Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ...ΑΛΛΑ...


LA LATINA

Recommended Posts

Εχουμε μα βασικη διαφορα με τον αντρα μου. Εγω πιστευω οτι αφου καναμε παιδια η δουλεια μας ειναι να τα μεγαλωνουμε εμεις, εστω κι αν κουραζομαστε, εστω κι αν χανουμε τον προσωπικο μας χρονο, γιατι τα καναμε συνειδητα και δεν ημασταν μικροι...ειχαμε βγει, ειχαμε ξενυχτησει, ειχαμε φαει τη διασκεδαση με το κουταλι πιο πολυ απο καθε αλλον γιατι ο συζυγος τραγουδουσε κιολας...

Ο αντρας μου πιστευει οτι δεν τελειωνει η ζωη επειδη εκανες παιδια, και βλεπω οτι δε θα του ηταν καθολου δυσαρεστο να τα δωσει ενα ΣΚ στους δικους του (δειτε επικινδυνες πραγματκικα γιαγιαδες παρακαλω) για να ηρεμησει λεει απ τις φωνες (αυτος φωναζει) και να μεινουμε λιγο μονοι...

Ξερω οτι εχει δικιο και οτι χασαμε τελειως τη ζωη που ειχαμε πριν, συν το οτι ολη τη χρονια εγω ημουν κατακοιτη με αυτοανοσο και ζοριστηκαμε τρομερα, μου ειναι αδιανοητο ομως να δωσω τα παιδια μου σ αυτους τους ανθρωπους και δη για ΣΚ- δηλαδη ΚΑΙ νυχτα...Ουτε καλα θα περασω, ουτε υπνος θα με πιασει, και με κανει εξαλλη που εκεινος θα περασει καλα, δλδ οτι δε θα στεναχωρηθει οπως λεει, αν και ξερω οτι θα του λειψουν.

Δυστυχως ολα τα κοντινα μας ζευγαρια δινουν τα παιδια τους με τις βδομαδες στους παππουδες, οι απεναντι δωσαν τη μικρη τους εναμιση μηνα, κατι ξαδερφια τα αφηνουν ολες τις εργασιμες, και γενικα με οποιον μιλαει, ναι, ναι, βεβαια και τα αφηνουν. Οποτε τα δικα μου επειχειρηματα του αν δεν ειχαμε κανεναν τι θα καναμε, πιανουν πατο...

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει ατομο εμπιστοσυνης να τα αφησω, η μαμα μου ειναι 80 και κανει ηδη παρα πολλα για μας, αλλα ξερω οτι δεν θα τα προλαβαινε καν αν της τα αφηνα, εδω μονες μας ειμαστε και το παιδι ειναι πανω μαζι μου...το αλλο στον παιδικο...Τα πεθερικα ειναι τελειως περιορισμενης ευθυνης, τα αφηνουν καταμεσις του δρομου για να παρουν κατι απ το σπιτι (3 φορες εγινε αυτο) δεν τα ταιζουν, τα βαζουν σε ενα δωματιο με παιχνιδια και τελος. Επιπροσθετο κακο, οτι αυτα τα παιδια μου το θεο τους δεν εχουνε, αμα δουνε τον παππου τον παρακαλανε να τα παρει, και ποτε δεν κλαινε και δεν με ζητανε, οποτε ο συζυγος ξεσπαθωνει.

Δεν καταλαβαινω γιατι εγινε ετσι ο κοσμος, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να παρκαρω τα παιδια μου για να περασω καλα, δε με πειραζει καθολου που εχω να βγω μονη για καφε 4 χρονια, βγαινω με τα παιδια μου και περναω μια χαρα...

