Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ...ΑΛΛΑ...


LA LATINA

Recommended Posts

Μην μπαινεις συνεχεια στο διλημμα να τα δωσεις στα πεθερικα ή οχι, οι ανθρωποι ειναι επικινδυνοι, εχεις απολυτο δικαιο σε αυτο.

Οποτε βρες αλλες λυσεις.

Οι ευκολες λυσεις ειναι, τα παιδια να κοιμουνται κατα τις 9-9,30 , μια φορα το μηνα να δινετε 20 ευρω σε μια κοπελα να τα φυλαει 3 ωρες για να πατε για ενα ποτο,

να βρεις καποιο ατομο να εμπιστευεσαι, μια φιλη/ξαδερφη/γειτονισα/ τη μαμα σου που να μπορει να τα κραταει μια στο τοσο.

Μην μπλοκαρεις και κολλας στη λυση των πεθερικων επειδη στο προτεινει ο αντρας σου, βρες αλλες λυσεις που να σε καλυπτουν γιατι πανω απο ολα η ασφαλεια των παιδιων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγω το ιδιο.........να κοιμηθω χωρις να ακουω τις αναπνοες τους με τιποτα..........

μακαρι να ηταν καποιος αξιος εμπιστοσυνης.........ετσι για μια ανασα

αλλα δεν ειναι δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

το θεμα μου ειναι οτι να κανω κατι τετοιο εγω το θεωρω ανεπιτρεπτη ξεφτιλα και ο αντρας μου το θεωρει απαραιτητη αναπνοη..........

ε όχι και ξεφτίλα βρε κοπελιά να βγείς ένα βράδυ με τον καλό σου χωρίς παιδιά. Υπερβάλεις λίγο!;)

εχει νευρα συνεχεια και ξεσπαει στα παιδια, βεβαια μετα τις διακοπες ειναι πολυ καλυτερος

Συμπέρασμα, του είναι απαραίτητη η αναπνοή.

ειναι 35 κι εγω 33.........γιατι εμενα να μη με νοιαζει καθολου ο καφες, η βολτα, μα καθολου ρε παιδια σας λεω και ημουν και σε εναν καναπε 10 μηνες καθηλωμενη..........κι αυτος δουλευε, εβλεπε κοσμο, πηγαινε το μπασκετακι του, οσες φορες τον καλεσαν φιλαρακια βγηκε και τη βολτουλα του, ολα μια χαρα.........

Η ηλικία είναι άσχετη με το θέμα νομίζω.

Ο κάθε άνθρωπος έχει το όριά του και τις αντοχές του. Το γεγονός ότι βγαίνει από το σπίτι για δουλειά ή ακόμα και για να δει κάποιο φίλο δεν καταργεί την ανάγκη του να κάνει πράγματα ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Αλλιώς θα έπρεπε να ανησυχείς :lol:

Επιπλέον το γεγονός ότι εσύ για μεγάλο χρονικό διάστημα ήσουν καθηλωμένη σίγουρα αύξησε το δικό του μερίδιο σε όλα και άρα και την κούρασή του σωματική ΚΑΙ ψυχική.

δηλαδη μικρα παιδια εχεις, τι να κανουμε?????????? ολοι οι μπαμπαδες ετσι ανυπομονοι ειναι??????????
ΝΑΙ!!!:lol:

Να χαίρεσαι που έχεις δίπλα σου έναν ανθρωπο που σας αγαπάει και σας φροντίζει -κι ας διεκδικεί και αυτός τα δικαιώματά του σαν μεγάλο ΠΑΙΔΙ;)

 

ευακι μου το προγραμμα εχει ως εξης

μεγαλος

8-3 παιδικο

3-5 φαγητο, μπανακι, ταινια οπωσδηποτε

5-7.30 υπνο

7.30-12.30 παιχνιδι, κλπ

 

μικρος

8-1 παιχνιδι

1-3 υπνο

3-5 φαγητο, μπανακι, ταινια

5-7.30 υπνο

7.30-12 παιχνιδι

 

και αμαν εκανα να συγχρονισω τον υπνο ε????????? ΑΜΑΝ εκανα\\κανα δυο φορες που δεν τα κοιμισα μεσημερι οντως κοιμηθηκαν απ τις 9, πωπω τι ξεκουραση ηταν αλγηθεια, αλλα ρε παιδια αμα δεν τα βαλω εγω στις 5 κινδυνευουμε στις 7 να τα παρει ο υπνος σε κανεναν καναπε και μετα καηκαμε!!!!!!!!!!!

