Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ορια στον θηλασμο απο τον μπαμπα


vickie-d

Recommended Posts

Κοιτα, εγω ειμαι απο αυτες που ηθελε να αποθηλασει στον χρονο.

Τωρα ειναι 25 μηνων και θηλαζουμε ακομα. η αιτια ηταν ιατρικη, εχει αλλεργια στο γαλα και δεν ηθελα να της δωσω υποκαταστατα. παρολα αυτα

Το τι εχω ακουσει απο

την μητερα μου (οτι το γαλα μου δεν της προσφερει πια τιποτα)

τις φιλες (οτι θα μου πεσει το στηθος)

τους συναδελφους (μιλαμε για χοντρο δουλεμα, αρχιζουν τα πονηρα γελακια με νοημα μεταξυ τους και μολις βγαινω απο το δωματιο δεν εχω ιδεα ποσο χοντρα σχολια θα κανουν αλλα τα φανταζομαι)

 

Απλα, χαμογέλα οταν σου τα λενε αυτα. Μην τσακωνεσαι αν θελεις τη γνωμη μου γιατι οταν υπαρχουν διαφορες τετοιου τυπου με το συζυγο (=εχουμε διαφορετικη κοσμοθεωρια για το τί ειναι σωστο και τι απαραδεκτο) δεν βγαινει ποτε ακρη. Εχεις το πανω χερι....ή μαλλον κατι αλλο οποτε δεν μπορει να κανει τιποτα! :lol:

καθε φορα που το αναφερει απλα πες του "θα δουμε τοτε, θα το ξανασυζητησουμε"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

φερτον να δει την κορη μου να ξεαγχωθεί!

σε ένα μηνα κλείνουμε 2 χρόνια θηλασμού και μόνο εξαρτημενη δεν τη λες!!!

:D:D:D:D:D

ειμαι σιγουρη ;)

 

εγώ πάλι είμαι της αποψης να μην το συζητάτε καν αυτό το θέμα. Ασε το χρόνο να δείξει. Μπορεί κάποια στιγμή να βαρεθείς, ή μπορεί και όχι , μπορεί ο άντρας σου να αλλάξει αργότερα άποψη, μπορεί διάφορα. Ακόμα είναι νωρίς. Αυτό με τις έρευνες θα μου επιτρέψετε ως βιολόγο με καποια πείρα στις έρευνες να πω ότι κρατώ τις επιφυλάξεις μου. Φυσικά δεν αναφέρομαι στην αδιαμφισβήτητη διατροφική αξία του μητρικού γάλακτος αλλα στην σύνδεση του με οφέλη στο ψυχισμό του παιδιού και τη προσωπικότητα. Αλλο κεφάλαιο αυτό βέβαια απλά λεώ να μην καταπίνουμε ότι μας ταίζουν οι εκαστοτε έρευνες. Στο θηλασμό πιστεύω ότι ο σημαντικότερος σύμβουλος είναι το μητρικό ένστικτο. Οταν εσύ νιώσεις ότι πρέπει να σταματήσεις το θηλασμό τότε καντο. Ούτε νωρίτερα ούτε αργότερα. Η δικιά μου εμπειρία μου έδειξε ότι το μητρικό γάλα προσφερε στη μικρή μου φοβερή άμυνα κι έτσι από τότε που τον έκοψα η μικρή αρρωσταίνει κάθε μήνα ενώ πριν ούτε δέκατα. Καλή δύναμη σου εύχομαι, να χαίρεσαι το μωράκι σου και στο θέμα γάλα αποφασίζει η μάνα. Ας μη τα ισοπεδώσουμε όλα.

το καταλαβαινω αλλα χρησιμοποιησα τις "ερευνες" ως τεκμηριο για να υποστηρηξω τις αποψεις μου και να εχουν βαση. κατα τα αλλα κι εγω πιστευω στο περιθωριο σφαλματος. αλλωστε τα παιδια δεν ειναι ρομποτ! δεν ειναι αναγκαιο πως αυτο που ισχυει για 1000 παιδακια, ισχυει και για το δικο μου, ασχετα αν υπαρχουν μεγαλες πυθανοτητες...

 

Πού το έχει δει ότι τα παιδιά που θηλάζουν γίνονται εξαρτημένα; Αφού δεν έχει παραδείγματα στην πράξη. Ο πατέρας του ήταν;

 

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στον κύκλο μου έχω μερικές περιπτώσεις που οι μητέρες συνέδεσαν το θηλασμό με μια κακώς εννοούμενη εμμονή και υπερπροστατευτισμό και φοβία προς τον κακό, μεγάλο κόσμο εκεί έξω... Αλλά αυτό θα το έκαναν από ιδιοσυγκρασία, είτε είχαν θηλάσει είτε όχι. Και συνεχίζουν να το κάνουν και εφόσον αποθηλάσουν και εις τους αιώνας των αιώνων :lol: Ο θηλασμός ήταν ένα ακόμα "χαρτί".

