Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

εφοσον δεν εχεις σταθερο κυκλο λιγο δυσκολο να καταλαβεις,θα σου ελεγα να κανεις μια χοριακη καθε μηνα μεχρι να αδιαθετησεις για να εισαι πιο σιγουρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

συγγνωμη για τον τροπο που τα περιγραψω αλλα πραγματικα δεν βρισκω αλλον!! Το θεμα ειναι οτι δεν τελειωσε μεσα μου!!! απλως απο την προηγουμενη φορα μηπως!!!!! Το οτι δεν εχω σταθερο κυκλο δεν σημαινει οτι ειναι λιγο δυσκολο να μεινω???

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την άκαιρη και άτοπη παρέμβαση. Ήθελα να σας κάνω απλά μια ερώτηση γιατί θα σκάσω. Πήγαμε στο γιατρό και μας είπε να κάνουμε εξετάσεις θρομβοφιλίας μετά από 3 μήνες από την αποβολή. Γιατί βρε κορίτσια? Τι να κάνω? Δε θέλω να αφήσω το χρόνο να περνάει έτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την άκαιρη και άτοπη παρέμβαση. Ήθελα να σας κάνω απλά μια ερώτηση γιατί θα σκάσω. Πήγαμε στο γιατρό και μας είπε να κάνουμε εξετάσεις θρομβοφιλίας μετά από 3 μήνες από την αποβολή. Γιατί βρε κορίτσια? Τι να κάνω? Δε θέλω να αφήσω το χρόνο να περνάει έτσι!!!

Γειά σου κορίτσι μου! Λυπάμαι γι' αυτό που συνέβη...

Δεν παρεμβαίνεις καθόλου, μην το σκέφτεσαι έτσι!

Κανονικά, αν είναι η πρώτη σου αποβολή, οι γιατροί το θεωρούν τυχαίο γεγονός. Μπορεί ο γιατρός σου να είναι πολύ ψείρας - και καλά κάνει - και να θέλει να αποκλείσει το ενδεχόμενη δεύτερης αποβολής. Δεν είναι για κακό αυτές οι εξετάσεις. Άπαξ και τις κάνεις, σε 15 μέρες πιστεύω θα έχεις τα αποτελέσματα.

Τι εξετάσεις σου έγραψε και πού θα τις κάνεις για να σου πω περίπου χρόνο.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

klio1985,αυτες οι εξετασεις πρεπει να γινουν 3 μηνες μετα απο αποξεση διοτι,αν τις κανεις νωριτερα,θα βγουν λαθος,το εχω παθει εγω,αυτο,πηγα 15 μερες μετα την αποξεση(πριν 2 χρονια),και εδωσα αιμα,και βγηκαν λιο ανεβασμενες,ενω,μετα απο 2 μηνες που εκανα επαναληπτικες,βγηκαν μια χαρα(ειχαν συνελθει οι ορμονες μου,πλεον)

 

..ξερω οτι δεν θες να περιμενεις(και εγω βιαζομαι για την επομενη προσπαθεια),αλλα ..πρεπει!!!

.και κατι αλλο.Καλο ειναι που το ψαχνετε το θεμα τωρα στην αρχη,και αν τελικα φταει αυτο,υπαρχει θεραπεια!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ,κοπελα μου...

 

 

....Clelia,,τι κανεις ?καλα εισαι? τι κανει το μωρακι σου?....καπου σε ενα "θεμα" μου ειχες γραψει και εσυ,αλλα μες στην βαζουρα που περασα...ξεχασα να σου απαντησω....σορρυ....ελπιζω να εισαι καλα!!! φιλακια!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....Clelia,,τι κανεις ?καλα εισαι? τι κανει το μωρακι σου?....καπου σε ενα "θεμα" μου ειχες γραψει και εσυ,αλλα μες στην βαζουρα που περασα...ξεχασα να σου απαντησω....σορρυ....ελπιζω να εισαι καλα!!! φιλακια!

Καλά είμαι κορίτσι μου. Και η Ελισάβετ μου το ίδιο...

Σιγά μην ζητάς συγνώμη επειδή δεν μου απάντησες, άκους εκεί λέει! Να μην το ξαναπείς! Θέλω να σε βλέπω αισιόδοξη και επιτέλους χαρούμενη. Τα υπόλοιπα δεν με νοιάζουν...

