Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΩΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


mamabeby

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ. Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΖΩΝΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΔΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ. Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ (ΚΑΙ ΚΑΛΑ) ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ; ΕΣΕΙΣ ΦΟΡΕΣΑΤΕ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΒΟΗΘΗΣΕ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ. Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΖΩΝΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΔΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ. Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ (ΚΑΙ ΚΑΛΑ) ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ; ΕΣΕΙΣ ΦΟΡΕΣΑΤΕ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΒΟΗΘΗΣΕ;

Όταν έκανα καισαρική και εμένα ο γιατρός μου είπε να μη βάλω ζώνη. και από άλλες γνωστές μου που γέννησαν με καισαρική δεν τους είπαν να βάλουν ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα διδυμα με κτ κ μου ειπε να βαλω ζωνη για 1 μηνα. κ ετσι εκαμα.

η κοιλια μου ειχε φτασει στο θεο, να φανταστεις τον δισκο εκει τον ακουμπαγα! βολικοτατο!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ (ΚΑΙ ΚΑΛΑ) ;

 

το εχω ρωτησει σε πολλους. Λοιπον η ζωνη απλα βοηθαει στο σωμα σου να ναναι πιο σταθερο. ειδικα αν ποναει η πλατη σου και η μεση σου. μεχρι εκει. αυτο για την κοιλια δεν ισχυει. οτι κρεμασε κρεμασε. επισης δεν αφηνει τους ιστους να κανουν τη δουλεια τους και κρατοντας τους σταθερους και σφιχτους του ''κοιμηζεις'' αρα? ρωτα τον γιατρο σου για να ξεκινησεις γυμναστηριο. λογικα μπορεις. και ολα καλα μετα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ. Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΖΩΝΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΔΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΣΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ. Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΙΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ (ΚΑΙ ΚΑΛΑ) ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ; ΕΣΕΙΣ ΦΟΡΕΣΑΤΕ; ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΒΟΗΘΗΣΕ;

 

 

Και εγω με καισαρικη γενησα.και εμενα μου ειπαν για ζωνη αλλα δεν εβαλα γιατι πολυ απλα ξερω το σωμα μου.Προσεχα τη διατροφη μου,θηλαζα,εκανα και λιγο γυμναστικουλα στο σπιτι οποτε μπορουσα,και μεσα σε 2 μηνες,κοιλια ανυπαρκτη.Ουτε η μεση μου με πονεσε ποτε οποτε ειναι στο σωμα της καθε μιας μας.:cool:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αύριο μπαίνω στο μήνα μου με το καλό. Και μιας και κάνω τα τελευταία ψώνια δεν ξέρω αν θα πρέπει να πάρω ζώνη ή λαστέξ για μετά τη γέννα. Βοηθάει στο να μαζέψει η κοιλίτσα κι αν ναι, τί από τα δύο να πάρω; Λαστέξ ή ζώνη;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Αν και από ότι διάβασα και στις προηγούμενες κοπέλες αλλά και απο προσωπική μου εμπειρία δεν κάνει τίποτα μαγικό ή ζώνη ή το κορσεδάκι όσο αφορά το ¨μάζεμα¨ της κοιλιάς. Εξάλλου αυτό το προτείνουν στην καισαρική και πιστεύω αφορά την τομή μέσα και έξω.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γέννησα πριν από 17 μήνες με καισαρική. Δεν φόρεσα ζώνη, μόνο λαστέξ (που έπιανε όλη την κοιλιά) για καμιά εβδομάδα αλλά επειδή το δέρμα μου δεν ανέπνεε και έβγαλα σπιθουράκια δεν το ξαναέβαλα.

Η κοιλιά πιστεύω πώς μαζεύει σταδιακά. Σαφώς τους πρώτους μήνες μετά τον τοκετό θα υπάρχει μια χαλάρωση (είναι απόλυτα φυσιολογικό - ολόκληρο παιδί βγάζουμε :P) αλλά μετά σιγά-σιγά επανέρχεται. Σίγουρα βοηθάει πολύ η γυμναστική και ιδιαίτερα οι κοιλιακοί - ψαλιδίσματα αλλά το μάζεμα έρχεται μετά τον χρόνο κατά τη γνώμη μου.

Στην δική μου περίπτωση, άρχισα να βλέπω αποτελέσματα μετά τον 6ο μήνα μετά τον τοκετό και περισσότερο μετά τον χρόνο. Τώρα στην παρούσα φάση η κοιλιά μου έχει σφίξει όχι όπως ήταν πριν μείνω έγκυος αλλά αρκετά.

Πιστεύω πώς κορσέδες - λαστέξ - ζώνες δεν θα έπρεπε να φοριούνται (προσωπική άποψη πάντα - μην παρεξηγηθώ) γιατί δεν γυμνάζονται οι μυς της κοιλιάς (αυτό μου το είχε πει και ο γιατρός μου) και είχε απόλυτο δίκιο. Και εγώ στην αρχή έβλεπα την κοιλιά μου και έλεγα πώς θα μαζέψει; Αλλά η μητέρα - φύση τα κάνει όλα από μόνη της ;)!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...