 

Σοβαρά ο άντρας σου γνωρίζει παιδιά συμβούλων θηλασμού και του φαίνονται κακοαναθρεμμένα ή έτσι έχει σχηματίσει με το μυαλό του;

 

Από όσο ακούγεται, ο παρατεταμένος θηλασμός και ο δημοσιος θηλασμος τον φοβίζει. Η λύση είναι απλή. Δεν αναφέρετε σε κανέναν τι γάλα πίνει πλέον το μωρό. Κανένας περαστικός, γνωστός γνωστού, συνάδελφος, μετά το 6μηνο δεν ξεκινάει μόνος του τέτοια κουβέντα, γιατί δεν του περνάει από το μυαλό ότι ένα παιδάκι θηλάζει :lol: Διακριτικός θηλασμός, ειδικά μετά τις στερεές είναι κάτι εύκολο να γίνει. Υπήρχε και τόπικ που πρόσφατα κλειδώθηκε :|

δεν εχει δει ΠΟΤΕ παιδακι καποιου συμβουλου. ειναι πεπισμενος απο λεγομενα αλλων και απο την δυναμη της συνηθειας.

τρεμω κι εγω στην ιδεα να γινω καταπιεστηκη μητερα ή να μην δινω "χωρο" στον αλλον.

Κοιτα, εγω ειμαι απο αυτες που ηθελε να αποθηλασει στον χρονο.

Τωρα ειναι 25 μηνων και θηλαζουμε ακομα. η αιτια ηταν ιατρικη, εχει αλλεργια στο γαλα και δεν ηθελα να της δωσω υποκαταστατα. παρολα αυτα

Το τι εχω ακουσει απο

την μητερα μου (οτι το γαλα μου δεν της προσφερει πια τιποτα)

τις φιλες (οτι θα μου πεσει το στηθος)

τους συναδελφους (μιλαμε για χοντρο δουλεμα, αρχιζουν τα πονηρα γελακια με νοημα μεταξυ τους και μολις βγαινω απο το δωματιο δεν εχω ιδεα ποσο χοντρα σχολια θα κανουν αλλα τα φανταζομαι)

 

Απλα, χαμογέλα οταν σου τα λενε αυτα. Μην τσακωνεσαι αν θελεις τη γνωμη μου γιατι οταν υπαρχουν διαφορες τετοιου τυπου με το συζυγο (=εχουμε διαφορετικη κοσμοθεωρια για το τί ειναι σωστο και τι απαραδεκτο) δεν βγαινει ποτε ακρη. Εχεις το πανω χερι....ή μαλλον κατι αλλο οποτε δεν μπορει να κανει τιποτα! :lol:

καθε φορα που το αναφερει απλα πες του "θα δουμε τοτε, θα το ξανασυζητησουμε"

μπορω να πω οτι ημουν αρκετα προετοιμασμενη στις αρνητικες αντιδρασεις και τις "δυσκολιες" του θηλασμου αλλα ξαφνιαστηκα γιατι το ειχαμε συζητησει και στην εγκυμοσυνη.

κι εγω πριν μεινω εγκυος ισως θεωρουσα υπερβολικο τον θυλασμο μετα τον χρονο ή ακομα και στον χρονο... εκτος του οτι δεν ηξερα, ειναι μικρο το ποσοστο που το κανει και δεν αποτελει μερος της "κουλτουρας" μας.

Link to comment
Share on other sites

vickie-d κουραγιο! καλα κανεις και επιμενεις να θελεις να θηλασεις το μωρο σου. εγω θηλασα το πρωτο αρκετα και ακουγα τα απιστευτα. ευτυχως ο αντρας ηταν μαζι μου. μηπως αυτο που τρομαζει τον αντρα σου και σου το συζηταει απο τωρα ειναι η συχνοτητα των θηλασμων? μηπως θεωρει οτι παραειναι δεσμευτικο και ανησυχει για τον προσωπικο σας χρονο μαζι και σου το εκφραζει διαφορετικα? μπορεις να του εξηγησεις οτι το παδι οταν θα ξεκινησει τις στερεες τροφες η συχνοτητα θα μειωθει και δεν θα ειναι κολλημενο πανω σου! λεω μηπως κατι τετοιο κρυβεται απο πισω.

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως θεωρει οτι παραειναι δεσμευτικο και ανησυχει για τον προσωπικο σας χρονο μαζι και σου το εκφραζει διαφορετικα? μπορεις να του εξηγησεις οτι το παδι οταν θα ξεκινησει τις στερεες τροφες η συχνοτητα θα μειωθει και δεν θα ειναι κολλημενο πανω σου! λεω μηπως κατι τετοιο κρυβεται απο πισω.

