Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Καλησπερα.. Γράφω από το κρεβάτι του πόνου καθώς ο γιατρός μου ζήτησε απόλυτη ακινησία και να παίρνω 9 utrogestan την ημέρα! Είμαι στην 6η εβδομάδα και εδώ και δύο μέρες έχω αίμα ενώ αισθάνομαι ότι έχει υποχωρήσει το πρήξιμο και ο πόνος του στήθους.. Αυτή είναι η 5η εγκυμοσύνη μου.. Είχα 3 παλίνδρομες κυήσεις, μία πριν κάνω τον γιο μου και άλλες δύο μετά.. και κατά πώς φαίνεται αυτή θα είναι ακόμη μία... Τις προηγούμενες φορές δεν είχα αιμοραγία, απλά δεν βλέπαμε καρδιακή λειτουργία και κάναμε απόξεση..

Ευτυχώς που έχω τον Χαρούλη μου, το απίθανο 3χρονάκι μου και παρηγοριέμαι... Ο γιατρός μου προσπαθεί να με καθησυχάσει.. μου λέει να περιμένω 2-3 μερες ακόμη ώστε ο υπέρηχος να μας δείξει την ακριβή εικόνα και να φτάσουμε στην μέρα που κανονικά θα πρέπει να δούμε καρδιακή λειτουργία.. όμως εγώ είμαι πολύ απαισιόδοξη...

 

Υπάρχει καμία που να είχε αιμορραγία στην 6η εβδομάδα και με την ξεκούραση και τα χάπια να το ξεπέρασε και να πήγε καλά η εγλυμοσύνη??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Ναι!! Εγώ (και άλλες τόσες!).

Είχα αίμα στην 5η εβδομάδα, έπαιρνα 2 utrogestan (ή τρία, δεν θυμάμαι) την ημέρα. Το αίμα υποχώρησε αμέσως.

Τόσα utrogestan παίρνεις? Ιδέα δεν είχα ότι μπορούσε κάποια να πάρει τόσα την ημέρα...

Θετική σκέψη πάνω από όλα! Δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσεις...

Να είσαι ξάπλα (όχι καθιστή) και θα το δεις που όλα θα πάνε καλά!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!.. Το αίμα δεν είναι πολύ, και κυρίως το βλέπω όταν πηγαίνω στην τουαλέτα.. δεν εχει συνεχόμενη ροή.. Φαίνεται να μειώνεται αλλά δεν έχει σταματήσει τελείως και ενώ το πρωί ήταν καφετί από το μεσημέρι και μετά ξαναέγινε κόκκινο... Εσένα πόσες μέρες έκανε να σου περάσει??

Link to comment
Share on other sites

Αμεσως περασε, μεσα σε 2 ωρες. Αλλα εχω ενα σωρο γνωστες που ειχαν αιματακι οπως το γραφεις και με ξαπλα το ξεπερασαν.

Το αιμα δεν ειναι παντα κακος οιωνος.

Καταλαβαινω το αγχος σου, για να κανω την Ελισαβετ ειχα 2 παλινδρομησεις και σε νιωθω απολυτα!

Γι' αυτο σου λεω: θετικες σκεψεις και σου ευχομαι τα καλυτερα!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην δευτερη μου εγκυμοσυνη ειχα αποκοληση και επινα κι εγω ustrogestan το πρωτο τριμηνο και στην τριτη μου εγκυμοσυνη (τωρα ) τα επινα στην αρχη γιατι ειχα υγρα καφε και σηκωνα βαρη ( την κορη μου την μικρη 2 ετων ) χωρις να ξερω οτι ημουν εγκυος . Την καρδουλα του αργησα να την ακουσω και ειχα αγχωθει αρκετα αλλα ευτυχως στο τελος ολα πηγαν καλα ( μεχρι στιγμης ).Τωαρα ειμαι 23 εβδομαδων.Μια φιλη μου ηταν στο κρεβατι 7 μηνες με αιμοραγια , ακομα και το ντουζ το εκανε στο κρεβατι , εκανε και ενεσεις ....ειχε διδυμα και τα παιδακια της τωρα ειναι 18 μηνων .Μακαρι να πανε και σε σενα ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