Δε θελω ομως να χαλασω και τη σχεση μου με τον αντρα μου που ηδη νιωθει οτι τα παιδια του εκλεψαν τη γυναικα του οπως λεει...τον αγαπαω παρα πολυ, ειναι η ζωη μου ολη, αλλα και τα παιδια μου το ιδιο.....γιατι η μανα αντεχει τα παντα και ο πατερας οχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου απο μενα.καταρχας,δεν πιστευω πως ο αντρας σου εχει δικιο.τα παιδια ειναι αποκλειστικα δικη μας ευθυνη και κανενος αλλου.εμεις ειμαστε υπευθυνοι για αυτα,εμας χρειαζονται και το μεγαλωμα τους ειναι το πιο σπουδαιο πραγμα που θα κανουμε στη ζωη μας.κι εγω δεν εχω αφησει την κορη μου ποτε και πουθενα.δεν λεω οτι δεν ειναι κουραστικο.δεν λεω οτι δεν εχω ξεχασει την παλια μου ζωη.δεν το αλλαζω ομως.αν κατι δεν παει καλα με την ανατροφη αυτου του παιδιου θα εχω μονο τον εαυτο μου να κατηγορω και οχι να αναρωτιεμαι πως θα ειχαν τα πραγματα αν ειχα την αποκλειστικη της ευθυνη.και αυτο στο λεω με πολυ καημο,γιατι την ανιψια μου τη μεγαλη τη μεγαλωσαν οι παππουδες της και ειναι πολυ κακομαθημενη και αλλα πολλα που δεν ειναι της παρουσης.ευτυχως,ο δικος μου αντρας ειναι πιο φανατικος απο μενα στο θεμα αυτο και δε θελει κι αυτος με τιποτα να αφηνουμε το παιδι.οσο για το τελευταιο,οτι δηλαδη τα παιδια του εχουν στερησει τη γυναικα του,προσπαθησε να εξηγησεις οτι πλεον ειστε 4 και οχι 2.ολοι μαζι,ειστε μια μοναδα.αυτα απο μενα,παντα φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

δικιο ειπα οτι εχει για ενα και μονο λογο....γιατι αυτα που περασε ολο το χειμωνα ηταν ιστοριες καθημερινης τρελλας, δεν ειναι αστειο στα καλα καθουμενα να μενει ο ενας απ τους δυο αναπηρος και να πεφτουν οοοοολα μα οοοολα στον αλλον.....φαγαμε ολη τη χρονια μπαινοβγαινοντας εγω στα νοσοκομεια, και ναι, τις μερες εκεινες αφηνα το ενα παιδ στημια γιαγια και το αλλο στην αλλη αλλα ειναι η μονη φορα που θα το κανω, καταλαβαινεις? οταν ειμαι νοσοκομειο! για τιποτα λιγοτερο!!!

και εχεις ολους αυτους τους καλοθελητες, "μα καλα, που ζειτε? εμεις τα δινουμε παρασκευη βραδυ και τα παιρνουμε δευτερα βραδυ" και λεει κι ο δικος μου μετα......εγω δε σου ειπα 4 μερες, αλλα μια κυριακη δε μπορουμε να τα δωσουμε το πρωι και να τα παρουμε το βραδακι??? ξερω ειναι λιγες ωρες, εχουν δικαιωματα και οι παππουδες ο θεος να τους κανει, αλλα ειναι 4 και 2 τα παιδια μου και τρεμω......αν ηταν 8 και 6 να τα εδινα μια ημερα (οχι βραδυ και παλι) αλλα μια σταλια ειναι

το πρωι μιλησα με μια παλια μου αφεντικινα που την εχω πολυ σε υποληψη και μου εβαλε τις φωνες, γι αυτο εγραψα και το ποστ....μου ειπε οτι οικογενεια δεν ειναι τα παιδια, αλλα το ζευγαρι.....και οτι ειναι λεει ολοκληρα γαιδουρια δεν εινα βρεφη και δεν παθαινουν τιποτα.... κι αμα δεν εμπιστευομαι λεει τις γιαγιαδες να παρω μια κοπελα και καθε 15 μερες να βγαινω με τον αντρα μου μονοι!!! (η γυναικα που σας λεω ειναι μορφωμενη και 46 ετων)

λεει οτι ετσι που κανω θα χαλασω το σπιτι μου....και θα φταιω εγω.....και ειναι ατομο που μ αγαπαει δεν ειναι οποια να ναι....

αλλα διαφωνω τοσο με ολο αυτο............

