δεν βγηκαμε απο κωλο!!!!

Συγνωμη για την εκφραση.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν ειμαστε αυτες που τα εχουμε 9μηνες στην κοιλια μας...? Στην δικη μου περιπτωση,εγω δεν ειμαι αυτη που ετρωγα τις ενεσεις καθε μερα,τις εξετασεις,την ναρκωση για να μου παρουν τα ωαρια(γιατι εκανα εξωσωματικη)?? Εγω δεν το μεγαλωνω? Αν (χτυπα ξυλο)χωρισω μια μερα με τον αντρα μου,εγω δεν θα μεινω με το παιδι και θα τρεχω σαν τρελη για να μην του λειψει κατι (περα απο την διατροφουλα που θα του στελνει)??

Γιατι λοιπον μια μανα πρεπει να εχει τοσο μειονεκτικη θεση στην αποφαση του ονοματος.

 

Και εγω κοριτσια τον πεθερο μου εβγαλα στο πρωτο αλλα ειμαι της αποψης 1 και 1.

Και παντα λεω μια εκφραση. ''και εμεις απο μ.... βγηκαμε.Δεν βγηκαμε απο κωλο!!!!

Συγνωμη για την εκφραση.

σωστηηηηηη και γω ετσι σκεφτομαι ακριβως.καταρχας εγω δεν ηθελα να βγαλω κανενος γονιου το ονομα.ηθελα να βγαλω το πρωτο μου παιδι ειτε γιαννη ειτε ιωαννα απο τον παππου μου που με μεγαλωσε.ο αντρας μου το ηξερε πριν καν σκεφτουμε να αρραβωνιαστουμε.οταν εμαθα οτι ημουν εγκυος ηταν του αγιου ιωαννη του ρωσου.το θεωρησαμε σημαδι.αν και δε πολυπιστευω.οταν μαθαμε οτι ηταν αγορι εγινε ο κακος χαμος,κοντεψα να χασω το μωρο μου και δεν τους ενοιαζε.καταλεξη ο πεθερος μου ειχε πει δε με νοιαζει τιποτα αλλο μονο το ονομα με νοιαζει!!!χωριατες!πηγε και ο αντρας μου να μου πει για 2 ονοματα αλλα δεν ακουγα κουβεντα τα ειχα παρει στο κρανιο!!τελικα δε τους περασε!ειναι λιγακι μαμακιας με την εννοια οτι δε μπορει να τους πολυμιλησει και να επιβληθει,τους ντρεπεται θα ελεγα.αλλα μακρια και αγαπημενοι γιατι δε τους μπορω κιολας.εδω μενει η μανα μου απο κατω μας και με τρελαινει σκεψου τα πεθερικα!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λες και ο γιος μου να γινει το ιδιο ??

 

εδω να μας δω,,,εμενα δεν ειναι ιδιαιτερα μαμακιας τον πηρα και λιγο σιτεμενο το πουλακι μου και ειχε ωριμασει...

κι η πεθερα μου κυρια,,,, στομα εχει και μιλια δεν εχει,,,λεει ο αντρας μου οτι αυτος την εκπαιδευσε

 

με τον γιο μου να δω πως θα παει το πραγμα και τι θα του σουρει η νυφη μου,,,σ εκεινον και σ εμενα

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι το προβλημα ειναι το ονομα που εχει το παιδι, αλλα το γεγονος οτι δε σεβαστηκε τον πονο της για το χαμο του πατερα της... κι εβαλε τους γονεις του πανω απο τη γυναικα του