...μετακομιζω και εγω,ΕΔΩ!!! μολις γυρισα απο τον ιατρο....ειμαι 9 εβδομαδων σημερα,και προφανως πριν 2 μερες,η καρδουλα του σταματησε........ειμαι ρακος...δεν ξερω που να ξεσπασω....ολοι μου φταινε.......και ας ξερω οτι δεν μου κανανε τιποτα κακο! σε αυτη την εγκυμοσυνη προσεξα τον εαυτο μου,περισσοτερο απο καθε αλλη φορα! ...παρ'ολα αυτα...δεν τα καταφερα!!!! ειμαι ενα τιποτα!...που απλα,υπαρχω! .....χωρις λογο!....

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

...μετακομιζω και εγω,ΕΔΩ!!! μολις γυρισα απο τον ιατρο....ειμαι 9 εβδομαδων σημερα,και προφανως πριν 2 μερες,η καρδουλα του σταματησε........ειμαι ρακος...δεν ξερω που να ξεσπασω....ολοι μου φταινε.......και ας ξερω οτι δεν μου κανανε τιποτα κακο! σε αυτη την εγκυμοσυνη προσεξα τον εαυτο μου,περισσοτερο απο καθε αλλη φορα! ...παρ'ολα αυτα...δεν τα καταφερα!!!! ειμαι ενα τιποτα!...που απλα,υπαρχω! .....χωρις λογο!....

 

 

αχ, πως σε καταλαβαινω...

πριν λιγες μερες ημουν στη θεση σου. κανεις δε θα σου πει τιποτα ανακουφιστικο κοριτσι μου αυτη τη στιγμη. απλα,παρε το χρονο σου ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

michel μου...

συνέχεια σε σκέφτομαι τον τελευταίο χρόνο και σε ψάχνω στο φόρουμ και σε διαβάζω...

Δεν έχω κάτι να σου πω...

Υπάρχει ένα μωρό που του αξίζεις για μανούλα και είμαι σίγουρη ότι θα το βρεις... Αλλά έχεις ταλαιπωρηθεί ΠΟΛΥ!

Υπομονή κοριτσάκι μου, θα περάσει ΚΑΙ αυτό...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

...μετακομιζω και εγω,ΕΔΩ!!! μολις γυρισα απο τον ιατρο....ειμαι 9 εβδομαδων σημερα,και προφανως πριν 2 μερες,η καρδουλα του σταματησε........ειμαι ρακος...δεν ξερω που να ξεσπασω....ολοι μου φταινε.......και ας ξερω οτι δεν μου κανανε τιποτα κακο! σε αυτη την εγκυμοσυνη προσεξα τον εαυτο μου,περισσοτερο απο καθε αλλη φορα! ...παρ'ολα αυτα...δεν τα καταφερα!!!! ειμαι ενα τιποτα!...που απλα,υπαρχω! .....χωρις λογο!....

Πραγματικά λυπάμαι!!!Πριν 3 βδομάδες ήμουν στη θέση σου και ένοιωθα έτσι!!!Μη λες οτι δεν είσαι τίποτα όμως!Οι δικοί σου άνθρωποι σε αγαπάνε και θέλουν να είσαι εσύ καλά!!!Εγκυος θα μείνεις μόνο αν είσαι εσύ καλά!!Κουράγιο και υπομονή!!!Τρεις βδομάδες μετά και σήμερα κόντεψα να χάσω άπό έμφραγμα ένα αγαπημένο πρόσωπο!!!Να ευχαριστούμε το Θεό που μας έχει καλά και να μας δινει δύναμη.Ειναι πολύ πρόσφατο και καταλαβαίνω τι νοιώθεις!!Θα είμαστε δίπλα σου!!