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να θιξω την αφεντικινα σου,ολα αυτα τα λενε οι καλομαθημενοι ανθρωποι,αυτοι που δεν εχουν πολυζοριστει στη ζωη τους.μια απο τις καλες μου φιλες εχει ακριβως την ιδια αποψη με την αφεντικινα σου...αφησε τη,παρε μια γυναικα,θα τρελαθεις,θα χαθειτε με τον αντρα σου κι αλλα τετοια.για εκεινη ομως ειναι κατι το φυσιολογικο.τη μεγαλωσε η γιαγια της και οχι οι γονεις της.εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν δε θες να χαθεις με τον ανθρωπο σου δε χανεσαι.θα τα βαλεις για υπνο, θα πιεις ενα κρασακι,θα μιλησεις,θα παιξεις κανενα επιτραπεζιο,κανενα χαρτι,θα γελασεις,θα πεις και σε κανενα φιλο να ερθει απο το σπιτι να μαγειρεψετε και να χαζολογησετε...εμεις καπως ετσι ειμαστε.ασε που δε διασκεδαζω πια με το κλαμπινγκ,οποτε γιατι να παω?αν τωρα εχεις αναρρωσει,πραγμα που στο ευχομαι απο καρδιας,θα τους βρειτε τους ρυθμους σας.τωρα ειναι σε τελεια ηλικια τα παιδια μας,να μην τα χαρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μια μεγαλύτερη από εμένα κυρία που εκτιμώ πολύ μου περιέγραψε ότι όταν τα παιδιά της ήταν μικρά έκαναν ανταλλαγή με άλλους φίλους-γονείς. Έτσι και τα παιδιά χαίρονταν και οι γονείς έβγαιναν εναλλάξ και δεν δημιουργούσαν υποχρεώσεις σε παππουδογιαγιάδες. Ωστόσο, η συγκεκριμένη κυρία χώρισε πάρα ταύτα...:(

Εγώ αυτό θα έκανα αν έμενα κοντά με τις φίλες μου, αλλά επειδή ακριβώς δεν μένουμε κοντά, τα παιδιά μας δεν είναι φίλοι. Σκέψου το πάντως σαν ιδέα. Μπορεί και εσύ να περάσεις όμορφα μια ώρα χωρίς παιδιά και να μιλάς για αυτά (γιατί έτσι γίνεται συνήθως :P)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι δικές μου απόψεις είναι:

τα παιδιά είναι ευθύνη μας, αλλά

όταν μπορούν και θέλουν οι παππουδογιαγιάδες θεωρώ πολύ καλό να τα αφήσω, γιατί α) ξεφεύγουν λίγο τα παιδιά, β) κάνει καλο στους παππούδες, γ) έχουν πολλά να προσφέρουν οι παππούδες στα παιδιά, όπως ιστορίες, αναμνήσεις, και ναι λίγο να τα καλομάθουν κ.α πολλά, γ) είμαι μόνη μου με τον άντρα μου κάνοντας πράγματα που με τα παιδιά δεν μπορούμε να κάνουμε, δ) ξεκουράζομαι ψυχολογικά

και όλα αυτά χωρίς να γίνομαι βάρος και να πιέζω κανένα, καθώς επίσης όταν τα παιδιά είναι ασφαλή.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να θιξω την αφεντικινα σου,ολα αυτα τα λενε οι καλομαθημενοι ανθρωποι,αυτοι που δεν εχουν πολυζοριστει στη ζωη τους.μια απο τις καλες μου φιλες εχει ακριβως την ιδια αποψη με την αφεντικινα σου...αφησε τη,παρε μια γυναικα,θα τρελαθεις,θα χαθειτε με τον αντρα σου κι αλλα τετοια.για εκεινη ομως ειναι κατι το φυσιολογικο.τη μεγαλωσε η γιαγια της και οχι οι γονεις της.εγω αυτο που ξερω ειναι οτι αν δε θες να χαθεις με τον ανθρωπο σου δε χανεσαι.θα τα βαλεις για υπνο, θα πιεις ενα κρασακι,θα μιλησεις,θα παιξεις κανενα επιτραπεζιο,κανενα χαρτι,θα γελασεις,θα πεις και σε κανενα φιλο να ερθει απο το σπιτι να μαγειρεψετε και να χαζολογησετε...εμεις καπως ετσι ειμαστε.ασε που δε διασκεδαζω πια με το κλαμπινγκ,οποτε γιατι να παω?αν τωρα εχεις αναρρωσει,πραγμα που στο ευχομαι απο καρδιας,θα τους βρειτε τους ρυθμους σας.τωρα ειναι σε τελεια ηλικια τα παιδια μας,να μην τα χαρουμε?