Για το πρόγραμμα τώρα.

Ο μεγάλος είναι 4 σωστά? Μπορείς πράγματι να δοκιμάσεις να του καταργήσεις τον μεσημεριανό ύπνο. Για κάποιο διάστημα θα δυσκολευτείτε αλλά η ανταμοιβή του νωρίς ύπνου είναι μεγάλη.

Ο μικρός που είναι 2, μπορεί να αρκεστεί σε ένα ύπνο την ημέρα, λίγο πιο αργά πχ 2.00-2.30 ως 4.30-5.00 (για να είναι κοιμισμένος όταν γυρνάει ο μεγάλος και να μην έχεις θέματα συγχρονισμού)

Απλά έχε στο νου σου ότι η αλλαγή δεν γίνεται σε μια μέρα. Χρειάζεται χρόνο να συνηθίσουν το διαφορετικό ρυθμό. Μπορεί πράγματι κάποιες μέρες να σου κοιμούνται αναπάντεχα νωρίς -αυτό δεν σημαίνει ότι θα ξυπνήσουν νωρίτερα το πρωί όμως.

Τώρα που χειμωνιάζει (λέμε τώρα με 30° έξω) και θα σκοτεινιάζει πιο νωρίς είναι πιο εύκολο να κοιμούνται νωρίς το βράδυ

 

Πωπω σεντόνι!!!:oops:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tην ηλικια των παιδιων την ειπα γιατι ρωτηθηκα. Οσο για τον μικρο, να σας πω οτι ευχαριστως κοιμαται οτι ωρα και να τον βαλεις....ακομα κι αν εχει σηκωθει πριν μια ωρα, ανετα ξανακοιμαται, ο μεγαλος ειναι το θεμα που πρεπει να κρατηθει απ τις 8παρα το πρωι μεχρι το επομενο βραδυ...αλλα θα το προσπαθησω.

Οσο για το συζυγο, μονη μου τα εγραψα ρε παιδια τι μου τα επαναλαμβανετε λες και τα αγνοω, ξερω πολυ καλα τι περασε ολη τη χρονια και τι βαρη επεσαν πανω του, ξερω πως μου σταθηκε και ποσο με αγαπαει και τον λατρευω τον αντρα μου γι αυτο και ψαχνω λυση......αλλιως θα ελεγα εγω με τα παιδια μου και εσυ κανε οτι θες....

Ο αντρας μου ειναι το λαχειο της ζωης μου, ειναι ενας εκπληκτικος ανθρωπος του οποιου στ αληθεια του λειπω...κι εμενα μου λειπει!!! Απλα εγω μοιραζομαι στα 3 αυτη τη στιγμη, και μολις εχω σηκωθει στα ποδια μου! Προσπαθω να του κανω τη χαρη για να νιωσει πιο καλα, και αυτα που γινονται μετα μας εξοργιζουν και τους δυο. Ενταξει οτι το θεωρω ξεφτιλα ηταν τραβηγμενη φραση, ξεφτιλα θεωρω καποιους τυπους που δινουν τα παιδια τους ολη τη βδομαδα και αν τα παρουν πισω ΣΚ μετα λενε οτι κουραστηκανε κιολας...

Δεν ειναι οτι δε θελω να μεινω μονη μαζι του, ακομα και αν θελει απολυτα δικο του χρονο θα το καταλαβω,το καλοκαιρι πηγα μονη με τα παιδια και τα πεθερικα στο εξοχικο για να τον αφησω να ηρεμησει και πιστεψτε με, με την πεθερα μου δε θα πηγαινε καμμια σας.

Μπορειτε να φανταστειτε να γυρνατε να παρετε τα παιδια σας και να τα βρισκετε καταμεσις του δρομου και να λενε "η γιαγια πηγε λιγο να φερει το καροτσι!" η να παιζουνε υποτιθεται και να τα βλεπετε σε ενα δωματιο με γυαλικα, κολωνιες, σιδερωστρες, βελονες, φαρμακα, εντομοαπωθητικα, και οτι αλλο βαλει ο νους σας! Κανα δυο φορες τα αφησα να κοιμηθουν εκει, και η τυπισσα 'δεν τους εδωσα γαλα το βραδυ, τι πειραζει?" να τα κοιμιζει με πυτζαμες πανω απ τα ρουχα για να μην αναψει καλοριφερ, να τα ταιζει επι 4,5 χρονια πατατες στο φουρνο για να μην ξοδευτει, να πας να βαλεις λιγο τυρακι στο πιατο του παιδιου και να στο παιρνουν πισω....

