Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσοκομειακό πρόγραμμα στην Ing ή την Alico?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

 

Θα περάσω απ΄ευθείας στο θέμα που με απασχολεί.

 

Από το 2007 διατηρώ νοσοκομειακό πρόγραμμα στην ING. Ο ασφαλιστής μου με ενημέρωσε ότι η εταιρεία θέλει να σταματήσει τα συμβόλαια αυτά διότι κρίθηκαν ασύμφορα και για να το επιτύχει αυτό θα προβεί σε αυξήσεις στα τιμολόγιά της ώστε οι πελάτες να διακόψουν από μόνοι τους συν το χρόνο. Μου πρότεινε μεταφορά συμβολαίου στην Alico, με αντίστοιχες παροχές με εκείνες της ING. Ωστόσο, υπάρχουν ορισμένες διαφορές.

 

Είμαι αρκετά προβληματισμένη. Έχω αφήσει απλήρωτη την ING για να λήξει το συμβόλαιό μου και να μεταφερθώ στην Alico αλλά έχω αμφιβολίες.... Τόσα χρόνια ήμουν ευχαριστημένη στην ING...

 

Υπάρχει κάποιο μέλος που να είναι ασφαλισμένο στην Alico? Αν υπάρχει κάποιος-κάποια, θα μπορούσε να μου πει αν είναι ευχαριστημένος-η, από

τη συνεργασία?

 

Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη!

Ευχαριστώ πολύ.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο ασφαλιστής σου σε δουλεύει.

η ασφαλιστική σου δεν μπορεί να προβεί σε ανατίμηση τιμολογίων παρά μόνο εαν αυτή συνοδεύεται με αυξημένες παροχές.

Ο ασφαλιστής σου απλά άλλαξε στρατόπεδο για να εισπράξει προμήθεια πουλώντας το συμβόλαιό σου σε άλλη ασφαλιστική.

Θέλει πολύ προσοχή εάν τελικά αλλάξεις, να διαβάσεις ΜΟΝΗ το συμβόλαιο. Δυστυχώς τα καινούργια συμβόλαια υπολείπονται σε παροχές σε σχέση με τα παλιά.

Προσωπικά έχω όλα τα συμβόλαιά μου στην Alico (συντ/κά και υγείας) ΑΛΛΑ δεν τους εμπιστεύομαι:

μου είχαν κάνει προσφορά για ένα συμβόλαιο με βασικό όρο την απαλλαγή σε περιπτωση ανικανότητας και όταν μου έστειλαν τα οριστικά χαρτιά είχαν βγάλει αυτό τον όρο. Το λάθος τους ήταν ότι πήγαν να το κάνουν σε εμένα που είμαι ψείρα. Και που έχω επαφές με την ένωση ασφαλιστικών.

Πριν 2 χρόνια για άλλο συμβόλαιο στελνουν μια επιστολή για κάποια κάλυψη που δεν με ενδιέφερε και ανέφεραν ότι εάν δεν έστελνα με συστημένο αρνητική απάντηση θα την ενσωμάτωναν στο βασικό συμβόλαιο. Ποιος είδε τον θεό και δεν φοβήθηκε,,,

Δεν λέω ότι η ING ειναι καλύτερη. Αλλά λέω οτι θέλει προσοχή όπου πας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε δουλευει κανονικα.Εχουμε στην ING 4 συμβολαια και 1 στην ιντεραμερικαν.Το πιθανοτερο ειναι να παει αυτος στην αλλη εταιρεια και να θελει να μεταφερει το χαρτοφυλακιο του.Η ING σταματησε να κανει συμβολαια υγειας περιπου ενα χρονο τωρα αλλα τα συμβολαια που εχει παραμενουνε οπως εχουν και δεν αλλαζει απολυτως τιποτα.Ν α το ψαξεις παρα πολυ.Επισης μπορεις να αλλαξεις ασφαλιστη με μια απλη αιτηση χωρις να γινει καμμια τροποποιηση στο συμβολαιο σου.Δε ξερω την ηλικια σου και την παλαιοτητα του συμβολαιου σου αλλα ψαξτο πριν στο κοψουνε,γιατι πιστευω οτι οπου αλλου κανεις νεο συμβολαιο,τα ασφαλιστρα θα ειναι πιο πολλα.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Μολις θυμηθηκα οτι οντως τα ασφαλιστρα ανεβηκαν.Δηλαδη εμεις για ενα συμβολαιο πληρωναμε 372 ευρω το τριμηνο και μας ηρθε 405 ευρω.Επικοινωνησαμε με τον ασφαλιστης μας που ειναι και πολυ φιλος και μας ειπε οτι παραπονεθηκαν παρα πολλοι πελατες και τους διαβεβαιωσαν οτι δε θα ξανακανουνε αυξησεις.Ψαξτο σου το λεω απο πειρα γιατι εχω καει πριν πολλα πολλα χρονια με μια αλλη εταιρεια.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Έχω κι εγώ νοσοκομειακό στην Alico αλλά και η μεγάλη μου κόρη έχει

συμβόλαιο στην ING.