 

τι ηλικια εχουν τα δικα σου? γιατι εμεις, οχι κρασακι, οχι φιλους σπιτι (?) αλλα πεφτουμε ξεροι με τα παιδια το βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Μια μεγαλύτερη από εμένα κυρία που εκτιμώ πολύ μου περιέγραψε ότι όταν τα παιδιά της ήταν μικρά έκαναν ανταλλαγή με άλλους φίλους-γονείς. Έτσι και τα παιδιά χαίρονταν και οι γονείς έβγαιναν εναλλάξ και δεν δημιουργούσαν υποχρεώσεις σε παππουδογιαγιάδες. Ωστόσο, η συγκεκριμένη κυρία χώρισε πάρα ταύτα...:(

Εγώ αυτό θα έκανα αν έμενα κοντά με τις φίλες μου, αλλά επειδή ακριβώς δεν μένουμε κοντά, τα παιδιά μας δεν είναι φίλοι. Σκέψου το πάντως σαν ιδέα. Μπορεί και εσύ να περάσεις όμορφα μια ώρα χωρίς παιδιά και να μιλάς για αυτά (γιατί έτσι γίνεται συνήθως :P)

 

δεν εχω κανεναν κοντα δυστυχως αλλα δε νομιζω και να το εκανα αυτο

Link to comment
Share on other sites

και η γυναικα που μου μιλησε χωρισμενη ειναι και καθε αλλο παρα ευκολα εζησε, δουλευει 18 ωρα απο τοτε που την ξερω αλλα ενταξει εκανε τρελλο χρημα

 

το θεμαι ειναι

αξιζει τα παιδια να εχουν δυο γονεις πτωματα μες τα νευρα συνεχως μαζι τους

η

να γινεται καπου καπου ενα διαλειμμα που θα δινει ποιοτητα μετα σε ολους???

 

ετσι λεει........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι δικές μου απόψεις είναι:

τα παιδιά είναι ευθύνη μας, αλλά

όταν μπορούν και θέλουν οι παππουδογιαγιάδες θεωρώ πολύ καλό να τα αφήσω, γιατί α) ξεφεύγουν λίγο τα παιδιά, β) κάνει καλο στους παππούδες, γ) έχουν πολλά να προσφέρουν οι παππούδες στα παιδιά, όπως ιστορίες, αναμνήσεις, και ναι λίγο να τα καλομάθουν κ.α πολλά, γ) είμαι μόνη μου με τον άντρα μου κάνοντας πράγματα που με τα παιδιά δεν μπορούμε να κάνουμε, δ) ξεκουράζομαι ψυχολογικά

και όλα αυτά χωρίς να γίνομαι βάρος και να πιέζω κανένα, καθώς επίσης όταν τα παιδιά είναι ασφαλή.

μπραβο σου Ευακι πολυ ωραια τα ειπες,τονισες τα πιο σημαντικα σημεια...ακριβως αυτα πιστευω και εγω...;)
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα ήταν τραγικό να αφήσεις τα παιδιά σου σε μια κοπέλα για να βγεις με τον άντρα σου ένα βράδυ , μια στις τόσες...διαφωνώ απόλυτα με αυτούς που "παρατάνε" τα παιδάκια τους σε γιαγιάδες συστηματικά , αλλά μέχρι το αντίθετο άκρο έχει πολύ δρόμο...

 

Έχουμε την ανάγκη να βρεθούμε με τον άνθρωπο μας χωρίς τα παιδιά κάποιες φορές.Διορθώνω, έχουμε το δικαίωμα!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

και γω εχω 2 παιδακια..ολοι μερα μαζι μου ειναι!!τωρα σιγα σιγα τα αφηνω και μια μερα στη μαμα μου!!

1 και αυτα χερονται.