δεν ειναι αστεια και ειναι τοσο πολλα που δε μπορω να τα θυμηθω καν.

Το μονο που μπορω να σκεφτω τωρα με τις ιδεες που μου δωσατε ειναι να κοιμουνται νωρις, να μενουμε λιγο μονοι μας...αυτο ομως δε συνεπαγεται με εξοδο. Εχω παει ολο κι ολο 3 φορες απο τοτε που γεννηθηκε ο πρωτος μου, σε μια καφετερια που ειναι στη γωνια απ το σπιτι μας...μονο ετσι καπου εδω γυρω, δεν πειραζει, εχουμε ενα σωρο μαγαζια, και να ειναι η μαμα μου επανω για λιγο....κι συτη η καημενη ειναι 80, βοηθαει στο σιδερο, στο πλυσιμο, στο φαγητο, εχει και ιλιγγο, δεν ειναι για πιο πολλα και δοξα το θεο να λεμε.

Αλλα ειλικρινα σ αυτην την πεθερα θα τα αφηνατε ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, εφόσον αλλάξεις ωράριο στα παιδιά σου και κοιμούνται πιο νωρίς, μπορείς να τα κοιμήσεις, να έρθει η μαμά σου απλά να βρίσκεται στο σπίτι, να ξαπλώσει, να δει λίγη τηλεόραση, ή ό,τι άλλο θέλει κι εσείς να πάτε για κανά 2 ώρες μια βόλτα. Πίστεψέ με, αν κοιμίζεις τα παιδάκια σου νωρίτερα και κάνεις αυτό που σου ειπα πριν για την έξοδο, θα σας ανανεώσει και θα σας ξεκουράσει.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το επιπροσθετο κακο ειναι οτι ο αντρας μου αλλαξε ποστο και τωρα θα ειναι μια πρωινος μια απογευματινος στη δουλεια, το οποιο σημαινει οτι οταν ειναι απογευματινος θα ερχεται κατα τις 10.30 και τα παιδια δε γινεται τη μια βδομαδα ετσι και την αλλη γιουβετσι....

επισης να ερθει ο μπαμπας τους και να μην παρουν χαμπαρι........δυσκολο!

θα δω τι μπορω να κανω να αλλαξω τις ωρες τους παντως

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα προγράμματα των παιδιών επέτρεψε μου να πω ότι δεν μου φαίνεται και πολύ καλό ένα παιδάκι να κοιμάται στις 12 το βράδυ.

Είναι πολύ αργά για το παιδί.

Κάπως πρέπει να τους αλλάξεις το πρόγραμμα ώστε να κοιμο΄νται λιγότερο κατά τη διάρκεια της μέρας και να πέφτουν νωρίς για ύπν το βράδυ.

Ο πιο εποικοδομητικός ύπνος (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη) είναι ο βραδυνός, και λιγότερο από 8 ώρες δεν αρκούν σε ένα παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Τον μεγαλο δεν τον κοιμιζουν καθολου στον παιδικο? Αν οχι βαζε τον για υπνο οταν γυρναει για καμια ωρα για να μπορει να κοιμηθει στις 9.

Οσο για το προγραμμα του αντρα σου, δεν γινεται να τον βλεπουν το πρωι αντι για το βραδυ τις μερες που ειναι απογευματινος?

Μην αγχωνεσαι μολις οργανωσετε καλυτερα τη μερα σας ολα θα ειναι καλυτερα, και χωρις να τα αφηνεις στην πεθερα! :)

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ενα παιδακι που σηκωνεται 8 παρα δεν μπορεις να το κρατησεις ξυπνιο ως τις 8 το βραδυ...στον παιδικο δεν κοιμουνται, ερχεται 3 ,μεχρι να φαμε, να παιξει λιγο, παει 4και.....μετα δεν ξυπναει με τιποτα κανονια να βαρανε κατω απο διωρο ποτε.....αμα παει 6 και τι να σου κανει μετα το βραδυ.........μπα καλυτερα να κανουμε ενα κουραγιο χωρις υπνο το μεσημερι και βλεπουμε με το νεο προγραμμα του μπαμπα μας πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ενα παιδακι που σηκωνεται 8 παρα δεν μπορεις να το κρατησεις ξυπνιο ως τις 8 το βραδυ...στον παιδικο δεν κοιμουνται, ερχεται 3 ,μεχρι να φαμε, να παιξει λιγο, παει 4και.....μετα δεν ξυπναει με τιποτα κανονια να βαρανε κατω απο διωρο ποτε.....αμα παει 6 και τι να σου κανει μετα το βραδυ.........μπα καλυτερα να κανουμε ενα κουραγιο χωρις υπνο το μεσημερι και βλεπουμε με το νεο προγραμμα του μπαμπα μας πως θα παει

 

Μπορείς σταδιακά να μειώσεις την ώρα του μεσημεριανού ύπνου, ώσπου να την φτάσεις στο μι΄σαωρο. Αν κοιμάται περισσότερο το βράδυ, θα είναι και πιο ξεκούραστο στη διάρκεια της μέρας.