ακριβως αυτο ειναι το προβλημα μου. στην τελικη σιγα μην του θυμωναν οι γονεις του. ποιος γονιος θυμωνει στο παιδι του. γενικα το θεμα πηρε αλλη κατευθυνση!!:lol: τελικα εχουμε τοσα θεματα με τα πεθερικα!! αυτο ηταν μια αποδειξη για το ποσο μαμακιας ειναι ο ανδρας μου. εχω κ αλλα πολλα πολλα! πολλες φορες συμφωνουμε κατι οι δυο μας κ μολις το ανακοινωσει στους γονεις του κ αυτοι φερουν αντιρρηση ερχεται κ του ακυρωνει αυτο που αποφασισαμε! αν ειναι δυνατον! πραγματικα το παιδι μου δεν θελω να ειναι ετσι. θελω να ειναι ανεξαρτητο κ οχι κολλημενο πανω μου. να ερχεται με χαρα να ζηταει την γνωμη μου οταν θελει κ οχι να επεμβαινω συνεχως κ να του πριζω την ζωη. μπορειτε να συνεχισετε τις ιστοριες σας... εγω δεν λεω κατι αλλο σημερα διοτι ειμαι πολυ χαρουμενη κ δεν θελω να μου χαλασει η διαθεση μιλωντας για τετοιους ανθρωπους. θα σας πω κ γιατι ειμαι τοσο χαρουμενη σημερα.. το βραδυ θα φυγουν τα πεθερικα μου για 2-3 μερες διακοπες:lol::lol::lol::lol::):):):D:D:D κανω παρτυ κ σας προσκαλω..........................

Link to comment
Share on other sites

πάτε καλά; Τι είναι αυτό με τα ονόματα; Ειλικρινά απορώ με τις γυναίκες που ξοδεύετε τόσες ώρες από τη ζωή σας και τόση φαιά ουσία για το όνομα!

Εμείς το 1ο, κορίτσι το βγάλαμε το όνομα (περίπου) του πεθερού μου που ήταν ετοιμοθάνατος, το πακέτο Νο 2 και 3, το ένα το βγάλαμε ένα άσχετο όνομα και στο άλλο το όνομα (περιπου πάλι, γιατί είναι αγόρι) της μαμάς μου.

 

Εντάξει είπαμε να ευχαριστήσουμε λίγο και τους παπούδες και γιαγιάδες, αλλά το βασικό για αυτούς είναι ότι τους κάναμε εγγόνια. Το πως αυτά λέγοντα, σιγά μην έχουν και λόγο! Η οικογένεια είμαστε εγώ, η γυναίκα μου και τα παιδιά μου. Εμείς αποφασίζουμε και κανένας άλλος. Αν κάποιος άλλος παρεξηγηθεί, ε τι να κάνουμε, ξυδάκι.

Ας μεγαλώσουν λίγο και οι παπούδες και γιαγιάδες και ας καταλάβουν ότι το σημαντικό είναι το ότι έχουν εγγόνια και όχι το πώς αυτά λέγονται. Όμως εδώ πρέπει να το ζευγάρι να αναθρέψει τους γονείς έτσι ώστε να δεχτούν ότι περιγράφω.

Σιγά μην κάτσω να μαλώσω με τη γυναίκα μου για το όνομα! Μας έδοωσε ο Θεός το δώρο του να έχουμε παιδί και θα καθόμαστε να μαλώνουμε για το όνομα; Έλεός!

 

Όποιος το κάνει βλέπει ένα κλαδάκι από ένα μικρό δέντρο αντί για το δάσος.

 

Όσο για το γενικότερο θέμα των μαμάκηδων. Οι μανάδες κάνουν τους γιούς μπουνταλάδες, πασάδες, μαμάκηδες. Προσέχετε η σημερινή γενιά των μαμάδων να μην αναθρέψετε τέτοιους ανθρώπους.

Να ξέρετε ότι είστε η σημαντικότερη γυναίκα στη ζωή του, ΜΕΧΡΙ να γνωρίσει τη γυναίκα του. Μετά, όπως λέει και ο Απόστολος του γάμου (τον οποίο κανένας δεν ακούει): "ένεκεν τούτου καταλήψει άνθρωπος τον πατέρα και τη μητέρα αυτού, και προσκοληθήσετε τη γυνή αυτού και έσονται δύο εις σάρκα μία".