δε νομιζω οτι ανησυχει γι'αυτο... αλλα δε χανω και τιποτα να το ξεκαθαρισω;)

ΥΓ: ζηλευω που σε στηριζε ο αντρα σου! θελω κι εγω...:)

Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις εσυ χρονιακα ορια στον θηλασμο για να μην βαζει και αυτος .

εσυ που ξερεις οτι θα θηλαζεις μεχρι τα 2 ? ε? μπορει το μικρο σου να θελει να αποθηλασει πιο γρηγορα .Αστω να παει μονο του το θεμα μην το ζοριζεται με συζητησεις .

 

καποτε με ειχε ρωτησει ο αντρας μου μεχρι ποτε το βλεπω ...του ειπα μεχρι τα δυο περιπου ....τωρα μου λεει "φανταζομαι να μη θηλαζει μεχρι να γινει 2 και ο μικρος " αλλα το βλεπουμε και οι δυο χαλαρα .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κι εμεις ειχαμε διαφωρες "συμβουλες" απο τους συναδερφους του!

<<εαν αδιαθετησει η γυναικα σου, πρεπει να κοψει τον θηλασμο>>

<<εαν ειναι εγκυος καποια μπορει να ξαναμεινει εγκυος κατα τη διαρκεια και θα χασει το πρωτο βρεφος>>

τα παραπανω δεν ειναι υπερβολες. εχουν υποθει απο μητερες που δουλευουν στο γραφειο του... σε καταλαβαινω

 

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν δίνω και πολύ σημασία σε αυτά που μου λέει:rolleyes:.Κάνω αυτό που είναι καλό για το δικό μου παιδί και όχι για των άλλων.Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αναιρεί μόνος του αυτά που λέει:lol:

Link to comment
Share on other sites

μην βαζεις εσυ χρονιακα ορια στον θηλασμο για να μην βαζει και αυτος .

εσυ που ξερεις οτι θα θηλαζεις μεχρι τα 2 ? ε? μπορει το μικρο σου να θελει να αποθηλασει πιο γρηγορα .

κι εγω ειπα οτι εαν απο μονη της δε το επιδιωξει σκοπευω μεχρι τα 2 ή μεχρι να πιει φρεσκο γαλα. μαλλον φανηκα αυταρχικη και απολυτη... θα χαλαρωσω.

Link to comment
Share on other sites

Εμ....να πω εγω κατι λιγο ασχετο? :oops:

 

Μηπως υπαρχει θεμα με το σεξουαλικο? Γιατι στην περιοδο του θηλασμου πολλες γυναικες εχουν και την "πληρωνουν" οι αντρες....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν δίνω και πολύ σημασία σε αυτά που μου λέει:rolleyes:.Κάνω αυτό που είναι καλό για το δικό μου παιδί και όχι για των άλλων.Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αναιρεί μόνος του αυτά που λέει:lol:

ΧΑ ΧΑ ΧΑ μια απο τα ιδια! μην δινετε μαχες που ειναι ηδη κερδισμενες χανετε δυναμεις για τον πολεμο!!!!!!!:lol::lol:

βρε παιδι μου κ εσυ αστον μεχρι να παει το παιδι 2 χρονων..... θα χει αλλαξει 100 γνωμες. χαλαρωσε κ κανε οτι λεει το ενστικτο σου αλλα μην του το φωναζεις κιολας!;)

εμεις στις διακοπες αρπαχτηκαμε για το εαν στο μεεεελον θα πρεπει να ξεπουληθουμε προκειμενου να σπουδασει το παιδι μας:rolleyes::rolleyes::rolleyes: (εγω ημουν αρνητικη, ενω ο αντρας μου θελει)καλε! κατσε να υπαρχει εκπαιδευτικο συστημα εως τοτε κ βλεπουμε:lol::lol::lol:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειπα οτι εαν απο μονη της δε το επιδιωξει σκοπευω μεχρι τα 2 ή μεχρι να πιει φρεσκο γαλα. μαλλον φανηκα αυταρχικη και απολυτη... θα χαλαρωσω.

 

χωρις να θελω να σε απογοητευσω εγω στην κορη μου ελεγα θα θηλασω οσο παει αλλα η μικρη αποφασισε στους 13 μηνες να σταματησει ετσι ξαφνικα.επεμενα πολυ...την αφηνα να πεινασει αλλα τιποτα! οποτε μην τσιτωνεσαι απο τωρα βλεποντας και κανοντας! τωρα στο δευτερο που θηλαζω δεν λεω τιποτα απλα ευχομαι να παει περισσοτερο απο το πρωτο! σου ευχομαι να θηλασεις το μωρακι σου οσο θελει αυτο!

