Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμά, ποιος με βάφτισε....???


bobonela

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια, έχω ένα πρόβλημα με τους κουμπάρους εδώ και 4 χρόνια. Οχι τόσο για μένα όσο για το παιδί. Η κουμπάρα μου, παλιά συμμαθήτριά μου, την οποία τυχαία ξαναβρήκα μετά από χρόνια, θέλησε να μου βαφτίσει το παιδί. Ενθουσιασμένη από το reunion αυτό μετά από τόσα χρόνια και αναπολώντας τα μαθητικά χρόνια δέχτηκα, χωρίς να την έχω "ζήσει" όλα τα χρόνια που μεσολάβησαν, οπότε δεν γνώριζα τις αλλαγές στο χαρακτήρα της. Στο σχολείο ήταν απομονωμένη, δεν την ήθελαν οι άλλοι, λόγω προβλημάτων στο δέρμα της και μόνο εγώ σχεδόν την έκανα παρέα. Ολοι την έκαναν πέρα και ένοιωθα ότι θα πρέπει να αισθανόταν πολύ άσχημα. Τώρα πια είχε αλλάξει, δεν είχε τα προβλήματα που είχε τότε, προφανώς επισκέφτηκε κάποιους γιατρούς και τα έλυσε... αλλα ούτε και καμία φιλία από το σχολείο είχε κρατήσει.... Ετσι δέχτηκα την κουμπαριά (μαζί με το σύζυγό της). Τους κάναμε βρε παιδιά τόσα δώρα.... καθώς ήταν ανύπαντρη αρχικά και μετά παντρεύτηκε και μετά γέννησε κιόλας... που αλοίμονο αν είχε παράπονο. Πανάκριβα δώρα και στη βάφτισή μας λόγω που ήταν νονοί και στο γάμο τους και στη γέννηση της κόρης τους. Σημειωτέον ότι ήρθαν οι γονείς του συζύγου όλοι στη βάφτιση και το τραπέζι και δεν έφεραν ένα μπλουζάκι.... Αυτό για να καταλάβετε το κλίμα... Με λίγα λόγια τσακωθήκαμε άσχημα μετά τη γένησση της κόρης τους, διότι αυτή είχε θυμώσει μαζί μας, χωρίς εμείς να το έχουμε καταλάβει, πέταγε σπόντες που εμείς δεν τις είχαμε αξιολογήσει και κράταγε μούτρα, γι'αυτό και όταν γέννησε δεν μας το είπε! Σταμάτησε κάθε επαφή και όταν μας δει στο δρόμο (μένουμε κοντά) κρύβεται! λες και δεν τη βλέπουμε. Εχει πολλά χρήματα και αυτό νομίζω έγινε η αιτία της υπεροψίας που τη διακατείχε, οπότε είχε την απαίτηση να "χορεύουμε" όλοι όπως εκείνη έπαιζε τη μουσική! Και γι'αυτό θύμωσε. Στο παιδί δεν έχουμε πει τίποτα. Ξέρει ότι νονοί του είναι τα αδέρφια μου που του φέρνουν δώρα. Κάθε Πάσχα έχει 5 λαμπάδες! από όλους μας. Τι θα μπορούσα να του πω που μεγαλώνει πια και θα αρχίσει να ζητάει φωτογραφίες??? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To εχω ξαναπει και δεχτηκα ασχημη κριτικη αλλα θα το ξαναπω.....γιατι δινετε τοσο πολλη σημασια στο νονο??? Τι ειναι πια???? Ποσοι εχουν μαλωσει, ποσοι εχουν παρεξηγηθει, ποσα παιδακια παιρνουν δωρα απο θειους και θειες....

Εμενα η νονα μου ποτε δεν ερχοταν, εστελνε την κορη της που εμενε απεναντι και εφερνε μια λαμπαδα....ουτε στο γαμο μου ηρθε, ουτε στις 2 βαφτισεις μας ηρθε....και ειχα παει σπιτι της σε χωριο να δωσω τις προσκλησεις....την αγαπαω ομως παρα πολυ γιατι ειναι κατσε καλα ατομο και προφανως για να μην ερθει δε μπορεσε.