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τώρα τι να πω; Ρε κορίτσια, εξοργίζομαι κάθε φορά που ακούω για μια εγκυμοσύνη που σταμάτησε έτσι άδοξα και απότομα!!! Το έχω ζήσει, όπως όλες σας, και ξέρω και καταλαβαίνω, αλλά ποτέ μα ποτέ δε θα το συνηθίσω και δε θα πάψω να φωνάζω ότι είναι ΑΔΙΚΟ!!!!!!:mad::x:x Αλλά δυστυχώς είναι και πολύ συνηθισμένο φαινόμενο :-(:-(:-(...Michel, ειλικρινά λυπάμαι πάρα πολύ που το έζησες ξανά το μαρτύριο...δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...:-(:sad::-(

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

michel,αυτο [που περνας τωρα ειναι πολυ δυσκολο κ οτι κ να σου πουμε εσυ θα συνεχισεις να νιωθεις ασχημα,να πονας,να κλαις....δεν εισαι αυτη τη στιγμη σε φαση να ακουσεις οτι ολα θα πανε καλα,κ το καταλαβαινω,αλλα οταν νιωσεις λιγο καλυτερα κ μπορεις να το δεις λιγο πιο ηρεμα κ πιο ψυχραιμα.....εδω θα ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,κοριτσια για την στηριξη σας! σημαινει πολλα για μενα!...

...προχωραμε τωρα,,παρα κατω...εγω στεγνωσα,πια...δεν εχω αλλα δακρυα......

 

.......και αφου περασα το πρωτο σοκ...τωρα το μονο που σκεφτομαι ειναι

........."ας παω για χειρουργειο,επιτελους,να τελειωσει αυτο,γιατι δεν εχω καιρο για χασιμο! το μωρακι μου καπου ειναι και με περιμενει να γινω μανουλα!..εγω θα φταιω που εχασα λιγο το δρομο,για να το βρω!(μαλλον πηγαινα σε λαθος ιατρους τοσα χρονια) αλλα που θα παει....θα σκασει μυτουλα ,οπου να'ναι!"...

 

.........κοριτσια ξερετε να μου πειτε αν κινδυνευω αυτη τη στιγμη που ,ναι μεν εχω σταματησει τα φαρμακα,αλλα δεν εχω κανει ακομα χειρουργειο! στο ιατρο που πηγα χθες,μου ειπαν οτι επειδη επαιρνα σαλοσπιρ(παιδικη ασπιρινη),καλο ειναι να το αφησουμε 2 μερες,να μην εχουμε αιμοραγιες!..εγω ομως φοβαμαι μην παθω αιμοραγια εδω που καθομαι τωρα.....η καρδουλα του ειχε σταματησει απο την κυριακη και χειρουργειο θα κανω ,μαλλον το σαββατο!(6 μερες μετα!!!!)

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

michel μου συγκινηθηκα με το σημερινο σου μνμ και κλαιω...

Καρδουλα μου, ο,τι θες να κανω, μπορω να σου στειλω με πμ τα στοιχεια του γιατρου μου που ελυσε το προβλημα μου (αλλά ειναι Αθηνα).

Στο δια ταυτα: δεν νομιζω να εχεις αιμα ή να αποβαλλεις μεχρι το Σαββατο. Αλλα δεν ειμαι μαντης για να σου πω κατι απολυτο.

Πολλες κοπελες που παλινδρομησε το μωρο το καταλαβαν ακομα και μετα απο 10 μερες και δεν επαθαν κατι, σηψαιμια ή ο,τιδηποτε αλλο.

Απλα μην σηκωσεις βαρος διοτι θα αποβαλλεις και στην παρουσα φαση δεν το θελουμε, αφου θα γινει η επεμβαση το Σαββατο.

Κρατα γερα κοριτσακι μου, αν εχεις διαθεση επικοινωνησε μαζι μου, εγω δεν σε ενοχλω διοτι καταλαβαινω την ψυχολογια σου

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,κοριτσια για την στηριξη σας! σημαινει πολλα για μενα!...