 

Αυτό που θα πρέπει να εξετάσεις είναι οι παροχές που σου δίνει κάθε πρόγραμμα.

Σίγουρα εάν στο ιστορικό σου υπάρχει κάποια πάθηση που σε οποιοδήποτε νέο

συμβόλαιο θεωρηθεί ότι προϋπήρχε, είναι λογικό και αναμενόμενο να εξαιρεθεί.

 

Δεν ξέρω εάν ο ασφαλιστής σου θα πάει στην Alico. Ομως η συγκεκριμένη εταιρία

είναι αξιόπιστη και πολύ συνεπής στις παροχές της προς τους ασφαλισμένους της.

Και αυτό το έχω δει στην πράξη όταν χρειάστηκε πρόσφατα να νοσηλευτεί λόγω

ατυχήματος ο αδελφός μου, που είναι κι αυτός ασφαλισμένος στην Alico.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Ο ασφαλιστής μου έχει όντως μετακινηθεί από τη μία εταιρεία στην άλλη. Ωστόσο, το συμβόλαιο που διατηρούσα στην ING τα τελευταία χρόνια έχει πάρει την ανιούσα… Ξεκίνησα να πληρώνω το 2007 350 ? το εξάμηνο και έφτασε φέτος τα 440… Μεγάλη αύξηση.

Το νέο συμβόλαιο που μου ετοίμασε, στην Alico, μου κοστίζει αυτή τη στιγμή 430 ?.

 

Θέλει πολύ προσοχή εάν τελικά αλλάξεις, να διαβάσεις ΜΟΝΗ το συμβόλαιο. Δυστυχώς τα καινούργια συμβόλαια υπολείπονται σε παροχές σε σχέση με τα παλιά.

 

Το διάβασα όλο, προστατεύονται από παντού οι εταιρείες… Ναι μεν σου δίνουν παροχές στην πρώτη σελίδα μα μετά αρχίζουν οι εξαιρέσεις… Βέβαια, το ίδιο ίσχυε και στην ING…

 

Το λάθος τους ήταν ότι πήγαν να το κάνουν σε εμένα που είμαι ψείρα. Και που έχω επαφές με την ένωση ασφαλιστικών.

 

Προσπάθησα και εγώ να το ξεψειρίσω το συμβόλαιο… Τα έβαλα δίπλα δίπλα με της ING, αλλού υπερτερεί η μία, αλλού η άλλη… Αλλά δεν τα κατανοώ όλα όσα διάβασα… π.χ. η INGλέει ξεκάθαρα ότι το πρόγραμμα είναι ισόβιο ενώ στην ALicoδεν μου είναι ξεκάθαρο. Ρώτησα τον ασφαλιστή μου και μου είπε ότι είναι ισόβιο… Είμαστε και οικογενειακοί φίλοι… Ελπίζω να είναι ειλικρινής.

 

γιατί δε βλέπεις και της interamerican??

 

Διότι δεν έχω κάποια σύνδεση με την Interamerican… ενώ στην Alico μετακινήθηκε ο ασφαλιστής μου.

 

Το πιθανότερο είναι να πάει αυτός στην άλλη εταιρεία και να θέλει να μεταφερει το χαρτοφυλακιο του. .

 

 

Αυτό είναι αλήθεια.

 

Η ING σταματησε να κανει συμβολαια υγειας περιπου ενα χρονο τωρα αλλα τα συμβολαια που εχει παραμενουνε οπως εχουν και δεν αλλαζει απολυτως τιποτα. .

 

 

Μου το ξεκαθάρισε αυτό, αλλά μου είπε ότι στα χρόνια που ακολουθούν, θα είναι ασύμφορες οι αυξήσεις στην INGδιότι επιθυμούν να αποδεσμευτούν από αυτά, τους ενδιαφέρουν πολύ τα συνταξιοδοτικά.