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για τον τροπο που τα περιγραψω αλλα πραγματικα δεν βρισκω αλλον!! Το θεμα ειναι οτι δεν τελειωσε μεσα μου!!! απλως απο την προηγουμενη φορα μηπως!!!!! Το οτι δεν εχω σταθερο κυκλο δεν σημαινει οτι ειναι λιγο δυσκολο να μεινω???

ναι,μαλλον ειναι δυσκολο να μεινεις αλλα μην επαναπαυεσε σε αυτο κ κανεις βλακειες,παντα προφυλαξη,τωρα δε μπορω να σου απαντησω γιατι δε ξερω αν καταλαβα καλα,δεν εχει τελειωσει μεσα σου,οκ ως εδω,μηπως απο την προηγουμενη φορα εχει τελειωσει?δε ξερεις?ρωτα τον?δεν ειχατε προφυλαξη?ποσο καιρος εχει περασει?

Link to comment
Share on other sites

οσο για τις εξετασεις θρομβοφιλιας,να τις κανετε κ ας ειναι ακριβες,εγω μεχρι να δουμε οτι τελικα ειχα κ σε αυτο προβλημα,εκανα 3 αποβολες,χμενος χρονος κ πολυ πονος,οποτε ψαξτε κ αυτο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστς, διότι δεν με αφήνει το μωράκι μου! Θέλω όμως να σας δώσω κουράγιο και να σας πω τη δική μου ιστορία! Μετά απο 4 βιοχημικές εγκυμοσύνες(έφτασε μέχρι 1880 η χοριακή) και μία παλίνδρομη(10η εβδομάδα) σε διάστημα 2 χρόνων, έχω επιτέλους στην αγκαλιά μου το μωράκι μου! Εκανα αρκετές εξετάσεις, σας αναφέρω αυτές που θυμάμαι τώρα:θρομβοφιλιά,καρυότυπος,αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα,πηκτικότητα,ορμονολογικές,μαγνητικά λόγω υψηλης προλακτίνης,αυτοάνοσες, διερεύνηση από ιστό περιόδου. Το μόνο πρόβλημα που βρέθηκε ήταν ετεροζυγωτία MTHFR C677T και MTHFR A1298C, δηλαδή ήπια θρομβοφιλία. Παρόλα αυτά, έκανα ενέσεις ινοχεπ στην 4η εγκυμοσύνη και πάλι δεν προχώρησε.

Δυστυχώς έκανα και τα εμβόλια λεμφοκυττάρων με το αίμα του συζύγου, καθώς ένας γιατρός στην Αθήνα(δεν θέλω να αναφέρω δημοσια το όνομά του) μου έιπε ότι αυτό ήταν το πρόβλημα δείχνοντας μου ταυτόχρονα και όλες τις αποδείξεις με τα τόσα εμβόλια που κάνει τόσα χρόνια και είχαν υποτίθεται αποτέλεσμα.Μετά απο τα εμβόλια είχα μία "παράξενη "βιοχημική εγκυμοσύνη με άιμα 20 μέρες και χοριακή που έφτασε μέχρι το 75 και διπλασιαζόταν καθε 4-5 μέρες.

Οταν πια τα παράτησα ΟΛΑ και έβγαλα και το άγχος απο τη ζωή μου και το φόβο μιας ακόμα αποβολής, ήρθε το φως στη ζωή μου! Το μόνο που έκανα ήταν ενέσεις κλεξάν και μπορώ να πω ότι ηρέμησα τελείως μετά τον 6ο μήνα που έιχε περάσει και η αμνιοπαρακεντηση και το αίμα που είχα 2 φορές, σε μέρες που θεωρητικά θα είχα περίοδο.

Γι΄αυτό βγάλτε το άγχος , ηρεμήστε και θα έρθει το πολυπόθητο μπεμπάκι!! Σας καταλαβαίνω , έτσι ήμουν και γω , αλλά τώρα τα έχω ξεχάσει όλα, σαν να μην υπήρξαν ποτέ! Κοιτάω μόνο το παρόν και χαίρομαι το μωράκι μου!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mylife,ωραια τα λες!να χαιρεσαι το μωρακι σου,και να'σαι παντα καλα!