Με τη γυναίκα του ο άντρας είναι μία σάρκα, ένα. Στο γάμο ΔΕΝ υπάρχει άντρας και γυναίκα. Αντίθετα με τη μάνα του θα είναι πάντα 2 ξεχωριστά άτομα.

Σε ένα άλλο σημείο στο κατά Ματθαίον, ένας μαθητής ζητάει από το Χριστό να πάει να θάψει τη μάνα του, και ο Χριστός απαντάει "αφες τους νεκρούς θάψαι τους εαυτόν νεκρούς" .

Link to comment
Share on other sites

κι ομως συμβαινει .και οχι μονο, αλλα ξεχωριζουν και τα εγγονια τους μετα!!!!!!!!!

 

Ναι συμβαίνει, αλλά από τί άτομα? Όποιος έχει λίγο νιονιό στο κεφάλι του, ποτέ δε θα το έκανε αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aς ανοιξει βρε παιδια καποιος ενα θεμα ''περι ονοματα''!!!!

Εχουμε ισβαλει στο ''μαμακιδες''

μα μόνο ένας μαμάκιας θα έκανε τόσο θέμα το όνομα! Αλλιώς το κόβει στα πεθερικά και τέρμα το παραμύθι. Αρα εντός θέματος?!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το μεγαλωνω? Αν (χτυπα ξυλο)χωρισω μια μερα με τον αντρα μου,εγω δεν θα μεινω με το παιδι και θα τρεχω σαν τρελη για να μην του λειψει κατι (περα απο την διατροφουλα που θα του στελνει)??

 

OXI δεν το μεγαλώνεις μόνη σου.....Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι υποβιβάζετε τόσο τους ανδρες!!!!

 

Γιατι να δινει μονο μια διατροφή και τέλος??? Δεν εχει ρόλο μέσα στην οικογένεια???

 

Δε σας καταλαβαινω πραγματικά.....Δηλαδή ο συζηγός σας έχει διακοσμητικό χαρακτήρα στην ζωή σας, στο σπίτι σας και την οικογένεια σας???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

OXI δεν το μεγαλώνεις μόνη σου.....Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι υποβιβάζετε τόσο τους ανδρες!!!!

 

Γιατι να δινει μονο μια διατροφή και τέλος??? Δεν εχει ρόλο μέσα στην οικογένεια???

 

Δε σας καταλαβαινω πραγματικά.....Δηλαδή ο συζηγός σας έχει διακοσμητικό χαρακτήρα στην ζωή σας, στο σπίτι σας και την οικογένεια σας???

σωστή! δυστηχώς τη θέση που τους δίνουμε παίρνουν.

Εμείς φταίμε όχι εκείνοι.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μαμάαακιας;Όχι καλέεε,μην το ξαναπείς!:lol:

Ο άντρας μου ήταν μαμάκιας σε βαθμό κακουργήματος.Για τα πάντα έπρεπε να συμφωνήσει η μαμά του.Όσο ήμασταν ''από μακριά και αγαπημένοι'' δεν με ενοχλούσε αυτό.Ίσα ίσα κατασυμπαθούσα την πεθερά μου γιατι σε πολλά θέματα είχαμε κοινές απόψεις και δεν χρειαζόταν να τον πείσω,αφού τον είχε πείσει νωρίτερα η μαμά του :lol: Όλα αυτά μέχρι που μείναμε μαζί και ένιωσα τι πάει να πει εξάρτιση από τη μαμά.Μας βρήκε σπίτι δυο στενά από το δικό της και μας ερχόταν κάθε μέρα,όλη μέρα.Φυσικά σχολίαζε και πεταγόταν εκεί που δεν την έσπερναν.Γιατι το κεφαλάρι του κρεβατιού είναι μπεζ,γιατι ψάχνω ένα συγκεκριμένο έπιπλο σε όλη την Αθήνα και δεν παίρνω το δικό της,γιατι δεν βάζω σεμεδάκια.Μερικές μέρες ερχόταν από το πρωί δήθεν να μαγειρέψει.Σχολίαζε το ντύσιμο μου ως άλλη ΕΜΥ.Σήμερα θα βρέξει,βάλε αυτό.Αύριο θα κάνει ζέστη μην βάλεις το παλτόοο....κτλ.Τελικά δεν μαγείρευε και ακόμα αναρωτιέμαι τι έκανε μόνη της μέσα στο άδειο σπίτι.Η κατάσταση πάντως ήταν κουραστική.Τσακωνόμασταν για τη μάνα του.Δεν ένιωθα άνετα μέσα στο ίδιο μου το σπίτι.Ώσπου μια ωραία πρωί συσσωρεύτηκε όλος αυτός ο καιρός μέσα μου,πήρα το καπελάκι μου και έφυγα.Παρακάλια ο άντρας μου να γυρίσω.Γύρισα γιατι με έπεισε και γιατι τον αγαπάω.Τα πράγματα κάπως καλύτερα αλλά και πάλι τη γνώμη της την έλεγε.Έμεινα έγκυος.Εκεί ξεκίνησε το πανηγύρι!Καθημερινή κατήχηση για το όνομα.Είχα τις ορμόνες,είχα το προβλήματα μου και είχα και την πεθερά να λέει ό,τι βλακεία της κατέβει!Η κόρη μου είναι το πρώτο εγγόνι και είχε λυσσάξει μέχρι να την γεννήσω.Ο άντρας μου συνέχισε να την ακούει και 4 μηνών ξαναφεύγω από το σπίτι.Πραγματικά δεν άντεχα.Δεν παλεύοταν η πεθερά.Με έπιανε ένα αίσθημα κλειστοφοβίας όταν καθόταν όλη μέρα πάνω από το κεφάλι μου και σχολίαζε.Ο άντρας μου την δεύτερη φορά τα έπαιξε και κατάλαβε (επιτέλους!) ότι δεν άντεχα!!!Ένα ένα από τα δεκάδες τηλεφωνήματα που έγιναν εκείνη τη μέρα ήταν από την πεθερά.Της τα είπα ένα χεράκι και η ατάκα ήταν ότι αφού γίνω μάνα θα την καταλάβω.Γύρισε και αυτή τη φορά τα πράγματα έφτιαξαν.Μετακομίσαμε μακριά από την πεθερά.Την βλέπουμε πολύ συχνά.Τρώμε μαζί,κρατάει την εγγονή της αλλά πλέον δεν ανακατεύεται (τόσο!).Λόγω χαρακτήρα,τη γνώμη της θα την πει αλλά καταλαβαίνει πού την παίρνει και πού όχι.Προσωπικά προβλήματα δεν έχω μαζί της.Δεν με βρίζει,δεν την βρίζω.

Η δικιά μας ''μαμακίαση'' ήταν λίγο επεισοδιακή.Όμως πιστεύω πως αν δεν είχα αντιδράσει έτσι όπως αντέδρασα,τώρα θα ήταν εκείνη μαμά του παιδιού μου και εγώ θα ήμουν απλός θεατής.

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

OXI δεν το μεγαλώνεις μόνη σου.....Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι υποβιβάζετε τόσο τους ανδρες!!!!

 

Γιατι να δινει μονο μια διατροφή και τέλος??? Δεν εχει ρόλο μέσα στην οικογένεια???

 

Δε σας καταλαβαινω πραγματικά.....Δηλαδή ο συζηγός σας έχει διακοσμητικό χαρακτήρα στην ζωή σας, στο σπίτι σας και την οικογένεια σας???

Kαθολου διακοσμητικο χαρακτηρα δεν εχει!!! Ειναι πολυ καλο συζηγος,μπαμπας..ειναι πολλα για εμενα.

Και βεβαι δεν το μεγαλωνω μονη μου...λεω ομως γιατι εχουν παραπανω δικαιομα στο ονομα αφου και εγω κανω αυτα απο την πλευρα μου!!!Ισα,ισα λεω εμεις νοιωθουμε μειον προστα τους(στο συγκεκριμανο θεμα του ονοματος)

Οσο για το οταν χωριζει ενα ζευγαρι....εχω ακουσει τετοιες καταστασεις που δεν μπορω ουτε εγω να τις πιστεψω.(οχι ολοι,αλλα μεγαλο ποσοστο)Ουτε διατροφες...και αυτο το κανουν για να δειξουν στις γυναικες τους ποσο αναγκη τους εχουν.Και οτι μονες δεν μπορουν να τα βγαλουν περα.