Επίσης, προσπάθησε να κόψεις την τηλεόραση. Επίσης ζαβλακώνει τα παιδιά και δεν προσφέρει κάτι στο παιδί πέρα από ώρα ησυχάις στη μαμά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τηλεοραση αυτη καθ αυτη δε βλεπουμε αλλα εχουμε μερικες αγαπημενες παιδικες ταινιες (βασιλιας των λιονταριων, δεινοσαυροι κλπ) που αν δεν ηταν κι αυτα εγω θα ημουν στο ψυχειατρειο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τηλεοραση αυτη καθ αυτη δε βλεπουμε αλλα εχουμε μερικες αγαπημενες παιδικες ταινιες (βασιλιας των λιονταριων, δεινοσαυροι κλπ) που αν δεν ηταν κι αυτα εγω θα ημουν στο ψυχειατρειο!!!!!!!

 

Έρχεσαι στα λόγια μου!

Ουσιαστικά η τηλεόραση είναι για σένα....

Μην ξεχνάς ότι το παιδί δεν αποκομίζει τίποτα και ότι μπορεί να γίνει ακόμα πιο ζωηρό στην προσπάθεια του να μιμηθεί τους ήρωες της ταινίας που βλέπει....

Ό,τι κάνουμε με τα παιδιά (είτε πρόκειται για το σπίτι, είτε για το σχολέιο) πρέπει να έχει κάποιον εκπαιδευτικό στόχο. Η τηλεόραση μπορεί να συνδυαστεί με την εκπαίδευση υπό ορισμένες προϋποθέσεις και πάντα υποβοηθητικά για την επίτευξη του στόχου.

Την ενέργεια του το παιδί μπορεί να την βγάζει σε μια παιδική χαρά ή σε έναν παιδότοπο ή σε κάποιο άθλημα....Κοιμάται και πιο εύκολα αν για 1 ώρα την ημέρα τρέχει πάνω κάτω στην παιδική χαρά μαζί με άλλα παιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγγνώμη αν στο προηγούμενο ποστ ακούστηκα επικριτική. Δεν ήταν ο στόχος αυτός. Απλά μερικές φορές, τα προφανή θέλουμε να ακούσουμε για να ξεμπλοκάρουμε. :wink:

Τα παιδιά μας έχουν περίπου τις ίδιες ηλικίες (4,5 και 2,5). Ότι είπα παραπάνω για το πρόγραμμα βασίζεται στη δική μου πείρα με τα δικά μου παιδιά και σε όσα έχω διαβάσει σχετικά, αλλά δεν ισχύει απαραίτητα για τα δικά σου.

Εμείς το χειμώνα κοιμόμαστε 8-8.30. Ο μεγάλος σερί από τις 7.30, η μικρή με έναν 2ωρο ύπνο μέσα στη μέρα. Ο μεγάλος έκοψε οριστικά τον μεσημεριανό ύπνο (που ποτέ του δεν γούσταρε) λίγο πριν τα 4, κι αυτό γιατί είχε αρχίσει να δυσκολεύεται αφάνταστα να αποκοιμηθεί το βράδυ. Από τις 8.30 μπορεί να στριφογύριζε μέχρι τις 10.30, έχοντας κοιμηθεί 1-3 το μεσημέρι, όχι αργά. Οπότε κάναμε το πείραμα και πέτυχε.