Αντιθετα ο συζυγος μου, ειχε 3 την ωρα τους νονους του στο σπιτι του, με δωρα, με λεφτα, αλλα ειναι πρηχτες και παντα εφευγε για να τους αποφυγει...τους καλεσαμε στο γαμο μας και παρακαλουσαμε να μην κουβαληθουνε ολο τους το σοι...

Το παιδι δε θα παθει τιποτα και μη δινετε τοση σημασια πια. Πες του η νονα σου μενει μακρια η καημενη και δε μπορει να ερχεται για να μην το πληγωσεις....αν τη δειτε στο δρομο μιληστε της εσεις....αχ εχει δουλειες η νανα και που να προλαβει η καημενη, βρες κατι να πεις.

Οταν μεγαλωσει αρκετα πες την αληθεια....μαλωσαμε και απομακρυνθηκε....σαμπως πρωτη φορα γινεται κατι τετοιο?? Μη σου πω γινεται σχεδον σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα,δεν έχει και τόση σημασία ο νονός.Το ζευγάρι που βάφτισε τον αδερφό μου μετά από λίγο καιρό χώρισε,οπότε τον ξέχασαν τελείως, η μητέρα μου του είπε οτι η νονά του είναι στην Αμερική και του στέλνει δώρα,τα οποία αγόραζαν οι γονείς μου και του έλεγαν οτι τα άφησε ο ταχυδρόμος.Βέβαια όταν ήταν 10 ετών ο αδερφός μου αυτή πήρε τηλέφωνο και εκείνος της είπε πότε γύρισε απο την Αμερική,εκείνη είπε οτι δεν είχε πάει ποτέ, και μετά άρχισε να κάνει παράπονα στη μαμά μου γιατί είπε ψέματα για Αμερικές,τι να πεις τόσο του κόβει καθενός αυτά λέει,ο αδερφός μου ουδέποτε στεναχωρέθηκε ή τον ενόχλησε που ήταν οι νονοί αδιάφοροι.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια απο τους νονους δεν ειναι σωστο απο τη στιγμη που αναλαμβανεις να εισαι νονος ενος παιδιου πρεπει να εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις του,η νονα του γιου θα επρεπε να τον βλεπει εστω και λιγο ασχετα με το αν εχει τσακωθει με εσας.γενικα ειναι λαθος απο τους νονους που παρατανε τα βαφτιστηρια τουσ

Link to comment
Share on other sites

βεβαια απο τους νονους δεν ειναι σωστο απο τη στιγμη που αναλαμβανεις να εισαι νονος ενος παιδιου πρεπει να εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις του,η νονα του γιου θα επρεπε να τον βλεπει εστω και λιγο ασχετα με το αν εχει τσακωθει με εσας.γενικα ειναι λαθος απο τους νονους που παρατανε τα βαφτιστηρια τουσ

 

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Δεν έχω ανάγκη τα δώρα ούτε την παρουσία τους. Αλλά τέτοια γαϊδουριά απέναντι σε ένα παιδάκι που στο κάτω κάτω λύσαξαν να βαφτίσουν? Εμείς είχαμε άλλη πρόταση και λόγω συναισθηματισμού όπως είπα πριν, δεχτήκαμε τη δική τους. Τόσο γαϊδούρια γίνονται οι άνθρωποι ? Και το παίζουν και παρεξηγημένοι, ότι και καλά εμείς τους κάναμε πέρα.... Δεν καταλάβαιναν ότι ήθελαν τους πάντες να φέρονται σύμφωνα με τα δικά τους γούστα! Κομπλεξικοί! Το παιδί όμως δεν θέλω να έχει ψυχολογικό. Ούτε είναι σωστό να του λέω ψέματα. Θα αρχίσει όμως τις ερωτήσεις γιατί τσακωθήκατε.... τι να λέμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις προσπαθησει να μιλησετε να βρειτε μια χρυση τομη?