2 και η μαμα μου.

3 και γω εχω αναγκη να ειμαι με τον ανδρα μου..μασ κανει καλο.

να βγουμε λιγο μαζι...

και γω ειμαι πιο καλα σωματικα..6 χροναι ειμαι μερα νυχτα με τα παιδια.

δεν νομιζω να ναναι κακο να τα αφηνουμε λιγο στην γιαγια..

μην ξεχναμε δεν ειμαστε μονο γονεις..ειμαστε και ζευγαρι..

εχω δει,ζευγαρια να ειναι μονο γονεις,να εχουμε πεσει με τα μουτρα στα παιδια..

και οτνα μεγαλωσανε και φυγανε τα παιδια..καταλαβανε,οτι δεν ειχαν μεταξυ

τους...τπτ να πουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε και τη δικη μου αποψη, πιστευω πως σε ενα ζευγαρι το διαλλειμα επιβαλλεται!

Αν φυσικα το εχεις αναγκη ετσι? Εγω τον τελευταιο χρονο το εχω μεγαλη αναγκη. Ο μικρος μου ειναι 3 1/2. Τον πρωτο (δυσκολο) χρονο, τον αφηναμε για ενα Σαββατοβραδο στην πεθερα μου, μια δυο φορες το μηνα. Θα βγαιναμε εξω για φαγητο.. κανα ποτακι χαλαρα και μετα στο σπιτακι μας.. Τι ωραια που ηταν! Και λεω ηταν γιατι ο μικρος απο καποια στιγμη και επειτα δε κοιμοταν στη γιαγια! Αποτελεσμα να μην μπορουμε να παμε πουθενα μονοι μας. Τον παιρναμε κι αυτον μαζι. Μη μου πειτε ομως οτι ειναι το ιδιο...Εδω για ενα καφε στη μανα μου πηγα χθες το πρωι χωρις το παιδι, _ηταν στον παιδικο σταθμο_ και ολη την ωρα της ελεγα ..μαμα, δε το πιστευω οτι καθομαι χαλαρα και πινω το καφεδακι μου χωρις να αγχωνομαι για το παιδι και χωρις να κανω 500 διαλλειματα απο την κουβεντα μας για να φτιαξω ενα πυργο, να στησω τα ζωα, να φερω το ποδηλατο, να βαλω νερο, να τον παω τουαλετα κτλ...

Φετος το καλοκαιρι που ψιλομεγαλωσε μας εκατσε πολυ καλυτερα. Τον παιρναμε μαζι στην πλατεια με το ποδηλατακι του και γυριζαμε καθε βραδυ στις 02,00 η ωρα. Καλα περασαμε.

Ομως δε θα με χαλαγε να τον αφηνα ενα βραδυ στη γιαγια του για να μεινω μονη στο σπιτι με τον αντρα μου. Το εχω αναγκη αυτο πραγματικα. Και δε πιστευω οτι ενα δειαλλειμα μια στο τοσο θα με εκανε χειροτερη μαμα.

Επομενω ς πιστευω οτι αν εχεις καποιον κοντα σου ανθρωπο εμπιστοσυνης, αξιζει να περνας καποιες ωριτσες μονη σου με τον αντρα σου. Γεμιζουν οι μπαταριες!

Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου απόψεις είναι:

τα παιδιά είναι ευθύνη μας, αλλά

όταν μπορούν και θέλουν οι παππουδογιαγιάδες θεωρώ πολύ καλό να τα αφήσω, γιατί α) ξεφεύγουν λίγο τα παιδιά, β) κάνει καλο στους παππούδες, γ) έχουν πολλά να προσφέρουν οι παππούδες στα παιδιά, όπως ιστορίες, αναμνήσεις, και ναι λίγο να τα καλομάθουν κ.α πολλά, γ) είμαι μόνη μου με τον άντρα μου κάνοντας πράγματα που με τα παιδιά δεν μπορούμε να κάνουμε, δ) ξεκουράζομαι ψυχολογικά

και όλα αυτά χωρίς να γίνομαι βάρος και να πιέζω κανένα, καθώς επίσης όταν τα παιδιά είναι ασφαλή.

Συμφωνώ σε όλα!