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ή πες απλά ότι δεν υπάρχει λόγος από τώρα να συζητάτε τι θα κάνετε μετά από μερικούς μήνες. Κάτσε να'ρθει πρώτα αυτή η ώρα...

Thnx Rea μου... αυτο θα κανω

καλως να σας ερθει και το αδερφακι της Ηλεκτρας :P

 

vickie-d και εγω με τον αντρα μου εχουμε τετοιου ειδους διαφωνιες.Εμενα ο μικρος ειναι δυο μηνων και ο αντρας μου επιμενει πως οταν παει 6 μηνων πρεπει να κοψει το θηλασμο γιατι πλεον δεν θα του προσφερει τιποτα,οτι πηρε πηρε και με το ξενο γαλα θα κοιμαται ολη νυχτα(!).

Σιγουρα εχουν κι αυτοι τα ιδια δικαιωματα με μας σαν γονεις,απλα πιστευω οτι η αγνοια τους κανει να σκεφτονται ετσι και να ακουν οτι βλακεια λεει ο καθε συναδελφος-φιλος-γειτονας-μπατζανακης...

Αν καταλαβουν τι προσφερει στα παιδια τους ο θηλασμος θα ειναι οι πρωτοι που θα μας πιεσουν να το συνεχισουμε!

Προτεινω υπομονη και συζητηση οσο μπορεις..αυτο κανω κι εγώ!

αυτο για τον υπνο μου το ελεγαν κι εμενα αλλα με θηλασμο και μονο η μικρη κοιμαται σερι απο τα τελη του 2ου, αφοτου τελειωσαν οι κολικοι. καλη δυναμη και σε εσενα

 

Νομίζω οτι πολύ απλά πρέπει να του πεις οτι το πότε θα αποθηλάσει, θα το αποφασίσει το παιδί απο μόνο του....

Γιατί να αποφασίσετε εσείς για κάτι που άμεσα αφορά μόνο το μωρό σας?

Σεβαστείτε το και θα σας δείξει εκείνο το δρόμο...

Θα του άρεσε του άντρα σου να τρωει μπριζόλα και να έρθει κάποιος να του δωσει αρακά, χωρίς να τον ρωτησει απλά επειδή έτσι κάνουν οι γυρω του?????????????:rolleyes:

κι εσυ μην το παρακάνεις με έρευνες, ΠΟΥ,κλπ....αφού αυτα δείχνουν να τον πεισμώνουν ακόμα πιο πολύ....

Πες του οτι προς το παρόν σας "πάει" ο θηλασμός...αργότερα μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα...

και είναι η αλήθεια....

ειναι οντως λιγο εγωιστικο να παιρνουμε εμεις τετοιες αποφασεις. σιγουρα εκεινη εχει τον πρωτο λογο. ευχαριστω για τις συμβουλες;)

Link to comment
Share on other sites

Εμ....να πω εγω κατι λιγο ασχετο? :oops:

 

Μηπως υπαρχει θεμα με το σεξουαλικο? Γιατι στην περιοδο του θηλασμου πολλες γυναικες εχουν και την "πληρωνουν" οι αντρες....

ευτυχως ΟΥΤΕ ΚΑΝ... οτι κι αν εχω δεν υπαρχει περιπτωση να μην θελω ή να μην το επιδιωξω. πιο πιθανο ειναι το αντιθετο :Ρ

το λεω με σιγουρια οτι δεν στερω χρονο απο εκεινον για να θηλασω το μωρο. αλλωστε και μπιμπερο να εδεινα πιο χρονοβορο θα ηταν εαν υπολογισουμε και την προετοιμασια...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν δίνω και πολύ σημασία σε αυτά που μου λέει:rolleyes:.Κάνω αυτό που είναι καλό για το δικό μου παιδί και όχι για των άλλων.Και το αστείο της υπόθεσης είναι ότι αναιρεί μόνος του αυτά που λέει:lol:

το αστειο της υποθεσεις ειναι οτι οι πολλες απο τις συναδελφους παιζει να μην εχουν θηλασει καν... μονο στην πλακα τα παιρνω πλεον κι εγω

 

ΧΑ ΧΑ ΧΑ μια απο τα ιδια! μην δινετε μαχες που ειναι ηδη κερδισμενες χανετε δυναμεις για τον πολεμο!!!!!!!:lol::lol:

βρε παιδι μου κ εσυ αστον μεχρι να παει το παιδι 2 χρονων..... θα χει αλλαξει 100 γνωμες. χαλαρωσε κ κανε οτι λεει το ενστικτο σου αλλα μην του το φωναζεις κιολας!;)