Με παρεξηγησες νομιζω!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

OXI δεν το μεγαλώνεις μόνη σου.....Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι υποβιβάζετε τόσο τους ανδρες!!!!

 

Γιατι να δινει μονο μια διατροφή και τέλος??? Δεν εχει ρόλο μέσα στην οικογένεια???

 

Δε σας καταλαβαινω πραγματικά.....Δηλαδή ο συζηγός σας έχει διακοσμητικό χαρακτήρα στην ζωή σας, στο σπίτι σας και την οικογένεια σας???

 

Συμφωνώ Stellinula, κι αυτό δυστυχώς το ακούω από πολλές φίλες μου... ''εγώ το είχα στην κοιλιά, εγώ πόνεσα να το γεννήσω, ο άντρας τί έκανε''? Με θλίβει πολύ αυτό, βγάζει μια απαξίωση για τους άντρες... Τί είναι δηλαδή ο άντρας σου, μηχανή που απλά έδωσε το σπέρμα του για να γεννηθεί το παιδί ΣΟΥ?

 

Τί εγωισμός είναι αυτός που βγάζουν κάποιες γυναίκες... Δηλαδή αυτά είναι τα αισθήματά τους για τον άντρα τους? Σε λίγο θα πουν ότι ήταν τόση η επιθυμία να κάνουν παιδί, που βρήκαν κάποιον άντρα κυρίως για να κάνουν παιδί και μετά σκασίλα τους, η ζωή τους είναι τα παιδιά τους μόνο (ειδικά μια συγκεκριμένη που ξέρω, σχεδόν το έχει πει).

 

MaRiA06 δεν αναφέρομαι σ' εσένα, απλά αφορμή πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Stellinula, κι αυτό δυστυχώς το ακούω από πολλές φίλες μου... ''εγώ το είχα στην κοιλιά, εγώ πόνεσα να το γεννήσω, ο άντρας τί έκανε''? Με θλίβει πολύ αυτό, βγάζει μια απαξίωση για τους άντρες... Τί είναι δηλαδή ο άντρας σου, μηχανή που απλά έδωσε το σπέρμα του για να γεννηθεί το παιδί ΣΟΥ?

 

Τί εγωισμός είναι αυτός που βγάζουν κάποιες γυναίκες... Δηλαδή αυτά είναι τα αισθήματά τους για τον άντρα τους? Σε λίγο θα πουν ότι ήταν τόση η επιθυμία να κάνουν παιδί, που βρήκαν κάποιον άντρα κυρίως για να κάνουν παιδί και μετά σκασίλα τους, η ζωή τους είναι τα παιδιά τους μόνο (ειδικά μια συγκεκριμένη που ξέρω, σχεδόν το έχει πει).

 

MaRiA06 δεν αναφέρομαι σ' εσένα, απλά αφορμή πήρα.[/QUOTE]

 

 

Ευχαριστω που το διευκρινιζεις

Γιατι νοιωθω ασχημα που παρερμηνευτηκε ετσι,αυτο που ειπα.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Stellinula, κι αυτό δυστυχώς το ακούω από πολλές φίλες μου... ''εγώ το είχα στην κοιλιά, εγώ πόνεσα να το γεννήσω, ο άντρας τί έκανε''? Με θλίβει πολύ αυτό, βγάζει μια απαξίωση για τους άντρες... Τί είναι δηλαδή ο άντρας σου, μηχανή που απλά έδωσε το σπέρμα του για να γεννηθεί το παιδί ΣΟΥ?