Βέβαια έχω την τύχη να έχω παππουδογιαγιάδες που μπορούν, θέλουν ΚΑΙ τους εμπιστεύομαι.

 

το θεμαι ειναι

αξιζει τα παιδια να εχουν δυο γονεις πτωματα μες τα νευρα συνεχως μαζι τους

η

να γινεται καπου καπου ενα διαλειμμα που θα δινει ποιοτητα μετα σε ολους???

 

ετσι λεει........

Μπορώ να πω για τον εαυτό μου ότι επιστρέφοντας στη δουλειά μου μετά από κάθε παιδί (κάθισα 8 μήνες στο καθένα) έγινα καλύτερος άνθρωπος και είχα να τους προσφέρω πολύ περισσότερα και με περισσότερο κέφι απ' ότι στο τέλος του διαστήματος που ήμουν στο σπίτι.

Τα όρια του καθενός σίγουρα είναι διαφορετικά ως προς αυτό ανεξαρτήτως φύλου (νταξ, οι άντρες συνήθως αντέχουν λιγότερο:mad:)

 

Προσπαθώ να βγαίνω μια στο τόσο χωρίς παιδιά (το ΜΕ παιδιά είναι πολύ-πολύ-πολύ συχνότερο) και αυτό μου δίνει ενέργεια να συνεχίζω.

Πιστεύω πραγματικά ότι το διάλειμμα δίνει ποιότητα στη ζωή όλων μας!

Όμως είπα ότι τα παιδιά μένουν με ανθρώπους που αγαπούν και που εμπιστεύομαι.

 

Ίσως, το να έβρισκες μια κοπέλα μια στο τόσο για 2-3 ωρίτσες δεν είναι κακή ιδέα:wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι φτανεις στ αλλο ακρο....αν και σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου...ουτε εμενα μ αρεσει το παρκαρισμα και δεν το εκανα .

Αλλα εμενα ουτε στον αντρα μου αρεσε η ιδεα ν αφηνουμε τα παιδια μας...εσενα ομως...το εχει αναγκη (ειδικα μετα απο τοσες δυσκολιες που περασατε) αρα εστω μια φορα το μηνα πρεπει να το κανεις (να τ αφηνετε το πρωι και να τα παιρνετε το βραδυ) και αν δεν εχεις εμπιστοσυνη μπορεις οντως να βρεις μια κοπελα και να στα κρατα στο σπιτι σου μαζι με μια απ τις γιαγιαδες...

 

Παντως ασχετα απ τις αποψεις μας ...σημασια εχει τι νιωθει ο αντρα που αγαπας...σου χτυπαει ενα συναγερμο που πρεπει να τον ακουσεις...

 

Το να αφησεις μια φορα το μηνα τα παιδια καπου (που να εχεις εμπιστοσυνη) δεν ειναι τραγικο αλλα μαλλον επιβαλλεται

 

Εμας αυτη η αναγκη ,μας εχει βγει τωρα που μεγαλωσαν και ξερουμε οτι ειναι οκ αν παμε καπου (το ζητανε και μονα τους) και παρ αυτα να φυγουμε 2-3μερα δεν το εχουμε κανει ακομα

 

Μιλα του και πες του οκ... αλλα να βρειτε λυση στο να ειναι ασφαλη τα παιδια για να εισαι κι εσυ ηρεμη και να περασετε καλα

Link to comment
Share on other sites

boyboom,ενα κοριτσακι εχω και ειναι 28 μηνων.μεχρι τους 18 μηνες δεν κοιμοταν καθολου καλα το βραδυ,οποτε κι εγω ετρεχα να βρω το κρεβατι μου.οταν ομως εστρωσαν τα πραγματα και ειδικα τωρα το καλοκαιρι που δεν δουλευω κιολας (ειμαι δασκαλα) και το μεσημερι που κοιμαται αλλα και το βραδυ για καμια ωριτσα κανουμε πραγματακια.παντως,οφειλω να συμφωνησω πως για μια δυο ωρες αν μπορει καποιος ανθρωπος εμπιστοσυνης δεν ειναι κακο.στην πραξη ομως αυτο σπανια γινεται.οι περισσοτεροι τα σφηνουν ολοκληρα σαββατοκυριακα,τα στελνουν για εβδομαδες με τους παππουδες στο χωριο κλπ.ε,εγω προσωπικα δεν το θελω καθολου αυτο.