εμεις στις διακοπες αρπαχτηκαμε για το εαν στο μεεεελον θα πρεπει να ξεπουληθουμε προκειμενου να σπουδασει το παιδι μας:rolleyes::rolleyes::rolleyes: (εγω ημουν αρνητικη, ενω ο αντρας μου θελει)καλε! κατσε να υπαρχει εκπαιδευτικο συστημα εως τοτε κ βλεπουμε:lol::lol::lol:

χαχα κι εμεις λεμε κατι τετοια χαζα για το αν το παιδι θα το γραψουμε πολεμικες τεχνες και οτι να'ναι...χιχι

 

χωρις να θελω να σε απογοητευσω εγω στην κορη μου ελεγα θα θηλασω οσο παει αλλα η μικρη αποφασισε στους 13 μηνες να σταματησει ετσι ξαφνικα.επεμενα πολυ...την αφηνα να πεινασει αλλα τιποτα! οποτε μην τσιτωνεσαι απο τωρα βλεποντας και κανοντας! τωρα στο δευτερο που θηλαζω δεν λεω τιποτα απλα ευχομαι να παει περισσοτερο απο το πρωτο! σου ευχομαι να θηλασεις το μωρακι σου οσο θελει αυτο!

καλη συνεχεια και με το 2ο!:)

την εχω σκεφτει αυτη την πιθανοτητα αλλα εαν το θελουν τα μικρα μας δε μπορουμε να κανουμε κατι εμεις γι'αυτο παρα να το σεβαστουμε μαλλον... ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να καταλαβω τι κολλημα εχουν οι αντρες(οι περισσοτεροι) με τον θηλασμο και τον θεωρουν τοσο ασχημο αντιαισθητικο η οτι θα γινει το παιδι μαμοθρευτο!προχθες ειχαμε παει σε κατι φιλους και επαιζε η τηλεοραση στο ασχετο...κανεις δεν εβλεπε ....και σε μια φαση δειχνει μια γυναικα σε καποια ταινια εποχης...να θηλαζει ενα βρεφος και πεταγεται ο αντρας της φιλης και λεει -ιιιι αηδια!!!

ναι του λεω οταν τα πετανε στις παραλιες κανετε σαν λιγουρια.εκει δεν ειναι αηδια το στηθος...που φτιαχτηκε απο τη φυση για να ταιζει ενα βρεφος και οχι για να το χουφτωνετε!!λιγουρια...:rolleyes:

τι να πω πια...

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

Vicky, συμφωνώ με τα κορίτσια που προτείνουν να δώσετε λίγο χρόνο. Δεν υπάρχει λόγος από τώρα να τσακώνεστε.

Επίσης, ενώ πιστεύω κι εγώ πως σε ό,τι αφορά τα παιδιά οι αποφάσεις πρέπει να παίρνονται από κοινού, το θέμα θηλασμός αφορά μόνο μητέρα και παιδί. Δες το αλιώς, αν δεν ήθελες να θηλάσεις, θα είχε δικαίωμα να σε πιέσει? Και μπορεί οποιαδήποτε γυναίκα να θηλάσει με το ζόρι? Δε νομίζω. Και το ίδιο δε μπορεί και να αποθηλάσει με το ζόρι.

Μετά είναι και το θέμα του παιδιού. Σ'αυτή την περίπτωση πρωτεραιότητα έχει το μωρό. Θα σταματήσεις να θηλάζεις για να του κάνεις το χατήρι γνωρίζωντας οτι το παιδί το έχει ανάγκη?

 

Για το θήλαστρο που αναφέρθηκε, δε νομίζω οτι είναι καλή λύση. Εκτός απ'το ότι είναι πολύ κουραστικό και χρονοβόρο, γιατί να στερήσεις απ'το παιδί το στήθος της μαμάς, που το κάνει να νιώθει τόσα όμορφα συναισθήματα. Και από άποψη υγείας, είναι πάντα καλύτερο να πίνει το παιδί απευθείας απ'την πηγή. Αν σε ενδιαφέρει θα σου εξηγήσω γιατί ;)

 

H συμβουλή μου είναι να τον ηρεμίσεις, να σταματήσετε αυτή την κουβέντα προσωρινά, και να αφήσεις το χρόνο να κυλήσει. Δεν είναι κοροϊδία, απλά του δίνεις χρόνο να δει το παιδί να μεγαλώνει, και να κατανοήσει τι του προσφέρει ο θηλασμός. Ας μην ξεχνάμε οτι οι περισσότεροι από μας στην παιδική μας ηλικία, δεν έχουμε δει καν μωρά να θηλάζουν, πόσο μάλλον νήπια. Καταλαβαίνω πως μπορεί να το βλέπει εξωφρενικό. Θα αλλάξει με το χρόνο, θα αρχίσει να μαλακώνει.