 

Οσες φορές έγινε αυτό τότε, γιατί δεν έγινε μία μέρα ο καυγάς και τέλος, κράτησε καιρό αυτή η ιστορία. Αφού να φανταστείς γέννησε και δεν μάθαμε κάτι άμεσα, μετά τσακωθήκαμε, μετά ξαναπήγαμε και την πήγα χρυσό σταυρό στο παιδί και μετά ξανατσακωθήκαμε. Κράτησε δύο μήνες αυτή η ιστορία. Οπότε δεν υπάρχει πια πιθανότητα να μιλήσουμε για χρυσές τομές. Αλλά έχουμε έρθει πρόσωπο πρόσωπο στα μαγαζιά επανειλλημένως!!

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος που είχε ανάλογο πρόβλημα με τη νονά της κόρης του, το συζήτησε με έναν ιερέα και τελικά την ξαναβάφτισε με καινούρια νονά! Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εύκολο ή επιθυμητό, αν όχι υπάρχει και η άλλη λύση: να ορίσεις εσύ κάποιον "νονό" που να αναλάβει πλήρη καθήκοντα νονού κι ας μην το έχει βαφτίσει. Έτσι τουλάχιστον θα φωνάζει κάποιον νονό και δεν θα παίρνει 5 λαμπάδες το Πάσχα!!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω τοτε μαλλον εκεινη εχει το προβλημα..στο παιδακι σου ωταν ερθει η ωραα να πεισς την αληθεια εσυ εχεις προσπαθει αρκετα και για αυτο μονο δεν θα επρεπε να νοιωθεισ ασχημα

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος που είχε ανάλογο πρόβλημα με τη νονά της κόρης του, το συζήτησε με έναν ιερέα και τελικά την ξαναβάφτισε με καινούρια νονά! Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι εύκολο ή επιθυμητό, αν όχι υπάρχει και η άλλη λύση: να ορίσεις εσύ κάποιον "νονό" που να αναλάβει πλήρη καθήκοντα νονού κι ας μην το έχει βαφτίσει. Έτσι τουλάχιστον θα φωνάζει κάποιον νονό και δεν θα παίρνει 5 λαμπάδες το Πάσχα!!

 

Αυτό το έψαξα πάρα πολύ. Τηλεφώνησα στην Αρχιεπισκοπή και επέμεινα. Ακόμη είπα ότι έχει αλλαξοπιστήσει η νονά και γι'αυτό θα ήθελα να ορίσω άλλο νονό, να ξαναβαφτιστεί το παιδί. Τίποτα. Η απάντηση ήταν ότι η βάφτιση δεν επαναλαμβάνεται, διότι είναι σαν να κοροϊδεύεις το Θεό. Είναι λέει μυστήριο... Δηλ. ο γάμος πώς επαναλαμβάνεται????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O γάμος λύνεται και γι΄αυτό επαναλαμβάνεται. Στη βάφτιση το παιδί έχει ήδη πάρει το χρίσμα και έχει βαφτιστεί. Γιατί να ξαναβαφτιστεί; Αλλαξοπίστησε και μετά το μετάνιωσε και θελει να ξαναβαφτιστεί;

Ο ρόλος του νονού είναι να καθοδιγεί πνευματικά το παιδί. Ρώτησε αν μπορεί κάποιος άλλος μπορεί να αναλάβει το ρόλο όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η βάφτιση δεν επαναλαμβάνεται, γιατί απλά είναι η είσοδος στην Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία. Μια φορά μπαίνεις στην Εκκλησία. Αν δεν θέλεις να μπείς, απλά δεν βαφτίζεσαι. Δεν είναι κοινωνική εκδήλωση.

Όσο για το νονό, όλα αυτά τα προβλήματα στις σχέσεις με το νονό συμβαίνουν γιατί δεν προσέχουμε την επιλογή του αναδόχου.