Link to comment
Share on other sites

1ον λεφτα για κοπελα να πληρωνω δεν υπαρχουν με την καμια ομως

2ον ειπατε ολοι δυο λεξεις "ατομα εμπιστοσυνης" οσοι με ξερετε, ξερετε οτι δεν εχω....

Link to comment
Share on other sites

ενταξει δικα μας ειναι τα παιδια και θα ειναι για παντα και φυσικα χαιρομαστε να ειμαστε μαζι τους!!!! απο την αλλη παλι νομιζω οτι θα βοηθουσε πολυ το ζευγαρι αν εστω και μια φορα το μηνα ειχε λιγο χρονο μονο δικο του. μηπως να ξανασκεφτεις λιγο τη λυση πεθερα-πεθερος? εχω διαβασει τα καμωματα τους σε αλλα ποστ και δικαιολογω απολυτα την ανασφαλεια που αισθανεσαι αφηνοντας τα παιδια σε αυτους αλλα εχω να προτεινω το εξης: πας τα παιδια στο σπιτι τους κατα τις 8 30 το βραδυ (λογικα ειναι κοντα στην ωρα του υπνου τους) ταισμενα μπανιαρισμενα. τους αναθετεις μονο ενα γαλα να τους δωσουν και να τα κοιμισουν. περνατε ενα ομορφο βραδυ με το συζυγο ή στο σπιτι ή εξω οπου διαλεξετε και το επομενο πρωι πας και τα παιρνεις.στην ουσια για ενα υπνο θα τα πας απλα θα εχεις λιγο χρονο για τον ανθρωπο σου και θα αισθανθει και αυτος οτι σε εχει παλι δικια του και μονο δικια του εστω και αυτες τις λιγες ωρες! θα σας αναενωσει πολυ αυτο. μην μου πεις οτι θα αγχωθεις για τον υπνο τους....ε τι μπορει να συμβει δηλαδη?? εγω περιπου 5-6 φορες το χρονο αφηνω τα παιδια στη μητερα μου και κανω αυτο που σου περιεγραψα, απλα εγω τα παω απο το απογευμα που θα ξυπνησουν γιατι η μητερα μου τα προσεχει καλυτερα και απο εμενα...ξερεις ποσο ανανεωμενοι αισθανομαστε για αυτες τις λιγες ωρες που μπορουμε να περασουμε μαζι σαν ζευγαρι? δεν ειναι οτι μας ενοχλουν τα παιδια ειναι αυτη η αισθηση ελευθεριας που μπορεις να εχεις....;);)καταλαβαινομαστε νομιζω ε?:cool:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαινομαστε απολυτα εννοειται!!!!! μονο που τα παιδια μου κοιμουνται 12.30 τη νυχτα~ καλο,ε??? για μενα ειναι καλυτερα απο το πρωι ως το βραδυ, γιατι εχει και παρκο διπλα στο σπιτι τους και κανουν κουνιες....θα το κανω τι να κανω......α ρε σαν τη μανα δεν εχει!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον θα σου πω εγω τι κανουμε που εχουμε μικρα παιδια.εχουμε μονο τη πεθερα μου η οποια ερχεται οποτε της το ζητησουμε παρολο που κραταει και τη μικρη ολη μερα ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ. δε τα πηγαινουμε εμεις...ουτε μια σκεψη γι αυτο για διαφορους λογους. Ερχεται, και οτι ωρα κ να γυρισουμε φευγει κ παει σπιτι της μεσα στη νυχτα. τη παρακαλαω να μενει εδω (τα σκ που βγαινουμε ως 4-5) και δε θελει,οχι γιατι θελουμε να γυρισουμε το πρωι αλλα για να μη τρεχει μεσα στην νυχτα...δε θελει ομως. νιωθει καλα αμα πηγαινει σπιτι της κ κοιμαται...δεν εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να ερθει πχ η γιαγια στο δικο σου σπιτι να τα κρατησει (εχουν τα παιχνιδια τους το κρεββατι τους κλπ) και δε χρειαζεται να τα αφησεις σε αλλο σπιτι. εστω μια φορα το μηνα ας πουμε και δεν ειπαμε να το κανεις ως τις 5 που λέω εγω.