 

Δε ξερω την ηλικια σου και την παλαιοτητα του συμβολαιου σου αλλα ψαξτο πριν στο κοψουνε,γιατι πιστευω οτι οπου αλλου κανεις νεο συμβολαιο,τα ασφαλιστρα θα ειναι πιο πολλα.

 

Είμαι 36 ετών. Ένας προβληματισμός που έχω είναι ότι στην INGείχα μία εξαίρεση για ένα σημείο του σώματός μου, που στην Alicoο ασφαλιστής μου την αφαίρεσε, δηλαδή τώρα έχω πλήρη κάλυψη… Τι να πω TXARA, έχω καταμπερδευτεί….

 

 

Αυτό που θα πρέπει να εξετάσεις είναι οι παροχές που σου δίνει κάθε πρόγραμμα.

Σίγουρα εάν στο ιστορικό σου υπάρχει κάποια πάθηση που σε οποιοδήποτε νέο

συμβόλαιο θεωρηθεί ότι προϋπήρχε, είναι λογικό και αναμενόμενο να εξαιρεθεί.

 

Δεν ξέρω εάν ο ασφαλιστής σου θα πάει στην Alico. Ομως η συγκεκριμένη εταιρία

είναι αξιόπιστη και πολύ συνεπής στις παροχές της προς τους ασφαλισμένους της.

Και αυτό το έχω δει στην πράξη όταν χρειάστηκε πρόσφατα να νοσηλευτεί λόγω

ατυχήματος ο αδελφός μου, που είναι κι αυτός ασφαλισμένος στην Alico.

 

Υπάρχουν διαφορές στα συμβόλαια… Π.χ. η ING με καλύπτει έως 100.000 ? ετησίως, η Alico ως 300.000 ?… η ING καλύπτει παθογόνο παχυσαρκία, ενώ η Alico όχι, ενώ η Alico δίνει επίδομα καρκίνου 20.000 ?, που η ING δεν δίνει… Ωστόσο, έτσι όπως διάβασα το συμβόλαιο, η Alico μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ ποιο αυστηρή και ξεψαχνίζει τα πάντα.

Ο ασφαλιστής μου όντως μετακινήθηκε και μου είπε πως μπορώ να παραμείνω εκεί που είμαι και θα φροντίσει για μένα να με αναλάβει πολύ καλός του συνάδελφός του. Ωστόσο, μου τόνισε ότι το κοστολόγιο θα ανέβει, για αυτό μου έκανε νέα πρόταση. Και όπως έγραψα παραπάνω, ενώ στην INGείχα μία εξαίρεση για ένα σημείο του σώματός μου, στο νέο συμβόλαιο ο ασφαλιστής μου την αφαίρεσε, δηλαδή τώρα έχω πλήρη κάλυψη. Αυτό με ψιλοψαρώνει να πω την αλήθεια… Πάντως είμαι πολύ πολύ μπερδεμένη…

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

ρωτησες γιατι στη νεα εταιρια δεν εχουν την εξαιρεση για το σημειο του σωματος σου; μηπως δεν δηλωσε το προβλημα ο ασφαλιστης στη νεα αιτηση και γι αυτο δεν εβαλαν εξαιρεση; Αν παντως συμπληρωσε σωστα την αιτηση, θεωρω οτι ειναι σημαντικο που δεν εχεις αυτην την εξαιρεση, καθως σε ενδιαφερει προφανως.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησες γιατι στη νεα εταιρια δεν εχουν την εξαιρεση για το σημειο του σωματος σου; μηπως δεν δηλωσε το προβλημα ο ασφαλιστης στη νεα αιτηση και γι αυτο δεν εβαλαν εξαιρεση; Αν παντως συμπληρωσε σωστα την αιτηση, θεωρω οτι ειναι σημαντικο που δεν εχεις αυτην την εξαιρεση, καθως σε ενδιαφερει προφανως.

 

 

Με ενδιαφέρει καθώς δεν ήταν υπαρκτό πρόβλημα υγείας, ήταν μούφα... Σε μπέρδεψα? Απλά, στα νιάτα μου (20 ετών....) και για να καταφέρω να λείψω από τη δουλειά μου 1 εβδομάδα και να πάω ταξιδάκι (τόσο μυαλό είχα τότε) πήρα εικονική αναρωτική από φίλο ορθοπεδικό με διάγνωση οξείας ισχυαλγίας... Και όταν ήρθε η ώρα να ασφαλιστώ, η ING εξαίρεσε τη μέση μου... Αδίκως, αλλά άντε να τους εξηγούσα ότι ήταν φτιαχτό..