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις παιδίατρο φιλικό προς το θηλασμό, και να πάτε εκεί. Ο παιδίατρος της κόρης μου, μας έλεγε οτι το παιδί πρέπει να θηλάζει τουλάχιστον μέχρι τα 4 (μην του το πείς αυτό, θα φρικάρει:lol:)

Προσπάθησε αν θέλεις να γνωριστείς με κάποιες απ'τις κοπέλες στο φόρουμ που θηλάζουν κι αυτές. Βλέπωντας κι άλλες μητέρες και παιδιά που θηλάζουν ο άντρας σου θα δει, οτι κι εμείς φυσιολογικές γυναίκες είμαστε, κι έχουμε φυσιολογικότατα παιδάκια. Θα συνηθίσει στην εικόνα και στην ιδέα σιγά σιγά.

 

Εύχομαι να βρείτε την άκρη και να κάνετε το καλύτερο για το μωράκι σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις ειπα οτι θελω να συνεχισω μεχρι να γινει 2 χρονων εγινε εξω φρενων:cry: προσπαθησα να του εξηγησω και φωναζε οτι αυτο ειναι ψυχωση και τα παιδια πρεπει να σταματανε να θηλαζουν πριν αποκτισουν αντιλληψη, πως 1000 ατομα αν ρωτησουμε στο δρομο το ιδιο θα πουν, πως και η παιδιατρος θα διαφωνει, επεμενε οτι τα παιδια γινονται εξαρτημενα συνδεοντας το στηθος με την τροφη, οταν μεγαλωνουν γινονται μαμοθρευτα και αλλα πολλα ασχημα :-(

 

Δεν είμαστε καλά!

Καλή μου άμα σου ξανακάνει φασαρία, πες του "Συγνώμη, απο πότε θηλάζεις κι εσύ κι έχεις κι άποψη?"

Ή ζηλεύει, ή με όλο το σεβασμό, είναι ανίδεος και λέει ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του...

Συνέχισε να θηλάζεις το μωράκι σου κι αγνόησε τις βλακείες που λέει αποδεδειγμένα!

Να μην ακούς κανέναν! Μόνο το ένστικτό σου!

Link to comment
Share on other sites

Vicky, συμφωνώ με τα κορίτσια που προτείνουν να δώσετε λίγο χρόνο. Δεν υπάρχει λόγος από τώρα να τσακώνεστε.

Επίσης, ενώ πιστεύω κι εγώ πως σε ό,τι αφορά τα παιδιά οι αποφάσεις πρέπει να παίρνονται από κοινού, το θέμα θηλασμός αφορά μόνο μητέρα και παιδί. Δες το αλιώς, αν δεν ήθελες να θηλάσεις, θα είχε δικαίωμα να σε πιέσει? Και μπορεί οποιαδήποτε γυναίκα να θηλάσει με το ζόρι? Δε νομίζω. Και το ίδιο δε μπορεί και να αποθηλάσει με το ζόρι.

Μετά είναι και το θέμα του παιδιού. Σ'αυτή την περίπτωση πρωτεραιότητα έχει το μωρό. Θα σταματήσεις να θηλάζεις για να του κάνεις το χατήρι γνωρίζωντας οτι το παιδί το έχει ανάγκη?

 

Θα διαφωνήσω, πιστεύω πως οποιαδήποτε απόφαση επηρεάζει την οικογένεια, πρέπει να λαμβάνεται με γνώμονα τις απόψεις όλων των μελών της. Καλώς ή κακώς, το παν δεν είναι να θηλάζει ένα μωρό μέσα σε κλίμα έντασης και τσακωμών. Μακάρι να λύσει το ζευγάρι το θέμα αρμονικά και να συνεχίσει ο θηλασμός, αλλά και η ηρεμία στην οικογένεια είναι εξίσου σημαντική για το παιδί.

 

Δεν είμαστε καλά!

Καλή μου άμα σου ξανακάνει φασαρία, πες του "Συγνώμη, απο πότε θηλάζεις κι εσύ κι έχεις κι άποψη?"

Ή ζηλεύει, ή με όλο το σεβασμό, είναι ανίδεος και λέει ό,τι κατεβάσει η γκλάβα του...

Συνέχισε να θηλάζεις το μωράκι σου κι αγνόησε τις βλακείες που λέει αποδεδειγμένα!

Να μην ακούς κανέναν! Μόνο το ένστικτό σου!