 

Τί εγωισμός είναι αυτός που βγάζουν κάποιες γυναίκες... Δηλαδή αυτά είναι τα αισθήματά τους για τον άντρα τους? Σε λίγο θα πουν ότι ήταν τόση η επιθυμία να κάνουν παιδί, που βρήκαν κάποιον άντρα κυρίως για να κάνουν παιδί και μετά σκασίλα τους, η ζωή τους είναι τα παιδιά τους μόνο (ειδικά μια συγκεκριμένη που ξέρω, σχεδόν το έχει πει).

 

MaRiA06 δεν αναφέρομαι σ' εσένα, απλά αφορμή πήρα.

 

 

Νιώθω την ανάγκη να καταθέσω την άποψη μου γιατί και εγώ έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα λόγια. Το έκανα όμως όχι για να απαξιώσω τον άντρα μου αλλά για να απαξιώσω όλα εκείνα τα σκουριασμένα μυαλά που υποστηρίζουν ότι τα παιδιά πρέπει να παίρνουν το όνομα των γονιών του πατέρα γιατί πολύ απλά "έτσι τα βρήκαμε". Σε τέτοια επιχειρήματα μόνο με δόση υπερβολής μπορείς να απαντήσεις προκειμένου να του αποστομώσεις. Άλλωστε και με τον άντρα μου που το έχω συζητήσει αποδέχεται ότι στη διαδικασία της γέννας η γυναίκα συμμετέχει πιο ένεργα και ρισκάρει την ζωή της. Κατα την γνώμη μου όποια έχει πει τα λόγια αυτά δεν σημαίνει ότι δεν εκτιμάει τον άντρα της, σίγουρα όμως όποια δεν εκτιμάει τον άντρα της πιστεύει ότι αυτή έχει περισσότερα δικαιώματα στην ανατροφή του παιδιού τους.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω την ανάγκη να καταθέσω την άποψη μου γιατί και εγώ έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα λόγια. Το έκανα όμως όχι για να απαξιώσω τον άντρα μου αλλά για να απαξιώσω όλα εκείνα τα σκουριασμένα μυαλά που υποστηρίζουν ότι τα παιδιά πρέπει να παίρνουν το όνομα των γονιών του πατέρα γιατί πολύ απλά "έτσι τα βρήκαμε". Σε τέτοια επιχειρήματα μόνο με δόση υπερβολής μπορείς να απαντήσεις προκειμένου να του αποστομώσεις. Άλλωστε και με τον άντρα μου που το έχω συζητήσει αποδέχεται ότι στη διαδικασία της γέννας η γυναίκα συμμετέχει πιο ένεργα και ρισκάρει την ζωή της. Κατα την γνώμη μου όποια έχει πει τα λόγια αυτά δεν σημαίνει ότι δεν εκτιμάει τον άντρα της, σίγουρα όμως όποια δεν εκτιμάει τον άντρα της πιστεύει ότι αυτή έχει περισσότερα δικαιώματα στην ανατροφή του παιδιού τους.

Ευχαριστω για την διευκρινιση...γιατι ετσι το εννοουσα και εγω.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμβαίνει, αλλά από τί άτομα? Όποιος έχει λίγο νιονιό στο κεφάλι του, ποτέ δε θα το έκανε αυτό.

 

εγω παντως τσαντιστηκα πολυ με την πεθερα μου οταν ακομα εγκυος στην κορη μου, με ρωταει πως θα βγαλουμε το παιδι και πεταγεται ο π[εθερος μου και λεει το ονομα της μανας μου! τοτε γυρναει και μου λεει "τη μανα σου να τη βγαλει ο αδερφος σου". δεν ειχα προβλημα να τη βγαλουμε αλλα με στεναχωρησε η συμπεριφορα της. στο κατω κατω εγω εφαγα τη γεννα και την εγκυμοσυνη και τους εμετους και του πονους και και και........ θα μπορουσε να μας το ζητησει ευγενικα αφου την εκαιγε τοσο. τελικα τη βγαλαμε και μαλιστα τη μερα στη βαφτιση ειχε βγει μπροστα απο μας μη και δε βγαλουν τ ονομα της.