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω κι εγώ νοσοκομειακό στην Alico αλλά και η μεγάλη μου κόρη έχει

συμβόλαιο στην ING.

 

 

Melina8520, είναι ισόβιο το πρόγραμμά σου στην Alico? Αν ναι, που το αναγράφει? Το δικό μου γράφει ημερομηνία έναρξης αλλά δεν βλέπω πουθενά να γράφει λήξη ισόβια. (Από τον ασφαλιστή μου έμαθα ότι είναι ισόβιο, αλλά θα ήθελα να έχωβ τη σιγουριά ότι είναι γραμμένο...)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα, προσωπικά έχω οικογενειακό νοσοκομειακό πρόγραμμα στην International Life. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το τιμολόγιο σταθερό και δεν αυξάνετε όσο περνάνε τα χρόνια και όποτε το χρειαστήκαμε μας άφησε ασπροπρόσωπους. Όποιος θέλει πληροφορίες ας καλέσει στο edit admin

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

 

Θα περάσω απ΄ευθείας στο θέμα που με απασχολεί.

 

Από το 2007 διατηρώ νοσοκομειακό πρόγραμμα στην ING. Ο ασφαλιστής μου με ενημέρωσε ότι η εταιρεία θέλει να σταματήσει τα συμβόλαια αυτά διότι κρίθηκαν ασύμφορα και για να το επιτύχει αυτό θα προβεί σε αυξήσεις στα τιμολόγιά της ώστε οι πελάτες να διακόψουν από μόνοι τους συν το χρόνο. Μου πρότεινε μεταφορά συμβολαίου στην Alico, με αντίστοιχες παροχές με εκείνες της ING. Ωστόσο, υπάρχουν ορισμένες διαφορές.

 

Είμαι αρκετά προβληματισμένη. Έχω αφήσει απλήρωτη την ING για να λήξει το συμβόλαιό μου και να μεταφερθώ στην Alico αλλά έχω αμφιβολίες.... Τόσα χρόνια ήμουν ευχαριστημένη στην ING...

 

Υπάρχει κάποιο μέλος που να είναι ασφαλισμένο στην Alico? Αν υπάρχει κάποιος-κάποια, θα μπορούσε να μου πει αν είναι ευχαριστημένος-η, από

τη συνεργασία?

 

Κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη!

Ευχαριστώ πολύ.

Γεια σου!!! Θα πάρω το λόγο και θα σου απαντήσω σχετικά με τους ασφαλιστές και τις εταιρείες και τα συμβόλαια. Είναι και τα 3 τελείως διαφορετικά θέματα που το ένα χρησιμοποεί το άλλο.

Όταν κάνεις ένα ασφαλιστήριο συμβόλαιο σε μία εταιρεία, εσύ κοιτάς να καλύψεις τον εαυτό σου σε θέματα υγείας με το δυνατόν μικρότερο κόστος και το μεγαλύτερο όφελος.

Για τον ασφαλιστή σου ένα μικρό κομμάτι απασχολεί ως άνθρωπο το δικό σου θέμα (τι θες για το καλό της υγείας σου) και κατά το μεγαλύτερο τα χρήματα που κερδίζει (είναι ελεύθερο επαγγελματίας και βγάζει από εκεί το ψωμί του και τα κέρδη του).

Η ασφαλιστική εταιρεία σε "γλύφει" όσο πληρώνεις και σε έχει "χ....νη" όταν της κάνεις νερά. Για την εταιρεία το ασφαλιστήριο σου είναι ένα χρηματοοικονομικό εργαλείο που έχει υπολογίστεί με τέτοιο τρόπο που να δημιουργει τα δυνατά λιγότερα κόστη, επειδή τα περισσότερα νοσοκομειακά είναι ζημιογόνα για τις εταιρείες αλλά καλοί κράχτες. Αυτό θα αλλάξει στο μέλλον λόγω των νέων δεδομένων της αγοράς.

Βέβαια και ο κάθε πελατόπουλος έχει την πονηριά μέσα του, ο νοώ νοείτο. Παίρνω παράδειγμα την αναρρωτική σου άδεια.

Αυτός ήταν ο πρόλογος, που θα αρχίσει να σου ξεκαθαρίζει σιγά σιγά το τοπίο.