Τώρα το καλοκαίρι φυσικά το έχουμε χαλάσει το πρόγραμμα και πάμε 10-10.30 αλλά κοιμάται μεσημέρι ~1 στις 4-5 μέρες.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

[quote=emmaki μου η θεωρια ειναι πολυ ωραια και συμφωνω και επαυξανω....στις 3 η ωρα που ερχεται το παιδι ουτε σε παιδοτοπο μπορουμε να παμε ουτε σε παρκο νταλα μεσημερι, τρωει με την ησυχια του και παιζει με το αδερφακι του...εγω παλι πιστευω οτι αν ξερεις τι βαζεις να δουν η τηλεοραση και τα μεσα γενικα ειναι εξαιρετικα επικοδομητικα για το παιδι, και τα δυο παιδια μου εχουν μαθςι τα πρωτα τους αγγλικα απο τη Ντορα, ο μεγαλος ξερει ολο το ζωικο βασιλειο γιατι εχει τρελλα με τα ζωα, στο ιντερνετ βρηκαμε το φοβερο kidepedia και το παιδι ξετρελλαθηκε με τα οσα εμαθε για τους δεινοσαυρους, ξετρελλανε και τον παλαιοντολογο στο παρκο δεινοσαυρων με τις γνωσεις του.....επισης εγω εμαθα ισπανικα απο τα σηριαλ στην τηλεοραση και πηρα πτυχιο διδασκαλιας, αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν την αφοριζω την τηλεοραση οπως μερικοι, γιατι στη δικη μου οικογενεια λειτουργει αλλιως. Μια ταινια μιας ωρας την ημερα δε νομιζω οτι βλαπτει, ειδικα οταν τα παιδια ειναι 2 και δεν υπαρχει αλλος τροπος να ηρεμησουμε εδω μεσα...δεν θα το εκανα μονο για μενα, αν και καρπωνομαι τα ωφέλη, αν δεν επαιρναν και τα παιδια ερεθισματα απο αυτο. Οπως ο γιος του μηχανικου αυτοκινητων μαθαινει ολες τις μαρκες πριν πει μαμα, οπως ο γιος του δασκαλου εχει ερεθισματα σπιτι του σχετικα με τη μαθηση, ετσι και τα δικα μου, που ειναι παιδια κομπιουτερα, ενδιαφερονται για τα κομπιουτερ και χειριζονται ανετα το pc πραγμα για το οποιο χαιρομαι και περηφανευομαι.....οτι κι αν λενε!

Δηλαδη στις 3 το μεσημερι το βρισκεις πιο λογικο να παμε εξω απο το να δουν μια ταινια? Δεν νομιζω πως αυτο εχει εφαρμογη στη δικη μου οικογενεια....και οσες μανουλες μπορουν να δουν τι λεω για το kidepedia θα μεινουν σιγουρα εκθαμβες με την προοδο των παιδιων τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name=emmaki μου η θεωρια ειναι πολυ ωραια και συμφωνω και επαυξανω....στις 3 η ωρα που ερχεται το παιδι ουτε σε παιδοτοπο μπορουμε να παμε ουτε σε παρκο νταλα μεσημερι, τρωει με την ησυχια του και παιζει με το αδερφακι του...εγω παλι πιστευω οτι αν ξερεις τι βαζεις να δουν η τηλεοραση και τα μεσα γενικα ειναι εξαιρετικα επικοδομητικα για το παιδι, και τα δυο παιδια μου εχουν μαθςι τα πρωτα τους αγγλικα απο τη Ντορα, ο μεγαλος ξερει ολο το ζωικο βασιλειο γιατι εχει τρελλα με τα ζωα, στο ιντερνετ βρηκαμε το φοβερο kidepedia και το παιδι ξετρελλαθηκε με τα οσα εμαθε για τους δεινοσαυρους, ξετρελλανε και τον παλαιοντολογο στο παρκο δεινοσαυρων με τις γνωσεις του.....επισης εγω εμαθα ισπανικα απο τα σηριαλ στην τηλεοραση και πηρα πτυχιο διδασκαλιας, αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν την αφοριζω την τηλεοραση οπως μερικοι, γιατι στη δικη μου οικογενεια λειτουργει αλλιως. Μια ταινια μιας ωρας την ημερα δε νομιζω οτι βλαπτει, ειδικα οταν τα παιδια ειναι 2 και δεν υπαρχει αλλος τροπος να ηρεμησουμε εδω μεσα...δεν θα το εκανα μονο για μενα, αν και καρπωνομαι τα ωφέλη, αν δεν επαιρναν και τα παιδια ερεθισματα απο αυτο. Οπως ο γιος του μηχανικου αυτοκινητων μαθαινει ολες τις μαρκες πριν πει μαμα, οπως ο γιος του δασκαλου εχει ερεθισματα σπιτι του σχετικα με τη μαθηση, ετσι και τα δικα μου, που ειναι παιδια κομπιουτερα, ενδιαφερονται για τα κομπιουτερ και χειριζονται ανετα το pc πραγμα για το οποιο χαιρομαι και περηφανευομαι.....οτι κι αν λενε!