Η ρουτινα ειναι κακο πραγμα για το ζευγαρι, το εξω το χρειαζεστε να μεινετε οι 2 σας. Κι εμεις ωσπου η μεγαλη να γινει σχεδον ενος δε καναμε τετοια ξενυχτια εκτος κατι πολυ ιδιεταιρο. ετυχαν τα πραγματα κ ξεκινησαμε μια φορα το μηνα και τωρα εχει γινει σχεδον καθε σαββατο.... η πεθερα μου μας ρωταει απο μονη της να ερθει να τα κρατησει και ειδικα αν εχει δει πως τη βδομαδα μεσα εχουμε διαλυθει απο τη δουλεια. μασ λεει να παμε κανενα ταξιδακι και να τα κρατησει αλλο που εμεις αυτο δε το θελουμε, οτι κανουμε θελουμε να ειναι μαζι τους....κι εγω κι ο αντρας μου μονο αν ειναι μεγαλη αναγκη καποτε θα το κανουμε.

 

apricot δε ξερω αν φταιει το νησι αλλα στα τελευταια που λες συμφωνω απολυτα!!

(κι εμενα 12μισι τη νυχτα κοιμουνται μη σου πω κ πιο αργα!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαινομαστε απολυτα εννοειται!!!!! μονο που τα παιδια μου κοιμουνται 12.30 τη νυχτα~ καλο,ε??? για μενα ειναι καλυτερα απο το πρωι ως το βραδυ, γιατι εχει και παρκο διπλα στο σπιτι τους και κανουν κουνιες....θα το κανω τι να κανω......α ρε σαν τη μανα δεν εχει!

:-Dεδω στερευω απο προτασεις....μα 12 30?:rolleyes:

apricot δε ξερω αν φταιει το νησι αλλα στα τελευταια που λες συμφωνω απολυτα!!

(κι εμενα 12μισι τη νυχτα κοιμουνται μη σου πω κ πιο αργα!)

ναι παιδι μου το νησι το νησι!!!:lol::lol:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μωρε σα καταλαβαινω απολυτα...πιστεψε με...και εχεις δικιο 100%

Πραγματι ειναι πολυ δυσκολη ολη η φαση (γιατι το να μην εχεις εμπιστοσυνη για την σωματικη τους ακεραιοτητα δεν μπορει κανεις να το παραβλεψει..οπωςκαι οτι δεν υπαρχουν εξτρα χρηματα για αλλη γυναικα....)

 

Ευχομαι οτι δυνατον καλυτερο ωστε να ειστε ολοι καλα

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα παραπάνω θα πάρω το θάρρος και με όλη την καλή διάθεση να πω, πως όταν τα παιδιά κοιμούνται τόσο αργά είναι ακόμα χειρότερα για το ζευγάρι (και ούτε καλό για τα παιδιά επίσης). Αν κοιμούνται κατά τις 8,30, άντε 9 (μιλάμε κυρίως για το χειμώνα και όχι για Ιούλιο-Αύγουστο)έχεις το χρόνο μετά να ασχοληθείς και με κάποια άλλα πράγματα: το σπίτι, τον εαυτό σου, τον άνθρωπό σου. Μπορείς κι εσύ να κοιμηθείς και να ξεκουραστείς πραγματικά. Γεμίζεις μπαταρίες για την επόμενη μέρα. Να ρωτήσω κάτι; Τώρα δηλ. που ο μικρός πάει παιδικό, πάλι κοιμάται τόσο αργά;

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

το εχω προτεινει πολλες φορες αλλα η πεθερα δε δεχεται

στο δικο μου σπιτι ειναι και ολα ασφαλη δεν εχει κατι επικινδυνο

αλλα λεει στο δικο της σπιτι τα ευχαριστιεται

τι λεμε τωρα εδω δεν ερχεται να τα δει στην πορτα της τα πηγαινουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...