Ο νονός έχει μεγάλη πνευματική ευθύνη, μεγαλύτερη από τον βιολογικό γονέα, γιατί αυτός έχει την ευθύνη της πνευματικής καθοδήγησης και πορείας του νέου πιστού μέσα στην Εκκλησία. Δεν είναι μια απλή κοινωνική σχέση

 

Τώρα αν δεν τα πιστεύουμε όλα αυτά, μήπως δεν θα πρέπει να κουραζόμαστε με βαφτίσεις, θρησκευτικούς γάμους κτλ, και να αφήνουμε τα παιδιά να αποφασίσουν αν θα βαφτιστούν όταν μεγαλώσουν και καταλάβουν τι είναι η Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία;

Link to comment
Share on other sites

Η βάφτιση δεν επαναλαμβάνεται, γιατί απλά είναι η είσοδος στην Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία. Μια φορά μπαίνεις στην Εκκλησία. Αν δεν θέλεις να μπείς, απλά δεν βαφτίζεσαι. Δεν είναι κοινωνική εκδήλωση.

Όσο για το νονό, όλα αυτά τα προβλήματα στις σχέσεις με το νονό συμβαίνουν γιατί δεν προσέχουμε την επιλογή του αναδόχου.

Ο νονός έχει μεγάλη πνευματική ευθύνη, μεγαλύτερη από τον βιολογικό γονέα, γιατί αυτός έχει την ευθύνη της πνευματικής καθοδήγησης και πορείας του νέου πιστού μέσα στην Εκκλησία. Δεν είναι μια απλή κοινωνική σχέση

 

Τώρα αν δεν τα πιστεύουμε όλα αυτά, μήπως δεν θα πρέπει να κουραζόμαστε με βαφτίσεις, θρησκευτικούς γάμους κτλ, και να αφήνουμε τα παιδιά να αποφασίσουν αν θα βαφτιστούν όταν μεγαλώσουν και καταλάβουν τι είναι η Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία;

πληρης ταυτιση ιδεων!!!!! εξηγηστε στο παιδι οτι απλα δεν ταιριαζατε με τη νονα και τελος. οπως το παιδι σου δεν παιζει με ολα τα παιδακια ετσι και εσεις καταλαβατε οτι δεν μπορειτε να ειστε φιλοι με τους νονους.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έψαξα πάρα πολύ. Τηλεφώνησα στην Αρχιεπισκοπή και επέμεινα. Ακόμη είπα ότι έχει αλλαξοπιστήσει η νονά και γι'αυτό θα ήθελα να ορίσω άλλο νονό, να ξαναβαφτιστεί το παιδί. Τίποτα. Η απάντηση ήταν ότι η βάφτιση δεν επαναλαμβάνεται, διότι είναι σαν να κοροϊδεύεις το Θεό. Είναι λέει μυστήριο... Δηλ. ο γάμος πώς επαναλαμβάνεται????

 

Ο γάμος επαναλαμβάνεται μεταξύ διαφορετικών συζύγων, αυτή φαντάζομαι ότι είναι η διαφορά. Ο φίλος μου που σου είπα πιο πάνω είναι Κύπριος και μένει στην Αγγλία, ίσως εκεί τα πράγματα είναι πιο χαλαρά, γι' αυτό μπόρεσε να επαναλάβει τη βάφτιση. Αφού εσύ δεν έχεις αυτή την επιλογή, όρισε έναν άλλο "νονό" να αναλάβει τις σχετικές ευθύνες, και όταν μεγαλώσει το παιδί του εξηγείς πώς και τι.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τα 6-7θυμαμαι τον νονο μου να ερχετε μονο το πασχα με μια ψευτολαμπαδα και παντα εγω τον επαιρνα τηλεφωνο να δω τι κανει (αυτο μεχρι τα 15-16)μετα ξεκοψα τελειως και ουτε καν θυμαμαι πως ειναι πλεον...Να πω την αληθεια με πειραξε το οτι δεν ενδιαφεροταν για μενα αλλα το ξεπερασα

ehgum7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...