 

Αυτόν τον ανίδεο όμως και τη γκλάβα του επέλεξε η κοπέλα για πατέρα του παιδιού της :rolleyes: από την άλλη κι εμείς δεν κατουράμε όρθιες, αλλά έχουμε άποψη για το αν θα πρέπει το καπάκι να είναι πάνω ή κάτω

 

από τους φίλους μου πάντως βλέπω ότι τους περισσότερους άντρες δεν τους ενδιαφέρει τόσο αν το παιδί τους θηλάζει ή πίνει ξένο. Συνήθως εκείνοι που κλωτσάνε με το θηλασμό είναι εκείνοι που αντιδρούν στο ότι η μαμά έχει προσκόλληση στο παιδί και τους αγνοεί από λίγο ως πολύ και βρίσκουν ως εύκολο στόχο το θηλασμό για να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου kinka το θέμα μας δεν είναι η επιλογή της κοπέλας για πατέρα του παιδιού της, το θέμα μας είναι πως αυτός ο πατέρας, αντί να στηρίζει τη μητέρα της κόρης του όπως θα όφειλε, της την λέει κι από πάνω!

Κι εγώ όταν γέννησα άκουσα ένα κάρο γνώμες απο συγγενείς και πεθερικά για το πόσο διάστημα να θηλάσω και ν'αφήνω το μωρό στο κάθε στήθος απο 10 λεπτά μόνο κι άλλα ανυπόστατα πράγματα που πήγαιναν ενάντια στις οδηγίες του ΠΟΥ και κυρίως στο ένστικτό μου!!

Προτίμησα λοιπόν να κρατάω το μωρό κολλημένο στο στήθος, όσο κουραστικό κι αν είναι αυτό, διότι μ'ενδιαφέρει να εδραιώσω το θηλασμό και στο κάτω κάτω της γραφής, αυτό μου υπαγορεύει το ένστικτό μου... Και συμβουλεύω τη θεματοθέτρια ν'ακούσει κι εκείνη το εσωτερικό της ένστικτο, διότι η μητέρα πάντα ξέρει καλύτερα απ'τον κάθε ένα πώς θα φροντίσει το μωρό της!

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω, πιστεύω πως οποιαδήποτε απόφαση επηρεάζει την οικογένεια, πρέπει να λαμβάνεται με γνώμονα τις απόψεις όλων των μελών της. Καλώς ή κακώς, το παν δεν είναι να θηλάζει ένα μωρό μέσα σε κλίμα έντασης και τσακωμών. Μακάρι να λύσει το ζευγάρι το θέμα αρμονικά και να συνεχίσει ο θηλασμός, αλλά και η ηρεμία στην οικογένεια είναι εξίσου σημαντική για το παιδί.

Ολόσωστη! Είπες αυτό ακριβώς που θα έλεγα κι εγώ. Φυσικά πρέπει να έχει λόγο και ο πατέρας σε θέματα που αφορούν το παιδί του, ακόμα κι αν η γνώμη του είναι αιρετική.

 

Vickie, συμφωνώ με όσες κοπέλες είπαν να χαλαρώσεις, να μην τσακώνεσαι χωρίς λόγο και να αφήσεις τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους. Στην τελική, μπορεί το ίδιο το παιδί να σας δώσει τη λύση. Εγώ ας πούμε όταν ήμουν μωρό θήλασα 4 μήνες μόνο, παραπάνω δεν ήθελα, όσο και να προσπάθησε η μάνα μου.

 

Όταν έμεινα έγγυος, έλεγα ότι θα θηλάσω για 3 μήνες και ο άντρας μου διαφωνούσε, έλεγε μίνιμουμ 6, ευτυχώς δεν τσακωθήκαμε γιατί τώρα που κοντεύω τους 3 μήνες βλέπω ότι το μωρό το θέλει, κι εγώ δεν δυσκολεύομαι, οπότε συνεχίζω. Άρα άκυρο το τρίμηνο - τζάμπα θα πήγαινε ο τσακωμός :lol:

Link to comment
Share on other sites

βικυ μου κ γω θηλαζω αποκλειστικα τον μικρο μου , ειναι 5 1/2 μηνων.

εδω κ δυο βδομαδες βεβαια εχω ξεκινησει κ το φρουτο γιατι θεωρω οτι το παιδι πρεπει να "εμπλουτιζει" την διατροφη του κ σε 15 μερες θα αρχισω κ φαγητο (χορτοσουπα κτλ)

που θελω να το καταληξω, θεωρω οτι οντως υπαρχουν γυναικες που εχουν ψυχωση κ εμμονη με τον θηλασμο κ αυτο οντως δρα αρνητικα προς το παιδι....

μηπως για να σου το λεει ο αντρας σου οντως εισαι λιγο υπερβολικη?