Αν και μεταγενέστερη η απάντηση μου στο μήνυμα σου, αν και ποτέ δεν είναι αργά, θα σου προτείνω όταν ασφαλίζεσαι και εσύ και όλοι όσοι διαβάζουν το forumνα προσέχουν. Τι; Και τα 3 αντικείμενα που σε απασχολούν (εταιρεία, ασφαλιστής, συμβόλαιο).

Πρόσεξε δεν αναφέρομαι σε λαμόγια ούτε σε απατεώνες (εταιρείες -ασφαλιστές), αναφέρομαι στην πλειονότητα των συμβολαίων. Η μεταφορά σου στην Alico ούτε κακή μπορεί να είναι ούτε και καλή όμως. Το ότι θα πληρώνεις 430 αντί 440 ή 350 αυτό δε θα πρέπει να σου λέει τίποτα. Και εγώ το έχω κάνει αυτό λόγω οικονομικής ασφυξίας, αλλά γνωρίζω ότι έχασα πολλά. Η εταιρειά που είχα πρώτα το συμβόλαιο μου έκανε μέσα σε 3 χρόνια περίπου 40% αύξηση και ο λόγος για να το σταματήσω. Αν κριτήριο σου είναι να έχεις ένα συμβόλαιο των οικονομικών πακέτων και την "αγάπη" του ασφαλιστή σου τότε είναι πολύ καλό. Αν όμως πραγματικά σε ενδιαφέρει η κάλυψη της υγείας σου και η διασφάλιση της τσέπης σου τότε θα πρέπει να κάνεις αυτό που δεν κάνουν οι περισσότεροι. ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Θα σου πω ένα μυστικό. Ποτέ δεν θα καθόσουν να ασφαλιστείς αν δεν ήξερες ότι έχεις κάποιο πρόβλημα πραγματικά. Βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο αλλά αυτό το γνωρίζουν οι εταιρείες. Πόσες φορές εσύ και ο καθένας μας, πήγε σε μια ασφαλιστική εταιρεία να ψωνίσει παροχές νοσοκομειακής κάλυψης για την υγεία του. Τι είναι αυτό!!! Εμείς δεν θα πεθάνουμε ποτέ!!! Το ξέρουν και οι εταιρείες αυτό. Άρα έρχεται κάποιος προετοιμασμένος και ενημερωμένος να σε πιάσει απροετοίμαστη και να σε πείσει μιας και αυτό είναι ο στόχος του. Δεν είναι κακό να έρθει ούτε είναι κακό να σε πείσει, αλλά εσύ ενδιαφερόσουν ποτέ τόσο πολύ, ή σε έκανες κάποιος άλλος να γλείφεις την καραμέλα που σου πρόσφερε. Αν πραγματικά ενδιαφερόσουν το πρώτο πράγμα που θα έκανες θα ήταν έρευνα αγοράς. Δεν νομίζω να αγοράζεις ρούχα χωρίς να κοιτάς βιτρίνες, περιοδικά και να το συζητάς με τις φίλες σου.

Ίσως σου φανεί ανιαρό, αλλά φαντάσου να θες 50.000 ή και 5.000 ευρώ για μια σπουδαία εγχείρηση, και η εταιρεία να σου πει εξαιρείσαι. Ή να σου πει ότι κάτι που να σε τρομοκρατήσει. Τότε να δεις τσαμπουκά η εταιρεία. Και ο ασφαλιστκής στην καλύτερη περίπτωση να κάνει τα αδύνατα δυνατά και στην χειρότερη να σε γράψει κανονικότατα.

Η λογική του οικογενειακού φίλου είναι μεγάλη μπαρούφα, αφού συνήθως οι περισσότερες απατεωνιές ή παρεξηγήσεις γίνονται από τύπου οικογενειακούς φίλους ή συγγενείς. Το εκμεταλλεύεται η εταιρεία αυτό και πολύ μάλιστα γιατί παίζει πολύ με την ψυχολογία των πωλητών και των πελατών της. Έτσι μόνο πουλάς. Βαράς στην «ανασφάλεια» τους (και των μεν και των δεν) το στολίζεις με τρόπους πειθούς, ώστε να νομίζεις ότι έχεις το καλύτερο. Ψέμματα!!! Αγόρασε κατά επιλογή δική σου ακούγοντας μόνο τη συνειδηση σου ακόμα και στην περίπτωση να κάνεις λάθος. Την άλλη φορά θα ξέρεις πολύ καλύτερα, πίστεψε με. Μόνο που θα το ψάξεις πρώτα και μετά θα πάρεις ΕΣΥ την απόφαση.