...αισιοδοξο μηνυμα,αλλα πως εξηγειτε αυτο το πραγμα,βρε παιδι μου....χωρις να κανεις ιδιαιτερη θεραπεια,πηγε καλα η εγκυμοσυνη,τις αλλες φορες τι εφταιγε?τι ελεγαν οι ιατροι σου?(το λεω αυτο,γιατι 4 φορες να μεινεις...δεν ειναι και λιγο!).και εγω εχω μεινει 5 φορες...αλλα...μπεμπε-γιοκ!

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Michel, σου εύχομαι η επόμενη εγκυμοσύνη να έιναι η τυχερή σου! Και γω, με την 6η το πέτυχα! Απλώς, χαλάρωσα εγώ η ίδια και είπα ό,τι γίνει!! Πριν απο αυτό γνώρισα μία κοπέλα με 5 αποβολές επίσης(με τη διαφορά ότι έκεινη ταλαιπωρήθηκε 5 χρόνια και δεν έιχε ακούσει σε καμιά εγκυμοσύνη καρδιακή λειτουργία). Απλά, πήρα θάρρος και πίστεψα ότι και γω θα γεννήσω!!! Τίποτα άλλο!Και φυσικά και φαρμακευτική αγωγή με clexan, σαλοσπιρ, utrogestan.

Στον τελευταίο γιατρό που πήγα(αλλεργιολογο και ειδικευμένο στην ανοσολογία των κυήσεων), όταν μου έιπε να αφήσω τον οργανισμό να ηρεμήσει, του απάντησα: "εγώ θέλω παιδί τώρα" και τον ίδιο μήνα έμεινα έγγυος!! Το θετικό βέβαια στην περίπτωση μου ήταν ότι έμενα εύκολα έγγυος και έτσι η ταλαιπωρία μου κράτησε μόνο 2 χρόνια, σε σχέση με άλλα που διαβάζω.

Δεν ξέρω εν τέλει ποια ήταν η αιτία! Σημασία έχει τώρα ότι έχω το μωρό μου και δεν ψάχνομαι άλλο! Οσο έψαχνα τόσο γινόμουν χειρότερα! Τη μόνη εξέταση που δεν έκανα και προσπαθουσε ο γιατρός που ανέφερα πριν να με πεισει να την κάνω ηταν η υστεροσκόπηση. Επίσης, κάτι που δεν είπα έιναι ότι σε καμιά απο τις 5 αποβολές δε χρειάστηκα απόξεση. Στις 3 απέβαλλα με χάπια και πολύ πόνο και στις άλλες 2 με φυσικό τρόπο. Μακάρι καμία κοπέλα να μην ταλαιπωρείται και να αποκτήσει ΤΟ νόημα στη ζωή της!!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να πω ότι μου είχαν προτείνει και θεραπεία με γ-σφαιρίνη, αλλά με τόσα που διάβαζα δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Αυτό που κατάλαβα έιναι ότι οταν κατι θεωρείται αμφιλεγόμενο, υπάρχει όντως λόγος για τη αναξιοπιστία του. Σε εμένα τουλάχιστον αυτό συνέβη με τα αντιπατρικά αντισώματα. Ο συγκεκριμένος γιατρός που μου τα έκανε έχει αναφερθεί εδώ απο κοπέλα στην οποία πέτυχαν.Είναι δηλαδή να σου τύχει! Αν κάποια κοπέλα θέλει λεπτομέρειες, μπορώ να της πω με π.μ. Απλά, φάνηκε πόσο "λεφτάς" ήταν και εκμεταλλεύτηκε το ότι ήμουν απελπισμένη και δεν έιχα έρθει απο την κρήτη μόνο για να πάρω μια γνώμη.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όχι κορίτσια. ήταν η δέυτερη αποβολή. Την πρώτη φορά απόξυνση μετά από ανεμβρυική κύηση και τη δεύτερη φορά αυτόματη αποβολή με περίοδο, 10 μέρες αφότου έμαθα ότι ήμουν έγκυος. οι εξετάσεις dna (leiden, mthfr kai ομοκυστείνη) μπορούν να γίνουν όμως νωρίτερα από τους τρεις μήνες έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Μπορείτε να μου στείλετε την γνώμη σας? Εχω στο ιστορικό μου 3 αποβολές. Ο γιατρός μου (ο γιατρός που είχα δηλ. έως τώρα) μου λέει να κάνω υπομονή και πως κάποια (?) στιγμή θα τα καταφέρω... Είναι δυνατόν τέτοια αντιμετώπιση??

