Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κουνούπια


Recommended Posts

πρίν από 45 λεπτά , samsympan είπε:

Δεν το είχα υπόψιν!

Να ρωτήσω κάτι. Αν α) βάλεις σε κατσαρολάκι με ζεστό νερό 2 σταγόνες πχ για εισπνοές όπως λες κι αν β) βάλεις στην πήλινη συσκευή 1-2 σταγόνες (διαλυμένες σε νερό πάλι είναι πχ σε150ml στο πάνω μέρος) και σε μια γωνιά του δωματίου που δεν τις εισπνεύει απευθείας το παιδί, αλλά διαχέονται σε όλον τον χώρο, γιατί το α) είναι ok και το β) όχι;

 

Έβαλα στο μπαλκόνι απόψε λίγο ευκάλυπτο, η αλήθεια είναι μαζί και με φιδάκι και με crilen, τίναζα και την λεβάντα ανα τακτά να μυρίζει (μια mix and match φάση χαχαχ) και πάλι όμως δεν φάνηκε να πτοούνται <_<

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά υπάρχουν και λάμπες που θεωρητικά διώχνουν τα κουνούπια. Με τίποτα δεν πτοουνται! Έχω αγανακτήσει κι εγώ. Μόνο με αντικουνουπικα τύπου repel/ autan για παιδιά έχω δει διαφορα αλλά όπου δεν βάλεις πάλι θα το τσιμπήσουν! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 285
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Στην κατσαρόλα βάζω φύλλα ευκαλύπτου,όχι αιθέριο έλαιο.

Α, κατάλαβα!

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά υπάρχουν και λάμπες που θεωρητικά διώχνουν τα κουνούπια.

Έχουμε μια μικρή συσκευή πρίζας με φωτάκι που υποτίθεται τα υπνωτίζει, τους κάνει μάγια δεν ξέρω ακριβώς και πέφτουν πάνω και ψοφάνε. Αλλά ένα καλοκαίρι την βάλαμε σε λειτουργία και ήταν σαν να μην υπήρχε. Επίσης μια χρονιά μου έφεραν κάτι παγίδες εντόμων, αυτά τα κίτρινα φύλλα χαρτιού τα κολλώδη. Ότι χειρότερο έχω δει σαν εικόνα. Κι επιπλέον νομίζω μόνο τα κουνούπια δεν πάνε πάνω. Ένα σωρό άλλα έντομα μπορεί (από τα οποία τα περισσότερα δεν ενοχλούν. με εξαίρεση τις μύγες κι ανά περιπτώσεις τις σφήκες).

Όντως, είναι κάπως απελπιστικό. Έχεις δίκιο μόνο με επάλειψη στο δέρμα μπορεί να γίνει κάτι σε εξωτερικό χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Α, κατάλαβα!

Έχουμε μια μικρή συσκευή πρίζας με φωτάκι που υποτίθεται τα υπνωτίζει, τους κάνει μάγια δεν ξέρω ακριβώς και πέφτουν πάνω και ψοφάνε. Αλλά ένα καλοκαίρι την βάλαμε σε λειτουργία και ήταν σαν να μην υπήρχε. Επίσης μια χρονιά μου έφεραν κάτι παγίδες εντόμων, αυτά τα κίτρινα φύλλα χαρτιού τα κολλώδη. Ότι χειρότερο έχω δει σαν εικόνα. Κι επιπλέον νομίζω μόνο τα κουνούπια δεν πάνε πάνω. Ένα σωρό άλλα έντομα μπορεί (από τα οποία τα περισσότερα δεν ενοχλούν. με εξαίρεση τις μύγες κι ανά περιπτώσεις τις σφήκες).

Όντως, είναι κάπως απελπιστικό. Έχεις δίκιο μόνο με επάλειψη στο δέρμα μπορεί να γίνει κάτι σε εξωτερικό χώρο. 

Αυτές οι ταινίες είναι αηδιαστικές, είναι η αλήθεια και κουνούπια δεν πιάνουν. Σήμερα αγόρασα κεριά σιτρονελλας να δω αν θα κάνουν τίποτα. 

 

Οι λάμπες που σου λέω μοιάζουν με τις κανονικές λάμπες και τις βάζεις στο φωτιστικό του μπαλκονιού. Εκπέμπουν ένα εντονο κίτρινο φως και υποτίθεται διώχνουν τα κουνούπια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Οι λάμπες που σου λέω μοιάζουν με τις κανονικές λάμπες και τις βάζεις στο φωτιστικό του μπαλκονιού. Εκπέμπουν ένα εντονο κίτρινο φως και υποτίθεται διώχνουν τα κουνούπια.