τεσπ-α αυτο που με πειραξε ακομα πιο πολυ ειναι ποτι ο αντρας μου δεν της ειπε τιποτα, και γενικα δε λεει ποτε τιποτα σε κανεναν οταν βλεπει οτι μ ενοχλουν.

προσφατα παλι με ονομα εχει να κανει, ημασταν στο σπιτι ενος φιλου του και μας ρωτησε αν ειχαμε δει το φιλο του μωρου και γυρναει η μανα τουτ φιλου του και μου λεει "αντε θα βγει κι ο πεθερος σου τωρα"

γυριζω την κοιταω της λεω "κι απο που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα?" μετα αρχισανε μανα κ γιος οτι ετσι το εχουν εδω κλπ και τους λεω "και τι ανακατευεσται τι θα κανουμε στο σπιτι μας? ειπα ποτρε εγω κξουβεντα τι θα κανετε στο δικο σας" κι ο δικος μου οχι μονο δε με υποστηριξε αλλα οταν φυγαμε αρχισε να μου φωναζει κι απο πανω γιατι μιλησα ετσι. το ιδιο σκηνικο αλλα χωρις να νευριασω εχει επαναληφθει με τουθς περισσοτερπους συγγενεις του αντρα μου η μανα της πεθερας μου δε, οταν της ειπα οτι δεν εχουμε αποφασισει μου λεει "τον πατερα σου να τον βγαλει ο αδερφος σου" (απο ποτε αρχισε να τη νοιαζει για τον πεθερο μου? την κορη της τη βγαλαμε) εννοειτε χωρις καν να εχω αναφερει οτι θελω να βγαλω τον πατερα μου .

δε με πειραζει που θελει να βγαλουμε τους δικους του με πειραζει που δε ρωταει τη γνωμη μου και δε μου το ζηταει ευγενικα. με πειραζει που επιτρεπει τετοιες συμπεριφορες κι οταν πια με φερνουν ως εδω και αντιοδρω τα βαζει μαζι μου.

κατι τετοια μικρα που μαζευονται και συγχιζομαι και σκεφτομαι διαζυγιο. δηλαδη επειδη ειμαι γυναικα ειμαι κατωτερη ή μηπως επειδη δεν εχω λεφτα νομιζει πως μπορει να αφηνει να μου φερονται ετσι?

 

 

δεν ξερω αν θεωρειται μαμακιας αφου το εχει με ολο το σοι ενω σε αλλους δεν εχει προβλημα να αντιμηλησει ή να φωναξει.τη μανα του λιγες φορες την εβαλε στη θεση της κι επειδη ακριβως της ειχε δωσει τοσο θαρρος επρεπε να της πει 10 φορες κατι για να το εμπεδωσει. πχ οταν ηγεννηθηκε η μπενμπα η πεθερα μπουκαρε στο σπιτι χωρις καν να χτυπαει την πορτα της το ειπε απειρες φορες μεχρι να σταματησει να το κανει αυτο και πολλα αλλα τετοια ωραια..........

Link to comment
Share on other sites

κι ομως συμβαινει .και οχι μονο, αλλα ξεχωριζουν και τα εγγονια τους μετα!!!!!!!!!

 

οντως συμβαινει. οταν γεννηθηκε η αδερφη μου οι γονεις μας ελεγαν να βγαλουν τη αλλη γιαγια και η μανα του πατερα μου -ενω την ειχαν ηδη βγαλει- την αδερφη μου ακομα κι αν σπαραζε στο κλαμα δεν την επαιρνε καν αγκαλια, οι γονεις μου ηταν αγροτες και δε μπορουσαν να ειναι ολες της ωρες η μανα μου στο σπιτι. τελικα η μανα μου αποφασισε να τη βγαλει μαρια (ειχε αρρωστησει και την εκανε ταμα στην παναγια) και τοτε επιτελους μαλακωσε η γιαγια και αρχισε να ασχολειται και μαζι της κι οχι μονο με μενα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...