Δηλαδη στις 3 το μεσημερι το βρισκεις πιο λογικο να παμε εξω απο το να δουν μια ταινια? Δεν νομιζω πως αυτο εχει εφαρμογη στη δικη μου οικογενεια....και οσες μανουλες μπορουν να δουν τι λεω για το kidepedia θα μεινουν σιγουρα εκθαμβες με την προοδο των παιδιων τους.[/quote]

 

Μάλλον παρεξήγησες αυτά που λέω

Η τηλεόραση και ο υπολογιστής κάνουν θαύματα και όποιος υποστηρίζει κάτι διαφορετικό απλά κάνει λάθος. ΑΛΛΛΑ (και έιναι μεγάλο το ΑΛΛΑ) είναι βοηθητικά στη μάθηση. Δεν μπορείς να στηρίζεις π.χ. τις γνώσεις του παιδιού σου για τα ζώα της ζούγκλας το βασιλιά των λιονταριών, αλλά πρώτα θα του μιλήσεις για τα ζώα της ζούγκλας, μετά θα βρείτε εικόνες από βιβλία, μετά θα πάτε σε ζωολογικό κήπο αν είναι εφικτό, μετά θα ψάξετε πληροφορίες στο ίντερνετ και τελικά θα δείτε και την ταινία. Και αυτό ήταν ένα παράδειγμα, που μπορεί να εμπλουτιστεί με πολλές άλλες δραστηριότητες αλλά και να εφαρμοστεί σε πολλούς άλλους τομείς.

Όσο για το τι ώρα θα βγείτε έξω, αυτό το κανονίζεις εσύ. Αν γυρνόντας σπίτι τρώει και παίζει με τον αδερφό του, μπορείτε να βγείτε γύρω στις 5 ή στις 6... Θα δεις μεγάλη αλλαγή στο παιδί και στη διάθεση του αγ΄νοντας το να τρέξει/να γυμανστεί/να παίξει έξω από το σπίτι για 1 μόνο ώρα τη μέρα. Μπορεί να ακολουθεί και ο μικρός, όπως μπορεί αν δεν τα καταφέρνει το ίδιο καλά σε κάποιο άθλημα για παράδειγμα, γιατί για την παιδική χαρά δεν τίθεται θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, εφόσον αλλάξεις ωράριο στα παιδιά σου και κοιμούνται πιο νωρίς, μπορείς να τα κοιμήσεις, να έρθει η μαμά σου απλά να βρίσκεται στο σπίτι, να ξαπλώσει, να δει λίγη τηλεόραση, ή ό,τι άλλο θέλει κι εσείς να πάτε για κανά 2 ώρες μια βόλτα. Πίστεψέ με, αν κοιμίζεις τα παιδάκια σου νωρίτερα και κάνεις αυτό που σου ειπα πριν για την έξοδο, θα σας ανανεώσει και θα σας ξεκουράσει.

 

Αυτό βοηθάει αρκετά . Ακόμα και καμιά ωρίτσα να ξεκλέψεις και να καταφερεις να τα βαλεις για ύπνο στις 10 (αντί στις 11-12 ), μπορεί η μαμά σου να κοιμάται στο σπίτι σας και ένα Σάββατο πχ βγειτε εκεινη την ώρα.

Έτσι και η μαμά σου δεν θα κουράζεται . Τι να κοιμάται σπίτι της , τί στο δικό σας.

Αλλά νομίζω πως η αντίδραση του άνδρα σου είναι κάτι σαν ...καμπανάκι . Με τον τρόπο του σου λέει πως του λειπεις ,σε χρειάζεται .

Αν τον προηγούμενο χρόνο περάσατε δύσκολα και τώρα έχουν περάσει κάπως αυτά, θελει κι αυτός να αναπληρώσει τον χαμένο χρόνο.

Και δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τα ίδια ψυχικά αποθέματα και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

[quote=emmaki;

 

α τελεια ....με τελεια σειρα τα εκανα λοιπον.......