Αν νομίζεις ότι εσύ παίρνεις την απόφαση είσαι πολύ γελασμένη. Διάβασε τα λόγια σου της απάντησης σου «Το νέο συμβόλαιο που μου ετοίμασε, στην Alico, μου κοστίζει αυτή τη στιγμή 430» ή «Διότι δεν έχω κάποια σύνδεση με την Interamerican… ενώ στην Alico μετακινήθηκε ο ασφαλιστής μου.» ή «Ένας προβληματισμός που έχω είναι ότι στην INGείχα μία εξαίρεση για ένα σημείο του σώματός μου, που στην Alicoο ασφαλιστής μου την αφαίρεσε, δηλαδή τώρα έχω πλήρη κάλυψη». Ποιος κάνει κούμαντο,εεεε;

Όλες οι εταιρείες έχουν τα καλύτερα συμβόλαια, τους καλύτερους ασφαλιστές, τους καλύτερους πελάτες. Όλα είναι τέλεια. Γιατί τότε έχουμε διαφορετικές εταιρείες και διαφορετικά συμβόλαια και διαφορετικούς ασφαλιστές; Γιατί απλούστατα επιτρέπεις στον άλλον να σου κάνει μία «πλύση εγκέφαλου» (δεν πρόκειται να την καταλαβεις) και δεν αναλάμβάνεις εσύ την ευθύνη της επιλογής σου (το σημαντικότερο λάθος).

Σε κούρασα και σου ζητώ συγνώμη μόνο που καλό τα παραμύθια που πουλάνει να σταματήσουν,γιατί θα σταματήσουν, λόγω των συνθηκών. Απλώς καλό είναι πλέον να συνειδητοποιήσουμε ότι αγοράζω σημαίνει υπευθυνότητα και ωριμότητα. Θα βρουν άλλες στρατηγικές για να πουλάνει τα συμβόλαια και οι εταιρείες και οι ασφαλιστές.

Η ing έχει στόχο τις συντάξεις πράγμα που είναι κερδοφόρο με πολύ μικρό κόστος και μεγάλης χασούρας για τον μελλοντικό συνταξιούχο. Δεν ενδιαφέρει καθόλου τις ασφαλιστικές εταιρείες αν θα πάρεις ποτέ τα λεφτά σου. Άλλα λένε πάντα το αντίθετο. Φαντάσου τον εαυτό σου μετά από 30 χρόνια. Πρώτον δεν μπορείς να τον φανταστείς ούτε τα επόμενα 5 χρόνια. Τα λεφτά με τα ιδιωτικά συνταξιοδοτικά συμβόλαια εδώ στην Ελλάδα, δεν ξέρω για το εξωτερικό έχουν 2 κατευθύνσεις. Για τους μεν συντηρητικούς τύπους που βάζουν φασούλι, φασούλι αλλά το σακούλι αλλά θα είναι πάντα φτωχό όταν θα είναι η ώρα να το ανοίξουν. Το άλλο για ανθρώπους που παίρνουν ρίσκα μεγαλύτερα, αλλά τα χρήματα τους και αυτά είναι υπό το φόβο της απώλειας. Και ένα σημαντικό οι περισσότεροι μελλοντικοι συνταξιούχοι- επενδυτές δεν κρατάνε τις περισσότερες φορές τη διάρκεια του συμβολαίου τους. Οι λόγοι πολλοί. Αν αυτή τη χρονική περίοδο περάσεις απέξω από τις ασφαλιστικές εταιρείες να δεις εξαγορές που γίνονται, κυρίως συνταξιοδοτικών συμβολαίων. Η κρατική σύνταξη ειδικά στην Ελλάδα θα έπρεπε να είναι η καλύτερη στον κόσμο, αλλά ασοψεται η κομματοκρατία και η λαμογιά μας.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα στην εθνικη ασφαλιστικη απ οσο εχω κοιταξει ειναι η ανταγωνιστικοτερη, και κανει εκπτωση στα προστατευομενα μελη

αν θες λεπτομερειες θα σου πω, η δε ασφαλιστρια μου γρηγορη διακριτικη και καθολου πιεστικη,πριν ειχα ιντεραμερικαν σε σχεση με την εθνικη ασφαλ, ακριβοτερη και με λιγοτερες παροχες το ιδιο και αλλιανζ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...