Α, μάλιστα! Δηλαδή με αυτές παίζει να γλιτώσεις από κουνούπια αλλά να σε πιάσει πονοκέφαλος...χαχαχ αστειεύομαι! Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

Κεριά σιτρονέλας είχαμε. Η λογική είναι ίδια με του αιθέριου ελαίου. Εμείς δεν είδαμε διαφορά. Βέβαια δεν είχαμε βάλει καμιά δεκαριά. Τουλάχιστον φτιάχνεις ωραία ατμόσφαιρα με τα κεριά, είναι το μόνο σίγουρο. 

Α, επίσης μου είπαν για μια συσκευή που εκπέμπει ήχο σε συχνότητα που ενοχλεί τα έντομα. Μια φίλη την χρησιμοποιεί. Αλλά μου είπε ακούγεται ένας υπόκωφος ήχος που κάποιους τους ενοχλεί. Άρα και πάλι, τώρα που το σκέφτομαι έναν πονοκέφαλο τον έχεις στο πρόγραμμα.

Πραγματικά νομίζω μόνο εάν περιβάλουμε το μπαλκόνι με κουνουπιέρα ή έχουμε ανεμιστήρα στραμμένο συνεχώς επάνω μας μπορεί ίσως να περιορίσουμε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 8 λεπτά , samsympan είπε:

Όντως, κι αυτό το έχω ακούσει και λογικό!

Σοβαρα?πρώτη φορά το ακούω. Παλιά ομως ειχα ακουσει οτι δεν ειναι ξαλο προιον

Link to comment
Share on other sites

Σε στιγμή τεράστιας απόγνωσης έχω δοκιμάσει και το ξίδι - σ' εμένα, όχι στο παιδί. Εμποτισμός σε βαμβάκι κι απαλό πέρασμα στο δέρμα. Είχε κάνει δουλειά κι αυτό. Βέβαια μετά μύριζα σαν πολίτικη σαλάτα, αλλά και πάλι ήταν προτιμότερο από τα 27 (ολογράφως: είκοσι επτά) τσιμπήματα που μέτρησε πάνω μου ο σύζυγος όταν γυρίσαμε σπίτι. 

 

(Όπως καταλαβαίνετε, είμαι το φυσικό αντικουνουπικό της υπόλοιπης οικογένειας...)

Link to comment
Share on other sites

Το baby oil εκτος του ότι είναι ορυκτό ελαιο,περιέχει συνθετικά αρώματα και διάφορα άλλα χημικα. Εκτός των άλλων φράζει τους πορους του δερματος,οπότε εγώ δεν το χρησιμοποιώ. Το ξίδι πιάνει αλλά για λίγο,αλλά για καλύτερα αποτελέσματα μπορείτε να απλώσετε αρκετο μηλοξιδο,όχι απλά με βαμβάκι αλλά με το χέρι(είναι και μαλακτικό του δερματος).Επισης,στο μπαλκόνι ο συνδυασμός ανεμιστήρα και κάψιμο ελληνικού καφέ κάνει σε εμάς μεγάλη διαφορά.

 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σοβαρα?πρώτη φορά το ακούω. Παλιά ομως ειχα ακουσει οτι δεν ειναι ξαλο προιον

Όντως και σωστά τα γράφει @Sentir...natureza.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι το είδος του ελαίου που κάνει την διαφορά με τα κουνούπια. Δηλαδή δεν είναι το baby oil της γνωστής εταιρείας που λειτουργεί ως αντικουνουπικό.

Η επάλειψη με πυκνής σύνθεσης έλαιο (θα μπορούσε να ήταν πχ και ελαιόλαδο δηλαδή), εμποδίζει την πρόσφυση του εντόμου με το δέρμα κι έτσι γλιτώνεις από το τσίμπημα. Είναι δηλαδή όπως και ο ανεμιστήρας και η κουνουπιέρα, ένα μηχανικό (κι όχι χημικό) εντομοαπωθητικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ήξερα αυτό για το baby oil. Πάντως είναι μεγάλο ζήτημα τα κουνούπια ειδικά για τα παιδάκια που πρήζονται τοπικά σαν τον δικό μου. Μετά χρειάζεται κορτιζονουχα κρέμα, αντισταμινικο σιρόπι για την φαγούρα, και αν γίνει πληγή καλή περιποίηση με αντισηπτικά και λοιπά για πρόληψη του σταφυλόκοκκου. Αγανακτώ κάθε καλοκαίρι με τα κουνούπια, όπου δεν του βάλω εντομοαπωθητικο εκεί θα τον τσιμπήσουν, πριν λίγες μέρες είχε τσιμπήματα στο αυτι και στο κουτελο και δυστυχώς πρήξιμο τοπικο. Αραγε θα σταματήσει ποτέ να αντιδρά έτσι ο οργανισμός του? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...