...προχωραμε τωρα,,παρα κατω...εγω στεγνωσα,πια...δεν εχω αλλα δακρυα......

 

.......και αφου περασα το πρωτο σοκ...τωρα το μονο που σκεφτομαι ειναι

........."ας παω για χειρουργειο,επιτελους,να τελειωσει αυτο,γιατι δεν εχω καιρο για χασιμο! το μωρακι μου καπου ειναι και με περιμενει να γινω μανουλα!..εγω θα φταιω που εχασα λιγο το δρομο,για να το βρω!(μαλλον πηγαινα σε λαθος ιατρους τοσα χρονια) αλλα που θα παει....θα σκασει μυτουλα ,οπου να'ναι!"...

 

.........κοριτσια ξερετε να μου πειτε αν κινδυνευω αυτη τη στιγμη που ,ναι μεν εχω σταματησει τα φαρμακα,αλλα δεν εχω κανει ακομα χειρουργειο! στο ιατρο που πηγα χθες,μου ειπαν οτι επειδη επαιρνα σαλοσπιρ(παιδικη ασπιρινη),καλο ειναι να το αφησουμε 2 μερες,να μην εχουμε αιμοραγιες!..εγω ομως φοβαμαι μην παθω αιμοραγια εδω που καθομαι τωρα.....η καρδουλα του ειχε σταματησει απο την κυριακη και χειρουργειο θα κανω ,μαλλον το σαββατο!(6 μερες μετα!!!!)

 

michel μου συγκινηθηκα με το σημερινο σου μνμ και κλαιω...

Καρδουλα μου, ο,τι θες να κανω, μπορω να σου στειλω με πμ τα στοιχεια του γιατρου μου που ελυσε το προβλημα μου (αλλά ειναι Αθηνα).

Στο δια ταυτα: δεν νομιζω να εχεις αιμα ή να αποβαλλεις μεχρι το Σαββατο. Αλλα δεν ειμαι μαντης για να σου πω κατι απολυτο.

Πολλες κοπελες που παλινδρομησε το μωρο το καταλαβαν ακομα και μετα απο 10 μερες και δεν επαθαν κατι, σηψαιμια ή ο,τιδηποτε αλλο.

Απλα μην σηκωσεις βαρος διοτι θα αποβαλλεις και στην παρουσα φαση δεν το θελουμε, αφου θα γινει η επεμβαση το Σαββατο.

Κρατα γερα κοριτσακι μου, αν εχεις διαθεση επικοινωνησε μαζι μου, εγω δεν σε ενοχλω διοτι καταλαβαινω την ψυχολογια σου

 

Δυστυχώς, ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, το καταλαβαμε 10 μερες μετά, ίσως και περισσότερο ότι είχε σταματήσει η καρδιά του μωρού... Και σταγόνα αίμα δεν είχα, παρα μονο μετά που το είδα ακίνητο στον υπερηχο... Δεν επαθα τίποτε σωματικό...

Δεν ξέρω την ιστορία σου, αλλά απο ότι καταλαβα, δεν είναι η πρώτη φορά που σου συμβαίνει κατι τέτοιο... Λυπάμαι πάρα πολύ... Είμαστε εδώ για να μας μιλας όποτε θελεις...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι κυνδυνευεις,δεν ειμαι κ γιατρος αλλα δε νομιζω.γιατι λες για λαθος γιατρους?εγινε κατι που σε εβαλε σε σκεψεις?παντως δε νομιζω οτι φταει ο οποιος γιατρος για μια κακη εξελιξη σε τοσο λιγο καιρο εννοω,αφου εμεινες εγκυος θα ξαναμεινεις,πηγαινε κατευθειαν στην επομενη φορα,κ ολα θα ερθουν,οπως ηρθαν κ σε αλλες κ σε μενα,μετα απο 3 αποβολες κ 1 εξωμητριο τωρα εχω τριδυμα 2χρονων,γιατι οχι κ συ?