Απευθύνθηκα σε άλλους 2 οι οποίοι μου είπαν ότι το πρόβλημα που έχω με το διάφραγμα στη μήτρα διορθώνεται με επέμβαση!!!!

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε επεμβατική υστεροσκόπηση για να αφαιρέσει το διάφραγμα?

Και μετά την επέμβαση υπάρχουν ποσοστά για επιτυχημένη εγκυμοσύνη?

ΣΑς παρακαλώ βοηθήστε με....

DZixp3.png

vVzep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Εχω καιρό να μπω... Μπήκα απλά για να σας ευχηθώ καλό Πάσχα κ καλή Ανάσταση! Να είστε όλες καλά κ να προσέχετε τους εαυτούς σας! Εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να έχουμε όλες μωράκια στην αγκαλιά μας...

Εγώ κ τυπικά πλέον ανήκω εδώ... Μετά τις 2 παλίνδρομες ήρθε κ η βιοχημική να συμπληρώσει το πακέτο... Εύχομαι σε καμία γυναίκα να μην συμβεί ξανά κάτι τόσο άδικο...

Σας φιλώ όλες, καλά να περάσετε!

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!

Εχω καιρό να μπω... Μπήκα απλά για να σας ευχηθώ καλό Πάσχα κ καλή Ανάσταση! Να είστε όλες καλά κ να προσέχετε τους εαυτούς σας! Εύχομαι του χρόνου τέτοια εποχή να έχουμε όλες μωράκια στην αγκαλιά μας...

Εγώ κ τυπικά πλέον ανήκω εδώ... Μετά τις 2 παλίνδρομες ήρθε κ η βιοχημική να συμπληρώσει το πακέτο... Εύχομαι σε καμία γυναίκα να μην συμβεί ξανά κάτι τόσο άδικο...

Σας φιλώ όλες, καλά να περάσετε!

Γεια σου Μαvia,Χρόνια Πολλά!! Με το καλό να τελειώσουν οι δυσκολίες σου και η επόμενη φορά να είναι η τυχερή! Μην απελπίζεσαι, όλα μπορούν να διορθωθούν, στο λέω εγώ που έχω ταλαιπωρηθεί μέχρι να αποκτήσω το μωρό μου! καλή τύχη....!!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!

Ελπίζω να είστε όλες καλά! Εγώ το παλεύω αν κ τελικά μου είπαν πως πρέπει να περάσουν 3 μήνες κ από τη βιοχημική για να προσπαθήσω νέα εγκυμοσύνη, ακριβώς όσο περίμενα κ μετά τις παλίνδρομες... Ουφ, μ΄αυτά κ μ΄αυτά φτάνω στα 33...

mylife10 σε ευχαριστώ για τις ευχές, μου δίνεις πολύ κουράγιο που τελικά τα κατάφερες... Να είσαι καλά κ να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mavia καλησπέρα βλέπω είσαι λυπημένη για ότι συμβαίνει.Μην απελπίζεσαι και μην στεναχωριέσαι ,πρέπει να έχεις πίστη και σύντομα θα μείνεις έγκυος όπως όλες.Εγώ τα κατάφερα μετά από τόσες αποτυχίες και μετά απο προσπάθειες.Ευτυχώς γνώρισα ένα πολύ καλό γιατρό ο οποίος μου έδωσε τεράστιο κουράγιο και δύναμη να μην τα παρατήσω όπως μου έλεγαν οι περισσότεροι που πήγαινα.Του χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ και είμαι συνέχεια δίπλα του τώρα που διανύω το τρίτο μήνα εγκυμοσύνης μου .Να ξέρεις να είσαι ανοιχτή και να το ψάξεις το θέμα ότι και να είναι με τις απαραίτητες ίσως εξετάσεις και κυρίως καθοδήγηση.ότι θες μπορείς να μου πεις και ότι χρειαστείς ενημέρωσε με και σε πμ αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Mavia καλησπέρα βλέπω είσαι λυπημένη για ότι συμβαίνει.Μην απελπίζεσαι και μην στεναχωριέσαι ,πρέπει να έχεις πίστη και σύντομα θα μείνεις έγκυος όπως όλες.Εγώ τα κατάφερα μετά από τόσες αποτυχίες και μετά απο προσπάθειες.Ευτυχώς γνώρισα ένα πολύ καλό γιατρό ο οποίος μου έδωσε τεράστιο κουράγιο και δύναμη να μην τα παρατήσω όπως μου έλεγαν οι περισσότεροι που πήγαινα.Του χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ και είμαι συνέχεια δίπλα του τώρα που διανύω το τρίτο μήνα εγκυμοσύνης μου .Να ξέρεις να είσαι ανοιχτή και να το ψάξεις το θέμα ότι και να είναι με τις απαραίτητες ίσως εξετάσεις και κυρίως καθοδήγηση.ότι θες μπορείς να μου πεις και ότι χρειαστείς ενημέρωσε με και σε πμ αν θέλεις.