πχ θεωρω υπερβολικο ενα παιδι πχ 4 μηνων να μην εχει προγραμμα κ να θηλαζει πχ 10 φορες την μερα....

συζητησε το μαζι του σε χαμηλους τονους κ προσπαθησε να δεις αν εχεις κανει εσυ καποιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

βικυ μου κ γω θηλαζω αποκλειστικα τον μικρο μου , ειναι 5 1/2 μηνων.

εδω κ δυο βδομαδες βεβαια εχω ξεκινησει κ το φρουτο γιατι θεωρω οτι το παιδι πρεπει να "εμπλουτιζει" την διατροφη του κ σε 15 μερες θα αρχισω κ φαγητο (χορτοσουπα κτλ)

που θελω να το καταληξω, θεωρω οτι οντως υπαρχουν γυναικες που εχουν ψυχωση κ εμμονη με τον θηλασμο κ αυτο οντως δρα αρνητικα προς το παιδι....

μηπως για να σου το λεει ο αντρας σου οντως εισαι λιγο υπερβολικη?

πχ θεωρω υπερβολικο ενα παιδι πχ 4 μηνων να μην εχει προγραμμα κ να θηλαζει πχ 10 φορες την μερα....

συζητησε το μαζι του σε χαμηλους τονους κ προσπαθησε να δεις αν εχεις κανει εσυ καποιο λαθος.

 

Συμφωνώ.

 

Επίσης αυτή τη στιγμή το μωρό είναι μόνο 6 μηνών, οπότε είναι λίγο άτοπο να συζητάτε τι θα γίνει όταν θα είναι 2 χρονών.

 

Οποιαδήποτε εξήγηση προσπαθείς να του δώσεις, φρόντισε να μην είναι με στυλ επικριτικό (δηλ. εσύ ο ανίδεος κάτσε και διάβασε) αλλά με φιλική διάθεση.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εμ....να πω εγω κατι λιγο ασχετο? :oops:

 

Μηπως υπαρχει θεμα με το σεξουαλικο? Γιατι στην περιοδο του θηλασμου πολλες γυναικες εχουν και την "πληρωνουν" οι αντρες....

 

 

Άσε, γιατί θηλάζω ακόμα. Μια φορά μου ήρθε η περίοδος. Και έμεινα έγκυος.

 

Τυχαίο; Δεν νομίζω. Το ασκήσαμε το άθλημα και είδαμε δεύτερο διάδοχο. Και το ασκήσαμε με όρεξη.

 

Ο θηλασμός δεν αντενδείκνεται στο σεξ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εμεις στις διακοπες αρπαχτηκαμε για το εαν στο μεεεελον θα πρεπει να ξεπουληθουμε προκειμενου να σπουδασει το παιδι μας:rolleyes::rolleyes::rolleyes: (εγω ημουν αρνητικη, ενω ο αντρας μου θελει)καλε! κατσε να υπαρχει εκπαιδευτικο συστημα εως τοτε κ βλεπουμε:lol::lol::lol:

 

Αααα!!!! Εσείς το έχετε προχωρήσει πολύ το θέμα!!!!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω, πιστεύω πως οποιαδήποτε απόφαση επηρεάζει την οικογένεια, πρέπει να λαμβάνεται με γνώμονα τις απόψεις όλων των μελών της. Καλώς ή κακώς, το παν δεν είναι να θηλάζει ένα μωρό μέσα σε κλίμα έντασης και τσακωμών. Μακάρι να λύσει το ζευγάρι το θέμα αρμονικά και να συνεχίσει ο θηλασμός, αλλά και η ηρεμία στην οικογένεια είναι εξίσου σημαντική για το παιδί.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι οι αποφάσεις πρέπι να πέρνονται από κοινού, ειδικά όσον αφορά το παιδί.

 

¨οταν όμως τα επιχειρήματα της μιας πλευράς κινούνται στη σφαίρα του παραλόγου, η πλέον λογική θε πρέπει να το λάβει υπόψη και να πράξει τα δέοντα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

από τους φίλους μου πάντως βλέπω ότι τους περισσότερους άντρες δεν τους ενδιαφέρει τόσο αν το παιδί τους θηλάζει ή πίνει ξένο. Συνήθως εκείνοι που κλωτσάνε με το θηλασμό είναι εκείνοι που αντιδρούν στο ότι η μαμά έχει προσκόλληση στο παιδί και τους αγνοεί από λίγο ως πολύ και βρίσκουν ως εύκολο στόχο το θηλασμό για να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους.

 

πως δηλαδή κάποια μάνα χαρακτηρίζεται προσκολημένη στα παιδιά της;

 

Υπάρχει κάποιο όριο; Πως ορίζεται αυτό το όριο και ποια είναι η συμπεριφορά μιας τέτοιας μάνας;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...