Link to comment
Share on other sites

.οπα, ρε,νανσυ2.....τι μου λες τωρα...τρελαθηκα!!!!...τριδυμααααα?????????????...εμ,ειπαμε να προσπαθησουμε,αλλα...βρε,καρδια μου,πως τα βγαζεις περα με τα...τριδυμα!..παναγια μου...ζωη να εχουν τα μπουμπουκακια σου,να'σαι καλα να τα φροντιζεις,να τα καμαρωσεις,αλλα εγω...θα ειχα παρει τα βουνα ,αν θα εκανα τριδυμα!!!!!!!

........μπραβο! αυτο και αν ειναι ειδηση!!!!σε ποιον πηγες και τα καταφερανε και τα 3 εμβρυακια?...πω...πω....μου δινεις πολυ κουραγιο!!!....γινονται θαυματα τελικα!.....

 

.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ,ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ.....τα διαβαζω και δεν εχω ουτε την δυναμη να κλαψω!...στεγνωσα!...εχει παγωσει το αιμα μου!!!!και κρυωνω συνεχεια!

.........και το παιζω δυνατη!κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο(οτι ,και καλα...μπορω να το αντεξω!!!!!)...αλλα.. μονο η ψυχη μου το ξερει!!! ...και η δικη σας ψηχη το ξερει...ναι,οσα κοριτσια το εχουνε ζησει αυτο,το ξερουν.... ξερουν πως νιωθω.....

 

...........

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κ γω μη νομιζεις ετοιμη να πεσω στα βαρια ειμαι,απο ωρα σε ωρα,το 1χρονο ειδικα που δε κοιμοντουσαν κ η κουραση ηταν τρελη,ελεγα το πρωι που σηκωνομουνα''γιατι θεε μου ξημερωσε παλι,παλι θα πρεπει να σηκωθω κ αυτη η μερα παλι δε θα εχει τελειωμο''δε κανω πλακα,αυτο ελεγα καθε πρωι.τωρα τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα,παλι εχει κουραση,τρεξιμο,αλλα τουλαχιστον κοιμουνται το βραδυ απο τις 9,30 μεχρι τις 7,30 σερι,βασικο.εγω ημουν στο μαστρομηνα στο μαρουσι κ εβαλα 3 βλαστοκυστες αριστες οπως μου ειπαν,σωστα μου ειπαν!αλλα οκ βρε παιδι μου,ας μη κανεις 3δυμα,ας ειναι 1 η 2,το θεμα ειναι πως γινετε κ θα γινει κ για σενα οπως εγινε κ για μενα,το θαυμα οπως λες κ συ.πρεπει να εισαι δυνατη,εστω κ λιγο ψευτικα,θα δεις οτι καθως περνανε οι μερες θα το συνειδητοποιεις περισσοτερο,θα ποναει λιγο λιγοτερο,μεχρι την επομενη φορα,κ ναι ξερω πως νιωθεις.δε μιλαω εκ του ασφαλους,αλλα πρεπει να σου πω ,κ το πιστευω,ολα θα πανε καλα,θα το δεις,απλα ακομα δε το βλεπεις,φιλια

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται!! με λενε χριστινα και ειμαι 16 χρονων.πριν λιγο καιρο βρεθηκαμε με το αγορι μου καπως πιο "ιδιατερα" .δυστυχως κατα την διαρκεια η προφυλαξη εσπασε αλλα ευτυχως δεν ειχε τελειωσει απλως απο την προηγουμενη φορα μαλλον θα ειχε μεινει λιγο...!!! δεν εχο σταθερο κυκλο.περιοδος μου ερχεται 2-3 μηνες!!!! αναλογως με τα κεφια του!!!!! υπαρχει περιπτωση εγκυμοσύνης???? καμια σιμβουλη????

ευχαριστω για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...