 

Σ΄ευχαριστώ Έφη για τη συμπαράσταση... Από εξετάσεις άλλο τίποτα... Αποτέλεσμα μηδέν! Θα ξανα-αλλάξω γιατρό να δούμε...

Σου εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κ ένα υγιές μωράκι στο τέλος της!

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Mavia καλησπέρα βλέπω είσαι λυπημένη για ότι συμβαίνει.Μην απελπίζεσαι και μην στεναχωριέσαι ,πρέπει να έχεις πίστη και σύντομα θα μείνεις έγκυος όπως όλες.Εγώ τα κατάφερα μετά από τόσες αποτυχίες και μετά απο προσπάθειες.Ευτυχώς γνώρισα ένα πολύ καλό γιατρό ο οποίος μου έδωσε τεράστιο κουράγιο και δύναμη να μην τα παρατήσω όπως μου έλεγαν οι περισσότεροι που πήγαινα.Του χρωστάω ένα μεγάλο ευχαριστώ και είμαι συνέχεια δίπλα του τώρα που διανύω το τρίτο μήνα εγκυμοσύνης μου .Να ξέρεις να είσαι ανοιχτή και να το ψάξεις το θέμα ότι και να είναι με τις απαραίτητες ίσως εξετάσεις και κυρίως καθοδήγηση.ότι θες μπορείς να μου πεις και ότι χρειαστείς ενημέρωσε με και σε πμ αν θέλεις.
Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το όνομα του γιατρού σου?

Σε Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι μέσα απο την καρδιάμου ένα υγιέστατο μωράκι

Link to comment
Share on other sites

οσο για τις εξετασεις θρομβοφιλιας,να τις κανετε κ ας ειναι ακριβες,εγω μεχρι να δουμε οτι τελικα ειχα κ σε αυτο προβλημα,εκανα 3 αποβολες,χμενος χρονος κ πολυ πονος,οποτε ψαξτε κ αυτο

Νανσυ καλησπέρα, Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το όνομα του γιατρού σου?

Σε Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι τα καλύτερα μέσα απο την καρδιάμου, Εχω τρεις αποβολές και μια βιοχημική, μου λενε οτι φταινε τα Νκ έκανα γ-σφαιρίνες αλλά μία απο τα ίδια. Ισως λένε να φταιει το σπέρμα του συζύγου παρόλο που μένω πολύ εύκολα έγγυος. Τα εχω παιξει, ειμαι και 39 χρονών αστα να πανε.Σε εσένα βρέθηκε ο λόγος των αποβολών και πως αντιμετωπίστηκε? Συγνώμη που ρωτάω αλλά ισως είναι ένας τρόπος μηπως και ανακαλύψω κάτι