του μιλησα για τα ζωα, πηραμε παραμυθακια, τα ειδαμε, πηραμε ζωακια απ το τζαμπο, παιξαμε, ακουσαμε τους ηχους τους, πηγαμε στο ζωολογικο (που δεν εχει τιποτα), πηγαμε και στης ασπροβαλτας το ζωολογικο (μονο ψειρες που δεν κολλησαμε απ τη βρωμα), του εβαλα να δει dvd τις διακοπες της μαμας και του μπαμπα στον ζωολογικο της Μαδριτης (κει ειδε τα ζωα επιτελους το παιδι).....πηραμε βιβλια national geographic, το διαβασαμε μαζι, ζωγραφισαμε ζωα σε φυλλαδια που κατεβασαμε απο το ιντερνετ, και μετα βαλαμε τη Μαδαγασκαρη και τον βασιλια των λιονταριων τα οποια βλεπουμε εναλλαξ με ενα ντοκυμαντερ για παιδια που εχει ζωα που μας κατεβασε ο μπαμπας μας....

ειναι στο αιμα μας η τεχνολογια ρε συ εμμακι τι να κανω η ερμη!!!

 

οσο για το παιχνιδι, δεν ξερω αν το εχω πει ποτε, αληθεια, τα παιδια μου ειναι τυχερα απο ποια αποψη.........εχω ενα τεραστιο μπαλκονι γεματο κουνιες, τσουληθρες κλπ, η μαμα μου απο κατω εχει ολο το σπιτι της σαν παιδοτοπο (μεχρι και το τεραστιο σπιτακι των παιδοτοπων εχει στο σαλονι της) και εχουμε μια επισης τεραστια αυλη οπου τα παιδια παιζουν, κανουν ποδηλατο, ποτιζουν με τη γιαγια, φυτευουν λουλουδια, και τρεχουν.....το παρκο ειναι διπλα μας και ο μεγαλος ξεκινησε και κολυμβητηριο αλλα μας σταματησε μια ωτιτιδα....επισης ολο το καλοκαιρι ο παππους τους ειχε ολοκληρη αυλη με πισινες, τραμπολινα, τσουληθρες κλπ και τους εμαθα να μαζευουν ντοματες, αγγουρια, πιπεριτσες, να ποτιζουν, να φυτευουν.......

τι θελω να πω.......ειμαστε τυχεροι για μενα, που δεν μεγαλωνουμε παιδια της πολυκατοικιας...σε ευχαριστω παντως και να ξερεις οταν γραφω κατι παντα περιμενω να ακουσω τη γνωμη σου κι εχει ιδιαιτερη βαρυτητα για μενα αληθεια σου το λεω

Link to comment
Share on other sites

[quote=bebbakos;

 

ναι.....το ξερω.......το ξερω.........

κι εγω ομως ε? εγω επρεπε να θελω να βγαινω μ αυτα που περασα!

ειμαι βλακας τελικα

 

δεν εισαι βλάκας ...απλά περασες πολλά και θελεις να αναπληρώσεις τον χαμένο χρόνο. Θελεις να μην σου παρει κανεις από κοντά την ανάσα των παιδιών σου ούτε για ένα λεπτό . Απλά ξεχνάς λίγοκαι την κολώνα του σπίτιού !!!

 

Και συγγνώμη γι'αυτό που θα πω (επειδή πέρασα κι εγώ πολλά φετος το χειμώνα με την υγεια μου ) ...αυτά που πέρασες εσύ ...τα περασες μόνο εσύ !!! Ο δικός σου άνθρωπος είναι κοντά σου , σε καταλαβαίνει, σε στηρίζει ,σε βοηθάει ...αλλά δεν τα πέρασε αυτός !!! Ελπίζω να με καταλαβαινεις .

Link to comment
Share on other sites

[quote name=emmaki;

 

α τελεια ....με τελεια σειρα τα εκανα λοιπον.......

του μιλησα για τα ζωα' date=' πηραμε παραμυθακια, τα ειδαμε, πηραμε ζωακια απ το τζαμπο, παιξαμε, ακουσαμε τους ηχους τους, πηγαμε στο ζωολογικο (που δεν εχει τιποτα), πηγαμε και στης ασπροβαλτας το ζωολογικο (μονο ψειρες που δεν κολλησαμε απ τη βρωμα), του εβαλα να δει dvd τις διακοπες της μαμας και του μπαμπα στον ζωολογικο της Μαδριτης (κει ειδε τα ζωα επιτελους το παιδι).....πηραμε βιβλια national geographic, το διαβασαμε μαζι, ζωγραφισαμε ζωα σε φυλλαδια που κατεβασαμε απο το ιντερνετ, και μετα βαλαμε τη Μαδαγασκαρη και τον βασιλια των λιονταριων τα οποια βλεπουμε εναλλαξ με ενα ντοκυμαντερ για παιδια που εχει ζωα που μας κατεβασε ο μπαμπας μας....

ειναι στο αιμα μας η τεχνολογια ρε συ εμμακι τι να κανω η ερμη!!!

 

οσο για το παιχνιδι, δεν ξερω αν το εχω πει ποτε, αληθεια, τα παιδια μου ειναι τυχερα απο ποια αποψη.........εχω ενα τεραστιο μπαλκονι γεματο κουνιες, τσουληθρες κλπ, η μαμα μου απο κατω εχει ολο το σπιτι της σαν παιδοτοπο (μεχρι και το τεραστιο σπιτακι των παιδοτοπων εχει στο σαλονι της) και εχουμε μια επισης τεραστια αυλη οπου τα παιδια παιζουν, κανουν ποδηλατο, ποτιζουν με τη γιαγια, φυτευουν λουλουδια, και τρεχουν.....το παρκο ειναι διπλα μας και ο μεγαλος ξεκινησε και κολυμβητηριο αλλα μας σταματησε μια ωτιτιδα....επισης ολο το καλοκαιρι ο παππους τους ειχε ολοκληρη αυλη με πισινες, τραμπολινα, τσουληθρες κλπ και τους εμαθα να μαζευουν ντοματες, αγγουρια, πιπεριτσες, να ποτιζουν, να φυτευουν.......

τι θελω να πω.......ειμαστε τυχεροι για μενα, που δεν μεγαλωνουμε παιδια της πολυκατοικιας...σε ευχαριστω παντως και να ξερεις οταν γραφω κατι παντα περιμενω να ακουσω τη γνωμη σου κι εχει ιδιαιτερη βαρυτητα για μενα αληθεια σου το λεω[/quote]

 

Τέλεια όλα αυτά που έχετε για τα παιδιά. Αλλά να ξέρεις ότι δεν αρκούν μόνο αυτά!

Αλλιώς θα παίξει στην αυλή του σπιτιού ή τσο σαλόνι της γιαγιάς και αλλιώς στην παιδική χαρά όπου θα βρεια και άλλα 5, 10 παιδάκια. Εκεί θα τσιρίξει, θα τρέξει, θα κυλιστεί στο χώμα (ναι, μετά θα πλένεις κάθε φορά ρούχα!!!!), θα μαλώσει με άλλο παιδάκι (και αυτό στο πρόγραμμα είναι) κλπ κλπ κλπ

Αν πάει σε κάποιο άθλημα, θα βγάλει την ενέργεια του, θα μάθει πειθαρχία, θα μάθει να συνεργάζεται, να μοιράζεται κλπ κλπ κλπ

Από ό,τι θυμάμαι από άλλο ποστ σου (ζητώ συγνώμη αν κάνω λάθος) η ίδια έχεις πει ότι τα παιδιά είναι πολύ ζωηρά και "κατεβάζουν" ολόκληρο το σπίτι, καταστρέφουν πράγματα (νομίζω είχες πει για το στρώμα) κλπ κλπ κλπ. Το να βγαίνουν έξω από το σπίτι και να διοχετεύουν την ενέργεια τους σε κάποιον άλλο χώρο θα τα βοηθήσει και με αυτά τα "προβλήματα" συμπεριφοράς που έχουν μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

 

δεν εισαι βλάκας ...απλά περασες πολλά και θελεις να αναπληρώσεις τον χαμένο χρόνο. Θελεις να μην σου παρει κανεις από κοντά την ανάσα των παιδιών σου ούτε για ένα λεπτό . Απλά ξεχνάς λίγοκαι την κολώνα του σπίτιού !!!

 

Και συγγνώμη γι'αυτό που θα πω (επειδή πέρασα κι εγώ πολλά φετος το χειμώνα με την υγεια μου ) ...αυτά που πέρασες εσύ ...τα περασες μόνο εσύ !!! Ο δικός σου άνθρωπος είναι κοντά σου , σε καταλαβαίνει, σε στηρίζει ,σε βοηθάει ...αλλά δεν τα πέρασε αυτός !!! Ελπίζω να με καταλαβαινεις .

 

NAI AΠΟΛΥΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

[quote=emmaki;

 

καλα θυμασαι ναι

τωρα βεβαια αυτα εχουν σταματησει πλεον δοξα το θεο

δεν εννοουσα οτι το παιχνιδι μεσα η στην δικη μας αυλη αναπληρωνει το εξω καθολου μαλιστα, απλα επειδη εγω δεν μπορω να τρεξω, με το ζορι περπαταω, περιμενουμε παντα το μπαμπα για να παμε παρκο ......καταλαβαινω τι εννοεις παντως

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...