Σε Ευχαριστώ και πάλι, δυστυχώς οταν παω σημερα να στειλω πμ βγάζει error στον server γι αυτο σας κανω τις ερωτήσεις δημοσίως.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Θα σας πω και εγω την ιστορια μου για να ξερετε απο τι πρεπει να προφυλασεστε.Το 2009 καναμε με τον αντρα μου προσπαθεια για μωρακι και επι μια βδομαδα ερχομασταν σε επαφη.Ο κυκλος μου εκεινο τον καιρο ηταν 40-42 μερες.Στην επομενη περιοδο καταλαβα πως ειχα καθυστερηση και μην τολμωντας να το πιστεψω σαν απειρη που ημουν εκανα τεστ και βγηκε θετικο.Πετουσα απο την χαρα μου εκανα ονειρα. Οταν πηγαμε μετα απο καιρο στον γυναικολογο με αγωνια περιμενα να ακουσω τα ευχαριστα.Κανουμε τον υπερηχο και ο γιατρος μου λεει πραγματι εισαι εγκυος, 7 βδομαδων και μετα μου λεει, αλλα.... Μολις ακουσα το αλλα εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου.Ειπε οτι εχω αποκολληση πλακουντα.Εγω δεν ειχα ιδεα τι μπορει να σημαινει αυτο κ ποσο επικινδυνο ειναι.Θελαμε να παρουμε και δευτερη γνωμη κ πηγαμε αλλου.Ο αλλος γιατροσ μου ειπε το ιδιο και εκτος απο την αποκολληση μου ειπε πως εχω και κυστη στην μητρα και πολυκυστικες ωοθηκες,και μαλιστα μου ειπε πως εμεινες εσυ εγκυος;Τα χασα.Πηγαμε και για τριτη γνωμη σε μια γυναικολογο και μου λεει οτι ειπε πως ημουν στην 8 βδομαδα και οτι η κυηση ηταν παλινδρομη και πως δεν χτυπαει η καρδια του εμβρυου.Επρεπε να κανω αμεσως αποξεση.Μετα επρεπε να περιμενω 4-5μηνες για να ξαναπροσπαθησω.Μετα απο ενα χρονο το καλοκαιρι του '10 συνειδητοποιω πως ειμαι και παλι εγκυος χωρις να το επιδιωξουμε.Χαρουμενη κ εγω λεω ενταξει ολα θα ειναι καλα αυτη την φορα.Απο την αγωνια μου κ την λαχταρα μου να πανε ολα καλα παω οταν ημουν στην 3η βδομαδα στην γιατρο μου αυτη που μου εκανε κ αποξεση για να με κοιταξει και οντος μου λεει οτι εχεις αρχομενη κυηση αλλα ειναι νωρις ακομα μου λεει ελα μετα απο μια βδομαδα παλι.Πηγα κ μου λεει η καρδουλα ακομα δεν χτυπαει ελα μετα απο τρεις μερες που κανονικα πρεπει να χτυπησει.Πηγα κ μετα και με λυπη μου ανακοινωσε πως η κυηση μου ειναι κ παλι παλινδρομη.Τρελαθηκα τα χασα.Αμεσως καναμε την αποξεση.Μετα απο εξετασεις που καναμε ανακαλυψαμε οτι ειχα ουρεοπλασμα,μικροβιο που δεν αφηνει το εμβρυο να αναπτυχθει.Κ αναρωτιεμαι εγω;Την πρωτη φορα που ειχα την ατυχια δεν μπορουσε να με στειλει για εξετασεις για να μην περασω τα ιδια.Ειναι τοσο ψυχοφθορο ολο αυτο!Αλλα τα λεφτα τα επερνε κανονικα.Απο τοτε εχω κανει 5 φορες εξετασεις για μικροβιο και ηταν ολα αρνιτικα.Οποτε τωρα ξαναπροσπαθησαμε και περιμενω αυτες τισ μερες.Πρωτη μερα τη τελευταιας μου περιοδο ηταν 4 μαϊου.Εχει πριστει το στηθος μου εχω αυξημενη θερμοκρασια σωματος και τραβηγματα κατω χαμηλα.Αυτη την φορα δεν βιαζομαι ενω εχω αγωνια κ ειμαι πιο ωριμη.Μακαρι αυτη την φορα να ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο forum.Είμαι παντρεμένη έδω και ενάμισι χρόνο και προσπαθούμε για μωρακι με τον άντρα μου.Πριν δύο μήνες είχα μία παλίνδρομη κύηση και από τότε έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι και να ψάχνομαι.Ξέρω ότι χρειάζεται ένας χρόνος ΄να περάσει αν προσπαθείς κανονικά και δεν μπορείς να μείνεις έγκυος τότε πρέπει να προβείς σε άλλες μεθόδους.Έμεινα έγκυος αλλά το έχασα.Έχει καμία παρόμοια εμπειρία με την δική μου;έμενα θεσσαλονίκη αλλά ήρθαμε μόνιμα αθήνα και είμαι στην αναζήτηση γιατρού να μπορώ να τον εμπιστευθώ και κυρίως να με συμβουλεύσει τι πρέπει να κάνω από εδώ και στο εξής .Ευχαριστώ πολύ ,αναμένω απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...